HarleyDafidsoDi Uit de Pers. Staten-Generaal. Jüandbouw, Veeteelt en Vïsscherij. School en Kerk. Buitenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws ÜÜRI M TELSGRAPISCISÊ" BERICHTEN. Burgerlijke Stand Verkoopingen en verpachtingen. Aanbestedingen, Politie. Burgerlijke Stand van Goes. Telegraf. Weerbericht ADVERTKNTIEN. de Zwarte en Roode Dessen en Pruimen, KONING's ZAADHAND EL, GOES, langwekkende boodschap gebracht. Ook op ons bureau is hij een geregelde nieuwsbrenger. Wij wenschen den jubilaris nog vele jaren in goede ge zondheid toe. Baad van Arbeid. Zaterdag 28 Juni jl. vergaderde de Raad van Arbeid te Goes, o.a. tot het vaststellen der jaarrekening over 1923. Deze rekening sloot met een bedrag van ruim 1' 128000 in uitgaaf voor de vier verzekeringen aan den Raad ter uitvoering opgedragen. Bij de beschouwing der jaarrekening bleek, dat omtrent de industrieele en de landbouwongevallenverzekering op zichzelf nog geen conclusies te trekken waren in verband met den korten tijd gedurende welken deze bij den Raad in uitvoering waren. De Vrijwillige ouderdomsverzekering Week reden tot tevredenheid^ te geven, daar het aantal verzekeringen, waarbij uit de premie ook de onkosten be> stredeu «orden, stijgende is en de kosten dalende. Uit de verplichte invalidifelts- en ouderdomsverzekering wordt thans aan ouderdoms-, invaliditeits-, weduwen- en weezenrenten ruim f 130.000 's jaars uitbetaald, welk bedrag met ongeveer f 40.000 per jaar stijgt. Bovendien bleek uit deze verzeke ring voor genees- en heelkundige be handeling in de jaren 1920 tot en met 1923 ruim f 100.000 te zijn uit gegeven. In 1923 ongeveer f50.000, waarvan ruim f25.000 voor t.b.c.- lijders. In totaal waren behandeld 242 ver- zekerden waarvan 200 met gunstig resultaat. Ondanks de toeneming der werk zaamheden tengevolge van de boven bedoelde geneeskundige behandeling, konden de uitgaven van jaar tot jaar minder worden. Voornamelijk was dit een gevolg van doorgevoerde bezuini ging en van de samenvoeging van de vroeger ieder op zichzelf werkende buitendiensten voor de invaliditeit»» en voor de ongevallenverzekering. Voorts sprak de Raad zich uit voor bindendverklering van de besluiten der Vereeniging van Raden va r Arbeid. De salarissen der ambtenaren werden op overeenkomstige wijze als die der Rijksambtenaren verminderd en de daaruit voortvloeiende vermindering van de begrooting van uitgaven voor het jaar 1924 vas'gesteld. Wijkverpleging. Met hartelijken dank ontvangen door de Wijkzusters, voor verleende hulp: f JO, f6, f4, f3, f2,50, f2, en f 5, voor de zieken, en door den penning meester f10. Tentoonstelling van pi.aten. De VereeDiging van Ouderwijzers in Zuid- en Noord-Beveland heeft aan bate algemeene vergadering, die op 4 Juli a.s. in de Prins van Oranje te Goes wordt gehouden, verhonden een tentoonstelling van platen der firma Wachsmuth te Leipzig en van de vereeniging „Schoonheid in Onderwijs en Opvoeding». Het doel dezer expo sitie is te laten zien hoe, met geringe kosten, de schoollokalen kunnen worden verfraaid. Er zijn platen bij voor alle soorten scholen, óók voor vak- en bewaarscholen, mooie taferetlen uit de Bijbelsche geschiedenis, afbeeldingen van sprookjes enz. Waar voor deze platen óók belangstelling zal bestaan bij niet-leden dezer vereeniging, heeft het bestuur besloten de tentoonstelling Vrijdagavond van 58 gratis open te stellen voor belangstellenden, ook buiten het onderwijs. Volksconcert. Dinsdagavond gat het mondharmo nica-orkest van de ver. Kunstvrienden, alhier, onder leiding van dhr. P. B. v. Sprang, een welgeslaagd concert op de Groote Markt. Er was een talrijk publiek, dat in groote stilte en aandacht de aantrek kelijke, zachte muziek heeft aange hoord. Voor teu aardig, gevarieerd pro gramma was zorg gedragen. Wij twij felen er niet aan of dit orkest zal nog meermalen den muziekliefhebbers een genotvollen avond