Si ^§36 Paarden, 52stuksHoornvee, ywmmm E. VERBEEM - GOES. Provincie-N ieuw s. APVEKTENTIKN. Controleurs, Wegers en Tarramakers Veiiingsver. K. B. en 0. te Kapelle, Gemengd Nieuws. Vüorloopige Aankondiging. BRANDWAARBORG - MAATSCHAPPIJ WAMIii THIiLICIiï t, den Kapitalen Landbouwersinspan, struisvogeleieren van zelf aan de kook raken. Hier zitten we nog te zwoegen in onze zaken of op onze bureaux, ge dachtig aan wat Schiller in s'n Lied von der Glocke constateerde Der Mann muss hinaus ins feind- [liche Leben, Muss werken und streben.... Welk een onaangemmeu indruk inaken deze regels bij de heerschende warmte. Vooral dat feindliche. Wordt het dan nooit geen viede Moet het leven dan steeds vijandig tegeuover den mensch staan En dan komt het woord vacantie. Men trekt zich een poosje uit het oorlogsgewoel, terug. Meu heeft eens even den tijd om mensch te zijn en niet langer zakenman. Men is even nieteen vat vol zorgen, men wordt weer jong. En je vrouw komt tot de ontdekking dat je toch ook nog wel eens aardig kunt zijn en niet zooals anders steeds nerveus en prikkelbaar en druk. Het leven is een woestijn (misschien vertconen daarom vele mannen overeen komst met een kameel) en de vacantie de oase, waarin we liggen te droomen in de schaduw der palmen terwijl een bron zachtjes ruischt. TOMMY. Ver, v. Vrijz.-Godsdienstigen. Zondagmorgen half elf zal een gods dienstoefening gehouden worden onder leiding van dr. J. P. Oannegieter van Middelburg. Activiteit beloond. De verzekeringsmaatschappijen, waar bij de heer C. Schrijver, Vogelenzangsche wte^je alhier, was verzekerd tegen brandschade, hebben aan het personeel der Waterleiding Mij. Zuid-Beveland 25 gulden doen toekomen als erken ning van huune diensten, bewezen bij den brand daar tei plaatse. Toonkunst. Woensdagavond had in de Prins v. Orsiije alhier, de jaarlijksche openbare les van de Zangschool van Toonkunst, afd. Goes plaats. Het programma vermeldde véór de pauze: tweestemmige üedj ra van Hen drik a v. Tussenbroek, solo-liederen uit de „Liederschatz", tweestemmige kin- der liedei en van L. Adr. v. Tetterode en tenige alleraardigst0, fijne zangspel letjes van E. Jacq. Dalcroze. Er weid door de jeugdige execu tanten over 't algemeen heel zuiver en met goed begrip gezongen. Ook in het fleurige, melodieuae zang spel „Een vacantiegevak', muziek van Jac. Jansen, dat na de pauze werd ten b^te gegeven. Di beer Chr. Kloosterman vertolkte hierin de oudere rol op jeugdige wijze. Aardige leien wisselden den zang af. Tot tlot van den avond werd de heer Üilo Lies door de kinderen van achter de coulissen te voorschijn getrokken om de gebruikelijke huldebetooging in ontvangst te nemen. Een wel verdiende, want dhr. Lies heeft zich wederom een voortreffelijk muziek-paedagoog be toond. Als steeds was het publiek voor namelijk samengesteld uit ouders en kiudcien. En allen hebben zich uit stekend geamuseerd en gaven daarvan door warm applaus herhaaldelyk blijk. Kloelillge. De alhier gehouden col lecte voor het Zuid-BevM&ndsch cos- luum voor II. K. II. prinses Juliana heett opgebracht f 29,29. Van de ingeschrevenen der lich ting'1925 zijn vrijgesteld wegens broe- derdienstP. van Haveren, Jac. Hot g- strate, A. C. van Liere, J. J. Meulendrjk, J. Nieuwenhuijse, P. Wagenaar en M. Dalebout. Ellewoutsdyk. %Bij de Dinsdagavond gehouden bestuursvergadering van het kolenfonds „E. M. M." alhier, werd de levering van stukkolen en eierkolen gegund aan dhr. L. van Doorn aldaar, zijnde de laagste inschrijver. Hoeeiekenskerke. Bij K. B. d d. 17 Juni 1924 is benoemd tot dijkgraaf vau het waterschap