STADSNIEUWS. Doorzitten bij wielrijders - Stukloópen - Schrijnen en Smetten öer HuiÖ - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. Provincie-Nieuws. bereid is, welke ook, en onverschillig of zij al dan liet bet peil van het on derwijs omlaag drukken, behalve tot die, waardoor, zonder aantasting van de pacificatie en financieele gelijkstel ling, ïeta zwaarder eiscben aan het bijzonder onderwijs zouden worden ge steld. „Sedert de pacificatie heeft ieder uit de financieele gelijkstelling gekne pen wat bij er uit knijpen kon en zoo gaat het nog dagelijks doorI" Het Geoene Krdis. Dinsdagmiddag had in De Prins van Oranje de algemeens vergadering plaats van de Prov. Zeeuwsche Ver. „Het Groene Kruis", onder voorzitterschap van dr. C. E. Plugge, O. en W. Sou- burK- De voorz. betoogde in zijn openings woord, dat ook ten opzichte van het Groene Kruis de bezuiniging een groote rol speelt. Spr. stipte hierna aanhet ontsmettiugsvraagstuk, de algeineene ziekenhuisverzorging, de be trekking tusschen Groene en Raode Kruis, de verbetering der woningtoe standen en den drang tot verbetering der zuigelingenverzorging. In verband met de verbetering der vervoermiddelen achtte spr. uitbreiding van bet aantal kleine ziekenhuizen niet zoo heel noodzakelijk. Spr. heette speciaal welkom ds. Eleischer, Winterswijk, voorz. der Alg. Ned. Ver. ,Het Groene Kruis". Na goedkeuring der notulen werd het jaarverslag behandeld. Hieruit blijkt o.a. dat op 31 Dec. 1923 het aantal afdeelingen van 51 tot 53 ge stegen was, 218000 gezinshoofden zijn aangesloten. De van Vlissingen naar Goes ver plaatste ontsmettingsoven is aldaar afgekeurd, zoodat de dienst nog geen aanvang heeft kunnen nemen. Dhr. v. d. Slikke, Wolphaartsdjjk, klaagde over het schokken der Gr. Kr. zieken-auto en bet dure vervoer. De voorz. zegt, dat men aan een contract van 6 jaar vastzit, dat in den duren tijd is opgemaakt. Dr. Looyen, Goes, merkt op, dat de Roode Kruis-auto te Middelburg niet schokt. Een en ander zal in handen der districtscommissie voor Zuid-Beveland gesteld worden. Dhr. D. Meulenberg, Oudelande, meent, dat elk jaar een nieuw tarief wordt vastgesteld, het is al verminderd. Noordgouwe wijst op het voordeel van eigen beheer eener ziekenauto, de kosten bedragen hier 12 cent per K.M. terwfjl voor Goes een bedrag van 40 cent wordt genoemd. Dr. Gieben, Middelburg, zou wen- scben dat het Groene Kruis meerdere kosten zou dragen, opdat een regel matiger kostenverdeeling wordt ge troffen. Er wordt nog op gewezen dat meerdere afdeelingen op Z.-Beveland groote bedragen hebben teruggehad, wegens behaalde winit bjj vervoer van niet-Groene Kruis-leden. Het hoofdbestuur zal het volgend jaar met een voorstel komen. De voorz, zegt nog, dat de oven te Goes door den ingenieur van het Stoomwezen is afgekeurd, doch door den inspecteur der geneeskunde is goedgekeurd, de heeren moeten het nu maar uitvechten. In Vlissingen is nog een kleine oven. Onder dankzegging aan den secr. dhr. M. Nieuwenhuijze te Krabbendijke wordt het jaarverslag goedgekeurd. De rekening 1923 wordt goedge keurd met een bedrag aan ontvangsten van f 2236,35 (batig saldo 1922 f 946,16), uitgaven f 2051,27, batig saldo f 185,08. Als plaats voor de volgende verg. wordt aangewezen Zierikzee. Opgemerkt wordt nog dat de alg. verg. door alle leden mag worden bijgewoond, ze mo gen ook aan de discussies deelnemen, doch