BEZOEKT HET CENTRUM" Gemengd Nieuws. V erkoopingec eii verpaichtiugeii. Marktbericht Watergetijen voor Wemeldinge. Aanbestedingen. Vergaderingen en Voorstellingen enz Aüoop van Aanbeste dingen, Verpacktiugen en Verkoopingen. LAATSTE EfS TELEGMEISUiK Telegraf. Weerbericht. Burgerlijke Stand van Goes. ,,AD HERTEN TIEN. HET CAFÉ RESTAURANT Groote Markt No. 4 tg Goes. A. JACOBS. toe op natuurkunde en werd in-,1772 op 24-jarigen leeftijd benoemd tot professor in de physica, aan bet Collage du Faucon, te Leuven, waar Van Boucbauie, zijn latere medewerker, scheikunde doceerde. In 1782 verbaasden de gebroeders Montgoliler een aantal hunner tijd— genooten door hel doen opstijgen te Parijs van overigens zeer primitieve luchtballons door middel van ver warmde lucht. Op instignatie van den hertog van Aremberg, een der msecenaten van die hoogeschool, zocht nu al spoedig de universiteit te Leuven naar een goed- koope drijfkracht, lichter dan de damp kringslucht, voor'luchtballons. Mincke- lers en zijn ambtgenoot Van Bouchaute namen tal van proeven en dr. J. F. 'fhysbaert, directeur der school voor schoone kunsten te Leuven, stond hen daarbij trouw bij, in zoover hij het soortelijk gewicht vaststelde van dè'1 verschillende gassoorten, welke Mincke- Iers wist te bereiden Van Bouchaute, de scheikundige, bepaalde zich vrijwel tot het geveti van adviezen. N a een lange reeks proeven men bedenke eens hoe uiterst primitief het instrumentarium destijds was slaagde Minckelers er in, te voldoen aan de opdracht van den hertog van Arem berg. Achtereenvolgens had hij, om dit resultaat te bereiken, allerlei stofféti' uit het dieren-, het planten- en hel delfstofl'enrijk langs drogen weg ge distilleerd. Zijn distilleerkolf was een doodgewone loop van een voorlaad- geweer, welken hij aan het gloeien bracht in een uiterst eenvoudige veld smidse. Zeer opmerkelijk is, dat hij de „lucht", welke hij verkreeg door het uitgloeien der 55 verschillende stoffen (hij beschreef die proeven uiterst nauwkeurig)'"aanstonds zuiverde door middel van ongebluschte kalk. 1 October 1783, nadat hij fijfr kolengruis had gedaan in een geweer- loup, verkreeg hij vlug en heel veel „lucht*. Vier ons steenkolen gaven een kubieken voet (Frausche maat) van die lucht, welke bij weging vier maal lichter bleek dau dampkringslucht. De hertog van Aremberg liet on middellijk een proef nemen met deze nieuwe luchtsoort en wel ïh het park van zijn kasteel bij Héverfé, waar 21 November 1783 een ballonnetje.van nog geen kubieken voet inhoud werd gevuld met deze „lucht*. Het steeg werkelijk ophet dfaadje brak en het ballonnetje, door den wind in N. W. richting gedreven, daalde, na *25 K.M, te hebben afgelegd, bij Sichem. Aanstonds ging men nu over tot zekere en grosfabricage. Thysbaert liet ijzeren buizen gieten, waarvan de kleinste wel 20 pond steenkolengruis kon bevatten en Dey, de secretaris van den hertog, maakte een grooteren ballon van 400 velletjes goudvlies, ieder van 4 vierk. duim -hi' men had destijds nog geduld welke ballon eveneens werd opgelaten uit het park, wegdreef in Z. O. richting en zelfs hoven Thieneu werd waargenomen. 