K\ 83. Dinsdag 15 Juli 19^4 lil jaargang. VRUCHTEN WAFELS BUITENLAND. 5 FEUILLETON Het slot Dyiueck Binnenland. Uit de Pers. ABONNEMENT Prij» per kwartaal, in Goes^f 2, buiten Goes f 2,~. Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-j Woensdag en Vrijdagavond GÖESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Ooesche Conrant ADVERTENT1ËN via 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4# Bewijsnummers 5 cent. cn Kleenwens Boss' Drukkers- en Ultgerersbedrflf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT liet plan Dawes. Omtrent de beslissing over een in gebreke blijven van Duitschland ten aanzien van de uitvoering van he" rapport-Dawes is tusschen Engeland en Frankrijk geen overeenkomst 7er- kregen. Engeland wilc'edat een nieuw lichaam dit zou constateereii, Frankrijk de oude commissie van herstel. Overeenstemming is toen verkregen over de regeling dat de commissie van herstel zou beslissen, was deze echter niet eenstemmig in haar oordeel dat Duitschland in gebreke was gebleven, dan zou een Amerikaan scheidsrechter zijn. Nu heeft echter Ilerriot verklaard dat hij „alle scheidsrechter!ijke beslis singen boiten de commissie van herstel heeft geweigerd" terwijl Mac Donald op zijn beurt komt verklaren dat de conferentie die biuueukort te Londen zal worden gehouden maar uitspraak moet doen tusschen het Britsche en Fran-che staidpunt. Overeenstem ming is er dus nog lang niet De Engelsche financiers hebben ook een duit in het zakje gedaan. Zij zul len geen leening in verband met het plan van Dawes steunen, indien gepoogd wordt de controle over het brzstte gebied verder te doen gaan dan in het p an van Dawes is aangegeven. Frankrijk kan zich dit voor gezegd houden. De kfaliaansche pers gekneveld. Mussolini, de Haliaanscbe dictator, beeft de Italiaansche pers gemuilband om zich het regeeren wat gemakkelij ker Ie maken. Een veeg teeken De plaatselijke prefecten, dat wil zeegen de ambtenaren, die in de pro vincie de regeering van den dag ver tegenwoordigen, krijgen de macht over de pers. Nadat zij een krant tweemaal gewaarschuwd hebben, kunnen zij haar verhieden. Teneinde een denkbeeld te geven van de beteekenis van het dec i et is bet genoeg te doen uitkomen, dat een prefect het recht zal hebben een nieuwsblad te veibieden, indien het „onware of teudeutieuze berichte-a, in staat om de diplomatieke actie van de regiering in haar betrekkingen tot het buitenland' te schaden, openbaar maakt De Corriere della Sera vraagt nu „Wanneer is nieuws tendentieus. Als een t >t de oppositie behoorend blad iels tegen de buitenlandsche politiek van de regeering drukt, zal de prefect zeggen dat de inlichting van het blad tendentieus is, zal het dan tweemaal waarschuwen en dan verbieden. Verder zegt het decreet, dat de prefect han delend kan optreden als bet nieuwsblad, door beschouwingen, groote titels of illustraties „buitenlandsche belangen bevordert'. Bijgevolg, zegt het blad, als een vrijhandelsblad bijvoorbeeld de ILZE DOOR DORE TANNER. (Nadruk verboden.) Sedert ik- tante gezien heb, kan ik mij levendig voorstellen, dat juffrouw Schroth cn Kóenraad zoo zijn precies zooals tante, nadat zij 35 jaar, juf frouw Schroth zelfs 40 jaar, met baar samen hebben geleefd. Maar misschien is tante ook niet altijd zoo geweest, wie weet, wat voor moeilijke tijden zij heeft beleefd, wat haar zoo stil en ondoor grondelijk maakt. Ik zou er mij toch zoo zeer over verheugen, indien het mij gelukte met haar op vertrouwelijken voet te komen en haar wat op te vroo- lijken. Ik moest naast haar gaan zitten en moest van u vertellen, maar het scheen mij toe, alsof zij er maar met een half oor naar luisterde en opeens sprak ze: „Je bent niet erg netjes gekapt Henriëtte. Leg die vlechten toch om je hoofd heen en laat het haar van voren wat losser; dat gladgestreken haar ziet er zoo kleinburgerlijk uit". Toen raakte ik den draad van mijn ver haal kwijt en ik was blij, dat tante mij toen liet gaan om mijn koffers uit te pakken en zei, dat ze mij de thee wel hoven op mijn kamer zou laten bren gen. Ook de koffie kreeg ik vanmorgen afschaffing van invoerrechten bepleit, zal de prefect kunnen zeggen, 4.at dit bevordering van de buitenlandsche