Uit de Pers. School en Kerk, Rechtszaken. Spoil. Provincie-Nieuws. STADSNIEUWS Binnenland. ALLERLEI. westelijk Noord-Brabant vrij goed tot goed. Mosterdzaad staat goed in Groningen, Noord-Holland en Zeeland en vrij goed in Utrecht en Friesland. Blauwmaanzaad staat goed alleen in Groningen is de stand vrij goed. Karwij. Hiervan is de stand zeer goed tot goed, behalve in Friesland, waar de stand goed is. Aardappelen. Waar zooals op de kleigronden de nachtvorsten geen schade aanrichtten, is de stand goed of vrjj goed tot goed. In de Groninger veenkoloniën hebben de regen en het milde weer, die spoedig op de nachtvorst volgden, de schade reeds ten deele hersteld en is de stand vrij goed. In Overijssel is het gewas matig, terwijl er in Drente na de schade nog niet veel van te zeggen valt. Suikerbieten staan goed in Groningen, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabantin Gelderland en Limburg is de stand vrij goed tot goed en in Friesland vrij goed. Uien. De stand is goed in Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Brabant en vrij goed in Friesland. Cichorei staat goed. Klavers staan zeer goed in Friesland, zeer goed tot goed in Gelderland, Noord-Holland en Limburg en overal elders goed. Weiland vertoont algemeen een zeer goeden tot goeden stand. Hooiland. Ook het hooiland staat zeer goed tot goed, in sommige streken is echter te weinig ondergras, vooral als is voorgeweid. De oeconomische toestand in Canada. De directeur te Winnipeg van de Hollanda-Canada Hypotheekbank deelt in het jaarverslag van deze bank o.a. het volgende omtrent den oeconomi- schen toestand in Canada mee Waar reeds in vorige verslagen er op gewezen werd dat landbouw, zoowel als handel en industrie, ernstig te lij den hadden onder de naweeën van den wereldoorlog heeft het afgeloopen jrar in deze geen verbetering, doch eerder een verergering van den toe stand gebracht. Met groote voldoening kan echter worden geconstateerd, dat het jaar '24 zich veel gunstiger heeft ingezet, en dat, indien de kenteekenen niet bedriegen, de tijd van de grootste moeilijkheden achter ons ligt. Weste lijk Canada is voor een voornaam deel afhankelijk van zijn iandbouw, en in de afgeloopen jaren zijn de prijzen van landbouwproducten zoo geweest, dat vele farmers ontmoedigd zijn geworden en hun farms hebben verlaten, niet tegenstaande de oogstresultaten op zich zelve lang niet onbevredigend waren. Voor een voornaam deel ligt de schuld hier ook wel bjj de landbouwers zelve het is een merkwaardig en toch steeds weei voorkomend verschijnsel, dat in hetzelfde district de eene farmer zich goed staande weel te houden, zijn schul den afbetaalt en vooruitgang toont, terwijl zijn buurman onder den schul denlast bezwijkt en zijn farm verlaat. Lang niet alle settlers blijken van het ware hout gesneden te zijn, vele zijn verkwistend, of wei onkundig, of ge makzuchtig het zijn voornamelijk deze categorieën welke thans, nu niet alles meer voor den wind gaat, gewogen doch te licht zijn bevonden. Het ge volg is intusschen een zeer groot aan bod van land geweest, dat verre de vraag overtrof. Toevloed van nieuwe immigranten wordt thans zeer ernstig gezocht en meer dan vroeger legt men er zich op toe deze uitsluitend te verkrijgen uit kringen van den boeren stand. De omstandigheden werken hier in zooverre mede, dat tal van Euro- peesche landen overbevolkt en de con« ditiën in Europa zoodanig zijn, dat een zeer groote immigratie met grond kan worden verwacht. Gedurende het afgeloopen jaar wees r'eze immigratie reeds in opgaande richting, doch de resultaten voor 1923 zullen door die van 1924 verre in de schaduw worden gesteld. De volgende cijfers geven het getal immigranten en de lauden van herkomst gedurende 1922 en 1923 aan Engeland 72,486 (81,105), Yer- eenigde Staten 20,282 (23,788), andere landen 44,963 (15,315), totaal 187,681 (70,153). Visscherij. Men schrijft aan de N. R. Crt. Het visscherijbedrijf in de Zeeuwsche Stroomen is natuurlijk van groote be teekenis, vooral omdat het oester- en mosselbedrijf er door zijn uitgebreid