K°. 72, Donderdag 19 Juni 19M abonnement advertentiën Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BUITENLAND. Provincie-Nieuws. Keelontsteking1 m Abdijsiroop i STADSNIEUWS 111 jaargang.- Prijs per kwtrta&l, in Goes f 2, buiten Goea f 2, Afzonderlijke nummer» 5 cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond, GOESCHË Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant van 1S regel# f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cent. en Gleeuweos Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT 2jj, die zieh met ingang van 1 Juli a s. op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. Hef nieuwe fransche ministerie. Herriots ministerie is voor de Euro- peesche pacifisten een tegenvaller, door dat hij daarin heeft opgenomen als minister van oorlog, generaal Rfolet, den voorzitter van de commissie der geallieeraen, die toezicht moest houden op de ontwapening van Duitscbland. Deze naam drukt zijn stempel op hei kabinet en wijst er op dat Duitsch- laud niet op een al te zachtzinnige be handeling van Frankrijk moet rekenen. De Duitsche pers toont zich in dit opzicht dan ook al eenigszins ongerust. Herriot heeft intusscheu in verband met de benoeming van generaal Noiet de vrees uitgesproken dat Duitschland op 't oogenblik bezig is met een ope ratie, gelijkende op die van den vrede van Tilsit met Napoleon, toen aller— wege in Duitschland turuvereenigingen werden opgericht. Deze vrees lijkt eenigszins overdreven en wordt blijkbaar alleen gevoed door de plechtigheden die bij de onthulling v -u oorlogsgedenkteekenen in Duitsch land plaats vinden. De twee laatste voorbeelden ervan waren de plechtigheden die Zaterdag te Potsdam en gisteren te Munchen plaats hebben gehad. In het eerste geval was de vroegere Duitsche kroon prins in uniform, in gezelschap van zijn broer, prins Eitel Frederik, en o in si u »d door eveneens geüniformeerde generaals, bjj de onthulling van een gedenkteeken voor in den oorlog gesneuvelde leden van het garde-rege- men', aanwezig en defileerde de rijks- weer langs hem, in het tweede geval was de gewezen Beiersche kroonprins Rupprecht het middelpunt van een militaire en nationalistische demonstra tie bij de inwijding van een monument ter herinnering aan de van Duitsch land afgesneden landstreken. Beide demonstraties lijken ons eerder die van een stervende dan van een op komende weerbaarheid toe. Van het ministerie maakt ook deel uit, de bekende Parijsche advocaat mr. Moro-Giafferi, die de verdediger is geweest van Caillaux en van Landru. Tegenover het Vatleaan zal Her riot vermoedelijk een minder vriende lijke politiek voeren. Reuue. Mexico heeft te kennen gegeven een ander vertegenwoordiger van het Britsche Rijk te wenschen. De transportarbeiders en de werk gevers in Noorwegen hebben de nieuwe loon-overeenkomst aanvaard. Het werk zal onverwijld worden hervat. Hoedekenskerke. in de Maandag gehouden vergadering van den raad dezer gemeente waren alle leden tegen woordig. Na de gebruikelijke mededee- Ungen die alle voor kennisgeving werden aangenomen en na een zitting met ge sloten deuren werd aan A. de Koning tot wederopzegging# toe vrijstelling verleend van het betalen van schoolgeld. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, vacature J. Schipper werd benoemd met alg, st. dhr. J. C. M. Mazure onderwijzer aan de O. L school alhier. De begrooting vleeschkeuringsdienst van de centrumgemeente Ovezande werd goedgekeurd voor den dienst 1925 in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 2750, de kosten daaruit voortvloeiende voor deze gemeente bedragen ruim 40 cent per inwoner. Met het voorstel van den raad der gemeente Driewegen om de inkomsten en uitgaven verbonden aan de uitvoe ring van de vleeschkeuringswet voor het vervolg voor gemeenschappelijke rekening te nemen en telken jare ponds ponds gewijze de winst ofverlieB onder de gezamenlijke gemeenten behoorende wat de uitvoering van die wet betreft tot de centrumgemeente Ovezande, te ver- deelen werd met alg. st. accoord gegaan Aan B. en W. werd een crediet van f 846 verleend voor reparatie van de havenbeschoeiïng. Het werk zal publiek ouder de ingezetenen worden aanbesteed. Wethouder C. Chamuleau zal daar voor bestek opmaken. De voorz. deelde nog mede dat het proces van dhr. J. de Reij contra de gemeente d.d. 19 dezer in hooger be roep voor het gerechtshof te 's Graven- hage zal worden behandeld, waarna de vergadering werd gesloten. Rilland-Batii. Heden is men alhier begonnen met het teeren der wegen 'gens nieuw systeem met een teer- machine van de fa. Heijbroek te Bilt- hoven. De teer, welke in de machine door groote verhitting wordt verdund, wordt niet uitgewreven met bezems zoo als vroeger, doch wordt nu uitgestreken enop den weg gebracht door een sproeier. Tengevolge daarvan schiet het werk veel harder op dan vroeger. Het werk zal, nu de teer dunner kan worden ge kookt, ook doelmatiger zjjn. Vanwege de fa. Heijbroek werd eerst met de machine gedemonstreerd waarbij veel belangstelling was. Provinciale Staten van Zeeland. Zomerzitting. Wederom zijn een aantal voorstellen van Ged. Staten verschenen, te behan delen in de a.s. zomerzitting van de Prov. Staten van Zeeland; o.a. de vol gende Personeel veerdienst Kortgene- Wolphaadsdyk. Volgens Ged. Staten kan aan het verzoek van den Centralen Bond van transportarbeiders om het personeel van den veerdienst KortgeneWol- phaartsdijk in directen dienst der Provincie te nemen, niet worden vol daan, daar de veerdienst niet door de Provincie zelve als bedrijf wordt uit geoefend het personeel is in dienst van de veerschippers. Volgens de mededeeling van de veerschippers heb ben de knechts nooit te kennen ge geven, dat hun loon te laag zou zijn. De knechts hebben de werkregeling goedgekeurd en nimmer hebben zij tegen den werktijd bij Ged. bezwtar gemaakt. Maatregelen worden genomen om hun boven de hun toekomende ouderdomsrente een pensioen van f 400 te waarborgen en voor] hun weduwen een van f 800, in de premiën zal door hen op billijke wijze worden bijgedragen. Dienst Wolphaartsdyjksche Veer- Nu de N.V. autobusdienst Walcheren in liquidatie is gegaan en uiterlijk tot 31 Augustus 1924 den dienst Wol phaartsdijksche veer kan voortzetten, meenen Ged. Staten, dat eene recht- streeksche verbinding als bedoeld niet kan worden gemist en dat deze het best kan worden tot stand gebracht door den motoromnibusdienst. De Pro vincie, welke de rechtstreeksehe ver binding ophief, behoort mede te werken om de daarvoor in de plaats getreden verbinding te handhaven zoolang dit noodig blijkt te zijn. Ged. Staten achten het evenwel raadzaam, daarvoor thans een anderen vorm te kiezen, dan tot dusver werd aangenomen en achten het niet wen- sehelijk, dat de Provincie aan eene bepaalde onderneming een zeker sub sidie voor de uitoefening van dien dienst verleent. Maatregelen dienen te worden ge nomen, dat eene in alle opzichten voldoende uitoefening van den dienst zooveel mogelijk verzekerd wordt, Dit doel zal zoo na mogelijk zijn te be reiken, indien te voren strenge voor waarden worden gesteld voor de uit oefening van den dienst, in het bijzonder ten opzichte van de beschikbare wagens eD het reservemateriaal. Daarna zou de uitoefening van den dienst b.v. voor 3 jaar kunnen worden aanbesteed. Hiervoor vragen Ged. Staten dan een crediet van maximum f 6000 per jaar, zijnde het maximum van het aan de N.V. Autobusdienst „Walcheren* indertijd verleende subsidie. Voor het verzoek van de Kamer van