verschaffen. Auto-ongeluk. Dinsdagmorgen ongeveer half twaalf wilde het 5-jarig zoontje van dhr. Kasman, op den 's H. Hendrikskin- derendijk, alhier, snel den weg over loopen. Hjj bespeurde daarbij niet de juist passeerende auto van dhr. Bierens, uit Middelburg en werd er door ge grepen. Gelukkig kwam het kind niet onder de auto, echter bekwam het een ernstige schaafwond, waardoor de sche delhuid, ter groote van een hand werd losgerukt en een snede in 't hoofd. Door de doktoren Koch en v. d. Berg werd de kleine verbonden. De toestand is niet ernstig, het kind kan thuis verpleegd worden. De autobestuurder had absoluut geen schuld aan het ongeval, Hedenmiddag vernamen we dat de toestand verergerd is en dat het kind naar Middelburg zal worden overge bracht. Technische Hoogïsciiool. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het le gedeelte van het candidaatsexamen voor electro- technisch ingenieur, onze stadgt noot de heer W. II. G. P. Hajenius. De Coalitie. In het Vad. schrijft de politieke hoofdredacteur, dhr. Roodhuizen Het is altijd een van de nadeelen van de Evenredige Vertegenwoordiging, dat men niet meer bij de verkiezingen vóór een regeeringsprogram en vóór een daar tegenoverstaand program strijdt, zooals in 1913. Maar dat iedere partij slechts traenten kan zich eerst zoo talrijk te doen vertegenwoordigen in de Kamer als maar mogelijk is. Want daarna komen eerst de besprekingen over de vraag, wie gezamenlijk zullen legeeren, en de voorwaarden waarop. De strijd in 1925 krijgt daarenboven het nadeel dat die geheel langs het Ivabiuet zal heengaan, omdat wij de mogelijkheid, dat het aanblijft, uitge sloten achten. De Protestanten in de Coalitie vinden een ministerie onder Katholieke signatuur, en dat daaren boven langer aan het roer b eef dan eenig ander Kr.binet, een heel ergerlijk ding. Dat is natuurlijk geene gissing van ons, maar dat is reeds gebleken uit de mislukking van de poging van den heer Kooien, om in November 1.1. een ministerie te vormen. De opdracht was juist. In dit stadium is de porte feuille vau Financiën verreweg de ge wichtigste, zoodat de heer Kooien als minister-president, minister van Finan ciën, op den toestand van het heden zou gepasi hebben. Maar de poging van den heer Kooien is verijdeld door de anti-revolutionairen en christelijk— hietorischen beide, die van een Room- ecben premier niet langer waren ge diend. De eersten wilden daarenboven hun Colijn hebben. En de historie werd nog ietwat gecompliceerder, doordat de Christelijk-Historischen juist niels van den heer Colijn als premier wilden weten, waardoor deze dan ook niet op de plaats is gekomen, die op het huidige oogenblik de aangewezene is voor den minister van Financiën, te weten die van leider van het Kabinet. Zal, als Rechts de meerderheid be houdt in 1925, de héér Colijn premier worden De vraag is moeilijk te be antwoorden. In deze machtscoalitie zal per slot van rekening die partij altijd de overhand hebben, die haar streng het stevigst vasthoudt, en de b»ide boudgenooten werkelijk voor de keuze stelt tusschen toegeven of verbreking van de Coaliie. En nu is de moeilijk heid voor Nolens, die Colijn niet meer bemint dan zijn Christenplicht hem voorschrijft, dat verbreking van de Coa litie de Katholieke Staatspartij in tweeën zal doen vallen. Dan krijgen wij Nolens, met de democraten en de arbeiders aan de eene, en van Wijn bergen met de Roomsche weikgevers en boeren aan den anderen kant. En dat is het eigenlijk wat de Coalitie nog bijeen houdt. Wibaut en Colijn. De heeren Colijn en Wibaut slreven naar het maken van een sluitende begrooting. De eene voor het Rijk, de andere voor Amsterdam. Beiden maken daarbij gebrnik van het middelsalaris verlaging van het personeel. „De Voorhoede", het Katholieke Weekblad van Minister Aalberse, had geschreven, dat Coljjn en Wibaut precies hetzelfde doen. En nu komt „Het Volk» daar tegen