"stadsnieuws. Provincie-Nieuw 8. Uit de Pers. lleerd een boete ven f 1771, tifii A. A. de B,, schippersknecht te Zierik- zee een hoete een f 920,70, tegen W. O., mossel visscher te Zierikzee f 1381,05 boete, tegen L. O., koop man te Zierikzee f 2656,50. Ook werd de verbeurdverklaring van 2 schepen en alle aangehaalde goede ren geëiseht. Hansweert. Naar aanleiding van een opmerking in het „Hbld. van Antw" over het douaneonderzoek van Belgische pleiziervaartuigen te Hans- weert, schrijft de hoefijzer-correspon dent in het „Amsterd. Handelsblad" dat de naar Antwerpen opvarende schepen evengoed door de douane wer den onderzocht als de wrlke naar Hansweert varen. Maar het onderzoek geschiedt tijdens de reis, door de be ambten, die bij Lille, op de Hollandsch Belgische grens, aan boord komen. Indien iets dergelijks niet op de vaart naar Hansweert gebeurt, zou dat. mis schien inderdaad kunnen wordejL, na gevolgd. Het schip „Luqtor et Emergo, dat op de Westberm omhoog was ge varen en lekkage bekwam, heeft deze met een noodreparatie gedicht en de reis naar Rotterdam voortgezet. Een dochtertje van M. alhier had bij het spelen op balken het ongeluk met een harer beentjes onder een der balken te geraken waardoor dit li chaamsdeel brak en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ovezand. De Raad vergaderde 4 Juli. Afwerig D. van den Dries met kennisgeving. De gemeenterekening over 1923 werd voorloopig vastgesteld op f25910,80 in ontvang en f23921,051 in uitgaaf, alzoo met sen goed slot van f 1989,246. Op een aanvrage van het R. K. schoolbestuur tot aanschaffing van 9 nieuwe schoolbanken en 4 lessenaars wordt een bedrag beschikbaar gesteld van hoogster.8 f 850 en in verband hierine e de begrooting van 1924 tot dit bedrag gewijzigd. Aan het bestuur der Chr. school wordt op zijn verzoek de onderwijzers- woning verhuurd voor een tijdvak van 1 Januari 1925 tot 31 December 1925. Op een verzoek van Jan Boonman Pz. om opheffing van het Blindewegje in Hollestelle, wordt besloten, de ge legenheid optn te stellen tot het in dienen van bezwaren tegen deze op heffing teneinde deze zaak in een volgende vergadering af te handelen. Vrijdag had de klompenmakers knecht R. het ongeluk bjj zijn werk zaamheden zoodanig in zijn hand te snijden dat hij zijn werk niet voort kon zetten en zich onder dokters behandeling moest stellen. Uefukenszand. Vrijdagmorgen ver trokken de leerlingen en onderwijzend personee van de Bijzondere school benevens tal van belangstellenden voor een dagje naar Domburg. Per rijtuig werd de schooljeugd naar het station 's Heer Arendskerke gebracht. De feestelijke stemming zat er bjj de kleu ters al vroeg in. 's Heer Arendskerke. In de Vrijdag gehouden Raadsvergadering, waarin dhr. de Pntter met kennisgeving afwezig was, werd door den voorz. officieel medegedeeld dat H.M. de Koningin op Donderdag 7 Augustus a.s. deze ge meente hoopt te bezoeken en zich alsdan eenige minuten voor het Gemeentehuis zal ophouden. Verder wordt goedgekeurd de reke ning en verantwoording van de ont vangsten en uitgaven over het jaar 1923 van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Goes, in ontvang op f 3321,£4 en in uitgaaf op f 1801,47, alzoo meteen goed slot van f 152Q,37. Naar aanleiding eener missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw wordt besloten de hef fingsverordening op de leges te wijzigen en te bepalen dat voor afgifte van jachtakten bedoeld in art. 15 onder a, b, c