VRUCHTEN WAFELS Binnenland, Stukgeloopen en Branderige Voeten verzacht en geneest, men met PURÖL. Staten-Generaal. Kunst en Wetenschap. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. van het departement voor den bui- tenlandschen handel in de „Prawda" medegedeeld, dat Rusland dit jaar de zelfde hoeveelheid graan zal exportee ren als verleden jaar. Aan den anderen kant rapporteert de Russische handels delegatie te Riga, dat tengevolge van de abnormale droogte, de oogst -zoo goed als gedecimeerd is in de gouverne menten Saratow, Tsaritsin, Astrakan Rensa en een goed deel van het Don- gebied. De presidentsverkiezing in Amerika. De Democratische conventie in Ame rika kan maar geen candidaat aanwijzen voor het presidentschap. Na de hon- derste stemming is de conventie ver daagd. De geweldige moeilijkheden, waar mee de Democratische Conventie te New-York te kampen heeft, bij de aan wijzing van haar candidaat voor de presidentsverkiezing, worden niet wei nig vergroot door het godsdienstig fa natisme, dat in de bijeenkomsten tot uiting komt. Voor de anti-papisten is Smith, de Katholieke gouverneur van New-York, natuurlijk de groote boe man, terwijl Mac Adoo hun redder is, daar hij zich niet zal verzetten tegen de methoden van de Ku Klux Klan. Waartoe deze geloofshaat leidt, kan blijken uit het optreden van 300 vrou wen, waarvan 100 afgevaardigden ter Conventie, die onlangs bijeenkwamen in het hoofdkwartier van Mac Adoo, daar eerst de Battle Hymn of the Re public zongen en toen baden om den moed en de kracht om haar candidaat getrouw te blijven. Betere economische toestond in Engeland. Uit de cijfers voor de week eindi gend 30 Juni blijkt, dat het aantal werk- loozen in Engeland een millioen negen duizend vijf honderd bedroeg of meer dan vier duizend minder dan in de vorige week. De Engelsche scheepsbouw toont een beslisten vooruitgang. Volgens Lloyds bedroeg de tonnenmaat in aan bouw gedurende het tweede kwartaal in Engeland en Ierland meer dan een millioen vijfhonderdzestienduizend ton, hetgeen ongeveer 43,000 ton meer is dan aan het einde van Maart en een vermeerdering van 179,000 ton vergele ken bij een jaar geleden. Aan het einde van Juni is een tonne- maat van ongeveer 1,465,000 ton in aanbouw, zijnde het hoogste totaal se dert 'het einde van Maart 1922. De geheele tonnemaat die in de we reld op het oogenblik in aanbouw is, be draagt 2,425,000 ton, zijnde 1,022,000 ton beneden het hoogste record van voor den oorlog dat op 30 Juni 1913 werd bereikt. Opstand in Brazilië In Brazilië is een opstand uitgebro ken. De muiters hebben zich verschanst in de kazerne van Sint Paul en worden daar belegerd door de regeeringstroe- pen. De regeering vertrouwt, dat zij de muiterij snel zal kunnen onderdruk ken. De rest van het land is rustig. Er zijn' tot dusver 250 personen ge dood en 200 gekwetst. Internationale Vredesweek van de Jeugd. Van 310 Augustus a.s. wordteen Internationale Vredesweek van de Jeugd gehouden, waarvoor de volgende op roep is gericht aan alle jonge menschen „Tien jaren is het geleden, dat de uitbarsting kwam. Do wereld-oorlog 1914 -1918 ver nietigde meer levens dan alle oorlogen, die in de laatste anderhalve eeuw zijn gevoerd, te samen; hij kostte evenveel geld als bijeen gebracht zou worden, indien alle man nen, vrouwen en kinderen op de wereld tegelijkertijd elk f 650 betaalden; hij heeft een wanhoop en ellende ge bracht, die niet te becijferen zijn; een zedelijke en stoffelijke ontreddering, die niet eindigen wil hij heeft de wereld doodziek ge maakt. De volgende wereld-oorlog met zijn verderf uit de lucht en zijn alles-ver- nietigende giftgassen, zal een oneindig grooter ramp betcekenen. Wat beduidt alle stoffelijke, geeste lijke, maatschappelijke arbeid der jon geren, als zij niet helpen, dien volgen den