111 jaargang. N\ 75. Donderdag 26 Juni 1924 BUITENLAND. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Wonden Vmb Kloosterbalsem CTADSNIEU WS. al gekocht? ABONNEMENT Prjjs per kwart**], in Goet f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Coesche Courant ADVERTENT1ËN v*n 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent, Driemial plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. COURANT Z\j, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum versehy nende num mers GRATIS. De ontruiming van hef Roergebied- Een hoofdartikel, onderteekend Joseph Dubois, in de Ere Nouvelle van Zon dig, geeft een nieuwe verklaring van het uitstel der ontruiming van het Roergebied. Toen Poinearé zich in scheepte op de onderneming van de Roer, was hij zoo voorzichtig te ver klaren, dat men zich geen gouden ber gen moest beloven, maar tevens verze kerde hij toen, en kwam hier later herhaaldelijk op terug, dat de Roer- begrooting in evenwicht was de uit gaven voor de bezetting waren gedekt door de inkomsten. Wij zullen er nooit geheel achter komen, zegt Dubois, hoe die begrooting iu elkaar gezeten heeft, doch dit is zeker in deze begrooting waren niet begrepen de honderden dagelijksche kleine uitgaven, kosten van installatie, van onderhoud der be- zettingskostsn enz. Deze moesten op de bevolking verhaald worden door plaatselijke belastingen, requisites en dergelijke. Ten minste op papier. Want in de praktijk bleken de aldus verkre gen inkomsten spoedig onvoldoende. Men moest tot maatregelen van ge weld overgaan. Deze toestand riep echter een con flict in het leven tusschen de burger lijke bezetting, vertegenwoordigd door Tirard en de militaire bezetting gene raal Degoutte en zijn staf. Daar hij tegen eiken prijs een sluitende begroo ting wilde hebben, steunde. Poinearé Degoutte tegen Tirard. Degoutte had den minister-president gewaarschuwd, dat het niet zon gaan om die üoodige inkomsten binnen te krijgeh zonder ernstige plaatselijke conflicten uit te lokkei, doch dit was volgens Poinearé geen bezwaar. De minister van oorlog Maginot bevorderde, ten koste van één der helpers van Degoutte, den generaal Desvigues die zich om de plaatselijke belangen in het bezette gebied be kommerde, den kolonel George, die de door Poinearé bevolen politiek zon uit voeren. Deze, met behulp van „den vervaarlijken Filippi," zooals Dubois zegt, trad zoo roekeloos op, dat de internationale advokaten dreigden op te treden de Fransche juristen moes ten bemiddelend optreden. De heele zaak kwam aan het licht en Poinearé zag zich gedwongen een onderzoek te bevelen naar het optreden van de militairen. Intnsschen is hij afgetreden en zijn opvolger blijft zitten met de liquidatie 62 EEN ZONDERLINGE HISTORIE door A. MÜTZELBURG. Er bleef niets anders over, dan den chirurg zorgvuldig te laten bewaken, hem dan volgens den vorm aan te kla gen en de verklaringen van de gevan gen bokruitera af te wachten. Iedere onverstandige, onberaden stap kon bij zulk een doortrapt man gevaarlijk wor den. Hij begaf zich naar den overste en verklaarde, dat Kirohhofl de leider der bende was, legde hem in korte woorden uit, hoe hij op zijn verdenking was gekomen en verzocht hem den cbirnrg en diens woning nauwkeurig te laten bewaken. Een geluk, dat de oude heer zulk een onvoorwaardelijk vertrouwen in den kapitein stelde, an ders zou hij waarschijnlijk ook in staat zijn geweest, het hoofd te schudden en te verklaren, dat een man v*n eer niet in zijn rust gestoord mocht worden, Drie dragonders vatten post voor Kirchhoff's huisdeur. Festenrath ver zocht Peter