Provincie-Nieuws. STADSNIEUWS." Kapelle. Maandagmiddag 4 uur kwam de Raad der gemeenteiu open bare zitting bijeen. Alle leden waren tegenwoordig. Voorzitter burgemeester Bierens. De voorz. deelt mee dat de Gezond heidscommissie zetel Kruiningen haar rekening en begrooting 1923 aanbiedt aan den Raad. B. en SY. en van Goes maken be kend dat de gemeente heeft te betalen voor de Vakschool van Meisjes f206.67, bijgedragen werd f 50 in 1921 dus is nog te betalen f 156,67, nu volgen nog 3922/23. Dhr. v. d. Have vraagt hoe veel meisjes daarop gaan. De voorz.Het grootste bedrag moet voor 1921 betaald worden voor de meisjes vsn H. fiversdijk en A. J. van Hee, d.i. f 196,54, de andere zijn ver schillende uiterst kleine bijdragen. Ged. St. deelen mee dat de gemeente heeft bij te dragen voor den Keurings dienst van Waren f 251,68, ook dat dhr. M. v. d. Vliet voor 5 jaar herbe noemd is als lid van de Gezondheids commissie zetel Kruiningen. De minister van O. K. en W. deelt mee, aldus de voorz., dat de ver. tot Stichting en Instandhouding van een school met den Bijbel te Kapelle Biezelinge heeft terug te betalen wegens te veel genoten voorschot f 2826,67. Een af- en overschrijving begr. 1923 worde goedgekeurd. Gewijzigd werden overeenkomstig den eisch van den minister, de leges jachtakten als groote met valkenjacht f 6 alleen groote akte f 3 lager akte f 2 en kleine akte f 1. Alsnu kwam in behandeling Ver huring onderwijzerswoning te Biezelinge. De voorz. deelt mee dat B. en W. in overleg zijn getreden met het school bestuur te Biezelinge. Het schoolbestuur noemde als uiter- steu prijs, naar te bemerken was, f 350 huurwaardewanneer het hooger moest dan was men van plan dit te laten schieten. B, en W. stellen voor op nieuw te verhuren voor f 350 per jaar. De heer Frsanje: is er enkel over verhuur en niet over verkt op gespro ken Voorz. Over verkoop is wel gespro ken maar hierop kan de vereeniging niet ingaan. De heeren Zegers en Ganseman vin den f 400 niet te veel. De heer v. Wingen zou liever ver- koopen, maar iudien dit niet giat dan maar verhuren. De heer Fraanje wil verkoopen om beider belang èn gemeente èn school bestuur te dienen. Is verkoop niet mogelijk dan voor waarden. B.v. niet meer dan f 100 per jaar besteden aan onderhoudskosten. De voorz.Dit kan telkens bij de begrooting gevonden worden. Een drukke bespreking volgde waarna met 4 stemmen voor, die van de heeren v. d. Have, v. Wingen, Zuidweg en Vereeke, tegen Zegers, Fraanje en Gan«eman, het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Ontheffing hondenbelasting werd ver leend aan de heeren M. Markusse, L. v. Willigen en A. Mol, voor een half jaar. De heer L. Slabbekoorn, Biezelinge, verzoekt ontheffing schoolgeld, inwilli ging kan niet volgen waar geen termen gevonden worden. Aan den oud-gemeenteveldwachter, dhr. Groenleer, weid voor een maand clan vermomd gezien. Festenrath achtte zijn doel bereikt. De misdadigers waren ontmaskerd, ten deele vernietigd. Thans was het tijd, om aan eigen lot te denken. Hij had Annette volgens stilzwijgende overeen komst in Hertogenrade niet weergezien. Hij trof verschillende regelingen met den rentmeester, die eveneens Herto genrade wilde verlaten en daarom zijn pensioen aanvroeg, en begaf zich daar na naar Keulen om mevrouw Rieden- burg en haar dochter te bezoeken. Dat dit weerzien der beide jongelui tot het door Festenrath zoo vurig ver langde doel leidde, daarvan leverde de herfst van hetzelfde jaar het beste bewijs. Want in October bracht Fes tenrath Annette Riedenburg als zijn