Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. School en Kerk. Gemengd Nieuws. Sport. Marktbericht. Buitenlandsch Nieuws. Telegraf. Weerbericht Watergetijen voor Wemeldinge. V erkoopingen <ïn verpachtingen. Aanbestedingen. Vergaderingen en Voorstellingen enz Op verzoek van beklaagde 's verde diger, mr. va Namen, deelde getuige mede, dat bekl. baar papieren bad laten zien zijn echtscheiding betref fende, ook had hij meubels gekocht. Op een vraag van den rechter, mr. Warren, gaf getuige toe, dat ze, toen ze yan beklangde's huwelijk had ge hoord, toch tegen 'den zin van haar familie met hem was blijven loopen. Onder den indruk van het gebeurde waren het slachtoffer noch haar zuster vandaag, na het verhoor zaten ze heel genoeglijk te keuvelen! De getuigen Kok en Leifetrilz had den aanslag bijgewoond en beklaagde gegrepen. Deze had na het schieten zijn jas aan den waterkant uitgetrok ken alsof hij te water wou springen, maar hij had daar van afgezien en zich laten arresteeren. Waarom trok je je jas uit, vroeg de president, dat is toch beter als je iemand redden wilt, dan wanneer je je zelf wilt verdoen? Beklaagde wist van heel zijn gedoe na het schieten niets meer. Zondag sluiting cajés. Het gemeentebestuur van Zoutelan- de heeft, nadat reeds vroeger eene ver ordening betreffende het verboden zijn aan caféhouders om hun inrichtingen op Zondag geopend te doen zijn, met rechtsgeldig was verklaard, op nieuw eeno verordening daarvoor vastgesteld. Op grond van deze laatste verorde ning zijn thans twee caféhouders ver- baliseerd. De Kantonrechter te Mid delburg heeft nu deze beide personen ontslagen van rechtsvervolging. De amb tenaar van het O.M. heeft tegen deze beide vonnissen cassatie aangeleekend. Mefc belangstelling wordt het verdere verloop tegemoet gezien, daar het voor Zoutélande, dat al meer en meer een badplaats wordt, een levenskwestie is. GetefKerken De classis Goes van de Geref. Ker ken heeft den heer C. W. Keur, can- ciidaat van de theol. school te Kampen, beroepen predikant te Heinkenszand, toegelaten tot den Dienst des Woords in de Geref. Kerken Ds. Keur zal 10 Augustus intrede doen, na bevestiging door ds. D. Hoek te Enkhuizen. Geslaagd. Tq 's Hertogenbosch slaagde voor hel onderwijzers-examen Mej. A. Ocht- man te Bergen op Zoom. Te Utrecht slaagde voor het Analyst-examen (2o gedeelte, klinische richting) voor mi croscopisch, chemisch onderzoek van pathologischeproducten, physiologische scheikunde, bacteriologie en serologie en histologische techniek mej. A. Foley Handelsdagschool. Aan de Handelsdagschool te Mid delburg zijn o.m. bevorderd: van le naar de 2eL. Geense en M. v. Iwaar- den; van 2e naar 3e: J. C. H. Holl- mann, J. A, Fouwer en J. Rooze; van 3e naar 4e: Sa. A. Bliek, H. Kersten, A. Verburg, j. M. Tazelaar en W. iazelaar. Bevorderd van 4e naar 5e: (le kl. H.H.S. naar 2e kl. H.H.S.) Ja. Ma. Geense J. F. R. Geill, M. Lindenberg, j. Wattez en J. Witte. Ministerieel schrijven inzake de leerplicht Do Minister van Onderwijs heeft aan de inspecteurs van het Lager On derwijs de volgende missive gezonden: Gedurende het tijdvak van 1 Juli '24 tot en met 31 December 1929 wordt dus weder de toestand in het leven geroepen, die bestond voor de bij de wet van 15 October 1921 in de Leer plichtwet aangebrachte wijziging: m.a. w., de zevenjarige leerverplichting wordt tijdelijk weer lot een zesjarige terug gebracht. Ik wenscli in de eerste plaats uwe aandacht te vestigen op het verschil tusschen het volbrengen der leerver plichting door een kind dat een school bezoekt met een leertijd van meer dan zes jaar. Voor een kind dat eene school met zes leerjaren bezoekt, eindigt de leer plicht als het alle klassen door loopen heeft, het is daarbij onverschillig hoe oud het kind is. De