GOËSCHE iiiSOHE TENTOONSTELLING BELANGRIJK RINSO "vorstelijk gedrag. N\ 70 Zaterdag lé Juni 1924 lil jaargang abonnement Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. een zonderlinge historie HANDEL EN NIJVERHEID „NIJTENGQ" De Lever s Zeep-Maatschappij Vlaardingen Piiu per kwartaal, is Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Naunl. Vennootschap ©oesche Courant Zy, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. NADRUK VERBODEN. Wanneer in het algemeen bekende verbaal Vader Jakob bij de beek worstelt met den geneimzinnigen man, die hem de henp ontwricht maar hem niet kan overwinnen, zegt de man, dat Jakob zich in die worsteling //vorste lijk* heeft »gedragen". Toen ik dit verhaal herlas, bleef ik een oogenblik over mijn Bijbel staren, want droefheid heving mij, omdat dit vorstelijk gedrag in den strijd zulk een uilzondering is, dat het buitengewone loftuiting verdient. Is het zoo moeilijk, den strijd te voeren op vorstelijke wijze En is deze tekortkoming aan ridderlijkheid zoo iets algemeen-men - schelijks, dat wij haar niet aan de „tijdsomstandigheden" mogen toeschrij ven, maar kunnen vinden evenzeer in het antieke, oostersche herdersleven als in de moderne westersche maatschappij Voor menigeen met mij zal het ver- hsal van Jakob's worsteling tot de aangrijpendste gedeelten uit den Bijbel bebooren. Juist om dat vage, dat ge heimzinnige van dien //man", legen wien bij om zijn leven moest vechten. Was dat nevelachtig wezen een mensch, was het een god, was het het leven, was het het lot In elk geval, was het Jakob's tegenstander, dien hij moest overwinnen of door wien hij moest ondergaan. En daarmee belichaamt die //man* ons aller geheimziunigeu, doo- delijken tegenstander, wiens greep geen van ons ooit ontkomt. Of het ons tegenloopt in onze car rière of wij niet op kunnen tegen de duistere rasdselen, waarvoor het leven ons plaatstof we te vechten hebben tegen ingebores schadelijke neigingen of ons het toeval dan wel de fortuin in deu weg slaat, allen voeren wij dien strijd tegen den onzichtbaren tegenstander, dien wij niet op de juiste plaats weten aan te grijpen, maar die ons dwingt tot een worsteling op leven eo dood. Is het beslaan ons niet vaak b|jna te zwaar? Wij ploeteren om er boven op te blijven, lichamelijk, geldelijk, maar ook geestelijk. Armoede, verbijste» ring, levensmoeheid bedreigen ons iede- ren dag. Zoodra onze aaDdacht verslapt en wij bet opgeven, daar ligt onze arbeid, ons beginsel, ons geloof. Worstelen moeten wij van de wieg tot- liet graf tegen dien overmachtigen Onbekende, die ons, als wij aemechtig bij de beek liggen, vermoeid van den 58 DOOR A. MÜTZELBURG. «Deze goederen verdeelen de gerech. tigden dan onder elkaar, om eveneens van hnn aandeel in de aardsche vreugde te genieten. Doch alleen de gewijden mogen de geboden van Uriel ten uit voer brengen. Wie onrein is, voor hem zijn de geesten gevaarlijk en dooden hem. Daarom z|jn er tot op heden slechts weinig gewijden, maar zjj ver meerderen met iedere maand. De wij ding wordt verkregen door trouw, ijver en stilzwijgendheid. Ook de bond van gerechtigden moet zijn wetsvoorschriften hebben, tegenover den bond van godde- loozen, en wie deze wetten overtreedt, is des doods schuldig. Klein zult g|j beginnen, |groot| zult gij eindigen. Als gij eerst maar onder de gewijden z|jt opgenomen, dan voeren onze geesten u naar verre landen en midden in de schatgewelven van de rijke zondaars. De deuren vliegen voor u open, al waren ze ook met duizend grendels gesloten en veilig brengt de geest u te zwaren dag, in het duister aangrijpt en ons tot tegenweer dwingt. Worstelen moeten wij, en wij zijn zco zwak Er is een spreekwoord, even leelijk als waar. Wie niet sterk is, moet slim wezen. Geen van allen zijn wij sterk, als wij staan tegen de geheimzinnige levensmachten, het ondoorgrondelijk lot, het onverklaarbate toeval, de raad selacbtige fortuin. Slimheid