en d der Jachtwet 192S, zal ver schuldigd zjjn, respectievelijk f6, f3, f 2 eu f 1. Een verzoek van C. Rijk, landbouwer alhier, om afschrijving van hondenbe lasting voor 6 maanden, wordt inge willigd. Vervolgens wordt besloten aan W. Sturm, vrachtrijder alhier, te ver knopen het brandspnithnis alhier voor de som van f100. Na vaststelling van pensioensgrond slagen van enkele gemeente-ambtenaren wordt ten slotte nog besloten voor den verbouw van de oude 'schoolgebouwen te 's Heer Arendskerke en te Nieuw- dorp aan B. en W. een crediet te ver- leenen van respectievelijk f 8000 en f 6000. Hierna sluiting. ColUnsplaat. In de Vrijdag alhier gehouden vergadering van den gemeen teraad waren alle leden tegenwoordig Onder de ingekomen stukken was een procesverbaal van de opname van de kas eu boekeu vau den gemeente ontvanger. Jn de verordening op de vleesch- keuringswet werden eenige wijzigingen aangebracht. De begrootiog van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1926, werd goed gekeurd eu vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1518,77, waaronder be grepen een subsidie van de gemeente van f 1300. Deze subsidie was met f700 verhoogd. Aaugeuomen werd een voorstel van B. eu W. tot het aangaan van een geldleeuing, groot f 4000 in te gaan I Augustus 1924, legen een rente van hoogstens 6 pet. 'sjaars al te lossen in 10 jaar of zooveel vroeger als de kas der gemeente zulks toelaat. In de gemeentebegrooting 1924 werd eenige wijziging aangebracht. Door wethouder Ridder wordt ge wezen op deu toestand bij 't Kamper- landsche Veer. Het is daar zeer lastig voor de auto's om te draaien, vooral nu wegens den dienst KatsColijns- plaatKamperland op de Donderdagen daar wel 3 auto's te gelijk staan. Besloten werd aan Ged. Staten te vragen daarin verbetering te brengen. In de vergadering van Inge landen van den polder Oud-Noord- Beveland, gehouden op 23 Mei j.l. werd besloten aan den aftredenden ontvanger-griffier, dhr. P. Tazelaar, voor de vele diensten aan deu polder bewezen een geschenk aan te bieden. De Ingelanden van den polder Nieuw- Noord-Beveland besloten in hun ver gadering van 28 Mei daaraan mede te werken. Door de besturen werd hiertoe aangekocht een schilderij van een Vlaamsch meester, Frans van Leem putten, voorstellende „de kudde". Dit stuk werd 4 Juli j.l. aan dhr. Tazelaar aangeboden door de dijkgraven en den ontvanger-griffier van de be trokken polders. Met het oog op deu gezondheidstoestand van dhr. Tazelaar geschiedde alles zoo eenvoudig mogelijk. De hoop werd uitgesproken dat dhr. Tazelaar er nog langen tijd genoegen van zal mogen beleven en dat het zal blijven strekken ter herinnering aan een welbesteed leven. Het geschenk werd door dhr. Taze laar in dank aanvaard. Rlltand-Bath. Ia deze gemeente hebben zich een 4-tal personen op initiatief van ds. H. J. Visser, de heeren ds. H. J, Visser, A. A. Mol, W. Griep en Ch. A. Kalle gevormd tot een commissie teneinde ook uit ouze ge meente zooveel mogelijk deelname te bevorderen aan de Huldebetooging op 6 Augustus a.s. welke gehouden wordt te Middelourg, bij gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin oij haar bezoek aan Zeeland. De zaugvereeniging Tot ons Genoegen zal vermoedelijk hare medewerking verleeuen, benevens ander j vereenigingen uit deze gemeente. Kapelle. Zaterdagavond was de burgerij alhier opgeroepen om te be spreken hoe eu op welke wijze men de komst van Hare Majesteit de Koningin waardiglijk