Koophandel te Middelburg en de ver- eeniging Handelsbelang aldaar, om de boot van Zierikzee voortaan weder tot Middelburg te laten doorvaren, achten Ged. Staten geen termen aanwezig. De motieven, waarop hun voorstel vau 27 Nov. 1922 was gegrond, maken zij niet tot de hunne. Het is gebleken, dat het personenvervoer op alleszins voldoeude wijze met den motoromnibus kan plaats hebben. Het vervoer van goederen is nooit buitengewoon om vangrijk geweest en de handel heeft zich reeds weten aan te passen aan het gemis van de bootgelegenheid recht streeks de algemeenheden, welke de adressen te dezeu aanzien bevatten, kunnen Ged. Staten niet overtuigen van de onjuistheid van hunne ziens wijze. De besparing van ruim f30.000 voor de Provinciale fondsen meenen zij dan ook niet te mogen prijsgeven. Subsidie autobusdiensten. Daar Ged. Staten meenen, dat de dienst tusschen Kortgene en Kamper land in een dringende behoefte voldoet, stellen zij voor ingaande 1 Januari 1924 aan de N.V. Auto-omnibusdienst te Wissenkerke een subsidie te geven van f 3500 per jaar. verkeersinspedie. Door den A. N. W. B. is gevraagd een verordening in te voeren betref fende de maximumwielbelasting op ver schillende wegen en een verkeersinspec- tie in te stellen om op de naleving van de bepalingen dier verordening en van de motor- en rijwielwet en het motor- en rijwielreglement toe te zien. Ged. Staten wijzen er op, dat de we gen die geen rijkswegen zijn reeds door hen voor zware motorrijtuigen gesloten zijn, van welk verbod ontheffing kan worden verleend onder bepaalde voor waarden. Met den hoofd-ingenieur van den Prov. Waterstaat zijn Ged. Staten van oordeel, dat deze verkeersinspectie, waarvan de kosten niet gering zijn voor Zeeland niet noodig moet worden geacht. Gsldleening. Nu met de werkzaamheden voor den aanleg van Zuid Bevclandsche spoor wegen een aanvang is gemaakt, komen Ged. Staten met een voorstel tot het aangaan eener geldleening voor het toegezegde renteloos voorschot. Ged, Staten meenen het bedrag dier leening te kunnen stellen op f 1.250.000, der halve op het bedrag, hetwelk uitdruk kelijk is toegezegd en ongeacht de mogelijkheid, dat dit voorschot, inge volge het bepaalde in het besluit van 20 Juli 1920, verhooging zal moeten ondergaan, omdat een dergelijke ver hooging, bij de daling in prijzen en arbeidsloonen, sinds de oorspronkelijke raming werd opgemaakt, weinig waar schijnlijk voorkomt, Volgens het ontwerp-besluit zal de rente ten hoogste 6 pCt. bedragen en de aflossing plaats hebben in ten hoog ste 40 jaar met minstens f 10.000 per jaar. De uitgifte zal geschieden in eens of bij gedeelten naar gelang van de behoefte. Begrooting 1925. Ter vaststelling wordt aangeboden de begrooting 1925, aanwijzend in ont vang en uitgaaf f 1.765.236.82 met een post onvoorzien ad f 30.962.57 In hun toelichting wijzen Ged. Staten er op, dat geen saldi van vorige jaren zijn opgenomen, maar deelen mede, dat terwijl 1922 een voordeelig saldo op leverde van f 356.980,71'/s> 1923 een nadeelig slot zal opleveren van nage noeg f 179.000. De belastingen moesten lager worden geraamd, in verband met de ingekomen opgaven van de Rijks belasting-administratie. Ged. Staten wijzen er nogmaals op dat met de Prov. financiën met zeer groote behoedzaamheid moet worden omgegaan en dat gewaakt moet worden tegen het voteeren van uitgaven, welke een blijvenden last op de Provinciale geldmiddelen leggen. der booten tot Veereidem van een verzoek van J. vat. Wieringen om sub sidie voor zijn veerdienst aan het Katsche Veer en verbetering der aan legplaats te Kats. Voorgesteld wordt te heffen op de grond- en personeele belasting 50 op centen en op de vermogens- en de inkomstenbelasting 20 opcenten. Verdere voorstellen. Verder