GOESCHË CüUOT BIJVOEGSEL STADSNIEUWS. Butteniandsch Nieuws. Rechtszaken. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Provincie-Nieuws. Gemengd Nieuws. VAN DE van ZATERDAG 19 JULI 1924. Beleg van Goes in 1572. In, een aardige beschrijving van P. A. Wansink „De Zeeuwsohe hoofd stad voor den Geus" (uitgave van ben- thein en Jutting, Middelburg; vinden wo ook een en ander over een beleg van Goes in 1572, waarvan we jt vol gende overnemen: Eenige malen reeds hadden de Prins- gezinden een poging gedaan om Goes in handen te krijgen. Wel was die stad van een tamelijk sterke Spaansche be zetting voorzien, maar men meende op de hulp van een deel der burgerij te mogen rekenen. Tot nu toe echter had den de pogingen om Goes in handen te krijgen, niet mogen baten. In den herfst van 1572 echter wilde 's Prin sen stadhouder Tseraerts een nieuwe poging wagen. Was het bezit van Goes voor den Geus van groote beteekenis, ook voor Tseraerts persoonlijk was het welslagen dezer onderneming niet zon der belang, daar men hem te Vlissin- gen en Veere niet al te goed gezind meer was, o. a. naar aanleiding van eenige verliezen, die hij tegen de Span jaards had moeten lijden. Omstreeks half Augustus landde Tseraerts in Zuid-Beveland met 3UÜÜ man, voorzichtigheidshalve in twee groe pen verdeeld, waardoor de vijand, bang den terugtocht afgesneden ie vinden, genoodzaakt was binnen de stad le blij ven.Zoo sloeg men liet beleg voor tie stad maar daarbij moest het voorloopig blij ven; een poging om haar stormender hand in te nemen werd, met groot ver lies voor Tseraerts, door de bezetting verijdeld. Middelerwijl wendde de land voogd pogingen tot ontzet aan. Reeds in September waren een tiental sche pen van Antwerpen tot dat doel afge zonden, maar admiraal Worst had hen tot terugkeeren weten te dwingen. Op een dringende boodschap uit de inmid dels benard rakende stad, gaf Alva aan den ervaren veldheer Mondragon last, zich tot ontzet der stad naar Goes te begeven. „Deez scheepte, den twin tigsten van Wynmaandt, tot Berghen op Zoom, zyn regement Waaien, met eenighe Spanjaarden en Hoogduyt- schen, in alles dricduyzent mannen, neevens 't geen voorts van noodc was: en geliet zich 1), oft hy 't zeewaart in, en op de Nassausche vloote, gemunt had. Thans zet hy 't gros van zyn volk uit, en laaiende de scheepen ree del yk gemant, bestaat, te voet, naa Zuydbevelandt te trekkenHyving het aan, met een' vooreb,( zelf d'eerst op Bloemaart 2) naa, die tot gcleydc diende. De soldaaten hadden elk een zaxken bussckruyds en tweebaks op 't hooft, oft aen den hals oft hatsge- weer hangen. En stappende alzoo, staaghs tot de knie, by wylen tot den naavel toe, door 't waater, braghten zy 't in wat meer dan vier uuren, ooverVerwonderlijk genoeg gun den de Geifzen den Spanjaard den gan- schen nacht den tijd om op verhaal te komen. Had men de Spanjaarden da delijk bij hun aankomst op het eiland aangevallen, waarschijnlijk zou Mon dragon zijn stoutmoedigen tocht te laat betreurd, hebben. Nu echter hadden zijn manschappen gelegenheid hun krachten te herwinnen en hun kleede ren te laten droogen en den volgenden morgen gelukte het hun, door een krach- tigen aanval, Tseraerts te dwingen, het beleg te staken en op de vloot een goed heenkomen te zoeken, met een verlies van 700 dooden. In November 1573 werd Reimers- waal door de Geuzenvloot veroverd en den 19 Febr. 1574 gaf Middelburg