wereld-oorlog te voorkomen? Kunt gij leven en werken in een wereld, die door zulk een ramp wordt bedreigd Kunt gij u nederleggen bij de ge dachte, dat zoon groote schande en schade opnieuw over de menschheid komen zal? Zult gij door gedachteloosheid of traagheid, het monster opnieuw doen losbreken, dat wellicht ook uw land zal verkeeren in een ruïne en u en de uwen zal vergiftigen naar den geest en naar het lichaam? Gij moet een antwoord vinden op deze vragen. De Internationale Vredes week van de Jeugd, 310 Augustus 1924 (I.V.W.J.) is de tijd, waarin de jongeren over heel de wereld hun ant woord zullen zoeken en uitspreken. Wie zal de drager zijn van de vre- desgedachte, als het niet is het geslacht van hen, die in 1914 jong waren? Wij gelooven, dat de tijd voor een laatsten, hardnekkigen kamp tegen den oorlog is aangebroken. Tien jaren is het geleden, dat'de uit barsting kwam. Nu moet de stem al luider en feller gaan klinken, die eischt: dit zult gij niet meer! Wij willen niet langer mee! De oorlog moet en zal verdwijnen!" Ook prettig In de Industrieele Club te Amster dam heeft de Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers een buitengewone algemeene ledenvergadering gehouden, welke druk bezocht was. De voorzitter, de heer ir. C. F. Stork, opende de vergadering met eenige mededeeiingen over de dezer dagen geëindigde zesde internationaie arbeidsconferentie te Geneve, welke hij had bijgewoond. De algemeene indruk, die men, aldus zeide hij, van deze samenkomsten mee brengt, is, dat de positie te Geuève voor den werkgever hoe langer hoe moeilijker wordt, daar aan de adviezen der patroons door de vertegenwoor digers der werknemers, daarin meestal gesteund door de afgevaardigden der regeeringen, blijkbaar geen waarde wordt gehecht. Het voorontwerp-Ziekte- en In een te Almelo gehouden vergade ring van den Prov. Overijselschen Bond van Ziekenkassen en -Fondsen is, na een rede van den secretaris van dien bond, den heer buy per, over het voor. ontwerp Ziekte- en Ongevallenwet- Aalberse, de volgende motie aange nomen De Prov. Bond van Ziekenkassen en -l'Ondsen in Overijsel, voorop stellende, dat vaststaat bij den Bond, dat indien een wettelijke regeling inderdaad een afdoende regeling van de ziekte- en ongevallenverzekering voor het geheele volk omvat, het voortbestaan van de kassen niet noodig wordt geachtge hoord, dat het ontwerp in geen enkel opzicht voldoet, zelfs niet aan matige eischen, doch een aanmerkelijke ver mindering van de reeds bestaande ziek teverzekering beteekent, protesteert te gen deïen aanslag op de sinds vele jaren bestaande ziekenkassen, waar men bereid en in staat is, aan alle redelijke eischen tn voldoen draagt het bestuur op, met alle ten dienste staande mid delen te voorkomen, dat aan het voort bestaan van de kassen een einde wordt gemaakt. Oud-mce-admiraaljhr.J. A. Röell. f In den ouderdom van bijna 86 jaar is in Den Haag overleden de ge- pensionneerde vice-admiraal jhr. J. A. Boel!, oud-minister van marine, adju- dant van de Koningin in buitengewonen dienst. De Wester-Schelde. Uit Brussel meldt men ons Blijkens instructies van het Belgische departement van openbare werken aan de betrokken autoriteiten, is besloten, met ingang op 1 Augustus den pas van Bath bniten gebruik te stellen voor de scheepvaart, welke voortaan door den pas van Rilland zal worden geleid. Dit besluit kon door minister Ruzette worden genomen, nadat iiij van den Nederlandschen waterstaat bericht had ontvangen, dat deze bereid is, de lichtboeien van Bath naar Rilland te verplaatsen. In Antwerpsche scheepvaartkringen is men zeer ingenomen met dit besluit, waarvan totaal herstel van de normale vaart op de Scheldehaveu wordt ver wacht. In verband met de baggerwerken te Valkenisse wordt nog gemeld, dat de pas thans 280 meter breed