gelukkige eega naar z(ijn eigen woon plaats en spoedig daarna volgden va der en moeder hun dochter en namen hun intrek op het landgoed van den schoonzoon. Peter Joshem trad in dienst bij den kapitein, daar het huwelijk van zijn oud sten broer afsprong en dus het vader lijke goed voor hem niet vrij kwam. En aangezien ook de overste Schadow met zijn escadron in de omgeving van Fes tenrath werd overgeplaatst, ontbrak het den helden van dit verhaal natuurlijk niet aan. gelegenheid om nog dikwijls gemeenschappelijk de. zonderlinge en avontuurlijke dagen in de herinnering terug te roepen, die zij in Hertogen- rade beleefd hadden. EINDE. langer dienst een gratificatie geschonken. De heer Zegers wil dit gaarne doen in aanmerking genomen zijn trouwe plichtsbetrachting, ook dhr. v. d. Have gunt hem volgaarne dit douceurtje. Alsnu deelt de voorz. mee dat Don derdag 7 Aug. 3 uur 40 min. n.m. H.M. de Koningin Kapelle hoopt te bezoeken. De heer v. d. Have vraagt of de nieuwe klok ia plaats van de oude niet geluid kan worden. Beshten is de nieuwe te luiden. Spr. wil handhaving van genomen besluiten. De voorz. wijst op een kleine ver betering die aangebracht mopt worden en zegt spoedig nazien toe. Ook wijst de heer v. d. Have op de paadjes, dat bij ds. Scheele naar Vroon land eu dat n<*ar het spoor (buspaadje) die noodzakelijke verbetering eischen. De voorz. en dhr. v. Wingen merken op dat dit privé is. Ook werd gevraagd naar de gevaar lijke bocht aan de Weststraat, hoe ver men is. De voorz. Nog niets verder Een bespreking volgde hierover en over bet verplaatsen der balies hiermede in verband. De heer Fraanje vraagt waar of de nieuw benoemde veldwachter gaat wonen. De voorz.Er is nog geeu woning beschikbaar. Een drukke bespreking volgt hierover. Hierna sluiting. Ons wordt meegedeeld dat de tweede generatie rupsen zich weder met alle kracht vertoont in de kruisbessen die bijna alle getrokken zijn. Ook zijn de roode bessen thans aangetast. Op 0. s. perceeleu krijgen deze een goor aanzien. Voir de kruisbessen is dit vooral slecht met het oog op den vol genden oogst. Geslaagd te Rotterdam voor onderwijzer (acte lager onderwijs) dhr. C. J. Louwerse, alhier. Krabbendijke. De voordracht voor onderwijzeres aan de openb. lagere school te Ocstdijk is als volgt; 1. A. C. Polderman, Zaamslag; 2. D. West- dorp, Oudelande3. P. M. Snijders, Dinteloord. ColijnsplaaC. De heer J. Hoogerheide alhier, die Donderdag slaagde voor de acte L. O., kreeg Vrijdagmorgen be richt, dat hij tegen 1 Juli benoemd was tot tijdelijk onderwijzer te Waard huizen (gem Almkerk). lersekti. Benoemd tot onderwijzeres aan ds Chr. School te St., Annaland mej. J. M. Steenblok alhier. Onder zeer veel blijken van be langstelling herdacht heden mej. S. J. Sinke den dag dat zij 25 jaren ver bonden was aan de oudste christelijke school alhier. De schoollokalen, rijk versierd, konden de kinderen en gasten nauwelijks bevatten. Namens schoolbe stuur, ouderwijzend personeel, oud leerlingen, leerlingen eu van de Zon- dagsschoolvereeniging werden haar onder gebruikelijke toespraken cadeaux aan geboden. Deze dag zal voor mej. Sinke onvergetelijk blijven. Hemkenszand. Vanwege den bond van Zuid-Bevelandsche paardenfokkers werd Maandag op een weide van dhr, J. B. Rijk alhier veulenkeuring ge houden. Van de merries, geboren in 1922, werden bekroond: 1. Fleurette van J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge2. Fleurine van Gebr. Priester te Borssele 3. Meta van D. Boogerd te 'a Heer Arendskerke. Van de merries, geboren in 1923 