izich aan den Prins over. 1) hield zich. 2) Dirk Bloemaart was een Braban der, die Mondragon als gids diende. Drankwet. Ingevolge de Drankwet is in ge meenten, welker bebouwde kom de 5000 zielen niet te boven gaat, de splitsing in slijterij en tapperij niet van toepassing. Men mag in derge lijke gemeenten dus op één vergunning tegelijk slijten en tappen. Bij slijten wordt de verkochte drank elders dan ter plaatse gebruikt. Ged. Staten maken iedere 5 jaar een lijst v*n dergelijke gemeente's op. In verband met de uitbreiding van Goes telt de bebouwde kom thans meer dan 5000 inwoners en zoo komt Goes niet meer voor op de jongste lijst door Ged. Staten 27 Juni j.l. vastgesteld. Vanaf 1 Mei 1925 is bovengemelde splitsing voor Goes nu niet van toe- passiug. Iemand die thans tegelijk tapt en slijt op één vergunning, zal voor 1 Jan. a.s. moeten beslissen of hij na 1 Mei wil tappeu da a wel s ijten. Een tapper mag dan niet meer tege lijk slijten en omgekeerd. Van een en ander kunnen belang hebbenden bij de Kroon ia beroep komen voor 21 Juli. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Do Eerste Kamer heeft Donderdag verschillende wetsontwerpen aangeno men o.a. dat tot onthouding van rijks subsidie aan na 6 Oct. 1921 geopende H. B. S.-sen en gymnasia, dat i.z. den afkoop van het contract met Armstrong (tweo miiiioen munitie) en de wijzi ging der N ïjverheidswet. Bij de behandeling van het laatste' ontwerp kwamen er klachten over ge stadig toezicht en te groote gebonden heid bij het con trol eeren van de reke ningen. Do minister gaf als reden hiervan o.m. op, dat een accountant ontdekt heeft dat een schoolbestuur bij de steen legging van zijn gebouw de menschen heeft getracteerd op 20 flesschen cham pagne van f 10, 5 flesschen champagne van f4, 4 flesschen witte port van i'4 en f22,50 aan sigaren en f5,75 aan sigaretten Hier is een strenge controle dus wel op z'n plaats. F uitschland en de geallieerden Do Daily Telegraph geeft nog de volgende voorwaarden van de finan ciers voor het verleenen der leening van 40 milliocn pds. aan Duatschland: le. geen verminking van het rapport van Dawes; 2e. Duitschland's welwil lende medewerking; 3e. absolute pri-o riteit; 4e. op geen voorwaarde een stil zetten van den dienst der leening door do commissie van overdracht; 5e. een onpartijdig lichaam om over de tekort komingen te oordcelen; 6e. geen sanc ties dan onder goedkeuring van alle mo gendheden en vertegenwoordigers der geldschieters. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Juli 1924. Heden werden de volgende vonnis sen uitgesproken wegens: Verduistering rijwiel: H. D. S., 44 jaar, werkman te Middelburg, gedeti neerd, 6 mnd. gevang, met aftrek van het voorarrest. Verder werden nog de volgende straffen uitgesproken tegen dranksmok kelaars; A. A. d. B., 30 jaar, schip persknecht te Zierikzee, tot f25 b. of 5 d. h. en f 10 b. of 2 d. li., mei| verbeurdverklaring van het visschers- vaartuig „Zierikzee 15". L.. O., 37 jaar, koopman te Zie rikzee, tot geldboeten van f 2656,50 en 125 subs. 2 mnd. h. en 5 d. h. A. L. F., 30 jaar, schipper te St. Philipsland, f 25 f). of 25 d. h. cn verbeurdverklaring van het klipperschip „De Dageraad". A. A. d. B., 30 jaar, schippers knecht te Zierikzee, tot geldboeten van f970,70 en f 15 subs. 1 week h. en 3d. L J. j. v. d. W., 21 jaar, schippers knecht tc Zierikzee, tot geldboeten van f 1771 en f 15 