Hoedekenskerjce dhr. P. W.. Woutersen. lerseke. De aanvoer van kokhauen schelpen voor de oesterculiuur van de Zuiderzee en de Wadden, is nu, na weken wachten, iets ruimer geworden. Van de Zeeuwsche stroomen is ook minder aanvoer dan gewoon. De prijs varieert van f 1,40 tot f 2,75 per Men schat de aanvoer van deze week op plm. 4000 Meter. Rilland. Alhier is opgericht een comité voor het houden van een mo bilisatie-herdenkingsdag op 31 Jnli 1924. Vermoedelijk zal een samenkomst worden gehouden waarin verschiPende sprekers het woord voeren, w.o. den den EdelAcbtb. heer P. A. Schwartz, burgemeester, de Eerw. h.h ds. H. J. Visser en pater overste v. h. klooster. De werkzaamheden van de ber gingsmaatschappij Tak aan de Sierra Grande, zijn beëindigd. De werkzaam heden die verricht zijn, zijn vanwege de Rijkswaterstaat onderzocht en goed gekeurd. De schepen en hefwerktuigen zijn vertrokken naar Rotterdam. Aan de huldebetooging van H.M. de Koningin te Middelburg zullen uit deze gemeente de volgende vereenigin- gen deelnemen Ie. Zangvereeniging T. O. G.2e Mannenkoor; 3e. Chr. Jongelingsvereeniging4e. Meisjes- vereeniging. Makreel. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Ct." i Zoodra er een bijzonder soort viech wordt waargenomen of g vangen, wekt dit in de meeste gevallen zeer veel belangstelling. Van tijd tot tijd komen in de Ooster-Sehelde groote scholen makreel voorsommige jaren kenmerken zich door bijzondere vangsten en ook nu i« deze visch weer aanwezig. Met verdient opmerking dat deze viscn, welke vefecli van de hand moet, in onze eigen omgeving bij de consumenteu niet den aftrek heeft, welke deze visch verdient, i Wsin neer kleinere hoeveelheden worden j besomd dan gaat het wel, maar zoodra j er van rijke vangsten sprake is, dan wil men er met aan. De Zeeuwen, hoewel in de laatste reeks jaren Van i de echte Zeeuwsche panharing gespeend door slechte besommingen, denken waarschijn ijk te veel aan die haring om de makreel .te waardeeren naar waarde. Indieu het voorkomt dat ge- heele scholen de Schelde optrekken, dan daalt ook direct de prijs eu wel zoo, dat de visch voor de leurders niet de moeite loont om aan den man te brengen. Er is een jaar gewee3t, en wel in 1906, dat de overvloed van makreel zoo groot was, dat de weervisschers, want deze krijgen ze in de na-campagne van de ansjovisvangst in de fuiken, de makreel gewoouweg niet meer ophaal den. De besomming was in eeus zoo verbazend groot, dat tr lage prijzen kwameu en men de visch eenvoudig niet kon verkoopen en op den visch- afslag partijen bleven staan tot den volgenden dag. Een gevolg van dezeu toestand was, dat enkeie visschers niet meer naar hunne weeren gingen om de visch te halen, en daarmede een onheb belijke onverschilligheid aan den dag legden, die ergernis gaf. Wel voer men naar verschillende plaatsen langs de Scheldeboorden, wat wel de moeite eerst loonde, doch ook weer door het te veel werd dit na verloop van eenige dagen weer minder. Te lerseke gebeurde het, dat een visscher met een heele partij bleef zitten en ze noodgedwongen voor een prikje overdeed aan een leurder, die er liog niet eens zijn besteed geld uit haalde. Er was zooveel makreel in de Zeeuwsche stroo-nen opeens gekomen, dat men dagelijks groote scholen in de Eendracht kon waarnemen en dat ze zelfs in de havens van Tholen en Bergen op Zoom zich lieten zien. Bij den overstelpenden toevloed lieten dus de visschers ze maar doodgaan en terecht maakte bij de eerstvolgende verpachting het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen aan ('eze algemeen afgekeurde