24 Februari 1784 liet een pater dominicaan te Antwerpen een met „steenkolenlucht" gevulden, eveneens van goudvlies vervaardigden ballon op, hoog 3 voet 2 duim, diameter 27 duim ^Autwerpsche maat), welke, zwaar met sneeuw 'bedekt, een half uur later daalde te Scbriek en, na ontdaan te zijn van de sneeuw, nog verscheidene minuten tegen den zolder der pastorie van dat plaatsje bleef zweven. Het doel het vinden van een goedkoope drijfkracht, lichter dan dampkringslucht voor ballons.... was dos volkomen bereikt. Spoedig echter kwam Minckelers tot de belangrijke ontdekking dat steen knlengas brandbaar was. De lucht ballon was dus oorzaak van de Bteeri- kolengas-ontdekking. Onder een vrachtautoHet elf jarig zoontje van W. V., te Gorcum kwam met zijn fietste vallen,juist toen een vrachtauto passeerde. Het ventje geraakte onder een der achterwielen van de auto. Met been-en armwonden en inwendig gekneusd werd de knaap naar het gasthuis vervoerd. De knaap is tegen den avond aan de bekomen ver- wondiugen overleden. Door koeien aangevallen. De 72-jarige vrouw van een landbouwer in de gemeente Steenwijk werd, toen zij zich tusschen haar grazende koeien bevond, door een dezer dieren op een gegeven moment aangevallen. Het woe dende .(lier wierp de vrouw tegen den grond en liep eenige malen over haar hpen. Op verschillende plaatsen aan het lichaam vooral aan hoofd en schouders werd het slachtoffer ernstig gewond. Een gevaarlijke slager. Dinsdag brachten te Weesp de commiesdienst- geleider dansen, de commies De Vries en de hulpkeunneester Fokker een be zoek bij den slager D. v. d. II. aan gezien hel vermoeden bestond dat er een kalf geslacht was, waarvan geen aangifte was geschied. Het onderzoek ging nogal met moei lijkheden gepaard. In de slaapkamer pleegde v. d. H. ernstig verzet tegen commies Jansen. „In bed ligt mijn vrouw en je hebt hier niets te maken 1* riep de slager verontwaardigd. Toen de ambtenaar wilde naderen, greep de slager hem vajst en trachtte hij den heer J. Je kanjer uit te dringen. Deze liet den weexqpannigen slager dooi den anderen commies en den hulpkeunneester stevig vasthouden, waarna hij een onderzoek instelde. Toen hij>fle dekens wegsloeg lag daar het geslachte kalf. De,slager werd bij het ontdekken van het bedrog ziedend van drift en wilde met een groot hakmes den heer Jansen te lijf. De commies kreeg een diepe wonde in den rechterarm waaruit 't bloed stroomde. De getroffene vluchtte de straat op, en onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Van een en ander en ook het verzet met geweldpleging werd proces-verbaal opgemaakt. De hoed van mevrouw. Bjj een van Arnhem werd een pakje aangeboden, vergezeld van een kwitantie groot f 10. De brenger van het pakje deelde de dienstbode mede, dat het pakje een ,hoed bevatte, dien mevrouw bij een firma daar ter stede had gekocht. De dienstbode accepteerde het pakje en betaalde de kwitantie, Bij thuiskomst van mevrouw bleek, dat deze geen hoed besteld had en dat de dienstbode de dupe was geworden van een oplichter. Het pakje bevatte een waardeloozec, ouden dameshoed. Het bleek, dat bij verschillende in gezetenen geprobeerd was dezen truc toe te passen, echter zonder succes. De recherche had dra den aanbieder ontdekt. De man bleek uit Den Haag te zijn en met een getrouwde vrouw, bij wie bij commensaal was, op pad te zijn gegaan. Te voet waren zij Zuid- Holland en Utrecht doorgetrokken, de nachten doorbrengend in een meege nomen tent. Zoo waren zij op hun zwerftochten ook te Arnhem gekomen en had'dhT? Hun tent opgeslagen bi. Valkenhuizen. Om in hun onderhoud te voorzien had de man den truc toe- Radio op de boerderij. Ook sommige boeren hebben hun radio toestel, vertelt de „Msb.