Bij l Huiöjeuk en ook bij^Muggenbeten geeft ^het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting. Bij Apoth. en Drogisten. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Binnenland. "stadsnieuws" Wet, maar ook de oude Transvaal, waar tot onlangs de invloed van Jan Smuts en zijn kapitalistische vrienden nog overwegend was. Weliswaar zal de Republiek van Zuid-Afrika, krach tens de overeenkomst tusschen de Nati onalisten en de arbeiders, niet tijdens den duur van het eerstvolgende Par lement mogen afgekondigd worden. Weliswaar hebben verscheidene leiders der Nationalisten tijdens den verkie- zings-strijd beloofd dat niet te zullen doen alvorens onze Hngelsch-spreken- de landgenooten de republiek ook wen- schen. Maar zeker is het dat wij op den dag van heden veel nader gevor derd zijn tot onze afhankelijkheid, zij het dan binnen de grenzen van het Brit- sche rijk. De Dominions toch, en vooral Canada, eischen als hun recht, abso lute gelijkheid met Engeland. En het kan als vaststaande worden aangeno men dat Zuid-Afrika onder de regee ring van een Hertzog-ministerie pre cies zal zijn op nauwgezette handha ving van haar in den loop der jaren veroverde rechten. Zuid-Afrika zal zich onder de leiding van Hertzog zelfs neutraal durven verklaren tijdens een Europeeschen oorlog, indien zij dat in haar belang acht. DB ALGEMEENE VER GADERING DER Z. L. M. Beteffende de alg. vergadering Woens dagmorgen te Sluis gehouden, dient nog te worden gemeld, dat de voor zitter, de heer Mr. P. Dieleman, bij den aanvang der vergadering bijzonder welkom heette het gemeentebestuur van Sluis, waaraan hij dank bracht dat het ook voor deze vergadering de raadszaal ter beschikking stelde. Verder den heer dr. v. d. Zande, inspecteur van het landbouw-onderwijs, den heer Pat- tist, inspecteur van het L. O.; de vertegenwoordiger van verschillende organisaties op landbouwgebied, de bur gemeesters van verschillende gemeenten en ook die van Vlissingen; het lid der Tweede Kamer, den heer Fruijtier, de leden van Ged. Staten, de heeren Dus- seldorp, van Rompu en v. d. Weijde, den regeeringscommissaris, den heer de Vulder van Noorden en de vertegen woordigers der pers. Goedgekeurd werd de rekening over 1923 met een eindcijfer van f2,1.653,10 en een half en een goed slot van f 566,78. Onder de mededeelingen kwamen ter vergadering de minister van binnen- landsche zaken en landbouw en de Commissaris der Koningin in Zeeland. De voorzitter heette den minister welkom en wees er op, dat slechts zelden de eer te beurt valt, dat een minister de vergadering der Z. L. M. bijwoont. Dank brengt spr. den minis ter, dat hij wel naar het meest Zuid- Westelijk deel van aller vaderland heeft willen komen om de vergadering en de tentoonstelling bij te wonen en hoopt dat hij te Sluis aangename dagen zal doorbrengen. Waar de minister zelf komt uit een exentrisch gelegen pro vincie en daar Commissaris der Ko ningin is geweest, weet hij het best hoe die provincies vroeger verwaar loosd werden. Spr. hoopt steeds op den steun en de kracht van den minis ter te kunnen rekenen om dit verder te voorkomen. Welkom heet spr. ook den Commis saris der Koningin, die reeds Zeeuw met de Zeeuwen is geworden en van wien bekend is, dat hij levendige be langstelling voelt voor alles wat Zee land betreft en in de eerste plaats voor do Zeeuwsche landbouw. Nog kwam ter vergadering Ridder van Rappard, voorz. van het K.N.L.C. Na de reeds vermelde redevoeringen van den voorz. en dhr. van Dijk ver kreeg de minister, jhr. Ruijsch de Bee- renbrouck het woord, en zeide dat een tegenvaller soms ook een