handeling een einde door bij de eerstvolgende ver pachting der weervisscherijen een be paling in de overeenkomst op te nemen, dat de weervisscher bij elk tij dat de weer niet bevischt wordt, gehouden is de fuik te verwijderen en de horde ten minste twee voet op te schorten. Bejammerd wordt, bij dergelijke vang sten, dat de visschers niet trachten deze visch te" conserveeren, hetzij door inmaken of door rooken. In zuur ge legd toch blijkt het een smakelijk ge recht, ook zoogenaamd gezoden geeft d visch een goed eten, gebakken wordt ze wel wa+ droog gevonden. De tijden zijn voorbij, dat de weer visschers uitsluitend aan haring en ansjovis hun brood verdienden, al is dit jaar de laatste vangst goed geweest, en de „omvisch", de verzamelnaam voor al de andere gevangen visch, moge vroeger als bijslag zijn aangemerkt, ze is thans een vangst, waarmede reke ning wordt gehouden. Waar thans weer blijkbaar de makreel zeer talrijk is, zoude bet goed zijn als er rekening mee kon gehouden worden, te meer daar in andere landen de makreelvangst wel degelijk wordt gerekend onder de zeer baatgevende besommingenzoo zijn er jaren dat in Ierland voor 6 ii 8 millioen gulden aan makreel wordt aan gebracht. De liittc. Van deskundige zijde is men zoo vriende-ijk ons het volgende te melden Nog versch liggen de gevolgen van de hittegolf van het vorige jaar in ons geheugen. Het heeft er nu ook weer veel van, dat we weer een periode van groote hitte zullen doormaken. Vooral de werkers op het land zijn blootgesteld aan de kwade gevolgen van de groote warmte. Niet ieder is het bekend, dat men deze voorkomen kan op zeer eenvoudige wijze. Men Jcleede zich zeer luchtig men vermijde knellende banden, welke de ventilatie van liet lichaam ver- hi ïdeien. Men zorge, dat men steeds flink transpireert. Om dit te kunnen doen moet men veel drinken. Geen groote koude plassen tegelijk, maar voort durend kl°ine hoeveelheden, die niet te koud zijn. Neemt een landarbeider water mee in een flescb of kan, dan zal van den inhoud de ergste koude wel af zijn, als de man op zijn werk is gekomen. Zij, die echter kruiken of thermos- fiesschen gebruiken, die den inhoud langer op hunne oorspronkelijke tempe ratuur la'.eu, moeten het waLr eerst een weinig op temperatuur laten kom.5n, hoe verleidelijk de koude vloeistof ook moge, zijn. liet is te begrijpen, dat het liart, bij een dergelijk flink zweeten veel werk zal moeten doen. Ieder heeft dus nauwkeurig acht te slaan op de waar schuwingen, die van de zijde van dit allerbelangrijkst orgaan kunnen komen. Voelt mea dus hartkloppingen, ziet men zeer blee voelt men zich onbe haaglijk, dan mag men niet blijven doorwerken, men moet thuis rust, gaan nemen want dit ziju de eerst symp tomen, die op beel gevaarlijke gevolgen kunnen wijzen. Is de persoon in kwestie niet beel zeker, dan laat hij liever het advies van een arts inroepen, want anders zou hij zijn hart dusdanig kunnen beschadigen, dat het nOoit weer volwaardig zijn werk zal kunnen doen. Een andere categorie van menschen, die zeer gevoelig voor de warmte is, zijn de zuigelingen. De zomerhitte is een vau de gevaarlijkste v janden van deze kleine burgers, die door haar zoowel direct als indirect worden be dreigd. Direct kunnen zij l'iden door de hitte, als zij te warm ziin gekleed, of direct aan de zon worden blootgesteld. Men kleede hen zeer luchtig en zette hen steeds in de schaduw op een koele plaats. Indirect heeft de warmte vat op hen, doordat deze het kunstmatige voedsel zooveel spoediger tot bederf brengt. Niet goed gereinigde flesscben zijn dan ook een zeer grooten