N#. 78. Donderdag 3 Juli 1924 lil jaargang. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. BUITENLAND. Binnenland. abonnement Brij» per kwart»*l, ia Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschjjnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond, GOESCHIi Uitgave Xssml Vennootschap Coesche Conrant ADVERTENT1ËN van I 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss' Brakkers- en Uitgeversbedrijf Advertentie:: worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. (101IK4NT DE WIJZIGING DER TARIEFWET. Door minister Colijn is een wijzi ging der tariefwét voorgesteld yaardoor het nui vrijwel algemeen geldende in voerrecht van 5 pet. zal worden ver hoogd tot). 8 pet. Bij het samenstellen van de tabel voor het tarief der uit het buitenland in* gevoerde producten is uitgegaan van het beginsel, dat voor een invoerrecht slechts in aanmerking komt, het arti kel, dat zonder nadere bewerking en zelfstandig, voor het gebruik van den consument geschikt is te achten. Daarbij is aangenomen, dat als zoodanig in het algemeen zijn aan te merken de artike len, welke over de toonbank aan den verbruiker worden afgeleverd, m. a. w. toonbank-artikelen. Halffabrikaten en grondstoffen val len dus in 't algemeen niet onder de belaste artikelen. Voorts is er naar gestreeft om alge- meene voedingsmiddelen en artikelen, welke verband houden met de voort brenging, of welke uitsluitend of zoo goed als uitsluitend worden gebruikt door den minder kapitaalkrachtige, niet aan invoerrecht te onderwerpen. Een invoerrecht op meel, klompen, schroeven, vijlen, hamers, zagen en dergelijke, wordt dan ook hoewel deze ook via de toonbank aan den verbruiker worden afgeleverd, in het ontwerp niet aangetroffen. Tusschen artikelen, ge bruikt in huishouden en keuken, en die gebruikt in kantoren en winkels, is echter geen ondersch eid gemaakt. Slechts ten opzichte van enkele artike len is van het beginsel afgeweken, n.l. ten opzichte van electrisch draad, glas, koolspitsen, papier, menschenhaar, clo sets en nog eenige andere. Zoodoende draagt het tarief dus het karakter van een verbruiks- of verter- nngsbelasting, in zekeren zin zelfs een weeldebelasting. Ons hoofdbezwaar tegen deze ver hooging van het tarief, die in totaal ruim 13 millioen in de schatkist zal brengen is, dat daardoor een stap ge zet zal worden op het gevaarlijk pad der protectie en: C'est le premier pas qui coute". Waar gaan we heen wan neer op den eenmaal ingeslagen weg wordt voortgegaan? Dhr. S. van den Bergh heeft in zijn rede in de Eerste Kamer in dit opzicht een weinig aanlokkelijk perspectief ge opend. Hij zeide o.a.: „De groote industrieele ondernemin gen, waarvan ik medebestuurder ben, hebben hare vertakkingen in bijna alle landen van Europa, en waar zij haar eigen fabrieken niet hebben, zijn zij geïnteresseerd bij andere, in die landen gevestigd. Welnu, ik heb de gelegen heid gehad om de werking van allerhan de soort tarieven in die verschillende landen gedurende die 43 jaren gade te slaan. In die jaren nu heeft zich de overtuiging bij mij gevestigd, dat er ten slotte maar één goed stelseL is van han dels-politiek, n.l. de vrijhandel, niet 64 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÖTZELBÜRG.; (Slot.) Carsten bleef halsstarrig en liet niets los. Toen nu ook de opgraving en het onderzoek van het lijk van George Mertens het feit van vergiftiging door opium vaststelde en de knecht van Til getuigde, dat hij zonder eenig nadeel van die bewuste spijzen had gebruikt; toen bovendien een verder verhoor van Tils familie aan het licht bracht, dat de chirurg hun op dien avond kleine stuk jes koek had gegeven en dat George daarvan meer had gekregen dan alle anderen, toen werdhet duidelijk, dat de misdadiger, om den