op, met o.a. het volgende argument Bij Colijn is de salarisverlaging thans 20 pet, straks 26£ procent. (Wij laten deze cijfers geheel voor rekening van „Het Volk".) Maar bij Wibaut is het 88/a pet., terwijl hij 14 gevraagd had. Dat is wel de treurigste verdediging die we ooit gehoord hebben, .schrijft het „Vaderland". Dat de heer Wibaut zich vijf procent heeft laten afdingen, opent toch de mogelijkheid op drie gevallen, die voor hem geene van drie aangenaam zjjn. le. De heer Wibaut kan zich in zijne berekeningen hebben vergist, en of het nu wenschelijk is als leider van de Amsterdamsche financiën een man te hebben, die zoo schromelijke ver gissing beging van zich maar even 35 procent in zijne berekening te ver rekenen, is de vraag, of liever geene vraag. Vooral omdat de vermindering vaD een eenmaal door de Overheid vastgesteld salaris een zoo abnormaal iets is, dat het alleen door droeve noodzakelijkheid gewettigd wordt, en dan nog onder twee veorwaarden, ten eerste dat ook maar geen centime meer genomen wordt dan noodig is, ten tweede, dat nooit zooveel genomen wordt, dat het tot den ondergang van het gezin van den ambtenaar kan leiden. Daarom hebben wij zoo groot bezwaar tegen nivelleering iu deze, en verwach ten wij dan ook bjj de finale Rijks regeling, dat men ieder geval op zich zelf zai bekijken. 2e. Het zou kunnen wezeu, dat inderdaad de Hr. Wibaut 14 pet. gevraagd heeft, om er vijf van te kunnen laten vallen. Wij lubben reeds in ons artikel van 22 Mei deze onder stelling van „Ons Weekblad" als den man wien het geldt onwaardig, ver worpen, en olijven daar bij. Maar dan blijft slechts tot derde gevel over, namelijk dit: Dat de Hr. Wibaut de 14 procent wè! noodig achtte, maar dat hij voor net geschreeuw uit den weg ie gegaan en ïich met 9 tevreden stelde. Dat zou ee t slapheid zijn, die met. alle goed begrip van de Overheidstaak in strijd is; wij kunnen in dezen tijd minder dan ooit bestuur ders gebruiken, die op hunne, op kennis van zaken wel gefundeerde besluiten 35 pet. laten afdingen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft Dinsdag aangenomen het wetje dat de regeering machtigt te zjjner tijd opnieuw deu invoer van schoenen tijdelijk te ver bieden. (Het verbod is net onlangs opgeheven) Een protectionistisch wetje alzoo. Met 38—27 stemmen is het wetje geaccepteerd, tegen stemden de linker zijde en de 6 aanwezige chr. historischen. Waren niet zooveel leden der linker zijde afwezig geweest, het ontwerp zou zijn verworpen. De N. R. Ct. klaagt Een pijnlijken indruk maakte het ook, dat ter linkerzijde hel absenteïsme in het bijzonder voorkwam bij hen, die zich pleitbezorgers van het platteland achten (allerminst uitsluitend leden der partij-Braat). Zelfs al ware de prijs van het schoeisel onze boeren, die op den penning plegen te zijn, totaal onver schillig en al ging de zaak dus in zooverre het platteland volstrekt niet aan, dan nog behoorden deze afgevaar digden (die bij de laudbouwbegrootiiig al maar door redevoeringen ten beste geven) te begrijpen, dat zij onk andere economische belangen hebDen te be hartigen dan die, waarop een aeel hunner naaste omgeving zich blind staart. Verschillende andere wetsontwerpen zijn er zonder hoofdelijke Btemming doorgegaan, o.a. dat,, hetwelk ontdui king van den accijns op het gedistil leerd poogt tegen te gaan, alsmede de ruilverkaveiiugswet, waarover de eind stemming uitgesteld was. Yrijaag zal de Tweede Kamer nu nog even iu het Openbaar vergaderen en daarna zal het zomerreces wel iugaan. Veevervoer per vliegmachine. Uoewel de invoer van vee uit Ne derland in Frankiijk op liet oogenblik verboden is, heeft de voorzitter van den Zuid-Hollandschen Bond van Vee handelaren, de heer M. de Haas, door de welwillende medewerking van prof. dr. Remmelts, directeur van het Vee-- artsenijkundig Staatstoezicht, van den Franschen minister van landbouw toe stemming