fl\ 79. Zaterdag 5 Juli 1934 lil jaargang: BIJVOEGSEL STADSNIEUWS. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Rechtszaken. Vrees geen examen Provincie-Nieuws ALLERLEI, Uit de Pers. Gemengd Nieuws. abonnement Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummer» 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nasml. Vennootschap (toesehe Courant ADVfiRTENTlEN van 1 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. 6ii Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nor voormiddag. C01KANT Hosanna. A s. Dinsdag 8 Juli, 'a avonds 8 uur hoopt Hosanna een volksconcert te geven op de tent Groute Markt. Het programma vermeldt de volgende nummers 1. Le Sans Norn, marche militaire, L. Langlois, 2. Les Diamants de la Couroune, ouvertuie, Auber. 3. Die Helgoliiiider, Valse, Ed. Kiesler, 4. Eaust, fantaisie sur l'opera de Gouuod, M. J. H. Kessels. Pauze. 5. Voor waarts, naarsch militair, A. v. Leeuwen, 6. La Gouronne d'Or, ouverture, G, Kabul, 6. Aufzug der Stadtwacbe, Characterstiick, Leon Jessel, 8, Morgen- stimmiug, solo für piston, Frans Behr, 9. Caimen, fantaisie sur l'opera de G. Bizet, M. J. H. Kessels, 10. De Rijn, marsch, J. R. v. d. Gias. De nos. 1, 2, 3, 6, 7, 9 en 10 zijn niéuwe stukken welke voor het eerst in 't publiek gemaakt worden. Concert. Naar wij vernemen zal het comité der Nijtengo, in den loop der volgende week, aan de exposanten en verdere medewerkers aan de tentoonstelling een concert in het Schuttershof aan bieden van het Middelburgsch Stede lijk muziekkorps, onder leiding van den heer J. Morks. Geslaagd. Te Arnhem slaagde voor diploma B. Stenografie onze stadgenoot, de heer M. Saudijck. Heerlijke jachtrechten in Zeeland. Men schrijft aan de M. Crt. De nieuwe Jachtwet, waarbij de heer lijke jachtrechteu zijn afgeschaft, heeft bijna overal een einde gemaakt aan de mooie Zeeuwse he jachten en tal van jachtopzieners zijn broodeloos gemaakt, terwijl van regeeringswege niets voor heu wordt gedaan. Slechts in een enkele gemeente is het mogelijk gebleken een complex bij elkaar te houden, elders is de jacht vernietigd en wordt er lustig op los gestroopt, midden in dezen tijd. In Zeeland zijn de landbouwers op vele plaatsen bitier slecht te spreken over den nieuweu last dien men hun opgelegd heeft en waarvoor zij niets in de plaats hebbeu gekregen. Zij mogen thans gedurende tal van jaren de, uiet onaanzienlijke afkoop sommen betalen en daarvoor hebben zij een vrijwel waardeloos bezit ge kregen. De bestaande jachtgezelschappen zijn ontbonden, toezicht is er niet meer. Ook het toezicht op hun erven, waarbij de jachtopzieners zulke goede diensten konden bewijzen, is verdwenen. Zij, de boereu, weten niet wat met hun jacht te doen, huurders zijn er niet, zelf jagen doen zij niet, en zij zien in dat alles de mooie theorie dat als zij zelf baas zullen zyn, uitdraait op betalen voor een bezit van geenerlei waaide. In Zeeland is men op vele plaatsen allerminst gesticht over de personen die met geweld de afschaffing der heer lijke j«chtrechten hebben bepleit; men ziet thans in voor den mal te zijn ge houden. Doch aan den anderen kant bestaat de mogelijkheid, dat het jacht» veld in één haud blijft, vrijwel nergens, gezien de groote massa eigeuaren. De theoretici, zij die niet wenschen dat de „heeren" meer zullen jagen hebben hun zin gekregen doch.de boerep zullen niet kunnen jagen, omdat er geen jachtvelden meer zijn en geen toezicht, doch de boeren zullen kunnen betalen vele jaren aaneen. Arrcmdiasements Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 4 Juli 1924 wer den de volgende vonnissen uitgesproken: VerduisteringJ. v. D., 51 jaar, beurtschipper te lloogeveen. Gedeti neerd, vrijspraak. Overtreding AuteursrechtJ, C. D., 27 j., muziekuitgever te Goes. De officier van Justitie werd niet ont vankelijk verklaard in zijn vordering. want er is een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, eeu middel dat U kalin maakt en kalm houdt, terwij) Uw geest helder blijft. Mljnhardt'sZenuwtabletten, wet en- schappelijk samengesteld en onschade lijk, genezen U van Uw zenuwachtig heid. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogistea. ILuïh weert. Het Nederlandsche zeil schip „Luclor et Emergo" schipper Smits, is dezen morgen op de Oost- havendam omhoog geloopen en blijven zitten. De ter hulp gekomen sleep- booten „Pieter Willem" en „Avontuur" mochten het na eenigm tijd trekken ge lukken de ,/Luctov et Emergo" vlot te s.eepen en de haven binnen te brengen. Het schip is geladen met ijzer van Antwerpen naar Rotterdam. Het met olie geladen motorechip ,/Obi" is dezen voormiddag op de Westhavendam omhoog gevaren en blijven zitten. Door de motor „Era" is de „Obi" vlotgesleept waarna deze nogmaals op de Oosthavendam is om hoog gevaren waar de mo or weer door de ,/Era" is vlotgesleept. V ree indelingen verkeer. Op verzoek van Vreemdelingenver keer zullen door den A. N. W. B. twee boudswegwijzers worden geplaatst aan den nieuwen weg van Kloetinge naar Goes. Tevens is aan het gemeentebestuur van Kloetinge verzocht de woorden richting Middelburg op de wegwijzers te veranderen in //richting Goes". De reis der Nederlandsche pleeg ouders naar Boedapest. Een der deelnemers schrijft d.d. 24 Juni aan „de Maasbode" het volgende Op het eerste station op Hongaarsch gebied stopte onze trein even. Hegyes- haloin heette het plaatsje. Daar ston den een paar Ilollandsche vlaggen en eenige aardige kindertjes in de nationale kleederdiacht, met dc geheele bevol king achter zich. Bloemen werden aan geboden en eer lilm-operateur maakte van de gelegenheid gebruik. De Hol landers zong» n de Hongaarsche hymne. Eerbiedig gingen de hoeden af.'t Wil helmus volgde, 't Was eeu hartelijk welkom. Bij het volgende station Mason Magyiovom, stond een muziekkorps in uniform opgesteld terwijl een groote menigte zich daar verzameld had. En weer diezelfde hartelijke toejuichingen. Eerbiedig salueerden de aanwezige militairen en onder „éljèo" geroep vertrok de trein. 't Volgend station Komorin, een stad van eenige beteekenis, was het enthousiasme zoo mogelijk nog grooter. Het gansche lange perron stond dicht bezet met menschen. 't Station was aardig versierd. Meisjes in nationale kleederdracht met bloemen, gilden en vereenigingen, muziek-en zangcorpsen. Toe* de trein stilhield trad de burge meester naar voor en sprak de Hol landers toe in goed Duitsch. Ilij schetste den toestand in Hongar ie voor den oorlog, lijden8 den oorlog en nu. Hon garije leed en lijdt diep, zei hij. Het dankbaar Hongaarsche volk zou den steun van Nederland nooit ver geten Na de hartelijke toespraak gingen de hoeden af, de militairen en schutters salueerden, waarop de schoone, roerende Hongaarsche hymne weer klonk. Onder „éljèn Hollaado" zette de trein zich weer in beweging. De dames waren nu allen zoowat met bloemen beladen. Nu ging het op Boe dapest aan. De ontvangst te Boedapest is liet te beschrijven. Een duizend meisjes wellicht, allen in schitterend nationaal costuum, zwaaiende met Hol landsche vlaggetjes en het Wilhelmus zingend. De perrons waren stampvol, tot boven op de wagons waren de menschen geklauterd. De wachtzalen in de ruime hallen overal was het tjokvol. Buiten op het machtig groote stations plein was het een menschenzee. Een ongekende geestdrift laaide op, toen de Hollanders buiten het perron versche nen. Het daverde van „Eljén, éljèn/y toen .we passeerden. Toen we eindelijk den overkant van het plein bereiktei waar de menschen wat ruimer stonden. greep in 't voorbijgaan een oude vrouw mij bij de hand en drukte die. „Eljén, Hollande, kient," voegde ze mij toe. Was 't misschien haar dank voor de zorg aan een haier kinderen besteed door Holland De Hongaarsche uitin gen van dankbaarhvjid waren in .