zou voorbereiden 7 Aug. a.s. De voorz. van de oranjevereeniging dhr. M. Glas leidde deze bespreking in. Met het door dit bestuur ontworpen plan, kon de vergadering volkomen accoord gaan. Getracht zal worden overeenkomstig den wensch van H.M. de Koningin alle soberheid te betrachten. Aan versieringen door de bnorltver. als eerepoorten enz. zal niet gedaan worden, wel zullen versieringen rondom de kerk en het gemeentehuis aange bracht worden. Op Donderdag 7 Aug. zal Hare Majesteit de Koningin tusschen Kloe- tinge en Goes een inspectie houden over het Vrijwillige Landstormkorps motordienst afd. Zeeland dat aldaar zal opgesteld staan onder den com mandant Luitenant Persant Snoep. Groote Intern. Tentoonstelling te Tilbnrg. Wij vestigen de aandacht op de annonce betreffende de groote intern, tentoonstelling voor handel en industrie, welke van 18 Juli18 Augustus te Tilburg wordt gehouden. Ook vanuit Zeeland zal voor deze tentoonstelling ongetwijfeld groote be langstelling bestaan. Stoomvaartmaatschappij Zee'and. In de Vrijdagmiddag te Vlissingen gehouden vergadering van aandeelhou ders der Stoomvaartmaatschaphij „Zee 1 land* waren gedeponeerd 397 aandee- len, uitbrengende 329 stemmen. Bij de vaststelling van de winst en verliesrekening werd de vraag gedaan, of er grond is voor de geruchten, die deu laatsten tijd de ronde deden en volgens welke er moeilijkheden zouden zija ontstaan tusscben de directie en het be»tuur£der vennootschap, iu ver band waarmee enkeled commissarissen hun ontslag zouden hebben genomen. De piesident-commissaris zeide aan deelhouders hierover geen mededeeling te willen ODthuuden. In Mei jl. maak ten de commissarissen bezwaar de cijfers van de directie over te nemen. Later heeft de directie toegezegd, dat als er een verschil mocht blijken, dat ral worden gerectificeerd Bij de behandeling der balans werd gevraagd of di-ze reeds na de aanmer kingen van commissarissen gewijzigd is, waarop een o: tkenuend antwoord werd gegeven. Opgemerkt werd toen, dat dit toch wel geweuscht. zou zjjn, waarop de president zeide, dat de tijd ti kort was en de algemeene vergade ring moest worden gehouden. Op een nadere vraag zeide hij nog, dat de wijzigingeu iD het voordeel der ven nootschap znlien zijn. In antwoord op nog een paar op merkingen, werd gezegd, dat de moei lijkheden mede veroorzaakt worden, doordat de directie tevens de cargadoor is, nu heeft de cargadoor toegezegd na te gaan, of kou worden voldaan aan de wenschen door het bestuur aan de directie kenbaar gemaakt. Verslag, rekening en balans werd zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. ZangconcoQTs. Zaterdag heeft het jaarlijksch Zang concours vaa den Zeeuwschen Zangers- bond „Zang Veredelt* plaats gehad te Oost- en West-Souburg, ter gelegen heid van het 85-jarig bestaan van de zaugvereeniging „Uitspanning door Inspanning" aldaar. Nadat de vere migingen door het bestuur van den Bond waren ontvangen, had ten raadhuize de officieele ont vangst door het gemeentebestuur plaats bij monde vau den burgemeester, den heer P. S. Buteux. Voorafgegaan door de muziekgezal- schappen „Ons Genoegen* uit Vlissin gen en „Oefening na den Arbeid* te Rittliem, werd naar het zeer geschikte terrein aan de Kanaalstraal getrokken, waar allereerst gezamenlijk het Bonds lied werd teu gehoore gebracht. De heeren Joh. 11. Caro en A. van Os. uit Middelburg vormden de juty voor het daarop aangevangen concours, waarbij de volgende punten werden