Uit de Pers. School en Kerk. Provincie-Nieuws. STADSNIEUWS Gemengd Nieuws. dooi den hypotheekhouder. In de vei lingcondities werd o.m. vermeld, dat slechts twee weningen verhuurd waren. Voor den aanvang kwam iemand uit het publiek vertellen, dat deze opgave foutief moest zijn, omdat hij eveneens een woning met ingang van 1 Febr. gehuurd had, doch deze niet voltooid was afgeleverd. Een ander deed de mededeeling, dat hij en vijf anderen een woning gekocht hadden en daar voor de kooppenningen hadden gestort, en deze huizen dus niet nog eens verkocht konden worden. Vanwege de verkoopers werd even wel medegedeeld, dat hiervan ten hypotheek-kantore niets bekend was, zoodat de publieke veiling voortgang zou hebben. Hierop noemde, zegt >het Hbld., de ander de vorige eigenaars de N.V, de Bouwwereld „oplichters en flesschen- trekkers", tegen wie een aanklacht was ingediend. Kcoplust was er niet. Geboden werd alleen van de tafel der belanghebben den die tot f 174.000 opboden. Er werd evenmin gemijnd, zoodat de hypotheekhouders eigenaars werdea. Het invoerverbod voor schoenen. Minister Aalberse heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat met ingang van 15 Juni het invoerverbod voorschoenen zal worden ingetrokken. De verlaging van de ambtenaars salarissen. Het Volk schrijft over de nieuwe definitieve salarisregeling, welke in be werking is Volgens deze regeling zouden de salarissen der militairen zooals die voorkomen op de betrekkelijke schalen van 1 Mei 1924, met maximaal 20 pet. worden verminderd, terwijl voor de salarisbedragen der burgerlijke amb tenaren een gemiddelde vermindering van circa 10 h 12 pet. zou zijn voor gesteld. De schadeloosstelling der Tweede Kamerleden. Naar het Hbld. verneemt hebben de leden van vrijwel alle fracties 'der Tweede Kamer ingevolge een aanbe veling van het Seniorenconvent den minister van financiën medegedeeld, dat zij van 1 Mei 1924 af 5 pet. van hun schadeloosstelling willen laten staan ten behoeve van 's rijks schatkist. Alleen de communisten en sociaal-democraten zijn, naar men het blad mededeelde, niet geneigd deze aanbeveling van het seniorenconvent op te volgen. Prof. mr. A. C. van IJzendoorn. Vrijdagmiddag is prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn, die om ge zondheidsredenen ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer, door den Vrijheidsbond bij monde van den voorzitter, mr. H. C. Dresselhuys, ge hu'digd, welke een rede hield, waarin hij dhr. Visser van IJzendoorn hartelijk dank bracht voor wat deze is geweest voor de liberale politiek.J„Want", zoo vervolgde mr. Dresselhuys, „Vissers onuitgesproken motto is steeds geweest wees in de politiek altijd in de eerste plaats een fatsoenlijk mensch, doe niet aan demagogie, veel minder aan kie zersvrees wat zuiver liberaal is, geeft uw hart u van zelf in, en trek u van de rest niets aan. Dat is misschien niet de weg naar een succes-politiek. Wij hebben in die jaren dikwijls moei lijke tijden en ook wel groote teleur stellingen beleefd, maar het is in ieder geval de weg tot een rustig geweten en een eervollen naam. En als Visser van IJzendoorn zijn politieke loopbaan nu, ontjjdig voor ons en te kwader ure, heeft afgesloten, dan heeft hjj het besefbekend te staan als een vol maakt politiek gentleman, sans peur ni reproche, die zich nooit door iets anders heeft laten beïnvloeden dan door het nationaal belang en die voldaan heeft aan de hoogste eiscben, welke men in het politieke leven mag stellen." Staatsbegrooting voor 1925. Naar blijkt uit een officieel rond schrijven, staat de regeering op het standpunt, dat de voor het jaar 1925 toe te kennen subsidies in geen geval hooger zullen zijn dan 80 pCt. van het bedrag dat in 1928 is genoten. De veelbesproken assistenten. Het Vaderland schrijft over het nieuwe instituut der assistenten bij het lager onderwijs „Rekening houdende met het feit, dat vermeerdering van het aantal leerlingen per onderwijzer na eenmaal een nood zakelijkheid is, waaraan wjj niet kunnen ontkomen, hebben wjj tegen dat insti tuut geen bezwaar, als het goed woidt ingesteld. Wij zouden gaarne een op roep zien aan onze beschaafde meisjes, die geen werkkring hebben, en die ook niet om den broode genoodzaakt zijn een werkkring te zoeken, die taak van toezichthoudster op zich te nemen, en liefst gratis, dus uit roeping. Dat zou niet eens voor eiken dag behoeven te binden, als er b.v. twee zich voor de zelfde klasse beschikbaar stelden. Wij weteD wel dat dit geen