GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL Pijnen in Tanöen en Kiezen verdrijft men öoor MijnharÖt's Sanapirin-Tabletten. School en Kerk. Uit de Pers. Provincie=Nieuv?s. STADSNIEUWS. VAN DE van ZATERDAG 12 JULI 1924. DE INVLOED VAN DE BELASTING-WETGEVING OP DE NIJVERHEID. De Nijverheklsraad heeft eenigen tijd geleden het besluitgenomen, de wer king van de belastingwetten ten aan zien van de Nederlandschc industrie onder het oog te zien. Het resultaat van dien arbeid heeft hij thans den mi nister van financiën aangeboden in een rapport, hetwelk in brochure-vorm in druk is verschenen. Aan de hand van talrijke statistieken en berekeningen toont de Raad aan, dat de belastingen in de laatste jaren schrik barend zijn toegenomen. Zoo blijkt uit een overzicht dat het totaal der belastingen in de laatste ja ren 1920 en 1921 bijna het vier en een half-voudige bereikte van het be drag in 1912. Zelfs indien men de oorlogswinstbelasting buiten beschou wing laat, zijn de opbrengsten voor 1920 in duizendtallen guldens 891,286 en voor 1921 964,611 of resp. nog bijna drie en drie kwarf maal en ruim 4 maal zoo hoog als in het jaar 1912. Ook de Rijksmiddelen afzonderlijk geven voor 1920 bijna 4 en een half maal en voor 1924 bijna 3 maal groo- ter cijfers dan voor 1912. Voor de provinciën vindt men in 1921 ten opzichte van 1912 een bijna 6-malige verhooging. En wat de gemeentelijke financiën betreft, deze zijn opgeloopen in 1920 tot het ruim 5-voudige van de op brengst in 1912, in 1921 tot ongeveer het 6-voudige van dit bedrag, om in 1922 nog te blijven op het 5 en een half-voudige van 1912. Uit de te dezer zake gegeven cijfers concludeert de Raad, dat in 1915 (1915 16) rijk, provinciën en gemeenten, in totaal circa 10 pet. van het in dat jaar geldende belastbare inkomen aan be lastingen hebben geïnd. Voor 1920 (1920-21) wordt het percentage bijna verdubbeld tot 19.06 pet. Voor 1921 (1921-22) bedraagt het nog 16.28 pet. Opmerkelijk is hierbij het feit, dat het percentage voor de rijksbelastingen m dit laatste jaar met bijna 3 pet. daalde, terwijl de provinciale en gemeentelijke heffingen nog toegenomen zijn. Wat de Rijksinkomstenbelasling be treft, toonen de in het rapport ver werkte cijfers aan, in hoe sterke mate het belastingpercentage van de hoogere inkomens in de jaren 1920-21 en 1921- 22 is toegenomen, vergeleken bij het eerste jaar, waarover de Rijksinkom stenbelasting werd geheven. Uit de opbrengst van verschillende directe belastingen wordt afgeleid, dat die belastingen telkens weer de hoogere inkomens en de hoogere vermogens in het bijzonder treffen en hoe daardoor de belastingdruk juist voor die groep van personen wordt verzwaard, waar van de besparingen ten bëhoeve van de industrie in de eerste plaats moeten worden verwacht. Bovendien brachten in: 1915-16 1206 personen met 9.54 pet. van het belastbaar inkomen 23.68 pet. van de belasting op; 1920-21 3678 personen met 13.94 pet. van het belastbaar inkomen 48.78 pet. van de belasting op; 1921-22 3730 personen met 10.71 pet. van het belastbaar inkomen 41.31 pet. van de belasting op; Een ten opzichte van 1915-1916 drievoudig aantal personen blijken der halve in* 1921-22 voor bijna het dubbele percentage deel te nemen in een vijf voudig gestegen totale belastingsom. Ook met betrekking tot de opcenten op de rijksinkomstenbelasting en de ver dedigingsbelasting II wordt aangetoond, hoezeer de druk op de grootc inkomens is verzwaard. Inkomens van f 50.000 moeten in 1923-24 meer dan het dub bele betalen van hetgeen zij in 1915-16 verschuldigd waren en gedurende het zelfde tijdsverloop is dit bedrag voor inkomens van f 200.000 al boven het drievoudige gestegen. Ten aanzien van de gemeente-be lasting wordt o.a. het volgende opge merkt: Terwijl in 1912 de gemeentebelastin gen tot de Rijksbelastingen van .gewo nen aard (stonden als 1 tot 4, werd deze verhouding in 1921 als 1 tot 2, en dat bleef ook in 1922 het geval. De Raad concludeert dan ook, dat de gemeen telijke belastingen meer dan de Rijks middelen van gewonen