heid er den stempel op drukt j de net- visscherij op garnalen, bot, herder, ansjovis, benevens enkele minder be duidende, en de kreeften vangst in de laatste jaren mogen daarbjj niet uitge schakeld werden, maar de schelpdieren- visscherij is toch de hoofdfactor. In de watereD, binnen de zeedjjken gelegen, als oude kreken, wielen, water leidingen enz. is de visscherjj niet van zoo'u beteekenis en is er in de laatste vijftig jaren bovendien sterk achteruit gegaan, omdat door verbeteringen in de situatie, voor de binneuvisscherij, ui-gezonderd misschien de leidingen, de vischstand niet .is verhoogd. Van zoetwa'ervisscherij, met hooge uitzon dering van enkele streken, is dan ook geen sprake en de vangst bepaalt zich tot paling, welke met tie totebe- of kruisuet en met aal-korven wordt be machtigd. Er zijn gemeenten, waar voor het publiek zelfs geen palinkje is te verkrijgen, in Schouwen maakt dit nog wel een uitzondering, terwijl ook ia Zoid-Beveland van de palingvangst nogal werk gemaakt wordt. Een kwarteeuw geleden werden overal wilgen aalkorven gebruiktdeze waren gevlochten van wilgenteenen, dus groen hout, maar deze zijn langzamerhand in onbruik geraakt en vervangen door aalkorven van gegalvaniseerd ijzerdraad, die natuurlijk veel beter bestand zijn tegen het water dan de wi'genkorven en daardoor groot voordeel bieden. De palingvangsten zijn in den regel niet zoo hoog, maar enkele malen komt het voor dat bu-tengewone vangsten worden aangebrachtdoor het weinig voorkomen van daarvoor geschikt visch- water is de liefhebberij voor hengel sport. in Zeeland dan ook van geen beteekenis. Z. L. M. De Commissie, ingesteld door het Hoofdbestuur in zijn vergadering van 5 November 1923, stelt in het door haai uitgebrachte rapport aan het Hoofdbestuur voor, mede te werken aan de oprichting van een Rechts kundig Bureau, waarvoor zij Statuten en een Huishoudelijk Reglement heeft ontworpen. Het Dagelijksch Bestuur geeft het Hoofdbestuur in overweging tot op richting van een Rechtskundig Bureau mede te werken. In verband met de vele klachien over duivenschade in onze provincie, stelt het Dagelijksch Bestuur het Hoofdbestuur voor, aan de raden der betrokken gemeenten in Zeeland in overweging te geven aan de politie verordening in hunne gemeenten eenige artikelen toe te voegen. Deze voorstellen zullen behandeld worden in de vergadering tan het Hoofdbestuur te Sluis op 15 Juli a.s. Wee de overwonnenen. De „Vrijheid" (het orgaan van den Vrijheidsbond), wijdt een hoofdartikel aan de wijze waarop de gemeente werknemers in Amsterdam gereageerd hebben op de inwilliging van hun eischen door het gemeentebestuur. Als bewijs daarvan doet het blad verschil lende aanhalingen uit de woorden, ge sproken op de 12 Juni gehouden open bare vergadering van het Comité van Verweer. De „redenaars" wedijverden in het gebruik van krasse en beleedigende uitdrukkingen. De heer C. Siebeling „wees er op, dat B. en „W. op echt demagogische wijze, op de echte wijze van Colijn, met haar roode fractie, de gemeente-werk lieden hebben aangevallen." Hier kreeg dus ook de S. D. A. P. een veeg uit de pan, de S. D. A. P., die indertijd tegen Colijn een Hetze is begonnen, welke stellig de perken der gerechtvaardigde critiek verre te buiten ging, die nu in Amsterdam oogst 'at zij elders gezaaid heeft, al bestond er ten opzichte van het gemeentepersoneel zelfs niet een artikel 40 van het be zoldigingsbesluit. „Het Volk" moet met deze gansche zaak leelijk verlegen zitten. Nog op Vrijdagavond 13 Juni verklaarde de redactie, die voortdurend de kool en de geit moest sparen en ingezonden s'ukjes van ontevreden partijgenooten wegens het „delicate* karakter der kwestie terug zond, o.a. het volgende „In de Kamer is door Troelstra nadrukkelijk verklaard, dat een sluitend maken van de begrooting ook onzer zijds dringend noodig geacht werd en dat loonsverlaging hiertoe noodzakelijk kan ziin. Trouwens heeft in het ge organiseerd overleg van Rijkswege de vertegenwoordiging der ambtenaren zich bereid verklaard tot medewerking aan een aanmerkelijk