VRUCHTEN WAFELS V. 79. Zaterdag 5 Juli 19$4 111 jaargang. BUITENLAND. De meest gevoelige huid iaat zich volstrekt Pijnloos Scheren, door de baard- oppervlakte vóór het inzeepen éérst in te wrijven met een weinig PUROL Binnenland. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. i FEUILLETON Het slot Dyirjeck ABONNEMENT Prij» per kwart»*l, in Goes f2,—, ^^WWWjl buiten Goe.8 f 2,fi H St VI B~fl ttf Afzonderlijke nummers 6 cent. V.JH F B f" J B |j J Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vriidatravond Uitgave Naatiil. Vennootschap Coesche Conrant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Meeuwen» Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT vereeren. Zijn slotsom is onjuist; hij had moeten vaststellen, dat de voor ouders dezer inlanders den vierstaarti- gen aap hebben vereerd en dat bet thans levend geslacht dat oude beeld heefl laten staan. Maar misschien weet dit geslacht niet eens meer wat het beeld teekent. Wanneer een inlander uit Borneo bij woont, dat in Den Haag een ruiter standbeeld van Willem II wordt ont huld, schrijft hij naar huis, dat de Hol landers Willem II vereeren. Maar dit ruiterstandbeeld zegt het thans levend geslacht allicht niets meer dan hetgeen het portret op de logeerkamer voor mijn gastvrouw beteekende. Er zijn na Willem II alweer zooveel nieuwe volks helden geboren! Evenmin als in een huis op portret ten mag men in een stad op standbeel den of straatnamen «rgaan. Wat weten de bewoners omtrent de helden en grootheden, wier namen hun straten dragen? Het zijim vergeten portretten, die uit sleur aan den wand zijn blijven hangen en met elke verhuizing mee overgaan. Daarom ligt er een gezond beginsel ten grondslag aan de steeds meer in zwang komende gewoonte, oude straat namen bij gelegenheid te vervangen door nieuwe, waarmee men de ver diensten van pas gestorven of nog le vende burgers eert. Het gedenkteeken voldoet door dit stelsel beter aan zijn eigenlijke bestemming; het is inder daad een gedachtenis, die nog ont roering wekt, althans* gevoelens leven dig houdt. Echter kan ik mij ook het bezwaar begrijpen van hen, die in een dergelijk tijdelijk karakter van gedenkteekenen iets onbevreedigends zien, en de wijzi ging van een straatnaam een aanslag achten op de piëteit. Een naam krijgt op zichzelf historische waarde, afge scheiden van de persoon' aan wien hij is ontleend. Wie hel Vondelpark of de P. C. Hoofdstraat niet wil verdoopen, handelt niet uit piëteit voor de Holland- sche dichters maar uit piëteit voor de Amsterdamsche straten. Zoo is er zelfs wijziging, ontwikkeling, vervorming in het proces van den dood. Wat als ge denkteeken voor den één is opgericht, wordt ten slotte het gedenkteeken voor den ander. Dit is wel 'het sterkste be wijs van aardsche vergankelijkheid. De Duilsche gymnastiek verenigingen. Zooals bekend, zijn in de nofa der geallieerden de Duitsche gymnastiek verenigingen als buitengewoon gevaar lijk afgeschilderd voor de rust in Europa, terwijl daarentegen de Duitsche regeering deze verenigingen voor zoo onschuldig houdt als eeu pasgeboren kind. De waarheid zal vermoedelijk wel in de buurt van het midden liggen. Eigenaardig is het dat Poincaré de oorzaak is van den bloei dezer ver- eenigingen. Na ieder Zondagspredicatie van den gewezen Franschen premier kregen deze n.l. tienduizenden nieuwe leden. De gewoonlijk tamelijk nuchtere Engelsche pers trekt nu ook van leer tegen deze verenigingen. De Times acht het belachelijk oin die halfgeheime militaire organisaties, die den vrede van üuitschland veront rusten, voor