leerplicht eindigt in elk geval, indien het kind de klassen heeft doorloopen, waarin het bij het be reiken van den 13-jarigen leeftijd was gelaatst. Dit laatste is van beteekenis voor kinderen, die eerst na hun zevende jaar de school zijn gaain bezoeken of die niet altijd regelmatig naar eene hoo- gere klasse zijn overgegaan. Voor een kind, dat een school met meer dan zes leerjaren bezoekt, geldt de eisch, dat het zoovele klassen moet doorloopen als samen een leertijd van zes jaren omvatten, doch tevens dat de leerverplichting niet eindigt voor het de klasse doorloopen heeft, waarin het 12 jaar werd. Ook voor een dergelijk kind eindigt de leerplicht in elk geval bij het doorloopen hebben van de klasse, waar in het den 13-jarigcn leeftijd bereikte. Voor kindoren, die op 30 Juni 1.1. leerling eener school waren, heeft de leerverplichting sedert 2 Juli 1.1. opge houden te bestaan, indien deze in de voorafgaande 12 maanden geëindigd zou zijn als toen reeds de hierboven be doelde wetswijziging had gegolden. Heeft een kind, dat hieronder valt, niet precies met 1 Juli de school ver laten, dan behoudt het de vrijheid dit alsnog op een lateren datum te doen. Uit de bovenbedoelde bepalingen volgt dat, wanneer een kind op 5 en een half jarigen leeftijd ter school is gekomen en regelmatig is overgegaan, het met 11 en een half jarigen leeftijd aan de leerverplichting heeft voldaan indien' het-een zesjarige school bezoekt, doch eerst op 12 en een half jarigen leeftijd aan de leerverplichting voldaan heeft indien het een zevenjarige school bezoekt. Dit feit heeft vooral in verband met art. IX der Wijzigingswet, waarbij do overgangstermijn in art. 203 der Lager Onderwijswet tot en met 1929 is verlengd aanleiding gegeven tot het naar voren brengen van de vraag of een school met zevenjarigen leertijd thans nog weer teruggebracht kan worden tot eeno met zes leerjaren zonder de aan spraak op Rijksvergoeding te verliezen. Behalve voor de speciale gevallen, moet die vraag ontkennend worden beant woord. Auto ongeluk. Zaterdagmiddag omstreeks twee en een half uur is een militaire auto op Kampenbergerweg (Schaarsbergen) ge meente Arnhem, waarschijnlijk dooreen defect aan het stuur, tegen een boom gereden. Majoor Drunen, die logeeren zou bij zijn broer, den garnizoenscom mandant te Arnhem, kreeg ernstige hoofdwonden; een mede-inzittende ka pitein, die blijkbaar het ongeluk had zien aankomen, was even voor de bot sing uit den wagen gesprongen. Ook hij werd, niet zeer ernstig gewond. De chauffeur werd niet gewond, doch deze wa9 zoo overstuur, dat men hem naar het gemeenteziekenhuis moest o~ er- brengen. De beide officieren zijn naar het Diaconessenhuis te Arnhem ver voerd. Een stierenvechters proces De correspondent van de „Daily Chronicle" deelt het volgende mede over het proces tegen een stierenvech ter te Bayonne, die daar terechtstond wegens moord. Toreador Marquez zou een stier den genadestoot geven, die naar hij meende, reeds stervende was. Terwijl hij zijn degen op het dier richtte sprong dat met een laatste krachtsinspanning op en viel hem aan. Het liep hem onder den voet, en ter wijl de toreador viel, schoot zijn degen hem uit de hand, vloog over de balus trade en trof een toeschouwer in het hart. De rechtbank te Bayonne sprak den man vrij na een 'langdurige zit ting, waarbij alle stierenvechters uit den omtrek tegenwoordig waren. Hij kreeg zijn degen terug en kon onder geest driftig applaus van zijn collega's de rechtzaal verlaten. De beweerde kindermishande ling in Den Haag. Deze zaak, waarin de politie een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld, is thans vrijwel tot klaarheid gekomen. Het. kind van 2 jaar, dat een armpje gebroken bad, bleek eenige dagen tevo ren uit den kinderstoel te