is en 7 meter diepin het midden bedraagt de diepte 7.50 meter. De bedoeling is, na het bereiken van de reglementaire diepte van 8 meter, met het baggeren bij Valkenisse op ie houden en ook in de passen bjj Bath en Krankeloon het baggerwerk stop te zetten. De baggermachines zullen dan naar Sant- vliet en de Perel vertrekken, waar de diepte in den laatsten tjjd eveneens is afgenomen en nu weer op 8 meter moet worden gebracht. Woensdag is men er in geslaagd, het wrak van het Zweedsche stoomschip Yeddo, in den pas van Krankeloon gezonken, grootendeels leeg te pompen, en bij hoog tij het voorste deel vlot te brengen. Vandaag wordt met dit werk voortgegaan. Slaagt men er in, het schip, dat vol modder zit, geheel vlot te krijgen, dan zal het met 29 voet diepgang naar de bocht Austruweel benoorden Antwerpen worden gesleept, korting op pensioen te wachten- De Centralen van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst deelt mede, dat zij, naar aanleiding van persberichten, dat een wetsontwerp nagenoeg klaar ligt, waarbij rijksamb tenaren, die pensioen nit de schatkist genieten, op dat inkomen zullen wor den gekort, te bevoegder plaatse in lichtingen heeft ingewonnen. Hierbij bleek, dat het bericht alt de lacht gegrepen is. De Centrale werd gemachtigd het bericht ten stelligste tegen te spreken. Een Nederlandsch pantheon Volgens de Tel. worden te Amster dam stappen gedaan om te komen lot de oprichting van een monumen taal gebouw, gewijd aan de nagedach» tenis van de groote. mannen, die Neder land in den loop der tijden, van Wil lem dm Zwijger af, heeft voortge bracht. Het ligt in het voornemm om deze hulde niet in te beperkten zin op ts vatten, zoodat onze groote dooden op elk gebied in dit gebouw zullen wor den geëerd. De Haagsche leening. De leening van f 10 millioen voor de gemeente 's-Gravenhage is ruim volteekeud. Geen samenwerking der vakcentralen. De vergadering van bet R.-K. Vak bureau heeft met algemeene stemmen besloten niet te treden in het voorstel tot samenwerking, welk voorstel namens het Nederlandsch Verbond van Vak verenigingen werd gedaaD. WARME DAGEN! DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURG) IJSWAFELS (in 4 natuurl. vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend! MANORS MANDARINO -wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOR DE LUNCH een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) BIJ DE AARDBEIEN smaakt verrukkelijk DE ORIGINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. MOCCA-TRIC-TRAC, pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. EERSTE KAMER. Minister Heemskerk heeft twee aan vullingen van ons Wetboek van Straf recht noodig geoordeeld. De eerste betreft de deelneming aan strafbare feiten, de tweede introduceert strafbaarstelling van een mislukte uit lokking. De verleidingshandeling als is het slechts het geven van inlichtingen wordt dus op zichzelve strafbaar, ook al heeft ze tot geen enkel strafbaar gtvolg geleid. Geen wonder, dat dit velen juristen te ver gaat. Het Weekblad van het Recht heeft dit voorstel op uitnemende wijze bestreden. Het standpunt van den hooggeleerden hoofdredacteur van dat blad was, dat een verleidingshandeling alleen din strafbaar behoort te worden gesteld, wanneer door die handeling de rechtsTeiligheid in hooge mate wordt aa ïgetast en dat dit niet het geval is met niet openbare, zonder gevolg ge bleven uitlokking. Op ditzelfde stand punt hebben sich bij de behandeling in de Tweede Kamer de heeren Dres- selhuys, Kleerekoper en mevr. Bakker- Nort gesteld en deze meening is in de Eerste Kamer opnieuw ontvouwd door mrs. Mendels en Rink. Echter werd het wetsontwerp met 20—8 (rechtslinks) goedgekeurd. Met 26II st. heeft de Eerste Kamer fret wetsontwerp tot uitbreiding der gemeente Dokkum aangenomen. Schier alle