be langen is, eu het blad muilbanden. Revue. Zag loei-Pasja, de Egyptische eerste minister is door een revolver schot in de borst gewond. Zijn toestand is oevredigend. Volgens een bericht uit New York is te Washington een telpgram van den Amerikaanschen consul te 8m Paulo ontvangen, waari deze mede deelt dat de opstandelingen meester zijn van de stad, en aau de burgerij be scherming van leven en eigendom hebben toegezegd. De gouverneur van den staat San Paulo heeft de stad verlaten. Naar het blad Pienier me'.dt, is er aan de Perzische grens een hevig gevecht geleverd u^schen Turkemannen en Perzen. De Turkemaunen, die den aanval begonnen waren, moesten zich terug trekken en lieten 300 dooden op het slagveld achter. Een passagierslrein uit Straats- b jrg naar Parijs heeft bij het station Vitry—la—Ville een goederentrein aan gereden. Verscheidene personen zijn ernstig gewond. Volgens een later bericht zijn er 3 dooden en een vijftiental gewonden. Volgens de Voss. Ztg. heeft de bond voor den builenlandschen handel geprotesteerd tegen de voorgenomen invoering van graanrechten in Duitsch land. De bond zegt in zijn protest dat de landbouwcrisis slechts gemeenschap pelijk met de algemeene crisis kan worden opgelost. Het voorgestelde middel, de invoering van graanrechten, is niet geschikt om deze crisis op te lossen, daar de productiekosten van handel en nijverheid daardoor zullen wordeu verhoogd, terwijl tevens ae afzet in het binnenland er door zal verminderen, tiet gevolg zal dus zijn, dat de werkloosheid zal toenemen. Voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerpvoorzieningen tegen besmettelijke ziekten, juichten verschei dene 'eden het toe, dat door twee ministers uit dit kabinet door de in diening van dit wetsontwerp een poging is gedaas, om de bij een deel der be volking nog steeds bestaande bezwaren tegen den vaccii.stieawang uit den weg te ruimen. Verscheidene andere leden waren gaarne bereid eerbied-te toonen voor de overtuigingen van anderen, doch meenden daarin niet zóó ver te mogen gaan, dat zij met die overtuiging reke- op mijn kamer en daarbij liet tante zeg gen, dat zij zich eenigszins ongesteld gevoelde en dat zij mij pas 's avonds aan tafel wilde zien wij eten hier heel voornaam pas om zeven uur en om twaalf uur gebruiken we een warme lunch en ik kon den dag verder doorbrengen zooals ik zelf wilde en als ik er zin in had, het park en de broeikassen bezichtigen. Dat liet ik mij natuurlijk geen twee maal zeggen en ben kris en kras door het heerlijke park geloopen en gevoelde me als een vrije prinses. Over het park en de broei kassen moet ik u een anderen keer nog eens schrijven, deze brief wordt anders veel te lang. Aan tafel zat ik naast tante op een van de leeren stoelen met de enorm booge, stijve, doch kunstig bewerkte leuning, waaraan men zich eerst moet wennen, en het was mij temidden van al die voorname pracht en die koele oogen van tante heel onhuiselijk te moede. Stel u voor: donkergroene,lee ren tapijten, een reusachtig gebeeld houwd buffet en schenktafel, alles met zwaar zilvergerei beladen, en dan een lange, breede tafel, aan welks hoofd tante zat in zwarte zijde, als de ver persoonlijkte v oornaamheid en daar naast dan uw dochter, die toch anders haar woordje wel wist te doen en alles behalve verlegen was heel beschei den en deemoedig. Achter tante's stoel Koenraad, op den kleinsten wenk van haar nauwkeurig lettend en ons de schotels aanreikend, die hij van de dientafel nam. En er waren vier gan- ning zouden willen houden, ook als daaidoor de veiligheid van medeburgers in gevaar zou worden gebracht. Deze leden gaven als hun oordeel te kennen, dat onvoldoende is toegelicht waarom thans zulk een ingrijpend voorstel wordt ingediend. Ten slotte merkten eenige leden nog op, dat, indien het ontwerp tot wet mocht worden verheven, vrijstelling van het verplichte schoolbezoek zal inoetea worden toegestaan ten behoeve van kinderen, wier ouders er bezwaar tegen hebben, dat zij voortdurend in nauwe aanraking komen met „liet-ingeënten. Afgezien van het punt van den vaccinatiedwang werd het wetsontwerp vrij algemeen ongunstig ontvangen. Huisslachtingen. De minister vau arbeid heeft aau het Kou, Ned. Landbouw Comiié mee gedeeld, dat een slachtdier bestemd voor huisslachting, vóór de slachting niet behoeft te worden bedwelmd. 