I. Comtes van Gebrs. van Strien te Wolfaartsdijk 2. Helena van dezelfden; 3. Cuba de Serfrans van Iz. Groenewege te Hoedekeuskerke4. Moor van J. Goedheer te Wilhelminadorp 5. Marie van N.V. hofstede Schenge6. Gerarda van J. Q, C Lenshoek 7. Flora van D. Boogerd -y 8. Betsie Zuid vau W. S. de Vlieger te Nieuwdorp. Van de hengstveulens, geboren in 1924 1. Manolas Karei van G. Nijsse te 's H. Arendskerke2. Indigene d. Lessines van Gebrs. van Strien3. Carjo van P. Verdonk te Ovezande. Van de merrieveulens, geboren in 1924 1. Herda van Gebrs, van Strien 2. Bruno van de/elfden; 3. Martha de Hakum van Wed. Priem te Ovezande 4. Saar van N.V, hofstede Schenge 5. van Gebrs. Priester6. Flora van P. Verdonk. Van de hengsten met afstammelingen 1, Comte van Gebr. van Strien2. Hussard van J. Thorenaar te Goes 3. Castor van J. Q, C. Lenshoek. Van de merries met afstammelingen 1. Gloutonne van Gebr. Priester2. Al wine van Iz. Groenewege3. Betje van Gebrs. Priester. Rilland-ffeth. In de Maandag ge houden Raadsvergadering, die door alle leden werd bijgewoond, deelde de voorz. mede, dat goedgekeurd was een raadsbesluit tot wijziging der begrooting en een besluit tot af- en overschrijving. Na gehouden aanbesteding was het 'oestratingawerk gegund aan M, C. Dn\jnhouwer te Goes voor f 694. Ingevolge raadsbesluit van 19 Juni was aan B. eu W., aan wie als des kundige uit den Raad was toegevoegd de heer J. van de Sande, het onder zoek opgedragen van de rekening vsn kosten der bijzondere school. De be- grootiug was "overschreden met een bedrag ad f 398,29. Voor zoover het betreft overschrijdingen van gering bedrag, adviseert deze commissie het meerdere toe te staan. Dit geldt even wel niet voor den post sanitair, die geraamd was op f 250, doch waarop werd uitgegeven f 481, alzoo f 231 meer of bijna het dubbele. De com missie heeft zich op de hoogte gesteld vau de kosten van dergelijk materjaal, waaruit haar is gebleken, dat bij soberder aanleg de begrooting niet had behoeven te worden overschreden. Nu het schoolbestuur van deze overschrij ding niet op de hoogte werd gesteld, zal dit de zaak met architect of aan nemer hebben uit te zoeken, hetgeen echter voor den Raad buiten beschou wing kan blijven. B. en W. en de heer van de Sande adviseeren daarom uit te betalen het aangevraagde bedrag van f 898,29, verminderd met het meerdere voor sanitair ad f 231, of f 167,29. De heer van de Sande merkt op dat niet wordt bedoeld als zouden de kosten van het geleverde niet juist zijn. Deze c'jfers komen vrijwel over een, doch men had een goedkoopeie inrichting kunnen aanschaffen. De heer Butijn is van meening, dat hij ook met uitbetaling van het mindere, f 167,29, er op achteruit gaat, daar in de vorige vergadeiing was besloten het meer aangevraagde niet uit te keeren. Naar aanleiding hiervan merkt de voorz. op, dat de heer Butijn zich vergist en het Raadsbesluit betreffende de speelplaats hiermee verwart, wat door verschillende leden wordt beves tigd, Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel der commissie aangenomen. Door B. eu W. wordt aan den Raad meegedeeld dat, hoewel de post voor de wegen dit jaar 1000 hooger werd uitgetrokken, het beschikbare bedrag thsus is verbruikt. Waar het de 'oedoelii g is den geheelen weg te teren, zou wellicht nog plm. f 3000 beuoodigd zijn, waaruit dan tevens het bestiatingswerk zou kunnen worden bekostigd. De heer Butijn legt eenige cijfers over van het verrichtte werk en het geen nog zou moeten geschieden, welke cijfers overeenkomen met die van B, eu W. Na