mum 4- STADSNIEUWS Marktbericht IIATSÏÏ P TELEGSUFIXlilE Verkoopingen en verpachtingen. Ovezand. Zondagvoormiddag ont stond brand in een bergplaats van den petroleumkoopman A. K. De aan wezige benzine en petroleum kon nog in veiligheid worden gebracht, doch een geit en wat gereedschappen werden een prooi der vlammen een jongetje van plm. 6 jaar had met lucifers ge speeld waardoor de braud ontstaan was. \s Gravenpolder. Geslaagd te Rot terdam voor bet examen Boekhouden Ver. van Leeraren, dhi. C. Kousemaker. 'a-IIeer Abtskerke Vergadering van den Raad op 14 Juni jl. Alle leden waren tegenwoordig. Ingekomen was de Koninklijke goed- j keuring op de belastingheffing. De voorz. verzoekt dhr. Braam zijn voor- stel voorloopig in te trekken, mede omdat, nu zoo juist de goedkeuring is verkregen. Hij had in de vroeger ge- i houden vergadering voorgesteld om den kinderaftrek bij den H.O. uit te breiden over alle Kinderen wat nu niet 't geval is, aangezien voor niet meer dan vier kinderen wordt afgetrokken. Dhr. Braam legt er zich voorloopig bij neer. De begrooting 1928 wordt gewijzigd; ofschoon de H.O. weer f500 wordt verlaagd en gebracht op f 8000, stellen B. en W. toch voor om 't cijfer van 0,8 van het vorig jaar te houden daar ze niet aan de som van f 3500 zijn geraakt. Alzoo besloten 7t Kerkbestuur der Ned. Herv. kerk vraagt f 27 huur voor de in de voor- kerk opgeborgen brandspuit. B. eu W. stonden verbaasd over dat schryven en meer nog over dat eigenaardig cijfer van f 27. Dhr. Braam (tevens kerk voogd) licht het even toe. Voor 2 jaar is al besloten huur te vragen, toen f 10. Nu werd bij de gedane begrooting be sloten daar de kerk f 27 moet betalen aan den straatveger, deze som voor huur te vragen. Na eenige discussie, besluit men een andere plaats op te zoeken tot berging der spuit. Besloten wordt om het perceel land dat de gemeente bezit te ruilen met de be- graafplaats eigendom der kerk, De secretaris is bevoegd om hiervoor de acte te passeeren. Bij de rondvraag zegt dhr. Smits wegens vertrek uit de gemeente dank voor de aangename samenwerking. De voorz. dank ook dhr. Smits, otschoou zijn zittingstijd niet lang was, voor zijn prestatie en wen'cht hem en zijn gezin alles goeds tce. Htnsweert. De kommies 2de klasse A. Poot, tijdelijk alhier gedetacheerd, is met ingang van heden n> ar Sas van Gent teruggeplaatst. De motor Zeelandia, geladen met stukgoederen, is door het zeilschip Vertrouwen met defecte motor binnen gebracht. Na alhier te hebben gerepa 1 reerd, is de motorboot naar Rotterdam verder gevaren. Jury Nijtengo. De jury, die de stands op de Njjtengo zal beoordeelen, bestaat uit mevrouw Sillevis en de heeren Wiebenga, G. den Herder, Hijma en Melse (de beide laatsten leeraar aan de Ambachtsschool). Witte Bioscoop. Potasch en Perlemoer, een film van Joodsche ruzie en gijn, is een schitte rende uitbreiding van het tooneelstuk van dien naam. Én hoe fijn en geestig wordt de rol van Aby Potasch vertolkt. De toeschouwers hebben zich best ge amuseerd ea meermalen klonk een vroolijke lach. Er komt in deze film ook een mode- show voor, een revue van prachtige toiletten en mantels, die ongetwijfeld de dames hoogelijk zal inteiesseeren zij behooren dan ook allen deze film te gaan zien. En dan wordt er ook keurig gedanst. Op het doek zien we als 't ware een heele variété-voor stelling. Behalve Potasch, dient ook zijn