"stadsnieuws. Provincie-Nieuws. langen te rade kunnen gaaD. Het bovensi aande maakt beantwoor ding van de tweede vraag overbodig. Sluitende rekening Spoorwegen. Bljjkens de Mem, v. Antwoord op het voorloopig Verslag der Berate Kamer op de begrooting van Water staat ia, wanneer de ontvangsten niet tegenvallen, tegen 1 Juli 1925 een ongeveer sluitende rekening der spoor wegen niet uitgesloten. Extra-treinen op Zondag. Op vragen van bet lid van de Tweede Kamer, den heer Kersten, be treffende het inleggen van twee extra treinen op het baanvak Amsterdam Esschea op Zondag 27 April jl. in verband met een op dien dag te Ant werpen gehouden voetbalwedstrijd, heeft de minister van Waterstaat geantwoord De twee extra treinen, die op Zondag 27 April jl. tusschen Amsterdam en Antwerpen en terug hebben geloopen, werden dcor de American Express- Company te Rotterdam tegen garantie aangevraagd vcor het vervoer van ruim 700 personen, die een voetbalwedstrijd te Antwerpen wenschten bij te wonen. Voor de Nederlandsche spoorwegen bestond geen aanleiding, om het inleg gen van die treinen op Zondag te weigeren, vooral omdat een dergelijk groot vervoer met de treinen van de gewone dienstregeling allicht een onregelmatigen loop dier treinen ver oorzaakt zou hebben. De Zondagsrust van het spoorweg personeel wordt zooveel als mogelijk is, bevorderd door beperking op Zondag van het aantal reizigerstreinen en het op dien dag niet doen loopen van goederentreinen; wanneer echter op Zondag eenig bijzonder vervoer zich voordoet, wordt dat zoo goed mogelijk bediend. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag 8 Juni waren aangevoerd 1 hengst, 59 paarden, 26 veulens, 2 hitten, 3 runderen (voor de verloting), 8 nuchtere kalveren, 41 biggen. Personeel. Door den heer J. M. van der Pejjl alhier is eervol ontslag aangevraagd als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim dezir gemeente. Met ingang van 1 Mei j.l. is in vasten dienst aangesteld bij den Keu ringsdienst van Waren allrer, mej J. J. Snijder tot analiste 2e klasse. (z.-N.z.) Een jubileum. Op 1 dezer herdacht dhr. C.. Bolle den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de ta. A. S. J. Dekker, alhier. De dag ging niet onopgemerkt voorbij, terwjjl de jubilaris als blijk van waardeering van de hee- ren Dekker een gouden horloge met ketting ontving. Lastige hoek. Dinsdagmiddag zouden een vracht auto en een personeabus elkaar pas- seeren juist op den hoek van Klokstraat en Lange Kerkstraat. Dit ging met bezwaren gepaard, de bus nam zijn draai iets te kort, kwam althans in aanraking met een lat van een uitste kend zonnescherm, van de manufac turenzaak op den hoek, waardoor een der ruiten van de bus naar beneden kletterde. Het drukke Dinsdag-verkeer werd eenige minuten gestremd, de voorbij gangers scharrelden moeizaam tusschen de voertuigen door. Het blijlt daar een lastig punt voor het verkeer, waar geregeld botsingen en valpartijen plaats vinden. Kookdemonstraties. Wij vestigen nog even de aandacht op de Kookdemonstraties met gas welke Woensdag en Donderdag vanwege de gemeente-gasfabriek in het Schuttershof worden gehouden. Hedenmiddag hebben we eens een kijkje genomen en 't was bijzonder interessant en leerzaam. Wij moeten onze huismoeders dan ook aanraden vooral niet te verzuimen eens een kijkje te gaan nemen in 't Schuttershof. In ons volgend nr. komen wij nog nader op deze demonstraties terug. Bond