Minder fraaie Handen door arbeid of weersinvloeden, weer zacht en blank door PUROL. Uit de Pers. School en Kerk. Provincie-N ieuw s. STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. alle ambten; reu, die in 1868 of vroe ger geboren zijn, op wachtgeld wo den gesteld. Vrachtverlaging. Naar gemeld wordt, zullen de Ned. Spoorwegen met ingang van 1 Januari 1925 wederom faciliteiten op vracht- gebied toestaan voor het vervoer van teutoonstellings-inzendingen, alsmede voor paarden en rijtuigen 'ojj hard draverijen, wedrennen en concoursen- hippique. De regeling, waarvan de bjjzouderheden nog moeten worden vastgesteld, zal hierop neerkomen, dat voor goederen, levende dieren, rijtuigen en rollend spoorwegmaterieel, die onverkocht en onverloot van een ten toonstelling terugkeeren, alsmede voor paarden en rijtuigen, die van een harddraverij, wedren of eoncours- hippique terugkeeren, een vrachtver laging van 50 pet. zal worden toe gestaan, mits de zendingen worden teruggevoerd over den weg, bij de heenreis gevolgd. Op de heenreis zal de volle vracht verschuldigd blijven. De gewezen Duitsche Kroonprins. De „Welt am Montag", meldt dat de Nederlandsche gezant, baron Oevers, onlangs ter eere van den gewezen Duitschen kroonprins een maaltijd heeft gegeven, waartoe verschillende kopstuk ken van het oude regiem waren uit- genoodigd, maar geen officieele ver tegenwoordigers van de republiek aan wezig waren. De „Maasbode" verneemt nog het volgende 'l'er beantwoording van een bezoek van eenige maanden geleden, heeft de Duitsche ex-kroonprins 'n tegenbezoek gebracht aan den Nederlandschen gezant te Berlijn, die den prins een diner aanbood. Zulks geschiedde in overleg met den minister van buitenlandsche zaken Stresemann, die den prins als particulier persoon beschouwt en tegen diens bezoek geen enkel bezwaar had. Bij navraag aan het gezantschap gaf men bovengenoemde lezing en voegde eraan toe, dat o.m. ook Staatssecretaris Won Maltzahn aan den maaltijd had deelgenomen en er dus niets staats gevaarlijks plaats had gehad. De regeering blijkt dan cok allesbe halve tevreden te zijn over de lezing vin het Duitsche blad van het bezoek van den prins aan den gezant van het land, dat hem gedurende een paar jaar geherbergd heeft. De Koninklijke familie in Scandinavië. Eveo vertelt in Svenska Dagbladet een grappige episode tijden;' het bezoek der koninklijke familie aan Lapland. Na er gewag van gemaakt te hebben, dat de Koningin er blijkbaar niet op gesteld was, door de talrijke amateur- fotograven, die als bezetenen om haar heen sprongen, gekiekt te worden, schrijft hij verder„Br bestaat intus- schen de Nemesius Diana, zooals de oude August Palm placht te zeggen. Na de lunch hadden zich op het plein een aantal Laplanders verzameld. Het Koninklijke gezelschap was dadeljjk geïnteresseerd en haalde de camera's voor den dag. Nu was het evenwel de beurt aan de Laplandera, een afwijzende houding aan te neme». Hun gods dienstige opvatting verbood hun zich te laten fotograveeren (men beweert, dat de godsdienstige bedenkingen tegen het fotograveeren verdwijnen na zekere contante betaling, merkt de schrijver op maar, zegt hij, ik wil er niet voor instaan, dat het zoo is.) De Koningin moest, evenals de fotografen, die haar hebben willen fotografeeren, zich met een opname van de naar haar toege wende ruggen tevreden stellen. Mogelijk zal het later nog wel gelakt zijn, de godsdienstige bedenkingen te. over winnen, en zal menig welgelukt kiekje met Laplanders het koninkljjk reisalbum verrijkt hebben. Eveo vertelt ook van den kapitein der motorboot van het Tornemeer, die bezoek kreeg van een paar heeren. Kom aan boord, zei de kapitein in het Zweedscb doch de heeren begrepen hem blijkbaar niet. Step on please 1 En toen kwamen de heeren aan boord. Of de kapitein de vorstelijke personen al had gezien Neen, ik heb van mijn leven al zooveel vorstelijke personen gezien, koninginnen, prinsen, en prinsessen, dat ik er nu genoeg van heb. Ik