te stellen als onschadelijke gymnastiekverenigingen, die zich bezig houden met het instandhouden van een gezonde nationale discipline bij afwezig heid van den verplichten krijgsdienst. ,/N et al deze verenigingen zijn onschadelijk in hunne methoden en iu hun bedoelingen. Eenige dezer zijn betrokken in vuile complotten, die hun hoogtepunt hebben bereikt in de ver moording van voorname politieke lei ders. Het kan zijn dat zij gevaarlijker voor het tegenwoordige regime in Duitschlaud zqu dan voor eenige andere natie, maar de onzekerheid en de be zorgdheid die door de geregelde parades proclamaties en wapening van ontel bare nationalistische verenigingen ver oorzaakt worden maken het voor de bondgenootcn noodzakelijk voor zich zelf de geheele zaak te onderzoeken. Of het is ernstig bf het is meer een dwaze opgewondenheid van de zijde van onbeteekenende avonturiers en jeugdige heethoofJen. In ieder geval is de hoofd zaak dat Duitschlaud in een algemeene inspectie heeft toegestemd." i)e Daily Chronicle merkt ook op //De bondgenooten kunnen ternauwer nood worden aangevallen zooals de zaken thans staan, maar deze organi saties zouden erin kunnen slagen het republikeinsche regime in Duitschiand omver te werpen, waarna een militai- ristische regeenug zou kunnen aan sturen op een omverwerping van den Europeeschen vrede in de tweede Lloyd George valt Mac Donald aan- Te Manchester beeft Lloyd George in een door ruim 30.000 personen aangehoorde politieke rede Ramsay Mac Donald aangevallen in verband met diens buitenlandsche politiek. De strijd lustige vroegere premier uoemde de Labour- regeeriug een buitengewoou vreemd verschijnsel. Haar leden zijn naar het Lagerhuis gestuurd om be paalde beginselen te bevorderen, en nu zij aan het bewind zijn, zijn zij bezig precies het omgekeerde uit te voeren. Lloyd George gaf verschillende voor beelden en wees o.a. op de geheime diplomatie, welke de tegenwoordige ministers vroeger in alle bewoordingen hebbei afgekeurd, daar zij voor open lijke onderhandelingen waren waar het de buitenlandsche aangelegenheden be trof. De nieuwe minister vanj buitenland sche zaken schijnt - aldus Lloyd George méér dan een van zyn voorgangers te zijn geïnfecteerd met de kiemen, die in de groote stoffeerderij van het de partement van buitenlandsche zaken op de loer liggen. Het ergste is, dat daar hij nooit is ingeënt, zijn zaak er slecht voor stant Lloyd George noemde het rapport Dawes een duidelijk en eenvoudig voor stel. Geheimzinnigheid zou hier slechts leiden tot misverstand. Het onderhoud te Chequers is noodeloos gehtimzinuig behandeld. Een fout was het, de mi nister van financiën niet aan het onder houd te laten deelnemen en tevens het afwezig zijr, van secretarissen om het gesprokene te noteeren is onvergeeflijk, daar nu maar al te licht misveistanden het gevolg kunnen zijn. Van een vol komen accoord is trouwens ook geen sprake, al zegt de officieele verklaring honderdmaal dat het wel zoo i«4. Lloya George eindigde met de vraag te stel- :n, waarom het Lagerhuis niet uit voerige.' en vooral juister op de hoogte is gesteld van hetgeen te Chequers is besproken. De Micum-confracfen. Nadat de Duitsche rijksregeering zich bereid had verklaard voor Juli de helft van de lasten der contracten van de Roermijnen met de Micum te be kostigen, heeft de commissie van zes uit den Roermijnbouw in een verlenging van de overeenkomst met een maand toegestemd. Aangezien de rijksregeering te kennen beeft gegeven dat dit het uiterste is wat zij kan doen, hebben de mijn- directies reeds gister