één woord overweldigend. Er slaan voor de volgende dagen een heele rij feesten op het program. Loonpeilarbeidstijd en kapitaal- vorming* Onder dit opschrift berekent dc N. R. Crt.: dat de verkorting van den ar beidstijd tot gccm. 4»8 uur per week en de betaling van een loon, liooger daiii in verband met liet indexcijfer van de kosten van het levensonderhoud noo- dig zou zijn, voor de betrokken onder nemingen in de metaalindustrie tenge volge hebben, dat voor den arbeid, verricht door 20.760 werklieden, rond f 10 milliocri per jaar meer aan loon moet worden betaald, dan wanneer voor den arbeidstijd, en de loonen nog dc normen van 1910 zouden gelden, waarbij dan, wat de loonen van 1910 betreft, met de tegenwoordige waarde van het geld rekening is gehouden. Dat is per arbeider f 500 per jaar oneconomische loonb;1,taling. Zoo van het economisch ongewet tigde loon van f 500 dat een metaal arbeider thans geniet, stel vier perso nen profiteeren en van dit loon dus gem. aan oen persoon ten goede komt, dan beloopt voor 2 millioen Neder landers, of slechts 30 pet. van de ge heele bevolking, dia niet onwaarschijn lijk in hetzelfde geval verkeeren, het bedrag, dat hoogstwaarschijnlijk ver bruikt en dus niet aan de kapitaalvor ming dienstbaar gemaakt wordt, reeds f 250 millioen per jaar. In het arti kel „De financiën van rijk en ge meente", opgenomen in ons Avondblad van 7 Februari j.l. berekenden wij, dat die lichamen in 1924 vermoedelijk f 658 millioen aan belastingen zullen heffen, tegen ronci f 200 millioen in 1914. In verband met de stijging van de bevolking van Nederland) sedert 1914 met plm. 14 pet. en de waardedaling van het geld, zou thans een bedrag van die belastingen van rond f 410 millioen nite behoeven te verontrusten. Er wordt echter rond f 250 millioen méér gehe ven, hetgeen met het zooeven genoemde bedrag van f 250 millioen aan econo misch ongeoorloofde loonbetaling, voor namelijk voortspruitende uit de ver korting van den arbeidstijd, een to taal vormt van f 500 millioen per jaar, dat in Nederland per jaar voor de vor ming van nieuw kapitaal verloren gaat, of voor een deel reeds voorhanden kapitaal vermindert. Het financieel perspectief. In een beschouwing over het finan cieel perspectief betoogt mr. R. J. H, Patijn in het „Haagsch Maandblad", dat het met ons vroeger zoo hoog aangeschreven staatsciediec snel bergaf gaat. Schr. licht dit ook voor de gemeenten toe. Het werd voor de openbare besturen voortdurend moeilijker om geld te vinden. Het bedenkelijke is, dat deze ver schijnselen zich voordoen op een ocgenblik, waarop van de zijde van haudel en nijverheid hier en in Ned.- Indië in veel minder mate dan vroeger eischen aan de geldmarkt worden ge steld. Merkwaardige cijfers dienaan gaande deelde minister Colijn in de Tweede Kamer medein 1922 werd door den staat, Ned.-Iudië, provinciën en gemeenten voor f 1083 millioen kapitaal gevraagd, in 1923 voor f 938 millioende particuliere emissies in die jaren bedroegen slechts resp. f 295 en f 240 millioen. Hoe inoet het gaan als straks bij opleving van het zaken leven handel en nijverheid weer op den ouden voet geld noodig hebben voor vestiging van nieuwe of uitbrei ding van bestaande ondernemingen? Niet alleeu zal dan de rentelast der openbare lichamen in nog sneller tempo toenemen dan reeds net geval is geworden, maar bovendien zal de nood der publieke kassen een zwaren druk uitoefenen op de productie, die haar kapitaalbehoeften niet dan tegen onevenredig hooge rentevergoeding zal kunnen bevredigen. Het oeconomiach herstel zal daardoor aanmerkelijk wor den vertraagd. De Dageraad. In de Amsterdammer schrijft