ALLERLËL Telegral. Weerbericht V erkoopmgeii en verpachtingen. Aanbestedingen, Vergaderingen en Voorstellingen enz Marktbericht. Ingezonden Stukken. van Bergen (N.-H.) haar trouwring en hoe zij ook zocht, zij kon hem niet terugvinden. Waarschijnlijk achtte zij, dat de ring onder het handenwasschen van den vinger was gegleden en met het waschwaler was weggegooid. Dezer dagen kwam de Bergensche gemeente-veldwachter haar een gouden ring t.oonen, met initialen van haar man er in. 't Was de verloren trouw ring. De veldwachter had hem bij het schoonmaken van zijn dakgoot gevonden. Vermoedelijk heeft een kraai den ring opgepikt en achtergelaten in de dakgoot van den gemeente-veld wachter. Tegen een boom. Bij Delden is de motorrijder J. Beu- nink uit Delden, tegen een boom ge reden. Met een hersenschudding en een schedelfractuur werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij na enkele uren is overleden. Een moordenaar in 't groot. Diepe indruk is in Duitsc'nland ge maakt door de bijzonderheden, ge openbaard na de arrestatie van den koopman Fritz Haarman te Hannover, die 8 jongelieden om het leven heeft gebracht. Haarman, die volledig bekend heeft, begon z\jn loopbaan als leerling van een school voor ouderofficieren. Spoedig verliet hij deze school om een vak te gaan leeren. Bij verschillende b; zen heeft hij dit geprobeerd,- maar nergens heeft hij het volgehouden. Ten slotte vestigde hij zich als koopman en kocht en verkocht alles vat in zijn bereik viel. Zoo kwam hij spoedig in aan raking met misdadigers. Vele jaren geleden was hij reeds in aanra'cing met de politie gekomen. De rechtbank meende met een ontoerekenbaar persoon te doen te hebben en liet Haarman in een krankzinnigengesticht opsluiten. Hij werd echter weldra ontslagen en verkeerde van dit oogenblik af bijna uits uite.id in misdadigerskringen. Her haaldelijk is hij wegens diefstal en bedrog tot vrijheidsstraffen vercor- deeld. Toen hij indertijd weer in vrijheid werd gesteld, had hij een winkeltje geopend, waar hij schoenen en stoffen verkocht. Zijn klanten waren grooten- deels bekende misdadigers. In 1918 werd hij opnieuw wegens misdrijf, dat hij mei twee jongelieden had gepleegd, tot gevangenisstraf veroordeeld. Ei kelen tijd nadien verdwenen beide jongens spoorloos. Haarman werd wi'fi gearresteerd, daar men vermoedde, dal l ij de jongens uit den weg had- geruimd. Bij gebrek aan bevfijs moest hij weidra in vrijheid worden gesteld. LLurman h°eft ook bekend, handel in vleesch te hebben gedreven. Bij de politic hadden zich n.l. personen ge meld, die bij Haarman vleesch, vet en bouillon hadden gekocht. Beklaagde ontkent echt r, dat hij het vleesch van zijn slachtoffers te koop zou hebben aangeboden. Een stukje vet, dat nog werd gevonden, wordt door scheikun digen onderzocht. Haarman heeft den i.at m genoemd van den slager die hem bet vleesch zou hebben geieveru. De politie heeft dezen man echter nog niet kunnen ontdekken. Een tijdlang heeft Haarman in dienst der politie gestaan. Hij verstrekte haar inlichtingen over hem bekende misdadigers. Nadere berichten gewagen van 22 slachtoffers van dezen moordenaar in het groot. Een vierling. Een inwoonster van Ramboillet, de 26-jarige madame Monnier, reeds moeder van een drieling, heeft thans het ltiven geschonken aan een vierling, ii.1. vier welgeschapen dochters. Moeder en kroost maken het goed. De bnrge- meester van Ramoouillet vond in dit heugelijk feit voldoende aanleiding om zich naar het huis der gelukkige ouders te spoeden" en hun zijn