R 74 "buitenland. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Binnenland, Staten-Generaal Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Dinsdag 24 Juni 1$24 ill. jaargang- abonnement Brij* p«r JcwartanJ, in (Joes f 2, Duiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 ceiiu Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrydngsvondc GOESCHE Uitgave Nastul. Vennootschap ©oesche Ccnraut 7 ijdie zich met ingang van 1 Juli a s. op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS Mussolini bindt in. De fascisten zij Tl tegen hun vijanden sleede krachtdadig opgetreden. Kracht was trouwens de hoofdpijler waarop Mussolini's gezag steunde. Af en toe werd van die kracht misbruik gemaakt. Tot nog toe was men steeds de meening toegedaan dat overdreven fanatici onder c.e fascisten hiervan de schuldigen waren, een meening, die vi.i hooger- hand natuurlijk werd bevestigd. Thans blijkt het echter dat de hoogste fascistische leiders zich aan dat machts misbruik hebben schuldig gemaakt. In verband met den moord op den socialistischen afgevaardigde, Matteotti, heeft een zekere Dumini bij zijn laatste verhoor in de gevangenis bekend, daar aan te hebben deelgenomen en als zijn lastgever o.a. aangewezen Mari- nelli, den administratieven secretaris van de fascistische partij en de rechterhand van Mussolini. Marii elli is in hechtenis genomen. Mussolini laat hem das los. Wel een bewijs aat hem het .water tot aan de lippen is gestegenanders zou hij zich niet van een zijner vertrouwdste mede werkers ontdoen. Dumini heeft voorts verklaard dat bet lijk van Matteotti is verbrand. Deze heeie geschiedenis zou wel eens reu crisis kunnen beteekenen in de fascistische heerschappij. De verkiezingen in Zuid-Afrika De verkiezingen in Zuid-Afrika heb ben aan generaal Herzog de overwin ning bezorgd op generaal Smuts. De meerderheid van de nationalisten en de arbeiderspartij te samen is reeds tol 29 stemmen gestegen. In verband met dezen uitslag is van belang een interview, dat een medewerker van de Times had met Herzog, den leider der nationalisten. Deze erkende, dat het succes der Nationalisten vooral aan de overeen komst met de arbeiderspartij te. danken is. Ofschoon de afspraak tot samen werking eindigt met de verkiezing, beslaat loch de verwachting, dat de samenwerking voortgezet wordt en in derdaad is de Nationalistische partij volgens Herzog op den steun van de arbeiders aangewezen, flerzog ver klaarde uitdrukkelijk, dat de Nationa listen de belofte aan de arbeiderspartij om niet te ijveren voor afscheiding van het BritBche rijk zullen houden en zulk een afscheiding niet als prak tische politiek beschouwen. Eerst wan neer de heele bevolking, de Engelsch 61 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOK A.MÖTZELBÜRG. Rieds stormden de dragonders nader bij, Carsten worstelde als een wanhopige met den taaien knecht, toen stiet Kirch hoff, die tot op dit oogenblik door de groote verrassing absoluut verdoofd was geweest, opeens een schreeuw nit, als van een wild dier, dat plotseling een vijand heeft ontdekt. Daarop, met een kracht waartoe Eestenrath hem nooit in staat had geacht, rukte hij zich los, sloeg den kapitein tegen de borst, zoo dat bij terugtuimelde, greep naar zijn zak en stak met een mes naar hem. Eestenrath ontweek den stoot, maar op hetzelfde oogenblik sprong ook Kirch- hoff ter zijde, ontglipte handig een dragonder, die hem den weg versperde en verdween temidden der algemeene verwarring. „Laat hem gaan 1" dacht Festenrath. „Ontsnappen kan hij mij nu toch niet meer I' En hij wierp Carsten een lus om de armen, want hij zag, dat Peter op het punt was tegen den wanhopig worste lenden slotenmaker het onderspit te