VRUCHTEN N°. 81. WAFELS Donderdag 10 Jail 1924 111 jaargang s FEUILLETON Het slot Dymeck lllllllllllllllllil Binnenland. abonnement Prijs per kwartaal, in GoesH 2, buiten Goes f 2, Afzonderljjke nnminers 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. (ÏOESCHE Uitgave Nssiul. Vennootschap Ooesehe Conrant ADVERTENT1ËN vun regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemial plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers cent. en E leen wens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT VOORWAARTS! Moet men geen respect hebben voor onze industrieelen, handelaren en land bouwers Ondanks de malaise, ondanks de vele moeilijkheden, welke hun de laatsle jaren in den weg zijn gelegd, werken ze voort met taaie vasthoudendheid, een vurige volharding, die herinnert aan vroeger eeuwen, toen onze voorvade ren het „ende desespereert niet" in hun vaandels schenen te hebben geschrc- ven. Wij Hollanders groeien tegen den druk in, wij ontplooien onze beste eigen schappen in de zwaarste tijden. Door het gloeiende vuur en de harde hamerslagen wordt het staal gehard en voor zijn bestemming geschikt gemaakt. Misschien zijn de magere jaren noo dig geweest om de aloude energie te wekken, om een verzwakkend geslacht te louteren en te sterken. O, we zijn er nog lang niet. Maar we krijgen toch den indruk dat er vele harde werkers in ons land zijn, die van geen wijken welen en dat hun voorbeeld ten slotte in zal moeten werken op de grootc massa. Handel en industrie en landbouw willen vooruit. Er is nieuw leven en nieuwe ontwikkeling te bespeuren, een drang tot exspansie.tot meerdere in tensiviteit. Er is een verlangen om te demon- streeren: kijk, dit produceeren wij. Men wil zijn artikelen toonen, met recht- matigen trots, aan het publiek, Men wil wil de concurrenten den loef afsteken. Daarom is dit jaar zeker wel het jaar der tentoonstellingen. 1 lier in Zeeland hebben we nu nij verheidstentoonstellingen in Middelburg en in Goes gehad, we krijgen nog de Zeeuwsch-Vlaamsche nij verheids ten - toonslelling te Hulst en de landbouw tentoonstelling te Sluis, welke we, al behoort deze tot de jaarlijks lerugkce- rende tentoonstellingen der Z. L. M. toch meenen ook even te moeten ver melden. Dat zijn er dus vier! Vergeten we dan niet de paarden- en veekeuringen, waar vaak een prach tige reclame voor het product wordt gemaakt _en die niet zelden oorzaak worden van een levendige handel. Tenslotte staat in het najaar nog een groote handelsveetentoonslelling te Goes op het programma. In het overige deel van ons land zal het wel precies eender zijn. We willen alleen maar wijzen op de groote, internationale tentoonstel ling te Tilburg, die bijzonder belang wekkend belooft te worden. Voorts wijst ook de geregelde toe name van standhouders op de bekende Utrechtsche jaarbeurzen op een verle vendiging van handel en industrie. Voorwaarts! is de leus. En alleen door te arbeiden en niet te vertwijfelen kunnen we er weer bo ven op komen. Bij de pakken te gaan neerzitten ligt gelukkig niet in den Hollandschcn DOOR ILZE DORE TANNER. (Nadruk verboden.) „Je behoeft in 't geheel niet, kind als je het probeeren wilt, dan kun je naar Dymcck gaan, hoewel de oude dame een eenigszins zonderlinge per soonlijkheid is vol dwaze grillen. Maar misschien verrichten we er nog wel een goed werk mee, een familielid naar de oude gravin te zenden. „Is tante rijk?" vroeg Henny met gespannen aandacht. „Ja, zij moet zeer rijk zijn maar beste kind, dat moet voor jou toch geen aanleiding zijn voor de vervulling van je wensch. Jongelui, zooals jij, denken