K\ 77. Dinsdag 1 Juli 1984 lil jaargang» Gemeenteraad van Goes. Een door de Zon Verschroeide Huid, verzacht en geneest men met PUROL. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent., herschijntMaandag- Woensdag en Vrij dagavond GOHSCHE Uitgave Nnanii. Vennootschap ©oesche Courum COURANT ADV KETENTIÉN v»n 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemial plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Eleenwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nor voormiddag. Vrijdagavond vergaderde de gemeen teraad, onder voorzitterschap van dhr. D. D. v. d. Bout. Afwezig is dhr. v. Bommel v. Vloten met kennisgeving van verhindering. Ingekomen Stukken. Deze worden voor kennisgeving aan genomen of in handen van B. en W. gesteld ter fine van prae-advies. Gasbedrijf. Dhr. Crucq vindt dat het, door de hooge winst, niet noodig is dat er aan de gasfabriek langer wordt gewerkt. Dhr. Stieger, voorz. der gsscom- missie, antwoordt dat door het langer werken tegemoet wordt gekomen aan een wensch van den raad. Het per soneel heeft er geen bezwaar tegen, daar hun salarissen nu niet verlaagd behoeven te worden. Dhr. Crucq zegt dat het personeel der gasfi^iriek reeds een halfjaar langer werken te pakken heeft, terwijl de salarissen van het overige gemeente- personeel nog niet verlaagd zijn. Spr. klaagt over de lage loonen bij de uit breidingswerken. Dhr. Stieger antwoordt dat voor het leggen der buizen f 18 per week is gegeven en niet f 12 zoools bij de werk verschaffing. Kr waren bosjes menschen bereid om voor f 18 per week te werken. Dhr. Crucq zegt dat het de vraag is of f 18 wel genoeg is. Dhr. Goedbloed meent dat als dhr. Crucq consequent zou zijn, hjj dan een eaiansverhooging voor het personeel der gasfabriek zou moeten voorstellen. Dat zal hij echter wel niet doen, het zou ook niet raadzaam zijn. Spr. merkt op dat in Amsterdam een bedrag nit de gemeentebedrijven ten bate der ge meente komt, gelijk aan l/s van den Hoofd. Omslag. De bedrijfsuitkomsten zijn daar te recht, dus geen maatstaf voor de loonen. Balans en Verlies- en Winstrekening worden daarna goedgekeurd. Verlaging gasprijs. De voorz. zegt dat het de bedoeling is met 1 Juli de gasprijsverlaging te doen ingaan. Spr. leest het advies der fin. comm. voor, reeds door ons vermeld. Dhr. Crucq zou voor de klein verbruikers den gasprijs met 2 cent willen verlagen en de reductie voor de grootverbruikers willen verminderen. Dhr. v. d. Bout zegt dat door het groole gasverbruik de gasprijs verlaagd kan worden. Dhr. CrucqWie zijn die groot verbruikers Dhr. Stieger :x De protestantsche kerk, de motoreu.,.. Dhr. CrucqDe gemeente. De scholen, het rijk, de rijksgebouwen en het postkantoor znllen toch niet meer gas gaan verbruiken. Dat is toch geen industrie f Voor reductie der industrie heeft spr. geen bezwaar. Dhr. Stieger meent, dat wanneer het voorstel Crucq wordt aangenomen er niets zal komen van het vormen eener reserve. Het voorstel om de industrie, de motoren te verlagen is een voorstel van den directeur, omdat vele gasmotoren werden ver anderd in ruw-olie-motoren. Men moet kunnen concurreeren, Men wilde ook de Ned. Herv. kerk, welke van plan was centrale verwarming aan te leggen, als klant houden. Daar om is het voorstel o.a. tot kerken uitgebreid. De kerken die niet worden verwarmd, zullen nu ook eerder over gaan tot gasverwarming. Dhr. v. Poelgeest zegt, dat juist door dat de grootgebruikers lager tarief krijgen, de kleinverbruikers ook een lageren prijs znllen kunnen krijgen. De industrie gebruikt gas op uren dat we gerust meerdere gasafname kunnen hebben. Dhr. Stieger zegt dat de verlaging uitbuitend