delven, Carsten werd nu overweldigd sprekende inbegrepen, haar vraagl, komt dat punt op den voorgrond. De afscheiding is dan ook nooit een Na tionalistische partijkwestie geweest. Het was Sinuls, die zulks bij de vorige verkiezing beweerde, om de Engelsch sprekenden van steun aan de Nationa listen af te schrikken De regeering zal alles doen om zoo snel mogelijk de uitvoering van de voornaamste pun ten van haar program te bevorderen, met name bestrijding van werkloosheid, protectie van de industrie, en industri- eeie en agriocultnreele expansie. De nieuwe fransche koers. Zooals wij reeds gemeld hebben, is de ireuwe Fransche premier Herriot van plan om Poincaré's flnancieele wetten tot steun aan den franc ig te trekken. De fin. corr der N. R. Crfc. meent dat dit een gevaarlijke operatie zal zijn en schrijft De kritiek legen de afgetreden regeering is nu wel zeer scherp, doch in de practijk zal vermoedelijk blijken, welke ontzaglijke moeilijkheden te overwinnen zullen zijn, indien men anders wil handelen en toch het be taalmiddel voot bederf vrijwaren. Ge durende de eerste vijf maanden van het loopende jaar hebben de gewone ontvangsten ruim 3 milliard francs meer opgebracht dan in hetzelfde tijdsverloop van het vorige jaar, hoofd zakelijk als gevolg van de op 13 Maart ingevoerde twintig opcenten. Ondanks het impopulaire van deze belasting is zij langzamerhand ingeburgerd en zal een verandering in de rechtstreeksche heffingen allicht nog op grooteren tegenstand stuiten. Naar den anderen kant bestaat, het gevaar, dat maar al te zeer zal worden aangedrongen op een gewijzigde belastingwetgeving, zon der dat hiermede de veiligheid van het betaalmiddel wordt beoogd. Gedu rende de eerste vier maanden van het jaar toch heeft de Fransche handels balans een uit voer-o verschot van niet minder dan 1140 millioen francs te aanschouwen gegeven, hetgeen voor een goed deel is veroorzaakt door de daling van het ruilmiddel in het begin van het jaar. Een welbewuste handels politiek heeft het voorts zoo ver weten te brengen, dat b.v. de uitvoer naar Dnitschland is gestegen van fr. 374,390,000 over de eerste 5 maan den van 't vorig jaar tot f 1,476,340,000 in het overeenkomstige tijdvak van 1924i. Het is niet te verwachten, dat de betrokken kringen in het algemeen zeer scherp gekast zullen zijn tegen een nieuwe daling van het ruilmiddel, dat hnn zoo groote voordeel en heeft gebracht. Zoo wordt de regeering, bij afwijking van de tot nu toe gevolgde flnancieele politiek, derhalve voor zeer ingewikkelde vraagstukken gesteld, waaromtrent het uiterst belangwekkend zal zijo, het verloop te volgen. ADVERTËNTIEN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt cweemsal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent, en Hloeuwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. en volgens de regelen der kunst ge bonden. Sinds bet moment dat Peter Joshem zich op Carsten had geworpen was nauwelijks een minuut verloopen. De dragonders hadden zich gesplitst. De eerste afdeeling sprong snel te voor schijn, ten einde (je bende te omsinge len de tweede aldeeling, door den ouden overste zelf aangevoerd, vormde een gesloten geheel, gereed om overal in te grijpen, waar zich de hevigste tegenstand ontwikkelde. Gemakkelijk was de taak, om ook maar een ge deelte der bokruiters te vangen, geens zins Want zij hadden reeds de beide kampvuren half gebluscht, zoodat er nog slechts een onzekere schemering heerschte in het geheele kamp. Maar van te voren had men er ook niet op gerekend, om alle schavuiten te pakken te krijgen. Nu, en dan vielen er scho ten op andere plaatsen hoorde men een soort krijgsgeschreeuw. Festenrath en Peter snelden naar het midden van het kamp, gedeeltelijk