1111111 WARME DAGEN t DE LINDESOOM (WED. B. VAN DOESBURG) IJSWAFELS (i„ 4 natuurl. vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschcndl MANDEI MANDARIN© -wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOR B3E LsJïiCM een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) BIJ DE AA3DBEBEN smaakt verrukkelijk DE OR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. MOCCA-TRIC-TRAC, pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. gen, een werkelijk diner, maar toch heb ik louter uit verlegenheid niet genoeg gegeten, maar dat zal wel gauw anders worden. Aan tafel was tante Klarissa zeer spraakzaam en vertelde mij de geschiedenis van den burcht. Morgen ochtend zal zij mij het inwendige laten zien daar verheug ik mij al op, Maar nu valt de pen mij van vermoeid heid haast uit de hand. Ik groet u allen en voor u en de zusjes veel kussen en ik verzoek u heel gauw te schrijven aan uw dankbare dochter. HENNY. Henny König had zich met de ela sticiteit der jeugd reeds den derden dag van haar verblijf op het slot Dymeck aan de nieuwe omstandigheden aan gepast. Weliswaar was zij nog dikwijls met haar gedachten bij haar vroegere werkzaamheden thuis, of de jongens het met hun drukte moeder niet al te lastig maakten en of tante Erna het ook goed met de twee kleinsten kon vinden, maar de nieuwe indrukken, die zij bij tante Klarissa opdeed, verdreven die gedachten al vrij spoedig. Juffrouw Schroth had volgens den uitdrukkelijken wensch van de oude gravin Henny,s haar anders gekapt en Henny vond deze verandering nu niet bepaald onvoordeelig. Zeer zeker vor derde het veel meer tijd, eer het kapsel nu gereed was, maar aan tijd, waaraan het haar thuis altijd had ontbroken, was hier geen gebrek. Henny was wel eenigs zins verwonderd, dat de zwijgzame juf frouw Schroth, die overigens ook, toen provintiecijfers voor Zeeland. De Centrale Commissie voor beznini- ging, ingesteld door de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, gaf reeds vroeger waarschuwende cijfers' uit de gemeente- financiën en uit de Staatsfinanciën. Ze heeft dat nu aangevuld met een brochure over de provinciale financiën. Het meeBt sprekende daaruit zjjn de bijlagen, gevend vergelijkende cijfers uit de hegrootingen van 1914 en 1924. Deze cijfers luiden voor de provincie Zeeland als volgt Raming Aantal inw. 237. Ontvangsten-, Batig saldo vorig diensfj. Opbrengst belast. 330. perlOÖOiuw. 1. Recht en leges 14 Opbr. prov. eigendommen 5. Bijrlr. v.h. Rijk i.z. stoomvaartd. W. Schelde 4. Uitk. v.h. Rijk 54 Div.ontv .voor schotten e.d. 35 Bijdr. kosten kraukz.verpl, Bijdr. pen sioenen Rente P.Z.E.V1. Rente en aflos sing Stoom- bootdiensl 55 Uitgaven Alg. Best. 1914. Raming 1924. 504 249.156 79.000.— 000.— 1.068.000.— ,389.44 4.286 47 000.— 34.000.— 000.— 13.000.— 000.- 000.- 000.- 000. 000.- 58.000.— 10.000.— 000.- kosten per-1000 inw. Prov. wegen en werken Prov. eigend. Prov. St.bool- dienstW.-S.en st.tramdienst 40.000.— Prov. Stoom- oootd. O.S. Renten en aflossing per 1000 inw. KoBten krank- zinnigenverpl. 91.000. Aand. in tege moetkoming Cal. polders in Zeeland Pensionn. en verzekering 125.000.— 526.31 36.000.— 3 000.— 23.000.— 92.000.— 387 36 188.000.— 54.000.— 50 000.— 157.000. 72.000. 78.000. 65.000.— 245.000.— 988.82 65.000.— 5.000. 200.000. 30.000.— 367.000.— 1.472.97 283.000 100.000.- 190.000.— Ambtenaren Landbouw en veeteelt 14.000. Onderwijs 27.000. Bijdr. kosten wegen en verk. middelen 56.000. Div. Subsidiën 3.900. Onvoorzien 9.000. 20.000.— 117.000. 12.000.- 81,000.- 90.000. 18.000.- 78.000.- Schulden 958.000.— 2.821.000.— per 1000 inw. 4.033.62 11.322.22 waarv. aangeg. ten behoeve van St.b.d. W.-Schelde 347.000.— 308.000.— St.b.d. O.- Schelde 165.000.— 88.000.