geldt voor de industrie en de kerkverwarming. Dus niet voor het licht. Dhr. Buijs meent dat er niet zoo'n groot verschil moet zijn tusschen wat groot- en wat klein gebruikers betalen. Deze laatsten zullen dan misschien een afschuw voor 't gas krijgen. Dhr. Stieger vindt dat we hier in Goes met 10 cent voor lichtgas een schitterend figuur maken. Dhr. Crucq stelt voor om 2 cent te verlagen voor lichtgas en de 2 laat" ste categorieën grootverbruikers voor verdere reductie te schrappen, dus niet verder gaan dan 60007000 VI». Dhr. Goedbloed wijst er op dat het voorstel van B. en W. in 't voor deel van het bedrijf is. Dhr. Vienings zegt dat dhr. Crucq het paard van dhr De Die berijdt- Juist door aan te moedigen dat de industrie meer gebruikt, kan het kraantje van den minderen man goedkooper zijn. Iedere neringdoende moedigt zoo veel mogelijk het gebruik aan. Dhr. Crucq zou met zijn voorstel den min deren man geen dienst doen. Het voorstel Crucq wordt verworpen met 102 st. (voor Buijs en Crucq). Het voorstel van B. en W. wordt hierna z, h. s. aangenomen. Verbouwing stokerij. Dhr. v. Poelgeest is bet nog niet duidelijk waarvoor .goedkeuring wurdt gevraagd. Z. i. ten eerste om een strook van den publieken weg in beslag te nemen voor de gasfabriek en ie om f 1200 be chikbaar te stellen. Dit geld kan uit het bedrijf genomen worden. Maar het is niet de bedoeling dat dit uit het bedrijfsresultaat 1924 zal geschieden. Neen, dit geld is er al. Spr. vraagt waarom vroeger f 100.000 uitgegeven is voor bet gasbedrijf, zon der dat B. en W. hiervoor hij den Raad gekomen ziin. Nu geschiedt dit wel voor deze f 1200. De voorz. zegt, dat de gascommi sie niet zonder toestemming van den ra; I over de reserve kan beschikken. Dhr. v. Poelgeest-. Pardon, de gas- commissie is een adviseerend lichaam. De voorz. zegt, dat B. en W. zeker hun leven beteren. Dhr. v. Poelgeest meent, dat dit niet de bedoeling der verordening is en dat de gang van het bedrijf er door zal worden tegengehouden. Dhr. Vienings zegt, dat het hier niet om het budgetrecht gaat. Het geld is voorhanden, het ligt er. Daar om kan het gasbedrijf daarmede een werk uitvoeren dat noodzakelijk is. De voorz. meent, dat over de reserve de gasfabriek niet de beschikking heeft. Dhr. Goedbloed't is geen reserve. Dc voorz. wijst op art. 141 der gemeentewet, dat luidtDe Raad be veelt het aanleggen of verbeteren van gemeentewegen, waterleidingen, straten, pleinen, grachten, gebouwen, werken en inrigtingen. Dhr. v. Poelgeest zegt, dat de raad reeds goedgekeurd heeft het fonds, en daaruit kunnen b.v. uitbreidingen be taald worden. In ettelijke gemeenten wordt dit zoo gedaan. In groote gemeenten wordt 5 ton voor uitbreiding uitgetrokken, dat wurdt niet allemaal gedetailleerd. Als de directeur 10 gas meters koopt zou hjj 't nu aan den Raad moeten vragen. Zoo kan toch geen bedrijf gevoerd wordeD. Maar bij het maken der gemeentebegrooting hebben wij geen buitengewone uitgaven gezet voor het bedrijf. Dat is des Pudels Kern. Daarom zijn B. en W. huiverig. Dit is de manier om goedkeuring van Ged. Staten te krijgen. Er is dit jaar al f 30.000 uitgegeven zonder kennis van den Raad. De voorz. zegt dat voor deze f 1200 de goedkeuring van Ged. Staten niet noodig is. Dhr. Crucq zon met het oog op het verkeer bij de verbouwing een ronden hoek willen maken. Het voorstel van B. en W. wordt z. h, s- aangenomen. Dhr.-y. Poelgeest vraagt naar de opvatting van B. en W. over den pachtprijs. De voorz. meent dat f 25 per jaar voor dezen eigenaardigen grond, waar niemand belang bij heeft, een behoor lijke prijs is. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Verzoek Pukken. De voorz. zegt, in verband met de opmerking der fin. comm., dat de afheining er al is. Moet er een nieuwe afheining komen, dan- zal dhr. Pukken waarschijnlijk niet willen pachten. Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen. Burg. Armbestuur. Dhr. Crucq bevreemdt het dat er geen van onze menschen op de aanbe veling van het Burg. Armbestuur staat. Nu is het weer een kerkelijke. Vroe ger is al meermalen beloofd dat een van onze menschen er op zou komen. De voorz. zegt dat hem van deze belofte niets bekend is. Het verzoek is wel overgebracht aan het Bu-g. Armbestuur. De stemming is vrij. Dhr. Crucq vindt het ontzettend klein dat wij overal huiten gehouden worden. Waarom is dat nu noodig. Hoe zouden de andere partijen reagee- ren tegenover een dergelijke uitsluiting Spr. geeft den Raad in overweging te stemmen op een s.d.a.p.-er. Benoemd wordt dhr. 1. Wessel met 9 st., 1 blanco en 2 op dhr. Overhoff. Op een vraag van dhr. Goedbloed zegt de voorz. dat meermalen van ge meentewege de bezwaren van dhr. Cmcq ter kennis van het Burg. Arm bestuur zijn gebracht. Ontslag van dhr. Snouck. De voorz. zegt dat dhr. Snouck zich steeds heeft doen kennen als een zeer ijverig onderwijzer en een goed onder wijzer, wat o.a. hieruit bleek dat zijn leerlingen hem zeer gaarne mochten. Op aangename wijze gaf hij zijn lessen en een extra woord van dank is hier wel op zijn plaats Spr. wenscht hem nog vele jaren van welverdiende rust toe. Het gevraagde ontslag wordt ver leend. Commissie Wering Schoolverzuim. In de vacature J. M. v. d. Peijl wordt tot lid van bovengenoemde com missie gekozen met alg. stemmen dhr. J. Ruisaard. Aanvaarding grond Westsingel. De voorz. wil voor den grond een bedrag geven al is het f 0.25, dan kan de overdracht op het stadhuis geschie den, anders moet het bij notarieele acte, want dan wordt het een schenking. Aldus besloten. Leergangen voor de praktijk. Dhr. Labrijn klaagt er over dat de fin. commissie dit voorstel zoo laat heeft ontvangen, slechts eenige dagen voor de raadsvergadering. Dan moet alles halje travalje geschieden. Het zou van meerdere deferentie voor de commissie getuigen als zij de stukken vroeger ontving. De voorz. zegt dat dit niet altijd zoo gemakkelijk is. Op 14 Juni kwam er pas advies van de inspectie. B. en W. hebben geen bezwaar om dit punt aan te houden. Dhr. Crucq vraagt of het dan niet te laat wordt, Ged, Staten moeten nog goedkeuren. De voorz. zegt dat Ged. Staten alleen voor bewijs van een ontvangst hebben te teekenen. Bioleering Willem Zelleweg. Dhr. Buys wil in overweging geven om in de bouwverordening vast te leggen dat de ondernemer(ster) zelf rioleert. De voorz. vindt dit een heel moei lijk pnnt. Er zijn bijna evenveel ge vallen als er rioleeringen zijn. Althans bij de bestaande toestanden. De hier aanwezige sloot (van het spoor) wordt verlegd naar de overijde op terrein van de spoor en breeder gemaakt. Zonder rioleering blijven we hier met den vuilen boel zitten. Dhr. Goedbloed had den aanlegger van den weg willen verplichten de sloot te dempen. De voorz.: Dat kon niet, omdat de sloot van de spoor is. We behoeven nu slechts de kleinste helft der riolee ring te betalen. Dhr. v. Poelgeest vindt de film van de Willem Zelleweg zeer onaangenaam. Eenige jaren geleden is een grond- speculatie op touw gezet,' deze ging niet door omdat technisch niet ge maakt werd wat speculanten wilden. Toen zaten zij met dien grond in hun maag en maakten zij er een bouwspe- culatie van. Toen heeft de Goesche raad zich laten verleiden om een hofje te maken. Er kwam een particulier paadje met een hekje. Geen openbare weg. De be woners waren afgesneden van gas en waterleiding. Er stond indertijd ook in de voorwaarden dat de rioleering van den weg volgens aanwijzing van B. en W. zou geschieden door den eigenaar. Nu komt dhr. v. Iwaarden voor f 40 van de rioleering af en deze heeft er het voordeel van. De voorz. zegt dat de uilloozing op de sloot geschiedde. Het spijt dhr. v. Poelgeest dat B. en W. daarmee genoegen genomen hebben, dat is toch geen rioleering. De voorz.