verkregen om een jongen volbloedstier in te voeren. Deze stier is afkomstig van de N.V. Hygiënische Melkstal De Vaan te Hillsgersberg. De verzending geschiedt per vliegma chine van het terrein aan de Waal haven te Rotterdam op Woensdagmid dag 9 dezer, ter gelegenheid van de algemeene jaarlijksche vergadering van den Nederlandschen Bond van Vee handelaren. Eindexamen H. B. S. 5-j. cursus. Middelburg. Geslaagd de dames J. Brevet, A. M. Job, W. Louwerse, M. J. Mullie, H. J. M. Ie Nobel, G. Alberts, W, Elenbaas, 11. LI. Hackenberg, P. N. Hackenberg, J. P. I. van der Kamp, J. S. Lenselink, J. H. A. van Lujjk H. W. Meijer, D. P. Meijler, G. Munnik', M. de Regt. J. B. Schijf, J. A. Tave- nier, F. G. Vaandrager L. A. van Veen ev L. de Zeeuw. Afgewezen één candi, daat. De moord te Serajewo. De Weeusche bladen hadden Vrijdag allen artikelen naar aanleiding van den tienden verjaardag van den moord te Serajewo, die de aanleiding was, zoo niet de oorzaak, van den wereldoorlog. In de Reichspost beweert de oud gezant Wiemer, dat hel moordplan was opgemaakt door Dimitrejewits, luitenant-generaal van den staf. Deze stond trouwens aan het hoofd van de „Zwarte Hand" en had als zoodanig een zeer grooten politieken invloed. De Zuid-Slavisch regeering heeft dat eenigen tijd geleden zelf toegegeven, maar ontkent nog steeds, dat de regee ring zelf op de hoogte was van wat er gebeurde. Binnenkort zal Wiemer echter tot nog toe niet bekend ge maakte documenten laten verschijnen, waaruit blijkt, dat Dimitrejewits met medeweten van zij» chefs handelde en dat de regeering hem in 1917 te Saloniki herft lateu veroordeelen en terechtstellen uit angst dat hij zou aan 't praten gaan. Dreigende hongersnood in Rusland De Pravda van 20 juni schrijft De gevolgen der heerschende droogte worden steeds erger. De prijs van het graan stijgt aanhoudend terwijl die van het vee daarentegen daalt. Tal van boereu zijn reeds geruïneerd. Zij vree zen een nieuwen hongersnood en doen zooveel mogelijk voorraden op. In ieder geval zullen zij er hun vee bij ver liezen. En verder Men kan nog niet voorzeggen, wat de oogst van 't jaar zal opleveren, maar iets is reeds zeker, namelijk_dat de provincies, waar in 1921 de hon gersnood heerschte, thans wel een slech ten oogst zullen hebben. Een nieuwe truc. Eenigeu tijd geleden verscheen in een plaatselijk blad te Eindhoven een advertentie, waarin agentm werden gevraagd voor incasseering van gelden tegen ruime vergoeding. Natuurlijk meldden zich verschillende personen aan, die allen werden aangenomen, mits zjj f 50 borg konden storten. Als zij daaraan voldeden, was hun toekomst verzekerd en konden zij aan bet werk gaan. Vele goedgeloovige lieden liepen er in. De vorige week stelden zij hun geld in handen van een persoon, die zich E. C. noemde en te Woensel op kamers was. Zij spraken af, dat zij zich Maandag bij hem aan zijn woning zouden ver voegen, teneinde de werkzaamheden te kunnen aanvangen. Natuurlijk dacht ieder der agenten dat hij de eenige agent was die te Eindhoven zou werken. Gisterochtend vervoegd-u zich echter verschilleude personen aan de kamers van bedoelden E. C., die in werkelijkheid K. heet, maar deze was er van door. Er is aangifte gedaiu bij de recherche, die een onderzoek instelt. K. is afkomstig uit 's-Hertogenbosch. R H B. S. Goes. Zonder examen toegelaten tot de le klasseL. Hoogkamer, L. Melse, Ba Dekker, G. F. van der Peijl, D. J. v. Ballegoijen de Jonge, N. H. Blanken berg, J. W. van den Ende, allen van Goes. W. C. van Liere, W. A. Trimpe, J. C. Beenhakker van Kloetinge. G. van Espen, Pa T. Waterman, L. Zanddijk van Waarde. W. J. Pfeiffer, Ja C. Kram van Kapelle. P. W. van der Schraaf, Wa M. Vermeulen van Wilhelminadorp. P. Zuidweg, van Heinkenszand, C. A. van den Broeke, van Kattendijke, L. Cysouw, Ca. P. M. Westfaal Qaadekker, van Wemeldinge, C. van der Graaff, van Biezelinge, A. I. Drijgers van 's'Heer Abtskerke, Wa. H. van Noort, van Ovezande, W. Bom en L. P. Pekaar, van Ierseke, G. H. Boiier,. van- Hans- weert, J. de Jonge, van Kruiningen (Oostdijk.) OVER DE MAAND JüNI. KATTENDIJKE. Geboren 3, J co- bus Jan, z.v. Hendrik Adriaan Min- naard en Jacomina Johanna van Waarde. 