N\ 71 Dinsdag 17 Juni 1H84 lil jaargang. BUITENLAND. Binnenland. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruitei#. Schrammen Kloosterbalsem Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Provincie-Nieuws. abonnement Urijt» per kwartaal, in Goes f 2,t buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaail. Vennootschap Coeache Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Rleenwens Ross' Drnhkers- en Ultgeversbedrflf Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Doumergue De Franscbe nationale vergadering, d.i. de combinatie van Kamer en Senaat, heeft tot president der republiek ge kozen den heer Gaston Doumergue, den voorzitter van den Senaat. In de Kamer had de candidaat der linker- groepeu, Paiulevé, de meerderheid, maar de Senaat neeft,bij na in z'n geheel op zijn voorzitter gestemd. Deze kreeg 515 stemmen, Painlevé slechts 309. Men ziet in de kenze van Doumergue een overwinning van de nationale poli tiek over de partij-politiek, inzonder heid de socialistische. Doumergue is^ een middenman, hij is geen fanaticus en dat behoort een Frausch president, wiens functie voor namelijk ia een decoratieve, dan ook niet te zijn. Hjj schijnt een innemend en welwillend man te zijn, en daarop komt het voornamelijk aan. Doumergue is 61 jaar, zijn vader was boerhij zelf werd advocaat, later rechter in Algiers, vervolgens Kamerlid, senator en minister. De president heeft aan Herriot, een der voormannen van het linker-cartel verzocht een ministerie samen te stellen eu deze is daarin geslaagd. Dinsdag zou het Kabinet zich aan de Kamer voorstellen. Retfue. De raad van den Volkenbond heeft de aangesloten landen nogmaals verzocht hangende het plan tot be perking van bewapening, hu» begroo tingen van oorlog, marine en lucht wezen niet te verhoogen. Het congres der Duitsche socia listen heeft een motie ten gunste van het rapport der deskundigen aange nomen. De verlaging van de Eugelsche uitvoerpremie op Duitsche goederen tot 5 percent blijft van kracht lot de memorie der deskundigen in werking zal ziju getreden. Tegen belastingontduiking. Het komt meer en meer voor, dat belastingplichtigen handelingen ver richten, die, zonder dat er sprake is v«n strijd met de letter der wet, mede brengen, dat de naar de bedoeling der wet verschuldigde belasting geheel of voor een deel ontgaan wordt. Het meest gewone geval is, dat men zijn bedrijf inbrengt in een naamlooze vennootschap. Een ontwerp van wet, strekkende om aan dergelijke practijken een einde te maken, heeft, naar aan het Nederl. correspondenliebureau in Den Haag wordt meegedeeld, het departement van financiën verlaten. Het is de be doeling dat aan de wet terugwerkende kracht zal worden toegekend tot 1 Mei 1924. Vaststelling van een nieuwe tarief wet- Bij Je Tweede Kamer is het reeds aangekondigde wetsontwerp tot vast stelling van een nieuwe Tariefwet ingediend. 59 EEN ZONDERLINGE H18TORIE DOOR A. MÖTZELBURG. Hoe belachelijk deze scène ook was, toch vertrok nergens een gezicht. Inte gendeel, aller gelaat was hoogst ernstig, vol geheimzinnigen schrik en de drie nieuwelingen stonden weer op, bevend als een espenblad en lieten zich daarna door de broeders aankleeden. „De boDdsmaaltijd is gereed 1" riep de meester thans nit. „Zoodra deze ten einde is, heb ik enkelen de bevelen van Uriel mede te deelen. Geniet van het beste der aarde, maar weest matig." Na begon een druk door elkander loopen en draven. Op het grasveld tnsschen de steepen werden breede tafellakens uitgebreid en snel met hou ten borden, messen en vorken bedekt. De herziening van het tarief van invoerrechten welke bij dit ontwerp wordt voorgesteld, heelt in de eerste plaats ten doel om in het belang van handel en nijverheid het tarief in technisch opzicht te verbeteren. In overweging wordt gegeven het thans van de goederen geheven waarde- recht van 5 pet. in het algemeen te verhoogen tot een recht van 8 pet. De grootere baten, die daaruit verwacht worden, zijn gesteld op ruim 10 mil- lioen gulden. Eet schoenenwetje ingetrokken. Bij Kon. besluit van 12 Juni is, met ingang van 16 Juni, ingetrokken bet Kon. besluit houdende verbod tot invoer van schoenwerk. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 Jnni in Nederland uitgesproken 58 faillissementen tegen 85 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 Juni 1924 2092 faillissementen tegenover 1821 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Prinses Juliana in Axelsch kostuum. De jonge dames De Kraker en de Feijter te Zaamslag, die destijds na mens de ingezetenen aan Prinses Juli ana een Axelsch costuum aanboden, waren Dinsdag op Het Loo genoodigd om het costnum na te zien, en daarin dat, wat te klein was geworden, te ver anderen. Zij werden uitgenoodigd om de Prinses te kleeden op 6 Augustus bij het bezoek aan Middelburg en op 8 Augustus bij het bezoek aan Zeenwsch Vlaanderen, zoodat de Prinses alsdan in het Axelsch coBtnum zal gekleed zijn. en andere kwetsuren genezen da- 1 delijk zonder litteeken na te laten met den pijnstillenden AKKER'» Stand van de kersen en de Volgens het in de „St. Crt." opge nomen overzicht betreffende den stand der kersen en kruisbessen op 6 Juni j.l., was de bloei der kersen prachtig, doch de vruchtzettiug was daaraan niet evenredig, hetgeen waarschijnlijk aan den korten bloeitijd moet worden gewetenhierdoor is de stand over het algemeen beneden het gemiddelde, ofschoon in sommige streken wel boom gaarden voorkomen met zeer goeden stand. Van de vroege kersen is de stand vrjj goed in Zuid-Beveland. Van de late kersen is de stand over het algemeen beter dan van de vroege deze belove» in Gelderland vrij alge meen een goeden oogst, staan zeer goed in de Lijmers en Znid-oostelijk Utrecht, vrij goed o.a. op Zuid-Beve land en Walcheren. Bepaalde personen, die met dit bijzon der deel der feestelijkheden schenen belast te zijn, kweten zich met groote snelheid van hun taak. Er scheen over 't algemeen een zeldzame orde en strenge discipline onder de bende te heersehen, Dat Festenrath ook nu weer ervoor zorgde, een plaatsje te veroveren, dat zoo ver mogeljjk van het vuur verwij derd was, spreekt vanzelf. Het eten was koud, maar van goede hoedanigheid. Eerst werden kleine in gemaakte vischjes opgediend, die veel op onze tegenwoordige sardientjes leken, daarna volgde een aalpastei en een ander koud, ragoutachtig gerecht. Bij ieder gerecht schonken de oplettende „broeders" een passend wijntje in, hoe wel steeds in denzelfden beker. Toen daagden eenige reusachtige gekookte hammen op en ander koud vleesch, dat buitengewoon fijn van smaak was. De meest verwende fijnproever zou zich geen weelderiger maaltijd hebben kun nen wenschenhet ging er natuurlijk een beetje verward toe hoewel niet onzindelijk want aan een verwisse ling der borden enz. viel in 't geheel niet te denken de half liggende, half Ook de bloei der kruisbessen was zeer goed, doch ook hier liet de vrucht zetting hier en daar te wenschen over. Bovendien richt de bastaardrups der bhdwesp veel schade aan; op vele plaatsen staan de struiken bladerloos. De stand loopt uiteen tusschen goed en matig, doch kan iu het algemeen vrij goed tot goed worden genoemd een matige stand wordt alleen gemeld uit de Tielerwaard en de Lijmers