vmwv&zwanammmKm Uit de Pers. STADSNIEUWS. School en Kerk. Provincie-Nieuws, zoo een erge wjjze het gebrek, dat het verschil, hoewel dit perceel ei.'ca 100 meter van den weg lag, vandaar zeer goed te zien was. Het verschil in opbrengst was dan ook zeer groot n.I. niet minder dan 11975 K.G. nien per H.A. Natuurlijk is het bij die eene proef niet gebleven en hebbes verdere proeven ten volle bewezen dat wat hier een ziekte werd genoemd ook slechts kaligebrek was. Zelfs zoo dankbaar waren de uien voor een kaligift als ik deze nog in Juni als overbemesting gaf, dat het gewas zich nog bijna geheel herstelde. Meer en meer kom ik tot de over tuiging dat de oude leer, dat op klei grond geen kalibemesting noodig is, beslist onjuist is. Dat door de nieu were bedrijfswijze door gebruik van groote hoeveelheden stikstof en fosfor- zuur, een ware roofbouw ten opzichte van de kali wordt gepleegd. Dat er dus een tijd moet komen, op den eenen grond vroeger, op den anderen later, dat een gewas behoefte krjjgt aan opneem bare kali. Is het wonder dat de telers zoo een gebrek dan voor een ziekte aanzien 7 Ik acht bovenstaande belangrijk ge noeg er nog eens de volle aandacht aan te schenken, en zou het zeer op prijs stellen, dat iedere landbouwer, als zich een dergelijke ziekte in zijn men of ander gewas voordoet, dit eens te berichten. Het zal zeker interessant zijn dan eens te onderzoeken of ook daar niet slechts kaligebrek de oor» zaak is. rik iTjawjit het inwateren van het houtwerk Uwer gebouwen door jaar- Hjks bij te schilderen.^ Kostbaar en belemmerend. In het Mei-overzicht van Arnold Gilisens Bank lezen we Maakt de alom-heerschende onzeker heid op politiek gebied, benevens de vele berichten, welke er op schijnen te duiden, dat het economisch herstel slechts heel, heel langzaam iu zijn werk zal gaan, de aan den dag tre dende terughouding voor de overige afdeelingen al begrijpelijk, wat de in- dustrieele, in Nederland werkende be drijven betreft is er nog een andere factor, die een opbloei van deze cate gorie zeer problematisch maakt. Wij doelen hierbij op onze kostbare en belemmerende sociale wetgeverij, welke naast het feit, dat zjj door haar ingewikkeld ambtelijk stelsel van con troleurs en inspecteurs, raden zus en com missies zoo den Nederlandschen belasting betaler en dus ook de industrieën zelve jaarlijks millioenen kost en er in dezen malaise tijd grondig toe bijdraagt de noodzakelijke kapitaalvorming tegen te werken, een eenigszins „efficient* be- drijfsvoeren met haar dwangbuis van formalistische, op grauwe theorie geba seerde reglementen dikwijls ten naas- tebjj onmogelijk maakt. Zoo lezen wij b.v. in het deze maand verschenen verslag der Vereenigde Touwrabrieken, hetgeen het zij tusschen haakjes opgemerkt ofschoon nog verre van rooskleurig, toch wel een ietsje hoopvoller klinkt, al blijkt de toename der bankschuld een niet bemoedigend feit, een tirade, waarin de directie hare hopelooze pogingen verhaal*, zoowel om tot verlenging van den werktijd te geraken, als ook om een derde arbeiders- (nacht) ploeg in te lasschen, en welke als volgt eindigt Hoewel door het inlasscben van een derde ploeg wellicht een paar honderd werkeloozen in staat zou den zjjn gesteld een behoorlijk loon te verdienen, vond de over heid bet nachtwerk blijkbaar zoo bedenkelijk voor den werkman dat zjj er de voorkenr aan gaf hem te blijven bedeelen, en hem daarbij des noods den geheelen dag in ledig gang te laten doorbrengen. Voorze ker niet de weg om de energie bij ons volk aan te