verder gaande salarisverlaging dan te Amsterdam aan hangig was gemaakt." Ned. Hery. Kerk. Aangenomen naar Zieribee: üs. G. J. Waardenburg te Hanswtcrf. Eindexamen gymnasium. Middelburg. Geslaagd voor diploma A de dames M. S. Dieleman en M. A. Duvekot en de heeren D. J. Counou, J. van Raai te, W. H. T. C Thoe Schwarzenberg en Hohenlansberg, F. J. A. Smit en L. W. Wesselsvoor diploma B de heeren J. Doekes, W. Netelenbos en C. Steketee. Afgewezen, één caudidaat. Acte L. O. Aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg slaagden voor de acte L. O. Dhr. M. P, Njjsse, Driewegen en de dames M. C. Dekker, Goes J. S. Rol. huizen, Goes en J. M. Steenblok, Ierseke. Arrondmenients Rechtbank te Middelburg. In de zittiug van £0 Juni 1924 werdeu de volgende zaken behandeld Jv. 0., 50 jr., beurtschipper te Hoogeveeu, gedetineerd, werd beklaagd dat hij begin April 1924 te Goes, een rijwiel, toebehooreode aan G. Rijuders, zich heeft toegeëigend o' verduisterd. Eisch Vrijspraak. J. C. I)., 28 jr., muz'ekhandelaar te Goes, wegens schending van het auteurs recht door van boekjes met cijferaccoor- den den omslag te doen verwijderen en nieuwe omslagen daaromheen te doen, waarop niet de naam van den samen steller Joh. de Heer stond, doch slechts J. d. H. Eisch f 200 b. of 200 dagen hech tenis. J. L,, 65 jr., autodienstondernemer en vrachtrijder te Wemeldinge was door den Kantonrechter te Goes veroordeeld wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement gepleegd te Schore op 20 Maart j.l., tot f 30 b, of 30 dagen hechtenis. Beklaagde en de. ambtenaar van het openbaar Ministerie waren in hooger beroep gekomen. Deze zaak wei tl geschorst tot 12 September a.s. Voetbal, Goes 1Stavast 12 Ierseke. l)e prijs der kreeften is de laatste dagen door ruime aanvoeren vau Noorscbe kreeften hard achteruitgegaan en dat niettegenstaande iu deze maand door de Zeeuwsche visschers niet ge- vischl is mogen worden en dientenge volge de voorraden bjjna uitgeput zijn. Kon men iu 't begin van het seizoen f 3 maken dit is langzamerhand cp f 1,50 h f 1,75 teruggegaan. Voor ae maanden Juli en Augustus wordt eeu prijs van f 1,25 h f 1,50 per Kg. ge vreesd, wel te begrjjpen dat met zoo'u prijs de visscherij geen winstgevend bedrijf meer is. In visscherskringen wil men den betrokken minister verzoeken in den vischtjjd de grens voor buiten- landsche kreeften te sluiten. Zaterdagavond werd onder voor zitterschap van ds. B. Meijer de jaar- lijksohe vergadering van de vereeniging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland gehouden. Ds. van Bensekom nam het secretariaat waar. Ontvangsten der afdeeling waren f110,07, uitgaven f 107,52^, batig slot f3,43j. Afge vaardigden voor de algemeene vergade ring zijn dhrn J. Martejjn en C. Har toog. Als spreker zal dit najaar optreden ds. Donner van Breda. Enkele vragen door de leden gesteld werden beant woord, waarna d«. Kersten de vergade ring met dankzegging sloot. Onder leiding van het bestuur der Groene Kruisvereeniging werd met medewerking van Dr. Pfeiffer, van Kapelle, een verbandcursus opgericht. Reeds waren 22 dames en heeren op de eerste les aanwezig. Daar tot op heden nog geen cursussen van deze soort gegeven zijn op onze plaats zal een en ander in een lang gevoelde behoefte voorzien. Wemeldinge. Door de bemanning van het Rijks politievaartuig R. P. X. is alhier binnengebracht het visschers vaartuig YE 107 hetwelk geladen was met schelpen, afkomstig van den schelpenzuiger, „Volharding" van Ter schelling, welke door deze zonder ver gunning waren gevischt. Zaterdag slaagde te Rotterdam voor de akte Lager Onderwijs dhr. L. J. Florisse alhier leerling van de Ghr. Normaallessen te Goes. Krabbendijke. Met de Staatscrt. van 19 Juni zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de Groenten- cunservenfabriek Zuid-Beveland, te Krabbendijke. 