vaak aan de voordeelen, die zulk een be trekking voor ze afwerpt die voor deelen mogen je echter niet verblin den, want in verband met het eigen aardige karakter van de gravin is het zeer de vraag, of je er werkelijk mee gebaat zou zijn". „Je moet echter ook geen offer bren gen, Henny," zeide de prorfessor en ondanks de eenigszins strenge toon, die hij volgens zijn gewoonte ook in den huiselijken kring bezigde, klonk er volksaard. Eertijds veegden onze zeehelden met den bezem 111 den mast de zee schoon van vijanden. Laten de Hollandschc nijveren, han- deldrijvenden en landbouwers ook met den bezem in de mast de vijanden voor zich uitdrijven, die hun het vaarwater versperren. En dan: Vooruit! I Iet ruime sop gekozen! UUJIXEJNLAMD. Een kwesiie van vertrouwen. Dat tusschen Engeland en Frankrijk nog steeds een zeker wantrouwen heerscht, is weer gebleken bij de kwestie der uitnoodiging voor de a.s. conferentie te Londen, waarover we in ons vorig overzicht hebben geschreven. De Britscbe premier Mac Donald heeft ziju spijt over dit wantrouwen reeds uitgedrukt en gewezen op de noodzakelijkheid, dat dit volkomen zal verdwijnen. Het geheele misverstand aldus Mac Donald is feitelijk de moeite er over te spreken niet waard Toch gaat de Engelsche eerste minis ter naar Parijs om een bezoek aan Herriot te brengen en de opgewonden gemoederen aldaar wat te kalmeeren. Mac Donald heeft het Engelsche standpunt nog eens nader uiteengezet en uitdrukkelijk de beschuldiging van enkele öladen afgewezen dat bet hem er om te doen zou lijn het verdrag van Versailles, Frankrijk's oogappel, te wyzigen. Het gaat niet om het verdrag van Versailles, maar om het rapport der deskundigen. De a.s. conierentie beoogt uitsluitend het doel ii.l. het rapport om al wat daaraan annex is in Werking te stellen. Om dit doel te bereiken moet men Duitsehland's instemming verwer ven, zoodat hetgeen wat Duitschland op zich neemt geschiedt onder aan vaarding der moreele verplichting en niet van een formeelc verplich ting alleen. Engeland wenscht dal op een vast te stellen datum in Augustus of September het voorbereidend werk geheel zal zijn geschiedt en de noodige wetten in Duitschland zullen zijn aan genomen, zoodat dan liet plan in wer king kau treden en de noodige wijzi gingen kunnen worden gemaakt. Mac Donald stelt er zeer veel prijs op dat, als men tot een regeling zou komen inzake het verslag der deskun digen, hieraan een overeenkomst zou worden toegevoegd, opdat ingeval van opzettelijk verzuim van Duitschland, na aanvaarding van het verslag de» geallieerden, een lijn zouden trekken en Duitschland te dwingen tot aanvaar ding zijner verantwoordelijkheden. Niet alleen de Briteche, maar ook de Belgische premier heeft dezer dagen ovr den internationalen toestand het woord g'voerd en wel aan een diner van journalisten. Het blijkt dat hij het geheel met toch warme liefde voor zijn oudste in zijn slem; „je wil is geheel vrij en hoe je beslissing ook uitvalt, wij zullen er volkomen mee accoord gaan. Morgen avond moeten wij tante een definitief antwoord zenden zoolang licb jc nog tijjd om 'liet eens rustig te overdenken Het was Henny, alsof ze in een droom leefde. Een grafelijke tante op een adellijk slot had zij, de kleine professorsdoch ter; dat haar moeder haar daaromtrent ook nooit eens iets had verteld! Alle romantische avonturen die met burchten en oude gravinnen, nauw verbonden zijn, warrelden door Henny's hoofd. En een reis naar Pommeren zou ze maken, zij, die bijna nooit verder dan haar geboor testadje was geweest, den geheelen zo mer buiten op het land