medevaller ten gevolge kan hebben. Was spr. niet verleden jaar op het laatste oogenblik verhinderd geweest te Tholen te ko men op de algemeene vergadering, hij zou er nu niet geweest zijn. Gelukkig acht spr. zich nu te herstellen, wat verleden jaar bedorven werd. Toen hij Dinsdagavond van den Haag kwam en Woensdagmorgen zijn reis naar Sluis voortzette, heeft spr. gelegenheid ge had de schoone velden te aanschouwen Spr. heeft eens nagegaan hoe de ver deeling van den grond in Zeeland is, en zag dat er 110.000 H.A. bouwland zijn, 34.000 Weiland en 4000 bestemd voor tuinbouw. Wijzende op de ver bouwde artikelen, zegt spr. dat de sui kerbieten de voornaamste plaats in nemen en in de plaats zijn gekomen voor de vroeger zoo belangrijke mee krapcultuur. Eerst was er wel wat tegenstand omdat men vreesde voor uitputting van den bodem en men meen de te weinig' van de fabrikanten te krijgen. Beterschap is er gekomen toen in Zeeland de eerste coöperatieve suikerfabrieken werden opgericht, waarvan de oudste die te Sas van Gent, binnenkort 25 jaar zal bestaan. Die cultuur is zeker een zegen voor het schoone land. Ook de Zeeuwsche tarwe en de Zeeuwsche aardappelen, de blauwe hebben goeden naam. Ook hier heeft men echter te kampen met de aardap pelziekte en het is goed, dat ook de maatschappij er den strijd tegen heeft aangebonden. Het weiland is in Zee land minder dan elders, maar pas heeft spr. in Dordrecht zich weer overtuigd, dat de oude Zeeuwsche roem wordt ge handhaafd. Spr. noemt twee namen, die van Van Dixhoorn en Aernaudts, die namen zeggen alles. Het spijt ook spr., dat het rundvee niet kan worden tentoongesteld, en hij wil ook in dit opzicht een naam noemen, namelijk die van Becu, die zooveel voor de con- trole-vereeniging heeft gedaan. Met den voorzitter noemt de minis ter de namen van Vorsterman van Oijen en Hennequin. met welke hee ren het hem een eer is geweest een tijd lang in de Tweede Kamer te zit ten, aan hunne nagedachtenis brengt spr. hier gaarne hulde. Wat betreft de kwestie der uitmid delpuntige deelen van het land, spr. kan verzekeren, dat die zijn groote be langstelling hebben en hij zegt gaarne toe de juiste woorden hier gesproken, aan zijn ambtgenoot te zullen overbren gen en ze zullen te onderstreepen ook. Waar nog veel te doen is wil spr. ein digen, om aan de officieelen maaltijd nog eens iets te zeggen, niet alleen tegen de landbouwers, maar tegen alle Zeeuwen en hij eindigt met Gods on- misbaren zegen toe te wenschen aan de Z.L.M. en zijn hoop uit te spreken voor den bloei van het schoone Zeeuw sche gewest. Dq woorden van den minister wer den herhaaldelijk door applaus onder broken. Na de reeds vermelde rede van dr. Tenge verkreeg het woord dr. v. d. Zande, inspecteur van het landbouw onderwijs, die er op wees, dat er moei lijke tijden voor het landbouwonder wijs aanbreken, omdat er een minimum aantal leerlingen wordt vastgesteld en omdat er schoolgeld wordt geheven. Dit maakt dat minder animo voor het onderwijs is, en het ligt op den weg der afdeelingen der Z.L.M. om er aan mede te werken, dat dit verbetert. Da Commissaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford, wees er op, dat de Z.L.M. is de schakel tusschen de landbouwers en het prov. bestuur. Spr. zet het groote nut van organisatie uiteen en vraagt of de landbouwers dit wel voldoende begrijpen. Er is niet vol doende sympathie voor de Z.L.M. Dit was er wel in de oorlogsjaren toen men directe voordeelen zag, maar niet nu, daar men meent dat er alleen indi recte voordeelen zijn. Spr. roept ook vooral de Zeeuwsch—Vlamingen toe in eenheid kracht te