bron van gevaar. Borstkinderen hebben in dezen tijd een grooten voorsprong op fiesschen kinderen, daar hun voedsel nooit be dorven is. Hun flesch nooit niet vol doende gereinigd is. Vertoont in deze tijden een zuigeling verschijnselen van voedingsstoornis dan is het nu nog meer dan anders, strikt noodzakelijk het advies in te roepen van een deskundige, of zich daarvoor te wenden tot een Consultatiebureau voor zuigelingen. De Ned. Bond voor Bescherming van Zuigelingen verspreidt tegen geringe vergoeding eeu brochure, waarin de gevaren der warmte voor den zuigeling worden aangegeven en ook de maat regelen er tegen worden genoemd. arbeidersgezin te Veenendaal plotseling onwel. De kinderen, resp, 3, 5, 8 en 10 jaar oud, werden tegen den avond 700 hard ziek, dat opname in een ziekenhuis noodig was. De geneesheer constateerde, dat de kinderen ondeug-? (lelijk snoepgoed hadden gegeten. Iri een winkeltje is door de politie een voorraad snoepgoed in beslag geiioipen, gevraagd voor het aanstaand seizoen. Eigenhandig geseüreven brieven te zenden onder No. 223 Bureau van dit Blad. /.al worden geveild op Woensdag 23 Juli om 1 uur voor Mej. de W iüd. j. Van overbeeke, de Pruimen en de Roode Bessen, in den boomgaard te KattendijKe, by de hofstede. Groote brand. Woensdagavond laai, tegen midder nacht, is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de fabiieksgebou- wen van de IV.V. Houthandel en Hout zagerij C0 Hoop, te Stol wij kersluis, gemeente Stolwijk. Het vuur deelde zich mee aa i het materiaal in de werk- plaalsen, en in een oogwenk stonden deze in lichte laaie. De spnit van Stolwijk, dat op een uur afstand ligt, kou daartegen niets uitrichten. Daarom werd hulp gevraagd aan de gemeente Gouda, waarvan Stolwijkersluis slechls door een brug gescheiden is. Met be hulp van 6 stralen van de stoomspuit en een motorspuil kon men na eenige uren het vuur meester worden. De enorme houtvoorraden konden daardoor, mede dank zij de windrichting, worden gespaard. Verzekering dekt de schade, die op f 100,000 wordt, geschat. Ondeugdelijk snoepgoed. Maandag werden vier kinderen uit een Door de Prov. Zeeuwsche Ver- eeuiging „tiet Groene Kruis" is eeu Centraal Consultatiebureau voor Zuigelingen voor N.enZ.-Beveland le (iOBS opgericht, hetwelk KOStblOOS spreeauur tiuulil des WocllSliay Slid mid days 3—4 uur in net Gasthuis aldaar. Leider Dk. J. W. A. F. VAN MAREN BENTZ VAN DEN BERG, Kinderarts. i in September 1924, zullen ten overstaan van de Notarissen M. TREUB te 's-Uravenhage en J011, PILAAR te Goes, publiek worden verkocht li H.A. 87 A. 95 c.A. Bouw-en Weiland, in Schore 1 H.A. 91 A. 50 c.A. Bouw- en Weiland, in Wemeldinge 8 H.A. 34 A. 60 c.A. Bouw- en Weiland, in lerseke; 22 H.A. 80 A. 28 c-A. Bouw- en Weiiand, in Kruiningen 3 H.A. 27 A. 30 c.A,. Weiland, in Goes, en 2 H.A. 28 A. 20 c.A. Weiland, in Kattendijke. VOOR ZEELAND, gevestigd te Middelburg. Directeur: J. f. DE WIJS. COMMISSARISSEN geven kennis, dat in de op 17 Juli 1924 gehouden Algomcono Verga- dering de rekening over 1923 is goedgekeurd. Gedurende 95 jaren is betaald voor brandschade en ad' ministratiekosten ie zamen gemiddeld per jaar voor woonhui' zen 56 cent en voor boerde rijen 112 cent van de duïxend gulden verwaarborgde som. Het kapitaal vau deelneming bedraagt t59.682.390. Commissarissen voornoemd, Mr. H. F. LANTSHEER. Jhr. W. Z. VAN TEIJLINGEN. Jhr. H. A. VAN DOORN. Mr. G. F. BARON THOE SCHWARTZENBERG EN HOHENLANSBERG. JOH. PILAAR. P. ERASMUS. Tot deelneming vervoege men zich bij de heeren correspondenten, te weten: C. VAN DAMME te Goea, J. J. LE CLERCQ te