kweeken. Deze en dergelijke uitingen van in- dustriëele ondernemingen staan helaas niet alleen, ja zijn vrijwel de regel I Doch vooralsnog schijnen onze wetten- makende en -uitvoerende elementen het liever bij de gewillige theorie dan bij de barre praktijk te houden en zal een wat verstandiger en practischer inzicht misschien eerst baanbreken, wanneer, als de links- en rechts ge pinkte schatkist nog eenigszins gron diger is uitgeput, de arbeider de ver minderende welvaart aan den ljjve oudervinden gaat, en de fraaie lenzen van zjjn vele voorlichters op wat juis tere waarde zal weteu te schatten. Ver, v. Vrijz.-Godsdienstigen. Zondag 8 Juni (len Pinksterdag) 's morgens 10£ uui zal een godsdienst oefening gehouden worden onder lei ding van ds. J. N. Pattist van Mid delburg. Middelbaar onderwijs. By Eon. besluit van 2 dezer is wederom tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijkshoogereburgerschool te Goes mej. A. J. Reilingh. Op de wandeling. Het is reeds vele jaren geleden. In Centraal Afrika had een neger stam lang, zeer lang geleefd onder het wijs beleid van een ouden koning en men was over 't algemeen gelukkig geweest. Maar op zekeren dag was er één ontevredene en spoedig waren er meer. De partij der ontevredenen hield langdurige bijeenkomsten. Wat ze wil den Ze wistea het niet precies, maar ze uitten het in ééD enkelen kreet medezeggenschap. Ze wilden ook wat in de melk te brokken hebben. Wild waren ze van verlangen naar mede zeggenschap. Ze dansten er van dat de ringen om hun enkels rinkelden en bun heuprokjes rondzwierden. Rn een der voormannen, zekere Duysanda, bijgenaamd de olifantsmond, stiet maar al dien eenen kreet uit, zoodat de ooien der anderen gonsden en zij er dnizelig van werden. Zij maakten zich van den ouden koning meester en sloten hem op in een hut, die ze wél bewaakten. De koning, die een wijze was, wachtte glimlachend- En de ontevredenen spotten met tucht en strengheid en de geharde mannen verslapten en ze werden alsmaar onte vredener. Omliggende stammen onder hun krachtige koningen vielen in het land der ontevredenen binnen, roofden hun vee en hun vrouwen, staken de kraals in brand. Ten einde raad haalden de onte vredenen toen den koning uit zijn hut en wierpen zich voor hem ter aarde. De koning, die een wjjze nas, glim lachte en zeideDwazen, hoe wilt gjj grijpen naar de macht, gij die geen verantwoordelijkheid draagt Hij voerde het onde, strenge regiem weer in en versloeg den vijand. TOMMY. Kookdemonstraties. Woensdag en Donderdag hebben in het Schuttershof kookdemonstraties plaats gehad, vanwege de directie der gemeente-gasfabriek, welke zich in een buitengewone belangstelling hebben mogen verhengen. Ze waren dan ook zeer aardig en interessant. Op het tooneei stonden een kenr van gasfornuizen en -comforen van i e bekende fa. Jnnker en Rub, te Karls ruhe, tevens twee nauwkeurige experi ment-gasmeters, zoodat de dames zelf konden aflezen hoeveel, of liever hoe weinig, gas voor de demonstraties noodig was. Nadat de vertegenwoordiger der fa. Junker en Ruh, mede namens den dir. der gasfabriek, de aanwezigen had wel kom geheeten, zeide hjj dat, nu we terugkeeren tot de voor-ooriogsche toestanden en het gas goedkooper en weer van de uitstekende kwaliteit van vroeger is, er aanleiding bestaat deze proeven weer eens te houden. Daarna zette spreker een maaltijd op het vuur, die Woensdagmiddag bestond uit groentesoep, ossehaas (een mooi stuk van S pond), aardappelen, spinazie, rijst in melk gekookt en abrikozen. Het