N\ 69, Donderdag 12 Juni 1924 lil jaargang, BUITENLAND. Binnenland. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Die leuke,wollige,ruime hansopjes! Staten-Generaal abonnement Prijs per kwirtaal, in Goes f 2, baiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Ctoesche Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Boss' Drukkers- en UitgeversbedrQf Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Uit Duitschland. Bij zjjn eerste optreden in den nieuwen Rijksdag heeft Marx een suc ces behaald. Met een meerderheid vnn 04 stemmen is de motie; „De Rijksdag keurt de verkla ring van de regeering, waarin zij het advies van de deskundigen als grondslag erkent voor een snelle oplossing van de kwestie van het herstel, goed", aangenomen. Marx kan in den nieuwen Rijksdag slechts over 139 van de 472 stemmen beschikken. Echter hebben de soc.- democraten vbór de motie gestemd, terwijl er ook steun kwam van de Beiersche volkspartij en den Beierschen boerenbond. Het zetelaantal dezer 3 partijen be draagt resp. 100, 15 en 10, zoodat Marx en met hem dc regeeringspartijen (centrum, volkspartij en democraten) nog niet direct oageiust behoeven te zijn over den gang van zaken in de toekomst. Met de aanneming dezer motie is een stap gedaan in de goede richting aanvaarding van de voorstellen der deskundigen en daarmee herstel van de rust in Europa. De Rijksdag is nu tot 24 Juni met Pinksterreces gegaan en Marx heeft nu eenige weken den tjjd om de wetten, welke in verband met de voorstellen der deskundigen moeten worden inge diend, voor te bereiden. Japan en de Amerikaansche immijrafiewef. Volgens een bericht nif Tokio heeft de Amerikaansche gezant Wood zijn onts ag genomen, en is naar Washington vertrokken. Uit Kobe wordt aan de Daily Mail gemeld, dat 2 Japanners zelfmoord hebben gepleegd als protest tegen de Amerikaansche immigratiewet. Bevestigd wordt, dat de opwinding in Japan toeneemt, evenals de boycott- beweging. Talrijke winkels hebben bil jetten voor de ramen, dat geen Ame rikaansche goederen worden verkocht. Ook eokele doktoren te Tokio kondi gen aan, dat zij geen Amerikaansche patiënten zullen behandelen. Ook tegen de Amerikaansche zendelingen wordt een beweging gericht. Mr. P. J. Troelatra. Het Volk meldt dat mr. P. J. Troelstra aan partijbestuur en Kamer- fractie als zijn bedoeling medegedeeld heeft, met ingang van het nieuwe parlementaire zittingjaar, dus in Sep tember, het voorzitterschap der Kamer fractie neer te leggen en tegen het begin van het volgend kalenderjaar, dus in Januari, het lidmaatschap der Tweede Kamer. Het blad voegt er nog aan toe dat de heer Troelstra voornemens is, het 57 EEN ZONDERLINGE H18TORIE DOOR A. MÜTZEL.BURG. Alsof de bok hem had begrepen, sprong hij met een geweldigen sprong van den steen, waarbij hij voDken scheen te sproeien en een vurigen kring, die eenige seconden naglinsterde, in de lucht beschreef. Toen wendde hij zich tot den meester, die hem als een paard besteeg. Onmiddellijk daarop schoot de bok met zijn berijder vooruit en omcirkelde met wonderbaarlijke snel heid de knielende vergadering. Daarbij was er een geweldig steunen en snui ven hoorbaar, dat door den bok ver oorzaakt scheen te worden, hoewel de bron van dit geraas waarschijnlijk een blaasbalg was, die door den een of anderen ingewijde, misschien Garsten, werd gehanteerd. Zelfs Festenrath kon een lichte rilling niet onderdrukken, zoo iets geheimzinnigs had deze ver- tooning over zich. In de duisternis zag hij slechts de Na nog wat stoelen, waar hel schoone nachtgoed zoo onder lijdt, gaat het kindje slapen. j ffoeveel moeite host het niet om ze schoon te honden Hoe grappig zien de kleintjes er mee uit. Ze staan nog niet erg stevig op hun voetjes en vallen nog al eens een keertje, waarbij ze het dan altijd noodig schijnen te vinden zich zoo vuil mogelijk te maken, voor ze overeind krabbelen. Toch kunnen de moeders al die kleertjes weer schoon krijgen. Rinso, het voor treffelijke, nieuwe zeepproduct maakt het DE LEVER S ZEEP MIJ. hun zoo gemakkelijk mogelijk, het over vloedige, vette sop weekt al het vuil los. Slechts erg vuile plekken moeten zachtjes met de handen gewreven worden. Het zwoegen aan de waschtobbe be hoort tot het verleden, wanneer ge Rinso begint te gebruiken. Neemt eens proef! Koopt nog heden een pakje I VLAARDINGEN. lidmaatschap der hoofdredactie van Het Volk te blijven vervullen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 