Provincie-Nieuws. STADSNIEUWS. Rechtszaken. De Olympische Spelen bieden een welsprekend en verblijdend bewijs, dal lusschen beide stroomingen, nationa lisme en internatioua'.sme, een vruclv- uare samenwerking bestaanbaar is en tot de beste uitkomst leidt. Daar komen, onder leiding ee«er breed opgezette internationale organi satie, jonge mannen en vrouwen uit alle deelen der wereld samen tot het voeren van een vreedzamen kamp op elk gebied van sport. Rtt bezoeken van vreemde landen en hoofdsteden verruimt den blik der deelnemers en hunne kennis van internationale toe standen en verhoudingen. Hunne onderlinge aanraking en hun gemeenschappelijke arbeid doen banden van kameraadschap en vriendschap ont staan. En bij inachtneming der ridder lijkheid, welke het kenmerk van alle ware sport behoort te zijn, zal waar deering, ja zelfs bewondering voor den tegenstander niet uitblijven, deze moge overwinnaar zijn of in eervollen strijd verslagen worden. Geen grootscber betooging is denk baar ter bevordeiing der internationale aansluiting en verbroedering. Geen vruchtbaarder .veld tot aankweeking van internationale eenhed. Maar tevens welk een schitterende gelegenheid tot voeding en sterking van nationale kracht en nationaal be wustzijn 1 Ovezaml. Bij de Vrijdagavond ge houden vergadering van het kolenfonds, is de levering gegund aan dhr. Valk hof te Rotterdam vooretukkolen f 16,60, nootjeskolen f 16,60, eierkolen f 17,45, anth'aoiet f55,50, alles per ton, vrij voor den wal aan de haven te Borssele. lerseke. Vrijdagavond slipte aan den Kruiniiigschen Zanddijk het rijwiel van mej. Zweedijk, waardoor deze dusdanig kwam te vallen dat zij haar arm brak, fir. Kolff vaa Kruiningen legde een voorloopig verband, waarna de patiënte per auto huiswaarts werd vervoerd, waar fir. Klinkenberg verder heel kundige hulp verleende. Brlewegen. De Raad vergaderde 10 de/er. Present alle leden. fie rekening over 1923 werd voor loopig vastgesteld in ontvang op f 20985,21 en in uitgaaf op f 20623,71^ alzoo met 1361,49l/a goed slot. Op de voordracht voor zetters werdeD geplaatst: 1, J. de Muijnck, 2, C. Rijk, 3, J. G. Niea wen huize, 4, P. Koeman. Omtrent de kolenlevering voor de gemeentegebouwen werd lesloteu de uitvoering aai B. en W. te lateu, doch de wenk gegeven dat met de bezuiniging voldoende rekening wordt gehouden. De alhier gehouden inzameling voor een Zuid-Bevelandsch costuutn aan te biedea aan H. K. H. Prinses Juliana hee't opgebracht 126 40. 'a Heer Hendrikabinderen. Door een defect aan de stuurinrichting reed Zaterdagmorgen een auto met 6 perso nen tegen een boom en kantelde om. De inzittenden kwamen met den schrik vrij, het voertuig kreeg nog al averij. iiralniDgen. De h'er J. N. Elenbaas, burgemeester-secretaris alhier, sedert l April 1904 hoofdredacteur van het Weekblad voor den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren, heeft aan het hoofdbestuur meegedeeld, dat hij de hoofdredactie om gezondheidsredenen moet neerleggen. De redactie van het bondsblad, mr. G. A. van Poelje, getuigt in het aan d»u heer Elenbaas gewijde hoofdartikel van het Vrijdag verschenen nummer van het ve'e, dat de bond en zijn leden aan den scheidenden hoofdredac teur hebben te danken. De Kring O. Zuicj-Bevelaud van de Maatschappij van Landbouw in Zeeland hield, Zaterdag 12 Juli j.l., eene vergadering te Kapelle. De voorzitter, Jac. Welleman, opende de vergadering met een welkomstgroet aan de leden die in gering aaBtal waren opgekomen. Behandeld werden