gelukwenschen aan te bieden. Maar hij deed meer dan dat Hij deed hun n.l. het vriendelijk aanbod, de drie eerste baby's gratis in het kinderhuis der stad te doen groot brengen. Ofschoon de ouders het niet breed hebben, werd dit aanbod echter even vriendelijk van de hand gewezen door den vader Monnier, die zeide, dat hij er zeker van was, dat hij zelf zijn zeven telgen te eten zou kunnen geven. Nauwelijks had de burgemeester het huis der Monniers'verlaten, of daar arriveerde een boodschapper met een brief van den president der Eransche republiek, Gaston Doumergue, die, behalve zijn gelukwenschen, een gift in geld aan de ouders deed toekomen en de toezegging deed, dat ieder kind een baby-uitzet van hem zou krijgen. ffLeve de republiek riep de geluk kige vader uit, toen hij den brief van den president aan zijn niet minder gelukkige echtgenoote toonde. Mijn-ongeluk Ii de Domaaiale mijn te Kerkrade stortte een arbeider met het hoofd naar beneden, van een flinke hoogte af. Hij werd eenige oogenblikken later leven loos opgenomen. De getroffene was gehuwd en laat een vrouw met zeven kinderen achter. Een nieuioe uitvinding. De Engelschman Grindeil Mathews, de bekende uitvinder van de „dooden- de straal", heeft thans een mededinger gekregen in den jongen Amerikaan Reginald Gouraud. Deze laatste heeft een machine uit gevonden, waarmede hij eveneeü* won derstralen kan uitzenden, stralen die, naar hij zigt, zooveel kracht beziHen, dat men er op een afstand lood mede kan smelten, zelfs door een steenen muur heen. De ingenieur heeft zijn uitvinding gedaan in zijn Parijsch laboratorium. Een verslaggever vau de ^Chicago Tribnne*, die hem een bezoek kwam brengen, kreeg er eenige staaltjes van te zien. De jonge uitvinder hield evenwel een klemmend betoog, dat hij niet van plan was, van zijn uitvinding een moordwerktuig te maken voor tijden van oorlog. Veeleer wilde hij zjju straal aanwe iden tot heil der meuschheid. Volgens zijn zeggen kan in?D met zijn straal kanker genezen, althans be strijden ln deze richting is hij reeds een onderzoek begonnen bij Guineesche biggetjes en audere kleine dieren. Reeds met een energie van 100 watt kan men met het toestel op een af stand lood tot smelten brengen. Men behoeft dus niet te vragen hoe de wer king zal zijn b i gebruik van een kracht van b.v. 100 kilowatt. Vreeseljk drama. Een vreselijk drama speelde zich af in het gezin Laborie, wonende rue de Hans, te Epiuoy. De vader Joseph Laborie, 59 jaar oud, bediende in een cinema-inrichting der stad, bewoonde met zijn vrouw en hun 17-jarige doch ter de eerste verdieping van het huis. Het gelijkvloers wordt betrokken door hun 22-jarigen gehuwden zoon Ubert. Woensdagavond kwam Joseph Laborie thuis, na zijn bezigheden. JL)e man was opgewonden en zocht ruzie met zijn vrouw. Op zeker oogenblik haalde hij een bijl en onder de oogen van zijn dochter sloeg hij zijn ongelukkige vrouw neer. Het meisje, onder den in druk d^r onbegrijpelijke handeling van haar vader, liep schreiead bij haar broeder. Deze en de buren kwamen toegesneld en vonden de i og levende viouw in een bloedplas. De vader wao gevlucht. De rijkswacht spoorde den ganschen nacht den dader op, die '8 ochtends aan een boom gehangen werd gevonden. De mau, die lange jaren in de koloniën verbleef, zou onder den invloed van heete koorts deze vreese- lijke misdaad gepleegd hebben. Me vrouw Laborie wordt in het hospitaal verpleegd. Men hoopt haar te kunnen redden, alhoewel zij yselijk verminkt is. DIEREN-DRESSUUR. Het Maandbericht