subs. 1 week h. en 3 d. h. Vrijgesproken: A. d. B., 32 jaar, landbouwer te Zierikzee, beklaagd van verboden nederlage van gedistilleerd. Tegen hem was f 12000 boete ge- eischt. Politierechter te Middelburg. Zitting van 18 Juli 1924. Veroordeeld wegens eenvoudige be- leediging: L. L., 22 jaar, chauffeur, P. L., 19 jaar, vrachtrijder, beiden te Hansweert, ieder f 10 b. of 10 d. hech. en toewijzing der civiele vorde ring tot een bedrag van f 1 voor ieder. Tentoonstelling te Sluis Donderdag is de tentoonstelling tc Sluis geopend door minister Ruys de Beerenbrouck met een rede, waarin hij hulde bracht aan de Z.L.M. en den Chr. B. B., die zoon mooi voorbeeld geven van wat er door samenwerking kan worden bereikt. Gaarne zou spr. dat ook zien in het overige deel van ons land. Vooral in dezen tijd van malaise waarin de regccring veel minder voor den landbouw zal kunnen doen dan zij wel wenscht, kan een goede samenwer king van de organisaties veel doen om dit nadeel zoo klein mogelijk temaken. Wilhelminadorp. Ala directeur der zangvereeuiging „Zanglust// heeft dhr. El. Vissers te Goes ontslag genomen. Tot dijkgraaf van het waterschap de Wllhelminapolchr is herbenoemd bij IC. B. van 20 Juni 1924, no. 168, dhr, H. A. flanken en tot gezworen dhr. Minderhoud. iSchore. De coTlecte voor het Zuid- Bevelandsch costuum van H. K. H. Prinses Juliana heeft in deze gemeente f 82 opgebracht. Hier ter plaatse hebban enkele dagen voor de kust gelegen een 2-tal Amerikaansche slagschepen met be stemming voor Antwerpen. De schepen welke een diepgang hadden van 10 M. konden de reis, met het oog op hel gevaarlijke vaar water alleen bij vloed en des deags vervolgen. Woensdagmorgen is een dér schepen, onder het spelen van het //Wilhelmus/' naar Antwerpen ver trok keu. De schepen trokken, zooals begrijpelijk, zeer veel bekijks. ïiapolie. In alle eenvoud werd het stoffelijk overschot van dhr. Jac. jBurger alhier Woensdagmiodag ter aarde be steld. Aan de groeve werd de overledene herdacht door d». Drost van Wemel- dinge als een trouw ksrkeiaadslid, die bijna 11 jaar als diaken der Ned. Herv. Keik met eere dit ambt bekleedde. Op het kerkhof was vertegenwoordigd de kerkeraad, alsmede de pres. kerk voogd dhr. ,1. van Wingen. Donderdagavond had de monttur A. B. in dienst van de N.V. Z.-B. Groenten en Fruiteulture's te Kapel le het ongeluk in aanraking te komen met de machine, twee vingers werden afgerukt. Dejatiëatdis veel bloedverlies had is direct per auto naar Middelburg voor behandeling vervoerd. Donderdag kvram de werkvrouw bij den manufacturier dhr. B. zoodanig te vallen dat geneeskundige behandeling moest iugeroepen worden, die dr. Pfeiffer verleende. De Minister van Arbeid heeft goedgevonden dat een vroeger toege» kende bijdrage voor woningbouw, zal worden uitgekeerd aan deze gemeente, ten behoeve van A. v. d. Ham (restant), f 600. Nehaleniiia. In de gisteren (Donderdag), ouder voorzitterschap van dhr. L. J. vaii Voorthuijzen, te Middelburg gehouden vergadering van //Nehalennia", werd het jaarverslag uitgebracht, waarbij o.a. werd herinnerd aan de, helaas vruch- telooze, pogingen tot ongèschondeu behoud van den molen op hei Seis- bolwerk te Middelburg. Naar aaaleiding van het feit dat nog zoovele leelijke woningen in den laatsten tijd zijn ge bouwd, werd besloten eeu nieuwe uit gave der woningbouwbrochure te onder nemen. Mede werd beshten aan de vereeniging //de Uollandsche Molen// een bijdrage te verleenen voor haar bekende prijsijraag. Tot eere-lid der vereeniging werd benoemd de heer A. E. S. von Brucken Fock te Goes, die het achtste d3el eener eeuw het secretariaat heeft waar genomen. Herkozen werden de aftredende be stuursleden, de heeren dr. J. II. Vern- hout eu P. Dumon Tak, Als nieuwe bestuursleden werdeu benoemd de heeren dr. J. Snoep, die als penningmeester en O. van Bruggen, die als secretaris zal optreden. Hansweert. Het Belgische sleepschip //Lilly 49", schipper Den Breejen, geladen met 500 ton tarwe van Ant werpen naar Duitschland, is heden morgen tijdens stormweer bij Valkenisse vol water geslagen en gezonkeD. De benranning is gered en hier aan wal gebracht. Het zeilschip //Scheldestroom", schipper Paulusse, werd op de Wester- Schelde door stormweer overvallen en is met beschadigd tuig alhier in de haven gevlucht en aan lagerwal tegen den Oostberm omhoog gevallen. Het schip zal vermoedelijk hedenmiddag met hoog water vlot komen. Door het breken van het lemoen van de vrachtwagen van J. B. M. al hier, kreeg bet paard dit tegen de pooten, waardoor het schrok en op hol sloeg. Bij den winkelier De Koster liep het met den kop tegen de winkeldeur aan, waardoor een paneel werd verbrij zeld. Het paard holde daarna door naar zijii stal, waar bleek dat het verschei dene wonden aan de pooten had be komen. Bij het nazien van de motor van een autobus geraakte deze in brand en bekwam den eigenaar, M. Z. alhier, zwara brandwonden aan beide handen. Ilij heeft zich oogenblikkeljjk onder geneeskundige behandeling gesteld. Brand te Apeldoorn. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is in een der houten noodwoningen van een gemeentelijk noodwoning complex aan de E'isabethlaan te Apel doorn (het z g. Groene Dorp, ook wel plankendorp genoemd) brand uitge broken, vermoedelijk door het vlam vatten van een der houten wanden, waartegen een fornuispot was geplaatst. Iu een ominezieu stond de dubbele woning in brand en het vuur deelde zich spoedig mede aan een tweede dub bele woning. Meu vreesde dat het heele complex van een paar honderd wonin gen in de vlammen zou opgaan, maar de wind was gunstig en juist een week geleden was de waterleiding in den weg gelegd, zoodat de brandweer met kracht kon optreden. Ze slaagde er in, den brand te beperken ftot de beide dub bele woningen, waarin gevestigd waren de gezinnen van J. Denekamp, A. ten Hoven en C. Pi» k, terwijl in één daar van ook gevestigd was de barmhartig- heidsp >8t van het Nederlandsche Leger des Heils. De braud woedde vlak bij de boven- grondsche hoogspa- ningskabel der Prov. Geldersche Electriciteits Mij., die daar in de buurt een groot transformatoren ttation heeft, waarheen de stroom van 50.000 volt uit de centrale van Nij megen wordt aangevoerd. De woningen met inboedels zijn ge heel opgebrand. Twee geiten en een aantal kippen zijn in de vlammen om gekomen. Een duizend pond hooi werd mede een prooi van het vuur. De bewoners staan van alles beroofd aan den dijk, want geen der planken- dorpbewoners kon ziju inboedel ver zekerd krijgen. De dood der hoornen. De WN. R. Ct.