eeöige besprekingen en nadat nog enkele inlichtingen zijn verschaft, wordt z. h. s. het gevraagde bedrag toegestaan. Daarna gaat de Raad in comité. Na heropening der openbare zitting wordt de vergadering gesloten. Schore. De staking ondir de grond werkers werkzaam bij het leggen van den telephoonkabel, waarvan in ons blad reeds melding is gemaakt, is op geheven. De eischen der arbeiders zijn niet ingewilligd. Behalve een tiental onts.agenen hebben allen het werk hervat. Wolfertsdijk. Geslaagd te Delft voor het Candida.'tsexamen Electro- technisch-Ingeuieur de heer A. P. Liu- denkergh, alhier. Borssele. Tot hoofd der Christelijke school alhier is benoemd ingaande l October dhr. Hage, thans hoofd der Chr. school te St, Annraland. (z Wissenkerke. In de vergadering, gehouden op 30 Juni, van ingelanden van enkele polders werden tot Ont vangers-Griffiers benoemd (wijlen C. N. van d».r Heijde). Wissenkerke en Willempolder Tb. Wolse te KortgeneMaria en Rippol- der J. Noordhoek te Kamperland en van den Geeisdijkpolder J. van der Maas te Wissenkerke. Hansweert. Door eenige meisjes werd alhier aan den Zeedijk een gouden horloge met dito armband gevonden. Toen zij deze vondst bij de politie deponeerden, bleek dat een dame uit Bergen op Zoom van het verlies daarvan aangifte had gedaan en zij nu wel spoedig in het bezit van har.: eigen dom zal worden gesteld. Provinciale Staten van Zeeland. Gisterenavond werd de zomerzitting der Staten van Zeeland geopend door den cemmiasam der Koningin, jhr. mi. J. W. Quarles van Ufford in naam der Koningin. Adres. Van het comité voor verbetering van de verbinding van Noord-Beveland met overig Zeeland, was nog een adres ingekomen verzoekende verbeteringen in de dienstregeling op het traject KamperlandVeere. Dit adres werd gesteld om advies in handen van Ged. Staten, Buitengewoon lid Ged. Staten Tot lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet, werd herbe noemd de heer Lantsheer met 23 stemmen, tegen 7 op den heer Kake- beeke, 4 op den heer Lmdeijer, 3 op den heer van Niftrik en een blanco, De Electriciteitscommissie Ged. Sraten stelden nog voor aan de commissie, t die onder voorzitterschap van den h<er Wetleman is belast met een onderzoek inzake de electrificatie van den middengroep, een maximum credict uit de Provinciale kas te ver- leenen van f 3000, mocht dit bedrag der kosten wordeu overschreden, dan ver trouwen Ged. Staten dat de gemeenten uit de middengroep het meerdere voor huune rekeniig zullen nemen. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen of naar de afdeelingen verwezen evenals ver schillende voorsteilen, welke reeds door ons zijn vermeld. VerveIgens werd de vergadering in afdeelingen gesplitst. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de volgende openbare bijeen komst te houden op Maandag 21 Juli des namiddags te half twee. Hierna werd deze vergadering ge sloten. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Wij zijn thans in de gelegenheid gesteld verschillende bijzonderheden te vermelden over het Kon. bevoek aan onze provincie van 5 tot en met 8 Augustus a.s. Nadat de Koninklijke familie den nacht van 4 of 5 Augus tus aan het station Wouw in den Kon. trein zal hebben doorgebracht, wordt pp 5 Augustus met auto's langs de bui- 5tenwijken van Bergen op Zoom naar het ThooLsche veer gereden, waar de Hooge gasten te ongeveer half tien de voet op Zeeuwschen bodem zullen zet ten en waar H. M. de Koningin zal worden verwelkomt door den commis saris der Koningin, den heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Te