Kruiningen, E. A. VAN DER BENT te Ellen outsdigk, L. SCHOUTEN te 's Gravenpolder, Th.. FOSSEN te Kapelle, W. BALJE te Nieuwdorp en JAC. WELUEMAN te houdt Uw thee heerlyk warm en maakt Uw theetafel zoo 'gezéllig KM#*##*##*#*#*##*####*#*## G bruikt thans VERBEEM'S ULTRA a 65 of WOUDDUIF MARGARINE ii 70 ct. per pond, heett evenveel voedings waarde als Natuurboter, door versche karning zeer fijn van smaak eu bij ieder pond een Groene Bon, ook Verbeem's Ochtendvoer per 2£ K.G. 85 ctOpfokvoer it 65 ct. per K.G. met Groène Bon, puike Koffie li 85 ct. per pond, geurige Thee ii 90 ct. per pond, prima Cacao ii 60 et.- per pond, alles met Groene Bon, u komt ongemerkt aan uw huishoudelijke artikelen. Vraag eens een cadeaulijst. De Notaris H. M. MARKUSSE te Kortgene is voornemens in het open baar te verkoopen ten verzoeke van de Familie MARIS, op de door de verkoopers bewoonde Hofstede „Steen- hove" in de gemeente Wissekerket a. op Dinsdag 22 Juli 1924, des voormiddags Huur (Zomeitijd), als 13 varkens, 180 kippen en hanen, kuikens, 11 loopeenden, 3 bergeenden, 9 boerenwagens, 2 karren, 3 water karren, 2 veerkarren, Utrechtsch wagen tje, zaaimachine (Europa), hooihark, ringwals, 2 wiedmachines, 2 rol blokken, 2 rosmolens, 2 stroosnijders, 2 peen- molens, 2 cultivators, 2 kafmolens, 2 bascules met gewichten, 16 wiel-, Coks-, karwei- en moorploegen, 30 eggen in soort, 7 veldsleden, rolslede, 4 slepers, een-, twee-, drie- en vierpaardszwin- gen, pongerboomen, 4 geeselsteenen met paard, aardappelkar, kruiwagens, waterbakken, pomp met buis, graan- e* meelkisten, ladders, klaverruitrs, tol— houten, vorken, rieken, schoppen, rijven, zeven, zaadzeilen, wagenkleeden, zakken, vleeschblokkeD, hekkeu, balken, biels, mutsaards, brandhout, klepper- en monstertuig, draagkussens, harnasse- ment, 2 ontroomers, 2 fuimelkarns, botertobben, roombussen, melkgereed- schap, trappen, kookfornuis (100 L.) en eenlg huisraad; b. op Woensdag 23 Juli 1924, des voormiddags half twaalf uur (Zomer tijd). alsFanny, bruine menie, 9 jaar Cora, vos-bles merrie, 16 jaar, Stamb. A 4768; Ida, vos-bles merrie, 4. jaar, Stamb. A 12915 Meisje, liere merrie, 12 jaarBelia, bruin bles-merrie, 5 jaar, veulenb. 14666 Mol, zwarte merrie, 10 jaarLiza, bruine merrie, 5 jaar Leeuw, vos-bles ruin, 8 jaar Reine, bruine merrie, 7 jaar, veuleab. 5188 Clothilde, vos-bles merrie, 7 jaar, Stamb. B 4804; Anneke, lichtbruine merrie, 4 jaar, Stamb. B 68)7 Kato, vos bles merrie, 6 jaarPoes, bruine merrie, 17 jaar; Ida, vos-bles merrie, 3 jaar; Kara, bruine merrie, 4 jaarLoura, vos-bles merrie, 4 jaar, veulenb. 19968; Trui, bruine merrie, 12 jaar, Stamb. A 4827.; Fanny, vos-bles merrie, 13 jaar Zus, bruine merrie, 10 jaar Max, b'ïuine merrie, 11 jaar, (klepper)Marie, d,inker bruine merrie, 2jaar; Gudrun, bruine merrie, 2 jaar, veulenb. 27519 Madam, bruinbles merrie, 2 jaar; Bertka, bruin-b'.es merrie, 2 jaar Marie, liere merrie, 2 jaarbruine merrie, 1 jaar liere merrie, 1 jaarbruine ruin, 1 jaar; vos-merrie, 1 jaarvos-ruin 1 jaar vos-bles hengst-veulen zwart merrie veulen bruin-liere hengst-veulen vos- liere merrie-veulen vos-bles merrie veulen vos-liere hengst-veulen als: 10 melkkoeien, 3 kalfvaarzen, 4. anderhalfj. ossen en vaarzen, 18 een jarige ossen en vaarzen, 17 kalveren beneden het jaar. Ljjst der paarden wordt op aanvraag franco toegezonden door den Notaris. Verkoopers verleenen aan solide N. Bevelandsche koopers crediet tot 25 November 1924. Geen muziek of zang, geen stalling, Wel bergplaats voor fietsen, motors "en auto's.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3