// schrijftin Arnhem, na ons land bijna in zijn volle breedte te hebben doorgespoord wat wij ge zien hebben, is ontstellend. Soms, als wij heele lanen stervende boomen aan het oog voorbij zagen gaan, beving ons een wee gevoel, als bij het zien van bloed. De dood grijpt zoo onverhoeds en onweerhoudbaar naar ons schoonste natuurbezit, dat ons hart zijn wanhoop niet kent. De reiziger, die met een vluchtig oog uit den trein naar buiten schouwt, late zich 'och niet misleiden, door den schijn de schijn van al groen geboomte, dat overal in de verte deiut. Telkens als de boomrijen naderen blijkt het, dat de dood en het nakend ver derf er hun merk in geslagen hebben. Wij hebben gedurende een heele trein reis van Rotterdam naar Arnhetn geen boomen van dichtbij gezien of er waren doode ea véél aangetaste onder. En als zij niet al te ver naar den horizont weken, als zij niet al te dicht te zamen stonden, zoodat huu afzonderlijke kronen een ondoorzichtige gelijkmatig heid vormdeD, wareu ook dan nog de fatale verschijnselen duidelijk, voor wie eenmaal gezette aandacht aan onze boomen schenkt. Dit alleen wij hebbeu tnsschen Rotterdam en Arnhem vrij veel bruine beuken gezien welnu, er was er nauwelijks één die ten minste onaangetast léék. De zwatelende pracht der berken hangt overal in doffe treu righeid. Even voor Utrecht is het onheil zoo onmiskenbaar, dat wij ons nauwe lijks een plaats herinneren, waar zoo weinig hoop op herstel te vinden was. W diswaar hebben we na Utrecht den indruk gekregen, eei vluchtigen indruk, dat de toestand er nog niet zoo drei gend is, maar wij kunnen zonder over drijving verklaien, dat we geen vijf minuten nair buiten hebben gezien zonder de teekenen van dood en kwaal te herkennen. Even voorbij De Klomp was een boomgaard haast gestorven. Een nieuw schrikbeeld. Want welk een oecono- misch verlies, indien het euvel ook de Betuwe en andere boomvruchtdragende streken zal hebben aangetast. Dreigbrief schrijver Door de politie ie Rotterdam is aan gehouden de 26-jarige emballeur E. W ter zake vau afpersing door middel van bedreiging met den dood. Genoemde F. W. had nl. aan den aannemer W. Z. een dreigbrief geschreven, waarin hij dezen adviseerde f1700 aan hem af te geven midden op de Kralingsche Plas. Zoo niet, dan zou Z. binnenkort worden vermoord. Maandagmiddag op het bepaalde uur bevond de heer Z. zich in gezelschap van een inspecteur van politie en twee rechercheurs te bestemder plaatse. F. W. scheen het zaakje niet te vertrouwen en bleef voor de Kraliögsche Plaslaan stil liggen, totdat de heer Z., na ge- ruimen tijd te hebben rondgevaren, een teeken van herkenning gaf, en F. W., wiens achterdocht sterker werd, er van door ging. In den loop van den avond werden de bedreigingen telefonisch herhaald. Toen F. W. des nachts te één uur eindelijk zijn woning wilde binnengaan, werd hij voor de deur, aan de Korte Kade gearresteerd. Door stoom verbrand. Op de Phoenix-brouwerij te Amers foort was een werkman in een mout- ketel bezig met schoonmaken. Terwijl hij nog in den ketel was, heeft men de 8toomleiding opengezet, waardoor de man ernstig verwond is. Hij is aan de gevolgen overleden. Ernstige brand te Budel. Maandagnacht is te circa J2 uur door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer H. Clement te Gassel (N.