alleen de leden hebben stem recht. Herkozen werden tot lid van het Hoofdbestuur de heeren Dieleman, Geldermau en Hage. Daarna gaf ds. Fleischer een demon stratie van een propaganda-collectie van verschillende Terkleinde Groene Kruis-materialen. In zijn inleiding wees spr. er op dat de huiselijke zie kenverpleging hoofdzaak moet blijven. Deze moet zoo na mogelijk de zieken- huisverpleging nabij komen. Spr. gaf den raadschaft nooit tweedehands middelen aan. Bij de behandeling der begrooting licht de voorz. toe, dat eerst wanneer er te kort is, door Prov.Staten voorde Wijkverpleging f 1000 subsidie zal worden gegeven. De begrooting 1924 wordt goedge keurd met een totaal van ontv. en uitg, van f 8352,50 (tekort 542,42), terwijl de uitgaven, voortvloeiende uit de te nemen maatregelen voor bestrij ding der zuigelingensterfte, op plm. f 1000 worden begroot. Vervolgens doet dr. v. Maren Bentz v. d. Berg, Middelburg, mededeeling omtrent het stadium waarin het ónder- zoek naar de zuigelingensterfte in Zeeland thans is gekomen. Met de aid. Beveland van de Mij. tot bevor dering der Geneeskunst is een bespre king gehoudeu, waaruit bleek dat reeds verschillende maatregelen ter be strijding der zuigelingensterfte aldaar zjjn getroffen. Een consultatiebureau in het centrum Goes onder leiding van een specialist werd wenschelijk geacht. Je, Dr. Looyen zou liever het bureau in den zak van Zuid-Bev. oprichten, daar Goes zelf een kleine zuigelingen sterfte heeft. Dr. B. v. d. Berg wijst er nog op dat de vergadering der afd. Zuid-Bev. v. d. Mij tot bevordering der genees kunst vrijwel unaniem vóór Goes was. Het Hoofdbestuur werd door de alg. verg. gemachtigd één of meer zuige- lingen-consultatiebureanx (te Goes en misschien ook te Hulst) in deze pro vincie in te richten, moedercursussen financieel te steunen, alsmede te be vorderen, dat de wijkverpleegsters in de gelegenheid worden gesteld een specialen cursus te volgen in kennis van zuigelingenzorg. De voorz. licht nog toe, dat nog f 900 van het vorig jaar hiervoor be schikbaar is. Dr. B. v. d. Berg wil ook subsidie vragen van Rijk en Provincie. De voorz. zegt dat ook dit jaar weer f 12000 van het Roode Kruis onder de Groene Kruisvereenigingen verdeeld zal worden. De verg. verleende aan het Hoofd bestuur een crediet om te trachten nachttelefoouaansluiting over geheel Zeeland met de centrale ziekenhuizen te verkrijgen. Aangenomen werd het voorstel „De Districtscommissies worden ver plicht zich op de alg. vergadering te doen vertegenwoordigen door een harer leden, die a'sdan verslag uitbrengt van de verrichtingen in het afgeloopen jaar, of wel vóór de vergadering schriftelijk rapport dienaangaande uit te brengen." Na rondvraag werd de vergadering gesloten. MN SUITS* Nil SU BUM* WOOD ymk houu wanasooop ca valxenweg 4 «utuq4m O. K. K. Op den Maandag 9 Juni te Dord recht gehouden wedstrijd, uitgeschreven door het gewest Holland van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond, behaalde de gymnastiekvereeniging ,0. K. K.«, onderafd. der C. J. V. te Goes (leider dhr. Kooij) den 2en prijs in den 5-kamp turners 3e graad. (Belangeloos.) Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag 10 Juni 1924 waren aangevoerd 23 biggen en Nijtengo. Maandag 16 dezer zal de offic. opening plaats vinden van de Goesche Tentoon stelling ter bevordering van Handel en Nijverheid, welke in het Schuttershof wordt gehouden. Naar wij vernemen is de netto op brengst van de schiettent op het Beiersche marktplein bestemd voor de T.B.C.