zijn gevallen en ten aanzien van het kindje van 10 maanden is het volgende gebleken. Het kind was zeer huilerig en de pleeg moeder, mej. van R., dacht, dat het heimwee had. Zij was al eens met het kindje naar den Tapijtweg gegaan, waar ziju moeder in de barakkeu lag. Daar het kind al te lastig was heeft mej. K., die bij de familie v. R. inwoont, het 's avonds omstreeks 10 uur wegge bracht Daar het huis van zijn ouders. De vader was toen nog niet thuis, Het kind werd in de bedstee gelegd naast een 7-jarig zusje, dat daar sliep en aan den muurkant lag. Deze bedstee was echter niet voldoende afgesloten met planken. De vader, die om 12 uur thuis kwam, vond zijn kind huilend en in desolaten to'stand. Toen echter lag het huilende kind aan den muurkant en het 7-jar:g zusje vóór. Het meisje, dat aan den vader niets had willen zeggen, heeft aan de politie verklaard, dat het kind uit de bedstee is gevallen, waarna zij het aan den auv'eren kant had gelegd. Dat dit gebeurd is, is met voldoende zekerheid komen vast te staan. Oe vader is met dit kind naar het zieken huis gegaan, waar bleek, dat de twee armpjes gebroken waren. De toestand van de kinderen is goed. Van R., de pleegvader, heeft tegen een der dagbladen, die over kinder mishandeling hebben geschreven, een aanklacht wegens smaadschrift inge diend. Verdronken. Tijdens een demonstratie van de reddingsboot de Tom te Schevenin^en, welke door duizenden be.langstedenden werd gevolgd, waren drie jooge mannen op het z.g. derde strand, grenzend aan het Stille Si rand, in de richting van Kijkduin van een pier in zee gegaan. Niemand lette op hen. Een der drie werd door den gevaar lijken stroom g grepen en in zee getrokken. De twee anderen trachtten hem te houden, zij gilden om redding, d< ch moesten den dreukeüng loslaten. Te laat merkte de Tom het vreeselijk gebeuren. Hij spoedde zich met alle kracht naar de plaats des onheils, maar te laat, de negentienjarige was door de zee tot z'ch genomen. Hoe vreemd gaan U ch de dingen. iVls er op het oogenblik geen reddings- d^monstratie was geweest, zou het jmge leven waarschijn'ijk gered zijn... Er heerschte op het strand groole verslagenheid. Speelt niet met koffers. Te Planen waren een dezer dagen vier kinderen op een zolder aan het spelen met een koffer. Ze kropen er in. Piotseling viel het deksel dicht, met het noodlottig gevolg, dat de kleinen zijn gestikt. Borstkas De 7-jarige L. P. S. sprong Woens dagmiddag fc» vroeg over de afsluiting van de Bosiandbrug te Rotterdam. Hij viel tusschen de brug, die werd toe gedraaid eu deu wal en geraakte b kneld. Toen men hem uit zijn benarde positie bevrijd had, liet het zich aan zien, dat hij geen ernstig letsel beko men had. Het begaf zich dan ook te voet, hoewel klagend over pijn in het bovenlijf, naar de ouderlijke woning. Op de trap daarvan zakte hij echter in elkaar en overleed. Het bleek dat de borstkas was ingedrukt. Auto- Vrijdagavond ia te Eindhoven, nab i de Bureh, °en vrachtauto van de firma van R bestuurd door W. v. R. tegen een boom gereden. De auto werd ver nield. Een van de menschen, die in den auto zat, G., uit Geldrop, is in het water terecht gekomen en ver dronken. Een ander, v. H., is ernstig gewond. Twee vrouwen en zekere V„ die ook in den autozaten hebben lichte verwondingen gekregen. De eigenaar-bestuurder van de auto, de heer W. J. van R., oud 22 jaar, wolende te Eindhoven, werd Jicht aan het hoofd gewond. Hij is door den commis'aris van po'itie te Eindhoven in voorloopig arrest gesteld, daar vermoed wordt, dat hij roekeloos en veel te hard heeft ge reden. Trap van een paard Een 10-jarig jongetje te Poortvliet heeft Woensdag een trap van een paard gekregen. Den volgenden dag is hij in het gasthuis te Bergen op Zoom aan de gevolgen overleden. Brand op de „Java*. De maatschappij d.