dood van George minder in het oog loopend tedoen schij nen, eveneens aan de vrouw, de meid en de kinderen van Til kleinere hoe veelheden opium had uitgedeeld, die slechts een voorbijgaande ongesteldheid veroorzaaktenen nu ging men over tot de arrestatie van den chirurg die alles ten stelligste ontkende en zijn aanklagers gekken noemde. Dat hielp hem echter niet meer. Ook uit Fes- zoozeer voor den enkeling als wel en daar komt het feitelijk toch op aan voor het volk in al zijn geledingen. Men moet hebben meegemaakt, zooals ik, in al die jaren, dat ellendig geknoei, al dal gekonkel, al die intriges, al die aanvallen op de Staatsruif; men moet gezien hebben met w elke middelen „fair and foul" getracht wordt iets mede te krijgen van den buit, van die protectie, en hoe weinig op het alge meen belang wordt gelet". Tot zoover dhr. v. d. Bergh, een stem uit de practijk. Er is nog een ander groot bezwaar aan het protectionisme verbonden. N.l. dit, dat andere landen wier industrie door onze maatregelen wordt getrof fen, invoerrechten gaan heffen van arti kelen, welke de Nederlansche industrie produceert. En het is de vraag of de bate voor onze schatkist niet gepaard zou gaan aan een veel grootere schade voor onze exporthandel, onze industrie en onze landbouw, door represaille maatregelen van het buitenland. Dit nu zou hoogst ongewenscht zijn. De nijverheidsraad heeft er den minis ter reeds met nadruk op gewezen, dat slechts dan aan onze toenemende be volking (met meer dan 100.000 zielen per jaar) in de toekomst een bestaan kan worden verzekerd, wanneer onze industrie zich behoorlijk kan ontwik kelen. De regeering heeft gedurende de laatste jaren de industrie reeds zoo vele belemmeringen en hinderpalen in den weg gelegd, dat men nieuwe moei lijkheden eerst heusch wel eens van alle kanten mag bekijken. Ongetwijfeld is het van het hoog ste belang dat onze staatsbegrooting' sluitend wordt gemaakt en minister Co- lijn heeft bij zijn pogingen daartoe recht op aller appreciatie. Hoezeer wij ook geneigd zouden zijn te zeggen: het doel heiligt de midde-; len, toch wil het ons voorkomen dat hier toch nauwkeurig moet worden na gegaan of het door den heer Colijn gekozen middel geen buitengewoon hin derlijke gevolgen met zich zou mee sleepen, waardoor niet alleen handel en industrie, maar ook de Staat tenslotte de weeën van zou ondervinden. Daarom lijkt het ons jammer dat reeds heden (Woensdag 2 Juli) het wetsontwerp in de afdeelingen der Tweede Kamer zal worden onderzocht. De Kamer heeft het nu ontbroken aan den noodigen tijd om het ontwerp te bestudeeren en zich van verschil lende zijden te laten inlichten. Dat moet natuurlijk afbraak doen aan het samenstellen van een degelijk Voorloo- pig Verslag. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. tenrath's woonplaats kwam bericht, dat Kirchhoff door een vriend aldaar den adjunct, van het voorgenomen be zoek van den kapitein Hertogenrade op de hoogte was gesteld. Hoe hij wist dat Festenrath ter wille van Annette kwam, bleef twijfelachtig; toch kon hij die reeds lang zijn oogen op het mooie meisje had gericht, wel vanuit Keulen hebben vernomen, dat zij den kapitein een warm hart toedroeg. Genoeg de be schuldigen van Ferstenrath werden tot in de kleinste bijzonderheden op een werkelijk wonderbare en voor den mis dadiger verpletterende wijze bevestigd. Wat den diefstal bij den rentmeester betrof, ook dat was aan geen twijfel onderhevig, dat de chirurg de slotenma ker in het huis had laten sluipen, toen hij op dien avond de familie een be zoek bracht en de deur eenige oogen- blikken onbewaakt bleef. Zoo voor zichtig was deze schurk geweest, dat hij zelfs voor dien noodlottigen nacht op den Wilgenkamp nog een alibi bij de hand had, hij kon bewijzen, dat