-bestrijding en de uitzending van kinderen naar buiten. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce in dit blad. Bioscoop Schuttershof. Deze bioscoop had voor een aardig Pinksterprogramma gezorgd. Een span nende film, door bekende Fransche artisten uitstekend gespeeld, en een komische film met Harry Lloyd vorm den den hoofdschotel. Inetede van dhr. Ver8chunre, die verhinderd was, ver zorgde een andere Vlaamsche komiek, die we reeds vaker hoorden, de lach spieren. Euphonia. Euphonia gaf Dinsdagavond op de Groote Markt een uitstekend geslaagd concert. Toen Volharding met den wisselbeker de markt opkwam (zie sport) werd zjj met een fanfare begroet. Een aardige attentie Brandje. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur ont stond door het in brand geraken van een gummi-gasslaug aan een cimfoor een begin van brand bjj den heer Msrion op de Groote Kade. De gord ij t en verbrandden, de ramen sprongen, terwijl het houtwerk van de kozijnen eenigszins beschadigd werd. Verzekering dekt de schade Geslaagd. Te Delft is geslaagd voor het prop. examen voor werktuigkundig ingenieur, de heer C. J. P, Rosier, alhier. Ntsse. Tot onderwijzeres voor hand werken (vak K.) aan de openbare lagere school alhier, is benoemd mej. J. A. van de Linde te Kloeting?. Ierseke. De verknoping der hoog- aarts YE 138 met motor door deur waarder De Kok van Goes, is niet doorgegaan. Hoogste bod was f2700, wel een bewijs van andere tijden, een jaar of 3, 4 achteruit had deze boot een waarde van f 10.000. De vissoherjjvereen'ging „Ierseke" hield in verband met de aan een enke ling gegeven vergunning tot het weg halen van groote mosselen van de Zuiderzee, een ledenvergadering om deze zaak te bespreken. Met bijna algemeene stemmen werd besloten den minister van landbouw enz. een request te presenteeren en te vragen om gelijk recht voor allen, m.a.w. niemand meer vergunning te verstrekken om groote mosselen van de Zuiderzee te halen. Wolfertsdyk. In de vergadering van de vereenigde landbouwers in deze gemeente, werd besloten om het dagloon voor volwassen mannelijke werkkrachten met ingang van 1 Juni jl. vast te stellen op f 2,20 per dag en voor vrouwelijbe werkkrachten op f 1,45 per dag. Voor hooi- en oogstwerk zal het loon voor mannen bedragen f 2,40 en voor vrouwen f 1,60. Van een en ander werd bericht gezonden aan de georganiseerde arbeiders, welke laatsten een verzoek hadden ingezonden om een dagloon voor volwassen mannen van f 2,50 per dag en zulks met ingang van 1 Mei j.l. Kapelle. Vrijdagvooimiddag kwam de raad der gemeente Kapelle in openbare zittiug bjjeen. Allen tegen woordig behalve dhr. v. d. Have, met kennisgeving. Dhr. van Wingen merkt op, naar aanleiding van de notulen, dal niet is besloten de bewaarschool subsidie te geven, maar wel dat B. en W. een grondig onderzoek zullen instellen naar den iinancieelen toestand der gemeente en dan beslist worden, of het kan. Herziening jaarwedden klokkenist en klokluider te Kapelle volgt. De firma Eijsbout geeft 10 jaar garantie op het nieuwe uurwerk, dus is de klokkenist overbodig, aldus de voorz. Overeengekomen is om den klokkenist f 35 per jaar in plaats van f 70 toe te kennen. De klokkeluider heeft nu minder werk. B. en W. stellen voor