VRUCHTEN WAFELS K\ 80 Dinsdag 8 Juli 10&4 lil jaargang. BUITENLAND. 2 FEUILLETON Het slot Dynjeck Binnenland. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. School en Kerk. Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 4, Afzonderlijke nummer» 5 cent. Verschijnt; Maandag-Woensdag en Vrijdagavond. (■OESCHE Uitgave Xaawl. Vennootschap Soesehe Courant ADVF1RTENT1ËN v»n 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemui plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Eleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Een Kwestie van vorm. Slaat Frankrijk slechts schoorvoetend den nieuwen weg in, welke Mac Donald, de Engeische eerste minister wil gaan Men zou het bijna gaan zeggen, nu in de Fransche pers zoo wordt te keer gegaan naar aanleiding van de uitnoo- digiug voor de conferentie te Londen, welke door Engeland zijn verzonden. De Fransche regeering heeft reeds een noia ontworpen waarin haar standpunt wordt uiteengezet. Wat nu is geschied De Engelschen hebben de formeele fout begaan met aan Frankrijk geen nitnoodiging voor de conferentie te zenden. Men. scheen dit niei noodig te achten na de besprekingen tusschen Herriot en Mac Donald. Herriot wist er alles van, hij had zelt meegewerkt aan het tot stand komen der conferentie. Nu is deze Engeische methode om geen papier te verknoeien aan over bodige uitnoodigingen ongetwijfeld prac- tisch en zuinig, maar ze valt bij het hoffelijke en op uiterlijkheden gestelde Fransche volk niet bijster in den smaak. Eu wanneer men thu»s een feestje geeft slaat men bij het verzenden der invi taties z'n naaste familie toch ook niet over, al is ze op de hoogte van de fuif. En dan is er nog een tweede punt. Mac Donald heeft aan z'n uitnoodi- ging een heel programma verbonden en daarop voorsteilen geplaatst, waar Frankrijk absoluut niets van wist en waaruit men te Parijs distilleerde dat Engeland de commissie van herstel terzijde wilde schuiven en dat is een Fransch heilig huisje. De Daily News heeft terstond ver klaard dat dit geenszins de bedot ling van Engeland is. De commissie van herstel zou, indien het Engeische standpunt werd aanvaard, voortgaan met inbreuken op het vredestractaat te brhandpleu, maar een nieuw orgaan dat zich zal bezig houden met de inbreuken cp hei plan-Dawes wordt inderdaad door Engeland voorgesteld, omdat het Dawes-rapport in zeker opzicht aan Duitscbland verplichtingen oplegt, die niet in het vredestractaat zijn voorzien. We vermoeden dat de ware reden vau het Engeische voorstel deze is, dat Engeland de commissie van herstel niet sympathiek genoeg vindt om haar ook nog te belasten met de controle op de uitvoering van het rapport Dawes. luderdaad is hiervoor een commissie zonder verleden beter'geschikt. Waf kan van Duïfschland verwacht worden Op de te Lyon onder voorzitterschap van prof. Treub gehouden vergadering vau Volkenbondsvereenigingen is door de bekende Duitsche staatsman, graaf Bernstorff, een redevoering gehouden, die in menig opzicht als een antwoord kan worden beschouwd op de Fransch- Eugelsche nota naar aanleiding van de gymnastiekverenigingen. ILZE DOOR DORE TANNER. (Nadruk verboden.) En het scheen wel, of zij werkelijk onontbeerlijk waseen ieder mocht haar graag lijden en jcder beschouwde haar als een- goede kameraad. Het kon in huis van den professor niet weelde rig toegaan, hij zoowel als zijn vrouw waren geheel zonder vermogen geweest, toen, zij in het huwelijk traden. Toni von Orlenhaus, een dochter van een kinderrijke officiers-familie, was gou vernante geweest bij den directeur van de school, waaraan König zijn proef jaar doorbracht en toen hij nu zijn aanstelling kreeg aan het gymnasium in een aardige Noord-duitsche provin ciestad, leidde hij zijn bruid naar de meer dan bescheiden leeraarswoning. Behalve zijn betrekking aan school, hield König zich ook bezig met boe ken schrijven, terwijl zijn vrouw met onvermoeid geduld voor man, kinderen en kostgangers zorgde. Toni König had voor Henny een ander leven gewenscht en zij had daarover dikwijls met haar man gesproken. Na een dankbetuiging aan de Fran- schen, die voor het eerst een delegatie van de Duitsche Volkenbondsveteeni- ging uitgenoodigd hadden, om in Frankrijk overleg te komen plegen in het belang van den