eveneens een oogje op het huis te houden. Toen reed hij met den overste de stad binnen, ten einde Bo- kelmann en de overige rechterlijke en politie-ambtenaren te wekken en hun van al de onregelmatigheden, die door de militaire overheid ten koste der bevolking in het Roergebied bedreven zijn. Het zou uitsluitend zijn, om orde te stellen op den toestand, die in het Roergebied is ontstaan door de samenwerking van Degoutte met de douaue en de Fransche politie, dat de ontruiming moet worden uitgesteld. Er moet een groote opruiming onder het bezettingspersoneel gehouden worden, zegt de Ere Nouvelledoor krachtig optreden gepaard met eerlijkheid moet de vrede iu de geesten hersteld worden, dan eerst kan aan ontruiming gedacht worden, wil men een plotselinge en gevaarlijke ontspanning vermijden. Frankrijk, Rusland en Amerika- De New-York Times deelt mede, dat Jusserand gisteren officieus aan Hughes den wensch van Ilerriot te kennen gaf om van gedachten te wis selen alvorens stappen te doen in zake de erkenning van Sovjet-Rusland door Frankrijk. Jusserand legde er den nadruk op, dat Herriot gedeeltelijk uit be leefdheid jegens de Vereenigde Staten handelde, doch gaf eveneens te kennen, dat Herriot van meening is dat Ame rika en Frankrijk gemeenschappelijk belangen hebben wat betreft hun hou ding jegens de Sovjetregeering en daarom zou het goed zijn gemeen- chappelijk stappen te doen en wellicht tot overeenstemming te geraken inzake de door hen te volgen gedragslijn. Het telegram eindigt met nadrukkelijk te herinneren aan de boodschap van Cooiidge aan het congres van eenige maanden geleden, waarin de voor waarden werden vermeld van de erken ning van Sovjet-Rusland door Amerika. Smufs afgetreden- KAAPSTAD. Smuts is afgetreden. De gouverneur heeft Herzog opdracht gegeven om een ministerie te vormen. veroorzaakt door branden, snijden u of stopten, builen en insectenbeten I dadelijk behandelen met AKKER's Raadsagenda. Openbare vergadering van den Raad der gemeen te Goes, op Vrijdag 27 Juni 1924, des avonds 8 uur. Punten van behandeling Vaststelling der notulen van de vergadering van 2 April 1924. 1. Ingekomen stukken, 2. Verzoek om afschrijving van belasting. 8. Balans en verlies- en winstrekening van het gasbedrijf over 1928. 4. Voorstellen tot wijziging van den gasprijs. 5. Voor stel tot verbouwing der stokerij van het gemeentegasbedrijf. 6. Verzoek mede te deeien, dat niet bij Meersen, maar op een uur afstand van Hertogen- rade een groot deel van de^ bokruiters verrast en gevangen genomen was. VIII. Een beschrijving te geven van de opwinding, die er sedert drie nur in den morgen, toen de zaak langzamer hand ruchtbaar werd, in het stadje heerschte, zou onmogelijk zijn. De ont zetting was algemeen, vooral in de gezinnen van diegenen, die zelf tot de gevangen bokruiters behoorden, want de vrouwen en kinderen hadden na tuurlijk geen flauw vermoeden gehad omtrent de nachtelijke bijeenkomsten van hun respectieve mannen en vaders. Tot Bokelmann, die bijna het hoofd was kwijtgeraakt, had Festenrath nog niets over Kirchhoff gezegd. Wel echter drong hij aan op een huiszoeking bij Carsten. Met betrekking tot den dief stal bij den rentmeester had dit onder zoek geen resultaater werden evenwel een menigte andere gestolen voorwerpen ontdekt. In de morgenschemering werden nog drie mannen, die getracht hadden de stad binnen te sluipen, gevangen ge nomen en naar de stadsgevangenis over gebracht, die het aantal gevangenen navwelijks kon bevatten en waarvoor twaalf dragonders de wacht hielden. Boden te paard waren naar Aken, Maastricht en andere plaatsen gezonden, om de plaatselijke overheid met bet gebeurde op de hoogte te stellen en te vragen om afgevaardigden naar Her van den heer J. M. Kooien om be strating en rioleering aan te brengen voor de perceelen 's Heer Hendriks- kindereustraat 7 11. 