van Zuid-Bev. Paardenfokkers. Dinsdagmiddag had in de Prins van Oranje, alhier, de alg. verg. plaats van den Bond van Zuid-Bev. Paardenfok kers, onder voorzitterschap van dhr. P. Dekker, Borssele, Na opening worden de notulen, voorgelezen door den seer. J. Q, C. Pern an Kakebeeke, goedgekeurd. Veulenkeuringen. Het bestuur stelt voor de Veulenkeuringen te houden 30 Juni en 1 Juli te Heinkenszand, Krabbendijke en Goes, van hengst- en merrieveulens geboren in 1922, 1923 en 1924, en van merries met 2 af stammelingen. Dhr. ThorenaarKapelle, zou de keuringen van Goes in Kapelle of Kloetinge willen houden. Dhr. Zandee, Kloetinge, gelooft niet dat dit in het belang der keuringen zal zijn. Dhr. Scheele, Biezelinge, zou het jammer vinden dat de fokkers, die Dinsdags te Goes de markt bezoeken, niet meer op de keuringen zouden komen. Wel komen zeer veel paarden uit Kapelle en omstreken en dit zou een motief kunnen zijn om daar keu ring te houden. In het algemeen belang der fokkerij is het echter om in Goes te blijveu, ofschoon het terrein ongelukkig is. Spr. wijst ook nog op het toenemend auto-verkeer. Ook dhr. G. Nijsse, 's Heer Arends- kerke, klaagt over het terrein in den Poel. Dhr. v. Hootegem, Kruiningen, zou op de Groote Markt willen keuren. De voorz. wijst er op dat men daar van verhuisd is, met het oog op de zon voor de jonge veulens. Dhr. Zandee weet wel een terrein in Kloetiüge n.l. van dhr. Sinke, maar men krijgt er de fokkers van W. Zuid- Beveland niet naar toe. Dhr. Scheele zegt dat de BiezeÜDg- sche fokkers met het grootste deel van hun paarden zullen thuisblijven als de keuring op de Markt te Goes wordt gehouden. Spr. verzocht dhr. v. Hoo tegem, zijn voorstel in te trekken. Dit geschiedt en de terreiukwestie wordt in handen van het bestuur ge steld, dat zal trachten een ander ter rein te krijgen te Goes. Het rnschrijvingsgeld voor hengst en merrieveulens geboren in 1922 zou het bestuur tot f 2 willen verhoogeD, o.a. omdat de subsidie van het Stam boek tot f50 is verlaagd (v.j. f75). Dit wordt aangenomen. Voor de overige categorieën blijft het gelijk. De benoeming der keurmeesters wordt aan het bestuur overgelaten. De voorz. dringt aan op meerdere deelname van Zuid-Bev. aan de Natio nale tentoonstelling. Dhr. Scheele wijst op het vooraan staand hengstenmaleriaal op Z.-Bev. Daarvoor zou spr. reclame willen maken. Ook het merriemateriaal looft spr. Ook daarop zou spr, de aandacht der koopers willen vestigen. Daarom zouden veel merrie-inzendin gen naar Dordrecht moeten worden gezonden. De afstand is gering. Voorts heeft de Wilhelminapolder alle moge lijke medewerking toegezegd. We moe ten toonen wat Z. Bev. presteert. De voorz. meent dat O. Z. Bev. gezamenlijk te Vlake, de anderen in Goes gezamenlijk kunnen laden. Spr. gelooft dat we hier veel beter per trein dan per schip kunnen verzenden. Dhr. Kranenburg, Wilhelminadorp, bevestigt dit. Dhr. Zandee zou een en ander aan de inzenders willen overlaten. Het be stuur zou f 50 willen uittrekken ter tegemoetkoming in de reiskosten. Dhr. v. Hootegem wil f 100 geven. Dhr. Scheele steunt deze gedachte. Spr. zou den paarden die een prijs be halen een geringer deel der tegemoet koming willen geven dan den anderen. Dhr. Zardee zegt dat we niet uit het oog moeten verliezen dat ook het geld gebruikt wordt vau leden die niet deelnemen aan de tentoonstelling. Dhr. Scheele antwoordt dat die toch ook deelen in het nut