Zaterdag 7 Juni 1924 lil jaargang* BIJVOEGSEL Binnenland. Staten-Generaal. JEUK School en Kerk. STADSNIEUWS. Provincie-Nieuw s. Landbouw, en Visschei Rechtszaken. fl\ 68. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ia Goes^f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaail. Vecnootsekap (loesehe Cour»» t ADVERTENTIES van 15 regels f 1,20 elke r» gel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt cweeoaal berekend. Familieberichten 1—10 regels f 2,4# Bewijsnummers 6 cent. en fileemvens Ross' Drukkers- en Ultgeversbedrflf Advertentiën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag. COURANT De burgemeestersvacature in Bergen op Zoom. Naar de N. R. Ct. verneemt, is zeer binnenkort te veiwachten de benoeming tot burgemeester van Bergen op Zoom van den heer H. Stulemeijer, raadslid en oud-wethcuder van Rotterdam en lid vtn de Tweede Kamer. De heer Stulemeijer is niet voor nemens het ambt van Kamerlid ver» eenigd met het burgemeesterschap te blijven vervullen. Het staat nog niet vast, wie zijn plaats in den gemeenteraad zal in nemen. Postchèque en girodienst. De comimissie-Künig adviseert in baar verslag met eenparigheid tot bestendi ging van den postcheque- en girodienst concludeert dat de bezwaren tegen een gedecentraliseeróen dienst te groot zijn om daartoe terug te keeren adviseert tot afschaffing van de lo cale rekeningen oordeelt met uitzondering van een lid, dat het verband met het Postbe- stunr moet behouden blijven spreekt de wenscheüjkbeid uit, dat het personeel der controle-directie op arbeidscontract in dienst zal worden genomen. In principe wil de commissie geen rente aan rekeninghouders vergoeden. De grootst mogelijke minderheid acht echter thans den tijd voor afschaffing van rente niet geschikt. Zij wil voor- loopig een lage rente (bijv. van 1,8 pet. over ronde sommen van f 100, die een volle maand hebben uitgestaan) behouden. De commissie acht 't niet uitgesloten, dat er nog eenige tijd zal verïoopen vóór de wederopenstelling van den dienst. De pacificatie is niet dood. De school strijd woedt alleen voort in kleine EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft Woensdag de begrooting van Buitenlandsche Zaken z.h.s. aangenomen. TWEEDE KAMER. Woensdag werd de behandeling van de onderwijs-bezuinigingen voortgezet. Ook thans bleek, dat bjj de rechter zijde geen eenstemmigheid over deze voorstellen bestaat. De norm „48 leerlingen per onder wijzer» scheen voor de een- en twee- mansscbolen eigenlijk niemand onbe denkelijk. Wat de assistenten volgens som migen onmondige leerkrachten ge noemd'betreft, de heer Bulten (r.k.) verfoeit ze, maar de heeren Rutgers (a.rVan Wijnbergen (r.k en Tila- nus (c.h.) vinden ze nog zoo kwaad niet. De heer Bullen nam genoegen mei de beperking van den leerplicht tot zes jaren, aangezien het 7e leerjaar toch blijft gehandhaafd, dhr. Rutgers wil ook dit laatste afschaffen. Dbr. v. Wijnbergen meende, dat men bij de salarisvermindering meer reke ning ermee moet houden, dat van de 88000 onderwijzers en onderwijzeressen er ruim 20000 ongehuwd zijn. Blijk baar wil hij de kloof tusschen de bezoldiging van gehuwd en ongehuwd vergrooten. Ook dhr. Bulten wees in die richting, toen hij de hoop uitsprak, dat althans de wedden der huisvaders niet zouden worden verminderd. Van de zijde der heeren Zadelhoff (s.d.) en v. Ravesteyn (c.p.) kwam natuurlijk scherpe critiek. Donderdag heeft minister De Visser zijn wetswijzigingen verdedigd. Hij erkent, dat alleen de meest erge noodzakelijkheid tot deze maatregelen mag