voorts do punten van de agenda der Hoofd- bestuupsvergaderiug, die dit jaar te Sluis zal worden gehouden. Enkele punten werden met het oog op het belang daarvan wat nader besproken. Ook werd ter sprake gebracht de ten toonstelling, die in 1925 zal worden g-houden in het ressort onzer Kring. Na verdere ui'werking zal hierover in de volgende vergadering worde» ge sproken. Ce voorz. sluit daarna, onder d; nk voor de opkomst der aanwezigen, de vergadering. W olfaartedijk. Zaterdag hield de Handboogsociteit Doel naar hooger", alhier, een concours, waaraan werd deelgenomen door 71 schutters. Ie Klep J. Westdorp, Willem Tell I, 0®» CLezande 2e KDp: Jacobus Smalle- gange, Zorgvliet, Etlewoulsdijk3e Klep C. Goeuse, St, Bastiaan, 'a Hee- rcnhoek 4e Klep H. Rijk, Doel naar hooger, Wolfaartsdijk le Zijvogel: A. Rijk, vrije schutters, 'a Heerenhoek 2e Zij vogelJ. Westdorp, Wiliem Teil I, Ovezandele HoofdkalJ. Raas, Vooruitgang zij ons streveu, Kwaden- damme2e Hoofdkal J. Martens, St. Bastiaan, Heerenboek le kleine Kal C. Daieuian, Vooruitgang zij ons streven, Kwaden dam me 2e kleine Kal: J. Schouwenaarj Juliana, Oudelande. Vrijdag maakten de leerlingen der optnbare school te Oud-Sabbinge met onderwijzers en enkele particulieren, per autobussen van dhr. J. Krijger, een uitstapje naar Domburg. Mede begunstigd doir prachtig weer hebben allen volop genoten en keerden wel voldaan huiswaarts. Uottlekeuskerke. Ter gelegenheid van de Heinkenzandsohe kennis was Zaterdag j.l. door de Jongelings ver- &enig:ng een ringrijderij te paard ge organiseerd, terwijl de schietvereeniging een onderlinge schietwedstrijd hield. Van de ringrijders behaalde den etrsten prys G. Jeronimus. Van de schietwedstrijd was de uit slag als volgt; Perso teele baan, (buks) 1ste prijs L. Lous 96 punten» Vaste baan, (marga) elke deelnemer 5 kaarten, lste prijs S. Roelse met 36 punten. Vaste baan, (buks) elke deelnemer 5 kaarten, lste prijs L. Lous 99 punten. Hamweert, Met ingang van 1 Aug. wordt de heer L. J. de Hullu, kom mies le klasse bij de invoerrechten en accijnzen, alhier, overgeplaatst naar Bergen op Zoom, en dhr. L. Westdijk, kommies bij de invoerrechten en accijn zen te Sas van Gent, naar hier. De timmerman J. L. alhier had bij zijn werkzaamheden aan bet nieuwe station te Goes het ongeluk een zijner armen te breken, per auto werd hij huiswaarts gereden en werd direct ge neeskundig hulp iugeroepen. Het schip //Ons verlangen^ kwam bij het invaren van de sluis alhier in aanvaring met het schip //RuysdaeD', waardoor eerstgenoemd schip averij aan den voorsteven bekwam. De opruiming van het wrak van de Zeeboot Sierra Grande is thans geëindigd en is het vaarwater das r ter plaatse weer op gewone diepte gebracht. Kortgene. In de Donderdag gehou den Raadsvergadering waren 6 leden tegenwoordig. Afwezig was de heer J. P. Verburg. Do voorzitter, deelt allereerst mede, dat B. en W. niet wenschen te voldoen aan het verlangen van den heer Dees, om van gemeentewege een vriendelijk verzoek op te hangen om het vloeken na te laten. Dit zou niet de gewenschte uitwerking hebben. Bovendien wijzen de onderwijzers reeds, als het pas geeft, do kinderen op het verkeerde van de vloek-gewoonte. De heer Dees zegt, dat het zijn bedoeling was, het verzoek op alle publieke plaatsen op te hangen; men moet hiervoor niet te vreesachtig zijn. Hij vindt het treurig, dat er altijd tegenkanting is, zelfs wanneer men slechts een bescheiden poging waagt, het hoonen van het Opperwezen tegen te