behaald Derde afdeeling„Gemengd Koor", 's Heer Abtskerke 178, „OnsGenoegen', Katsl58, „Vooruitgang zij ons Streven", St. Maartensdijk 142, „Oefening kweekt Kunst*, Kamperland 186, „Nu met Hope*, Burgh 127, „Zangiust*, Wilhelminadorp 100. Tweede afdeeling„Polyhymnia", Sluiskil 201, „ZaDg Veredelt", Kort- gene 179, „Tot Nut en Ontspanning", Nieuwland 176, „Zangiust", 's Heer Arendskerke 171, „Excelsior", 's Gra venpolder 170, „Cloeting's Gemengd Koor", Kloetinge 165, „Orelio", Axel 163, „Hoop op Beter", Korlgene 161, „Geduld Overwiut", Terueuzen 159, „Crescendo", Kruiuingen 158, Eerste afdeeling„Oefening Baart Kunst", Goes 185, „Uitspanning door Inspanning*, Oost en West-Souburg 163, „Luctor et Emergo", Wemeldiuge 159 en „Crescendo", Hoek 155. Het talrijke publiek, een paar duizend betalende bezoekers, gaf herhaaldelijk bljjk de zang der verschillende ver eenigingen op hoogen prijs te stellen en ook de kinderkoren uit Kruiningen en Wemeldinge, die zich lieten hooren ter opluistering, behaalden welverdiend j succes. j Des avonds werd op twee plaatsen concert gegeven door de beide ge- noemde muziekkorpsen, die zich ook des middags tijdens de pauze van het concours hadden doen hooren. De nieuwe Tariefwet. „De Werkgevers", orgaan van de Vereeniging van Nederlandsche werk gevers en het Centraal Industrieel Ver bond, schrijft naar aanleiding van het voorgestelde tarief o.m.: Dit ontwerp, werd het wet, zoude het leven in Nederland duurder ma ken, zoude om een geleerd woord te gebruiken den arbeidsprijs in Neder land doen stijgen. Dat in een tijd nu onze nijverheid zich op de buatenland- sche markt in scherpe concurrentie een debiet moet veroveren 1 Dat in een tijd nu allen er op bedacht moeten zijn zoo goedkoop mogelijk te produceeren! Voorts zal het ontwerp, tot wet ver heven, den invoer doen afnemen. Komt een afname van den invoer, dan beteekent dit een vermindering van uitvoer. Zoo is dus dit ontwerp een bescher ming van den eenen tak nijverheid ten koste van den anderen. Een bescher ming van de over het algemeen kleine voor de binnenlandsche markt werken de industrie ten koste van de groote op export aangewezen nijverheid. Waarom dit alles? Omdat de Staats uitgaven de laatste jaren tot in het be lachelijke zijn opgevoerd. In 1910 be droegen zij ruim 203 millioen 's jaars in 1924 rond 830 millioen. Omdat 's Rijks werkelijke schuld opliep van f 1,159 millioen in 1913 tot f 3,371 millioen in 1924. Een vermeerdering aan schuld van rond 2 milliard. Om dat het onzen Staat beliefde ettelijke bonderden millioenen aan woningbouw te verkwisten, omdat nu nog op de be- grooting voor 1924 11 millioen stond uitgetrokken voor bevordering van wo ningbouw. Nog 1 millioen meer dan die het nieuwe tarief moet opbrengen. Nu bestaat na^r ons oordeeF slechts één weg om dien toestand te verbeteren. Die weg is niet het opleggen van nieuwe belastingen en zeker niet het verhoogen van invoerrechten, hetwelk altijd den arbeidsprijs doet stijgen en op dubbele wijze den export benadeelt. Neen, naar ons oordeel behoort ingrijpend te wór den bezuinigd, behoort men zich de fi- nancieele politiek van Engeland voor oogen te houden. Daar konden door drastische bezuiniging de belastingen worden verlaagd en te kwader ure ver hoogde invoerrechten worden afgeschaft Neen, het is niet de manier, Neder land uit het financieel moeras te beu ren door het leven duurder te maken, door voor onze exportnijverheid de con currentie