vrede, verklaarde Bernstorff, dat het Duitsche volk geen revanche-oorlog weJTscht en dat het, zelfs als het dien wensch* moest koes telen, daartoe allerminst in staat zou zijn, na de ontwapeningsmaatregelen, die overeenkomstig net vredesverdrag van Versailles zijn uitgevoerd. De vrees, dat Duitscbland de Hohenzollerns op nieuw op den troon zou roepen, ver klaarde Bernstorff eveneens voor on gegrond. Duitscbland zal een republiek blijven, en al komen wel eens uitingen voor, die twijfel hierover zouden kunnen wekken, men moet niet vergeten, dat Duitscbland nog een jonge republiek is, zoodat het Duitsche volk niet opeens precies zoo kan handelen, denken en gprekea als de andere volkeren, die reeds zoo langen tijd zijn geëmancipeerd. Üle aanslagen tegen de republiek zullen echter worden afgeweerd. Graaf Bernstorff maakte in dit verband nog een opmerking over sommige stem mingsuitingen van het Duitsche volk, die indruk maakte. Hij bracht in her innering, dat het Duitsche volk een „overwonnen, verminkt'' volk is, dat daardoor des te zenuwachtiger en gevoeliger is dan ds andere volken. Hij verzocht de anderen bij de beoor deeling van Duitsche uitlatingen hier mede rekening te houden en ze niet door teg^n-demonstraties te verscherpen. Het einde van BernstorfFs verklaring was ongeveer van dezen inhoud; „De materieele moeilijkheden, die de atmos feer tusschen Frankrijk en Duitschland van het oogenblik van den wapen stilstand af zoo lang vergiftigden, zijn thans opgelost. Wij hebban in Duitscb land een regeering en een parlementaire meerderheid, die bes oten zijn alles in het werk te stellen voor een eerlijke uitvoering van het rapport der deskun digen. Als bekroning van de oplossing der materieele moeilijkheden hopen wij, dat Duitscbland spoedig tot den Vol kenbond zal worden toegelaten. Wij zien thans bet beloofde land. Wij ho pen het weldra bmnen te treden. Het Europeesche werelddeel is te klein, dan dat de volken elkander niet zouden leereu kennen en waardeeren. Als goede Europeanen moeten wy allen ervoor werken, dat onze volken niet nogmaals elkander vermoorden, doch gemeenschappelijk samenwerken in het belang onzer beschaving." Bureau tariefvod van den Het wetsontwerp tot verhooging van het tarief der invoerrechten is van buitengewone beleekenis voor alle groepen van onze bevolking en van geheel ons economisch leven. De beslissing, die de rechtsche meerderheid der Kamer heeft genomen Zij ging anders nooit des namid dags de studeerkamer van haar man binnen; zij wist, dat wanneer hij geen correctie had, hij zich aan zijn we- tenschappelijken, arbeid wijdde en dat alle stoornis hem dan zeer onaange naam was. Er moest dus wel iets heel buitengewoons zijn, dat haar aanleiding gaf, thans de deur zachtjes te openen. Professor König keek van zijn schrif ten op, bijna verschrikt cn staarde zijn vrouw een oogenblik aan. „Herbert, heb je een oogenblikje tijd voor me?" Er lag een eigenaardige bekoring in Tom's stem, een bekoring, die den jongen leeraar indertijd dadelijk betoo- verd had en die ook nu nog de snaar van teedere genegenheid voor zijn trouwe levensgezellin opnieuw deed trillen. Hij streek met zijn hand over het voorhoofd alsof hij al zijn school- gedachten wilde wegvagen. „Maar natuurlijk Toni, wat is er dan?" Zij ging naast zijn schrijftafel zit ten en het volle licht viel op haar ge laatstrekken, de trekken, die hij toen maals voo vurig beminde, die hij nog steeds beminde, ondanks dat zoo menig andere trek zich daar tusschen ver toonde, kleine rimpels van doorgestane zorgen en fijne teekens van geleden leed. „Kijk maar eens, dezen brief heb tot zoo overhaaste behandeling, dat zelfs de eerste opmeikingen uit de kringen van Handel, Nijverheid en Landbouw (N.B. door den Minister uitgenoodigd vóói 1 Augustus 1924 adviezen te geven) den Kamerleden niet konden bekend zijn bij het afdeelings- onderzoek op 2 Juli j.i. doet vreezen, dat door onvoldoend schriftelijk voor bereid debat de beslissing over dit buitengewoon groote volksbelang zal worden genomen, zoüder dat de ge volgen genoegzaam onder htt oog zijn gezien. De Vrijheidsbond is van meening, dat zijnerzijds alles moet worden gedaan om zoowel ten aanzien van het geheel van het stelsel iw het nieuwe Tarief- ent werp