's Heer Arendskerke. Dhr. M. Vogelaar slaagde te 's Gravenhage voor het examen gemeente-administratie der Ned. Ver. voor Gemeentebelangen. Scliore. Zondag werd in de Wester- Schelde alhier door twee badende jon» gens gevonden het lijkje van een knaapje, van een jaar of zes, dat waar schijnlijk behoord heeft bij de ver ongelukten van de Bato, op 20 Januari l.i. in het nauw van Bath. Het lijkje is onder politietoezicht overgebracht naar de algemeene begiaafplaats. Het knaapje was gekleed ia groene trui, Het paard van de wed. K. ge raakte in de weide zoo verward in de prikkeldraad, dat het wegens de be komen verwondingen, zeer waarschijnlijk zal moeien worden afgemaakt. Rlland-Hatli. Door het bestuur der Brandweer iu overleg met B. en W. is besloten tot reorganisatie der brand weer te Bath. Het personeel der ge wone brandspuit zal worden aangesteld voor bediening der waterleiding. De brandspuit zal voor Batli tijdelijk buiten dienst zijn. Bij de door Burgemeester en Wethouders gehouden aanbesleüing vau de bestratingswerken ia deze ge meente waren twee inschryvingsbiljeticn ingekomen M. C. Duijuhouwer, aannemer te Goes, voor f 694 L. G. J. van de Ven, aannemer te Koudekerke, voor f751). Gegund aan M. C. Duijuhouwer als laagste inschrijver. Evenals vorige, jaren zal hier op het terrein van de fi.K. School een feest worden gehouden ten bate van de zending in N.O. Indië, Door de politie alhier werd Vrij dagavond met behulp van den Uem-eii- teveldwachter te Woensdrecht een goe de vangst gedaan. Een persoon genaamd P. A. F. B. uit Ossendrecht was Don derdagavond vanuit België Zeeland ingekomen en had zich onderdak willen verschaffen bij J. K. in Duivenboek alhier, waar hij 's nachts weer veitrok nadat hij uit de schuur eeii'damesrij- wiel had meegenomen. Vrijdagmiddag kwam hij aan wachtpost 19 waar hij uit de woning van C. A. R. een zilve ren horloge mede nam. Daarna vertrok B. richting Woensdi 'cht. Toen R. den diefstal bemerkte in i in woning ach tervolgde hij direct b. naar Woeus- drecht. Daar werd hij ai .terbaald. Hij werd daarna overgebraci t naar Ril land, Zaterdag j.l. speelde de R.V.V. Volharding alhier eeu vriendrchappe- lijken wedstrijd tegen li. S. C. vau Schore. Volharding wist Schore te kloppen met 31. Zaterdag is hier in hel schaar van de Noord een Deeasch passagiers schip aan den grond geloopen. Bij het opkomende water wist het sch'p op eigen kraoht vlot te komen, zoodat de inmiddels aangekomen sleepbooten on verrichter zake moesten terugkeeren. Zondan is in het nauw van Bath het Belgische stoomschip La Belgique aan den grond geloopen, De inmiddels gearriveerde sleepbooten wisten het schip spoedig vlot te brengen. Marhttreinen. Door de Nederlandsche Spoorwegen worden des Dinsdags marktkaartën 3e kl. naar Goes afgegeven, geldig heen op de treinen, die vóór half één te Goes aankomen en terug op de treinen, die vóór 6 uur 's avonds daar ver trekken. Landbouw- Bioscoop. Deze week een heel mooie Fransche film Harlekijn (eigenlijk Le Secret de Polichinel). Een jongeman weigert te trouwen met een rijke jongedame de keuze zjjner ouders omdat hij een een voudig meisje lief heeft. Natuurlijk zijn de ouders hevig teleurgesteld en komt er een verwijdering tusschen hen en hnn zoon. Beide partijen worden evenwel weer bij elkaar gebracht door het kind, een klein jongetje, dat de grootouders hartelijk lief krijgen. De oude vader en moeder willen dit voor elkaar niet weten, zoogenaamd gaat hij naar de club en zjj naar de naaister, maar in werkelijkheid gaan ze naar hnn kleinzooD. Het geheim komt uit doordat beiden een harlekijn voor het ventje koopen omdat zijn pop gebroken was. Dan vindt sen algemeene ver zoening plaats. Dit fijne thema wordt door de Fransche artisten heel fij n gespeeld, Als den ouden vader zien we den grooten acteur de Féraudy; zijn spel is innig menschelijk en rijk geschakeerd, het is een genot om te zien, zijn gelaat is sympathiek en sprekend en eeu spiegel van zijn gevoelens. Een aardige figuur is ook de dokter (Signoret) en het kleine jongetje (Sigrist) is echt Hinderlijk, alle dames zullen hem een schat vinden. De film is een druk bszoek over waard. Benoemd. Bij beschikking van den Minister van Justitie is herbenoemd tot plaats vervangend lid der Kamer van Toe zicht over de