publiek kon zich overtuigen dat deze spijzen rauw waren bij den aanvang. Deze maaltijd werd bereid op een 3 gaats-comfoor en een oven voor het vleesoh, dat zonder toevoeging van vet werd gebraden. Terwijl een eu ander gereed gemaakt werd, zeide spr. te zullen aantoonen dat het koken op gas, met de toestellen Jnnker en Rub, goedkooper is dan op een kolenfornuis, om va> de ongemak- keljjke petroleumstellen niet eens te spreken. Spr. behandelt enkele voordeelen der Junker en Ruh toestellen, o.a. de ribben vanden oven, waardcor de braadsledehoo- ger of lager geplaatst kan worden en de dubbele veiligheidsbraader, waarvan spr. allereerst de regeling van den luchttoevoer besprak, welke noodig is voor volledige verbranding van bet g»s (kenteeken helgroene kern). Heeft men eenmaal het water aan den kook, dan is de grcote vlam niet meer noodig, daar men toch niet tot meer dan 100« verwarmen kan. Men draait nu de handle naar links, wsar- door het gas niet door de groote maar door de kleine pijp stroomt, er komen nu 8 kleine vlammetjes waarmede men 5 L. water aan den kook kan houden; men verbruikt dan slechts 100 L. gas per uur, tegen 500 (tys M*.) met de groote vlamdraait men nog verder naar links, dan krijgt men nog kleiner vlammetjes, waarmede men 3 L. aan den kook kan houden en slechts 50 L. gas per uur verbruikt. Ook door het op elkander plaatsen der kookpannen, wordt een economische kookwjjze verkregen. Bovendien komt dan een pit voor wat anders vrjj. Voor den bovengemelden maaltijd werd 1.3 M*. gas verbruikt, dat is dus voor 14 a 15 cents. Voorts kookte spr. in den oven nog een tarbotje, vlak voor 't gebruik. Het merkwaardige was dat deze visch zonder water gekookt werd, alleen door heete lucht. Ook werd nog een cake-je gebakken. De dames kregen gelegenheid van het een en ander een proefje te nemen, waarbij door keurig in 't wjt gekleede meisjes werd geserveerd. Men kon zich zoodoende er van overtuigen, dat al het toebereide uitstekend smaakte. De spr. had wel gezegd geen kok te zijn, maar zijn kookkunst oogstte toch allen lof. Witte Bioscoop. «Bloed en Zand*, nbar den mooien, kleurigen roman van den bekenden Spaanschen schrijver Vincente Blasco Ibanez, is een film welke het leven en sterven van den Spaanschen stieren vechter behandelt. Een prachtige film, nauwgezet geënsceneerd, vol couleur locale. Schitterend worden de hoofd rollen vertolkt en de film wemelt van echte zuidelijke, levende types. Noemen wij speciaal den toreador van Rodolphe Valentino, dan de twee vrouwenfiguren dona Sol en Carmen. Men leert uit deze film het heele leven van zoo'n toreador kennen, vanaf dat hij als kleine jongen op dorps feesten de stiertjes bekampt, totdat hy de lieveling vsn het pnbliek in Madrid is geworden en ten slotte dona Sol, de verderfelijke vrouw, zijn kracht heeft gebroken en zijn lenigheid doen verloren gaan. Als in De vier Duivels En als een vrouwengril is dan ook het applaus van de wereld. Ook de emoties van een stierenge vecht leert de bezoeker van deze film kennen, op het doek mist men gelukkig geheel het bloederige dat de werkelijk heid kenmerkt. Deze film verdient een zeer druk bezoek. Weer een nieuwe. Men schryft aan de N. R. C. Het gehucht Oosldijk ligt tusschen Krabbendijke en Kruiningen in. De gemeenten hebben daar een twintigtal jaren geleden gezamenlijk een openbare school gesticht, die thans met een 50 h 60-taï leerlingen bevolkt is. Eenigen tijd geleden bij een vacature voor hoofd der school heeft de partij van ds. Kersten al eens getracht, de school over te nemen. Dit is toen niet gelukt. Nu zal nogmaals een poging gedaan worden en lukt die weer niet, dan liggen de plannen gereed om ter stond tot oprichting van een eigen school over te gaan. Een kwartier van den Oostdijk af, op Krabbendijke, is wel een christelijke school, doch die is van de gereformeerde kerk en niet van de gereformeerde gemeente, Geref. Gemeente. Beroepen te Bruinisse en te Grand- Rapids (Mich. N.