moeilijker te maken. Neen, de smalle weg naar voor spoed en welvaart doet slechts bezui niging aan en ontwijkt den poel van belastingvermeerdering en tariefsver- booging. Een veranderde meening De bekende soc. dem. leider Karl Marx, achtte den middenstand over tollig en bestemd om te verdwijnen en na hem hebben verschillende socialisti sche leiders den dood van den midden stand voorspeld. Er komt nu bij de soc. dem. een ander (en beter) inzicht. In het nieuwe internationale tijd schrift voor den middenstand „Der Mittelstand". lezen we n.l. een en ander van hetgeen de burgemeester van Straatsburg, de heer Peyrotes, „einer yeler angesehensten „Führer der elsassi- sclien Sozialdemokratie", gezegd heeft ter verwelkoming Van het bestuur van de pas opgerichte internationale mid denstandsunie. Wij laten hier een ver taling van zijn veelszins merkwaardige woorden volgen: „Het was mij een bij zonder genoegen U in het stadhuis van Straatsburg te kunnen ontvangen. Uw arbeid is niet slechts voor U zelf van belang, maar heeft voor het geheele volk een niet te onderschatten beteeke- nis. De middenstand is zonder twijfel een van de meest belangwekkende ver schijnselen van volkspsychologischen aard. Helaas verkeert ook bij ons in Frankrijk, ja vooral bij ons de midden stand tengevolge van de waardevermin dering van het geld en uit anderen hoofde heden in een bijzonder moeilijke positie. Dat is te betreuren. Want mijn ervaring in de politiek en in het stads bestuur heeft mij overtuigd van de noodzakelijkheid en het voordeel van een talrijken, gezonden en levenskrach- tigen middenstand. Het is dringend noo- dig, dat de middenstand zich aaneen sluit en door den Staat daadwerkelijk wordt ondersteund. Wanneer gij in dit opzicht iets kunt bereiken, dan zal dat in bet belang der gemeenschap zijn". blijspel echter keeren de echtgenooten, die ontdekt hadden dat ze door een onbeëedigd ambtenaar van den Burg. Stand waren getrouwd.... en dus onge huwd waren, na zich eenigen tijd gruwelijk te hebben.... verveeld, weer in de armen van hun respectievelijke echtgenooten terug. De inhoud vertellen zou moeilijk gaan, daarvoor zjjn de verwikkelingeu te talrijk. Volstaan wij daarom met te zeggen dat het geestige Btuk door uit stekende komieken voortreffelijk wordt Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand Juni 1924 zijn ingekomen: L. Bogte. grondwerker' van Amster dam, Stationsplein 6; H. Y. Berg, sergeant op wachtg., van Amersfoort, Nieuwstraat 3; J. P. Bierings, kellner, van Tilburg, Groote Markt 22: S. H. Krijger, onderwijzeres, van Clinge, Nieuwstraat 30: J. IT. Jacobs, café houder, van Kloetinge, Wilhelmjna- straat 98; W. C. Geuze, onderwij zer, van 's Heer Arendskerke, J. van Beijerenstraat 14; R. J. van der Wek ken, kantoorbediende, van Kerkwerve, Magdalenastr. 11H. Luitwieler chauf feur, van Middelburg, Oostsingel 138. Vertrokken L. van Dijk, directeur Landbouw school, naar SchoondijkeG. C. Krien- se-Lokker, verpleegster, naar Wemel dinge; J. B. M. Polfliet, letterzetter, naar Rotterdam; Joh. Versé, tuinman, naar New-York, (Amerika); Joh. Ver- hage, kantoorbed., naar Den Haag. Landbouw-Bioscoop. De Huwe'.ijzs-thermometer, is feitelijk de huweljjksbarometer en dit instru ment staat nogal eens op„onbesten dig", In dit grappige Amerikaansche Wie eens een avond hartelijk wil lachen ga deze week eens naar de Landbouw-Bioscoop. Interessant Holland-Nieuws, een film, die een leerzaam beeld geeft van onze