dhr. Moresco Dour de weigering der goedkeuring van de statuten van de Dageraad „is een een eind gemaakt aan de gelijk heid van de aanhangers van elk geloof volgens de wet en hun daaruit voort spruitend recht, door de overheid te worden behandeld met volkomen ge lijkheid. Prijs gegeven is het grond wettelijk beginsel, dat de staat en zijn organen geen onderscheid hebben le maken in de behandeling van burgeis op grond van hun geloof. Al wat gedaan is, al wat gestreden en geleden is, al wat gesproken en geleerd is om dit beginsel te doen zegen- vieren, moet worden overgedaau, nog eens gesproken en andermaal geleerd. Van meet af. Men zal dit //groote woorden" he'ten. Elk kleiner woord nochtans ware hier een woord iu strijd met de waarheid. Ons land, dat het eerst de gods dienstvrijheid verwierf, heeft haar ook weer het eerst verloren. Er leven nog wel grijsaards, er leven nog wel kleine kinderen, die zich kun nen herinneren, op hoe het gerucht, dat de Roowschen processie vrijheid ver- laugdeu, een ProtestaDtsch anti-papisme oplaaide, waarvan velen nooit het be staan of de bestaanbaarheid in ons land en onzen tijd hadden vermoed. Zoo staat het tusschen de geest drijvers van alle godsdienstei. Ieder is de atheïst van een ander, ieder de ketter in de oogen van den anders geloovende. Er is geen ouderscheid te maken tueschen hen, die niet aan God gelooven eenerzijds en allen, die op een of andere wijze wel aan God gelooven anderzijds". Een baar-1 iefhebbet. In Den Haag loopt tegenwoordig een inan rond. die meisjes meelokt naar een barbier waar hij haar het haar laat afknippen. Als het haar geknipt is, raapt hij het bij elkaar en gaat er vandoor, zonder den barbier te betalen, A u t o-o n g e I u k. Dinsdag avond zijn twee Belgische heereu uit Verviers op den weg van Maarheeze naar Leende door het slippen van hun auto in een scherpe bocht tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield. Een der heeren kreeg ernstig kwetsuren aan hoofd en borstde andere klaagde over veel pijn. Een dokter uit de buurt verleende genees kundige hulp en achtte overbrenging van de gewonden naar een ziekenhuis noodzakelijk. Em van hen verkeert in levensgevaar. D o o d e 1 ij k s c h o t. In het hospitaal te Heerlen is overleden de 2l-jarige ongehuwde mijnwerker J. T. nit Nieuwenhagen, die Zondag tijdens de kermis aldaar bij een wedstrijd in llobertschieten door een kameraad bij ongeluk aangeschoten werd, en een kegel in de borst kreeg. Van het paard geval- 1 e n. Bij militaire springoefeningen onder Oud-Leusden, nabij Amersfoort, met paarden in africhting, maakte het paard van een wachtmeester bij de artillerie te Tilburg, gedetacheerd aan de rijschool te Amersfoort, een onver- wachten zijwaartschen sprong, waar door het kwam te struikelen. De ruiter werd uit het zadel geworpen en is eenige oogenblikken later levenloos opgenomen. Sluikhandel in wapensf De Daily Express meldt, dat uit elkaar genomen machinegeweren en onder- deelen, tezamen 200 K.G. wegende, die in tien kisten gepakt, als machi nerieën aangegeven en voor Amsterdam bestemd waren, bij ae Tower-brug te Londen door speurders ontdekt en aan de douane-overheid overgeleverd zijn. Het blad voegt hieraan toe, dat een eerste bezending van 56 machine geweren onlangs met een visschersschuit uit Londen gesmokkeld en naar boord van een buitenlandsch schip gebracht zijn. Vermoedelijk was de lading voor Rusland bestemd. Leeuwin ontsnapt. In het stadje Andenne nabij Namen, sprong in een menagerie, terwijl de voorstelling in vollen gang was, een leeuwin, die een gevoeiigen zweepslag van den temmer had ontvangen, tegeL de tialiën van de omheimig, waarbinnen gewerkt werd, omhoog, wist over den rand te komen en kwam midden in het publiek terecht. De doodelijk verschrikte toe schouwers