van het Ned. Jack London Verbond, meldt liet vol gende Van zeeleeuwen heet het, dat zij zonder wreedheid hunne balanceer-kun- sten leeren, omdat hun dit als van na ture afgaat, en omdat hunne schrander heid zoo groot is. Hoe slimmer echter een dier is, hoe liever een dresseur het wenscht af te richten, des te eerder valt het dus in diens handen. Bij zeeleeuwen, evenals bij de meeste kunslenmakende dieren, wordt behalve slaag hongerlijden toe gepast. Daar een dresseur steeds alles uit een dier weet te halen, wat er in zit, maakt hij bij deze dieren gebruik van hun langen lenigen hals en richt hen daarom voornamelijk af op balan- ceeren. Zij leeren plaatsnemen op daartoe bestemde standaards, nu neemt de dres seur een bal, waaraan een sterke visch- lucht. Deze lucht prikkelt de honger der dieren en zij steken hun kop om hoog naar den bal. De dresseur drukt deze nu tegen den spitsen snuit en slaat het dier daarbij met een stokje onder de kin. Na af loop krijgt het eenige vischjes ter be looning. Dit gaat zoo dag in dag uit-, gepaard met karig voedsel, zoodat het dier altijd hongerend is. Bij de voorstellin gen, waarbij geen fouten geriskeerd kunnen worden, heeft het steeds een razenden honger. Als men nagaat, dat het, indien het stokje niet vergeten wordt, met dit sy steem van honger, slaag, en karige hon- gerstilling als belooning, een jaar duurt, vóór sommige kunststukjes erin zitten, kan men begrijpen, dat ook deze dres suur een ware marteling is. De arme dieren moeten bovendien verblijven in een kleinen vierkanten bak met water, die de reizende circussen mee kunnen voeren. Een 25. jaar gele den werd de dressuur van zeeleeuwen het eerst onder handen genomen door een Zweedsch dresseur. Voor enkele jaren trad een zich noemende Kapitein Nansen met deze dieren op bij Carré. Onder de huisdieren-dressuur is die van katten zeker wel de verfoeilijkste, want katten zijn zeer onafhankelijk en daardoor moeilijk te dresseeren, daaren boven buitengewoon teergevoelig. Ludwig Lürssen was vóór den oor log oppasser van een Duilschen dres seur, die onder den naam van Zirnoe werkte. Lürsscn vertelt, dat deze Zirnoe 8 tol 10 katten had. Deze katten moesten o.a. langs lange loshangende touwen klimmen, waar bo venaan een stukje vleesch was beves tigd. Hunne oefentijd, die bijna een jaar duurde, was één aaneenschake ling van marteling en hongerlijden, wani het stukje vleesch bovenaan hel touw was hun eenig voedsel. Na de oefening werden de rampzalige dieren weer in hun kleine hokjes opgesloten. Zij za gen er gedurende dien tijd ellendig ver magerd uit en moesten vóór hun optre den in het publiek worden opgekweekt en aangesterkt, als herstellende zieken, want zóó konden zij niet onder de oogen van het publiek komen. Zij deden op het tooneel accuraat hun werk, want de vrouw van Zirnoe en de oppasser dreigden met stokken achter de schermen. Dit werk bestond liit walsen, loopen op de voorpooten, springen door hoepels, van en op ver schillende standaarden, hindernis sprin gen, enz. Het klimmen langs de touwen werd geleerd door deze geleidelijk te verlen gen en zooals gezegd door feilen hon ger gedreven. Ten einde op de voorpooten le lee ren loopen, kregen zij een nauw aange- haalden halsband om, waaraan een stok was bevestigd, zoodat de poes zijn kweller niet kon krabben, en deze het dier geheel in zijn macht had. In de andere hand nam Zirnoe een leeren lap, waarin spijkertjes waren ge slagen, hiermede werd de achterhand van de poes in de hoogte gedrukt en vooruit geduwd. Deze