-Am.) J. Vreugdenhil te Borssele. De Provinciale Stoombootdlenst op de Westerschelde. De heeren Job. Adriaanse, J. G. van Niftrik en J. Welleman, vrjjz. dem. leden van de Prov. Staten, hebben zich tot de Ged. Statem van Zeeland gewend, met een adres waarin zjj zeggen uit de dienstregeling van den Prov. stoombootdienst op de Westerschelde op te maken, dat ook dezes zomer geen boot uit Terneuzen zal varen naar Vlissingen later dan des namiddags 2.30, en zij daarom de vrijheid nemen Ged. Staten te vragen of daaruit moet worden afgeleid, dat het reeds een jaar hangende onderzoek, naar aanleiding van het door de Kamer van Koophandel te Middelburg dd. 26 Juni 1923 aan de Prov. Staten gericht schrijven, heeft geleid tot het inzicht dat het boot- verkeer Neuzen-Vlissingen, zooals dit thans geregeld is, voldoende is te achten, en zoo neen, en het niet in leggen van een lateren bootdienst alleen zijn oorzaak vindt in de financieele lasten, of dit bezwaar niet ia te ver helpen met inkrimping van den dienst Nenzea-Hansweerl. Zeeuwsche Letterkundige Tentoon stelling te Middelburg. Woensdagmiddag tegen half vier yereenigden zich in de vestibule van het gebouw der Provinciale bibliotheek verschillende genoodigden voor de ope ning der Tentoonstelling, onder wie wjj opmerkten, den commissaris der Konin gin, leden van Ged. Staten, den bur gemeester van Middelburg, den secre taris dier gemeente en wethouder Onder- dijk burgemeesters en verdere be-r slunrders van andere Zeeuwsche ge meenten, bestuursleden van het Zeeuwscb genootschap enz., de meeste heeren waren vergezeld van huu dames. De vestibule en zalen zijn door de goede zorgen van de heeren van Dif- felen, Noske em Bel keurig aangekleed. De voorzitter van het comité voor de tentoonstelling, de heer ds. M. van Empel, bibliothecaris der Provinciale bibliotheek, bracht den aanwezigen dank voor de belangstelling in het werk der commissie gedurende de laatste maanden. Spr. brengt vervolgens dank aan de bovengenoemde heeren, die bet gebouw zulk een ander aanzien gaven, maar ook aan de vele andere personen, die bij hot werk geholpen hebben. Door deze tentoonstelling gaat men terug naar periodeD, die zoo ver achter ons liggen. Spr. wijst op de Zeeuwsche Nachtegael, op de werken ran Cats, op de liede. reuboekjes en ten slotte op de couranten die minutieus bijeen zijn gebracht. Men erkeDt de waarde van een courant ge woonlijk eerst als men er zelf in ge schreven heeft, of als er iets in be handeld wordt, dat bijzonder aantrekt, maar het is jammer, dat zooveel oude couranten voor scheurpapier weggaan. De tentoonstelling zal leeren kennen de groote waarde van het werken der Zeeuwen voor de letterkunde in ons land. Daarbjj mag niet vergeten worden dat bij de opening der Hoogescbool te Leiden de Hollanders een grooten voor sprong kregen. De commissaris der Koningin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van U/ford, zeide gaarne aan de uitnoodi- ging te hebben gehoor gegeven in dezen tjjd nu men te veel aan het materieele en te weinig aan het geestelijke zich wjjdt. Spr. stelt het