om de vuren weer te doen oplaaien, gedeeltelijk ook om den chirurg op te sporen. Van dezen was echter niets te bespeuren. Ongeveer twintig man van de bende waren midden op de open ruimte bij eengedreven, van wie velen bloedden. Zij gaven zich zonder eenigen tegen stand over. Nog ongeveer een twintig tal bokruiters werden afzonderlijk ol in kleine groepjes aangehouden. Maar dat was dan ook alles, wat men in deze duisternis te pakken had kunnen krij- ji om het bestaan zich zullen moeten bedienen van de strijdmiddelen, welke gelden voor den werknemer in het par ticulier bedrijf, wat niet in bet be- belang van de gemeenschap kan worden Socialisten en bonsverlaging. Uit Middelburg wordt aan „Het Volk" gemeld Het bestuur van de Coöperaties „De Vooruit" en „De Broederband" hebben aangekondigd te willen invoeren per 1 Juli a.s.10 pet loonsverlaging voor de ongehnwden en 5 pet voor de gehuwden. En voorts nog eens 5 pet voor de gehuwden met ingang van 1 November a.s. Omtrent deze voorstellen vergaderden de personeelen dezer coöperaties. Het bleek, dat de cooperatiebestureu niet geneigd wareu op hun voorstellen te rug te komen. De persoueelen vergade ring nam met groote verontwaardiging van dit rapport kennis en sprak zieh met 20 stemmen tegen slechts 1 voor omtrent deze loonsverlaging uit. Nu vergeet „Het Volk" één feit te noemen, sehrijft de Z., n.l. dat beide coope.afies een in meerderheid socia listisch bestuur hebben Salariscongres Rijkspersoneel. In de Oranje Sociteit te 's Graven- hage is het door de centrale Vereeni- gingen van personeel in 's Rijksdienst georganiseerde salariscongres gehouden onder leiding van den heer Perdok. Men heeft uitvoerig de salariskwestie besproken. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de verg, o.a. uit sprak dat bij een meer oordeelkundige inrichting der diensten aanmerkelijke bedragen op de doode middelen der Staatshuishouding zouden kunnen wor den bezuinigd dat de gevolgen van een malaise, welke door de vergadering niet wordt ontkend, niet eenzijdig mogen worden afgewenteld op de schouders van be paalde groepen, maar naar draagkracht door de verschillende klassen der maat schappelijke samenleving moeten worden dat een loonregeling voor verschil lende groepen van het Rijkspersoneel overeenkomstig den plaatselijken loon- siandaarii tot grove onbillijkheden zal leiden en daarom niet kan worden aanvaard draagt het bestuur van gemelde Cen trale op, middelen te beramen, welke er toe kunnen leiden, te voorkomen, dat bij herziening der tractementen eu loonen een nog lager welvaartspeil van het Rijkspeisoneel worde vastgesteld dringt er bovendien met kracht op aan, om, zoodra de gelegenheid zich daartoe biedtalle mogelijke middele» in 't werk te stellen, de inkomsten van liet rijkspersoneel op zoodanig peil te stellen, dat het in al zijne geledingen kan leven als de maatschappelijke groe pen, waarin het naar ontwikkeling en praestatie recht kan doen geldeD. Het conflict in de Twentsche textiel- dat het rijkspersoneel door de 8 petpremiestorting voor de peneioenen en 10 pet. loonsverlaging naast een groot aantal aangebrachte verslechteringen der arbeidsvoorwaarden, (welke nimmer af doende waren geregeld, meer dan zijn evenredig deel in het herstel van '8 lands financiën bijdraagt dat de rijksregeering, die voorschriften geeft aan werkgevers, zoowel aan pu bliekrechtelijke als particuliere, werkge vers, den plicht heeft bij het vaststel len van de arbeidsvoorwaarden van haar personeel te alle tijde een voor beeld te geven dat de voorgeste'de technische wijzi gingen in het Bezoldigingsbesluit er toe te zullen moeten leiden, dat tal van groepen dei ambtenaren in den strjjd gen. De anderen waren