in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Lim burg is de stand goed, in Gelderland en Utrecht vrij goed tot goei en in Friesland en Zeeland vrij goed. Wetrteldinge. Openbare vergadering van den Raad, gehouden op Donderdag 12 Juni j.l. Tegenwoordig alle leden. Ingekomen is o.a. de rekening van den gemeenschappelijken keuringsdienst van vee en vleesch over 19231; deze rekening geeft aanleidigg tot de vraag of de jaarwedde van den keuringsvee arts in vergelijking aret die van den hulpkeurmeester niet te hoog is. De in.ekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld wordt, dat de wijziging der bouwverordening op advies van Ged. Staten nogmaals aan de Gezondheids commissie gezonden is en van deze commissie is terugontvangen met enkele opmerkingen. Besloten wordt deze wijzi gingsverordening opaieuw vast te stellen met de door de Gezondheidscommissie voorgestelde definitie, van wat onder spouwmuren moet worden verstaan. Een af- en overschrijving in de ge- meentebegrooting 19281924 heeft p'aats tot een bedrag van resp. f 2829,39 en f500,84Vs. Goedgekeurd wordt een af- en over- schrjjvingsbesluit van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1923 De rekening van dit bestuur over het jaar 1923 wordt daarna aangeboden op een totaal bedrag in ontvang van f 41065,35 en in uitgaaf van f15149,72^. Als commissie voor het nazien dezer rekeniug w< rden aangewezen dhrn A, Dominicus, P. A. Lindenbergh Ez. en Joh. Kareise Az. Het percentage van de heffing der Gemeentelijke Inkomstenbelasting wordt voor het belastingjaar 19241925 vast gesteld op 1. Besloten wordt een lokaal der voor malige bewaarschool tijdelijk te ver huren voor f 1,huur per week. Vastgesteld wordt een nieuwe ver ordening op de heffing van bewaar school- en handwerkschoolgelden. Bij voorkomende zaken wordt op voorstel van de Gascommissie besloten de kostelooze aansluiting aan het gas- buizennet nog met 2 perceelen uit te breiden. Dhr. A. Dominicus bespreekt de be diening van den lijkwagen in verband met in rekening gebrachte kosten voor volgrijtuigen, die hem te hoog voor kwamen. Spr. is het wel bekend, dat dit laatste niet tot de kennisneming van den Raad behoort, doch acht het wenschelijk het publiek in kennis te stellen met het feit, dat men in de keuze van de bediening voor wat de bespanning betreft volkomen vrij is, De roorz. beaamt dit en zegt dat het zittende houding maakte dit ten eenen male onmogelijk. Zeer goede inlandsche en vreemde kaassoorten vormden het dessert. Het was Fesfenrath heel weinig om eten en drinken te doen. Hij speelde nog steeds den halfdronken eu ver moeiden waard. Des te ijveriger luisterde hij echter naar alles, wat bij hem in de nabijheid gesproken werd. Zoo hoor de hij b.v., dat dit de laatste bijeen komst onder den blootsn hemel zou zijn, dat de meester met zijn getrou wen besloten hadden een groot gebouw, voorloopig van hout, te stichte», dat voor het oog van de wereld voor an dere doeleinden, heimelijk echter voor de bijeenkomsten der bokruiters gebruikt zou worden. Indien men hen daar op het spoor kwam en hen wilde aan- 1 vallen, dan zouden zij zich weten te verdedigen. Over het feit, dat de dragon- ders door een verkeerde aangifte tot vlak bij Meersen waren gezonden, werd natuurlijk braaf gelachen. De bij eenkomsten bij de eenzame kapel waren tot nu toe de mooiste en prettigste geweestde plechtige opnamen van nieuwe leden in den bond zouden daar tarief hel welk bij gratis gebruik van den lijkwagen in rekening gebracht mag worden bedraagt voor le klasse begraving f20, voor 2e klasse f 15 en voor 3e klasse f 7,50. Dhr. P. Lindenbergh Ez. merkt op, dat het wel is voorgekomen, dat de lijkwagen te veel over tijd aan het sterfhuis kwam. Dhr. Kareise wil aan de hand van eenige opgedane ervaringen enkele be zwaren kenbaar maken tegen de be handeling van directie en personeel der N.V. Waterleiding Maatschappij (Z.