aard tot den ver zwaarden belastingdruk hebben bijge- dragen. Hierna wordt nog afzonderlijk de stijging der vermogens-belasting nage gaan, terwijl gewezen wordt op de bijzonder hooge percentages, die bij overlijden aan den fiscus moeten wor den afgedragen. De raad merkt dan op, dat de suc cessiebelasting in 1918 f26,082,329 heeft opgebracht, welk bedrag volgens de voorloopige cijfers in 1922 lot de aanzienlijke som van f 51.226.000 is gestegen. Voor 1924 is die opbrengst nog geraamd op f ,43.000.000 on danks het feit, dat het totale vermogen, sedert de laatste, bij Wet van 10 Juni 1921 (Staatsblad no. 779) ingevoerde verhooging dezer belasting is achter uitgegaan, alleen reeds door het sterk tciugloopen van de waarde van hel fondsenbezit, hetgeen uit het verschil tusschcn toenmalige en latere koersen kan blijken. De raad meent in hel bijzonder ten aanzien van die groepen der ingezete nen, welke in de eerste plaats geroepen zijn lol kapitaalvorming, te hebben aan getoond, hoe het samenstel der belas tingen de welvaart van het Nederland- sche volk noodzakelijk belemmert. Naast op zichzelf reeds aanmerke lijke verhoogingen van de tarieven der Rijks- en gemeentelijke inkomstenbelas tingen, hebben in het bijzonder tot den hoogst bedenkelijken belastingdruk bij gedragen de heffingen welke met het oog op het Leeningsfonds worden ge heven. Volgens hetgeen in de bclrcf- fende wetsbepalingen is vastgelegd, zul len deze heffingen voor het laatst over het belastingjaar 1933-34 worden op gelegd. Het staat voor den Raad niet alleen vast, dat zij onder geen beding na genoemd tijdstip zouden mogen wor den in stand gehouden ten behoeve van andere doeleinden, doch tevens, dat zij geen tien jaren in ongewijzigden vorm kunnen worden voortgezet, zonder scha de te doen aan de welvaart van het land. Hoogere Handelsschool. Voor het eindexamen aan de Hoo gere Handelsschool te Middelburg zijn geëxamineerd 31 candidaten van wie 4 werden afgewezen. Geslaagd zijn o.a. de ieeren W. C. Louisse, Kapelle P. J. Q. C. A. Peeman Kakebeeke, GoesM. Verburg, Kortgene en S. Kersten, Ierseke. Bevorderd van 4 naar 5 P. Vogel vanger van 1 naar 2' W. E. Heijboer. Geref. Gemeenten. Op het tweetal te Dirksland komt voor da. J. Vreugdenhil, te Borsselen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Ie Waarde ds. van der Waa predikant te Hoogvliet. Voor het eindexamen der Middelbare Handelsdagschool te Middelburg zijn o.a. geslaagdJ, flollestelle te Goes en A. J. van Willigen te Kapelle. Overproductie van geleerdheid. Ouder dit opschrift schrijft de „Midd, Crt." In den Staatsalmanak van 1901 tel den we 74 H. B. Scholen, van alle soorten bijeen, van rijk, gemeente, stichtingen, enz. en daarouder was een enkele te Amsterdam en te Enschede, die zich tevens als handelsscholen aan meldde. Volgens het jongst verschenen ver slag van het middelbaar onderwijs, t. w. dat over 1921.'22, bedroeg het aantal H. B. S. met 5 jaar, met 3 jaar, lycea, H. B. S. en middelbare scholen voor meisjes in totaal 182. Laten we hier ruimte laten voor enkele scholen die in 1901 wel be stonden maar niet in den Staatsalmanak waren opgenomen, dan blijft de toestand nog zoo, dat in die twintig jaar het aantal dier scholen met 150 pet. toenam. Hoeveel leerlingen die 74 scholen in 1901 bezochten, weten we niet. We lezen in het verslag van 1921-'22 echter dat sedert het vorig verslag het aantal leerlingen was gestegen met van 25.262 tot 28.055 dus met tieu pet. in één jaar. En toch heeft men in die twintig jaar het heele handelsonderwijs zien opgroeien als een Turksche tarwe uit het sprookje. In 1901 eigenlijk geen enkele han delsschool. Twintig jaar later waren er volgens bovengenoemd verslag: 31 hoogere handelsscholen met 1548 leer lingen, 28 handelsdagscholen met 2814 leerlingen. Ook hier willen we er rekening mee houden, dat voor een vergelijking som mige dier scholen niet meetellen, dat de handelsscholen een heel ander soort bevolking hebben dan de II, B. Scholen en ook dat de bevolkingstoename een vermeerdering van het aantal scholen