dit te brengen op f 80 per jaar, in- plaats van f 120. Dhr. Fraanje zag gaarne gelijkstel ling met den klokluider te Biezelinge, acht dit niet meer dan billijk. Spr. verzoekt dit te willen onthouden voor de volgende begrooting. Dhr. Ganseman vindt de bezoldi ging een hondenloon. Spr. heeft het uitgerekend, f 0,08 per keer voor het luiden van de klok, een paarden- oppasser geeft meu nog meer. Dhr. Zegers wil niet verder gaan dan het voorstel van*B. en W. Weth. Vereeke zegt dat er met beiden door B. en W. overleg is ge pleegd, dus men dient het zoo te houden. Wordt aldus besloten. De voorz, deelt mee dat het geno men besluit om het percentage ge meentelijke inkomstenbelasting vast te stellen op 2'/i procent, kan ingetrok ken worden en gebracht op l'/« pro cent. Wordt aldus besloten. Alsnu kwam in behandeling het wjjzigen der politieverordening. De voorz. deelt mee dat het voorstel van B. en W. is om aan de verordening toe te voegen: uitgezonderd bier, zelf zon spr. er aan toe willen voegen ook wijn. Wanoeer bier mag gedronken worden waarom dan ook geen wjjn. Weth. Vereeke wil zich houden aan het voorstel van B. en W. meer is er niet gevraagd. Dhr. Fraanje wil zich ooi houden aan de aanvraag. Dhr. Zegers wil alleen uitlichten alcoholhoudende dranken en aldus lezen aan alle houders van een koffie huis of bierhuis, een tapperij of welke andere inrichting ook is het verboden gedurende de volgende dagen sterken drank te verstrekken of toe te dienen of te verkoopen, aldus uitschakelende de alcoholhoudende dranken, dan kan bier en ook wijn worden gebruikt. Aldus werd besloten met voor de heeren Ganseman, Zegers, van Wingen en Zuidweg, tegen Fraanje en Vereeke, De voorz. deelt mee dat B. en W. een financieel onderzoek hebben inge steld naar de gemeente-financiën. Niet meer dan circa f 160, is er te vinden uit de begrooting, inzake subsidie be waarschool. Weth. VereekeFeitelijk mag ook hiervan niet gebruikt worden voor een nieuwen post als deze, het is om de posten aan te vuilen. Dhr. Fraanje ageert hiertegen en ziet dit anders in. Spr. is er niet tegen om tl subsi dieeren maar wil gaarne waarborgen. Dit is ook gevraagd bij het herhalings- onderwijs, waarvan de Chr. school van dhr. Pottjewijd de dupe is geworden. Aan het leerlingenaantal kan niet voldaan worden, aldus geen subsidie en de anderen wel. Spr. wil geen aan tal bepaald zien maar wel voldoende waarborg. Weth. ZuidwegDe rekening zal overgelegd woiden met de verantwoor ding. Spr. is voor bewaarschoolonder- wijs eu wijst op o. s. gemeenten die zelfs vee! bijdragen. Dhr. Ganseman is er sterk voor en zou, ziende op de behoefte, 't gevraagde gaarne toegewezen zien, wordt dit nu afgewezen, zoo draagt het gemeente bestuur de verantwoording indien geen school tot stand komt. Dhr. Zegers is niet tegen bewaar- schoolonderwjjs. Spr. hoort van den voorz. het luttel bedrag dat aia wel licht overig geboekt kan worden van de begrooting en durft met zoo'n wrak schip niet in zee. Straks komt er nog eei bij, die ook dau aiet kan afgewezen worden en wat dan Andere gemeenten verlagen hun inkomstenbelasting en wjj verhoogen. Spr. verklaartzoo vaar ik niet mee. De voorz. zegt dat reeds 42 leerl. zijn aangegeven en dat een bedrag van f 290 voor dit jaar nog wordt gevraagd. Weth. Vereeke is eveneens huiverig om toe te staan, sluit zich aan bij het gesprokene van den heer Zegers, straks