is onze eenige toevlucht. Als slimme menschen is het, dat wij worstelen om ons bestaan. O, wij zijn allen zoo slim Wij redden er ons uitals alen kronkelen wij in de vuist van den geweldigen Aanrander en waarlijk, wij ontkomen hem. Telkens ontkomen wij hem weer. Wij glippen tuBSchen de moeilijkheden doorwij verzinnen listenwij slijpen ons ver nuft en wij spartelen weer vrij, tel kens wanneer het oogenblik van onzen ondergang scheen gekomen. Zoo berei ken wij aan het slot van het leven ons einddoelons bestaan is geweest als dat van den deelnemer aan een behendigheidswedstrijd, wien men aller lei beletsels en staketsels in den weg heeft gelegd, die hij handig had te ontwijken. Maar het is niet, wijl hij overwonnen heeft, dat Jakob door den geheimziuni geu man wordt geprezen. Had hij door slimheid overwonnen, hij zou geen uitzondering zijn geweest. Jakob' wordt geridderd, omdat hij op ridderlijke wijze heeft gevochten. Het is de manier, waarop hij de overwinning behaalt, die zijn goddelijken tegenstander eer bied afdwingthij heeft zich vorstelijk gedragen. Vorstelijk gedrag in den strijd. Dit is hetgeen in de wereld ontbreekt. Te kort aan vorstelijkheid maakt den le vensstrijd van het menschdom tot een triest en zielig schouwspel. Strijd op zichzelf kan verheven zijn. Een worste ling kan een aanblik verschaffen, in drukwekkender dan een onweerschoo ner An een zonsopgang. Hot ridder- touruooi der middeleeuwen bootste in den vorm van een spel na, wat het leven in ernst behoorde te zijn een vorstelijke strijd. Vorstelijk gedragDit een enkele maal te aanschoDwen, ontroert als een godsdienstoefening. Een nobel karakter zich te zien openbaren in de worste ling om het bestaan een eerlijk hart, een fier gemoed, een ridderlijke hand- Vorstelijkheid, soms in de gestalte van een eenvoudige ziel, die ons, in ander opzicht beter ontwikkelden, beschaamt. Vorstelijkheid, die van geen slinksche streken wil weten die liever eerlijk verliest dan oneerlijk wint. Vorstelijk heid in den zwakke, die niet sterk is, maar toch niet slim wezen wil. Is er vorstelijkheid in onzen omgang, in onze levenshouding, in den stijl van onzen arbeid Vorstelijk gedrag in onzen politieken strijd in ons verweer tegen benijders en mededingersin ons verkeer met andersdenkenden in ons standpunt ten opzichte van de groote problemen omtrent leven en dood terug. Doch deze genade wordt gij eerst later waardig gekeurd, wanneer gij ijver en gehoorzaamheid betoond hebt. Klein moet gij aanvangen, zooals ieder mensch en dieven en woekeraars hun zondaars- geld ontnemen. De leiders en de ge wijden geven n hunne bevelen en gij moet die zonder weigering en zonder te morren uitvoeren, anders zult gij het nooit tot den eersten graad brengen. Geweld moogt gij niet gebruiken, of het moest zijn, dat gij werd aangeval len en dat uw vrijheid of uw leveu gevaar liep. Dan veroorloven de geesten ter uwer Redding, dat gjj de vreemde zondaars doodt. En hoe heerlijk is het in onze gemeanschapIeder deelt met zijn broeder, geen schat, die ons de geest verraadt, blijft het eigendom van den enkeling, maar eerlek wordt alies gedeeld, klein en groot. De arme ge rechtigde, inplaats van aan botten te knagen, verheugt zich in dezelfde ge noegens, welke de goddelooze rijke zich verschaft. Wij zijn slechts een enkele groote schaar van broeders, reeds be loopt ons ledental in de duizenden en dagelijks vermeerdert nog onze aanhang. Spoedig zullen wij misschien een eigen rijk kunnen stichten en openlijk op treden tegen het geweld van de godde- loozen. Reeds heb ik in Keulen wa pens besteld, musketten, pistolen, zwaar den en dolken voor drie duizend man en ali wij dan de banier van Uriel ^ER BEVORDERING VAN IN HET SCHUTTERSHOF TE GOES VAN 16 JUNI—24 JUNI I924. Tn den Stand van DE LEVER'S ZEEP-MAAT- SCHAPPIJ zullen dagelijks demonstraties met het moderne waschmiddel in korrelvorm, wordèu gehouden. Een RINSO-sopje maakt uw