vermeldt de lijst van werk zaamheden nog de volgende nog niet in druk verschenen voorstellen, waarop wij nader terug komentot verbete ring van den veerdienst Kortgene Wolphaartsdijktot afwijzing van het verzoek van het Verkeerscomité op Noord-Beveland, inzake et doorvaren Ccatarrh, bronchitis, schorheid. Gebruik AKKER'» De Nijfengo. Zooals op elke tentoonstelling, zoo ook hier, met bergen brochures verlaten de bezoekers de zalenmen is hier buitengewoon gul mee, alsook met het aanbieden van verschillende „proeven", die menigeen zich uitstekend laat smaken. Het is ons opgevallen hoe buitengewoon vriendelijk en hoffelijk alles wordt geoffreerd. Ja, er heerscht een gemoedelijke toonj op de Njjtengo en we hebben al verschillende staad- houders gesproken die heel tevreden waren over de wijze waarop zij hier hun stand hebben kunnen opslaan iets wat pleit voor de regeling dezer tentoonstelling. Doch vervolgen we ju onze beschrij ving van verschillende stands. Groote zaal. Allereerst hebben we hier eens een demonstratie bijgewoond van de RtnSO, De Levers zeepfabrieken, Vlaardingen en we kunnen onze huismoeders aan raden hetzelfde te doen. De groote stand, met op het achterdoek de af beelding van een jonge vrouu, die schoon waschgoed te drogen hangt, trekt terstond de aandacht. Links en rechts zijn de bekende Rinso-pakjes geëtaleerd. In het midden, op een hooge toonbank, geschiedt de demonstratie door een jonge dame, die u met groote welwillendheid en uitgebreide kennis van zaken op de hoogte stelt. Allereerst wordt een lepel Rinso op gelost in een glas kokend water, het zeeppoeder lost eerst geheel op, lang zamerhand stolt de vloeistof tot een vaste massa, gelatineachtig, die op een schoteltje wordt uitgegoten. Daarna wordt een half pakje Rinso opgelost in 2 liters water. Hierin gaan een aantal vuile doeken (de verschil lende standhouders brengen dankbaar al hun vuile theedoeken aan, die gaarne in behandeling worden genomen). De zeer vnile plekken der doeken worden nog met droge Rinso extra ingewreven. Daarna laat men alle" maar staan en na verloop van eenigen tijd, kau men de doeken keurig schoon voor den dag halen uit het water. Waarmede het bewijs is geleverd dat inderdaad „Rinso wascht voor u." Daarna hebben wij eens een kijkje genomen aan de stand van dhr. L van Sparrentak, Middelburg, die kantoor-artikelen exposeert, o.a. de A. E. Q.-schrijfmachine en de Rapax- cyclostile. Voorts zagen we een uit schuif baar bureau-ministre, een bij zonder handig kantoormeubel, waarin de schrijfstoel en de schrijfmachine zijn opgeborgen. Een druk op 'n knopje en het bovenblad klapt om en de schrijf machine staat gereed te worden ge brnikt. In het onderstuk bevinden zich tai van vakjes en laatjes om de kan- toorbenoodigdheden op te bergen. Een uiterst smaakvolle stand is ook die van 't Wijnhuis, fa. Ross, Goes. Likeuren, wijnen en limonades worden hier overzichtelijk geëxposeerd. Speciaal ook de port verdient de aandacht even als de proefkistjes. Het landhuisjesgoed en de fraaie kleedjes vormen een mooien achtergrond, de gedreven koperen bor den zijn een deftige versiering. Dhr. Torbjju, te Goes, exposeert verschillende kantoor-artikelen, als schrijfkasBa's, voorts de Swanvulpen- houders, waarvan de draaiende reclame wel geschikt is om de aandacht te trekken, evenals het verkleind model van het winkelhuis in de Lange Vorst straat. Een collectie briefkaarten om ringt dit, terwijl met palmen de stand aardig is gesierd. In een ruime stand vestigen de Kon. fabrieken van Wessanen, Wor- merteer, waar 1200 arbeiders werk- zaam zijn, de aandacht op haar pro ducten, margarine, havermout en spe- ciaal cacao en het bijproduct, de cacao boter. Een en ander is in keurig ge decoreerde trommels