doorbrengen, want haar moeder had haar verteld, dat tot het slot Dymeck verscheidene hon derden hectaren landerijen en bosschcn behoorden. Henny kon omtrent deze eerste groote gebeurtenis in haar onbewogen leven onmogelijk alleen een besluit ne men, zij voelde zich ten zeerste gedron gen om hierover tenminste met Bruno eens rustig te overleggen, die met zijn 17 jaren haar in leeftijd het meest nabij kwam en die zij als haar vriend en vertrouwde beschouwde. Het was ech ter niet gemakkelijk om in het onrus tige huis der Königs een geschikt plaatsje te vinden voor een ongestoord WARME DAGEN! »E UNDEBO©M (WEB. B. VAN BOESBURG) MSWAFELS(i„ 4 natuurt, vruch- tensmaken.) Zeer verfrisschend! MANBRS altiANBARINO -wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOR Eü£ LUSWW een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) BIJ OS mm 13ESEN smaakt verrukkelijk DE OR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. MOCCA-TRIC-YRAC, pikante lcoffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. Een onafhankelijk België is noodig voor de veiligheid van Groot-Brittannië. We hebben een defensief accoord met Frankrijk, voor het geva'. van een niet uitgelokten aanval van Duitschland en blijven de hoop koesteren, dat Eftgeland op zijn beurt, gedreven door zijn belangen en zijn sympathie, door vriendschappelijke beloften de positie van een land zal versterken, we'ks grenzen aan zooveel gevaren zyn blootgesteld en dat zoo dikwij's in den loop der geschiedenis door de legers onder den voet werd geloopen. De periode van onrust en onzekerheid is niet afgesloten. Nationalistische i driften blijven in Duitschland bestaan. La» t ons op onze hoede blijven, doch tevens niet wanhopen in de eindzege zijn Eugelschen collega eens is. Men oordeele. Hijmans veiklaarde het vol gende Wij hebben gemeend zonder t|jd te verliezen, de oplossing door de des kundigen voorgesteld, te moeten verzekeren en waren tevens overtuigd dat men een verpletterende verant woordelijkheid op zich zou Iaden, in dien men de gelegenheid liet voorbij gaan om het vraagstuk te regelen, dat op de wereld drukt es den terugkeer belet tot evenwichtige en normale internationale toestanden En met blijmoedig optimisme ver volgt hij dan Onze samenspraken met Poincare en vervolgens met Mac Conald, Musso lini en Herriot hebben ons den indruk gelaten, aat op de kootdpanten het accoord bereikt Is. Al de regeeringen hebben het voornemei geuit, bet plan der deskundigen te aanvaarden en in toepassing te brengen. Ook over de veiligheid van België heeft Hijmans merkwaardige dingen gezegd, onder het werpen van een vriendelijk lonkje naar Engeland. Hij zeide volgens de N. R. Gfc. gesprek onder vier oogen en zoodoende kon zij hem voorloopig voor schooltijd alleen maar met beteekenisvolle blik ken toefluisteren: „Je moet na het middageten eens even met mij door den tuin loopen, Bruno". Toen zij na het eten arm in arm met haar broer langs de paden voort- wandelde en hem van den brief van de gravin Dymeck vertelde en dat vader de beslissing daaromtrent geheel aan haar had overgelaten, was zijn eerste egoïstische uitroep „Maar wat moeten wij zonder jou beginnen, Henny". Doch zich opeens bedenkend, liet hij er snel op volgen. „Maar dat doet er feitelijk niet toe, in ider geval. Stel je toch eens voor, als je bij haar in den smaak valt, dan maakt ze jou tot eenige erfgename en alleen al om bij een echte gravin te mogen zijn, dat is al prachtig. Typisch van moedertje, dat zij ons nooit iets van deze tante heeft verteld, vind je niet?" „Ja, en als ik bedoel het zou toch kunnen