van de reclame. Dhr. V. Hootegem stelt dan voor om f 5 per paard te geven tot een maximum van f 100,en om geprimeerden paarden en die een eervolle vermelding krijgen niets te geven. Dit voorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag zegt dhr. v. Strien, Wolphaartsdijk, dat hij er voor is om ook hengsten met afstammelingen weer tot de keuringen toe te laten. Dhr. Zandee steunt dit. Dit jaar was in het vooruitzicht gesteld hengsten met afstammelingen te laten meedingen. Het bestuur neemt dit over voor hengsten met minstens 5 afstamme lingen, inleggeld f 5. Dhr.». Hootegem meentdathengsten- houders zelf maar voor hun reclame moeten zorgen. Dhr. ZandeeWe moeten trachten goede hengsten hier te houden. Dhr. v. Hootegem meent dat dit toch niet langer dan twee jaar geschiedi. Over de hengsten wordt gestemd en zij worden toegelaten met 246 st. Het bestuur ziet hierin wel degelijk een reclame. Dhr. Groenewegen, Hoedekenskerke, meent dat men voor de hengsten de medailles dan wel vast klaar kan maken en verdeelen. Dhr. Scheele protesteert tegen dien gedachtengang. Eenige heeren willen maar één eerste prijs voor geheel Zuid-Beveland, een tweede, een derde enz. en niet meerdere eerste prijzen. Van de bestuurstafel wordt opgemerkt dat dit niet alleen voor de hengsten met afstammelingen, maar ook voor andere paarden zou gelden. Dhr. Zandee wijst er op dat er ook achterlijke districten zijn. Ook daar moet men een eersten prijs kunnen halen. Voor de hengsten met de af stammelingen wil spr. een uitzondering maken echter niet voor de andere paarden.' Met deze zienswijze gaat het meeren- deel der verg. mee. Het bestuur zal bovendien een en ander nog eens onder de oogen zien. Opgemerkt wordt nog dat gewerkt wordt in de richting dat als geen eerste prijs wordt verdiend, deze ook niet wordt toegekend. Hierna sluiting. Strikken voor <le l'rov. Staten De eerste voorstellen, welke be handeld worden in de op 1 Juli a.s. te openen zomerzitting van de Provin ciale Staten, zijn aan de leden ver zonden; wij ontleenen er het volgende aan Herstel toren te Kruiningen. Door den gemeenteraad van Kruinin gen is aan de States van Zeeland ver zocht om, voor de restauratie van den toren aldaar, waarvan de kosten zijn geraamd op f 36000, in welke kosten het Rijk f 18000 te verdeelen over 3 jaar bijdraagt, een subsidie te verleenen tot zoodanig bedrag, dat na aftrek van het rijkssubsidie, de kosten der restau ratie voor de helft ten laste der ge meente komen en voor de andere helft ten laste der provincie. Door den gemeenteraad wordt opge merkt dat de financieele toestand der gemeente Kruiningen, vooral ook ten gevolge van de liquidatie van de werf Zeeland te Hansweert slecht is, zoodat het noodig is, nadat de opcenten op de rijksbelastingen tot het maximum zijn opgevoerd, nog twee percent als eigen inkomstenbelasting te heffen. Behalve op de rijksbijdrage kan lot nog toe op geen andere bijdrage vast gerekend worden. Hoezeer Ged. Staten met het oerdeel der Schoonheidscommissie kunnen in stemmen, dat het te restaureeren ge bouw belangrijk, de restauratie zelve noodzakelijk en een bijdrage uit de Provinciale fondsen gewenseht is te achten, wil het hun toch voorkomen, dat het verzoek niet zonder meer be hoort te worden ingewilligd. Tot dusverre heeft de Provincie, waar zij een bijdrage in de kosten van herstel verleende, nimmer, met het lichaam, dat tot de restauratie over ging, een