waarschijnlijk door het broek ontvlucht. „Er zal nog menigeen van hen in het moeras blijven steken," zeide de overste. „Ten overvloede, luitenant Muller, neem twintig man en rijd de geheele omgeving nog eens af. Je zult nog wel menigen vogel knippen. Maar hebben wij den hoofdman Deze vrasg was tot Festenrath ge richt, die haar evenwel ontkennend beantwoordde. „Enfin, in de stad kan niemand ko men," hernam de overste. „En ook védr de stad heb ik een keten van posten opgesteld, die niet zoo gemakkelijk door iemand doorbroken kan worden, te meer, daar het wel aan te nemen is, dat het geringste aantal naar de stadszijde ontsnapt is en dat zij dus voor het aanbreken van den dag de stad niet kunnen bereiken. Luitenant Müller, laat nog eenmaal het geheele kamp doorzoeken en dan zullen we onze gevangenen eens aan een nader onderzoek onderwerpen In het kamp was niemand meer te vinden, ook de bok was verdwenen. De gevangenen werden van hun baarden ontdaan. Er bevonden zich onder hen behalve Carsten en Til, zes aan de dragonders bekende, zeer aanzienlijke burgers van Hertogenrade. Natuurlek weigerden ze gezamenlijk alle inlich tingen. Zij vertelden, dat zjj voor hnn genoegen hierheen waren gekomen, dat het een soort maskeradefeest was. Hun handen werden op den rug gebonden In de Vrijdagnamiddag gehouden ledenvergadering van de Eendracht te Enschede welke door 15Ü0 arbeiders werd bijgewoond en die duurde van half drie tot zes uur, werd in verband met de steeds toenemende hervatting van het werk en de aanmelding voor werk door arbeiders van buiten En schedé en uit de Duitsche grensplaatsen, op voorstel van bet hoofdbestuur bij acclamatie besloten aan de commissie ad hoe uit de fabrikanten te berichten, dat voor wat betreft de Enschedesche fabrieken, Maandag a.s. het werk door- de stakende leden van de Eendracht zal worden hervat. De landelijke fede ratie van textielarbeiders nam een gelijk beslnit. Ook te Altnel J, Glanerbrug, Losser en Overdinkel zijn gelijkluidende be sluiten genomen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Juni in Nederland uitgesproken 85 faillissementen tegen 83 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Juni 1924 2177 faillissementen tegsnever 1908 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft Vrijdag aangenomen het wetsontwerp tot onthouding van subsidie aan na 6 Oct. 1921 geopende bijzondere burgerscholen en gymnasia „tot een nader te bepalen tijdstip.' en voorafgegaan door eenige fakkel dragers, begaven de dragonders zich op marsch, totdat zij de plaats bereikt hadden, waar zij hun paarden hadden achtergelaten. Festenrath's gedachten bepaalden zich uitsluitend tot Kirchholi' en zoodra zij den straatweg bereikt hadden, nam hij afscheid van den overste en snelde met Peter Joshem alleen voornil, om in de nabijheid van de woning van den chirurg de wacht te houden. Helaas had hij er niet aan gedacht om zich het wachtwoord te laten geven voor de dragonders, die den postenketen vormden en pas nadat een officier hem had herkend, liet men hem ongehinderd passeeren. Door dit oponthoud gingen echter eenige kostbare minuten verloren. Voor het hnis van Kirchhoff aargekomen, zag hij licht in de huiskamer van den chirurg. Hij reed tot aan het huis en keek door de reten van de venster luiken. Kirchhoff zat aan zijn tafel en schreef. Hij zag er eenigszins bleek nit, scheen echter overigens zoo rustig, als ieder ander, die den ganschen avond en een gedeelte van den nacht over zijn boeken gebogen blijft. Dus het was, zooals de kapitein reeds gevreesd had. Kirchhoff had langs veiligen weg zijn woning weten te be reiken en zon waarschijnlijk alles weten te trotseere», wat „lasteraars" tegen hem konden