dagelijksche kwelling verwondde de teenen van de achterpooten zoodanig, dat de katten reeds bij de geringste aanraking hunne achterpooten omhoog hieven. Men lette eens op, hoe hoog en krampachtig alle dieren, die op de voor pooten moeten loopen, de achterpooten intrekken! Dit zegt genoeg! Bij alle oefeningen kregen zij gewel dig slaag en werd het felste hongersy- steem toegepast. Lürssen heeft eindelijk zijn meester verlaten, omdat hij het niet langer kon aanzien. Zirnoe heeft, vertelde Lürs sen, getracht zijn katten de salto mor- tale te leeren maken, maar dat is hem niet kunnen gelukken, doordat drie er van hun ruggegraat braken, en onder erbarmelijk lijden bezweken. Vele dieren sterven, alvorens één er van zijn bijna onmógelijken toer kent. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Overleden Johanna Kardon, 72 j., ongeil. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 9 Juli medegedeeld door het Koninklijk Dederlandsche Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.6 te ïoulouse. Laagste barometerstand 752.5 le Stockholm. Verwachting tot den avond van 10 dezer: Aanvankelijk zwakke verander lijke wind, later uit westelijke richtin gen, half tot zwaarbewolkt of betrokken met eenige kans op regen of onweer, zelfde temperatuur. Juli. 10 Kloetinge, bessen, frambozen, prui' men, peren en appels, van Dissel. 18 Wissekerke, veldvruchten, Steenhove, Markusse. 23 Heinkenszand. woonhuis met erf schuur, enz.inboedel van Cleef. 22—23 Wissenkerke, kap. Landbouwers- inspan, Steenhove, Markusse. 23 Heinkenszand, huis, schuur, erf en inboedel, van Cleef. 24 Wolfertsdijk, woonhuis, kweekerij, erf, enz, van Dissel. Nieuwdorp, inboedel, Pilaar. Juli. 16 Ellewoutsdgk, gew, onderhoud van gebouwen, heulen, duikers en van do suatiesluiB, Waterschap Ellei woutsdijk. Juli. 10 Schuttershof, concert Morke. 11, 12, 13, 14 en 15 LandbouwiBioscoop Eose Duncan, de blinde violiste. 12—13 Bioscoop Schuttershof, Eabiola. GOES, 8 Juli 1924. Eieren per 100 stuks f6,40. Boter per kilo f 2,10 a f 0, Middenprjjs eieren per 25 stuks 1 1,60 Middenprijs boter per kilo f 1,05 a 0. Eieren aan particulieren verkocht 7 i/i ct. Boter aan particulieren i 1,15 a f O, Middenprijs afwijkende boter f 0,— p. p. Fabridksboter 54 pond a 1,15 Aanvoer 120 pond boter Eieren 280 stuks Roomboter aan particulieren 10,—-. Poeleieren 0 stuks 0 ct. Eendeieren 0 stuks k 0 ct. Kalkoeneieren 0 stuks k 0 a 0 ct. Afwijkende boter 75 ct. Ganseieren 0 stuks a O ct. Eierenverkoop Onderaideeling Zuid-Beveland V. P Z. Aangevoerde eieren 27590 stuks. Prijs 16,70 per 100 stuks. ROTTERDAM, 8 Juli 1924 Ter veemarkt waren heden aangevoerd 213 paaiden, 15 veulens, 2 ezels, 672 magere runderen, 674 vette runderen. 125 vet to kalveren 100 graskalveren, 451 nuchtere kalveren, 227 schapen of lammeren, 141 biggen, 6 bokken of geiten, 12 overloopers. Prijzen per i/j kilo: koeien van42 i/«45 51 Vb56—60—65 ct. ossen van 52—56 60 ct. stieren van 47 V>52 55 ct. kalveren van 65—72 Vb— 77 v»—80 ct. Prijzen per stuk van mager veemelki koeien f 340 4i489, kalfkoeien f 345475 stieren f 175— 525, graskalveren f65 95, pinken f 120 2^0, vaarzen f220 3u0, paarden f 20J350, slachtpaarden f lüu—175, hitten f 150290, veulens f 70—100 biggen f 7—14, biggen per week f 1,10 a 1,6 J, overloopers f 18—35 fok nuchtere kalveren f 20—30, siaeht nuchtere kalveren f22—26. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt). Naar aanleiding van het bericht voorkomend onder Hansweert en over genomen uit het Alg. Handelsblad, betreffende het aan tioord komen onder weg van de Belgische douanen, kan ik als ooggetuige een andere lezing geven. Reeds verscheidene malen hen ik met oen pleizierboot naar Antwerpen ge weest en nooit is de Belgische douane dis bij Lillo een vaartuig gestatio neerd hebben aan boord geweest. Bij het in zicht komen worden enkele sigualen gegeven en wordt de machine stop gezetmaar de Belgische douane geeft dan al dadelijk een teeken tot doorvaren. Ook te Antwerpen op den wal worden alleen gevisiteerd die een pakje bij zich hebben, meer niet. Dit steekt heel gunstig af bij de Nederlandsche douane te Hansweert, die soms den passagiers gelasten het schip te verlaten. Wij weten dat zij dit volgens hun consignes doen, maar toch is htt verschil tusschen Antwerpen en Hansweert groot. Hoogachtend J. K. EEN NIEUWE H. B. S. De H. B. S. is in hare tegenwoor dige gedaante reeds meer dan vijftig jaren oud. Oorspronkelijk was zij be doeld als school voor algemeen ontwik kelend onderwijs, maar in den loop der tijden is zij geworden vooral door de wis- en natuurkundige vakken de voorbereiding voor het Hooger On derwijs. Daardoor beantwoordt zij ech ter niet meer aan hare bestemming, nu de maatschappij andere eischen stelt aan algemeene ontwikkeling; naast de wis- cn natuurkunde eischt zij vooral kennis van de menschelijke samenle ving; geestelijke stroomingen en econo mische verschijnselen. Dit is een van de redenen, waarom in vele steden naast de H. B. S. een Handelsschool is gesticht. Daar komen veel leerlingen niet om later in den handel te gaan maar om nuttige ken nis te verkrijgen en toch niet te veel door wiskunde geplaagd worden. Vooral de wiskunde is in de 4e en 5e klasse de boeman en na de 3e klasse zien we gewoonlijk een groote uittocht van leerlingen, die elders hun geluk zoeken. Door de Kon. Besluiten van 13 Nov. en 21 Dec. 1923 is echter de grondslag gelegd voor een nieuwe H. B. S. naast de bestaande, die als altijd de gewenschte voorbereiding geeft voor vele betrekkingen en voor universitaire studie in velerlei richting. De nieuwe school Afdeeling A wordt zij ge noemd staat naast de oude 4e en 5e klasse ontvangt dus de leerlin gen uit de 3e klasse H. B. S. maar heeft een geheel ander onderwijs; de wiskunde kan, maar behoeft niet te verdwijnen. Op het woordje kan dient in het bijzonder de aandacht te val len. Het Kom Besluit is hier niet in alle deelen bindend wat de vakken van onderwijs betreft, maar zij kunnen naar behoefte worden uitgebreid, als maar aan een vastgesteld minimum is vol daan. ,Deze nieuwe school mag zich dus in een vrij groote mate van vrij heid verheugen, want zij zal de kern voor algemeen verplicht gestelde vak ken kunnen aanvullen met die, welke haar in verband met locale omstandig heden noodig blijken en mogelijk zijn. Die kern van vakken vormende vier moderne talen en hare letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staats inrichting, staatshuishoudkunde, boek houden en handelskennis. Hel eind examens schriftelijk en mondeling. Verder omvat het examen de andere vakken, die in de hoogste klasse zijn onderwezen, door elke school afzon derlijk te bepalen. Wordt er dus b.v. naast de verplichte vakken boekhouden handelskennis, bovendien nog de niet verplichte vakken als handelscorres pondentie, -recht, -economie, stenogra fie en machineschrijven onderwezen, dan kunnen de betrokken leerlingen ook in die vakken geëxamineerd worden. Het verplichte examen in wis- en natuurkunde en teekenen vervalt, doch de eischen in de overige vakken