gelijk aandeel in de kosten gedragensteeds was de Provinciale bijdrage een lager aandeel in die kosten. Ged. Staten meenen, dat ook in de toekomst nu aan dit beginsel dient te worden vastgehouden en zouden in dergelijke gevallen het aandeel der Provincie op ten hoogste één derde deel der geraamde kosten van herstel bepaald willen zien, voor zoo verre deze, na aftrek vau een eventueel Rijkssubsidie, ten laste blijven van het lichaam, dat de restaurat'e onderneemt. De zwaardere last, die op deze wijze op dat lichaam wordt gelegd, wordt ten volle gerechtvaardigd door het meer directe belang, hetwelk het bij de restauratie heeft, terwijl de Provinciale bijdrage op deze wijze blijft, hetgeen zij, naar de zienswijze van Ged. Stalen, behoort te zijn, een uiting van belang stelling van de zijde der Provincie. Ged. Staten stellen voor een sub sidie van f 6000 uit te betalen in zes jaarlijksche termijnen van f 1000 te verleenen, te beginnen met 1926. Vergoeding voor waarschuwings borden en wegwijzers. Voor 1920, 1921 en 1922 werd aan den A.N.W.B. een bijdrage verleend in de kosten van wegwijzers en waar schuwingsborden langs wegen in Zee land, van f 4 per stuk, tot een bedrag van ten hoogste f 580 per jaar. Daar eerst in November 1923 de opgaven werden ontvangen, welke noodig waren voor de betaalbaarstelling van de bij dragen over 1921 en 1922, te samen f 1160, stellen Ged. Staten voor alsnog tot uitbetaling der f1160 te besluiten. Tevens stellen zij voor de bijdrage voor 1928 en volgende jaren te bepalen op een maximum van f700, daar het aantal borden reeds van 145 op 148 is gekomen en vermeerdering van het aantal nog wenschelijk kan blijken. Het veer Veere-Kamperland. Ged. Staten deelen mee, dat op 29 April de acte van overdracht van het veer van Kamperland op Veere is verleden en op 1 Mei de provincie in het genot is getreden van het recht op dat veer, terwjjl met ingang van denzelfden datum de Staat der Neder landen het overzetveer van Veere op Kamperland in beheer en onderhoud aan de provincie heeft overgedragen. Met den tegenwoordigen pachter is een voorloopige overeenkomst aangegaan tot 31 December 1924 en zal omtrent belodningen en arbeidsvoorwaarden van het personeel overleg met hem worden gepleegd, later zsl een overeenkomst wordfn gesloten die berusten zal op ongeveer dezelfde grondslagen als voor den veerdienst Kortgene-Wolphaartsdijk. Een dienstregeling, aansluitende op omnibussen en treinen, is reeds vast gesteld. Rekening 1922. Ten slotte wordt ter vaststelling aangeboden de rekening over 1922, aanwijzend in ontvang f 2.705.381.25 '/s en in uitgaaf f 2.348.400.54., alzoo een goed slot van f 356.980.7 H/s- Rijkstelegraaf. Maand Mei 1924. Nieuwe aansluitingen. Goes, no. 259, Hollander J. A. H., Rimmelandspiein 5. Goes, no. 260, Jacobs J. H., Café restaurant .Schoonzicht", Wilhelmina- straat 98. Kortgene, no. 25, Areuthala J. J. van, Prinsendijk C 34. Kortgene, no.