vrouw, Rosie, zijn dochter Irma en de compagnon Perlemoer genoemd. Wij voorspellen een druk bezoek aan de Witte, deze week. Als bijprogramma eenige Wild-West-films. Gesi.aagd. Op het op 3 en 4 Juni j.l. te Rot terdam gehouden examen, afgenomen door de ver. van Leeraren in liet Boek houden, zijn o.m. geslaagd de heeren M. Kaboord, Jb. Kloosterman en J. Langeveld. Bij het gehouden examen van De Vereenigiüg van Leeraren in het Boek houden, te 's Gravenhage, slaagde onze oud-stadgenoot W. J. Bartelse te Kapelle. Brand. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur brak brand uit in de houten schuur van dhr. C. Schrijver, in het Vogel- zangsche weegje. Vroeger was alhier de oude leerlooierij gevestigd, thans wordt er een varkenshandel gedreven, terwijl men ons verleide dat alhier nog een 40 huiden in depot lagen van de Rotierdamsche hu.denvereemgjng, ln een minimum van tijd stond de heele schuur in lichte laaie, de gretige vlammen vonden in het jarenlang ge teerde hout een licht verteerbaar voed 8el. Ook langs de dakgoot van het aangebouwde woonhuis lekten de roode vlammetongeljes. Inmiddels waren door tal van hel pers de varkens uit de pchuur naar de weide daarachter getransporteerd, wat met hevig geschreeuw der dieren ging gepaard. Ook het meubilair werd naar buiten gedragen, het beddegoed uit de vensters gesmete l Met twee slangen op de waterleiding w.ïrd het blusschingswerk ter hand genomen. Daar Woensdagavond een oefening van de brandweer had plaats gehad, hingen verschillende slaugeu nog in de Wandelkerk te dingen en ware a niet op de wagentjes gerold, wat aan vankelijk belemmerend werkte. Gelukkig was er personeel der waterleiding met veel slangenmaleriaal aanwezig en zoo kou nog een derde slang worden aangekoppeld, die het water heelemaal van den Oostsingel biacht. De ligging der wouirg was, wat den watertoevoer aangaat, wel zeer ongun stig. Een 50 meter verder en de brand was op Kloetinge geweest. Gelukkig kon het woonhuis bijna geheel worden behouden. Ook de tegen over gelegen houtzaak van dhr. v. d. Peijl liep aanvankelijk gevaar, maar het bleef bij een bedreiging. Naar wij vernemen wordt de schade aan het perceel van dhr. Schrijver door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak hoorden we iets verluiden omtrent met vuur spelende kindereo. Het vuur is blijkbaar be gonnen in den u'tersten hoek der schuur. Onder de auloriteiten op het terrein van den brand troffen we o.m. den heer v. d. Bout, w.n. burgemeester, aan. Eenige personen hebben ons ge vraagd waarom de klok niet geluid was. Wij hebben hier eens naar ge ïnformeerd en vernamen dat dit over dag niet meer geschiedt, o.a. om al te grooten toeloop van nieuwsgierigen te voorkomen, wat voor het b'usschings- werk hinderlijk kan zijn. De hoofden der brandweer worden overdag telefo nisch gewaarschuwd, terwijl zoo noodig meerdere spuitgasten door de politie per rijwiel worden opgehaald. Het luiden geschiedt wel 's nachts, daar men dan geen gebruik kan maken van de telefoon. Muzikale wandelingen. Naar wij vernemen zullen de muziek korpsen, die des avonds in 't Schutters hof concerteeren, te voren een korte muzikale wandeling door de stad maken. De Nijfenjo. Heden vindt de opening plaats van de Goeschs Tentoonstelling Ier bevor dering van Handel eu Nijverheid (Nij* tengoi) in het Schuttershof, alhier, waar van de vlaggen vroolijk