-B.). Spreker becritiseertle. het optreden van den opzichter de Graaf2e. het weigeren van aansluiting van iemand, die nooit is aangesloten geweeBt8e. de kantooruren op Dinsdag4e. het arbeidsloon bij aansluiting ad f 0,82 per uur, alles inbegrepen5e. art. 3 van het reglement, dat zegt, dat de directie binnen 2 maanden na de aan gifte tot aansluiting de werkzaamheden zal uitvoeren. Spr. zegt, deze opmer kingen te maken niet nit egoïsme, doch dat hij als raadslid de moeilijkheden die meerderen ondervinden, tracht uit den weg te ruimen. Spr. meent dat de Mij er is ter wille van het publiek en niet omgekeerd, zooals de practijk in vele gevaileu ieert. De voorz. vraagt dhr. Kareise naar zijn bedoeling met deze opmerkingen. Dhr. Kareise zegt deze gericht te willen zien ter plaatse waar ze be- hooreu. Dhr. P. Lindenbergh Az. informeert of bereids de Raad van beheer hier mede in kennis is gesteld. Dhr. Kareise verklaart, dit nog niet te hebben gedaan. Spreker meende den zachtsten maatregel te|nemen door deze zaak in den Raad aanhangig te makel. Op een desbetreffende vraag van den voorz. verklaart dhr. Kareise een voor stel in te dienen om deze bezwaren ter kennis van den Raad van Beheer te brengen. Dhr. J. A. Domiaicus kan zich met dit voorstel niet vereenigen. Spreker acht het den verkeerden weg om bij een aandeelhouder eener N.V. met klachten over de directie te komen. Spr. geeft dhr. Kareise in overweging eerst den Raad van Beheer te raad plegen en later eventueel den Raad zich te doen uitspreken Het voorstel Kareise, in stemmiug gebracht, wordt verworpen met 6 tegen 1 stem, die van dhr. Kareise. Hierna sluiting. Krabbendyhe. De jongen, die door den kabelwagen werd overreden, is aan aan de gevolgen overleden. Zijn groot vader werd voor jaien door een snel trein op een nieuwjaarsavond gegrepen en gedood. (z.) Wissenkerke. In de jl. gehouden, Polder en Waterschapsvergaderingen, werden de volgende besluiten genomen Door Ingelanden van den Camperlaud polder werd beslote» tot verharding met grind van een gedeelte van den dijk tusschen dien polder en den Thoornpolder. Door Ingelanden van den Geersdijkpolder werd een zelfde besluit genomen ten opzichte van den djjk tusschen dien polder en den Thoorn polder, door Ingelanden van laatst genoemden polder werd besloten in de met meerdere pracht en praal kannen geschieden en daardoor etn nog die peren indruk makeu. Ook zou men daar warme maaltijden hebben kunnen gebruiken, want de gewelven onder de kapel waren tot een volledige keuken ingericht geweest. Een van Festenrath's tafelgenooten kende zelfs nog het heele menu van een bijeenkomst, die in den herfst van het vorige jaar daar had plaats gevonden eerst een minestra of soep met parmesankaas, toen West- faalsch pekelvleeBch met Weensche peterselie en salie, Danziger kabeljauw met Brandenburger saus, Warschausche schapenbout met knoflook, pasteitjes, die rechtstreeks uit Parijs zouden zijn gekomen, Engelsche gerookte runder tong, daarbij allerlei saladen, olijven, kaas en de fijnste port, sherry, Madeira-, Bordeaux-, Bourgonje- en Rijnwijnen. Was het daarom wonder dacht Festenrath als die arme kerels, die thuis soms geen zout hadden om hun aardappeltjes te kruiden, fanatieke aan hangers werden van een bond, die hnn genoegens verschafte, die met de ge neugten der beter gesitueerden konden wedijveren, ja die zelfs overtroffen? kosten dezer