op hoogen prjjs, dat een aantal particulieren een zoo groot en nuttig werk hebben verricht om een zoo goed mogelijk beeld te geven wat Zeeland heeft gepresteerd en nog presteert op letterkundig ge bied. Spr. brengt dank aan de pers, dis zoo krachtig medewerkte om alles bjjeen te brengen. Velen hebben hun krachten ingespannen om het behaalde resultaat te bereiken en ieder, die wel eens een tentoonstelling heeft georga niseerd weet wat dat zeggen wil. Spr. brengt dan ook hulde aan de com missie en ia de eerste plaats aan dhr. van Empel, dien hij harteljjk geluk wenscht met het behaalde resultaat. Er zijn werken van Zeeuwsche schrij vers, er zijn de gegevens over de rede rijkerskamers, maar ook is er de dag bladpers. En alleen dit laatste is reeds van beteekenis, men kan er dit bedrijf leeren kennen, zooals het opgeklommen is van jongeling tot man, van man tot den krachtigen reus welke het thans is. Meer ernstige studie zal doen blijken, dat er vele mannen zijn, wier naam minder bekend is, maar wier werk zoo veel tot kennis voor anderen kan mede werken. Het zal blijken, dat Zeeland ook op dit gebied met eere kan worden genoemd. Dank brengt spr. aan hen, die iets afstonden. Vee) komt uit de Provinciale Bibliotheek, dat daarin niet is gebracht om er rnstig te worden opgeborgen, want de bibliotheek is een instelling, die voor velen van nut kan zijn voor ontwikkeling. Zij heeft dan ook recht op ieders belangstelling en een druk bezoek. Spr. hoopt dat de tentoonstelling een druk bezoek moge hebben ook van leerlingen der scholen en dat zij rjjke vruchten moge afwer pen. Hierna verklaarde de commissaris de tentoonstelling geopend en eindigde hij onder applans der aanwezigen. De aanwezigen werden nn in de ge legenheid gesteld de belangrijke ten toonstelling te bezichtigen. Kapelle. Woensdagmiddag werden aan de Veilingsvereeniging K.-B. en O. de eerste kruisbessen geveild. Voor dat tot veiling werd overgegaan hield de directeur, dhr. J. Glerum, een toespraak. Spr. hoopte dat 1924 een goed jaar mocht worde» voor veiling, teler en kooper. Dat indien moeiljjkheden moch ten voorvallen, een spoedige oplossing voor beide partyen mocht gevonden worden. Dhr. Van Kekem uit Rotterdam beantwoordde als kooper deze toespraak. Het bestuur benoemde als hulp in de boekhouding dhr. J. J. v. d. Broeke te '«Heer Arendskerke. De aandeelhouders van het Coöp. Electriscn bedrjjf alhier kwamen in vergadering bijeen in de zaal van dhr. H. K. Kramer, onder voorzitterschap van dhr. H. Blok. De penningm. dhr, M. Glas deed rekening en verantwoordiag over ge houden beheer. Een afschryving van f2575,49 kan plaats hebben. Een verslag over het bedryf volgde, dat in bet teeken van bevrediging stond. De rekening weid goedgekeurd en de afschrijving ingewilligd. Het voorstel van het bestuur om het contract met dhr. v. i. Have f 2000 per jaar te verminderen werd met alg. stemmen aangenomen. Alsnu stelde de voorz. voor om met ingang van I Januari 1925 de drie zomermaanden vrij van betaling te geven; dit is dus een vermindering van 25 procent. Wordt eveneens aanvaard. De voorz. verklaarde dat het bestuur gaarne met bet voorstel was gekomen tot aanschaffing van meters, dan kan ieder verbruiken zooveel bij wil van den stroom. Het bestnur zal kosten van ine ter 8 en aanleg met ernst onder zoeken en is doordrongen van de noon- zakelijkheid voor het slgemee» om meters aan te laten leggen. Op voorstel van dLr. Pottjewijd weid het bestuur vrij mandaat gegeven tnt handelen. Als leden van het bestuur