besloten, gebruik te maken van de nieuwe bepaling in de overeenkomst, die hen machtigt deze met 10 dagen op te zeggen. Den 20sten WARME DAGEN! DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURG) IJSWAFELS (in 4 natuurl. vruch- tensmaken.) Zeer verfrisschend! MANDR! MANDARINO -wafels (geveld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOR DE LUNCH een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) BIJ DE AARDBEIEN smaakt verrukkelijk DE OR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. MOCCA-TRIC-TRAC, pikante kolfiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. dezer zal bijgevolg aan ue Micum worden meegedeeld, dat de Roermijnen de leveringen op 1 Aug. staken. Misschien ziet dit besluit ei ernstiger uit dan het is, wanneer althans de conferentie van Londen over de uit voering van de voorstellen der des kundigen, die op 16 dezer begint en vermoedelijk een week zal duren, tot een goed einde komt. Naar men weet, vertrouwt Herriot dat met 1 Aug. de Micum-contracten krachtens de be sluiten van die conferentie vanzelf zullen vervallen De dood ven Mr. Jac. Israël De Haan- Naar de „Evening Standard» meldt, bestaat omtrent bet motief van den moord in Palestina gepleegd op mr. Jac. Israël de Haan nog geen zeker heid, doch hij wordt toegeschreven aan het Zionisme, waarvan, zooals bekend, mr. De Haan een tegenstander was. Het Joodsche Telegraaf Agentschap meldt nog de volgende bijzonderheden Mr. De Haan stond op het punt naar Londen te gaan als lid van de delegatie, welke beoogt aan het Britsohe ministerie van koloniën de bezwaren van de orthodoxe anti-Zionistische Joden in Palestina kenbaar te maken tegen de ontworpen verordening voor Joodsche gemeenschappen in Palestina, waarbjj de orthodoxe Joden aldaar naar hun meening ouder de heerschappij van de Zionisten zouden worden geplaatst. Nadat mr. De Haan Maandagavond in de plaatselijke synagoge 't avond gebed had bijgewoond, begaf hij zich' naar den directeur van het ziekenhuis, dr. Valack. De binnenplaats van bet gasthuis overstekende, werd hij plotse ling door drie kogels in het hoofd ge troffen. De projectielen drongen in de hersenen en binnen weinige oogen- blikken gaf de aangevallene den geest. De politie stelt een scherp onder zoek in naar de moordenaars. Omtrent de opsporing der daders is echter tot op dit oogenblik nog niets vernomen. Uitgescholden en weer Het bestuur van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie dee.t mee dat het bestuur van het N. V. V. eeu door Stenhuis onderteekende nitnoodiging heeft ontvangen om, naar aanleiding van een verzoek van den Minister van Arbeid, in onderling overleg te treden tot het doen van concrete voorstellen voor een uitgebreidere toepassing van de Arbeidswet. Het bestuur van de Kath. Organisa tie heeft geantwoord met verbazing te hebben kennis genomen van dit schrij ven. Met 'n herinnering aan de rede voeringen over bet Twentsche conflict, schreef het „Er liggen toch eenige maanden achter ons, waarin u zich hebt uitge put, allerlei beleedigeude en insinuee- rende uitdrukkingen aan ons adres te richten en het liet voorkomen, alsof onze Katholieke Vakbeweging geleid GEDENKTEEKEN. Nadruk verboden. Het gebeurt mij, wanneer ik bij een zekere familie logeer, dat mijn aan dacht steeds weer valt op hetzelfde portret, dat op de logeerkamer hangt. Keeds jaren overnacht ik, wanneer ik de familie bezoek, op dezelfde logeer kamer en, steeds hangt er dit zelfde portret. De familie is in dien tijd drie maal verhuisd en driemaal verhuisde het portret mee. Ik herinner me nog