Notarissen en Candidaat- Notarissen te Middelburg, de heer P. van der Brugge, Inspecteur der Registratie en Domeinen alhier. Post- en Telegraafkantoor. Met ingang van 1 Augustus a.s. zal de post-, telegraaf- en telefoondienst ilhier worden vereenigd en ouder beheer van ééu directeur worden ge bracht. De Nijfenjo. Vrijdagavond was ondanks het on gunstige weer het bezoek toch bevre digend te no -men. Zaterdag was het een recoril-dag en we hoorden het getal ruim 1800 bezoekers noemen. Den eersten avond h}d Enphonia onder leiding van dhr. Horst een fraai concert gegeven. Dhr. Horst had een vlotte, aardige Njjte ago-inarecb gecom poneerd, die bij het publiek zeer in den suiaak viel. Als blijk van waar- deeriug voor deze attentie, bood de voorz. van de commissie, dhr. G. Geijseu, aan dhr. Horst eeu cadeau onder enveloppe aan. Zaterdagavond, toen het stampvol was, concerteerde Ons Genoegen uit Vlissingen en verwierf telkenmale luid applaus. Te voren werd een roudgaug ge maakt door de stad en een serenade gebracht aan de beide eerste prijswiit- ners der exposanten, Gebr. Witte, 's H. Ilendrikskindereristraat alhier en de vertegenwoordigster der Blue Band in hotel „de Korenbeurs Deze vriendelijke attentie werd door de beide prijswinnaars zeer gewaardeerd. Begrijpelijkerwijze bracht een en ander heel wat publiek op de been. Dinsdag (opiating luchtballon) be looft het enorm druk te zullen worden. Den heeleri dag is er de schitterende kapel Hüfelein-Becker. Men zie de annonce in dit blad. We kunnen nog meedeelen dat de opstijging van den luchtballon zal plaats vinden op den vijver van 't Schuttershof, waarop een groote plan ken vloer is gelegd, die door den heer van Puttum, die hedenmiddag alhier arriveerde, is goedgekeurd. De opstij ging geschiedt klokslag 5 uur. Bedrijfsorganisatie en medezeggen schap. Minister Aalberse beeft iu de Me morie van Antwoord op het verslag der Eerste Kamér betreffende zijn be grooting zijn inzichten medegedeeld omtrent de invoering van een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie met mede zeggenschap der arbeiders. Hij schrijft daaromtrent Het is hem bekend, dat er in en buiten de volksvertegenwoordiging tal van deskundigen op sociaal gebied zijn, die omtrent een of meer dezer punten ingrijpen van den wetgever gewenscht of noodzakelijk achten. Hij ontkent echter dat er ten aanzien van de wijze, waarop aan deze vraagstukken een oplossing zou zijn te geven, een zoo danige mate van overeenstemming tus schen de voorstanders eener wettelijke regeling zou bestaan, dat het den wetgever mogelijk zou zijn de ver schillende stroomingeu iu een bedrijf te leiden, ten einde zoodoende een uitnemend geheel te krijgen. De minister is van meening, dat de taak van den wetgever op het gebied der bedrijfsorganisatie voorshands be trekkelijk kleia is, dat deze hier toch niet heeft een taak van voorgaan, maar van volgen, van aanpassen van de wetgeving aan hetgeen is opgekomen uit en groeit in het leven zelf, en dat, wanneer instellingen als bedrijfsraden, fabrieksraden en medezeggenschap, die in wezen vredesinstituten zijn, zonder meer van boven af opgelegd worden en niet uit het bedrijfsleven zijn op gekomen, volkomen de verkeerde weg wordt ingeslagen. Wel is zijn over tuiging, dat inderdaad deze instituten bezig zij a zich in het maatschappelijk leven te ontwikkelen, hoe precies kan niemand voorspellen en dat, naarmate en naar de wijze deze ontwikkelings gang voortschrijdt, ook de wetgever ten deze ongetwijfeld een taak van ordening en regeling zal bebben te vervullen. Steenkolengas en luchtballon. Op 24 Juli a.s. wordt de 100ste sterfdag he/dacht van Johannes Petrus Minckelers, den Nederlandschen ont dekker van het steenkolengas, die 2 December 1748 te Maastricht werd geboren. In het Juni nummer van het tijd schrift „Water en Gas" vinden we eenige aardige bijzonderheden over diens proefnemingen, welke wij onzen lezerB niet ontbonden willen. Na te Leuven aanvankelijk theologie te hebben bestudeerd, legde bij zich

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2