16, Maria Margaretha, t!. v. Jacobus Hoogenboom en Janna IJzerman. Gehuwd13, Jan Boeije, 29 j. te Axel en Dina Lena Brandt, 28 j. te Kattendijke. Overleden 18, Jacobus Jan Minnaard, 15 d., z.v. Hendrik Adriaan Minnaard en Jacomina Johanna van Waarde. 's GRAVENPOLDER. Geboren 23, Cornelia, z.v. Jan van Liere en van Jannetje Wabeke. Gehuwd 5, Frans van de Kreeke, 27 jr. jm. en Neeltje Stroosnijder, 23 jr. jd. 12, Jan Adriaan Dekker, 21 jr. jin. te Goes en Hendrina Gerretsen, 19 jr. jd. te 's Gravenpolder. OverledenAdriana Cornelia van Splunter, 84 jr. vr. van Hubertus Cor nelia de Wilde. SCHORE. Overleden 13, Maatje Verlare, 42 jr., echtg. van C. D. Hové- stadt. 22, Hendrikus Joannes Pal 4 jr., z.v. O. A. Pals en M, A, Janssen te Rotterdam. Juli. 3 Hoedekenskerke, vaarzen, bruin men rieveulen, afbraak landbouwsehuifr, de Wilde en Heg boer. 5 Kamperland, bolstede met boomi gaard, bouw» en weiland, Hioolen. 7 Wemeldinge, zwarte en roode bessen, pruimen en gerst Kram. 18 Wissekerke, veldvruchten, Steenhove Markusse. 22—23 Wissenkerke, kap. Landbouwers- inspan, Steenhove, Markusse. 23 Heinkenszand, huis, schuur, erf en inboedel, van Cleef. 24 Wolfertsdijk, woonhuis, kweekerij, erf, enzvan Dissel. Nieuwdorp, inboedel, Pilaar. Juli. 16 Ellewoutsdijk, gew. onderhoud van gebouwen, heulen, duikers eu van de suatiesluis, Waterschap Ellei woutsdjjk. Gevonden voorwerpen In (le maand Juni 1924 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar verdere in lichtingen betreffende deze voorwerpen te bekomen Vier bankbiljetten van tien gulden, twee huissleutels, een nummerplaat van een automobiel, een gouden ring, een zilveren broche, een zwempak, een zilveren kinderarband, een taschje met inhoud, twee rozenkrans 3n, een hoeden- speld met gouden knop, een sleuteltje van een hangslot, een baalzak, kool- planten, een duimstok, twee kwartjes, een zwembroek, een vulpenhouder, een kleine handveger, een pen en potlood houder, drie portemonnaie's met inhoud, een kindermuts, een toertje koralen met slotje, vijf teenen manden, een sigarenkoker, een zilveren broche van vijf stuivertjes, een zilveren speldje, een zweep, een draaier van een zonne scherm, een zilveren medaillon, een kindertaschje en een schaar. Goes, i Juli 1924. De Commissaris van Politie, E. C. WIERTS VAN COEHOOliN. Huwelijks-Aangifie. Matinus Bartel Faiioy, 83 j. jm. te Middelburg eu Oatharina Helena vau Riet, 35 j. Curuelis Jacobus de Muuck, 19 j. jm. en Johanua de Bruine, 20 j. jd. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 2 Juli medegedeeld door hel Koninklijk Jxederlandsche Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 762,1 te Biarritz. Laagste barometerstand 737.8 te Blacksod. Verwachting tot des avcmd van 3 dezerMatige, tijdelijk krachtige zui delijke tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tater wellicht- opklarend, regenbuien, iets koeler. Notaris J. C. KRAM te Kapelle, zal op Maandag 7 Juli 1924, des avonds 6 uur (O.T.) in de herberg van dhr. M. Korstanje te Wemeldinge, publiek verkoopen wassende in diverse boomgaarden onder Wemeldinge en Kapelle, voor de Heeren E. Lindenbergh, L. Dominicus, J. A. Dominicus, C. Burger, Jacs. de Zeeuw, Matth. Kole, J. Ferdinandusse, Mejuffr. de Wed. Burger-van Oosten, Mejuffr. de Wed. O. de Schipper, het Burger lijk Armbestuur, de Ned. Herv. Kerk, de Diaconie der Herv. Gemeente, e.a. Verder, voor dhr. L. v. d. Boom gaard ISO roeden Gerst bij de gas fabriek. Breeder bij biljetten omschreven. met zijspan, iu prima staat, te koop aangeboden wegens aanschaffing auto.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3