werdeD herkozen de heeren P. Mol en H. K. Kramer en als lid van den raad van toezicht dhr. J. J. Dronkers, Bij de rondvraag verzocht dhr. B. de Jonge om ook op bid- en dankdag, evenais op de gewone werkdagen, licht te ontvangen. Toezegging door den secretaris volgt. Met lof spreekt de voorz over de bediening van den motor en beëindigt deze vergadering. De heer M. C. .1. Pilaar, dezer dagen tot semi-arts bevorderd, is be stemd tot reserve-officier van gezond heid bij het reserve-personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Oausweert. De heer P. Kriekaert, sluiswachter te St. Andries, is met ingang van I Juli a.s. benoemd tot hulpsluismeester alhier. Waarde. In de Woensdagnamiddag gehouden gemeenteraadsvergadering wa ren 5 leden aanwezig. Er werd besloten om als leges voor de jachtakten te hef fen respectievelijk f 10, f5, f8 en fl. Voorts werd een wijziging in de be grooting aangebracht dienst 1923 tot een totaal bedrag van f 2842,74. Hoedekenskerke. In de Woensdag gehouden vergadering van het water schap Hoedekenskerke waren 13 inge landen vertegenwoordigd, uitbrengende 16 stemmen. Uit het polderverslag 1923/24 bleek dat de oeververdediging geen bijzondere teekenen geeft te zien, die verontrus tend genoemd kunnen worden, De rekening 1928/24 werd goedge keurd in ontvang ad f 86351,52|, in uitgaaf ad f 34265,98J, dus met een goed slot van f 2085,54. By de rondvraag bracht dhr. P. W. Woutersen den aftredenden dijkgraaf, dhr. C. Boogaard, dank voor tietgeen hij in het belang van het waterschap tijdens de vervulling van dit ambt heeft verricht, waarmede de vergadering bljjken van instemming gaf. wissenkerke. In de gemeenteraads vergadering alhier op 2 Juni jl. waren alle leden tegenwoordig. Het nieuwe lid J. C. Kramer, dat dhr. P. de Fejjter vervangt, werd geïnstalleerd. Onder de ingekomen stukken kwam o.m. voor een meevallende opgave van het restant der R. I. B. over 1922- '23, alsmede een bericht van mr. P, Dielen.au, meldende de beëindiging in voor de gemeente gnnstigen zin van haar procedure tegen de Ambbachta- heeren, reeds vroeger vermeld. Daarna kwam aan de orde de be noeming van een gemeente-secretaris. De Raad ging over in besloten ver gadering, die circa een uur duurde. Na heropening gaf het lid van Hee aan wat de Raad als hoofdzaak in de nieuwe instructie voor den te benoe men fnnctionaris wenschte opgenomen te zien. Na eenig nader overleg met den waarn. secretaris, dhr. N. D. van der Heijde, werd deze met algem. st. benoemd. De voorz. vraagt of de be noemde de betrekking wenscht te aan vaarden. Deze antwoordt bevestigend, dankt den Raad voor zijn beslissing en spreekt de hoop uit, dat hij het ambt, nu reeds een halve eenw door zjjn grootvader en vader vervuld, op dezelfde wjjze tot tevredenheid der gemeente zal mogen bekleeden. De voorz. neemt daarna den nienwen titu laris dea ambtseed af, wenscht hem geluk en drukt het vertrouwen uit, dat de goede ambtelijke samenwerking, die tusschen spr. en zijn vader bestond, ook met den zoon zal worden besten digd. Daarna wordt de voorz. benoemd tot 2den ambtenaar van den Borg. Stand, terwijl de bureautijd in den namiddag wordt verlengd, n.I. zomers van 6 tot 7 uur en 's winters van 5 tot 6 uur. In verband met den voorgenomen verbouw der bjjz. school in de kom besluit de Raad tot het aangaan van een geldleening groot f 10,500 zoo noodig bij gedeelten op te nemen. Een paar wjjzigingen in de begrooting 1928—'2A werden aangebracht. Een

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2