hij 's nachts op een boerderij in de buurt een zieke vrouw had bezocht. Maar het bewijs was niet geldig. Niet te mid dernacht, zooals hij beweerde, maar al voor tien uur was hij daar ge weest. Thans vermeerderde met iederen dag dag ook het aantal bekentenissen der gevangenen; een ieder hoopte door het aanwijzen van anderen zelf voor straf Duifschland en de militaire controle Zooals wij reeds gemeld hebben is Dnitschland bereid de hervatting der geallieerde militaire controle toe te staan. De geallieerden mogen, wat de Duit8cke regeering betrett, iuspecieeren zooveel zij willen, maar zij verklaart geen waarborgen van veiligheid te kun nen geven voor meer controle officieren dan lot dusver in functie zijn geweest. Het antwoord houdt zich ook bezig met de turnverenigingen, wier ontbm- ding generaal NoiJet, (de voorzitter der geall. mil. commissie en thans de Fransche minister van oorlog) heeft bepleit. De lijksregeering wenscht die te be houden omdat de Duitgche jeugd „ge organiseerde sport en tucht'? noodig heeft, vooral sedert de invloed van de discipline in het leger, die een der uitstekende bijkomstigheden van den algemeenen dienstplicht was, is verval len. Dat het bestaauvan turnverenigin gen gevaar zou kunnen meebrengen, bestrijdt de rijksregeering. Men kan geen oorlog voeren met ongewapende gymnasten en voetbalspelers en dat de wapening ontbreekt, daarvan kunnen de geallieerden zich juist door de nu ingewilligde inspectie overtuigen. Nederland en den Volkenbond- Te Lyon wordt dezer dagen gehou den de alg. jaarvergadering der inter nationale unie van volken honds vereni gingen onder leiding van den voorz. prof. Treub. Helaas is hij de eenige Nederlander welke hier tegenwoordig is. Terwijl vrijwel alle Europeesche staten door talrijke afgevaardigden zijn vertegenwoordigd en zoodoende van hun belangstelling in bet propaganda werk voor den Volkenbond doen blijkea, schitteren de gedelegeerden van de Ned. vereeniging, mevr. Bakervan Bosse en de heeren Limburg en van Bijcke- vorsel door afwezigheid, waren aan het einde van den tweeden dag althans nog niet aanwezig. Hierdoor wordt o.i. een verkeerd idee gegeven van de belang stelling in den Volkpnbond die bij het Ned. Volk wel degelijk bestaat, zjj het dan misschien onvoldoende bij de regeering. Vermelden we ten slotte dat een commissie zich met algemeene stemmen op twte na (Polen en Koemenië) heeft uitgesproken voor het verkrijgen van een permanenten zetel in den Volken bondsraad door Duit8chland. Mussolini bindt in. Mussolini, die tot nog toe vrij wel als een dictator regeerde, heeft thans blijkbaar besloten een meer parlemen taire methode tot de zijne te maken. Aan de oppositie zal nu een plaatsje in de regeering worden ingeruimd. De moord op Matteotti en het pro test hiertegen door de Britsche arbei- bewaard te blijven. Een groot aantal zeer aanzienlijke, zelfs rijke personen had tot de bende behoord en slechts doordat deze personen zoo uitstekend van de plaatselijke toestanden in de omgeving op de hoogte waren, was het mogelijk geweest de geheimzinnige, on verklaarbare diefstallen te volbrengen, die in de gansche streek zulk een bui tengewone onrust hadden teweegge bracht. Aangezien ook een aantal moor den waren voorgekomen en daar de be volking in hooge mate verbitterd was, luidde het vonnis in dc meeste geval len: den dood door radbraken of galg. Honderden bewoners uit die streken ondergingen de doodstraf. De galgen in de straten opgericht, waren voortdu rend gereed om nieuwe offers in ont vangst te nemen. Kirchhoff en Carsten bekenden niet, hoewel tenslotte toch bij nauwkeuriger huiszoeking een; groot deel van het aan den rentmeester ontstolen geld, alsmede een menigte sieraden in de kei ders hunner woningen begraven wer