dringen. Wisselvalligheid in be zuiniging kent hjj niet. Nieuwe maat regelen moeten worden genomen, omdat anders de oude weer moeten worden doorgevoerd. Wil men ook die niet,' dan is de tijd gekomen, dat een ander spreker's plaats inneemt. Andere be zuinigingsplannen heeft niemand kun nen maken. Spreker betoogt, dat op het onderwijs 30$ millioen moet worden gevonden, waarvan dit ontwerp er 29$ oplevert, zoodat geen enkel amendement kan worden aanvaard, dat het eindcijfer Zal verminderen. De minister beeft overigens betoogd, dat de wet van 1320 het aantal kleine scholen in geenen deele zoo had doen toenemen als sommigen beweerden. In 1919 waren er 232 scholen met 32 en minder leerlingen (waaronder 205 open bare). In 1923 262 (waaronder 232 openbare). Van de scholen met 33 tot 40 leerlingen repte de minister niet; met 40 tot 48 waren er in 1919 218 scholen (waarvan 148 openbare) en in 1923 265 (waarvan 149 open bare). Deze cijfers zijn stellig belang wekkend echter zou men o.a. ook n oeten weten, hoevele openbare scholen geheel verdwenen zijn, hoevele vroeger veel meer leerlingen bftaten, terwijl ook omtrent scholen met meer dan 48, doch minder dan 72 leerlingen nadere gegevens gewenscht zouden zijn. Overigens is de gedachte, dat er ette lijke honderden een-mans- en twee- mansschooltjrs zijn, die voor een veel kleiner aantal behoorlijke inrichtingen van onderwijs zouden kunnen plaats maken, als bet sectarisme niet dui zendmaal machtiger bleek dan het verlangen naar deugdelijk onderwijs, beklemmend 1 Spreker becijfert, dat door geleide lijke afvloeiing van het corps in 5 jaar ongeveer 7000 leerkrachten automatisch zullen afvloeien, waardoor 12.3 millioen wordt bezuinigd. Eénmanscholen kun nen door assistenten (die 3 j. H. 8.S. moeten hebben) en door bevoegde leerkrachten worden geholpen. De lo kalen in groote steden zijn voor on geveer 90 pet. groot genoeg voor 48 leerlingen. Dit maximum van 48 leerlingen is reeds door de Kamer aanvaard met 5020 Bt. (rechts plus mej. v. Dorp en dhr. De Boer tegen linke). De tijdelijke leerplichtbeperking tot zes jaar is met 5018 st. aanvaard (tegen de soc. dem., de vrijz. dem. en dhr. De Boer.) Wij merken echter op dat in het plan van den minister de verplichting voor gemeente- en school besturen om het zevende leerjaar te behouden of vóór 1 Januari 1925 in te voeren gehandhaafd wordt. Er zal dan gelegenheid (niet plicht) bestaan om het 7e leerjaar te volgen. Geen kind zal de schooi kunnen verlaten voor het zijn 12en verjaardag gevierd heeft. Een amendement Van der Molen-Rutgers dat ouders in vele gevallen het recht gaf om 11$ jarige kinderen van school te nemen is met 1356 st. verworpen. Een amendement van dezelfden om de verplichting tot invoering van het 7e leerjaar te schrap pen ,werd ingetrokken. Waarom dieonnoodige kwellingen verdragen van huiduitslag, enz. 1 Krabt niet, Akker's Kloosterbalsem zal 'den jeuk doen bedaren, ver zachting en genezing brengen. Ned. Eerv. Kerk. Op het viertal te Vlissingen komt voor cis. G. J. Waardenburg te Hans weert. Het Groene Kruis. Donderdagavond vergaderde de afd. Goes van Het Groene Kruis, onder voorzitterschap van dhr. G. v. d. Hoek, in de Prins van Oranje, alhier. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden met 13 vooruitging en op 31 Dec. 1923 bedroeg 528, waar van f 493,50 contributie werd ontvan gen. De aanvulling van den magazijn- voorraad vond naar behoefte plaats. Van de verplegingsartikelen werd een zeer druk gebruik gemaakt. De rekening, nagezien door de hee ren Vienings ea Rottier, vermeldde aan ontv. f639,43; uitg. f 573,901/,; batig slot f65,521/,. Tot bestuurslid werd herkozen jhr. U. E. Lewe van Nijenstein, welke zijn benoeming aannam. I Tot afgevaardigde naar de alg. verg. der Prov. Zeeuwsche Ver. werd be noemd de heer dr. A. Looijen en tot diens plaatsvervanger de heer dr. H. Snoek. Het bestuursuoorstel„Verstrekking van verplegingsartikelen zal alleen ge schieden aan hen die minstens 14 dageu reeds als lid bekend staan, zullende anders een entree verschuldigd zijn vau een jaar contributie, welke entree direct bij hel afhalen der verplegingsartikelen moet worden betaald», werd aangeno meu. Medegedeeld werd, dat bij de zie- kenafdeeling van het Gasthuis alhier voortdurend ijs in voorraad is en het Gasthuis zich bereid verklaard beeft aan leden van het Groene Kruis op vertoon van een bewijs avan oen be- handelenden geneesheer, tegen betaling ijs te verstrekken. Het bestuur zal in overweging nemen met het oog op de geringe opkomst (5 bestnurs- en 3 gewone leden) dezen winter een spreker te laten optreden met het oog op meerdere propaganda. „Het Centrum". Wij vestigen de aandacht op de annonce in dit nr., blijkens welke dhr. A. Jacobs Zaterdag 7 Juni zijn Hotei- Café-Restaurant „Het Centrum», op de Groote Markt, alhier, opent. We komen in ons volgend nr. nog nader op deze nieuwe inrichting terug. Hosanna. Donderdagavond gaf Hosanna een keurig concert in den tain van het Schuttershof. Gelukkig knapte het weer tegen den avond op en vormde geeu beletsel voor een druk bezoek. Carillon. Gisteren werd het speelwerk van ons torenuurwerk van andere muziek voor zien. Het uurwerk speelt nu vóór heel uur„Holder Friede" en vóór half uur„Tousend fleiss'ge Hande regen" beide koren uit Romberg's „Lied von der Glocke». Euïhonia. De Harmonie „Euphonia" hoopt Dinsdag 10 dezer, 's avonds 8 uur, bij gunstig weer, op de Groote Markt een concert te geven, waarvan het programma luidt 1. Amsterdam, Marseb, H. L. Blan kenburg. 2. „Walram", Ouverture Lyrique, M. J. H. Kessels. 3. Valse Interrompue (Legende), L. Montagne. 4. Grande Fantaisie sur l'Opera „Car men", M. J. H. Kessels. Pauze. 5. Cavalry of the Clouds, March, K. Alford. 6. Ouverture „Princess Marie- José», J. E. Strauwen. 7. „La Java», Danse Célèbre, M. Yvain. 8. Fantasie Romantique, L. Montagne. 9. Finale. Café en Melksalon „NieuwGoes» Heden (Vrijdag) opende dhr. J. H. Jacobs in Bouwplan I een Café en Melksalon. Het in- en uitwendige ziet er keurig netjes uitde stand, op het kruispunt van de drukke Wilhelmina- straat nieuwe Kloetingsche weg en Voorstad onde Kloetingsche weg is schitterend. Men heeft hier een riant uitzicht en kan rustig gezeten onder het genot van een koelen dronk het drukke verkeer gadeslaan. De groote zaal met ruimen uitbouw maakt een zeer gezelligen indrnk, met baar triplex-houtem lambrizeering, het gebloemde, blauwgetinte behang en het keurige buffet. Een fraai, zuiver loopend Wilhel- mina-biljart lokt de spelers aan. Tenslotte dient opgemerkt te worden dat er een zeer zindelijk closet met waschgelegenheid is. Op de eerste verdieping is voorts een overvloed van kamerruimte. Wij vermoeden dat deze inrichting een druk bezoek zal trekken, zoowel van stadgenooten als van automobi listen en wielrijders uit den omtrek. Vermelden wij nog dat een en ander onder eigen beheer is uitgevoerd, ter wijl dhr. v. Stee het schilderwerk ver- woordig alle leden. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering. De voorz. zegt dat de notulen zeer uitge breid zijn daar alle posten die voor af- en overschrijving de vorige ver gadering in behandeling zijn geweest, zijn omschreven, iels wat vroeger niet gebeurde. Wethouder Simonse zegt een woord van dank te moeten brengen aan den secretaris voor deze zeer uitgebreide notulen, iets waarop hij hoogen prijs stelt,. Op voorstel van B. en W. worden de begrootingen voor 1923 en 1924 nogmaals gewijzigd. Dit omdat Ged. Staten zich uit administratief oogpunt niet kunnen vereenigen met een post ten behoeve van de vereeniging „Eigen Erf'. Op voorstel van B. en W. wordt het vermenigvuldigingscijfer bepaald op 1, evenals het vorig jaar. B, en W. meenen dat men hiermede ruim zal toekomen doch dat men voor dit jaar nog geen lager cjjfer durft nemen. De voerz. vraagt toestemming aan den Raad om de Dorpsstraat te ver beteren en de straat aan de „Vjjf wegen» en om een verbetering aan de rouwkoets aan te brengen dit omdat voor deze posten niets of te weinig op de begrootiDg voorkomt. Met alge- meene stemmen wordt zulks goedge vonden. De rondvraag leverde niets op. Borssele. Door den commissaris der Koningin is met ingang van 1 Sept. a.8. eervol ontslag verleend aan J. de Hullu, als veldwachter dezer gemeente. Hansweert. Door de Bergingsmaat schappij v. d. Tak zijn alhier verschei dene stukken ijzer aangebracht van het bij Bath gezonken stoomschip „Siërra Grande». Al de wrakstukken van deze boot zullen naar hier worden getrans porteerd, om later publiek te worden verkocht. Heinkenszftnd. Donderdagavond ver gaderde de Raad dezer gemeente. Tegen Kruiningen. In de ring van Donderdagavond, 5 Juni, werd tot gemeente-ontvanger benoemd de heer J. de Nooijer, schrijver ter secretarie in plaats van dhr. N. F. van Dijke, die als zoodanig eervol ont slagen werd. lersehe. Men meldt ons dat het bericht in ons vorig nr. omtrent een diefstal van oesterschelpen is gebleken onjuist te zijn. Toen Dinsdagavond de chauf feur C. W. V, van de fa. K. S. zich bij P. T. vervoegde om een paar schoenen welke deze volgens de mee ning van V. bad medegenomen terug te bekomen, werd V. door genoemden P. T. onverwachts in het gezicht ge stompt, over den grond geslagen en in de lendenen getrapt. Uit den mond bloedend verwijderde V. zich toen. Door Dr. K. werd V. onderzocht, waarbij lichte kneuzingen werden ge constateerd. Van deze mishandeling is aangifte gedaan bij de Rijkspolitie. (z.) Wemeldinge. Bij het onlangs ge houden vakexamen in den telegraaf, dienst heeft voldaan de kantoorbediende 2e klasse P. Felius, alhier. Donderdag kreeg Am. L., alhier, telegrafisch bericht uit Antwerpen dat zijn zoon Jan, varende op het motor schip „Wilhelmina» schipper Soetens, aldaar te water was geraakt en ver dronken, Rilland-Batll. De alhier opgerichte Korfbalclub is genaamd „Kedij" en telt 20 leden. Het bestuur bestaat nit C. v. Gorsel, voorz., C. M. Nieuwdorp, secretaresse, M. W. van der Werff, penningmeesteresse. Middelburg. Er trekken thans door onze omgeving een tweetal als heer gekleede personen, voor wier praktijken wij meenen te moeten waarschuwen. Komende per auto melden zij zich aan speciaal bij Indische verlofgangers en bieden daar allerlei huishoudelijke goederen legen werkelijk zeer lage prijzen aan. Wordt een bestelling ge daan, dan wordt verzekerd dat deze voor den volgenden dag 12 nnr zal zijn uitgevoerd, na een week zullen de heeren dan terug komen om af te rekenen, Is deze koop gesloten, dan presenteeren de heeren lappen stof voor heeren- costuums, die echter tegen tamelijk hoogen prijs it contant te koop worden geboden. Hjj, die ons mededeeling van een en ander deed, had een flinke