gebeuren, dat tante werkelijk -stel je toch eens voor, Bruno, dan zou jij officier kunnen worden en Sieg fried opperhoutvester „En Tom minister en jullie meisjes trouwt allemaal met graven en baron nenBruno was blijven staan en schudde van het lachen. „Nee, weet je Henny, we zullen de huid maar niet verkoopen, voor de beer gescholen is. van recht en menschelijkheid. Een nieuwe oorlog zou de Europeesche beschaving geheel vernietigen. België, volkomen onafhankelijk en vrij, wenscht het gezag van den Volkenbond, waar aan het van meet af heeft mede gewerkt, te zien toenemen. We zien ook hier weer opduiken het oude wantrouwen tegen Duitschland. Het zal voer den Euiopeschen vrede noodig zijn, dat ook dit wantrouwen verdwijnt. Nu Duitschland heeft toe gestemd in een nieuwe geallieerde mi litaire controle, behoeft men zich toch niet zoo ongerust ie blijven maken. Hef vraagstuk van de kanaal tunnel. Mac Donald heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering het ad vies van de rijksverdedigingscommissie had aanvaard, n.l. dat de voordeelen van een Kanaaltunnel niet overeen komstig de nadeelen waren, die er van defensief oogpunt uit zouden kunnen voortvloeien. Het ministerie vai koop handel en dat van transportwezen had den een verslag opgemaakt, terwijl eveneens een militair rapport was ont vangen. De meerderheid dergenen, die iu de vergadering aanwezig waren, toonden zich aanvankelijk gunstig voor het plan gestemd, doch na bespreking bleek het, dat iedereen er toe neigde, het oor te leenen aan de gevolgtrekkin gen en adviezen van den geueralen staf, die tegen het plan luidden. De voort deelen van handelsstandpant vielen bij de bezwaren geheel in het niet. De prins van Salm-Reiffen scheidt omgekomen* De auto van prins Salm-Reiffen- scheidt-Krantheim-Dvck, waarin be halve de prins zelf, drie dames ea de chauffeur zaten, is op den overweg van de spoorlijn NeussDiiren bij het dorp Harff door een trein gegrepen en mid dendoor gesneden. De prins en de chauffeur werden op slag gedood, de drie dames zwaar gewond. De auto is geheel vernield, Vermoedelijk tengevolge van een defect waren de afsluitboomen van den overweg niet gesloten. Prins Alfred v. Salm was in 1873 geboren en was dus 51 jaar. Hij woonde Voorloopig ga je er maar heen en kijkt de kat eens uit den boom, een prach tige afwisseling is deze geschiedenis toch in ieder geval en je komt eens uit dit vervelende nest weg; veel genoegens heb je hier nu bepaald niet en je moet hier hard werken". „Maar Bruno, dat doe ik immers graag voor jullie, zei Henny ten zeer ste verontwaardigd. „Dat weet ik wel, maar je behoeft je uit zuivere familie-opoffering zoon prachtige kans niet te laten ontgaan. Bovendien je bent niet met tante ge trouwd en als ze al te lastig is, kom je immers eenvoudig terug". Een paar maal wankelde Henny's besluit om naar Dymeck te gaan gedu rende den korten bedenktijd, ondanks den broederlijken raad. Maar toen Henny ook omtrent haar vervanging door tante Erna gerustge steld was, sloeg <je balans toch over ten gunste van het nieuwe, het onbe kende. Den doorslag gaf voor de aan rustelooze werkzaamheid gewende en steeds tot hulp bereide Henny vooral het vooruitzicht, dat zij misschien de oude dame werkelijk van nut en van dienst kon zijn en dus ging den avond van den volgenden dag de antwoord brief aan tante Klarissa in zee, die Henny's komst aankondigde. Henny König aan haar ouders. Slot Dymeck. op het kasteel Dyck bij Neuss en last drie kinderen na, een zoon en twee dochters. De Rijwielbelasting. Volgens het Vaderl. zal waarschijn- lijk de wet op