7. Verzoek vau den heer A. R. Breetvelt om verlen ging der huur van het woouhuis St Adriaanstraat 28. 8. Voorstel tot onderhandsche verpachting van grond aan het Roosjeshof. 9. Verzoek van den heer J. A. L. Q,. Fuiken om iu pacht te mogen hebben t -n stukje boomgaard in Bouwplan I. 10. Be noeming van een lid van het Burger lijk Armbestuur in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer W. S. Duvekot. 11. Verzoek van den heer C. J. Snouck om eervol ontslag als onderwijzer aan de O. L. School B. 12. Verzoek van den heer J. M, van der Peijl om eervol ontslag als lid der Commissie tot Wering van School verzuim en voorstel betreffende voor ziening in de hierdoor ontstaande vacature. 18. Voorstel tot het doen van af- en overschrijving op de ge- meentebegrooting voor 1923. 14. Voor stel tot wijziging dergemeentebegrooting voor 1923. 15. Besluit van het Bur gerlijk Armbestuur tot wijziging der begrooting dier instelling voor 1923. 16. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 16 Mei 1924 tot het aangaan eener geldleening ad f 20.500. 17. Voorstel tot uitbreiding van het aantal paardenmarkten. 18. Verzoek van den Zeeuwschen Bond van Vee handelaren om i le. in verband met een te houden handelsvee-tentoonstelling de gewone weekmarkt van 7 October 1924 te houden op 8 October d.a.v. 2e. om ten behoeve dier tentoonstelling een 3ubsidie uit de gemeentekas toe te staan. 19. Verzoek van den heer H. van Sabben om een timmermans werkplaats te mogen bonwen achter de in aanbouw zijnde woning hoek Rimme- landplein-Piccardtstraat. 20. Voorstel tot aanvaarding van een stukje grond op den hoek van den Westsingel en de Middelburgsche straat. 21. Voorstel om opnieuw vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de O. L. School A. 22. Voorstel tot vaststelling van verordeningen tot regeling van Leergangen voor de Praktijk en tot heffing en invordering van schoolgeld daarvoor. 23. Voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag van f 160 voor het aanbrengen eener rioleering langs den Willem Zelleweg. 24. Voorstel tot het toekennen van een crediet in verband met het a.s. bezoek van H. M. de Koningin. Stokken voor den Gemeenteraad. Gemeente Gasbedrijf. Balans en Verlies- en Winstrekening over 1923. In verband met de voorgestelde extra- afschrijving op de watergasinstallatie ad f 13.124 sluit de verlies- en winst rekening met een winst van f 17.860.60^, togenrade af te zenden, teneinde het verhoor der gevangenen te leiden. Festenrath was overal, waar hij zich maar even liet zien, het voorwerp van een bijna angstigen eerbied en belang stelling. Men noemde hem nu nog maar alleen bij zijn waren naam. Latere berichten van den luitenant Muller meldden, dat hij nog vier boe ren had gevangen genomen, die in het broek verdwaald waren. Bovendien had hij tusschen het kamp en Hertogenrade een grooten, zwaren, pikzwarten bok gevonden, die door een messteek in het hart gedood was. Men kan zich voorstellen met welk een huiverige, schuwe belangstelling de Hertogenra dera dezen bok omringden, toen hij op eer. wagen de stad werd binnengetrok ken. Eindelijk moest Festenrath er wel toe overgaan met Bokelmann ook over Kirchhoff te spreken. De goede rechter was door de succesvolle onderneming van den kapitien, door de misslagen, die hij zelf begaan had en