protestanten der rechterzijde stemden tegen omdat velen van ben in dit ontwerp een roomsch belang zien. De Bonifatiusbron zal hierdoor n I. tot de gemeente Dokkum behooren, waarna verwacht kan worden dat de toegang naar en de naaste omgeving van de bron die een bedevaartplaats voor de katholieken is geworden zullen worden verbeterd. De stemming werpt een eigenaardig licht op de coalitie. Men zou kunnen zeggen: Wass sich liebt dass neckt sich. Itoutens' openluchtspel te Jflddelbnrg. Het volgende overzicht van het spel, dat dr. P. C. Bontens ontworpen heelt ter dramatiseering van Middelburg's overgang aan den Prins van Oranje in 1574 ontleenen we aan de N. R. Crt. Bij den ingang van het Stadhuis staat bij den aanvang de Spaansche wacht. Vóór dat Stadhuis komen de moedelooze, uitgeputte burgers en burgeressen bijeen, wier stemming wordt uitgesproken door een reizang van het koor Het dichte rouwdek van den winter rijt In rafels rond de naakte schamelheid Vau al mijn onverzorgde wonden. Het lengen van de dagen nijpt den [nood. Van't hart, dat uit zijn kommer slechts [den dood Als uitweg heeft gevonden. Het is ook de klok van hel Stad huis, die de vroedschap oproept ter vergadering. En als de vroedschapleden met den baljuw voor het stadhuis komen, vinden zij zich daar omringd door de vrouwen en mannen, die smeeken een eind aan de ellende te maken, en wien het om het even is, welke partij meester zal zijn over de stad, als er maar een eind komt aan het beleg. Zoo zeggen liet de vrouwen Die dood en honger weren zal, Die is 't, die regeeren zal, Niet die ons laat verkermen. Een koning die zich ver versteekt, Een landvoogd die beloften preekt, Jaagt ons den Prins in de armen En als dan Mondragon ook naar het Stadhuis gaat, vindt hij de mannen dreigend tegenover zich Zijt ge eindelijk gezonnen Naar rede te hooren Geeft ge eind'lijk gewonnen De zaak is verloren f Daar blijkt geen kans op toevoer of op [ontzet Vandaag nog onderhand'ien iaat Raad [en Wet 1 Maar Mondragon weigert. De aan drang van de mannen wordt sterker. Ze dringen op, ze dreigen met geweld. Maar de Spaansche wacht drijft ze hardhandig uiteen, neemt enkelen ge vangen, en bet volk dat Mondragon het Stadhuis ziet binnengaan, blijft achter in een diepe neeislachtigheid, die ein delijk troost vindt in het ootmoedige gebed, waarvoor Bouteus de indruk wekkende woorden schreef en waarvoor Koeberg een mooi koraal invoegde Nog is er niets beslecht 1 Die onze zaak, en ade ding berecht, Hij volgt Zijn eigen tijden. Als elke kleine hoop vervlogen is Als measchenhulp van geen vermogen is, Dan komt Hij tuBschenbeide. Met dat geloofsvertrouwen is het keerpunt bereikt. Van daaraf gaat het spel Bleeds hooger. Een bode komt van den Prins. Hij is vergezeld door den gevangen Spaan- schen kapitein Trenchant, die de tijding van de nederlaag der Spaansche vloot bij Roemerswaal naar Mondragon moest brengen. En de bode brengt den eiscli van den Prins over: onvoorwaardelijke overgave. Mondragon hoort voor het Stadhuis den eisch aan. Hij steekt liever de stad in brand en geeft daar zijn bevel voor. Waarop de bode vertrekt. Het is weer in de beweging der groepen en in den zang van het koor, dat de wisselende stemmingen van het volk bjj de gebeurtenissen uitgesproken worden. Een enkele aanhaling. Bij de vrouwen is het een O God, neig in uw goedertierenheid Tot goedertierenheid des Prinsen hart 1 Bij de mannen wordt de wensch, om er, hoe dan ook, zoo spoedig mogelijk een eind aan te maken, uitgesproken in het kernachtige Laat loopen den Spanjool, Als hij maar nooit zijn zool Op Walch'rens grond meer zet. Laat loopen den Spanjool 1 Maar dan komt de tweede bode, aanrennend te paard, met de Oranjevlag in de hand de Prins geeft het ge vraagde vrijgeleide 1 De overgave is beslist. En in het volk krijgt men