- 27, Schippers K. U., Voorstraat no. 89. Colijnsplaat, no, 7, C.oomans J. A„ „Café Coomans". Baarland, no. 3, Bruggeman P., bur gemeester-secretaris van Oudelande. Rilland, no. 103, Volker Az. L., aannemer, Bath. Wijzigingen Goes, no. 34, Pukken J. A. L. Q., Café, Korte Kerkstraat 9 in Dijker den L. C., Café „de Commerce", Korte Kerkstraat 9. Kortgene, no. 5, Hotel Graaf van Buren, J. G. Luijendijk in C. Priemus, Hotel Graaf van Buren. WolpliaartsdijksclieVeer-llLddilburg De Kamer van Koophandel en Pa- brieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft zich tot de Pro vinciale Ststen gewend met het ver zoek om den dienst op de Ooster- Schelde in het vervolg ook op het traject Wolphaartsdijksche Veer Middelburg weder per stoomboot uit te oefenen. Daardoor zal toch tegemoet gekomen worden aan vele bezwaren van den handel, vooral wat betreft het goederenvervoer op dit traject. Schore. Te Rotterdam is geslaagd voor radio-telegrafie onze dorpsgenoot C. Glerum J.Pz. De timmermansknecht J. had bij het werk op een draaiende kraan bet ongeluk er af te vallen, waardoor hij zijn linkervoet zoo verstuikte, dat hij geneeskundige hulp moest inroepen en zijn werk wel enkele weken niet zal kunnen hervatten. Middelburg. De zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg herdenkt haar 90-jarig bestaai met een tweedaagsch muziek feest. Gisteren (Dinsdag) avond werd uit gevoerd »La Dammation de Paust", waarbij als solisten optraden Mia Pal- tenbu'g, Haarlem, sopraan Jos Ho.t- haus, Rotterdam, tenorTh. Denijs, Den Haag, bariton en D. Weiman, Amsterdam, bas. Het orkest was versterkt door vele leden van de Arnhemsche orkestver- eeniging. De solisten en het orkest hebben schitterend werk verricht en mochten in de volle concert- en gehoorzaal lnide bijvalsbetuigingen in ontvangst nemen. De dameskoren waren prachtig, de mannenkoren waren wel wat zwak. De directeur, de heer Joh. H. Caro, heeft met de uitvoering van dit hoog staand muzikaal kunstwerk alle eer ingelegd. De heer P. Luteijn, voorzitter der vereeniging voor Instrumentale muziek, bood de jubileerende vereeniging een bloemstuk ran en meende dit niet beter te kunnen overhandigen dan aan den persoon, in wien de vereeniging wordt geëerd, namelijk den directeur. De heer Herman Snijders, voorz. der zangver. uitte den wensch, dat nog lang een band van goede samenwerking tusschen de zangvereeniging en de vereeniging voor Instrumentale muziek moge bljjven bestaan. Spr. bracht verder bijzonderen dank aan de Arn hemmers, die reeds zooveel jaren hebbtn medegewerkt om het instrumentale gedeelte der concerten op een hoog peil te brengen. Zeeuwsche Letterkundige Tentoon stelling te Middelburg. Heden (Woensdag)middag had de opening plaats van de Zeeuwsche letter kundige Tentoonstelling, welke in het gebouw vrn de Provinciale Bibliotheek te Middelburg is samengebracht ter gelegenheid van het volgende week aldaar te houden Bibliothecarissen- congres. Terwjjl wij op de opening zelve nader hopen terug te komen, kunnen wij dank zij de ons geboden gelegenheid vooraf een kijkje te komen nemen, een korte beschrijving geven van al het belangrijke en merkwaardige, dat in twee zalen is bijeengebracht en wij beginnen dan bij de achterzaal, waar wij het eerst een groote collectie Zeeuwsche kronieken aantroffen waarvan in het bijzonder genoemd moet worden de Beschrflvinge van Zeeland van A. Schoenmaker. Een viertal uitgaven van de Zeeuw sche Nachtegael en afzonderlijke werken van de medewerkers aan die uitgave, vermen een waardevol geheel. De volledige werken van Jacob Cats vormen den overgang naar andere werken uit de 17de eeuw, waarvan wij in het bijzonder noemen de gedichten van J. Antonides van der Goes met gekleurde prenten versierd. Onder enkele keurige miniatuur portretten van Bet je Wolf, Aagje Deken en Jacobus Bellamy, treffen wij werken van die Zeeuwen aan, waaronder de volledige werk-rn van Betje Wolf eu