haringvisscherij iets moois voor de scholen 1 en een detectieve- drama voltooien het programma. Schuttershof. Wij verwijzen naar de annonce be treffende het concert van liet Middel- burgsch Muziekcorps in het Schutter- hof. Onderwijsbericht. Van de 15 leerlingen der Rijksdag normaallessen alhier, behaalden te Rot terdam (Staatsexamen) 14 de acte van onderwijzer(es). Bioscoop Schuttershof. Zaterdag en Zondag a.s, zal in boven genoemde bioscoop de beroemde film Fabiola worden gegeven. Deze film speelt in de 3de eeuw na Christus te Rome. De hoofdpersoon is Fabiola, een heidensche aristocrate, die later tot het Christendom overgaat. Voorts de rijke ChristiD Agues, haar nicht, die door den aventurier Fulvius tot vrouw wordt begeerd. Zij weigert en Fabiola en Agnes vluchten om zich te ontrekken aan den haat van Fulvins, die het volk opruit en beweegt tot plundering van de huizen der christenen. Later wotden de beide vrouweu ge vangen genomen door Fulvius' soldaten. Agues sterft tenslotte em op haar graf worden Fulvias de oogen geopend voor het nieuwe licht. Verder komen in de film voor een arme blinde vrouw en een student Pancralius, welke laatste in de arena voor de wilde beesten wordt geworpen. Wij twijfelen er niet aan of deze historische film zal een druk bezoek trekken. Met de vertooning van „de Vodden raper van Parijs" heeft de ondernemer, de heer De Sooiner, een goede greep edaan. De vertolking van dit werkg van Eugène Sue, was door uitstekende artisten verricht en de typen, die in het bekende verhaal voorkomen, met zorg gekozen. Ook nu weer viel het ons op, hoe gracieus de kleeding en manieren van het Fransche volk nit dien tijd zijn en zich Voor eeu film goed leenen. Als voorstukje ztgen we de interes sante boksmatch tusschen Wells Bom bardier en Bennett. Onderwijzers in Z. en Noord- Beseland. 87ste Algemeene vergadering der Vereeniging van Onderw'izers in Z. en Noord-Beveland op Vrijdag 4 Juli 1924 in het Koffiehuis „De Prins vau Oranje" alhier. De vergadering werd geopend door den voorzitter, dhr. Breetvelt, die daarbij dhr. A. de Priester herdacht, oud- hoofd der O. L. School te Borssele, onlangs overleden. Van dhr. J. Fopma, oud-lid der ver eeniging, was een schrijven ingekomen inhoudende den wensch voor 't wel slagen der vergadering. De rekening der vereenigiDg wees een goed slot aan van f 99,69J. In 't bestuur werden gekozen dhrn C. Kloosterman, alhier en M. C. Maas te Kortgene, ter vervanging van de H. H. Breetvelt en Van Wijk, die voor benoeming niet meer in aanmerking werschten te komen. Daarna hield dhr. M. C, Maas, hoofd eener school te Kortgene, eene inlei ding over„De betrekking der levende wezens tot elkaar en tot hun omgeving», waarin hij de voorkeur gaf aan de be studeering der levensverrichtingen van plant en dier boven de systematiek en vormleer. Met tal van bijzonderheden toonde hij aaD, hoe aldus bel vak Natuurkennis veraangenaamd wordt. Bij de bespreking, die volgde, bracht dhr. Mays in 't midden, dat bij de lessen de aangewezen richting ook toe passing vindt, maar wees tevens op de betrekkelijke waarde dier kennis, waar van wel eens blijktstraks komt een wijzer, die 't weg redeneert. Tot het houden der voorlezing in de volgende vergadering verklaarde zich bereid dhr. J. Berger, alhier, terwijl Mej. T. van Vliet zich als plaatsver vangster beschikbaar stelde. Nadat nog dhr. J. van Oort, alhier, een toelich-

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2