ben de prins, zei een der heeren. Dat doet mij pleizier, was het ant woord. Alle drie lachten en waren van dat oogenblik af goede maatjes. Eet vraagstuk van de Sche'de. De heer Ir. Urbain, hoofi van den hydrografischen dienst te Antwerpen, ziet in baggeren weinig baat tegen de verzanding van de Schelde. Aan de Brusselsche Standaard heeft hij meegedeeld De oplossing is m.i. gelegen in le. De loop van den stroom - regulariseeren 2e. De oevers ophoogen le. De stroom verbreeden le. De loop regulariseeren. Het tracé van de 8chelde is teu zeerste nadeelig. Wanneer men een spoorweg aanlegt, doet men dat zooveel mogelijk in rechte lijn. De Schelde echter heeft een uiterstgrilligen loop, waardoor een massa holle en bolle kanten ontstaan, met de onvermijdelijk3 drempels en ondiepten! Hoe de loop moet geregeld, wil ik thans niet nader aanduiden. Het zou ons te ver voeren. 2e. De oevers ophoogen. De vallei van de Schelde, vanaf Gent tot Vlis— singen lot-, stemt niet overeen met haar functie. Inderdaad te allei tijde ont stonden steden en dorpen aan de boorden van den eeneu o' den anderen waterweg. Op de Schelde is dit niet het geval, zoodat het aantal dorpen op den stroom zelf gelegen, uiterst gering is. Dit spruit voort uit het feit, dat de oevers bijna overal lager liggen dan de stroom bij hoog water. Millioenen kunnen gewonnen worden, irgeval de gronden langs de beide oevers werden opgehoogd. Het noodige zand vindt men bij uitvoering van nr. 8. 3e. De stroom verbreeden. Jk hoor reeds sommigen roepen onzin Diezelfden zullen u zeggen om een stroom te verdiepen, moet men deze juist versmallen. Inderdaad.... wanneer men een spoedige en een lokale diepte wil verkrijgen, doch de gevolgen zullen niet uitblijven en de verzanding van dit verengde gedeelte zal niet laDg op zich laten wachten. Ik beweer dat, wanneer het een grooten stroom geldt als de Schelde, zijn geheele loop moet in orde worden gebrachthoe breeder hij wordt gemaakt, hoe dieper het vaarwater worden zal. Ir. Urbain geeft hiervan het volgende voorbeeld De Seine is op zekere plaats 125 meter breed en 7 meter diep, op een andere plaats 350 M. breed en 9 meter diep, op een derde plaats 900 M. breed en 12.50 M. diep. Een treurig verschijnsel Men schrijft aan de Rsbd. Op het zoo vruchtbare eiland Beij- erland, waar men de vruchtbaarste polders van geheel ons land aantreft, speelt zich een geschiedenis af, die ieder weldenkend mensch reden tot ergernis geeft. De burgemeester van Piershil, een zeer democratisch voelend persoon, heeft, in zijn zorg voor de arbeidende bevolking zijner gemeente, met mede werking van zijn gemeenteraad en ver strekte hulp van het. Rijk, 85 gemeten of ruim 15 H.A. grond <5t onteigend, óf gepacht, om daardoor de gelegen heid te hebben, dezen vruchtbaren grond in kleinere perceelen aan de inwoners-arbeiders zijner gemeente te verpachten, waardoor deze dan in staat zouden zijn bet benoodigde vo«u hun gezinnen zelf te kweeken en, bij ruimen oogst, het overige te verkoopen, om zoodoende een reserve te kunnen formeeren voor eventueele kwade tijden. Men zou nu denken zulk een vrucht bare grond, op zulk een manier aan geboden, dat is toch iets w?t zeker zou moeten worden gewaardeerd Evenwel, die zoo denkt, heeft 't glad mis momenteel liggen deze 15 H.A. vrucht bare kleigrond braak. Gelegen op ruim een half uurtje gaans van Piershil, is dit den arbeiders dezer gemeente te ver naar hun zin om er het land te bewerken die van het er iets dichter bij gelegen Nieuw- BeijerlanJ zouden wel willen, doch waar de gemeente Piershil borg jegens het Rijk moet blijven voor de ongeveer f 7000 pacht, wil deze gemeente dit niet doen voor de arbeiders eener andere, naburige gemeente, met als gevolg bovenvermelde toestand. Eet nieuwe ontwerp-Tariefwet. Uit een artikel van De Nederlander (c.