zoeken, en met den tijd mede te gaan, wat ook noodig is op landbouwgebied. Met de beste wen schen voor den bloei der Z. L. M. eindigde spr. De voorz. sloot hierna de verga dering. De Rijtoer. Des middags werd een rijtoer ge maakt over IJzendijke, terwijl vervol gens bezocht werd de hofstede van den heer BecuVerhage, onder Groede, wiens bedrijf is geëlectrificeerd. Men zag er electrisch dorschen en zeeften en ook karnen terwijl de A.Z.E.M. een electrische pomp en dito motor met 5 versnellingen in werking deed zien. De maaltijd. Des avonds had in de gewelfde kel ders van het stadhuis de maaltijd plaats waaraan 170 gasten aanzaten, waarbij door Mr. Dieleman, minister Ruijs de Beerenbrouck en vele anderen rede voeringen werden gehouden en menig glas op den bloei van den landbouw werd gedronken. Minister Ruijs zeide o.m. dat ook Zeeuw sch-Vlcrttnderen bij Nederland zijn en steeds bij Nederland zullen blijven, evengoed als spr.'s geliefd Lim burg. Als minister van landbouw spijt het spr. ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen, voor Zeeland dat landbouw niet eerder onder zijn departement is gekomen. De Commissaris der «Koningin be val nog eens de belangen van Zeeland bij den minister aan, terwijl hij wij zend op de komst der Koningin de verzekering kon geven, dat voor H.M. er geen Zeeland is zonder Zeeuwsch- Vlaanderen en geen Nederland zonder Zeeland, daarom moest spr. in het plan voor een reis door Zeeland van zelf direct ook weer Zeeuwsch-VIaan- deren opnemen. Ten slotte wees spr. er op, dat alle deelen van Zeeland spre ken over stiefmoederlijk bedeeld te zijn, maar zij moeten zelf medewerken en voor allen moet het zijn Excelsior. Door onderlinge samenwerking moet men komen tot het afwerpen van eigen lasten. De tentoonstelling te Sluis. Over de tentoonstelling te Sluis schrijft men ons: Het feit dat de afdeelingen rund vee, varkens, schapen en geiten, moes ten vervallen, maakt het ons in zoo verre makkelijk, dat wij nu kunnen overstappen naar de kleine afdeeling pluimvee en konijnen, die een 35-tal inzendingen van kippen en kuikens en een 9-tal van de langooren omvat, ter wijl ook 4 inzendingen van watervogels aanwezig zijn. Hier maakt echter de kwaliteit veel goed van het geen aan kwantiteit te kort schiet. Een kunstmoeder en een model kippenhok zijn beide een goede propaganda voor verzorging van de ge- vederdei diertjes. Wij komen nu tot een nog kleiner dierensoort, ondergebracht in een der tenten, die betreffende de bijenteelt, dat ook hier nog veel voor de bijen houders te leeren staat, blijkt uit de 25 inzendingen in deze rubriek. Maar nog meer is er te leeren bij de afdeelingen wetenschappen en ver- eenigingswezen. Het zijn hier de land- bouwdagschool te Schoondijke, de Z. L. M., de Bond van Gediplomeerden aan landbouwwinterscholen, en de ver- eenigingen van oud-leerlingen te Kloe- tinge en in Zeeuwsch-Vlaanderen die het nut van het onderwijs en het doel der genoemde organisaties, demonstree- ren, terwijl daarnaast tabellen aantoo- nen de ontwikkeling der coöperatieve en andere Iandbouwvereenigingen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, bijeenge bracht door de tentoonstellingscommis sie, niet minder leerzaam zijn. Voor de vrouwelijke bezoekers der tentoon stelling, zal zeker de afdeeling Zuivel bereiding en landbouwhuishoudkunde veel aantrekkelijks hebben, maar ook voor de leden van het sterke geslacht, wekken de heerlijke boter en kaas, de zuiver gesteriliseerde groenten en vruch- ten den eetlust op. Maar ook het be handelen van de wasch die gedemon streerd wordt is een belangrijk onder deel, als