neergelegd, als ten aanzien van alle daardoor te treffen bedrijven en goederen, inlichtingen in te winnen, ten einde althans bij de openbare be handeling zorg te dragen, dat alle belangen, die ten deze op het spel staan, behoorlijke bespreking en beoor- deeling vinden. Derhalve is door den Vrijheidsbond een bijzonder bureau-tariefwet inge steld, dat alle bezwaren en opmerkingen zal verzamelen en dat gaarne een ieder gelegenheid bieden zal, zoowel schrif telijk als mondeling, van zijn inzicht te doen blijken. Bovendien zullen op zoo uitgebreid mogelijke schaal vragen worden ver spreid, die de behandeling van het onderzoek kunnen bevorderen. Ook aan alle afdeelingen van den Vrijheidsbond zal verzocht worden in deze medewerking te verleenen. Nadere inlichtingen, alsmete afdruk ken van den vergelijkenden staat van het tarief worden aan een ieder gaarne gratis verstrekt bij schriftelijke aan vrage vóór 1 Augustus a.s. aan het secretariaat va* den Vrijheidsbond, Rusthoekstraat No. 2 te 'a Gravenhage. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeehng van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Juli in Nederland uitgesproken 123 faillissementen tegen 61 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Juli 1924 2392 faillissementen tegenover 2051 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Mr. W. K. F. P. graaf van By landt, Te Zeist, waar hij den iaatsten tyJ tijdelijk vertoefde, is op 83-jarigen leeftijd overleden mr. W. K. F. P. Graaf van Bylandt, voorzitter van de Tweede Kamer van 1909 tot 1912. In 1882 werd hij, na een twintig jaar in diplomatieken dienst tt zijn geweest, tot lid der Tweede Kamer gekozen, als lid der Anti-Rev. Partij. Later ging h\j over naar de Chr. Historische Partij. Hij was m de Kamer iemand die hoog geschat werd wegens zijn minzaamheid en oprechtheid. Een krachtige figuur was hij niet, maar zijn oordeel werd steeds met aandacht aangehoord. ik vandaag ontvangen". Zij reikte hem een velletje papier toe, dat met ge krulde, onregelmatige letters beschre ven was. „Van?" Bijna aarzelend kwam de vraag over zijn lippen. „Van mijn oude tante Klarissa, de gravin Dymeck". 1 i „Niet mogelijk gravin Dymeck schrijft aan jou, een van de familie leden, die je indertijd je huwelijk bene den je stand met den armen school meester niet kon vergeven". „Zij was altijd eenigszins zonder- ling". „Ja, en wij behoeven met zonder linge menschen niet om te gaan! Maar wat schrijft ze eigenlijk?" „Het gaat over Henny, luister „Waarde nicht Toni! Toen ik vandaag in oude papieren rondsnuffelde, kreeg ik de aankondi ging van de geboorte van je oudste dochter in handen. Ik zie, dat de kleine nu een volwassen meisje moet zijn. Ik begin nu toch te merken, dat ik wat ouder wordt en alvorens ik naar een vreemde jonge hulp en gezelschaps dame uitzie, wilde ik toch eerst vra gen of jij en je man mij haar Henny heet zij immers niet voor korten of langeren tijd hier heen zoudt wil- WARME DAGEN! DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURG) IJSWAFELS (in 4 natuurt, vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend! MANDRI M ANDARINO -wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOR DE LUNCH een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) BIJ DE AARDBEIEN smaakt verrukkelijk DE OR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. MOCCA-TRSC-TRAC, pikante kofliesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. Verzending van oesters uit Ierselce In de maand Juni 1924 werden verzonden vannit Ierseke, Naar België... 15Ü oesters. Naar Engeland 22250 Te zaraen 22400 oesters. In Juni 1923 werden verzonden 174900 oesters. Aardappelziekte op Tholen. Men meldt uit het eiland Tholen aan de M. Ct, In verschillende aardappelvelden is 't begin van aardappelziekte waarge nomen, de meeste groote velden zijn besproeid, zoodat dit ontsmettingsmid del zijn werking zal kunnen toonen als het onverhoopt eiger moest worden. Vfaar in het eiland meer dan 20 pet., der bebouwde oppervlakte met aard appelen is bezet kan men beseffen, dat sterk optreden der ziekte voor velen een ramp kan zijn. Vooral ook de len zenden? Misschien zijn mijn dagen ook gauw geteld en dan behoeft ze na tuurlijk maar heel kort bij haar oude tante te zijn. Het spreekt