trachtten een goed heen komen te zoeken, en er ontstond een geweldig gedrang, waarbij verscheidene personen gekwetst werden eu vele kinderen en vrouwen onder den voet geloopen. De leeuwin deed den menschen geen letsel, doch richtte zich naar de stallen, waar zij onder de daar aanwezige die ren eeu panischen schrik teweeg bracht. Eerst sprong het woedende roofdier op een kameel, en bracht dezen ernstige bijt- en scheurwonden toedaarna viel het op een paard aan en scheurde dat letterlijk in stukken. Ten slo'te kroop de leeuwin onder het zeil door en rende naar buiten. Gelukkig waren er zoo goed als geen menschen iu dat gedeelte van de stad op straat. Het dier vluchtte in het voorportaal van de kerk. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was, loste verscheidene scholen, doch slaagde er niet in, het doodelijk te treffen. Eerst tegen 2 uur in den morgen werd de vluchtelinge, die inmiddels een klein boscbje in de nabijheid van de plaats had weten te bereiken, met geweerschoten afgemaakt. Een gevaarl ij ke draad. De politie te Den Haag heeft de laat ste weken een geval te onderzoeken gehad, waarvan de toedracht tot nu toe verzwegen werd op haar verzoek, ook opdat in de Residentie geen noodelooze onrast zou worden opgewekt. Op Woensdag 18 Juui kwam op het hoofdbureau van politie bij den com missaris der afdeeling C. den heer Kramer, zekere heer K., die rondom den hals een zeer diepe wond had, outstaan, naar hij zeide, doordat men den avond te voren met een lasso naai hem geworpen had. Werkzaam te Sche- veningen en in Den Haag wonende ging bij iederen avond tusschen half 12 en 12 uur per motorfiets naar huis. Dien avond, dus den 17en Juni, kwam hij met een vaart von 80 u 40 K.M. over het verlengde van den Kanaalateg, het z.g. Hondenlaantje, dat uitkomt ter hoogte van de brug naar den Wage- naarweg. De lantaarn van de motorfiets bescheen toen twee personen, die vlak bij de brug aan den overkant van de Haringkade stonden. De heer K. schonk aan hen geen aandacht en vervolgde zjjn weg in de richting Wittebrug. Even voorbij de brug gekomen, ter hoogte van de „72 trapjes", voelde de heer K. plotseling een koord langs zijn armen naar boven trekken tegen zijn hals. Ondanks de hevige pijn had de motorrijder nog de tegenwoordigheid van geest om snel te remmen en zijn duim tusschen het koord en zijn hals te wringen. Toen hij vrij was gekomen zette hij in volle vaart zije tocht voort om zich den hals, die hevig bloedde, te laten verbinden. Dien avond is hij, gekweld door hevige pijnen en overmeesterd door den schrik, niet naar de politie gegaan, maar dei volgenden dag kwam hij zijn avontuur vertellen. De behande lende geneesheer zeide, dat het geen haar had gescheeld of de beide slag aderen waren doorgesneden geweest en de heer K. was onmiddellijk dood- Het onderzoek der politie levetde groote moeilijkheden op. Het bleek, dat de personen, die zich bij de brug hadden opgehouden en volgens den heer K. waarschijnlijk in licht colbert- costuum waren gekleed, den lasso niet hadden kunnen werpen, daar de af stand van daar tot de ,/72 trapjes" te groot was. Zoo er al met een strop zou zijn geworpen, moest er een derde persoon in 't spel zijn geweest, die dan op den hoek van den Gremerweg bij een zich daar bevindend hek den worp moest hebben gedaan. Daar wer den in den grond ook voetstappen gevonden. Er werd een onderzoek in gesteld onder de individuen, die zich met beroovingen bezighouden, doch dit leidde niet tot eenig resultaat. Ook onder persoonlijke vijanden van den heer K. was niemand, op wien eenige verdenking kon vallen. Door een toevallige omstandigheid is de politie thans achter de oorzaak van het ongeval gekomen. Eén der rechercheurs, met het onderzoek in deze

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1