^ De Schelde heeft een door haar uit Engeland ontvangen telegram doorgeseind naar het departe ment. van marine, dat, uit het Engelsch vertaald, aldus luidt Vanochtend 10 uur brak een brandje uit in het ketelruim no. 3 van den Kruiser //Java7'. De brand is thans gebluschtde schade is niet zeer be langrijk. De volle krachtproef is uitge steld. Door ee De landbouwerskuechl Johs. Nijland uit Pesse, gemeente Ruinen zou een stier ailevereu. Nog geeu 300 Meter van huis werd het dier speelech, viel ziju geleider aan, nam hem op de horens en drukte hem tegen een boom, waar hij hevig bloedende werd aangetroffen door den rijksveldwachter Jacobs, die het woeste dier eene lading uit een karabijn toediende, waardoor het on schadelijk is gemaakt. Het werd naar het keurlokaal te Hoogeveen vervoerd. De getroffene is naar het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen vervoerd. Be halve kwetsuren aan het hoofd is hij in den rag getroffen. Van een ladder gevallen. Een werkman der gemeentegasfabriek te Maassluis is, toen hij op een ladder een lantaarn stond schoon te maken, gevallen, doordat een fietser tegen de ladder opreed. De man is aan de be komen verwondingen overleden. Schietwedstrijd bijzondere vrijwillige landstorm. Op 10 en 11 Juli hield de bijzon dere vrijwillige landstorm, verband Zeeland, begunstigd door prachtig we der, een Provincialen verbands-schiet wedstrijd op het militaire schietterrein te Oost- en West Souburg. Er is beide dagen druk geschoten en het was op het terrein geanimeerd en feestelijk door vlaggen enz. Den tweeden dag kwam een telegram in van den voorzitter d.r nationale landstorm- commissie, deu heer Duijmaer van Twist, die berichtte tot zijn leedwezen niet te kunnen komen. l)e heer Bretschneider, voorzitter en commandant van het verband, oie voor het laatst aanwezig was, wegens vertrek uit Zeeland, nam afscheid, en noode ziet men dezen chef heengaan. Majoor Bretschneider beeft ditmaal nog met eenige toepasselijke woorden de prijzen uitgereikt, die, wat Beveland betreft, als volgt waren behaald Korpswedetrijd, scherp, baan 100 M.: 3e prijs Slabbekoorn, lerseke, 46 p., 6e pr. J. Mol, Oudelande, 45 p. Korpswedstrijd, marga 5e prijs Tramper, Krabbendijke, 46 p. Eerebaan, scherp, 200 M,: 2e prijs P. C. Drijgers, 's Heer Abtskerke, 41 p., 3e pr. C. J. Bos, Nisse, 40 p. Eerehaan, marga, le prijs G. Bos, Nisse, 56 p., 2e pr. J. de Jager, Nieuwdorp, 51 p. Persoueele baan, 200 M. le prijs Kloosterman, Nisse, 2e pr. v.d. Peijl, Hansweert, 5e pr. N. de Regt, Borssele, 6e pr. P. Karelse, Borssele, 10e pr. Bruijuooge, Borssele. Rotterdam, 14 Juli 1924. Vlasaanvo9r 7650 blauw f 1,50 a 12. 3200 geel t 1>6j a f 2-00 2uOQ Gror niageat i,6j a f 2.—, 00 wit f O,— a t uOdauwroot f O, a f 0,—. Aardappelen Zeeuwsche geen aanvoer. Ajum, sjalotten f 4.5a f O. kleine f O, extra f O, a 10. stroogele f Granen buitenlandsche, zeer vast Meel 1 17 25 a fMais mixed 1 Haver Canada f 10,25 Laplata Mais f 193 Binnenlandse he; overigens onbekend. Kanariezaad t 23, a 25, Karwijzaad 36, a 38 Mpanzaad 25 a 32, K< olzaad a M> isterdaad [bruin] 65, a 70, Mjsterdzaad [geel] 30. a 32, B)ekweit, 12.50 a Zonnebloempitten a Lijnzaad [voer] a Lijnzaad [zaai] a Tarwe a Tarwe afw. a Rogge O»a G jrst chevalier 00 00 a Gerst mindere 0 00 a 00 Haver 0» a o' E„*wten kl gr 00*00 a 00' Schokkers a 00 00 Kroon 00' a ,00 Bruineboon m puike a 00. minder 0' a Eieren 7,00 a 8,00 VARKENSMARKT ROTTERDAM Varkensaanvoer 1128 eerste kwaliteit f 0 59 a f 0 61 tweede f 0.54 a tO.57» derde f 0.48 a f 0,52 zouters fÓ,55 a 0-6 J. Handel matig- Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. Brand te Messina. Te Messina heeft een zwaren brand gewoed, waardoor een heel stadsdeel in de asch