verpakt, terwijl aan de bezoekers hier een smakelijk kopje cacao door lieftallige jongedames wordt geschonken. Een aantrekkelijke stand is ook die van J. P. JVord Thomson, Amster dam, de fabrikant van de bekende Thomson's puddingen. In talrijke doozen vinden we hier de bekende pakje?, puddingpoeder. De inhoud is op een schaaltje uitgestort, terwijl ook de gereed gemaakte puddingen te be zichtigen en te proeven zijn. Wij wagen ons niet aan de opsomming van de verschillende soorten, daarvoor zijn er te veel. Alleen willen we even wijzen op de nieuwste, de Javaansehe, de caramel en de amandelijespudding. Voorts zjjn de pakjes vanille-sniker geëtaleerd, terwijl tal van grappige reclame-artikelen voorradig zijn. Ver melden we nog dat de producten zeer hygiënisch, d.w.z. mechanisch, bereid worden. Vestigen wij ook nog even de aan dacht op de stand der Kon. Stearine fabriek to Gouda met haar kaarsen en waxine-lichtjes. In de vestibule vinden we een aardi ge stand van dhr. Verboom te Wol- phaartsdijk, Deze heelt een suiker kunstwerk, omgeven door verschillende soorten koekjes, gebak en bonbons tentoongesteld. Een smaakvolle stand, die bewijst, dat op onze dorpen ook zeer bekwame en vooruitstrevende vak lieden en zakenlui zitten. In de tooneelzaal richt men onwillekeurig zijn blik naar de mooie stand van Gebr. Witte, Wijnhandel, Goes. Deze heeren heb ben zich een reputatie verworven als kundige étaleurs, en deze reputatie wordt hier weer volkomen bevestigd. Een. handig gebruik is gemaakt van de bestaande schoorsteenmantel, hierin vinden we pyramiden van Orange S.S. limonade. Het keurige tentje wordt af gesloten door zes fraai gedecoreerde pilaren met druivenmotieven en wordt bekroond met frisch-groene planten, boven een strook kant. Vooral bij avondverlichting maakt het schit terenden indruk. In de ver- echilleade vakken vinden we de wijnen en likeuren geëxposeerd en tevens de Van Onds Kinawijn. Er wordt nog de attentie gevestigd op den depóthouder, Jhr. Oosterkerk in Bouwplan II. De stand van de N.V. het Natio naal Kasregister, Amsterdam, toont ons de vernuftige kantoormachines, die thans ook op veel kleinere plaatsen in gebruik zijn en waardoor vergissingen, foutieve posten, vergeten boekingen zijn uitgesloten. Niet alleen voor zaken met groot personeel, ook voor kleinere zaken zijn deze machines in den tegen- woordigen tijd noodzakelijk en wij kun nen dan ook iederen zakenman aan raden eens verdere inlichtingen te vragen aan den vertegenwoordiger. De kosten van aanschaffing wint men door het gebruik dubbel en dwars uit. In het midden der zaal vinden we een uitgebreide stand van de fa. Sluis' koek- en biseuitiabriek, te Deven ter. Een groot aantal soorten biscuits vinden we hier geëtaleerd. En dat deze biscuits voortreffelijk zijn, daarvan hebben we ons hedenmorgen kunnen overtuigen. Ze zijn dan ook van de beste grondstoffen vervaardigd en zeer hygiënisch bereid en werkelijkmen proeft de roomboter.Vestigen we in dit verband ook even de aandacht op het botergebak. Opvallend is de keurige verpakking der producten in fraai gedecoreerde trommels. Deze stand maakt een smaakvollen indruk en trekt bovendien terstond het oog tot zich. Vertegenwoordiger is de heer Veenis,, alhier. Na nog even vermeld te hebben de Ranja-stand, beklimmen we het tooneel. Hier vinden we de Edison-phono- graphs van den heer D. J. Boone, Goes, waarvan het gezang de ooren van de bezoekers aangenaam streelt. De menschelijke stem komt in haar onvolprezen schoonheid tot ons. Even verder is hier een afdeeling Radio ondergebracht van een Vlissingsche fa. De Maggi etaleert haar drie ver schillende producten-soortende soepen, het aroma en den bouillon, In drie

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1