heel goed den avond, waarop ik het portret voor het eerst zag. De gastvrouw vertelde mij, wie het voorstelde; het was een ken nisje ULt de buurt, dat bij een feeste lijke gelegenheid in een maskerade-pak was gestoken en zich zoo had laten kie ken. Wc spraken over het meisje en over het flattante van het pak dat zij droeg. Toen ik een paar jaar later in een andere stad en een ander huis datzelfde portret weer op mijn logeerkamer zag hangen, vond ik er iets ontroerends in, dat mijn gastvrouw dat kennisje uit een lang vervlogen tijdperk van haar leven zoo< in eere hield. En toen ik, jaren daarna, weer in een andere stad en in een ander huis datzelfde portret nogmaals tegenover mijn bed vond han gen, kon il> niet nalaten, haar er iets van te zeggen. Maar toen lachte mijn gastvrouw. Ze vond mijn opmerking overdreven. Er was voor haar heelemaal niet iets ont roerends in dit portret. Zo wist haast niet eens meer wie 't voorstelde; in elk geval was ze dat meisje al lang verge ten en. de eenige reden, waarom dezq kiek steeds maar weer aan den wand kwam, was de sleur, die haar nu eem maal bij het meubilair van de logeer kamer deed behooren gelijk de wasch- tafel en de toilet-emmer. Na mijn thuiskomst ben ik mijn eigen portretten aan den wand ook eens wat kritischer gaan bekijken. Het eind was, dat ik enkele: die mij reeds lang niets meer zeiden, heb vervangen door afbeeldingen van jonger datum. En ik dachtzou het niet goed zijn, zoo wij bij de jaarlijksche schoonmaak ook ons portretten-materiaal eens gin gen schiften? Zeker, er ligt iets van trouweloosheid en oneerbiedigheid in het vervangen van een portret. Maar is heel het leven niet trouweloos en on eerbiedig jegens den dood? Het verge ten i s een natuurlijk proces, en, als alle natuurlijke processen, tragisch en wreed. Maar wie op kunstmatige wijze in we zen wil houden wat de natuur ter dood heeft veroordeeld, doemfe zichzelf te leven in een wereld van mummies. Hoe zou de Meimaand; er uitzien, als alle dorre takken en doode blaren van 't vo rig jaar tusschen bet nieuw ontluikend groen moesten blijven hangen! Onze gedenkteekenen mismaken het beeld van de wereld. Wanneer een ont dekkingsreiziger in Borneo's binnenlan den liet beeld vindt van een vierstaarti- gen aap, maakt hij de gevolgtrekking, dat de inlanders den vierstaartigen aap DOOR ILZE DORE TANNER. (Nadruk verboden.) „Henny, dek jij vandaag de tafel Mina moet noodzakelijk de wasch op de bleek nog eens begieten zeide de vrouw van professor König terloops tot haar oudste dochter, die in de keu ken bij het haardvuur stond en de worst braadde. Het warme gelaat van het jonge meisje dook plotseling uit de damp te voorschijn, die in dichte wolken omhoog steeg. Henny zette de pan terzijde van het felle vuur, opdat de prachtige, dure worst niet zou aanbranden of uit elkan der spatten en snelde daarna naar de eetkamer. Een blik op de klok zei haar dat het de hoogste tijd was. Het zau niet lang meer duren of haar vader, haar beide broers, de beide zusjes en de drie pensionnaires zouden thuisko men uit school. Allen met hongerige magen. En vader was zoo stipt. Terwijl Henny handig de borden op het helderwitte tafellaken verdeelde, kwam een luidkeels schreeuwend kin- derpaar binnenhollen. Tom en Carla, de beide kleinsten, vijf en vier jaar, die elkander op de bleek kletsnat gemaakt hadden. „Henny, trek mijn kleeren uit ïhuilde Carla, die erg kleinzeerig was en „Henny, haal een andere broek voor yme", gebood Tom, die een buiten gewoon hecrschzuchtigen aanleg bezat. Daar had zij nu weer tien minuten