rechtvaardigt. Maar toch blijft de conclusie uit die cijfers: dat een zéér aanzienlijk grooter percentage der kinderen dan twintig jaar geleden dit soort onderwijs volgt. Of we het dan aan de nu naar boven klimmenden misgunnen dat ze van een beter onderwijs kunnen profi- teeren dan het geslacht van twintig jaar geleden Och dat zeker niet. Mrar daar loopt het niet over. We beweren dat die cijfers het teil eerste zeer verklaarbaar maken, dat er nu een steeds groeiend overschot is aan diploma-bezitters waarvoor de maatschappij geen plaats hseft. En ten tweede maakt niemand ons wijs, dat het speciaal de meest begaaf den zijn die hel middelbaar onderwijs gingen volgen. De raad dat alleen zij voor studie mogen opgaan die er een uitgesproken lust en aanleg voor hebben, telde bij de keuze der sein ol slechts heel weinig mee. Over het meisjesonderwijs zou een lange afzonderlijke beschouwing zijn te schrijven. Maar ieder weet we! in zijn eigen omgeving voorbeelden aan te wijzen van meisjes, die of een opleiding genoten die hen met veel geleerdheid maar met verleerde handen deed staan wanneer zij na de school weer in eigen kring terugkeerden of die een oplei ding volgden welke hen ten slotte bracht aan oen betrekking waarvan de salarieering door 't overcompleet op een laag peil staat. Het zal echter niet makkelijk zijn om de omvangrijke onderwijsmachinerie in te stellen op geringce productie van verstandelijk gediplomeerden. Voor het oogenblik zijn die scholen er; ze vor men ieder in hun omgeving een op- zuigingspomp, die met de werkelijk begaafden ook tal van anderen ophaalt, en aflevert als leden der maatschappij, die beter geschikt waren geweest voor ander werk. De teleurstelling bij de geldelijke bezoldiging zal ten slotte wel de sterkste rem blijken t°gen te groote toevloeiing. Maar inmiddels kan althans dit ge probeerd worden, dat men door stren ger eischen de toelating weert van hen die niet gemakkelijk Ieeren, die er geen aanleg voor hebben. Herdenking mobilisatie. Het Prov.rComité ter herdenking van de mobilisatie in 1914, waarvan de Commissaris der Koningin in Zeeland eere-voorzitter is, heeft aan verschil lende burgemeesters in Zeeland een circulaire gezonden, waarin een beroep wordt gedaan op hun medewerking. Het Nationaal Comité zal op 30 Juli a.s. een manifest uitgeven, hetwelk door aanplakking op de gebruikelijke plaatsen in elke gemeente aan de be volking zal moeten worden bekend gemaakt. De taak der plaatselijke co> mité's zal hoofdzakelijkjziju het orga- niseeren van eene collecte op 31 Juli a.s. ten bate van een te stichten fonds tot steun aan slachtoffers van de mo bilisatie en van samenkomsten van oud-gemobiliseerden en belangstellen den. Als voorbeeld van een programma voor de plaatselijke herdenking wordt genoemd 1 uur. Bespeling van het carillon. 3 uur. Klokkengelui in alle kerken, (Tijdstip van ontvangst van het mobilisatie-telegram.) 4 uur. Bazuingeschal van den trans van den toren. 4| uur. Muziekuitvoering (gew'ide mu ziek) voor het stadhuis. 8 uur. Orgelbespelingen in verschil- lendekerken. Zanguitvoeringen. Herdenkings-toespraken door verschillende sprekers. Aan de verschillende kerkgenoot schappen is verzocht in de godsdienst oefeningen voorafgaande aan 31 Juli as. het gebeuren van 10 jaren geleden van den kansel te herdenken. lirabbendjjke. In de Dinsdag ge- honden verg. van den gemeenteraad werd nog besloten aan te sluiten bij den boerenleenbank en alle kasgeld boven f 2000 daar te storten. De rekeniDg van het B. A. over 1923 werd goedgekeurd. Met algemeene st. weid besloten den dijk tusschen den Stroodorppolder en Maire van den heer Houtekamer tegen f 50 's jaars in erf pacht te nemen. Vriiz. Herv. Gem. Godsdienst oefening Zondag 13 Juli, 's morgens 10.15 uur, Ds. J. Paltist van Middel burg. Schore. Donderdagavond geraakte een met verhuisgoed geladen vracht auto gemerkt H 38707 indeSmokkel- hoek in den sloot. De chauffeur, welke onder de auto terecht kwam bekwam tot groote verwondering geen letsel hoewel hij eenigen tijd bewusteloos