werd gelegd en tal van per sonen gedood, gewond of dakloos wer den. Nader wordt gemeld, dat het ver moeden gerezen is, dat hier brand stichting in het spel is, waarvan de daders gezocht zouden moeten worden onder de scholieren, die zich bevonden in het schoolgebouw, waar de brand uit brak en waar juist een 150-tal candi- daten geëxamineerd werd. De gestolen postfrommel. Te Amsterdam is een persoon aan gehouden, verdacht van diefstal van den geld trommel met f 20.000, eenige maanden geleden uit een postwagen aan het hoofdpostkantoor aldaar ge- Trein gederailleerd. Te Locarno (Italië) is een trein met toeristen gederailleerd. Er zijn 30 ge wonden en één doode. Valsche bankbiljetten Te Amsterdam zijn een drukker, een losse arbeider en een havenarbeider ge arresteerd, welke valsche bankbiljetten hebben vervaardigd. Van een 5-lal had den zij zich te Amsterdam, Utrecht en Hilversum ontdaan. De materialen en 1747 valsche biljetten zijn uit het water aan den Oostzanerdijk opge haald. Het papier is iets te glad en te hard, overigens waren ze uitstekend nagemaakt. Vestingwal ingestort. ATHENE, 13 Juli. Vrijdag jl. is een gedeelte van de oude wallen van Saloniki plotseling ingestort. Een zes tal hutten, aan den voet dezer wallen, welke door vluchtelingen werden be woond, zijn totaal verpletterd. In deze hutten bevonden zich 13 bewoners, die allen op slag werden gedood. Boven dien werd een groot aantal personen gewond. Men gelooft, dat de instorting het gevolg is van een aardverzakking die veroorzaakt is door de hevige regens van de laatste dagen. (De Crt.) naar waarnemingen, verricht inden morgtn van li Juli medegedeeld door het Koninklijk Kederlandsche Meteorologisch Instituut te De Bilt, Hoogste barometerstand 771,8 te Rennes. Laagste barometerstand 748,5 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 15 dezer Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidwestelijke wind, meest lichtbewo kt droog weer, vooral overdag warmer. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Gehuwd: Johannes Anthonie Ver donk, 25 jr. j.m. en Adrians Elizabeth van de Schelde, 24 jr. jd. OndertrouwdJohannes Henricus Witkam, 23 jr. jm. en Theodora Jo hanna Elisabeth Meiering, 23 jr. j.d. Huw.-afk.Wilhem Gottfried Johann Janse, 26 jr. jm. Haarlem en Elizabeth Cornelia Koevoets, 24 jr. jd, Overleden Maria Margaretha Looij, 19 jr. jd. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 6 minuten later en voor Hansweert luim een half uur vroeger.) (Oude tqd.) Dagen, Hoogwater. Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 15 Juli 1.34 2.06 7.16 7.46 16 n ,2.83 3.00 8.07 8.40 J 7 3.24 3.58 8.59 9.31 18 1/ .4,18 4.40 9.47 10.18 19 l 5.02 5.25 10.32 11.06 20 5.47 6.06 11.21 11.54 21 6.30 6.49 0.09 Juli 18 ^EUewoutsdijk,',inboedel, de Kok. 18 Wollertsdjjk, veldvruchten, v. Dissel. 18 Wissekerke, veldvruchten, Steenhove, Markusse. 23 Heinkenszand, woonhuis met erf, schuur, enz.inboedel van Cleef. 2223 Wissenkerke, kap. Landbouwers- inspan, Steenhove, Markusse. 23 Heinkenszand, huis, schuur, erf en inboedel, van Cfeef. 23 Texel, Den Burg, hofstede met bouw» en weiland, Mulder. 24 Wolfertsdijk, woonhuis, kweekerij, eri, enzvan Dissel. 25 Kloetinge, verp. bouwi en weilind, boomgaard en tuin j verk, haver, van Dissel- 30 Kamperland, inspan, Hioolen. Nieuwdorp, inboedel, Pilaar. October. 15 Nieuwdorp, inboedel, slagersgereedi schap, De Wilde en Hejjboer. Juli. 16 EUewoutsdijk, gew, onderhoud van gebouwen, heulen, duikers eu van de suatiesluis, Waterschap E)le> woutsdjjk. Jnli. 14 en 15 LandbouwiBioscoop, Rose Duni can, de blinde violiste. 16 Prins van Oranje, Openb. les Zang'. school, Toonkunst. 17, 18, 19 en 21 LandbouwiBioscoop, De Dranksmokkelaars.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3