door het wantrouwen, dat hij in de laatste dagen tegenover den scherpzinnigen man aan den dag had gelegd, geheel en al in zijn schulp gekropen en zoo mak als een lam geworden. Hjj dreigde uit zijn vel te springen, toen Festenrath hem rustig den chirurg als hoofdman van de bende noemde, boog zich daarna onder den ontzettend zwaren last van vermoedens en aanklachten, die Fes tenrath opsomde en weende ten Blotte over de slechtheid van de menschen in het algemeen en van Kirchhoff in waarvan de helft of f8930,30 aan de gemeente ten goede komt. Gunstig advies vau B. en W. Gasprijs. De Gascommissie adviseert de gasleve ring voor motoren en kerk- en school- verwarming en voor elke andere levering van wat als industrie-gas kan worden aangemerkt, met ingang van 1'Juli a.s. te doen plaats hebben tegen een gas prijs van 8 cent per M'., met verder de navolgende reducties voor het ver bruik per jaar boven 40005000 M'. 2 cent per M8. 5000—6000 2-| 6000—7000 3 7000—10000 31 n 10000 4 nu Zij doet dit ter voorkoming, dat ver schillende groot-afnemers, door aan schaffing van andere krachlwerktuigeu dan gasmotoren, voor het bedrijf ver loren zullen gaan. Ook voor school- en kerkverwarming geldt betzelfde. Met gunstig advies van B. en W. De Gascommissie verzoekt, dat aan de sGkerij van het gemeente-gasbedrijf een uitbouw wordt aangebracht, ter breedte van 1.20 M. en ter lengte van .20 M. op den grond van het thans aanwezige rijwielpad zulks ter verge makkelijking van de werkzaamheden der stokers en daarmede verband hiu- dende verhooging der bedrijfsresultaten. De kosten worden geraamd op f 1200 en zullen uit het bedrijf kunnen worden gevonden. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Niha/d THE HOLKA WATERPROOF CO. VALKENWE6 A AMSTERDAM achten al zoft het een goede verbete ring ter plaatse zijn. Op grond van het bovenstaande kunnen B. en W. geen vrijheid vinden den Raad tot inwilliging van het verzoek te adviseeren. Verhuring woonhuis St. Adriaanstraat No. 23. B. en W. adviseeren de huur van gemeld pand van den heer A. R. Breet velt te verlengen tot en met 31 Aug. 1927 voor een huursom van f 260 per jaar en onder de thans geldende voor waarden Verpachting van grond aan het Roosjeshof. B. en W. geven in overweging, gunstig op het verzoek van Mej. wed, J. Govers te beschikken en derhalve den grond weder voor 7 jaren tegen een jaarlijksche pachtsom van f 25 opnieuw aan adressante te verpachten, onder voorwaarden. Verzoek van den heer J. M. Kooien bestrating en rioleering voor per ceelen 's Heer Hendrikskinderen- straat nos. 711. De kosten van een en ander worden door den Directeur van gemeentewer ken begroot op f 240. Het is evenwel de vraag of de ge meente verplicht is een rioolputje aan te brengen vlak voor bedoeld perceel, waar zich op een afstand van 11 M. de gemeenterioleering bevindt en de kosten 7an aansluiting f 65 bedragen, een bedrag, dat op de bouwkosten van woonhuis, garage, enz. niet veel be- teekent, doch voor de gemeente, die bij de begrooting op dergelijke uit gaven niet heeft gerekend, wel van belang is. Het verzoek van adressant zou ver moedelijk achterwege zijn gebleven, wanneer de verbouwing van zijn garage niet had plaats gehad, reden te meer voor hem om de kosten van klinker- bestrating en rioleering voor zijn reke ning te nemen. De gevraagde bestrating, die wel licht ook verdere vernieuwing voor aangrenzende perceelen met zich zou brengen, is niet strikt noodzakelijk te het bijzonder. Met betrekking tot dezen laatsten \ferd besloten, bij wijze van uitzonde ring een andere gedragslijn te volgen, hem