vanzelf, dat het niet in haar nadeel zal zijn, als zij bij mij blijft en mij goed weet op te passen. Zij moet echter goed bedenken, dat het hier erg eenzaam is en zij geen omgang heeft met vrien dinnen van haar leeftijd, aangezien ik geheel op mij zelf leef en mijn levens wijze niet meer veranderen kan en wil. Zij moet alles nauwkeurig overwe gen. Als zij niet wil, schrijf mij dan een kort en bondig neen, als zij wel wil komen, dan moet zij ook van gan- scher harte komen. Ik zal haar voor- loopig maandelijks een klein salaris geven. Ik verzoek je waarde Toni, met je dochter de zaak ernstig te bespreken cn mij binnen vier dagen een stellig antwoord te geven. Op nadere voor waarden ga ik niet in. Met vele groeten je tante Gravin KLARISSA DYMECK". In de oogen van den professor las men een steeds groeiende verbazing. „Ik had al sinds jaren niet meer aan de oude gravin gedachtbekende hij eerlijk, „ik dacht, dat zij al lang kleinere grondbezitters en de huurders van kleine oppervlakten rijn lieden die hoofdprodnkt den aardappelverbouw een middel nemen om hun inkomsten te vergrooten. Tot heden zijn het nog maar weinigen, die de vroege aard appelen voor de consumptie hebben beproefd, maar binnen enkele dagen zal toch wel algemeen de vroege de oude vervangen. Kon. Ned. Landbouw-Comité. De eerste afdeeling van het Kon. Nederl. Landbonw-comité heeft besloten, tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de vraag te richten, of het niet beter zoude zijn, de be strijdingsmaatregelen tegen het mond en klauwzeer te doen staken, aangezien de kosten daaraan verbonden zonder eenig resultaat zijn, en het gewenscht wordt geacht, den veestapel thans te laten „doorzieken.* Voorts is besloten, den minister van binnenlandsche zaken en landbouw te verzoeken, de onder zoekingen hier te lande betreffende het serum tegen mond en klauwzeer te blijven steunen. Verder is besloten, ie vraag van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, of het wenschelijk wordt geacht, dat een wijziging in de land- arbeiderswet en de uitvoeringsvoor schriften wordt aangebracht, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, meer, ook confessioneele, organisaties binnen eenzelfden kring in het leven te roepen, ontkennend te beantwoorden. Ned. Herv. Kerk. Ierseke. Aangenomen naar Goudriaan en Ootsland door cand. A. Liteijn, alhier. Naar de heer J. Lens in ffDe School met den Bijbel* meedeelt, zou bij de a s. veranderingen in de onderwijs inspectie ds. J. N. Patlist van Middel burg naar den Haag worden over geplaatst. Te Rotterdam slaagden voor het onderwijzers-examen de dames I. Buyse en P. J. Jansen, Goes; J. v. d. Linde, Biezelinge W. A. C. v. d. Zande, Hans- weert en H. de Koning, Krabbendijke. Arrondmements Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 Juli 924. Vrijdag werden door den Rijks advocaat bij de behandeling van zaken van verboden vervoer en verboden nederlage van gedistilleerd zware eischen gedaan, o, a. tegen A. d. B., land bouwer te Zierikzee een geldboete van f 12172,80, tegen J. J. v. d. W., schippersknecht te Zierikzee, wegens hulp bij den smokkelhandel in gedis- dood was". „Maar hoe denk je over Henny?" vroeg Toni zachtjes. „Ja dat moet Henny voor zich zelf beslissen, zij is daar toch oud en wijs genoeg voor". „Maar de huishouding, Herbert?" De professor zuchtte: „Ja, de huis houding", zonder de lasten daarvan nauwkeurig te overzien, zei een blik op de teere gestalte van zijn echtge- noote hem toch, dat zij deze niet alleen zou kunnen dragen. Toen viel hem een oplossing in: „Weet je, als Henny wil dan kan mijn zuster Erna ko men, die haar betrekking bij den dok ter, die gaat hertrouwen, verliest. Je kent Erna's bescheidenheid wel en zij zou daardoor ook weer geholpen zijn". Toen de zusjes en de pensionnaires reeds sliepen en Henny met haar naai werk nog in de huiskamer zat, legde de professor zijn avondblad terzijde en overhandigde zijn dochter den brief van gravin Dymeck„Lees dezen brief eens oplettend, Henny". Henny's gelaat nam onder het lezen een zeer verbaasde uitdrukking aan: „Maar moeder, dat heb ik nooit gewe ten, dat u een werkelijke gravin tot tante had. Dat is heusch prachtig. En daar moet ik heen?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1