- Prov. Z. Electr. Mij, 378.000. zij Henny's haar friseerde, haar stroeve gelaatsuitdrukking niet aflegde en geen ander woord sprak dan alleen ter ver duidelijking van het nieuwe kapsel nood zakelijk was, zoo handig en flink ka mermeisjesdiensten wist te verieenen „Zoo zie je er beter uit, Hennëtte, zeide de gravin Dymeck, toen Henny voor het koffiedrinken in de eetzaal verscheen. „Ik heb ook naar Stralsund geschreven en een paar elegante toi letjes voor je besteld, ik krijg dikwijls gasten voor het diner en dan moet jij andere kleeren dragen." Ik heb Henny had willen zeggen: ik heb immers mijn beste kleeren hier maar de oude dame sneed haar met rustige beslistheid het woord af: „Ik weet al, wat je zeggen wilt, je hebt voor je verblijf hier allerlei nieuwe dingen ge kregen, maar dat zijn Zondagmiddag- klecren voor een provinciestadje, geen toiletten voor de nicht van gravin Dy meck." I Henny was natuurlijk eenigermate onthutstdoor dit gesprek met haar tante ze zei echter niets, omdat zij het zon derlinge, heerschzuchtige karakter van de oude dame reeds kende. „Kom nu maar mee wij zullen nu het slot eens bekijken," sprak de gra vin Dymeck, zoodra de lunch geëindigd was. Zij gingen nu door de prachtig en behaaglijk ingerichte vertrekken van het nieuwe gedeelte, dat door de gra vin werd bewoond, eerst naar de zaal der voorvaderen, een half tot den nieuwen aanbouw, half tot den ouden De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat van 16 Juli af op de poat-, bij- en hulp- postkantoren, alsmede, ha voorafgaande, aanvrage, op de stations voor den postdienst rijwielmerken verkrijgbaar zullen worden gesteld tegen den prijs van f 3 per stuk. De verkoop van de merken zal ge schieden op werkdagen op de post en bijkantoren in de uren van open stelling vallende tusschen 9 v.m. en 4 uur n.m. en op hulppostkantoren en stations voor den postdienst gedu rende den geheelen duur der open stelling. Wèl korting op de pensioenen. Het «Vad.' schrijft Wij vermoeden, dat de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's rijks dienst, waarvan we een bericht opna men, zich met een formeel kluitje in het riet heeft laten sturen, toen men tegenover de heeren ontkende, dat een wetsontwerp op de korting van pen sioenen in de maak zon zijn. Van een nieuw ontwerp is inderdaad geen sprake, maar van wijziging der Pensioenwet, door welke wijziging de korfing op de pensioenen ontstaat. We kunnen er bijvoegen, dat de wijziging reeds bezig is de stations te doorkro pen welke bet, voor baar komst in de Kamer, doorloopen moet. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Juli in Nederland uitgesproken 58 faillissementen tegen 58 faillissementen in dezelfde week van bet vorige jaar. 7an 1 Januari tot en met 11 Juli 1924 2459 faillissementen tegenover 2109 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Geen pijn. geen jeuk. geen buiten - -*> als gij direct Akker's Kloosterbalsem a| AH" °P doet. Wrijf wat op Uw huid, dan laten de insecten U met ru9t. Nationalisme en internationalisme. Tn 1928 zullen te Amsterdam de groote, internationale Olympische spelen worden gehouden. In het 2e nr. van het weekblad De Olympiade, schrijft nu generaal Snijders, de oud-opperbevelhebber burcht behoorende, enorm groote ruimte, van voorouders en graven en gravinnen Dymeck bedekt waren. Het daglicht viel slechts gedempt door vier hooge gewelfde vensters, die in bonte kleur- schakeeringen het telkens weer ver schijnende wapen der Dymeck's en ook de wapens der familie's, die met de Dymeck's verwant waren, vertoonden. Op een van deze wapens wees de gra vin met haar stok, waarop zij gewoon was op haar wandelingen te steunen: „Dat wapen ken je toch," nietwaar, het is dat van je moeder, van de familie von Orlenhaus.... toch jammer, dat...." De gravin voltooide haar zin niet het baatte niets om nu nog het hu welijk beneden den stand van haar nicht te beklagen en zij was rechtvaardig ge noeg om te bedenken, dat Henny daar aan toch in 't geheel geen schuld had. Toen opende zij meteen grooten sleu tel een heel gewone, met zware ijzeren versieringen beslagen deur en zij ston den in een lange, vervallen ruimte, die veel van een zaal had, en die van twee zijden licht ontving; aan den eenen kant door langwerpige gleuven in den muur dus door z.g. schietgaten en aan den anderen kant door glazen vensters, waarvan de doffe ruitjes onregelmatig in lood gezet waren. Het muurwerk was zwaar beschadigd en in den vloer gaapten spleten. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1