-h.) over het nieuwe ontwerp-Tarief wet Ook bij ons rezen wel eikele vragen. Allereerst ten opzichte der toepassing van het beginsel. Bv.waarom is zool leer vrij en naaigaren met 8 pet. be last Beide worden over de toonbank verkocht. Beide dienen om een kleeding- stuk te vervaardigen. Zoolleer dient voor het maken van schoenen. Naai garen dient voor het maken van onder en bovenkleeding. Z66 zijn meer vragen te stellen. Voorts trof het ons, dat enkele fabrieksproducten, ook in Nederland vervaardigd, van welke thans invoer recht wordt geheven, in de toekomst vrij zullen zijn. Wij gevoelen niets voor een tariefsverhooging, mei het doel den binnenlandschen fabrikant te waarborgen tegen elke buitenlandsche concurrentie. Maar eeDe tariefsverande ring, die den buitenlandscben fabrikant gaat beschermen, en die de geheele loonbepaling en prijsstelling van den Nederlandschen fabrikant zou kunnen verstolen, daarvoor gevoelen wij ook niet. Al moge handhaving van zoodanige beslaande heffing niet geheel kloppen met de aanvaarde toonbank-theorie, de minister zal, tot rechtvaardiging van enkele der uieuw-voorgestelde vrijstellingen, meer overtuigende argu menten moeten aanvoeren, dan die van de elegance en de logica van het tarief. Voor het bespreken van de onder deden is het echter thans niet de tijd. Rustige overweging van alle ingebrachte bezwaren doo- de commissie van rap porteurs en het overleg tusschen mi nister en Kaïner kunnen nog op menig punt tot wijziging van het voorstel leiden. Maar ten slotte zal het gaan om aannemen of verwerpenen dan schijnt ons, gezien den nood der schat kist, de voorgestelde heffiing wegens haar weinig drukkend karakter, niet verwerpelijk, (Dit laatste lijkt in strijd met het bericht van De Tijd in ons vorig nr. Red. G. Crt.) Gere/. Gemeenten. Bedankt voor Grandrapids ds. J. Vreugdenhil te Borssele. Bond van leeraren en leer ar essen bij het Nijverheidsonderwijs. Zaterdag werd in het Grand Hotel „Britannia* te Vliss ngen de algemeene vergadering gehouden van de federatie Zeeland van den Nederlandschen Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs. De voorzitter opende de vergadering met de sombere woorden, dat er voor de leeraren en leeraressen een donkere tijd zal aanbreken. Op verschillende manieren wordt het onderwijs aange tast en eveneens het salarisalle rechtspositie is langztmerbaud ver dwenen. De salarisvermindering is nu niet de grootste grief der leden, want er wordt oveial gevoeld, dat er mede gewerkt moet worden om de staats financiën eeuigszins in betere banen te leiden. Doch de manier, waarop de vermindering is tot stand gekomen, ondervindt aller afkeuring en veront waardiging. Zonder eenig overleg met belanghebbenden, zonder eeiig woord is de vermindering afgehouden en dit moet men dan maar lijdelijk goedvinden. Is het wonder, dat er van alle kanten stemmen van protest opgaan Verder werden o.m. de examen- eischen van verschillende nijverheids, acten besproken. Na afloop der zeer geanimeerde en goed bezochte verga dering werd een excursie naar de booten der stoomvaartmij. „Zeeland" gehouden. Kivademlamnie De Kwadendausche kermis, Zondag en Maandag alhier gevierd, behoort wederom tot het verleden. In tegenstelling met andere jaren waren er vele kramen, terwijl eeu auto- carousel mede aanwezig was. Vooral Zondag was het er druk, ook door het bezoek van inwoners van omliggende gemeenten en men maakte goede zaken. In de herbeigen, waar gelegenheid tot dansen werd gegeven, was het dikwijls zeer vol, terwijl alles in de beste orde afliep. Krabbendijke. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Oostdijk werd met algemeene stemmen benoemd mej. P. M. Snijders te Dinteloord. Coiyosplaat. In de plaats van dhr. P. Tazelaar, die wegens hoogeu ouder dom had bedankt, is tot voorzitter van 't college van notabelen der N. H. Gem alhier gekozen dhr. Adr. de Pree Az. Scliore. Uit een 18-tal sollicitanten is benoemd tot weger aan de weegbrug (Schorebrug) de heer W. van Koeve- ringe Jz. alhier. Rijkstelegraaf. Nieuwe dbonné's Goes. No, 96, Centrum, Het Hotel restau rant, eigenaar AJac >bs, GrooteMarkt4. Vervallen abonne's Goes. No. 97, Nieuwe Zeeuwsche Courant, redactie, Westsingel 75. No. 108, Kielstra T. B. E., secre taris Zeeuwsche Landbouw Mij. No. 227, Bank-Associatie Wertheim en Gompertz 1834 en Credi-tver. 1853, kantoor Goes. Vervallen abenné Kortgene. No. 22, Amperse, C. Nieuwe abonné Kruiningen. No. 28, Oele, C. J., auto-, repa ratie- en verhuur-inrichting. Wijziging Kapelle. No. 15. van Hee, A. Jcafé, in Sinke, C. J., café de veiling station Kapelle-Biezelinge. Vervallen abonné's Nisse No. 3, Bos W., commissionnair in vee en paar. en. No. 4. Blaaij C. de, logementhouder. Vervallen abonné Ovezande. No. 13. Westdorp, J., koopman £n commissionnair in aardappelen en fruit. Vervallen abonné's 's Gravenpolder. No. 6. Geelhieu, A., kunstme<thandel. No. 14. Clarijs, J. A., herbergier en rijtuighandel. Nieuw abonné Kloetinge. No. 2. Bos, W., commissionnair in vee en paarden. Kamer vau Koophandel. Voor belanghebbenden ligt op het secretariaat van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilandeu te Middelburg ter inzage eeu „Overzicht van de voornaamste bepa lingen betreffende den luchtpostdienst". Ringrijderij. Wij vestigen de aandacht op de annonce betreffende de ringrijderij ter gelegenceid van het Koo. bezoek. We twijfelen er niet aan of dit jaar zal de deelname aan de Zuid-Beveiandsche ringrijderij nog grooter zijn dan andere jaren. Onder de oogen van H.M. de Konin gin zullen velen om den winnaarnpalm (of liever gezegd den grooten, zilveren beker) willen kampen, De Hongaarscue kindertrein. Deze vertrekt 12 Juli weer naar Budapest. Vermoedelijk is hel de 1.50 uur sueltreiuhet juiste uur kan slechts ééu dag van te voren aan de pleegouders medegedeeld worden. De kinderen mogen wat ze zelf kunnen dragen, gratis meenemen. Maar voor zwaardere pakken en voor pakken, die aan vroegere pleegkinderen of ouders van pleegkinderen gezonden word'n, moet vracht betaald worden, en wel voor pakken van 120 K.G. van Goes tot Utrecht f 1,14. Voor 10 K.G. daarboven moet f 0,57 voor 10 K.G. of gedeelte van 10 K.G. worden bij betaald. Van Utrecht lot Oldeuzaal voor iedere 10 K.G. of gedeelte daar van 60 cent. De pakken kunnen Vrijdags al, of moeten althans eenige uren voor het vertrek van den trein aan het station Goes bezorgd worden, waar de heer A. L. van Melle voor de verdere ver zending zal zorg dragenhet geld voor de vracht van Goes naar Utrecht en ook van Utrecht naar Oldenzaal, kan derhalve aan genoemden heer worden afgedragen, die dan verder voor expediëeriag en betaling zorgen zal. (Z.) Veemarkt. Ter markt van Dinsdag 8 Juli 1924 waren aangevoerd 18 biggen en 2 kal veren. Hosanna. Dinsdagavond gaf Hosanna een volks concert op de Groote Markt. Het pro gramma bevatte weer tal van nieuwe nrs. en werd op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. Den directeur, dhr. Govaerts, komt hiervoor een woord van hulde toe. O'schoon het weer niet hij uitstek zomeractt genoemd kon worden, was toch een vrij talrijk publiek op de Markt aanwezig, dat het ten gehoore gebrachte wel heeft gewaardeerd. Concert Morks. Programma van het Middelburgse h (Stedelijk) Muziekkorps, Directeur Jan Morks, op Donderdag 10 Juli, 's avonds 8 uur, in het Schuttershof. 1. Berlin mein Sinn, Marsch, C. Glas8mann 2. Ouverture de i'Opéra „Le Mariage aux Lanternes" (arr. Morks) J. Offenbach 3. The Sultana, Valse de Concert, P. Bucalossi4. Reminis cences, P. Tschaikowsky 5. Suite- Ballet, F. Popy(1. Entrée-Mazurka. 2. Pizzicati. 3 Valse lente. 4. Largo. 