was, doch eenig meubilair en kristal werd vernietigd. Nadat de auto door middel van een bok van de jamfabriek te Kapelle op het droge was gebracht kon de reis worden voortgezet. Wegens vertrek naar 's-Heer Arendskerke heeft den heer C. G. van Boven ontslag genomen als commandant na de Vrijw. Landstorm te Schore. Rilland-Batk. Vanwege de Ver. tot Bevordering van Vreemdelingen verkeer is alhier gecollecteerd een bedrag van f 47, voor het schenken van een Zuid-Bevelandsch costuum aan H. K. H. Prinses Juliana. De afsluiting van wachtpost 20a, vroeger bewoond door J. van de Velde, thans onbewoond, is met iugang van Zaterdag 12 Juli 1924, des voor middags 9 uur, opgeheven. Wollcrtsdijk. Woensdag maakten de leerlingen der bijz. school met hun onderwijzers en het bestuur dier school een uitstapje naar Antwerpen met 2 autobussen van den ondernemer Kraak- Sieeman. Opgetogen keerden de kinderen huiswaarts. ColijnspUnt. Woensdag had de landbouwersknecht A. J., terwijl hij bezig was de schuur op de hofstede, bewoond door de Gebrs. de Looff, te teren, het ongeluk, dat bij door het uitglijden van den ladder kwam te vallen. Hij bekwam vrij ernstige kneuzingen, terwijl de inhoud van de teerputs over hem heen kwam, waar door aanvankelijk gevaar voor zijn oogen geducht werd, wat gelukkig nogal afgeloopen is. Door dr. Maas alhier werd geneeskundige hulp verleend. Kruiningen. De heer A. P. Kole, geboren alhier, slaagde aan de Univer siteit te Amsterdam voor het examen Semi-arts. Eind-examen Rrres Hoogere Burgerschool te Goes. Ae. van Poelgeest, A e. B. Pret, C. G. A. vou Lindern, C. Braijn- zeel, I. Wisse, A. J. Koppe, J. A. Valk, L. J. van Dijk, R. M. v. d. Berge, J. J. Steketee, J. J. Klaasesz, W. P. de Nooijer, J. K. Klinkenberg, H. Gerretser, P. M. Lindenbergn, 0. N. vanderPeijl, Eh. J. Poldermans, L. M. van Breen en'E. M. Westplate. Lichtstoet. Gaarne veBtigen wij de aandacht op de annonce in dit nr. van de Licht stoet ter gelegenheia van het Kon. bezoek. Verleden jaar bleek de geestige Licht stoet een der clou's van het programma- Ongetwijfeld zal ook ditmaal een praeh. tigen stoet kunnen worden gevormd. Hongaarsghe kinderen. De Zmeldt dat Zaterdagmorgen om 9.47 uit Goes de trein met de Hon- gaar8che kinderen vertrekt. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 13 Juli, des morgens te half elf, Ds. J. Koekebakker. Op de wandeling. Er is in de menschen een drang om steeds de eerste te willen zijn, om steeds boven anderen te willen uitblinken. Een streven dat zich uit bij examens, bij wedstrijden en in het dageljjksch leven ook meermalen naar voren treedt. Dat de menschen door dit streven gelukkiger zijn geworden, we zouden het niet durven beweren. Het leidt er vaak toe, dat men zichzelf gaat beschouweu als het mid delpunt van het heelal, als een Über mensch, die boven de anderen uitsteekt, wat natuurlijk insluit dat die anderen minderwaardige schepselen zjjn. We hebben nu vele eeuwen geleefd bij dit streven, dit trachten zich op den voorgrond te dringen, zoowel in geeste» lijk als in materieel opzicht. Het uit zich zoowel bij het individu als bij de natie. En reeds den kinderen wordt het ingegeven dat ze moeten probeeren liever en knapper te zijn dan andere kinderen. Zouden we nu niet eens kunnen be ginnen met ons op een meer bescheiden standpunt te stellen We krjjgen dan misschien wat meer tijd over om te trachten gelukkig te zijn. Gelukkig zijn is niet het zich verheugen in deu minderen voorspoed of de mindere voortreffelijkheid van een ander. Die anderen staan buiten ons geluk, dat alleen in onszelve ligt besloten. Het is verkeerd om van de mensch in de eerste plaats te maken een jacht hond naar de drie- of vierdubbel be legde boterham. Tevreden zijn met een bescheiden plekje onder de zon is beter dan dat hijgend jagen naar meer. Het is ook minder vermoeiend en bedaarde, rustige menschen daaraan heeft onze tijd groote behoefte. TOMMY. Brandje. Donderdagmiddag om kwart voor v(jf ontstond, vermoedelijk door het afbran den van verf, brand in de rijksgebouwen op het