den gevonden. Carsten onderging zijn .doodstraf door het rad. Kirchhoff lachtte de geestelijken van het kloos ter, toen zij hem tot boetedoening ver maanden, in him gezicht uit. Op zeke ren morgen vond men hem dood in zijn cel. Hef heette, dat men hem had ge folterd; o peen gjoeiënden stoel, waar onder men een vuur had ontstoken, had men hem neergezet, en aan de ge- derspartij zijn aan deze veranderde houding niet vreemd. De oppositie stelt thans als voor- naamsten eisch voor haar wederdeel- neming aan de parlementaiie werk zaamheden dat de nationale militie, welke zij als de gewapende macht ^an de fascistische partij bestempelt, ont bonden zal worden, wat Mussolini blijft weigeren, omdat hij daarmee vermoe delijk een rebellie van de machtige kern van zijn eigen volgelingen tegen zich zou ontketenen. Inmiddels blijkt al weer dat geen enkele regeeringsvorm hier op aard bestendig is. We hebben hier de eerste ondermijning van het fascisme. Een modderfiguur. De Fransche socialisten hebben zich dezer dagen leelijk in de kaart laten kijken. De regeering Herriot, die, zooals bekend, steunt op het linker-cartel, wilde een ciediet van 200 millioen francs voor bet bezettingsleger in het Roergebied. Herriot betoogde dat .on verwijlde ontruiming van bet Roerge bied in het belang van het herstel en van de veiligheid onmogelijk was." Nu zijn de socialisten in theorie sterk gekant tegen de bezetting van het Roergebied. En toch.... hebben de meesten hunner vóór deze credieten gestemd, terwijl eenigen zich buiten stemming hielden. Hier kwam nog bij dat de socialisten niet bevreesd behoefden te zijn dat zij door tegen te stemmen de regeering zouden doen vallen. Immers de oppo sitie, Poincaré c.s. was in dit geval vlak voor het regeeringsvoorsu'. Generaal van Heutsz ernstig ziek. De toestand van generaal J. B. van Hent8Z, oud-Gouverneur-Qeneraal van Ned. Indië, die voor gezondheids redenen te Montreux vertoeft, is hoogst zorgelijk. Nader wordt gemeld dat de toestand beterend is. De burgemeester van Bergen op Zoom. Zaterdag heeft de installatie van den nieuwen burgemeester van Bergen op Zoom, den heer H. Stulemeijer, plaats gehad. Op hartelijke wijze werd hij toegesproken door den oudsten wet houder, den heer Verlinden. De heer Stulemeijer zeide, dat het zijn ernstig streven zal wezen, zijn beste krachten te wijden aan den bloei en het welzijn der gemeente. Na afloop van de instal latie werd een receptie gehouden, waar zeer velen, ook eenige Rotterdamsche vrienden burgemeester en zjjn echt. genoote complimenteerden. volgen van deze marteling zou hij zijn overleden. Anderen beweerden, dat hij vergif had ingenomen. Maar een sterk bewijs, hoe wonderlijk goed deze man in staat was geweest om de menschen te bedriegen, lag wel hierin, dat zelfs na zijn dood nog velen hem voor on schuldig hielden, ja dat men zelfs ge loofde, dat de overheid hem had laten ontvluchten. Een zekere geheimzinnigheid bleef echter op veel bijzonderheden rusten, ondanks de verschillende bekentenis sen der boeren. Want diegenen,- die werkelijk iets wisten, bekenden niet en zij, die een bekentenis aflegden, wis ten te weinig van datgene af, wat eenigs zins belangrijk leek. De leiding der bende had zonder eenigen twijfel in Kirchhoff's handen berust; hij had de personen aangewezen, bij wie wat viel te rooven, of had de voorstellen, die men hem had gedaan, aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Maar hij had slechts met enkele andere aan voerders onderhandeldde gewone leden van de bende kenden hem slechts als „meester". Dat hij bij de verdeeling van den gestolen buit zich zelf en zijn trouwste vrienden het rijkelijks! bedacht, was aan geen twijfel onderhevig. Na zijn dood vernam men nog, dat hij op de Amsterdamsche Bank