wapperen. Vanmorgen hebben wij alreeds een kijkje genomen. Men was druk bezig met het leggen van de laatste hand aan verschillende stands, hst treffen van de laatste voorbereidende maat regelen. En hoewel dus alles r.og niet gereed was, meenen we toch reeds enkele algemeeoe indrukken te kunnen neer schrijven en over enkele stands, die klaar waren, een beschouwing. Wij kregen den indruk dat aa i deze tentoonstelling met liefde en animo is gewerkt. De exposanten hebben hun beste beentje voorgezet en de eene stand is al aarciger en smaakvoller dan de andere. We zijn blij niet in de jury te zitten we zouden werkelijk niet weten welke de meest aantrekkelijke was. We willen nu beginnen met een beschrijving van wat op ce Nijtengo zooal is te zien en zullen in ons Woens- dagnr. deze beschrijving voortzetten. Na onder de poort, die bet voorplein van het Schuttershof afsluit, te zijn doorgegaan, en daarbij een blik te hebben geworpen op de aardige plan- tenversiering in keurigen tuinaanleg met fontein van H. S. Drijfhout, Goes, betreden we allereerst de Groote zaal. Vlak bij de deur vinden we een smaak volle stand van dhr. F. X. Mannhardt, Goes, welk een keurcollectie van pendu les, kleine klokjes en horloges bevat. Merkwaardig is de antieke pendule, welke geen wijzers bevat, maar waarvan de wijzerplaat draait. Van deze pendule zijn er slechts in totaal 4 exemplaren op de wereld link? en rechts worden de klokken geflankeerd door een paai groote barometers. Alles staat keurig gertngschikt op z.g. landhuisjes-goed. Opvallend is de groote, fleurige stand van de RiDSO, het bekende product van De Lever's zeep Mij, Vlaardingen, waar de opgestapelde Rinso-pakjes den hoofdschotel vormen. Ih verband met j de demonstraties, welke hier zullen worden, gehouden, komen we in ons Woensdagnr. nader op deze stand terug. We komen dan bij dhr. M. Mekaard, Goös, welke een schitterende en kostbare collectie bo: (mantels, bontjas sen, kragen (witte vos en moffen etaleert. Speciaal willen we even wij zijn op de talrijke prachtige huiden voor vesten en voeringen, o.a. de zil- verwolf, het reevel, de petitgris (iek- hoornhuidjes) enz. Ongetwijfeld zullen de dames groote belangstelling voor deze stand toouen, maar de heeren zeker niet minder. Dhr. P. A. de Ligny, Goes, geeft een keurige verzameling van de bekende P. D. conetten, vanaf de kleinste model letjes. Elegante, slanke lijnen vertoonen deze corsetten, waarvan ook des:ofeen rijken indruk maakt. Zeker zullen de bezoeksters aan deze corsetten alle aan dacht wijden. Ook Hautana 's buste houders worden hier geëtaleerd. In het midden exposeert dhr. De Ligny voorts een keurige collectie Holka en Bon Ami-regenjassen en regen mantels. Dhr. F. de Soomer, Goes, wist ook een zeer aantrekkelijke stand te maken, waarin tal van fototoestellen, klein en groot, zijn geplaatst. Onnoo- dig te zeggen dat hier de nieuwste modellen vertegenwoordigd zijn. Ook tal van fotobenoodigdheden en fraaie lijsten vindt men hier, terwijl men tevens eenige fraaie kleurenfoto's, o.a. van een Z.