Juni in Nederland uitgesproken 129 faillissementen tegen 64 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 Juni 1924 2034 faillissementen tegenover 1736 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Salarisregeling. De nieuwe salarisregeling voor de lichtende deelen van den bok en van den ruiter, hoe zjj met een razende snelheid waartoe hij zulk een dier, hoewel de bok zeer sterk en krachtig was, nooit in staat had geacht steeds tond de verzamelden renden. Langza merhand verdween de fosforachtige schittering, men hoorde alleen nog het snuiven en steunen. Plotseling echter vlamde een fel Bengaalsch vuur op den bewusten steen op en in den geelach tig groenen schijn daarvan stond de meester rustig en onbeweeglijk, den bok naast zich. „Uriel is ons genadig riep hij met luider Btemme. „Verheft u en prijst hem I" Als razend sprongen allen overeind en barstten in zulk een geweldig ge jubel los, dat Festenrath doof meende te worden. Als geboeid hingen alle blikken aan den zonderlingen man. die daar in het schijnsel van het Ben gaalsch vuur onbeweeglijk stond. Toen de vlam verminderde veran derde zij telkens van kleur; tenslotte bleef er niets anders over dan een lichtende schijf, die eenigszins op de volle maan geleek. .Waar zijn de nieuwe broeders?" vroeg de meester daarna met wat zach tere stem. „Brengt ze hier voor mjj." Drie mannen werden voor den mees ter gebracht en vielen onmiddellijk voor rijkswerklieden en voor het personeel der posterijen, telegrafie en telefonie luidt als volgt Er zijn vijf loongroepen, t. w. ongeschoolde werklieden, geoefende, gewone vaklieden, meer bekwame, en voorlieden-vakman, met een driedeelige klasse-indeeling. Het minimum loon bedraagt in loongroep I f 24 bij aanstelling in een gemeente lste klasse, met als maximum na 5 jaar diensttijd f 26.40 gemeette 2de klasse minimnm f 21.60, max. na 5 jaar f 24gemeente 3de klasse min. f 19,20, max. f 21.60 na 5 jaar. Loongroep 2, gemeente lste klasse min. f 26.40, na 5 jaar max. f 28.80 gemeente 2de klasse min. f 24, na 5 hem op de knieën. Toen werden zij tot aan den gordel ontkleed. Het waren een oude man, een and :r van middel baren leeftijd en een jonge man. Carsten, die in de buurt «tond, noemde de namen. De eene wa« uit Meersen, de andere uit, Hertogenrade, de derde uit een plaats, waarvan Fes tenrath den naam niet verstond. De meester herhaalde de namen en ging toen voort „Gij, die besloten zjjt, om toe te treden tot onzen heiligen bond, gedre ven door den drang naar waarheid en aanbevolen, zooals ik weet, door dier bare broeders, luistert goed, voor gij u verbindt, wat ik n te zeggen heb omtrent den oorsprong van onzen bond en uwe plichten 1" „Toen God de wereld schiep, was zij rein en volmaakt, thans is zij vol zonde en verdorvenheid, doch niet door Gods wil maar door des duivels wil. Toch heeft de Algoede ervoor gezorgd, dat zijn rechtvaardigen niet ten onder gaan, want bij heeft de wereld gescha pen tot vreugde, tot genot voor alle goeden, en hjj zendt zijn engelen, om de goeden te beschermen tegen de boozen en onrechtvaardigen. Nadat ik meer dan twintig jaren lang God ge smeekt heb, om mij het geheim te openbaren, waardoor hij de goeden beschermt en den slechten hun door jaar max. f 26.40 gemeente 3de klasse min. f21,60, max. 1 24 na 5 jaar. Loongroep 3, gemeente lste klasse minimum f 28.80, max. na 5 jaar f31.20; gemeente 2de klasse min. f 26.40, max. na 5 jaar f 28.80 ge meente 3de klasse min. f 24, max. na 5 jaar f 26.40. Loongroep 4, gemeente lste klasse, min. f81.20, max. na 5 jaar f83.60; gemeente 2de klasse min, f28.80, max. na 5jaar f 31,20 gemeente 3de klasse, min. f26.40, max. na 5 jaar f28,80. Loongroep 5, gemeente lste klasse min. f 38.60, max. na 5 jaar f 86 gemeente 2de klasse min. 1 31.20, max. na 5 jaar f 33.60 gemeente 3de klasse, min. f28.80, max. na 5 jaar f31.20. den duivel verkregen goederen ontrukt en nadat ik in alle boeken van de beste en de wijste mannen heb gestu deerd, is mij dat geheim eindelijk ge openbaard en ik heb met mijn talent gewoekerd. De booze geesten zijn door den duivel afgevaardigdmaar daar tegenover staan de reine en goede geesten, die den wil van God volvoeren en ons verschijnen, wanneer wij ze met een geloovig hart aanroepen. Wel iswaar zijn wij zondaren en onze oogen zouden het licht van de reine geesten niet kannen verdragen. Wij voelen Blechts hun nabijheid