* Te Jutfaas is er zelfs een, die het gebruikt ten dienste van het bedrijf. Hij had dezer dagen een middag dutje gedaan en dacht„kom, ik g: nog eens even aan mijn toestel luiste ren." Toevallig hoort hij juist de prij zen afroepen van de varkensmarkt te Leiden. Hij noteerde ze knaphandig. Kort daarna kwam een veekooper hem bezoeken. Deze wilde varkens koo, pen. De tijden waren slecht, de varkens waren niets waard en de boer zou goed doen zijn varkens voor een prikje weg te doen, Ji Zoo, zei de boer, niets waard. Je kunt mijn varkens krijgen, maai tegen den prijs, dien ze te Leiden geven en dien ik daar juist door mijn radióheb opgevangen. De veekooper, die de var kens hebben moest, maar bemerkte met een boer te doen te hebben die hem te pienter af was, betaalde met een zuurzoet gezicht de gevraagde prijzen De man, die recidivist is, is ter be- schitkihg van de 'justitie gesteld, de vrouw is op vrije voeten gelaten. De strijd om de bruid. Zondag, morgen had op den Arnhemschen weg te Apeldoorn een hevige vechtpartij plaats, welke haar oorzaak vond in het feit dat mej. L., die te Wageningen met G. ondertrouwd was, meer beha gen toonde te hebben in S. uit Zwolle, met wien zij was medegegaan. De brui gom, die met een kameraad II. op zoek was naar de trouwelooze bruid, vond haar in gezelschap van haar vriend aan den Arnhemschen weg. Na een korte woordenwisseling volgde er ter stond een hevige vechtpartij, waarbij men zich van messen en steenen be diende en die tengevolge bad, dat H een ernstige steekwonde in den rug bekwam, welke een ontzettend bloed, verlies veroorzaakte en 8. zwaar aan het hoofd gewond werd en bovendien een levensgevaarlijke steek in den buik opliep. Deze beiden zijn, na voorloopig ter plaatse te zijn verbonden, naar hei ziekenhuis overgebracht G., de ongelukkige bruigom, bevindt zich thans in arrest. 1 Treurig. De 63 jarige werkman B. van de timmerfabriek der Gebrs. R. te Hulsberg en sinds enkele weken ziek, kwam met veel moeite ten ge meentehuize aangestrompeld, vertelt de L. K. Nauwelijks was hij binnen of hij zonk op den grond toen hij een weinig bijgekomen was, verklaarde hjj den gemeeitesecietaris niet meer naar de limmerfabriek, waarin men hem een klein vertrekje had ingeruimd, te zullen teruggaan, daar het hem aldaar aan verpleging en onderhoud absoluut ont brak en van mogelijkheid om te ge rezen geen sprake kon zijn. Daarop liet de secretaris aanstonds den burge meester roepen. Deze, getroffen door den toestand waarin B. verkeerde, be gaf zich onverwijld naar de timmer fabriek en verzocht den werkgever B. onmiddellijk terug te komen halen. Aangezien R. hieraan geen gevolg wilde geven, besloot de burgemeester andere maatregelen te nemen. Hij requireerde een auto, welke B. naar het St. Josephgesticht te Heel,.door den burgemeester inmiddels verwittigd, overbracht. Maar intusschen was zijn toestand dermate verergerd, dat hij meer dood dan levend scheen. Met veel moeite hielp men hem in den auto, terwijl de secretaris den tocht zou met maken. Onderweg echter, in de nabijheid van Susteren, vroeg de zieke uit den auto te mogen gaan om een glas water te drinken. Dit geschiedde iu de eerste herberg die men aandeed. Toen men B. weer het rijtuig hielp instappen zonk hij ineen en was dood. f 14, Nieuwe aardappelen (poters) f 5 a f 7, Nieuwe aardappelen (kriel) f 2, alles per 100 Kg., Bloemkool f 4 a t 17, Kropsla f 0,60, beide per 100 stuks, Wortelen f 7 per 100 bos. Juni. 24 Goes, dekkleeden en tenten, de Wilde en Heijboer. 27 's Heer Hendrikskinderen, woonhuis met erf en tuin, Pilaar. 