waschgoed prachtig helder zonder boenen of wrijven. Belangstellenden worden hierbij uitgenoodigd tot een bezoek aan onzen Stand, waar alle inlichtingen gaarne verstrekt worden. _L Misschien zullen wij allen onze moei lijkheden overwinnen, maar de ware overwinning zal zijn, zoo men van ons kan getuigen, dat wij ons vorstelijk hebben gedragen, ook al is dan onze heup iu de worsteling ontwricht. BÜIXJfiNLAMLh Uif frankrijk- Zooals bekend, wilden de drie linker- groepen, welke bij den stembusstrijd de overwinning hebben behaald, president Millerand dwingen tot aftreden, aan gezien deze vóór de verkiezingen te kennen had gegeven zijn hart te hebben verpand aan het nationale bloc van Poincaré. Door Ilerriot, den leider van een dier groepen, is Millerand hiervan dui- ontplooien, wie zal ons dan kunnen weerstaan P Ja, niet lot gebrek lijden en ontbering zijn wij geschapen wie zich bij ons aansluit, zal rijk en ge lukkig worden l* De stem van den meester was bij de laatste woorden luider en doordringen der geworden. ïestenrath, die in ge spannen aandacht had geluisterd, be greep maar al ts goed het gevaarlijke van deze leer, die den diefstal, ja zelfs den moord verontschuldigde onder het voorwendsel, dat de rechtvaardigen de aardsche goederen ook noodig hebben. Wie houdt zieh zelf niet voor recht vaardig P Wie is niet ontevreden met zijn lot? Wie, vooral onder deze weinig doordenkende mannen, schuift den rijk dom van z|jn buurman niet op naam van geluk of bedrog en zou niet gaarne in diens plaats wezen P Hoe buiten gewoon verleidelijk werkt de gedachte, dat men zelf ondanks alle braafheid veel moet ontberen, terwijl de zondige rijkaard in weelde baadt. Het laatste ge heim van dezen bond was slechts aan de ingewijden geopenbaard, dat wil zeggen, zij wisten, dat dit heele spelletje bedrog wasmaar de nieuwelingen, de onder geschikten moesten aan bovennatuur lijke krachten gelooven. In den beginne ontvingen zij hun aandeel in de ge roofde schatten zonder zelf een hand uit te steken maar zoodra ze begeerig waren geworden door de gemakkelijke wijze, waarop zij in het bezit kwamen ADVERTENTIËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1—10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Rleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nor voormiddag. ling een ontkenning van de rechten van het parlement inhoudt. Ook de Senaat is met deze motie accoord ge gaan. Waarop Millerand, wiens boodschap pers men dus niet wilde aanhooren, het maa' het verstandigst heeft geacht aan deze comedie een einde te maken en heen te gaan. Vrijdagmiddag zullen de presidents verkiezingen plaats hebben. Herriot zal wel kabinetsformateur worden, d. w. z. zijn ministerie heeft hij al klaar en men vermoedt dat hij reeds Zaterdag middag zijn medewerkers aan de Kamer zal kunnen voorstellen. Millerand beeft nog mooie bood schappen gericht tot het volk en tot het parlement. Doch dit is mosterd na den verkiezingsmaaltijd. De flnancieele toestand van België. Volgens een uiteenzetting van den Belgischen minister van financiën, dhr. Theunis, zullen de ontvangsten dit jaar ruim 3900 millioen francs bedragen wanneer de gewone uitgaven (gesteld op 3380 millioen) zullen oploopen tot 3500 millioen, zal er een overschot van 400 millioen zijn. Echter zijn voor 1924 600 millioen aan lasten te dekken voortvloeiende nit de burgerlijke en militaire pensioen regeling, de leeningen tot herstel van het verwoest gebied, enz. Er blijft een bedrag vau 150 a 200 millioen te vinden, wat beteekent 5 opcenten op het geheel van de belas tingen. De regeling van de schadevergoedingskwestie. Volgens den diplomatieken corres pondent van de .Daily Telegraph" hebben er in de laatste dagen bespre kingen plaats gehad tusschen de ge delegeerden van de Engelsche arbeiders partij en de leiders der soe alistische radicalen van Frankrijk over oen inter nationalen toestand. Het resultaat dier besprekingen