o.a. Album Micorum van Bellamy. In deze zaal treffen wij nog aan de werken van P. Louweree en J. Stam- perius, de bekende Zeeuwsche schrijvers van kinder jongens- en meisjesboekjes. In de andere zaal zijn naast hand schriften van Zeeuwsche letterkundigen ook vele werken van hedendaagsche schrijvers bijeengebracht. Van dr. P. C. Boutens is bovendien een portret vau Jan Toorop aanwezig. Trouwens er hangen en liggen vele portretten van bekende Zeeuwen, waar onder dat van mr. G. A. Pokker, den stichter der bibliotheek. Boven lal van uitgaven betrekking hebbende op de Zeeuwsche Rederijkers kamers, hangen de Blazoenen van deze kamers. De verzameling liederenboekjes, ten deele in Zeeuwach dialect, is wel als zeer zeldzaam aan te merken, wij noemen er van de aardig boekjes „Domburgsche speelwagen", terwijl ver meld dient dat er ook meerdere zijn met geestelijke liederen. Ten slotte is er een zeer groote collectie Zeeuwsche couranten, zoowel exemplaren vsn thans nog bestaande bladen, als van die welke tot het ver leden behooren aa een korter of langer bestaan. Als oudste courant zagen wij de Middelburgsche Courant van 26 April 1758, spoedig, namelijk 2 Januari 1795, gevolgd door het eerBte nummer van de Goesche Courant. Maar van voor het verschijnen der couranten, zijn er ook een paar „Loop maren" bevatteude een bijzonder voorval dat zéé bekend werd gemaakt. Alles bjjeen genomen, kan men zeggen, dat hier iets bijzonders bijeen is gebracht en de commissie, die zich voor deze taak spande, alle eer van haar werk heeft. Kapelle. Maandagmiddag had de jongen van dhr. G. L. alhier het on geluk bij het stappen over een greppel zijn been te breken. Dr. Pfeiffer alhier verleende heelsundige hulp. Als voorzitter van het Ned. Herv. kerkelijk zangkoor alhier werd benoemd dhr. Jacs. Burger Mz. Kwadendamme. Tot -onbezoldigd Rijksveldwachter is opnieuw aangesteld dhr. P. Harthoorn, alhier. Hij treedt thans als jachtopziener in dienst van het jachtgezelschap van jhr. P. J. Bogaert e.a. te Middelburg. Ierseko. Op de alg. jaarvergadering der Ned. Herv. Schoolvereenigbg is in de vacature P. Lavooy tot bestuurslid vanwege den kerkeraad der Ned. Herv. kerk gekozen de heer Mar. Kole en herkozen de heer J. A. Eckbardt. In den afgeloopen nacht zjjn van den oesterkweeker de K, aan den Kouden hoek een partij oesterschelpen ontvreemd. De rijkspolitie heeft de zaak in handen. Baarland. In de Vrijdag gehouden vergadering ven ingelanden van het waterschap Baarland werd de rekening vastgesteld in ontvang op f 42930.81 Va in uitgaaf op f 30706,831/» en de begrooting op t 43777.07 meteen post van onvoorzien in f 6380.41. Het dijkgeschot bleef bepaald op f 23 per K.A. voor de voor-en f 21,22 per H.A, voor de achterpolders. Besloten werd een gedeelte van den Visschersdijk en een gedeelte van den Watervlietechen weg over een lengte van 1300 M. te begrinten. Op voorstel van den heer W. Kake beeke, werd m. a. s. besloten, den af getreden dijkgraaf R, Meulenberg als blijk van waardeering voor al het goede dat hjj gedurende een twintigtal jaren in het belang van het Waterschap heeft verricht, een souvenier aan te bieden en hiervoor f 100 uit de kas beschik baar te stellen. Een aanbeveling voor gezworen werd opgemaakt wegens peri odieke aftreding van den heer J. de Dreu Jzn., bestaande uit1. J. Dreu Jzn., 2. W. de Jager, 3. M. Allemekinders. (u, c.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2