28 Kapelle, verp. boomgaard, verk. meu« bilaire goederen, Kram. 28 's Gravenpolder, kersen en pruimen, Neervoort. Nieuwdorp, inboedel, Pilaar. Juli 2 Wolfertsdijk, Kapitale hofstede met boomgaard, bouwi en weilanden, Van Dissel. 5 Kamperland, hofstede met boomt gaard, bouw» en weiland, Hioolen. 18 Wissekerke, veldvruchten, Steenhove Markusse. 2223 Wissenkerke, kap. Landbouwers- inspan, Steenhove, Markusse. 23 Heinkenszand, huis, schuur, erf en inboedel, van Cleef. 24 Wolfertsdijk, woonhuis, kweekerij, erf, enzvan Disstfl. Rotterdam, 23 Juut 1924. Vlasaanvoer 4400 blauw 11,40 a f 1.75 9500 geel t 1.35 a f 1-75 8.00 Gror niugeut 1,35 a i f.75, 50U wit f 1,10 f 1 45 850 dauwroot f 1,25 a f 1,45. Ajuin, Egyptische f a 10.- kleine t O, extra i 0, a f O. stroogele f Maltha 75000 K.G f4.75, aanvoer gering. Granen buitenlandsche, kalm Meel f 16 50 a fMais mixed t Haver Petersburger 1 9,50 Lap lata Mais f 177 Binnenlandse he: Kanariezaad Karwijzaad Maanzaad Koolzaad M' isterdaad [bruin] Mosterdzaad [geel] B jekweit, Zonnebloempitten Lijnzaad [voer] Lijnzaad [zaai] Tarwe Tarwe afw. f 27 50, 30, 22. 65, 32. 12.- 28, 00, 70, 33, 14. a 14,40 12.50 a 13.25 00,00 a a i 000 a 00' - 0, a 0' 00.00 a 00 a OO'OO 00, a --'00 a oo; o. a 6 25 a 7,25 a G srst chevalier Gerst mindere Haver Evwten kl gr Schokkers Kroon Bvuineboon -u puike minder Eieren VARKENSMARKT ROTTERDAM Varkensaanvoer 1622 eerste kwaliteit f 0 56 a f O 59 tweede f 0 50 a f 0 53, derde f 0 46 a f 0,48 zouters f 0,50 a 0.56, redelijken handel. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger.) (Oude tjjd.) san den dijk, groot 13 H.A. 36 A. 20 c.A. aan Francois Jacobus Dees, alhier, voor if 34785,34, accessoireu f 60. Samen f 84845,34. Bouwland aldaar, groot 1 H.A. 10 A. 50 c.A: aan Pieter Hendrik Israël, alhier, voor f 2831,55. Bouwland aldaar, groot 94 A. aau Marinus Izak van de Velde, alhier, voor f 1992,80. Weiland aldaar, aan den Kortenweg, groot HHL.A. 40 A. 90 c.A. aan Jaeobus de Smit, te Kamperlaad, voor f 3788|'17. Totaal f 42952,86. Vrijdag werd alhier door nolaria Pilaar voor Daniël Gillisse publiek verkocht 1. Een woonhuis met steenen schuur en erf op het dorp alhier, groot 1 A.'85 c.A. aan Adriaan Machiel van Damme, aldaar, voor f 3530. '2, Een steenen schuurtje en erf aldaar," in den Thoornpolder, groot 20 c.A. aau'Teunis van Liere Kz., alhier, voor f 60Ö. Samen f 4130. Juni. 28 Goes, lichten, schoonmaken, teren en inhangen van 3 sluisdeuren op het Goesche Sas. Dir. Gemeentel werken. Veilinga-Vereetiiigiiiö KapBlIe-Biezelinge en Omgaving. Groote Veiling van 2,0, Juni 1924. Kruisbessen f 12 a f 13,20 p. 100 Kg. Kleine veiling. Aardbeien f 21 a f 44 per 100 K.G. Kropsla fl per 100 krop. Vroege roode kersen f41 a f 44. Vroege aardappelen f 11 a f 13. Kleine aardappelen f 8. Postelein f 7. Meirapen f 1 per 100 K.G. Veitmgsvaraaniging „E. M. IW." Krsbbaniiijke Veiling vau 21 Juni 1924, Kruisbessen f 12,30 a f 12,60 per 100 kilo. Aanvoer 20000 kilo. Veilingsvereaniging „Zuid-Seveiand" Goes. Groote Veiling van 21 Juni 1924. Kruisbessen f 12,30 a f 12,90 per 100 Kg. Kleine veiling. Aardbeien f 32 a f 40, Doperwten f 24, Peulen f 22, Tuinboonen f 10, Nieuwe Aardappelen (groote) f 10 a Juni. 16—24 Schuttershof, Nytengo 24 Landbouw»Bioscoop, Harlekijn. 24 Prins van Oranje, lezing Zijlstra, „Fijne zaden en hunne bestemming", Oudleerl. K.L.W S. 27 Landbouw»Bioscoop, Vadertje met Jackie Ooogan Dagen. Hoogwater. Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 24. Juni 8.38 8.57 2.00 2.22 25 li 9.35 9.57 2.56 3.25 26 H 10.39 11.04 3.59 4.32 27 11.45 5.02 5.35 28 r 0.09 0.47 6.03 6.35 29 r 1.07 1.42 6.55 7.26 30 r 1.56 2.26 7.39 8.07 Goes. Bij de aanbesteding Zater dagmorgen ten stadbuize gehouden van verandering beursgebouw, schreven in de heeren (allen hier woonachtig) Jac De Graaff voor f 1880, C. Dronkers f 1895, W. J. van Doezelaar f 1930 en H. van Sabben f 2000. Gunning volgt, (N.Z.) Door den architect F. G. C. Rothuizen werd Zaterdag j.i. aanbe steed het bouwen van een woonhuis aan de Jacoba van Beierenstraat alhier Ingeschreven werd door de heeren C. Dronkers, alhier, voor f 7490 H. Schout te 's Heer Arendskerke voor 1 7240 J. F. Baarends, alhier, voor f 6989 W. v. d. Linde te Kattendijke voor f 6929W. J. van Doeselaar, alhier, voor f 6894 en H. van Sabben, alhier, voor f 6666. Gegund aan den laagsten inschrijver Wemeldinge. Vrijdag had ten overstaan van notaris Kram te Kapelle alhier de publieke verhuring van de kersen, kruisbessen en aard beien, wassende in deze gemeente, Kapelle en Kattendijke, plaats. De opbrengst van die gewassen bedroeg in totaal f 4343 plus 81 pet. onkosten. Ovezand. Op de alhier gehouden verkoopiug, den 20 Juni 1924, ten overstaan van notaris E. C. van DisBel, te Goes, ten verzoeke van den heer L. Westdijk, landbouwer, te Oudelande, werd het huis met schuur, boomgaard en erf en landerijen in een perceel verkocht aau den heer G. Nijsse, land bouwer, te Driewegen voor f9000 den hoop. Wissenkerke. Vrijdag werd alhier door notaris Pilaar publiek verkocht bouw- en weiland in den Thoornpolder, mmm. Herriof bij Mac Donald. Het onderhoud tusschen deFransche en Engelsche eerste ministers heeft, naar „De Crt.« meldt, het volgende resultaat opgeleverd. Tegen 16 Juli a.s. zal te Londen een intergallieerde conferentie worden gehouden, welke voornamelijk econo mische vraagstukken zal behandelen in verband met de toepassing van het zgn. Dawes-rapport, n.l. het plan, aau de hand gedaan door de. eerste commissie van experts. Naar van goed-ingelichte zijde wordt medegedeeld, zal de inter- geallieerde conferentie,waaraan,naaf ver wacht Wöïdl, ook een Amerikaansch vertegenwoordiger zal deelnemen, zich niet direct inlaten met de Roerbezetting of met andere.mflitaire kwesties. Het zal vooral een economische conferentie zijn, ten doel hebbende de wereld op weg te brengen naar haar economisch herstel. De kwesties van de militaire bezetting en de veiligheid van Fiankrijk zullen naderhandop de een of andere wijze gezamenlijkiïi vriendsohappelijken geest behandeld en opgelost worden. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 28 Juni medegedeeld door het Koninklijk Rederlandsche Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.6 te Scilly. Laagste barometerstand 755.5 te Saerna. Verwachting te], den avond van 24 dezer: Zwakkél^ot .matige Noordelijke tot Noordwestelijke, wind, helder tot liehtbewolkt, droog weer, iets warmer overdag. Gebtjpéh 19, Gijsbertus Jaeobus z.v. Jaeobus Cornelis Voois enAnuaWfest- strate. ""f (Z.—N. Z.) ai Heden overleed plotseling, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. Maria Cornelia Tazelaar, in deü" ouderdom van 79 jaar en 9 maanden. G. ISRAËL Sr. G. N. C. ISRAËL. S. ISRAËLDE Rest. C. J. BARINGMAN— Israël. H.'M. HARINGMAN, Klein- en Achterkleinkinderen. iGolijnsplaat, 21 Juni 1924. RUIME VERGADERZAAL - PRIMA CONSUMPTIE - LAGE PRIJZEN

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3