Tholen zal H. M. uitstappen en een bezoek brengen aan het Stadhuis, waar do burgemeester Haar zal toe spreken. Vervolgens wordt een auto tocht door het eiland gemaakt, waarbij zal worden gestopt zonder uit te stap pen te Poortvliet en bij den water toren van Scherpenisse, om vervolgens te St. Maartensdijk wel de auto's te verlaten en daar de zoo veel bespro ken schilderijen in het stadhuis in oogen- schouw te nemen. Het laatste korte oponthoud zal te Stavenisse zijn, om dan naar den steiger aldaar te rijden, waar Hr. Ms. Hydrograaf zal liggen. Met dit vaartuig wordt te ongeveer 12 uur naar Zierikzee gevaren, waar de Kon. familie te 2 uur aan wal zal ko men. Net een rondrit doo(r die stad wordt bii het stadhuis uitgestapt en wordt H. M. aldaar door den burge meester toegesproken. Vervolgens vangt een autotocht door Schouwen aan, waarbij zonder uitstappen halt wordt gehouden te Burg, Haamstede, Re- nesse, Oudendijke, Scharendijke, Loo- perskapelle, om te Brouwershaven wel uit de auto te gaan. Op het stadhui^ zal H. M. o.a. haar handteekening plaatsen in een werk van Jacob Cats, door dezen aan de gemeente geschon ken en in welk boek ook destijds Ko ning Willen> III zijn naam zette. Op den terugweg naar Zierikzee zal halt gehouden worden te Zonnemaire, Drei- schor en Schuddebeurs, waarna H. M. te ongeveer; 6 uur scheep zal gaan voor Middelburg. De Hydrograaf zal te Middelburg meeren aan de Loskade, en zal daar een muziekkorps aanwezig zijn om met een Volkslied H. M. te verwelkomen. Niet zooals oorspronkelijk het plan was in gesloten auto's maar in open hof rijtuigen zal H. M. langs den kort- sten weg naar de Abdij rijden, en met het oog op de vermoeiende reis, die dan reeds achter de rug is, wordt verA zocht op dien rit geen bloemen aan te bieden of op andere wijze den gere- gelden voortgang te belemmeren'. Op 6 Augustus, den grooten dag voor Middelburg, zal H. M. des morgens te 10 uur uitrijden om na een rit van een uur door de stad te eindigen op het Molenwater, waar de groote Provinci ale Huldebetooging zal plaats hebben, waarvoor zich duizenden Zeeuwen heb- opgegeven. Na de betooging wordt naar de Abdij teruggereden, waar het Noenmaal wordt gebruikt. Vervolgens wordt te 3 uur uit gereden naar de Markt voor het bijwo nen van het openluchtspel, dat ongeveer een uur zal duren. Na afloop van deze opvoering, zal H. M. zich door den hoofdingang van het stadhuis naar de raadzaal begeven, waar de gemeenteraad ter begroeting aanwezig zal zijn en waar de burge meester H, M. zal toespreken. Het volgende bezoek geldt de sec tiekamers van de Provinciale Staten op de Groenmarkt, waar dan de tentoon stelling van Zeeuwsche Kleederdrach'- ten en. van historische herinneringen wordt gehouden. Dit Ï9 voor dien dag voor de Kon. fmnilie het laatste bezoek. Voor dezen dag is voor het gevolg en andere personen de ceremonieel© kleeding voorgeschreven. Voor de te ver wachten groote drukte zijn bijzondere maatregelen genomen, o.a. voor hulp bij ongelukken, waar voor een dienst inge steld wordt onder leiding van den heer E. Scheps, arts, terwijl de afd. Mid delburg van den Ned. Bond voor Zie kenverpleging 3 gediplomeerde ver pleegsters gereed houdt. Voorts zal op 6 of meer plaatsen in de stad gelegen heid worden gemaakt drinkwater te ver krijgen. Donderdag 7 Augustus des mor gens te 9 uur vertrekt H. M. per auto naar Veere, om over te steken naar Noord-Beveland, waar te Kamperland voet aan wal wordt gezet om met korte oponthouden in de auto's achtereen- Wissenkerke, Colijnsplaat, Cats