-. Wij hadden over de sloot niets te zeggen. Zoo is het ook bij de sloot voor dhr. Verdonk die in rijks- handen is. Het voorstel wordt hierna aange nomen. Dhr. v. Poelgeest verzoekt aau- teekening dat hij er tegen is. Crediet bezoek H.M. de Koningin. De voorz. zegt dat wanneer' de commissie tegenwoordig geweest was bij de besprekingen van B. en W., zij overtuigd zou zijn dat de zuinigheid betracht zal worden. Dhr. Labrijn zegt dat in de tan- teekening der fin. comm. geen wantrouwen gezien moet worden. Het bJanco-crediet is toch wel een bewijs van vertrouwen. -De voorz. antwoordt dat het de be- doeüug is dat de ontvangst zoo zuinig mogelijk geschieden zal. Het voorstel wordt aangenomen. De sec. dem. weoschen geacht te worden tegen gestemd te hebben. Dhr. Crucq vraagt naar de kosten. De voorz.Wijn zal er niet worden geschonken, alleen limonade en een koekje. Dhr. Crucq: Kan dat niet voor niets worden geleverd Dan wordt men hofleverancier. Rondvraag. De viorz. doet de mededeeling dat B. en W. nog niet klaar zijn kunnen komen met de opdracht i. z. het op maken van een nieuwe salarisregeling. Het gebeurt werkelijk niet expres. Hedenmiddag hebben we nog een vergadering gehad met de heeren van het georganiseerd overleg. Hoe eerder alles afgeloopen is hoe liever het spr. zal zijn. Op een vraag van dhr. Goedbloed zegt de voorz. nog geen datum te kunnen noemen. Er komen allerlei vertragingen, o.a. ziekte van een per soon dien men er over moet spreken, enz. Dhr. Goedbloed zegt dat het nu toch al zes maanden geduurd heeft. Spr. heeft indertijd dhr. v. Poelgeest al geraden neemt het nn voorloopig maar aan, want anders dnurt het maanden. Voor de eerste 8 maanden zal de nieuwe regeling zeker niet gelden. Er blijft dm nog maar 1 jt van 1924 over. En terugwerkende kracht zal men toch wel niet verleenen. De voorz. zegt, geen aannemer van professie te zijn. De termijn van 3 maanden is ons opgedrongen. Werke lijk als U er bij was, zou U zeil zeggen het kan niet vlugger. Zoodra de voor stellen klaar zijn gasn ze naar de fin. commissie. Dhr. GoedbloedMet aangenomen werk heeft 't niets te maken. De voorz. hoopt in de volgende raadsvergadering met de voorstellen te kunnen komen, maar hij kan geen zekerheid geven. Dhr. Labrijn vraagt naar de bui tengewone bezwaren. De voorz. zegt, dat we veel inlich tingen noodig hebben, die niet altijd onmiddellijk beantwoord worden en in den juisten vorm. Dhr. Eckhardt zon uit de auto bussen een sla-tje willen slaan. Aan 't spoor moeten ze ook betalen. Ook de autobus-ondernemers zouden dit weuschen, ze hebben dan recht op een plaatsje. Spr. noemt fl per week per bus. De voorz. antwoordt dat een auto busondernemer hem gezegd heeft: dan zie je me niet meer. Dhr. Eckhardt: Gelooft u dit? De voorz. meent dat sommigen van de spoor 't geld terug gekregen hebben. Dhr. Labrijn zegt dat er zijn die een andere plaats hebben opgezocht. De voorz. zegt dat er Dinsdag 26 naast elkaar op de Msrkt stonden. Op den dag van het Kon. bezoek moeten ze daar niet komen, hierover is spr. nu in onderhandeling. De autobussen acht spr. een belang voor Goes. Dhr. Eckhardt vindt dat alle bussen gelijke rechten moeten hebben. Dhr. Goedbloed vraagt om een ver ordening