wor den aanmerkelijk verzwaard. Zoo moet voor Fransch, Engelsch en Duitsch de candidaat niet alleen uit de vreemde taal kunnen vertalen in het Hollandsch, zooals bij het tegen woordige eind-examen, maar ook vaar dig en juist Ned. proza in de vreemde taal overbrengen, over onderwerpen kunnen stellen en brieven schrijven. Het nieuwe diploma is niet gemakke lijk te behalen, het heeft ook niet min der waarde, alleen een andere; het be weegt zich op geheel ander terrein en de rechten en voorrechten zullen daar mede overeenkomen. Veel is hierom trent nog niet bekend, maar er wordt aan gewerkt. Voorloopfg weten we, dat het recht geeft o.a. tot het volgen der studie aan de Handelshoogeschool, op toelating tot het notariëel examen, voor de examens tot plaatsing als officier van administratie bij de Ma rine, candidaat-Indisch ambtenaar en meerdere beroepen. Veilig mogen we aannemen, dat het diploma een getuigschrift zal zijn voor voldoend voorbereidend, zoo al niet voor eindonderwijs voor velen, die zich een vak van verdere studie of reeds dadelijk een maatschappelijke werk kring, b.v. een administratieve of han del wenschen te kiezen, waarvoor niet een overwegend wis- of natuurweten schappelijke vooropleiding noodig is. De afdeeling A zal een voortreffelijke inrichting kunnen zijn voor leerlingen die om neiging, aanleg of beroeps keuze een andere richting kiezen en voor hen zal het nieuwe diploma zelfs meerdere aanbeveling geven dan het huidige. Bovendien wordt de gewone H.B.S. ontlast van scholieren, die daar niet of minder goed op hun plaats zijn en zul len de blijvende leerlingen met wis- kunde-aanleg meer profiteeren. Ook is het in de laatste jaren eenige keeren voorgekomen dat leerlingen na de 3e klasse, een handelsschool elders moesten bezoeken en groote financi- eele offers voor de ouders werden ge- eischt. Dat zal dan niet meer noodig zijn. Een inrichting, zooals wij hier in 't kort hebben geschetst, lijkt mij in een lang gevoelde behoefte te voorzien en Goes is een zeer geschikt centrum om een dergelijke school te stichten, te meer waar hier allicht voldoende leer krachten, gebouwen, enz. aanwezig zijn. Maar de Min. stelt eischen. Vóór de nieuwe afdeeling aan een H. B. S. gevormd kan worden moet de 4e kl. ongesplitst minstens 27 leerlingen tellen en eischt de Min. waarborgen dat ook de 5e kl. gesplitst blijft. Dit is een groot bezwaar voor de H. B. S.en, die in de hoogere klassen niet altijd zooveel leerlingen hebben. Toch kunnen wij ook dit te Goes bereiken als niet zooveel leerlingen na de 3e klasse de school verlaten en met veler medewerking. .We mogen hier niet, omdat de Min. eischen stelt aan welke wij niet aan stonds kunnen voldoen, de kans voorbij laten gaan om Goes een nuttige inrich ting voor onderwijs te geven met be trekkelijk weinig kosten. De geheele opzet, urenstelsel enz. te beschrijven heeft voorloopig weinig zin. Mijn doel was slechts het publiek in te lichten en de openbare meening te winnen voor dit nieuwe instituut. Ik wil nog wijzen op het voorbeeld van Wageningen dat in hetzelfde geval verkeert als Goes waar in een druk bezochte vergadering van ouders, coll. van B. en W., comm. van toezicht op M. O. en L. O., enz. tot de stichting is besloten met medewerking van de gemeenten Renkum, Ede en Rhenen. Ditzelfde kan ook in Goes geschie den, als belangstellenden van hun mee rling doen blijken aan den Dir. der R. H. B. S. te Goes, die gaarne verdere maatregelen wil treffen. Z.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3