niet direct in hechtenis te nemen, maar hem streng te laten bewaken. Nog had niemand der gevangenen hem als „meester» aangeduid en waarschijn lijk wisten alleen Carsten, Vliet en Til iets van dit geheim. Daar men kon verwachten dat hij in den loop van den dag een bezoek zou brengen bij den rentmeester vandaag zou immers zijn verloving plaats vinden kwam men overeen, hem rustig zijn gang te laten gaan en hem alleen twee begeleiders, een gerechtsdienaar en Pe ter Joshem, mee le geven.; op dezen laatsten was Festenrath absoluut gesteld, als den eenigen vertrouwbaren man, dien hij kende. Gedurende de afwe zigheid van Kirchhoff zou zijn woning doorzocht worden, want doordat hij tot nu toe zijn huis nog niet had ver laten, kon hij ook nog niets naar elders hebben gebracht. Om acht uur in den morgen ver liet de chirurg zijn woning. De gerechts dienaar Muller en Peter Joshem volg den hem op eenigen afstand. Kirchhoff ging eerst, zooals steeds, naar het klooster. Daar scheen hij blijkbaar van de nachtelijke gebeurtenissen gehoord te hebben, want toen hij weer buiten kwam, vroeg hij aan Maller, of dan dat alles wel waar zou wezenin het klooster hadden ze hem zulke wonder lijke dingen verteld. Muller, naast hem voort,loopende, vertelde hem, wat hij ge- Verpachting van grond aan den heer J. A. L. Q. Fukken. Door den heer J. A. L. Q. Fukken alhier wordt in pacht gevraagd een strook grond, behoorende tot het Grondbedrijf en gelegen aan den Sta tionsweg, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Goes, Sectie C no. 2039. De bedoeling van adressant is het bekomen van het daarop groeiende gras en fruit. Bij B. en W. bestaat tegen inwilli ging van het verzoek geen bezwaar, mits te allen tijde over den grond kan worden beschikt indien een kooper zich daarvoor aanmeldt. Aangezien de grond thans geheel renteloos ligt, achten zij een pachtsom van f 10 per jaar voldoende. Vacature W. S. Duvekot. Ter voorziening in de vacature in het Burgerlijk Armbestuur, ontstaan door het overlijden van den heer W. S. Duvekot Czn., biedt gemeld bestuur de volgende aanbeveling aan 1. dhr. Izak Wessel2. dhr. Hen drik Hollestelle. B. en W. gaan hiermee accoord. hoord had en dat in betrekking tot Fes- tenrath's deelnemen aan de ontdekking grootendeels zonderling genoeg klonk. Juist dit gedeelte scheen intusschen den chirurg het leveudigst te interes seeren. Hij verwonderde zich buitenge woon, hoe zeer die kapitein had kun nen huichelen en merkte listig op, of men iemand, die zich zoo lang voor een ander had uitgegeven, wel onvoor waardelijk mocht vertrouwen. Daarop gaf de gerechtsdienaar Mul ler geen antwoord, omdat hij er totaal niets op wist te zeggen en Peter Jos hem wierp slechts van tijd tot tijd som bere zijdelingsche blikken opdenchirurg, alsof hij wilde te keDnen geven Jou leer ik nu pas goed kennen I Overigens deed Kirchhoff, alsof het hem in 't geheel liet hinderde, dat die beiden voort durend aan zijn zijde bleven. Integen deel, hij dankte hen zelfs voor hun vriendelijke inlichtingen. Toen hij echter de huiskamer van den rentmeester binnentrad en naast den rentmeester den ouden overste, Festenrath en Bokelmann aan tafel zag zitten, verbleekte hij toch en wilde met de woorden „Pardon, ik stoor zeker 1» de kamer weer verlaten. De rentmees ter en Bokelmann zagen er zeer bleek nit en keken verlegen naar den grond; zjj konden zich nog maar steeds niet in den nieuwen toestand indenken. De overste echter trad den chirurg tegemoet en zeide„Komt u fnaar binnen 1 Wij wachten op u I» (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1