om vaste staanplaatsen aan te wijzen. Dit geschiedt toch ook in groote plaatsen. Spr. wijst op Den Haag en Rotterdam. Dhr. v. d. Bout: Den Haag is er niet schitterend afgekomen. De meeste gemeenten zijn nog aan '.t probeeren. Hier kan er ook niet altijd politie bij staan. De voorz. zal een en ander nog nader met de bestunrderen der autobusondernemersver. bespreken. In' Middelburg hebben ze Goes tot voorbeeld gesteld. Dan zon je denken het is hier een El Dorado. Dhr. Eckhardt zegt dat dhr. Kraak- Steeman hem gezegd heeft er op ge steld te zijn vaste standplaatsen tegen betaling te krijgen. De voorz. vreest dat de autobussen dan b.v. op het slot Oostende zullen gaan staan. Dhr. Eckhardt: Toch niet voor niets De voorz.Dan zonden we moeten gaan concurreeren. Dhr. Labrijn vindt dat hel hier heel goed gaat. Waarom nu direct een hooge heffing te treffen op bussen, terwijl er vele toch al niet zoo schit terend voor staan. Laat ze hun passa giers maar naar Goes vervoeren. Dat is een groot belang voor de gemeente. Dhr. v. d. Bout antwoordt op een vraag van dhr. Vienings naar den ge zondheidstoestand van den burgemees ter, dat de behandelende geneesheer verwacht dat hij binnen enkele weken hier terug zal komen, nog niet cm direct zijn fnnctie te aanvaarden, maar dit toch wel ongeveer 19 Augustus, als 't verlof om is. Dhr. Goedbloed heeft het bevreemd dat in het gemeentegebouw het Schut tershof tijdens de Nijtengo zooveel ver lof is gegeven tot dansen. Men moet toch ook rekening houden met de men schen die daartegen bezwaar hebben, ook met hun penningen is het Schut tershof gekocht. Het is ook niet billijk tegenover anderen die dansgelegenheid hebben. De voorz. acht het dansen in het volle licht, zooals dat hier geschied is, niet verkeerd. Dhr .Goedbloed er zijn velen in Goes, die er bezwaar tegen hebben. De voorz, vindt dat het dansen vooral aan degenen die toch niet kwamen moeilijk aanstoot kon geven. Spr. merkt nog op dat men bij alles voor- en tegenstanders heeft. Dhr. v. Poelgeest acht de Nijtengo zeer geslaagd. Spr. zegtLaten we de zaak nn eens omkeeren. Het kan zijn dat er straks een ander comité komt dat een feest geeft en niet laat dansen. Dan komen er weer heel veel mensehen in de gemeente die vragen: waarom mag hier nn niet worden gedanst f Moet hier dan op worden gereageerd De voorz.: Bij de Vreemid werd ook wel gedanst. Dhr. Goedbloed.Toen was het nog geen gemeentegebouw. De voorz.Wat maakt dat nu voor verschil. Dhr. Labrijn meent, dat nn het gebouw eenmaal verpacht is, de ge meente er naast staat. De tentoonstel ling had toevallig ook in de Prins van Oranje gehouden knnoen worden. Dhr. Goedbloed.Het gebouw is verpacht op voorwaarden. De voorz. meent dat het mogelijk moet zijn dat het gebocw aan zijn doel beantwoordt en behoorlijk kan worden geëxploiteerd. Op een vraag van dhr. Crucq zegt de voorz. dat de tuin op kosten van het tentoonstellings-comité geheel zal worden hersteld. Dhr. Crucq vraagt of er niet ruw gekapt is. De voorz- meent dat de ballon per ongeluk een tak heeft meegenomen. Hierna sluiting. De niet vermelde voorstellen werden zonder discussie aangenomen. Provlaciale Staten van Zeeland. Ged. Staten stellen nog voor afwij zend te beschikken op het verzoek van de besturen van de Kon. Ned. Auto mobielclub en den Alg. Ned. Wielrij- dersboud om f 1500 bij te dragen in de kosten van verbetering van het gedeelte van den hoofdverbindingsweg tnsschen Noord Brabant en Zeeland, hetwelk gelegen is in de gemeenten Rilland-Bath en Krabbendijke, terwijl dan beide vereenigingen ieder f 500 zouden beschikbaar stellen.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1