een zeer aanzienlijke som had staan en ver moedelijk was dit nog maar een ge deelte van zijn rooverijen. De gewich- Maatsciiappyj van Nijverheid en Handel. In de te Maastricht, onder leiding van den voorz. dr. F. E. Posthnma, gehouden 147e vergadering van boven genoemde Mij. weid goedgekeurd de conclusie in zake het belastingvraagstuk, luidende „De algemeene vergadering der Ne- derlaudsche maatschappij van Nijver heid en Handel, gezien de rapporten der verschillende departementen en gehoord de besprekingen, spreekt de overtuiging uit dat de belastingdruk hier te lande de voor de welvaart eener toenemende bevolking noodzakelijke kapitaalvorming in deu weg staat dat de wederopleving en noodzake lijke uitbreiding van nijverheid en handel daardoor niet alleen ernstig worden belemmerd, doch dat ook ge vaar vaD verplaatsing dier welvaarts bronnen buiten de landsgrenzen en derhalve in het belang van de toe komstige welvaart van het land be zuiniging op de staatsuitgaven, niet alleen tot herstel van het evenwicht op de begrooting, doch eveneens ter doorvoering der belastingveilaging drin gend noodzakelijk is." Het vrouwelijk kantoorpersoneel bij de spoorwegen. Door de directie der Nederlandsche spoorwegen is het volgende ter kennis van het personeel gebracht /rNaar het schijnt in overeenstem ming met de mode, die in de laatste jaren in toenemende mate wil, dat de vrouwenkleeding meer dan hoofd, hals en handen onbedekt laat, gaan velen van het vrouwelijk kantoorpersoneel tegenwoordig in dienst gekleed op een wijze, die in bet bijzonder daar, waar mannelijir en vrouwelijk personeel in dezelfde lokaliteiten tegelijkertijd ar beid moeten verrichten, niet bevorder lijk is voor een goeden gang der werk zaamheden. Wij kunnen dit niet langer toelaten. Vrouwelijk kantoorpersoneel waaronder wij ook vrouwelijke kler ken op stations dienstdoende verstaan behoort gedurende de uitoefening van den dienst zoo eenvoudig mogelijk gekleed te zijn. Wij verzoeken u het betrokken vrou welijk personeel met het bovenstaande in kennis te stellen en daarbij mede te deelen, dat ieder van dat personeel van uiterlijk 2 Augustus a.s. af verplicht is in dienst een eenvoudig niet door zichtig, om den hals sluitend en tot de polsen reikend bovenkleedingstuk te dragen." Israël de Haan vermoord. Te Amsterdam is nit Jeruzalem bericht ontvangen, dat de schrijver J. Israël de Haan, die in Palestina vertoeft, is vermoord. tigste bron ovei de grondstellingen, plannen en inwendige regelingen der bokruiters bleef datgene, wat Fes tenrath vermomd, als Vliet, in dien bewusten nacht te weten was gekomen. Veel meer vernam men nooit. In Keu len waren inderdaad wapens besteld, de fabrikanten wisten echter niet op te geven, voor wie. Volgens hun beschrij ving scheen Carsten de besteller te zijn geweest. Hoewel Festenrath in de eerste we ken het voorwerp van groote opmerk zaamheid en vereering was, begreep hij toch, dat hij er goed aan zou doen, spoedig te vertrekken. Want in de eerste plaats walgde hij van de massa te rechtstellingen - Hertogenrade en om geving schenen hem vervuld van een onzuivere atmosfeer en in de tweede plaats zou het niet aan wraaknemin gen jegens hem ontbreken. Nog waren genoeg medeleden der bende op vrije voeten en allemaal zouden ze wel nooit ontdekt worden, hoewel aan den ande ren kant vele onschuldigen moesten ster ven. Want daar het meerendeel der bokruiters elkander onderling vreemd was gebleven, gaven de gevangenen dikwijls op goed geluk af den een of anderen naam op, dien zij meenden ge hoord te hebben. Dc pas toegetreden leden waren aan allen bekend; maar juist de oudste, gevaarlijkste medele den waren door de jongeren nooit anders i Zie ommezijde.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1