de bevordering van zindelijk heid en hygiëne. Dat de jonge dames wafels bakken, is een bewijs dat men ook in het vierde district begrijpt hoe men den weg naar het hart van den man moet vinden. Nog een belangrijke afdeeling in het belang van de paardenfokkerij mag niet worden vergeten, en dan bedoelen wij die betreffende hoefbeslag. Op het tweede terrein exposeeren in hoofdzaak talrijke firma's, waaronder de meest bekende uit onze provincie, in landbouwwerktuigen en aanverwante artikelen; maar ook mag niet worden overgeslagen de groote collectie' moto ren en andere artikelen voor electriciteit die de A. Z. E. M. uit Middelburg hierheen heeft gebracht. De Rijwiclbelcisting Over de rijwielbelasting, die waar schijnlijk 1 Aug. a.s. in werking treedt schrijft het Rott. Nieuwsblad o.m. De regeering heeft de belasting gelukkig niet gesteld op naam van den rijwielbezitter, maar alleen bepaald dat ieder rijwiel, hetwelk op den open baren weg wordt bereden, moet voor zien zijn van een geldig belastingmerk. Stel dat een huisvader voor zich en zijn kroost vijf rijwielen bezit, dan is het volstrekt niet noodzakelijk vijf be- lastingmerken te koopen, als maar. ge zorgd wordt dat het rijwiel, dat bereden wordt, een belastingmerk heeft. Dit is uitdrukkelijk door den minister ver klaard. Het rijwiel wordt belast. Men kan dus het belastingmerk, zon der zich aan belastingontduiking schul dig te maken, van het eene op het an dere rijwiel overbrengen; men kan het afstaan aan andere wielrijders, die dan zelf geen belastingmerk behoeven te koopen. Geen rijwiel mag dus op den open baren weg worden bereden zonder gel dig belastingmerk. Wordt een rijwiel aangetroffen op den openbaren weg, dat niet voorzien is van een geldig belastingmerk, dan wordt de berijder gestraft met minstens f5 en hoogstens f25 boete. Hij, die een rijwiel berijdt, voorzien van een „kosteloos belastingmerk" (daarover straks) wordt, wanneer blijkt, dat dit merk niet aan hem is uitgegeven, ge straft met minstens f 10 en hoogstens f 100 boete. De geldboeten zijn verhaalbaar, ook op het rijwiel, onverschillig wiens eigendom het rijwiel is. Elk rijwiel waarmede een overtre ding is geschiedt, kan onmiddellijk in beslag worden genomen en dit beslag wordt des verlangd opgeheven, wanneer voor de maximum-boete dus f25 of f 100 zekerheid is gesteld. De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen en der Rijks- en gemeente politie, hebben het recht, elk rijwiel, dat zij op den openbaren weg aantref fen te onderzoeken. Wordt het bereden dan kunnen zij, desnoods met geweld, den berijder tot stilstand dwingen. Na opsomming van deze min of meer draconische maatregelen, boete, straf, geweld, willen wij den lezer in wat zachtere stemming brengen en de mildere bepalingen der wet even be zien. Er worden kosteloos belastingmcr- ken uitgereikt, niet door de postkanto ren, maar vermoedelijk door de inspec teurs der directe belastingen, voor rij wielen, uitsluitend te berijden door hoofden van gezinnen, die voor hun be roep of bedrijf een rijwiel noodig heb ben en niet in de Rijksbelasting op het inkomen, voor het „loopende" belas tingjaar zijn of worden aangeslagen. Deze bepaling zegt misschien iets voor het platteland, voor de groote ste den echter niets. Immers wil men in aanmerking ko men voor een kosteloos belastingmerk, dan moet men zijn hoofd van een ge zin, een rijwiel noodig hebben voor zijn beroep of bedrijf en geen f 800 inko men, of althans na aftrek voor kinderen geen f 800 inkomen hebben. De Rijksmiddelen Ook in Juni zyn de Rijksmiddelen bij verleden jaar ten achter gebleven,, en