zou vo'gens de overeen komst zijn 1. Zoodra Duitsehland de noodige wetsontwerpen heeft goedgekeurd en de noodige internationale organisaties op gericht zijn, wordt de schadevergoeding nog uilsluitend geregeld volgens de regelen vervat in het rapport Dawes daarmede komt er dan ook een einde aan de economische bezetting van het Roergebied 2. de militaire bezetting van dit gebied wordt onmiddellijk zooveel mo gelijk gereduceerd (onzichtbare bezet ting) en eindigt volkomen wanneer het systeem van het rapport Dawes met de medewerking van Dnitschland goed werkt 8. de kwestie van Frankrijks veilig heid wordt opgelost door bemiddeling van den Volkenbond, door een verdrag van onderlinge garantie min of- meer in den zin van Rob. Cecil's plan, Duitsehland wordt tot den Volkenbond toegelaten, ten einde zulk een regeling Er klonk een zacht .ja" uit drie monden. Zijt gij bereid de geboden van den meester en diens helpers getrouw en gehoorzaam op te volgen Hebt gij bij uzelf bedacht, dat wij verraad met den dood straffen .Ja .Zijt gij besloteD, dengene zijn on gerechtigde schatten te ontnemen, dien Uriel u bij monde van zijn afgevaar digden zal aanwijzen, al was het ook uw eigen broeder ,Ja!" .Schrijft dan uw naam met uw eigen bloed hier in dit boek van per kament!* riep de meester. .Want onder ons draagt gij als nieuwe men schen ook nieuwe namen. Pancratius, Nicodemus en Albertus zult gij drieën heeteD 1" Hij krabde snel met een klein mesje langs de duimen der drie nieuwelingen en liet ze de pen in het te voorschijn droppelende bloed doopen en hun na men in een groot boek inschrijven. Nauwelijks was dit gebeurd, of de bok, die voortreffelijk gedresseerd moest zijn, dook den eersten van achteren onder de beenen door, nam hem op zijn rug en droeg hem een eind weg om hem daarna af te werpen. Evenzoo geschiedde met de beide anderen. r delijk in kennis gesteld. De president weigerde heen te gaan, daar hij dtn uitgeoefenden drang ongrondwettig vond. Hiertegenover stellen zijn tegenstanders dat zijn partij-kiezen vóór de verkie zingen eveneens inconstitutioneel was. Als gevolg van een en ander is niet Herriot, die door den verkiezingsuit slag hiervoor het meest in aanmerking kwam,uitgenoodigd een ministerie samen te stellen, maar is deze opdracht ver strekt aan Mareal, den minister van financiën uit het vorig kabinet, die een Poincaréistisch getint ministerie heeft bijeen gegaard, evenwel zonder Poincaré. Een schijnministerie, want de Kamer heeft terstond een motie aangenomen om niet in crmfact te treden met een ministerie, dat door zijn samenstel- van die schatten, dan moesten zij zelf de handen uit de mouwen steken dan wees Uriel hnn bjj monde van den meester degenen aan, die beroofd moes ten worden en eenmaal in dezen maal stroom gesleurd, konden zij zieh niet meer terugtrekken, zij moesten dan verder, ook wanneer zij later hoorden dat de spookverschijning van een geest onzin was, zij moesten dan van hun kant nieuwe leden trachten te werven en ze bedriegen. Welk een vreeselijke resultaten kon zulk een combinatie hebben, wanneer daartoe op den duur duizenden zouden toetreden En sprak de meester al niet reeds van openlijk geweld, van tegenstand tegen het geweld van het kwade, dat wil zeggen tegen de overheid Een duivelsch sluwe kop had dit plan, dezen boni verzonnen, om zijn eigen lnsten te kunnen bevredigen. En hoogst waar schijnlijk was juist hij, de meester, slechts aan weinig ingewijden bekend, Want wie zou iu deze kleederdracht, temidden van allerlei zinnenversto rende goochelarijen, een bepaalde per soonlijkheid kunnen herkennen l „Mij best," dacht Festenrath bij zichzelf, „dat is naar ik hoop vandaag je laatste helsche goocheltoer En al zou het mij ook het leven kosten, ontmaskeren wil ik je en vandaag nog „Zijt gij nu geneigd om tot onzen bond toe te treden vroeg de meester aan de knielenden. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1