krijgen we drie aanvragen en wat dan I Dhr. Van Wingen verklaart zich voor, alhoewel ziende op de financiën. Dhr. Ganseman stelt voor ds aan gevraagde f 290 te voteeren., Dhr. Fraanje wil f 10 per jaar en per kind voteeren,. nu f 200, en dau later zien. Voor het voorstel Ganseman stem den Ganseman en Zuidweg. Het voor stel Fraanje om f 200 subsidie te_ verleenen, werd aangenomen met voor Fraanje, van Wingen, Ganseman eu Zuidweg, tegen Zegers en Vereeke. De Chr. Herv. Schoolvereeniging te Biezelinge verzocht de ouderwjjzers- woning van het Hoofd in te huren tegen een bedrag van f 300 per jaar. De vorige, thans bestaande, huur prijs is f 476. Dhr. Zegers vindt deze aanbieding te laag gesteld voor f 400 of f 6000 koop van dit huis. Dhr. Fraanjewanneer aldus wordt verhuurd, wordt zeker alles toegegeven. Spr. noemt dit dwaasheid, dringt aan op verkoop, ook dit zou veel gemak kelijker zijn voor het bestuur, en dan billijker prijs. Dhr. Ganseman vindt dat zulk een Hoofd met zoo'n tractement dit best f 400 betalen kan. Weth. Zuidweg tot dhr. Zegers U bracht dhr. Spruit ook wel in deze woning voor f 300. Dhr. ZegersU moet niet persoon lijk worden, ik weet uitstekend wat deze woning drie jaar achtereen voor de gemeente kost. Besloten werd alsnog niet tot ver huur over te gaan, maar de zaak te geven in handen van B, en W. Dhr. Ganseman vraagt nog naar de Abdij bestrating en dhr. van Wingen naar de bouwverordening. De voorz. zegt dat 10 Jnni een begin (zeer waarschijnlijk) met de bestrating zal gemaakt worden. De bouwverordening is in handen van den gemeente bouwmeester. Daarna sluiting. Colijnsplaat. Vrijdagmiddag verga derde de gemeenteraad. Afwezig zon der kennisgeving de heer W. Potappel. De verordening op den keurings dienst voor vee en vleesch werd gewij zigd. Er werd aan toegevoegd„Alle handelingen aan gestorven dieren zijn verboden, voordat de keuringsveearts of de politie aanwezig is, behalve de halssnede, het uithalen der ingewanden en het afhalen der huid." - Tengevolge van de in werkingtre- ding der nieuwe pensioenwet werd de verhaal-verordening op de pensioens bijdragen opnieuw vastgesteld. De staat van oninbare posten van de Hondenbelasting 1923 werd goed gekeurd en vastgesteld op f 10. Meedegedeeld werd, dat van 185 aangeslotenen aan het electrisch net be richt is ingekomen, dat ze van meters wenschen gebruik te maken. In zake de gunning van den aanleg der meters werd nog geen besli-sing genomen. Op voorstel van dhr. Vetburg werd besloleu de paleu aan den weg langs de huizen onder den dijk bij de weeg brug „Landbouwbelang" op te ruimen en door meer passende te vervaDgen. De heer Flipse wijst nog op den onhoudbaren toestand onder den dijk bij de vuilnisbelt. B. en W. zeggen toe, dat ze den toestand aldaar eeus zullen gaan opnemen en trachten zul- lep verbetering aan te brengen. Kloetinge. Onder zeer groote be langstelling werd Maandag alhier het stoffelijk overschot van den heer A. A. Meulendijk, in leven leeraar san de Rijks Hoogere Burgerschool te Zierik zee, ter aarde besteld. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den heer Kruijtbo.