wel met ruim 11^ ton. Het nadee- lige verschil over het eerste halfjaar is nu tot f 92/a millioen aangegroeid, al werd 12 der raming nog met on geveer f 10J millioen overtroffen. Io beide gevallen vindt men het grootste verschil bij de inkomstenbelasting. Tegenover verleden jaar bleef zij f7.1 millioen teu achter j niettemin ging zij de helft der raming voor het heele jaar met bijkans f 16 millioen te boven. De bakkersnachtarbeid. De Hooge Raad van Arbeid, ver gaderende onder leidiig van minister Aalberse, heeft vastgesteld zijn advies omtrent het voorontwerp tot wijziging der bepalingen van de arbeidswet be treffende arbeid in broodbakkeryen. Met 23 tegen 9 stemmen achtte de Raad het, in afwijking van het voor-ontwerp, liet gewenscht het verbod van nacht arbeid aan broodbakkerspatroons uit de arbeidswet te doen vervallen. Eveneens had de Raai met 16 tegen 13 stemmen bezwaar tegen het denk beeld voortaan in alle broodbakkerijen toe te stasn 's morgens 5 uur met gewonen bakkersarbeid te beginnen. Nederland in den vreemde. Dat men in den vreemde nog wel eens een verkeerde voorstelling heeft van ons land moge o.a. blijken uit het volgende In de geschiedenisboeken, op de lagere school in Denemarken gebruikt, treft men weinig over Nederland aan. In de boeken van algemeene geschie- deuis leest men iets over de hoofd feiten. Bij het aardrijkskunde-onder- wijs wordt Nederland tamelijk uitvoerig behandeld, met algriieele verwaarloo- zing echter van de West-Indische koloniën. Ia een der meest gebruikte boekjes vindt men een beschrijving van onze weiden en venen, polders, dijken, molens en kanalen maar in de uit gave van 1921 staat nog een zeer uitvoerige beschrijving van de trek schuiten, waaruit de jeugdige Denen de meening kunnen putten dat de trekschuit in het achterlijk Nederland nog altijd het voornaamste verkeers middel is. „De graad van ontwikkeling der bevolking,* zoo heet het in dit boekje, ^is niet zoo hoog als bij ens*. Verder geeft het een juiste beschrijving van handel, landbouw en nijverheid, en natuurlijk vermeldt het Den Haag als hoofdstad van ons land, een fout, die bijna internationaal voorkomt. Dan vertelt het van den drassigen bodem, waarop de groote steden op palen ge bouwd zynj/unar toch zijn er een massa scheeve huizen". En ons land wordt voorgesteld als een koortsland by uitnemendheidiets wat men in zeer veel aardrijkskundeboekjes, in andere landen gebruikt, terugvindt. De vereeniging Nederland in den Vreemde zal trachten verbetering in een en ander te brengen. De WesterscheUe. Van bevoegde zijde vestigt men er onze aandacht op, dat in eenige Bel gische bladen minder juiste voorstel lingen voorkomen omtrent de bevoegd heden der Nederlandsche autoriteiten, die werkzaam zyn op de Westerschei de, voor wat betreftle. de baggerwerken en 2e. de bebakening, betonning en verlichting. De baggerwerken worden uitgevoerd door België, nadat daartoe van het Nederlandsche gouvernement, toestem ming is gegeven. Het toezicht op het nakomen der gestelde voorwaarden be- rust bij den Nederlandschen waterstaat. Het Nederlandsch loodswezen te Vlissiugen heeft de zorg voor al wat betreft bebakening, betonning, verlich ting en het uitvoeren van werkzaam heden, die daarmede verband houden, dus ook het verrichten van alle hydro- grafi-che werkzaamheden, verplaatsen van de betonning enz. Het Neder- laidsch loodsbestuur staat geheel los van waterstaat en rechtstreeks onder den Minister van Marine en het is zeker daaraan te danken, dat belang rijke werkzaamheden, als het plotseling betonnen van een nieuw vaarwater en het wegnemen der