dan de stemming over die blijde mare maar ook het begin van de scheiding tusschen Spaansch- en Prinsgezinden Die niet aan 's Prinsen zij wil staan, Is vrij met Mondragon te gaan I Laat zich de schapen van de bokken [scheiden En dan komt de intocht van de Geuzen. Eerst de dragers van brood, dat onder het volk verdeeld wordt. De muziek, die Koeberg maakte voor het daarbij gezongen koor, behoort tot het allermooiste van het werk. Wat dan volgt, zal zijn kracht moeien vinder in de vertooning. Met de Geuzen trekken ook binnen de burgers, die terugkeeren uit de balling schap. De Prins rijdt op, met zijn ruitervendel, de Geuzen, de Walchersche boeren, de Vlissingers en Veerenaars. Voor het Stadhuis wordt de Prins door Mondragon en de Vroedschap begroet, worden de sleutels overhandigd, en scheiden zich de groepen van hen die blijven, en van hen die heengaan de troepen, de Spaanschgezinden en de geestelijken. Die tafereelen worden geïllustreerd in het oikest. Koeberg heeft daarin op zeer pakkende wijze naast het Wilhelmus ook de melodie van „Geluekig is het land" verwerkt. Een reizang van de in ballingschap gaande burgers, die het langst dralen, is het slot vs n den aftocht der ver- trekkeuden. Maar voor het Stadhuis loopt het volk naar den Prins, groepeert zich om hem en zweert hem trouw W eest sterk. God maakt u zeker sterk. Tot vredeswerk, Walch'rens hereende zonen 1 Aan 't eiland, weer in nw bewind, Zult ge eensgezind Uw stoere liefde tonnen. Van nu af aan Voor Zeeland tegen Spanje! Nu en voortaan Voor God en voor Oranje 1 De vliegende stier. De jeugdige stier, Nico XI, vader J ords Nico, moeder Paulke, van beide kanten uit een preferente bloedlijn ge fokt op den hygiënischen melkstal De Vaan, ingesehreven in het register van jong vee, 6 maanden oud, 260 Kg. zwaar, heeft Woensdag hij is waar schijnlijk de eerste onder zijn soortge- nooten, die de reis op deze moderne wijze maakte per vliegtuig de voor ons Hollandsch vee geblokkeerde Frau- sche grenzen doorbroken. Om kwart voor vier besteeg hij na eenig tegenstribbelen de cabine van de II.N.A.B.R op het vliegveld Waalha ven, werd eerst eenige oogenblikkeu gewend aan het snorren van den mo tor, en toen bleek, dat dit razende ge ronk niet al te erg op zijII stieren- hersens werkte, nam zijn geleider, de heer Jacob de Haas, nit Sommelsdijk, naast hem zijn stoel in, zette de piloot Duymelaar zich aan het stuur en werd de tocht aanvaard. Natuurlijk werd dit belangrijk evenement in het jonge stierenleven door talrijke fotografen vereeuwigd. Maar er was nog belangstelling van anderen dan de kodakmenscheu alleen, De heele Nederlandsche Bond van Veehandelaren had zich opgemaakt om er getuige van te zijn, dat langs dezen onbesmetten weg, waarop het dier wei nig kans had het gevreesde mond- en klauwzeer op te doen, eindelijk weer eens een stuk Hollandsch vee over de frontieren ging. Voorts waren aanwe zig het Kamerlid Braat en de heer Van der Koogh, onder-voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw. Stamboek Nederlandsen Trekpaard. Bij de Woensdag te Dordrecht ge houden keuring verwierf in de tweede categoriehe igsten van 5 jaar en ouder, hoogte minder dan 1.65 M. de 3b prjjs Elegance de Laboureur d' Isaac, van de hengstenvereeniging Ex celsior te Kamperland (Zeeland) en de 4e prijs Castor, van JQ. C. Lenshoek te Kloetinge. Aantal inschrijvingen 12. Opmerkin gen van de juryzeer uniforme cate gorie met zeer goed grof beenwerk, echte vaderspaarden. In de 10e categorie merriën van 5 jaar en ouder, hoogte minder dan 1.61 M. verwierf Tilly, eigenaar de Wilhelminapolder, den 4eo prijs. Aantal inschrijvingen 22. Opmerkin gen van de jurygoede klasse, beste type. Woensdagavond is in het Centraal Gebouw te Dordrecht een officieele

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2