-ch, directeur dier school, welke den overledene herdacht als een zeer bekwaam en bij allen zeer gezien leeraar. Vervolgens nam jhr, J. E. Lewe van Aij ostein het woord, die den overledene schetste als een oppassenden en braven zoon, wiens nagedachtenis bij ieder die hem kende in dankbare herinnering zal voortleven. Daarna herdacht ds. Meloen den over ledene ais iemand, die een schoone toekomst voor zich had en wiens te vroeg heengaan door allen wordt be treurd. De vader van de overledene dankte diep geroerd de woordvoerders voor de gesprokene woorden en alle aanwezigen voor de getoonde I elangstelling. Schore. Toen Dinsdagmiddag de schilder A. in zjju functie was bad hij het ongeluk met de ladder waar hij op Btond, om te vallen. Een ont boden geneesheer constateerde een been breuk. Daarna is hij naar zijn woning gebracht. Krahbendyke. Dinsdagmiddag had een ernstig ongelnk plaats. Terwijl het zoontje van den heer S. met een kameraadje voorbij den tractor wilde fietsen, waarmede de telegraafkabel ge legd wordt, raakten de sturen elkaar met het gevolg, dat bet knaapje onder den tractor kwam. Met een gebrokei dijbeen en nog enkele vleescbwonden werd de jongen opgenomen. Rllland-Batb. In de op 10 Juni 1924 gehouden vergadering van den Eersten Bathpolder werd de rekening oker het dienstjaar 1923-24 vastge steld in ontvang op f 10656,06 en in uitgaaf op f9020,37 Va- De begróotfng voor het dienstjaar 1924-25 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f7607,291/,, terwijl het dijkgeschot bepaald werd op f 5971,61 of f 15 per H.A. (over 1928-24 be droeg dit f 24 per H.A.) In de op 10 Juni gehouden vergadering van den Tweeden Bath polder werd de rekeniug over het dienst jaar 1923-24 vastgesteld in ontvang opf7441.18 en in uitgaaf op f4.854,54J. De begrooting voor het dienstjaar 1924-25 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 4941,87 terwijl het dijkgeschot bepaald werd op f2211,63 of f 8 per H.A. (over 1923-24 bedroeg dit f22 per H.A. Zaterdag jl. brak brand uit in een hooiklamp van den heer Coipaart op diens erf aan het station alhier. De brandweer was met behulp van slangen op de waterleiding den brand spoedig meester. De schade bleef be perkt tot de hooiklamp. Oudelande. Aan het Maandag j.l. door de handboogsehutterij „Prinses Juliana" alhier gegeven concours werd deelgenomen door 80 schutters, ver tegenwoordigende 18 sociëteiten. De hoofivogei werd geschoten door H. Koetze, den oudsten schnlter van Z.-Beveland, van „De Edele Hand boog" alhier; de 1ste klep door 8. Boonnan van „Concordia" te 's Hee- renhoekde 2de klep door J. v. 't Westeinde van „Victoria* te Kwaden- damme de 1ste zij vogel door J. Koert van „Doel naar Hooger» te Wolferts- dijk en na wederopzettiug in dezelfde ronde door Adr. Schonwenaar van „Juliana" alhier; de 2de zij vogel door A. de Jonge van „Soranus" te Hein- kenszandde 2 hoofdkallen werden afgeschoten door A. Mol van „Juliana" alhier en J. de Jonge van „Concordia" te 's Heerenhoek iaatsgenoemde tevens nog een kleine kal, terwijl de 2de kleine kal nog werd behaald door F. Vermeule van „Soranus* van Hein- kenszand. Muziekconcours Krulnlngen. Op Maandag 9 Juni (2en Pinkster dag) werd de zevende provinciale Bondswedstrijd gehouden van Harmonie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland op een zeer groot en geschikt terrein, den boomgaard Pomona van den heer van Hootegem, door hem zeer welwillend voor dat doel afgestaan. Met spanning werd die dag door de in woners van Kruiningen afgewacht, oordeelende naar het zeer afwisselende weer in de laatste maanden. Vele m

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2