verzinnen. In dezen man school een energie, van welker groote beteekenis Festenrath zich maar al te De heer van Wijnbergen (r.k.) wilde voor eenige r.k. scholen een uitzonde ring inaken, wat echter niet lukte. Voorts zijn aangenomen de wets ontwerpen tot naasting van de spoor wegen van Zutphen lange Winterswijk naar de Pruisische grens en van Almelo naar de Duitsche grens. Met de ruilverkarelingswet kwam men gereed, echter zal een tweede lezing nog moeten volgen. Er zijn tal van amendementen in getrokken, overgenomen of verworpen, maar over het algemeen waren deze niet van groote beteekenis. Een poging van den heer Van Sasse van IJsselt om niet slechts in de periode van voorbereiding, (waartoe reeds is be sloten), doch ook later, den Gedepu teerden Staten groote macht toe te kenneu, mislukti. Het beslnit tot ruil verkaveling zal hunne goedkeuring dus niet behoeven het zal voldoende zijn, als de meerderheid der eigenaren met het plan instemt, mits hunne pereee- len meer dan de helft der totale kada strale grootte vertegenwoordigen. Stand der landbouwgewassen. Van de onderscheiden gewassen is de stand in de verschillende doelen des lands als volgt Tarwe. Deze heeft over het alge meen een te hollen stand, terwijl de zomertarwe iets beter is dan de winter tarwe. In Groningen, Friesland, noor delijk Zuid-Holland, Zeeland en Lim burg is de stand goed en in de overige provinciën vrij goed, behalve in Utrecht, waar de wintertarwe matig staat. Rogge staat goed in Friesland, Drente, Overijssel en Zuid-Holland, vrij goed tot goed in Gelderland en vrft goed in de andere provinciën. Gerst staat zeer goed tot goed in Groningen en overal elders goed. Alleen in Gelderland is de stand der winter- gerst wat minder. Haver. In de Groninger veenkoloniën, in Drente en Utrecht is de stand zeer goed tot goed en overal elders goed. Boonen. Behalve in Noord-Brabant, waar de stand vrij goed is, staan de boonen overal goed. Erwten staan zeer goed tot goed op de Groninger kleigronden, in Gel derland en Zuid-Holland, vrij goed in Overijssel, den Achterhoek van Gelder land en Limburg, terwijl overal elders de; stand goed is. Bruine boonen staan vrij goed alleen in Limburg is de stand matig. Vlas staat zeer goed tot goed in Zuid-Holland en Zeeland en overal elders goed. Kanariezaad staat goed. Koolzaad. In Groningen is de stand zeer goed lot goed, in Friesland en Zeeland goed en in Znid-Holland en duidelijk bewust was. Maar wat te doen Het begin was gemaakt moeBt de kapitein zich thans door deze nieuwe hindernis laten afschrikken Hij reed terug naar Peter en vroeg hem, of hij het gezicht van den kleinen man had herkend, met wien hij, Festen rath, had geworsteld. „Ja," antwoordde Peier, „hjj geleek merkwaardig veel op den chirurg, maar die kan het toch niet geweest zijn 1" „Waarom niet?" „Wel, dat moet immers een ziels- goede man wezen, die geen vlieg kvaad zal doen. Hoewel, hij ging toch c 4 veel om met Til en Carsten." „En herinner je niet meer je gesprek met Tils knecht over die witvisch en de scheerling P" vroeg Festenrath. „De chirurg heeft den kleinen Mertens opium toegediend hij had den armen knaap noodig voor zijn hokuspokus, liet hem de geesten bezweren en vergiftigde hem, loen ik den knaap leerde kennen want hij vreesde, dat George uit de school zou klappen." „Dan zou het de duivel in eigen persoon zijn 1" riep Peter hoofdschud dend uit. „Zooiets zou ik nooit van den man hebben kunnen denken en er zullen maar heel weinig menschen zijn, die het willen gelooven." „Dat vrees ik ook 1" hernam de ka pitein. „En toch is hij het, die aan alles de schuld heeftHij heeft ze allenjaal verleid 1 Maar wat kunnen we doen Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1