-Bev. boerin, kan bewonderen, welke zeer artistiek zijn uitgevoerd. Wij willen ook nog even wijzen op de stand vau de N.V. Oliefabriek Noordzee, Beverwijk welke zich vlak naast de keurige Ford-stand bevindt. Deze oliefabriek heeft verschillende monsters van haar smeer-oliën en vetten, o.a. superoil, oline enz. gezonden. Vertegenwoordigers voor Z. en N. Beve- iand zijn dhrn. Jb. Rouw en M. H. Roornebos, Goes. Op de stand van de Ford, (Re Hüllu en de Dreu, Goes) kan men- twee auto's bewonderen, fraai van lijnen en afwerking. Voorts wordt een motor en verder verschillende banden geëxposeerd. Na nog even een blik te hebben geworpen op de groote flesch Orion- limonade, van de fa. Joh. v. Asptren Vervenne, Goes, welke in het midden der zaal staat, verlaten wij deze voor loopig en begeven ons naar de Tooneelzaal. Hie.* was men vooral nog ijverig in de weer. Wij wijzen vast op de stand van dhr. C. Reverse, Goes, welke een compleet bad met geijser heeft gemon teerd. Voorts zien we tal van hygië nische artikelen, vaste waschtafels, blinkend van nikkel, marmer en spie gelglas, voorts een closet, een douche, fonteintjes. De vloer is met zeil bedekt, zoodat de geheele stand een buitenge woon helderen indruk maakt. In het midden der zaal vóór het tooneel, treffen we een stand aan van den Keuringsdienst ?an Waren, welke het resultaat etaleert van haar onder zoek van verschillende voedingsmidde len en artikelen. Interessant zijn de loodhoudende lepfls en het hygiënisch haarmiddel, dat bestaat uit waardelooze pijpaarde. Een stand van Pleincs1 Kon. Zeep fabrieken, Dea Rolder, staat vlak bij den ingang der zaal eu is versierd met talrijke duif-emblemen. De pakjes zeep poeder en de doozen met ze p staan hier in nette stapelijes uitgestald. Keurig is ook de expositie van de Honig's Maïzena en Puddingen van M. K. Honig te Hoog a/d Zaan. De stand bestaat bijna geheel uit pakjes maïzena, wat zeer suggestief werkt, terwijl hier en daar een schaaltje staat waarop ten smakelijk uitziend puddinkje. Op het tooneel, waarvan de groote ruimte door een aantal stands is ingenomen, valt ter- J stond ons oog op een goede bekende, het Blue-band-meisje, dat ons in meer 1 dan levensgroot formaat van verre reeds tegenlacht en ons haar product aan biedt In kleiner kaliber prijkt deze jongedame op de wanden. De bekende pakjps onder blauwe kruisband liggen op tafeltjes, evenals verschillende reel a- me-artikelen. Verder zyn talrijke bro chures aanwezig waarin veel lezens waardigs te vinden is omtrent de Blue- Band. De stand maakt een stijlvollen indruk en is voornamelijk in blauw en witte kleur gehouden. Een stand, waar men zeker de noo- dige aandacht moet besteden is die van den heer J. A. M Raaymakers, kunstschilder te Krabbendijke. Deze exposeert op den balcon-foyer, in de vestibule de trap op. Men ver- zuime toch vooral niet deze te gaan zien. Dhr. Raaymakers exposeert hier een groot aantal schilderyen en teekeningen. Vol atmosfeer en mooi van kleur vonden we de diverse havengezichten van Krabbendijke, voorts de kade te Ierseke en het gezicht op Tholeu. De sneeuwsfcukjes spreken van een desolate verlatenheid. Bij een vorige, tentoon stelling waren we reeds in de gelegen heid dhr. Raaymakers te waardeeren als schilder vau bloemstukken, ook hier hangen eenige iraaie specimen. Knap geschilderd zijn ook de studie koppen. Zoo b.v. de havmonika-speler, een vlotgeschilderde guitige jongènskop. Deze schilder verdient warme be langstelling, natuurlijk speciaal op Zuid-Beveland, maar ook zeer zeker daar builen. Begeven we ons nu naar den tuin en w»l naar het Beiersche Marktplein. Hier lokt de groote planken dans vloer. Daaromheen staan tal van typische trapgeveltjes, terwijl het