-Br.) Ten gevolge van de droogte was het gebouw in een oogenblik een prooi der vlammen. Van den inboedel kon niets gered worden. Erger was dat een kind van 5 jaar met de grootste moeite gedeeltelijk verbrand uit de vlammen kon worden gered. Een 2-jarig paard, 1 vaars en 4 zware varkens verbrandden. De toestand van het kind is vrijwel hopeloos. Lerensmoeden. In een weide ouder Nijmegen nabij de Waal zijn Dinsdagmiddag gevonden eene bruine vilten heerenhoek en een zwartstrooien dameshoed. Aan den dameshoed was een stukje papier be vestigd, waarop stond //Zij, welke deze hoeden vinden, worden beleefd verzocht, deze te deponeeren bij de politie. Wij, A. Z., Stortstraat Den Haag en S. W.B., Hannemanstraat Den Haag, hebben ons vanaf deze plek verdronken. Bij telegrafische informatie alhier bleek, dat de genoemden hier sinds 7 dezer worden vermist. De man is 35 jaar oud en bakker, de vrouw 30 jaar oul. Beiden verkeerden in overspannen toestand. Spreeuwenplaag te Franeker. In de Voorstraat, Waagstraat en het Noord te Franeker komen des avonds groote zwermen spreeuwen in de boo men hun nachtverblijf opzoeken. Het gevolg is dat de omwonenden vooral bij warm weer op een ondragelijken stank getracteerd worden. Ten einde raad heeft men zijn toe- vlecht genomen tot schieten. Met bos jes tegelijk werden de vogels uit de vogels uit de boomen gepaft en in een zak gestopt. De overlevenden van dit trommelvuur zochten zoo spoedig mo gelijk een veiliger schuilplaats. Brand. Donderdagmiddag om kwart over één is brand ontstaan in de bovenverdieping vai\ het perceel Spaarne 57 te Haar lem, waarin gevestigd is de N.V. Dutch Film Cy. De vlammen waren zoo he vig, dat binnen korten tijd ook de bo venverdieping van perceel 59, waarin gevestigd is de expediteursfirma Vo gelpoel en Noorwegen, werd aange tast. Vele apparaten van de filmfa briek konden spoedig in veiligheid ge bracht worden. De brand is tot de beide bovenver diepingen, beperkt gebleven. Beide da ken en de daaronder liggende vertrek ken zijn geheel uitgebrand en in de be nedenvertrekken is veel waterschade aangericht. De operateur Vermeulen, dio brandwonden heeft gekregen aan hand en arm, maakt het vrij goed. Hij trachtte het negatief te redden van het nieuwe filmwerk Cirque Hollandais, waaraan drie maanden gewerkt was en waarin Louis Bouwmeester de hoofdrol vervulde. Die film, welke niet tegen brandschade verzekerd was, is geheel vernield, evenals eenige andere films. Om half drie was men den brand meester. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Hitte te Brussel De Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt: Dinsdag was de warmte te Brussel iets minder groot dan den vorigen dag, maar toch trots de lichte bries nog drukkend. Een paar personen zijn door een zonnesteek getroffen. Een arbeider, die werkzaam was op de vierde etage van een gebouw in de voorstad Sint Pieters-Woluwe, werd door de warmte bevangen en stortte naar beneden. Hij was onmiddellijk dood. In de provincie zijn verscheiden personen bij het baden verdronken. Te Blankenberge kon een bader, die o phet punt stond te verdrin ken, slechts met groote moeite worden gered. Door den bliksem getroffen Een geweldige hitte, die reeds een week in Engeland heerscht, is vooral drukkend in Schotland. Te Renfrew, bij Glasgow, waren Zondagnamiddag "30.000 personen sa mengestroomd om aan een betooging deel te nemen toen plotseling de hemel verduisterde en een geweldig onweder loskwam. Een gevaarlijke bliksem schicht sloeg in de massa neer en toen men weer de oogen opende lagen vier slachtoffers ten gronde. Spoedig daagde hulp op en werden de getroffen personen naar 't zieken huis gebracht. Qe bliksem had de laar-

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1