gaan. i Do voorzitter doet hierna mededee- ling van verschillende ingekomen stuk ken, o.a. van de goedkeuring van het besluit tot oprichting eener U. L. O. school. Aangeboden wordt de gemeentereke ning over 1923. Na verschillende stem mingen worden de heeren Dees en Meu- lenberg tot leden der commissie be noemd, die belast is met het nazien dier rekening en bijbehoorende beschei den. Vastgesteld wordt een vernieuwde in structie voor de tijdelijke schoonmaak ster van het gemeentehuis. B. en W. stellen voor, zulks naar aanleiding van een verzoek van be woners van den Torendijk, op den on derberm van dien dijk aan de zijde van den Stadspolder een grintvoetpad aan te brengen ter breedte van één Meter, waarvan de kosten worden begroot op f 300. De heer Dees zou het beter vinden als dit voetpad midden op dien weg kwam en niet aan den slootkant, zooals de bedoeling schijnt te zijn, daar in het laatste geval de wielen van de wagens het voetpad minder bruikbaar zullen maken. De vergadering erkent de juistheid dezer opmerking, waarna het voorstel van B. en W., met inacht neming van den wenk van den heer Dees, met algemeene stemmen wordt aangenomen. Minder geestdriftig blijkt de ver gadering gestemd ten aanzien van een voorstel van B. en W. om op het oude havenplein een nieuw gebouwtje te zet ten, dienende als wachtlokaal voor ha venmeester en politie en voor op de haven vertoevende personen en niet het minst voor verpoozing en tijdpassee- ring van ouden van dagen. Het afgebro ken gebouwtje, dat zeer bouwvallig scheen te zijn, was in de wandeling meer bekend onder den naam van „oude mannenhuis". De kosten van een ge bouwtje in beton, zooals B. en W. wil len, bedragen f 423. De heer Meulen- berg meent, dat het oude gebouwtje best had opgeknapt kunnen worden en criti- seert de wijze van verdwijning evenals de heer Dees. Laatstgenoemde wenscht in ieder geval op de kosten zooveel mogelijk te besnoeien, waarmede de heeren Salomé en Heijboer het eens zijn. Deze laatste wijst er op, dat z. i. best met een smalieren trap zou vol staan kunnen worden dan de begroo ting aangeeft. De heer Dorst wil in ieder geval de breedte van het ge bouwtje niet verkleinen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten dit punt aan te houden. Vervolgens wordt aangenomen een wijziging der begrooting in verband met do aan de gemeente Doetinchem over 1923 te betalen kosten ad f301,81 voor het bezoeken van het gymnasium aldaar door één leerling uit deze ge meente. Daarna wordt m. a. st. vastgesteld een verordening tot heffing van school geld voor het U. L. O. onderwijs. Dit zal bedragen: bij een inkomen van: f 8001200 f 4,80 per jaar; f 12001600 f 7,30 per jaar; f 16002000 f 12,— per jaar; f 20002300 f 18,per jaar; f 25003000 f24,per jaar; f 30004000 f30,— per jaar; f 40005000 f36,per jaar; f 5000- 7000 f45,— per jaar; f 700010000 f54,per jaar; f 1000015000 f63,— per jaar; f 15000 en meer f. 72. Bij de rondvraag informeert de heer Salomé naar den stand der U. L. O. school. De voorzitter antwoordt, dat de bestekken uit den Haag van den Rijks bouwmeester zijn terugontvangen, waar bij verschillende wijzigingen worden aan bevolen. Hieraan zal zooveel doenlijk worden tegemoet gekomen. Zijn eenmaal de bestekken goedgekeurd, dan zal de grond worden aangekocht en de aanbe steding plaats hebben. Het onderwijzend personeel is reeds opgeroepen; de stukken zijn bij den in specteur. In ieder geval moet de school 1 September a.s. worden geopend, voor loopig