plein monumentaal wordt afgesloten door het groote gebouw der fa. Wijking, a ir achter de hooge, blauwe bergen oprijzen. ln dit gebouw vinden we een afd. sierlijke damepconfectie, een afdeeling tapij(en, loopere, zeilen enz. Voorts een aantal mooie en lieve wiegen, fraaie babykleedjes (wieg- of wagenkleedjes), kussens enz. Ook de keurige Holka-regeujassen staan hier geëxposeerd. Dan vinden we nog een groote collectie zeepen en reukartikelen. Wanneer we het marktplein verder toncJloopen, hespeuren we dat men z'eh hier op aangename wijze kan ver kwikken, voor de stand der AmsteL bieren is een gezellig zitje, waar de dorstige zich op zijn gemak kan laven aan het koel-schuimende bier, daar naast hangt de' Hnigthamp-flesch uit en kan men genieten van de Hulstkamp- likeuren. Ook de öigtren, de lekkernijen eu versnaperingen (o.a. de wafels en pof fertjes) ontbreken hier niet, evenmin als de amusementen. Zoo is er een Schuttershuis, (schiettent) waar men zijn 8ehotvaardigheid kan beproeven, en tevens bijdragen tot het goede doel de bestrijding der t. b. c. Dan is er een tent waar men touwtjes trekken kan om aardige voorwerpen, voorts is den tuin een werptent. Wij willen er verder nog op wijzen dat de tuin als geheel een prachtig en schaduwrijk zitje biedt, waar men van de verschillende concerten zal kunnen genieten, die gegeven zullen worden. Typisch staan de bruine tonnen, zwart omrand, tusschen de witte tafeltjes We vermoeden frel dat het deze week erg druk zal worden in het Schuttershof. Moge het weer daartoe meewerken, moge de zon vroolijk schijnen. De eenige bezoeker, dien we op deze tentoonste'- li Dg kunnen missen als kiespjjjn, is de heer Pluvius. Vermelden wij nog dat er een 65 stands zijn terwijl 's avonds het Schut tershof zal baden in 't electrisch licht. Wij hebben gemeend van een en ander reeds een voorloopigen indruk te moeten geven. Iu ons Woeusdagnr. komen wij op de Nijteugo nog nader terug. Wordt vervolgd.) Binnenlandsehe geen noteering. Kanariezaad Kar wijzaad Mranzaad K< olzaad M. isterdaad [bruin] Misterdzaad [geel] B lekweit, Zonnebloempitten Lijnzaad [voer] Lijnzaad [zaai] Tarwe Tarwe afw. G irst chevalier Gerst mindere Baver E ,-wten kl gr Schokkers Kroon Brui neb o oil ;a puike minder Eieren 29 a 70 a 82 a 22, a 66, a 3 j. a 12.25 a t a 00— a CI.a 00 00 a 0C0 a C> a 00-00 a a 0b' a -a 0' a O a Rotterdam, 16 Juni 1924. V'asaanvoer 4020 blauw 1 1,50 a 11.85 14570 geel 1 1.40 a f 1.80 4.00 Gro. ningen 1 1,50 a 1 1.85, 1500 wit 1 1,10 a t 1 40 dauwroot f 0,— a 1 0,—. Ajum, Egyptische 1 4.25 a 1 4.50 kleine 10, extra to, at (I. stroogele f afO,p. 50KG, aanvoer A ardappelen, Zeeuwsehe blauwe f 0,— a f 0,—, bonten I 0,— a f 0,— eigenheimers 10,a f 0.industrie 1 U.0U a 10,00 geen aanvoer. (tranen buitenlandsche kalm Meel f 16 25 a 1 Mais mixed 1 Haver Petersburger i 9,5') Laplata Mais f 186 Opening Nijtengo. GOES. Hedenmiddag om 3 uur had de ofiicieele opening der Nijtengoin't Schuttershof plaatsin tegenwoordigheid van de leden van 't comité, de expo- sante» en vele genoodigden. Genoodigd waren de leden van 't Dagelijksch Bestuur der gemeente, leden van Prov. Staten gemeenteraadsleden,leden Kamer van Koophandel, van de Middenstands, vereenigingen en het Bestuur van Vreemdelingen Verkeer. Van hen had den velen met hun dames aan de uit— noodiging gehoor gegeven. De voorz. van het comité, dhr. G. j