en Cortgene te bezoeken. In laatst ge noemde plaats wordt overgestoken naar Wolphaartsdijk, voori het bezoek aan Zuid-Beveland. Na een kort oponthoud aldaar en te 's Heer Arendskerke wordt naar het station in laatstgenoemde plaats gereden om aldaar in den trein het noenmaal te gebruiken. Tegen half drie wordt de autotocht voortgezet met weer korto oponthouden te Heinkens- zand, Nisse, 's Gravenpolder, Evers- dijk, Biezelinge, Kapelle, Abbekinderen over Molenweg naar Kloetinge, en dan over den nieuwen weg naar Goes. In de Wilhelminastraat aldaar wordt een deel der Ringrijderij bijgewoond, waar na naar het stadhuis wordt gereden. Daar wordt H.M. toegesproken door den waarnemenden burgemeester, ter wijl de thee hier wordt gebruikt. Vanaf het bordes zal H. M. de ringrijders zien defileeren en bovendien de uit voering gadeslaan van Zeeuwsche dan sen onder! leiding van den heer G. Houtekamer. Tegen 6 uur wordt naar het station gereden, waar de Kon. trein weer gereed staat die de Kon. familie naar Vlake brengt, waar in den trein overnacht wordt. Reeds vroeg Vrij dagmorgen wordt naar Hansweert ge reisd en van daar overgestoken met de Hydrograaf naar Walzoorden voor het bezoek aan Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren. Te ongeveer kwart over 9 wordt H.M. te Walzoorden verwacht en zal vandaar uit een autotocht be ginnen met oponthoud zonder uitstap pen te Walzoorden, Hontenisse, Hengstdijk, Stoppeldijk, Zaamslag, Axel, Westdorpe en Sas van Gent en van daar over Sluiskil naar Temeu- zen, waar de Hydrograaf weer ligt voor den tocht naar Breskens. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen zal de tocht gaan langs Schoondijke, Oost burg en Aardenburg naar Sluis, waar H.M. op het Stadhuis zal worden toegesproken door den burgemeester en vervolgens een wandeling te maken met o.a. een bezoek aan de kantwerkschool Over Retranchement, Cadzand, Nieuw- vlitt en Groede wordt weer met korte oponthouden naar Breskens terugge keerd, om de laatste maal scheep te gaan op de Hydrograaf, die tegen 6 yuur te Vlissingen wordt verwacht en die zal meereny aan den Westhaven- dam. Met hof rij tuigen zal hier een rond rit door de stad worden gemaakt en wel over het zgn. eiland naar de Hout kade, waar tegenover het Stadhuis de Kruisvaarder Java zal liggen, waarvan de bemanning op de gebruikelijke wijze Hr.Ms. zal begroeten. Vervolgens wordt naar het Bellamijpark gereden waar de burgemeester de wethouders zal voorstellen en schoolkinderen zullen zingen. Na terugkomst aan het station zal de Kon. familie te 6.50 met den gewonen sneltrein, waarin het Kon. ïijtuig is gehaakt, Zeeland weer verla ten. Natuurlijk zullen in alle hierboven genoemde plaatsen feestelijkheden piaats hebben, zal er gezongen worden voor de Vorstelijke personen of op an dere wijze blijk worden gegeven van aanhankelijkheid en verknochtheid aan Oranje. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag 1 Juli 1924 waien aangevoerd 2 kalveren, 1 nuch ter kalf, 5 loopvarkens, 20 biggen. Geslaagd. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het cand. examen 2e gedeelte electrotechnisch ingenieur de heer S. J. de Jonge Wz„ alhier. Een jubileum. Kaar wij vernemen heeft dhi. C. v. d. Berge Dinsdag zijn 25-jarig jubileum gevierd als hulptelegrambesteller. Vijf en twintig jaar lang heeft hij voort durend door weer en wind, bij regen en zonneschijn in one stadje de tele grammen bezorgd en velen hiermede een blijde of droeve, maar steedB be-

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2