tijdelijk in het gymnastiek-lokaal der O. L. school. W aterstaat. De navolgende studenten der Tech nische Hoogeschcol zijn bij beschikking van den Minister van Waterstaat be noemd tot buitengewoon opzichter bij Rijkswaterstaatawerkende heeien M. A. V. Noorden en J. G. Snelleman bij den bouw van de derde schutsluis in het kanaal door Zuid-Beveland, te Weintldiuge. Bij de spoorwegen, de heer C. P. Gilde, bij het uitbreideu van het emplacement te Goes. Ged. Staten. Nadat door Ged. Staten ambtshalve de jaarwedde van den gemeente ont vanger van Oud-Vossemeer was ge bracht op f 1200, ingaande 1 Januari 1923 en op de begrootingen 1923 en 1924 van genoemde gemeente de des betreffende post met f 350 is verhoogd verzochten zij den gemeenteraad ten spoedig*te de middelen aan te wijzen, waaruit die verhooging kan worden gedekt. Daar de raad dit weigerde, hebben Ged Staten thans de posten op de beide begrootingen verm.nderd. Ged. Staten van Zeelaud hebben de gemeentebesturen verzocht hen 4 maal per jaar en wel 1 Februari, 1 Mei, 1 Augustus en 1 November eene opgave in duplo te verstrekken van de vaste en vlottende schuld der gemeente. Openluchtspel Middelburg. Men schrijft ons uit Middelburg Er loopt een praatje dat de plaatsen voor het 6 Augustus alhier te geven openluchtspel reeds uitverkocht zijn. Daar is wat eigenlijk vanzelf spreekt geen woord 7an waar. Deze week is er nrg slechts voor Middelburgers en Zeeuwen gelegenheid gegeven om, vóór de buiten Zeeland wonenden, zich een plaats te verzekeren. Maar de tribunes zijn zóó ruim, dat er van uitverkoop voorloopig nog geen sprake is. Van Maandag af zal, ook weer ten kantore van Notaris Hinolen, dagelijks gelegenheid zijn plaats te nemen voor allen. Dus ook voor deelnemers aan de Provinciale huldebetooging, die er bij hun aanwezigheid te Middelburg op rekenen, 's middags het openlucht spel bij te wonen. Maar voor het ver krijgen van een goede plaats zullen zij verstandig doen, zich daartoe tijdig tot notaris Hioolen te Middelburg te wenden, schriftelijk met bijvoeging van het benoodigde bedrag. Prot. Chr. Ziekenhuis. Dezer dagen vergaderde het voor loopig bestuur van de Vereeuigiwg tot oprichting en Instandhouding van een Prot. Chr. Ziekenhuis te Goes. Een plan voor verdere uitbreiding over de eilanden werd vastgesteld. De jaarlijk- sche bijdiagen door ingezetenen van Goes toegezegd bedragen reeds circa f2000, terwijl nog verschillende per sonen in de gelegenheid moeteu worden gesteld hunne bijdragen op te geven. De bereidwilligheid rot bijdragen voor een Prot. Ziekenhuis beantwoordt volkomen aan de goede verwachtingen waarin het voorloopig bestuur, waarin alle belijdende kerkelijke richtingen ver tegenwoordigd zijn, zijne werkzaam heden heeft aangevat. Bioscoop Schuttershof. Na een mooie serie natuurgezichten uit Tirol kregen we Zaterdagavond de film //Fahiola" te zien. //Fabiola" brengt ons in het jaar 286 na Christus. Toen de vervolgingen der Christenen, die een tijdlang waren achterwege gebleven, opnieuw begonnen Fabiola ielf is een dochter van den voornamen patriciër Flavius. Haar nichtje Agues beleidt in het geheim de Christ, leer, die haar veroordeeling en dood ten gevolge heeft. Ook Faibola omhelst da'rna de leer van Christus. Het stuk is rijk aau spannende momenten e i speelt in de paleizen en straten van het oude Rome en in de catacomben, waar de vervolgde Chris- fceueü hunne godsdienstoefeningen hielden. Zeer aangrijpend was de vooistelling van.de wroeging van