oponthoud. Bovendien was de tafel nog niet gereed en misschien liep de braad worst gevaar. Henny snelde naar de keuken, gelukkig', zij kwam nog juist bijtijds om de aardappelen voor stuk- koken te behoeden die waren gaar, moesten noodig afgegoten worden. Handig en zeker greep het jonge meisje de groote pan en terwijl zij de aardappelen boven het vuur schudde, liet zij nogmaals haar oogen gaan over de pan met soep en groente. „Vooruit Tom", beval zij onder- tusschen haar jongste broertje, dat haar was nageloopen, „leg jij gauw nog even de servetten op de borden". „En krijg ik daar dan wat voor?" „Ja, een stukje koek". Henny zou in haar wanhoop stel lig nog grootere dingen hebben beloofd. De klok wees al vijf minuten voor twee aan. Waar bleef de tijd toch eigenlijk? De huisdeur werd tweemaal dicht geslagen. Koen Wfelkner, een van de pensionnaires, sloop stilletjes de keuken binnen; Henny bemerkte hem pas, toen yhij vlak achter haar stond. „Juffrouw Henny helpt u mij toch ywij moeten vandaag een opstel ma- yken, om wanhopig te worden, ik kan het vast niet klaar krijgen". Dat is toch niet direct noodig?" luidde Henny's antwoord en haar hoog rood gezicht zag er tamelijk boos uit. „Ais ik aan het koken ben, moet je me heusch met die geleerdheid niet lastig vallen". „Ik wilde ook alleen maar je be lofte", hernam Koen. „Ik help je toch altijd, als ik kan, maar nu weg hier uit de keuken ik kan me niet eens omdraaien". „Henny, Hennèy, ik heb een groote winkelhaak in mijn schort", klaagde een gtem naast haar. Sophietje was het en hield treurig haar hand door het groote gat. „Maar Sophietje!" „Och Henny, de schort is al zoo dun!" verontschuldigde zich de kleine en He!nny moest dat stilzwijgend toe geven. De schortjes van de kleine meisjes waren uit oude kleeren gemaakt en hadden al veel van het wasschen ge leden. „Doe je schort af, Sophietje, we zul len zien of het nog te maken is". Mevrouw König, die haastig op de bleek nog wat had geholpen, kwamde» deur binnen. „Vader komt daar juist aan, is alles klaar Henny?" Eenige minuten later zat de geheele familie aan tafel. Professor König, wiens goedhartig doch door zorgen ge rimpeld gelaat omlijst was met vroeg vergrijsde haren en een puntbaardje, zat naast zijn vrouw,, die aan het hoofd yvan de tafel was gezeten. Henny zat het dichtst bij de deur, aangezinn zij dikwijls moest opstaan om Min ate hel pen met het aandragen van schoone borden en het binnenbrengen der ge rechten. De soep werd zwijgend genuttigd. Dat wilde nu eenmaal het gebruik in den huize König. Van de kinderen en pensionnaires mocht niemand onge vraagd het gesprek beginnen en de vrouw- des huizes vermeed het, om haar man na den ingespannen arbeid in een ge sprek te wikkelen. Evenals de eetkamer waren ook de andere vertrekken in Königs huis een voudig ingericht en op bescheiden schaal gemeubileerd, meest met zeer ouderwetsche meubelen. Ondanks de beperkte ruimte in haar ouderlijke wo ning, hield Henny veel van haar huis. Wel had zij, sedert zij volwassen was, den wensch te kennen gegeven om even als andere jongo meisjes, van wie zij gelezen of gehoord had, iets te leeren en zelfstandig to zijn, om in de wereld vooruit te kunnen komen, maar voorloo- pighadmen haar thuis nog zoo noodig. Haar moeder had haar toen zoo droe vig aangekeken en haar vader zulke liefdevolle, ernstige woorden lot haar gesproken, of zij haar jonge, sterke krachten in dienst van vreemde wilde stellen, terwijl zij zich zoo goed aan de belangen van de haren kon wijden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1