Ravelijn en wel in de woon kamer van den concierge, dbr. Joh. Korstanje. De gordijnen, achter het opgeschoven raam, vatten vlam en het vuur deelde zich mede aan het behang, dat gedeeltelijk verbrandde, aan tafel en divankleed, terwijl ook de ka9t en tafel der naaimachine door de vlammen werden gehavend. Met eigen materiaal werd, met een slang op de waterleiding de brandkraan bevindt zich in de gang, vlak bij de kamer het vuurtje spoedig gebluscht. Toch trok aan gelokt door de rook dit brandje talrijke kijkers. De schade wordt door verzekering gedekt. Telegraafkantoor. Aan de* telefoniste 2e klasse E. O. Koevoets alhier (telegraafkantoor) is op haar verzoek met ingang van 10 Juli 1924 tervol ontslag verleend. Zuid Bev. Costuum voor Prinses Juliana. De alhier gehouden inzameling voor een Zuid-Bevelandsch costnum, aan te bieden aan H. K. H. Prinses Juliana heeft opgebracht f 260,25, voorwaar een mooi resultaat. Aardig is het, dat ook de financieel minst sterken, zich beijverden om hun steentje bij te dragen, waaruit wel blijkt hoe populair het plan is. Ook van ds dorpen komen reeds flinke bedragen binnen, zeer mooi is de bijdrage van Wolphaartsdijk, n.l. ruim f 105, Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor alhier en zijne hulppostkantoren. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f49.801,85 en terug betaald f46.948,28. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f2.853,57. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 40. Door tu8schenkom8t dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f100 en afge schreven nominaal f 2500. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 2400. Nijtengo. Donderdagavond had in het Schut tershof, alhier, het concert plaats van hel Middelburgsche Stedelijk Orkest, onder leiding van dhr. J. Morks, dat door het comité der Nijtengo aan de standhouders werd aangeboden. Het uitgebreid programma werd keurig ver tolkt. Vermelden wij speciaal de fijne Ballet-suite van Popy en de Hamlet- fantaisie van Thomas. Ook de Prov. Rei (Zeeuwsche Boerendans) van dhr. J. Morks, verwierf luid applaus. Na afloop werden in de groote zaal door dhr. G. Geijsen, voorz. van het comité, de prijzen aan de standhouders uitgereikt. Spr. zeide dat dit concert de dank is geweest van het comité aa.i allen die aan het welslagen van de Nijtengo, of wel Jolijt en Co., hebben meegewerkt. Wat de overgebleven gelden betreft.... De schiettent ten bate der t.b.e. heeft opgebracht f 346,86, en had aan on kosten f 161,80. Het comité zal het verschil echter zoodanig aanvullen, dat met de opbrengst oer onlangs gehouden bazaar, een bedrag van f 3000 voor de t.b.e. bestrijding beschikbaar komt iets wat zuster Merison stellig genoegen zal doen. De rest komt in een potje voor een volgende keer. Ditmaal is alles prachtig verloopen, doordat ook het weer zoo meewerkte, maar een volgend jaar zou dat kunnen tegen vallen. Hierna werden de medailles en de diploma's aan de standhouders uitge reikt. De heer Mannhardt had nog een medaille beschikbaar'gesteld voor den Goeschen standhouder, die de meeste punten in beide afdeelingen had, welke medaille door fa. Gebr. Witte werd verkregen. De uitreiking ging gepaard met luid applaus en gejuich. Aan alle standhouders werd hierna een herinneringsmedaille uitgereikt. Vervolgens bood de heer Alders, de ver tegenwoordiger der Blue-Band namens de standhouders aan het comité als bljjk van waardeering, een foto in keurige lijst aan, waarop comité en standhouders staan afgebeeld. In een geestig speechje bracht hij het comité en speciaal den voorz. dhr. Geijsen en den secretaris, dhr. de Roo dank voor de vele en goede zorgen, om het den standhouders zoo aangenaam mogelijk te maken. Mevr. Witte overhandigde daarna de foto's, onder luid applaus. Tot slot werd nog een gezellig dansje gemaakt. Auto ongeval. Hedenmorgen omstreeks 11 uur is door een defect aan de stuurinrichting een vrachtauto van de Veevoederfabriek tusschen Kapelle en den Kloetingschen

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1