Torquatus, den afvallige, toen hij om het in den Tiber drijvende lichaam van Caecilia, den stralenkrans zag verschijnen. Ook den dood van den daarna heilig verklaarden Sint Sebastiaan, die aan een boom gebonden den boogschutter tot doel werd gesteld en de overlevering der Christenen aan de wilde dieren in de arena, gaven een indruk van marte lingen waaraan deze eerste beleiders van het Christendom hebben blootge staan en van hun geloofsmoed, die hun dit alles blijmoedig deed ondergaan. Terwiji zij door afzwering van hun geloof, daaraan konden ontkomen. Wij hadden voor deze film wat meer belangstelling verwacht, doch het druk kend warme weer van Zaterdag zal daarvan de schuld zijn geweest. T. B. C.—commissie. Op Vrijdag 11 Juli vergaderde in hotel „Centraal" te Goes de 1?. B. C. Commissie met de afd. Goes der Ver. voor uitzending van kinderen naar Vacantie Kolonies. Wegens zijn bijzonder betoonde belangstelling was ook ter vergadering geuoodigd de heer Bielen, Met groote blijdschap kan de voor zitter terugzien op de gehouden Bszar. Waar deze vergadering is belegd tot afrekening, kan nu reeds gemeld worden dat een schitterend resultaat is bereikt, dank zij de medewerking uit alle kringen. Er blijkt ontvangen te zijn f 3077,75 en uitgegeven f505,28, waardoor eeo batigsaldoverkregen werd vanf2572,47. Dit bedrag werd nog vermeerderd door f 27,30 extra ontvangen, en de bate van de schiettent op de Nijteogo h f 185,061/»Wat aan de drie duizend gulden nog ontbreekt, wordt door het bestuur van de Nijtengo aangevuld. Met applaus wordt die mededeeling ontvangen. Daardoor bedraagt de netto opbrengst van de bazaar f 3000, waar van f 2000 ten goede komt aan de T. B. C. bestrijding en f 1000 aan de ver. voor Vacantiekinderen. Besloten wordt dit jaar een extra- uitgave te doen voor kinderuitzending zoowel naar Vacantiekolonies als naar Zeehospitium Sonueveld. Een woord van hartelijken dank wordt gebracht aan de autoriteiten, aan de pers, aan de burgerij, terwijl aan het slot dank gebracht wordt aan den voorzittei en blijdschap wordt betuigd over de hartelijke samenwerking. In de sloot. Zaterdagmorgen had de melkslijter A. B. het ongeluk om met zijn karretje beladen met melkbussen terecht te komen in een sloot aan den Poelweg. Zoowel de voerman als paard en wa- geB maakten kennis met het natte element. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het karretje werd ge havend, terwijl een deel der melk verloren ging. Landbouw-Bioscoop. De blinde violiste, is het verhaal van een blind meisje, dat, doordat haar oom tengevolge van e3n ongeluk het leven verliest, in handen valt van een misdadigersbende. Door haar zachtheid weet zij deze wereld van brute kracht te bein vloeden, wat in de film op zeer suggestieve wijze wordt weergegeven in tal van pakkende scènes. Machtig als een roos is de Engelsche titel vpn deze film, eu hierin ligt het gehee'.e conflict besloten. Ook de liefde speelt een groote rol en wel de liefde lusscLeu de blinde en bet jongste lid der misdadigersbende. Tenslotte zien we allen gelukkig en tevreden in een zuivere atmosfeer ademen. Wij twijfelen er geenszins aau of deze film zal een groot publiek trekken. Het klavier van het volkssentimeut wordt er zeer vaardig in bespeeld. Het Hollands-nieuws bracht o.a. het groote drijvende droogdok, voor Chili bestemd en een alleraaidigste komische film, die ons een ideetje geeft van de trucs in Hollywood, de Araerikaaneche filmstad toegepast. Politierechter te Middelburg Zitting van 4 Juli 1924. De volgende zaken werden behan deld L. W. v. L., 27 j., werkman te Wemeldinge, werd ten laste gelegd dat hij op 29 Maart j.l. te Middelburg als getuige voor den Rechter-Commis- saris te verschijnen, dezen heeft trach ten op te lichten voor f 4,50, zeggende dat hij f 4,50 werkverzuim had, het geen bij onderzoek niet waar bleek te zijn. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. L. L., 22 j., chauffeur en P. L., 48 j., vrachtrijder, beiden te Ierseke, wer den ten laste gelegd dat zij op 10 Juni 1924 te Goes, opzettelijk Marinus Zoeteweij hebben beleedigd. Eisch ieder f 15 b. of 15 d. h. Uitspraak over 8 dagen. A. T., 21 j., klompenmaker, Hein- kenszand, werd ten laste gelegd dat hij op 24 Mei 1924, de veldwachters Evcrsdijk en Buteijn, die hem hadden betrapt dat hij met een rijwiel zonder licht langs den openbaren rijweg reed en welke dat feit nader wilden onder zoeken, heeft mishandeld, door Evers- dij k een stomp in zijn gezicht te geven en Buta ijn een slag tegen zijn arm toe te brengen. Eisch 1 mnd. gevang. Uit spraak 1 mnd. gevang., voorw. proef tijd 3 jaar. A. D., 48 j., winkelier te ITans- wcert, werd ten laste gelegd dat -hij op 29 Mei 1924 te Kruinigen J. J. Flipse cenige slagen heeft gegeven. Eisch f 15 b. of 15 d. hech. Uitspraak f 10 b. of 10 d. hech. M. d. K., 26 j., werkman te 's Gra venpolder was ter verantwoording ge roepen, dat hij de veldwachters de Kraker cn Drever, terwijl zij surveil leerden leelijkc woorden heeft toege voegd. Eisch 14 d. gevang. Uitspraak f 25 b. of 25 d. hech. A. J., 23 j., koopman te Goes, werd ten laste gelegd dat hij op 2 Juni j.l. te Kwadendamme Adriaan Raas heeft opgelicht voor een bedrag van f 5, door te zeggen dat hij als brillenkoop- man voor het patronaat St. Alouisius reisde. Deze zaak werd uitgesteld. Op een meisje geschoten Voor de rechtbank te Rotterdam is 4 jaar gevangenisstraf gevorderd tegen den 3I-jarigen gehuwden opticien J. F. uit Hanswecrt, die op 17 Mei j.l. te Schiedam 6 schoten lostte op de 19-jarige A. J. L. L. v. d. M., met welk meisje hij omgang had, welke zij verbreken wilde. De verdediger vroeg onderzoek naai de geestvermogens van bekl., die reeds in een krankzinnigengesticht heeft ver toeft. Uit de vragen van mr. Van Vierssen Trip, bleek dat de beklaagde, die vele malen recidivist is, nog eens meer zoo'n geval met een meisje had gehad. Meisjes zijn er niet voor om te wor- cfen doodgeschoten als ze weigeren een man ter wille te zijn, merkte mr. Trip laconiek op. Het verwonde meisje verklaarde, dat beklaagde haar herhaaldelijk met de revolver gedreigd had. Vier voor jou en één voor mij, had hij meermalen gezegd en getuige had er één keer op geantwoord: Een mensch kan maar één dood ster ven, verklaarde ze. Waaruit dc president concludeerde, dat beklaagde daaruit dadelijk had moe ien begrijpen, dat het meisje zijn woor den wel degelijk als bedreiging met moord opvatte. Als je het uitmaakt, dan ga je er aan, had beklaagde volgens getuige een anderen keer gezegd. Dat gaat zoo niet! was toen haar antwoord geweest, maar beklaagde had verzekerd, dat hij haar niet zou laten ontsnappen. Op 17 Mei j.l. had beklaagde het meisje weer aangesproken, vlak bij de bakkerij van den heer Koemans en toen ze op zijn woorden niet inging, zonder verdere dreigementen van achteren vier schoten op haar gelost. Het meisje had, zei ze, altijd ver wacht dat beklaagde zijn bedreiging zou uitvoeren.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2