de rijwielbelasting met 1 Augustus a.s. ingaan. Is dit zoo, dan zullen 15 Juli de plaatjes reeds de poskantoren verkrijgbaar zijn. De plaatjes zijn reeds aan die kanto ren toegezonden. De regeering heeft er totaal 1.700.000 laten aanmaken. Natuurlijk rekent men niet op zooveel rijwielen. Hoofden van gezinnen, die vrijgesteld zijn omdat ze niet in de ink. bel. zijn aangeslagen, of die bun fiets voor be drijf of beroep noodig hebben, krijgen een plaatje, waar een rond gat in ge slagen is. Ze moeten daarvoor een verzoek in dienen bij den ontvanger der accijnzen. Het rijwielmerk moet met de daarop voorkomende teekeniDg naar buiten, naar alle zijden goed zichtbaar worden bevestigd, of aan de balboofdbuis, of aan een der buizen van net stuur, of aan de bovenhuis van het frame, bin nen 15 c.M. van hel stuur. Tegen plaatselijke keuze- Ra aanneming door de Tweede Ka mer van het wetsvoorstel-Rutgers in zake plaatselijke keuze, heeft zich een comité gevormd, ledeinde alsnog zoo mogelijk te voorkomen, dat dit wets voorstel tot wet zal worden verheven. In dit comité hebben zitting genomen de heeren J. de Blank, dr. Ch. Bles, dr. C. F. Bosch, A. Th. Coblijn, mr. J. Deking Dura, W. P. F. van Deven ter, F. J. W. Órion, mr, A. B. Gom- perts, A. Ingenool Jr., P. J. de Kanter, prof. A, Klein, mr. F. A. Kokosky, C. H. van Lottom, D, Manassen, J. Meuwsen, S. F. van Oss, prof. dr. It. Saltet, J. G. Seklencker, J. Scliulman, dr. De Smitt, mr. H. J. C. van Tienen eii A. W. Zonneveld. Dit comité stelt zich op het stand punt, dat invoering van plaatselijke keuze een ernstige en ongemotiveerde aantasting van de persoonlijke vrijheid zou beteekenen, en dat de practijk in de Vereenigde Staten van Amerika heeft bewezen, tot welk een bende en moreel verval voor een natie een drank verbod leidt (tot welk verbod men mr. Rutgers' voorstel een eersten stap acht). Teneinde het Nederlandsche volk alsnog gelegenheid te geven, zich over dit ingrijpende vraagstuk uit te spreken, zullen lijsten ter teekening gelegd wor den en zal aan de Eerste Kamer of aan de Kroon met den steun van deze handteekeningen verzocht worden, goed keuring aan het wetsvoorstel-Rutgers te onthouden. Op wachtgeld. Van het hoogere personeel der poste rijen en der telegrafie zullen nagenoeg Lieve Ouders! tem De kaart, die mijn behouden over komst meldde, zult u wel ontvangen hebben en nu zal ik u alles eens uit voeriger vertellen. Feitelijk is liet mij toch heel zonderling te moede, zoo voor de eerste maal van mijn leven heel alleen ver van u verwijderd te moeten zijn en u zult me naai' ik hoop niet als een dwaas meisje beschouwen, als ik u zeg, dat ik mij iederen avond in slaap ween. Maar weest u maar niet bezorgd over mij, lieve allemaal, dat zal wel gauw over gaan en ik ben immers al lang een volwassen, verstandig meisje; anderen presteeren op mijn leeftijd mis schien al veel meer en hebben een zwaren strijd te voeren, terwijl ik hier een leventje als een prinses leidt. Over dag heb ik ook steeds zoo veel nieuws, zoo veel interessants te zien gehad, dat ik in 't geheel nog geen heimwee heb gevoeld; alleen moet ik er vaak aan denken, hoe mooi of het zou zijn, als u dat alles eens zoudt kunnen zien of dat de jongens hier konden wezen of de kleintjes hier in den heerlijken, ouden tuin, die eigenlijk meer van een park heeft, eens echt konden stoeien! Maar ik zit maar te zwammen en toch heb i'Jt zoo veel te vertellen, dat ik vrees, dat mijn brief een heel boekdeel wordt en dat ik hem in één avond niet klaar kan krijgen. (W*erdt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1