en ik weet dat Uriel om ons heen is. Maar enkele geesten vertoonen zich toch aan onze oogen, zij het ook in de gedaante, zooals wij ze verdienen te zien, omdat wij zondaars zijn, dus zooals deze geest, een afgezant van Uriel, in de gedaante van een bok. Wanneer wjj echter voort gaan het goede te betrachten, dan zul len ons de geesten ook in mooier vor men verschijnen, als een zwaan, als een adelaar en tenslotte in de gedaante van een schoonen jongeling of een hemelsche jonkvrouw." Hij pauzeerde eenige oogenblikken. Ademlooze stilte heerschte alomme. Het langzame, op een preek gelijkende spre ken van den „meester" scheen alle aanwezigen plechtig en ernstig te stemmen, TWEEDE KAMER. Nadat de Tweede Kamer Vrijdag de wijziging van de Motor- en Rijwiel- wet had aangenomen, is de behandeling van de wjjziging der onderwijswetten voortgezet. Het is hiermede merkwaardig ge- loopen, doordat tegen het einde der vergadering, tben de heeren wat ru moerig waren in verband met de korte Pinkstervacantie, een amendement Snoeck Henkemans werd aangenomen, waarbij de verplichting van gemeenten en schoolbesturen om per 1 Jan. 1925 op de lagere scholen het zevende leer jaar in te voeren, werd opgeschort tot 1930. De leerplicht voor de kinderen is slechts zes jaar. Heeft een kind nu op 12-jarigen of 11^-jarigen leeftijd de zes-klassige school afgeloopen, dan heeft het aan die school dus geen ge legenheid om tot zijn 13e jaar (waarop het kind volgens de arbeidswet te werk kan worden gesteld) meerder onderwijs te ontvangen en zal das de 6e klasse moeten donbleeren of een jaar of langer doelloos rondloopen. In een gemeente waar een inrichting voor uit gebreider onderwijs bestaat dan de gewone lagere schuol, zal die natuur lijk kunnen worden bezocht, maar er zijn ook vele gemeenten (plattelands waar de gewone lagere school de eenige is. Tnans wreekt het zich dubbel dat de arbeidswet en de leerplichtwet niet op elkaar aansluiten. Met 4938 st. werd dit amende ment aangenomen. Het scheen dat verschillende r.k. heeren bjj vergissing vóór stemden en het is niet buiten gesloten dat op deze kwestie nog zul worden teruggekomen. (Niet alleen in de Kamer heerschte verwarring, ook in de pers. Zoowel in het Vaderl. als in de N. R. Crt. waren overzicht en ver slag met elkaar in strijd. De N. R. Crt. heeft den volgenden dag het ver slag gerectificeerd en den overzicht schrijver in 't gelijk gesteld.) Vermelden we nog dat het instituut der assistenten (voor lagere scholen met niet meer dan 144 leerlingen) met 5633 st. is aangenomen. De minis ter nam een amendement Kersten (st. ger.) over om 3 j. fl. B. S. en Handelsschool als geachiktheidsbewijs voor de assistenten te doen gelden. Verworpen werd een amendement Wes terman, dat de strekking had, om aan Ged. Staten de bevoegdheid te geven de oprichting te beletten of de samen voeging te gelasten van scholen van dezelfde of aanverwante richting op een afstand van 4 K.M. van elkaar. Het wetsontwerp in z'n geheel werd met 5730 (rechtslinks, behalve mej. v. Dorp) aangenomen. In scherpe bewoordingen heeft mr. Marchant (v.d.) de houding der rech terzijde tegenover het onderwjjs ge gispt. Deze betoogde dat de rechterzijde tot alle maatregelen van bezuiniging „Ja, zooals ik reeds gezegd heb", ging hij voort, „de mensch is tot ge luk geschapen. Hij is niet geboren om honger, ellende en kou te lijden, maar om van dat alles te genieten, dat God heeft geschapen. Ai zijn het ook goe deren van deze wereld, wij hebben die toch noodig, ze zijn voor ons nuttig en aangenaam, maar omdat het goede ren van deze wereld zijn, heeft de duivel daarover meer macht dan de Heer der. Schepping. Vandaar de ellende, waarin dn goeden dikwijls leven en het geluk, waarin de boozen zwelgen. Dat is ech ter niet de wil van God. „Indien een der gerechtigden een verlangen in zich voelt naar aardsche goederen, dan mogen die hem niet Werden onthouden en hij kan ze nemen, waar hij ze vindt, echter niet van zijn naasten, van zjjn broeders in den bond. Maar juist diegenen moeten van hun aardsche goederen ontdaan worden, die ze door duivelsche list hebben verkre gen. En het is Uriel, die zijn inge wijden de namen bekend maakt van deze duivelskinderen, en die hun zijn dienstbaren geest ter beschikking stelt, om hun in het geheim eu in alle stilte te ontntmen, hetgeen zij door zonde hebben verkregen." {Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1