betonning uit een ander vaarwater kon geschieden in zoo korten lijd, dat de scheepvaart er zelfs geen hinder dc-or ondervond en groote verwondering opwekt van hel Belgisch loodsbestuur. overgangs-examen R. fl. B. schooi. te Goes. Bevorderd van de lste naar de 2de klasse W. J, in 't Anker, J. A. van Ballegooijen de Jong, J. van Baren, R. Bouma, A, Bruijnzeel, M. Burger, N. Ganseman, E. A. de Guchtenaire, M. Houtman, E. O. Jansen, J. Kals- hoven, J. C. Klap, C. N. van Liere, A. M .Neervoorf, A. W. Nieuweuhuij'e, A. M. G. Schmidt, W. J. P. van der Wart, C. Ij. Welleman, A. A. v. d. Brink, A. C. v. d. Broecke, E. J. Eijke, J. Felius, L. A. de Graag, M. A. Her- dink, A. van Heerewaarden, H. P. J. Hollmann, R. F. Kranenborg, P. S. Hutgert, P, Oom, H. B. Pilaar, G. F. W. Siemens, P. Sterk, J. Ij. Versprille, C. J. van Weele, W. E. P. van IJssel- óijk, J. J.ous, E. J. Sinke, W. A.van Loo, C. J. J. Oele en H. A. Oase- waarde. Voorwaardelijk (her-examen) 1 leer ling. Afgewezen 5 leerlingen. Van de 2e naar de Se klasse: B. van Beusekour, P. 13. Blok, H. J. van Buren, G. E. van Dijk, G. J. de Graag, J. Ij. de Jager, A. Kousemaker, M. Lindenbergh, D. J. C. van der PeijI G. Sillevis, A. S. de Visser, M. S. de Die, C. Glerum, A, de Graag, L. Ij. de Graag, D. Heinsdijk, E. M. Janse, C. N. de Jonge, H. P. de Korte, C. Kribbe, N. C. A. Maijs, F. A. Moer dijk, A. J. van Sparrentak, J. H. C. Kakebeeke, J. M. Geleedst, L. G. Kakeheeke, M. P. Zweede en C. A. de Looze. Voorwaardelijk (her-examen) 2 leer lingen afgewezen 5 leerlingen. Van de Se naar de 4e klasse A. C. J. van Altena, E. J. vau Beusekom, A. W. Bruinooge, J, E. Eijke, M, J. Hoogesteger, C. C. de Jonge, M. C. Mange, M. F. Koen, J. J. Poelman, M. J. Pols, C. de Ruijter, J. Tolhoek, L, G. v. d. Berge, D. Q. v. Breen, J. Ferdinandusse, K. Flipse, 8. Geensen, II. J. de Kater, P. B. J. Klooster, M. Kribbe, C. E. Tjindenbsrgh, J. vau Nieu»enhuijse, P. J. Roaier, M. Rottier, P. H. Verhage, J. de Vries, E. van Wieringen, W. Dekker, J. W. Jonker en D. A. Vermet, Afgewezen 2 leerlingen. Van de 4e naar de 5e klasseJ. v, d. Berge, J. P. v. d. Broecke, A. J. van Dijke, J. Ferdinandusse, A. J. van Hoorn, J. Klap, M. Padmos, Th, J. v. d. Pejjl, J. Rothuizen, M. Stieger, M. J. v. d. Werff en W. P. Blokpoel. Herexamen 8 leerlingen afgewezen 1 leerling. Alsnog toegelaten zonder examen tot de le kl.C. v. d. Qraaff van Biezelinge, G. H. Bolier van Hansweert, D. J. Scbeti'ers van Goes, C. A. Klooster van Ellewoutsdijk tot de 3e kl. H. G. van den Berg van Goes. Voorloopig kan worden medegedeeld dat in begin September nogmaals toe- latings.examen zal worden gehouden. Op de wandeling. Vacantie I Een tooverwoord. Vooral bij de tropische hitte der laatste dagen. Wat zeg ik Tropische hitte, tropische hitte in het kwadraat. Was er op de groot wereldtentoonstelling te Wembley (Eng.) niet een Indische prins die het te kwaad kreeg en van z'n stokje ging? De man geneerde zich eenvoudig dat hjj niet tegen de Europeesche warmte kon. Hij meende voor Indië het mono polie van hitte te hebben, doch moest toegeven dat Europa de concurrentie glansrijk kon doorstaan. Op de Olym pische spelen te Parijs, zijn bij de veldloop van 10 K.M, de deelnemers bij bosjes ineengezakt en moesten weg gedragen worden. De regelings-commis- sie had verzuimd om dezen wedstrijd in de koelere morgenuren te laten loepen en had hem gemakshalve maar op het heetste gedeelte van den dag gehouden. Blijkbaar begonnen de com missoriale hersenen ook al te smelten. En in Algiers is het zoo warm dat de

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2