5. Presto-Final)6. Marcia Seria uit de 1e Suite, J. Morks; 7. La Voix des Cloches, Rêverie, E. Luiguini8. a. Triiumerei uit „Kinderszenen* (arr. Morks) R. Schumann, b. Sanctus a. d. Messe in G. (arr. Morks) W. A. Mozart, C. Gebet, uit het Oratorium „Moïse" G. Rossini 9. a. Sizilietta, Pastorale F. v. Blonb. Provinciale Rei [Zeeuwschen Boerendans) uit „Feest- Reien" (op verzoek) J. Morks; 10. Fantaisie de I'Opéra „Hamlet* A. Thomas. Schandalig optreden van kom miezen. Men schrijft uit Lichtenvoorde aan de „Geldersche Bode». In den stillen zomeravond reed de heer H. uil Lichtenvoorde per auto vaa Dinxperlo naar Aalten met een snelheid van pl m. 40 K.M. Plotseling sprong uit eea bosch iemand van wien de heer U. enkel kou zien, dat hij een z.g. Duitsche pet droeg, te voorschijn, gaf een schreeuw eu schoot terstond dwars door de auto heen. Meenend met eeu struikroover te doen te hebben boog H. zich zoo ver mogelijk over het stuur heen en reed, doodelijk verschrikt met groote snel heid naai Aalten, waar hij direct de politie met het voorgevallene in kennis stelde. Met loffelijken ^dienstijver stapten twee Aaltensche veldwachters, in uni form en met karabijnen gewapend iu den auto, om met H. den terugtocht te aauvaardeu naar de plek, waar op den auto geschoten was. Wederom, doch thans reeds in het licht der auto-lantaarn, zichtbaar op een afstand van pl.na. 60 M., sprong de persoon met de Duitsche pet op uit het boschdirect deed H. den auto stil staan, terwijl de veldwachters riepen handen omhoog of we schieten Aan deze sommatie werd onmiddel lijk gevolg gegeven. Doch eensklaps ziet H. aan den anderen kant van den weg een and-re persoon, ie een schot .n de richting van den auto loste, doch gelukkig zonder iemand te treffen. Een der veldwachters legde onmid dellijk zijn geweer op deze persoon aan en sommeerde hem handen omhoog te houden of anders te zullen schieten. Ook aan deze sommatie werd gevolg gegeven. En toen de heide veldwachters den auto hadden verlaten om beide schutters te arresteeren, bleken het te zijn Nederlandsche kommiezen. Later vernam men, dat een der kom miezen nog driemaal op de beide veld wachters geschoten had, doch gelukkig waren deze kogels geketft. Waarlijk zijn U. en de beide veld wachters aan een wissen dood ontsnapt want hadden deze kogels niet geketst, dan was de ramp niet le overzien ge weest. R., noch de veldwachters hebben van te voren de geringste waarschu wing van de kommiezen vernomen, Tusschen de messen van een grasmaaimachine. Te Stad-Vollenhove wilde de laud- bouwersknecht J. H. P. eenig gras en ander vuil verwijderen tusschen de messen van een grasmaaimachine. Ter wijl hij bezig was, zetten plots de paarden aan, met het gevolg, dat zijn been door de messtn werd gegrepen en het vleesch van genoemd lichaams deel werd van een gereten. P. is naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar zijn been ouder de knie geam puteerd moest worden. Aanrijding. Op den Goudschen singel te Rotter dam is de koopman P. H. uit de C. P. Tielestraat, toen hij een 'ramwagen van lijn 15 voorbij reed, in botsing gekomen met een wagen, dien hij niet zag aankomen. Hoewel hij zoo hard remde, dat de rem doorsloeg eu brak, was de botsing onvermijdelijk. De voer man W. M. en F. P. uit de Arend straat, die beiden op den bok van den wagen zaten, werden er af geslingerd. Eerstgenoemde kreeg geen letsel, doch F. P. is met een gapende hoofdwoud en een herschenscliudding opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. Vervolgens reed de tramwagen van lijn 15 den auto, die tengevolge van de botsing op de tramrails gekomen was, aan en vernielde dezen geheel. Zij, die in den auto gezeten waren, kwamen met den schrik vrij, hoewel er een door de voorruit sloeg. Van de tramwagen braken twee ruiten en een handgreep. Windhoos, Donderdagavond half elf heeft te Alphen aan den R'jn een windhoos groote schade aangericht. Twee fabrieks- schoorsteenen zijn omgewaaid, een fabrieksgebouw is ingestort en van villa's in het Visserspark zijn tal van pannen afgewaaid. Voorts zijn op de bloemisterij Tan de ffrma Lam hon derden ruiten ingewaaid. Op de boer derij Dambenoy is ook groo'e schade aangericht. Een schuur met auto's is eenige meters weggeslingerd. De auto's zijn in een sloot terecht gekomen. De schade wordt in totaal geschat op f 25.000 h f 30.000. Teruggevonden1 Ruim een jaar geleden verloor de jeugdige echtgenoqte van een inwoner

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2