verharding bijdrage te verleenen. Door Ingelanden van den Cal. Anna-Frisopolder werd besloten een gedeelte der wegen in dien polder te verharden. Door Ingelanden van den Wissen- kerkepolder is benoemd tot dijkgraaf en tot lid van den Dijkraad van het Calamiteuze Waterschap Vliete, in de vacature ontstaan door vertrek van den heer C. H. van den Berg, de heer Jacobus de Kam Cz. en in diens plaats tot gezworen van dien polder de heet S. H. van den Berg. Door Ingelanden van den Cal. Anna-Frisopolder is be noemd (tot dijkgraaf Red.) en tot lid van den Dijkraad van de Gal. polders Onrust, Jacoba, en Anna-Friso, in de vacature ontstaan door overlijden van den heer I. Verhulst, de heer L. J. Leendertse. Door Ingelanden van den Calamiteuzen Vlietepolder en door den dijkraad van dien polder is in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer C. N. van der Hejjde, tot Ontvanger-griffier, en tot secretaris ontvanger benoemd de heer Th. Wolse, te Korlgene. Verder is door ingelanden van den Cal. Oirust en Jacobapolder, den Wissenkerkepolder, den Maria- polner, Rippolder, Geersdijkpolder en den Willempolder, eveneens in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. N. van der Heijde, benoemd tot Ontvanger-Griffier dier polders de zoon van laatstgenoemde, de heer N. D. van der Heijde. Nader vernemen wij evenwel dat deze, tengevolge zijner benoeming tot secretaris der gemesnte Wissenkerke zich genoodzaakt heeft gezien die be trekking niet te aanvaarden. Kapelle. In de gehouden vergade ring van de Tuinbouwvereeniging, onder voorzitterschap van dhr. H. Eversdijk weid niet minder dan de opbrengst van 40 gemet aardbeien op gegeven om te veilen. Zeer waarschijnlijk zal dit kwantum met 10 gemet verhoogd worden, zoodat dit wel 50 gemet zal bedragen. Ook werd besloten tot aankoop van goede pootaardappelen. Aan de veiling werden eveneens de opbrengst van 50 gemet aardbeien op gegeven, zoodat een opbrengst van 100 gemet, benevens 7^ gemet fram bozen geveild zal worden aai de Vei- ling8vereeniging K. B. en O. alhier. Van nu af aan wordt den vrouwen f 2,50 per dag geboden voor het plukken. Kattendijke. In de Vrijdag gehou den Raadsvergadering werd besloten de secretarie te doen restaureeren voor de ingezonden laagste inschrijving. De rekening 1923 en begrooting voor 1926 van het Algemeen Armbe stuur werden goedgekeurd. Aan den heer A. Verboom wordt eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand wegens vertrek uit de gemeente. Het percentage inkomstenbelasting werd voor dit jaar gebracht van l'/s op J pet. Festenrath begreep, dat aan dit alles een weldoordacht plan te gronde l^g, dat hier door een doortrapten, niets ontzienden booswicht alle zwakheden van de menschelijke natuur, bijgeloof, afgunst, begeerigheid werden uitgebuit, om een bond te vormen, welks leden met 'kleine vergrijpen begonnen, om ten slotte met moord te eindigen. En welke gevolgen zou deze bond niet hebben Geloofde de sluwe man, die aan het hoofd van dezen bond Stond, inderdaad, dat het hem vergund zou zijn, ongestraft dezen weg te kunnen blijven bewandelen, of dat hij zelf mach tig genoeg zou zijn om de overheid gewapènden tegenstand te bieden Ging het hier misschien om een open lijken opstand, om de stichting van een soort boerenrepubliek p Leefden toch de tradities van de Munstersche wederdoopers nog altjjd in het volk voort Of wilde de hoofdman, die het geroofde geld zoo goed wist aan te wenden om de nieuwelingen voor zijn zaak te winnen, slechts een bepaalde hoeveelheid schatten verzamelen, om zich dan straffeloos te verwijderen (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1