bestelling van de eerst bedoelde arti kelen gedaan, maar weigerde de stoffen tekoopen, de bedoelde bestelling werd niet uitgevoerd. Hel is dus blijkbaar alleen te doen om de lappen tegen een goeden prijs aan den man te brengen. De bediende zeide nog tegen onzen zegsman flink af te bieden, met de dui delijke bedoeling een flinke fooi te krijgen, doch ook deze truc ging ditmaal niet op. Men zij op zijn hoede. De Zeeuwsche Letterkundige Tentoonstelling. Over de Zeeuwsche Letterkundige tentoonstelling schrijft de N.R.Crt. o.a.: Ook onze moderne litteratuur beeft uit den vruchtbaren Zeeuwschen bodem sappen getrokken. Dr. P. 0. Boutens is geboren te Middelburg, waar hij het gymnasium afliepeen onuitgegeven gedicht als gymnasiast der vierde klasse ligt temidden van zijn later uitgegeven werk. Het origineel van Toorop's por tret van den dichter hangt er boven. Albeitine Draayer de Haas is evenzeer van Zeeuwsche afkomstook van haar teekende Toorop het profiel. Karei Wasch, Roel Houwink, J. L. Pisuisse zijn ook „Zeeuwen", des laatsten por tret doet zien, dat hij niet alleen goed Zeeuwsch, maar ook goed rond is, zoo als behoort. Ook Scharten's wieg stond in de Schelde-deltanaar ds. van Ernpel bij, de opening mededeelde, heeft hij van uit Italië bericht daarom zoo gaarne aan de, hoewel late. nitnoodiging te hebben gevolg gegeven, „omdat zijn moeder zoo verrukkelijk Goesch dialect sprakOok P. H. van Moerkerken i« behalve met een portret vertegen woordigd met het manuscript van „De Bevrijders». Zijn deze allen Zeeuwen „par droit de aaissnuce", van de in Zeeland woonachtige lel-JJ.' kzen van Zeenwschen bloede wot H. van der Feen (F. noemd, inet portret en l ge- woordigd. Wegen. Van Ritter's bekenog Mijmeringen zijn de orify Uwscbe aingen, van A. Geudens, ef ^be stelling aanwezig. e"'"°s- Tentoonstelling van iï«, te Goes. „De Veehandel» van 3 schrijft Onze Afdeeling Z.-Holland werk gedaan voor het vot' organiseeren van 'n tentoonsli handelsvee in Juli te Rotterdar is door het nog steeds in die voorkomende mond- en klauw tentoonstelling voor onbepaal uitgesteld moeten worden. Te de gelegenheid om te toónen, de veehandel in staat is, niet te laten gaan, heeft de heet Frenk het voornemen opgevat d werking van den heer M. de voorzitter der afd. Z.-Holland, roepen, om zoo mogelijk bedoelq toonstelling to Goes te doen hebben. Alsdan zou de ondernem plaats van onze Afd. Z.-Holland gaan van onze Afd. Zeeland. De M. de Haas verklaarde zich tot doelde medewerking gaarne b terwijl het Bestunr van den Zeenw Bond van Veehandelaren het init van den heer Frenk zoodanig op stelde, dat het bij de bespreking van in zijn vergadering reeds dad 'n aanzienlijk bedrag voor het onm bare waarborgfonds teekende. Bedoe fonds zal men verder verzoeken aa te vullen door leden van den Zeeuw sc'nen en den Neder! andschen Bond va Veehandelaren. Men is verder voor nemens deze tentoonstelling te doen' plaats vinden in de maand October van dit jaar. Medewerking is ingeroepen en in principe verkregen van B. en W. van de stad Goes en van de Z. L. M. Arrondi8sements Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 Juni 1924. Het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld L. d. J., 51 jaar, landbouwer te Wolfaartsdijk, 1 mnd. hechtenis, voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar en veroordeeling in de schade loosstelling tot een bedrag van f 86, aan de eischende civiele partij. Door A. B,, 41 jaar, visscher te lerseke, is hooger beroep aangeteekend

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1