Geijse i, het woord nemend, 2egt dat men thans over niets anders spreekt dan over de malaise. En daarom heeft het comité gemeend een steentje te moet u bijdragen om de diverse fabrikanten en leverancier! iri de, gelege iheid le stellen hun waren te toonen en zoo te lat -n zien, dat er toch nog handelsgeest in hen is. De meeste takken.» van 'handel en industrie zijn op deze tentoonstelling vertegenwoordigd en hopen met een groot aantal orders te worden vereerd. Naast de tentoonstelling heeft het comité gemeend eenige amusementen te moeten aanbieden, alzoo 't nuttige met 't aangename vereenigend. Spr. zal geen groote wereldbeschou wingen houden. De voorspellingen der laalste jaren ziju toch alle verkeerd uitgeloopen. Spr. wil echter besluiten met ees versje uit zijn jonge jaren, dat aldus luidt Vooruit is de leus van het strevende [menschdom, De kiem van veel zorg en de bron van [veel leed Maar tevens verheffend en stalend zijn [krachten Van wilskracht en daadkracht bezie lende kreet. Dus vooruit zij de leus. Spr. dankt namens het bestuur allen, die aan den oproep tot bijwouing der opening gehoor hebben gegeveD eu verzoekt dhr. v. d. Bout, w.n. burge meester, de tentoonstelling te openen. De heer v. d. Bout zegt dat het hem aangenaam is aan het verzoek van het comité der Nijtengo te kunnen voldoen tot opening der tentoonstelling. Spr. zegt dat de Eere voorzitter, de heêr Hajenius tot zijn spijt verhinderd was om hier tegenwoordig te zijn, maar toch zjj'n beste webschen laat over brengen tot het welslagen der tentoon stelling. Spr. hoopi dat velen zich zullen overtuigen door een herhaaldelijk be zoek, hoeveel bier is bijeengebracht. Het nut van een eu ander zal hier door worden ingezien en dan wordt uien vanzelf kooper. Spr. uit den wensch dat het bestuur aan het einde der tentoonstelling zal zeggen: Wij zullen deze eens herhalen en dat de exposanten geen spijt zullsn hebben van de kosten door hen besteed. Spr. verklaart hiermede de tentoon stelling geopend. Hierna werd een rondgang langs de verschillende stands gemaakt. Door een dochtertje van den heer I Bielen werd namens het Comité aan mevr. v. d. Bout-Koopmans een bouqet fraaie bloemen aangeboden. I Hierna werd op het Beierscbe Markt- plein een foto gemaakt van Comité en genoodigden en werd de eerewijn rond gediend. j Een Jazz-hand van amateurs liet daarop z'n verlokkende tonen hooren. 30, 34 00 70. 32, CC' 00 00 00 00 co, o.-l VARKENS MARKT ROTTERDAM Varkensaauvoer 1371 eerste kwaliteit f 0 54 a f O 56 tweede f 0 50 a f O 52, derde f 0 44 a 1 0,48 zouters f C,52 a 0.57, redelijken handel. Juni. 17 Kloetinge, kersen, kruisbessen, hooi. gras en kanthooi, van Dissel. 19 VVolphaartsdijk, woonhuizen en erven Pilaar. 19 Wolphaartsdijk, woningen met erl, Pilaar. 20 Wissenkerke, woonhuis met schuur, en ert, Pilaar. 20 Wissenkerke, bouwt en weilanden, Pilaar. 20 Ovezande, hofsteedje met boomgaard tuin erf en bouwland, van Dissel. 2 Wemeldinge, kersen en kruisbessen, Kram. 24 Goes, dekkleeden en tenten, de Wilde en Heijboer. 27 's Heer Hendrikskinderen, woonhuis met erf eu tuin, Pilaar. Nieuwdorp, inboedel, Pilaar. Juli 2 Wolfertsdijk, Kapitale hofstede met boomgaard bouwi en weilanden. Van Dissel. 18 Wissekerke, veldvruchten, Steenhove Markusse. 22—23 Wissenkerke, kap. Landbouwers- inspan, Steenhove, Markusse.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2