geruchtmakend werk is, zooals het zitten in eene com missie om voor buitenlandsche kiidersn wat te verrichten, maar waar het werk in die commissie ook gratis verricht wordt, zien wij geen reden waarom onze landskinderen te kort zouden moeten komen. Maar men make er geene betrekking van is er vergoeding noodig, dan zij die zoo klein mogelijk. De Regeering hebbe nu ten deze eens vertrouwen in de natie, en leere haar ook voor de eigen landskinderen de handen uit de mouwen te steken". Vrijhandel en Handelspolitiek. Dr. H. W'. C. Bordewijk publiceert in het Haagsch Maandblad een be schouwing over Vrijhandel en Handels politiek en schrijft o.m. „In 1920 was de invoer f 3.332 mil. lioen, in 1921 f 2,240 millioen, in 1922 f 2.027 millioen, over 1923 zal de waarde pl.m. f 1.980 millioen be dragen. Maar in die cijfers weerspiegelt zich mee de duurte, de gelddepreciatie. Neemt men de geldswaarde van 1913 voor de invoeren vanaf 1920, dan zijn de cijfers in millioenenf 1141 in 1920, f 1231 in 1921, f 1267 in 1922 en pl.m. f 1294 in 1923. Her leidt men de uitvoercijfers op gelijke wjjze, dan staat tegejover een export in 1918 van 2 milliard in 1920 een export van f 675 millioen, in 1921 van f 787, in 1922 van f 763 en in 1923 vau pl.m. f 774 millioen. Dus over het geheel sinds 1920 eenige vooruitgang, zij het een geringe. Let men op het gewicht, dan bedroeg de invoer in 1920 27 pet, van den invoer van 1913 en de uitvoer 12 pet. In 1921 zijn deze percentages 84 pet. resp. 16 pet., in 1922 39 pet. resp. 20 pet. en in 1923 denkelijk 35 pet. resp. 22 pet. Is er een reden, mag men vragen, om het vleugje van hoop, dat komt aanwaaien uit deze cijfers, dadelijk weer te verstikken ia een hooger tarief In een, zooals hel euphemistisch pleegt te worden uitgedrukt, technische herzie ning van het tarief Kort voor de verwerping van de Vlootwet was er een bericht in de bla den, dat de Regeering liet werken aan zoo'n technische herziening, en wel in dien zin, dat het algemeen percentage van 5 pet. op 8 pet. van de waarde zou worden gebracht. Waarin het spe ciaal technische van zu k een tariefs- verhooging bestaat, blijft voor rekening van dengeen, die aldus aan de gcê- gemeent protectionistisch knollen heeft willen verkoopen voor vrijhandels- citroenen. Het eigenbelang kan verblinden, maar laat ook soms een fel licht vallen op tot dusver beleden waarheid, die dwaling bljjkt te zijn. Frankrijk met zijn belangrijk export-saldo naar Enge land, heeft tijdens de Britsche protec tionistische reactie zorgvolle uren be leefd. Dat moest er nu nog net bij komen van den bondgenoot 1 Met bitterheid besluit André Liesse een artikel in l'Economiste franpais van 10 Nov. 1923 met deze woorden ware woorden al komen ze dan voort uit nationaal eigenbelang Indien het reactionaire streven op handelsgebied in Engeland zegeviert, zullen onze export-industrieën de zijde, de kanten, autobanden enz. getroffen worden Het zal, vijf jaren na den grooten oor log, een douano-oorlog worden op leven en dood." Geref. Gemeente Beroepen te Goes, ds. A. Verhagen te Middelburg. Bedan ct voor het beroep naar Kam* pen door ds, J, Vreugdenhil te Borssele. Bevorderd Te Lelden is bevorderd tot semi— arts de heer M. C, J. Pilaar te Kapelle. Ierseke. Tijdens het korte maar hevige onweder dat Donderdagnacht boven onze gemeente woedde is de bliksem in den schoorsteen van het huis van den landbouwer Daane geslagen zonder brand te veroorzaken. Alleen eenige materieele schade werd aangericht. Nlsse. Tijdens een onweder dat zich Donderdagnacht boven onze gemeente ontlastte werd een paard van M. Nieu- wenhuij8e alhier, dat in een weide liep, door den bliksem getroffen en gedood. Vrijdagnamiddag was het ver gadering van Ingelanden vau het Water schap „de Buitenpolders van Nisse." Aanwezig warea tiea ingelanden. Een ingekomen schrijven van het Waterschap 's Heer Arendskerke be treffende verharding van den dijk tus- schen den Doolman en Platepolder werd aangehouden tot een daartoe later uit te schrijven vergadering na inge wonnen gegevens omtrent de kosten. De rekening 1923/24 werd goedge keurd in ontvangst op f 4465,47 en in uitgaaf op f 3572,16, met saldo van f 893,31. De begrooting 1924/25 werd goed gekeurd tot een bedrag van ontvangst en uitgave ad f 4650,02. Het dijkge- schot werd bepaald op f 10,75 per H.A. De aftredende dijkgraaf M. Mol die niet meer herkiesbaar was werd ver vangen door den gezworene Jan Vermue, terwijl in diens plaats tot gezworene werd benoemd dhr. Jan Slabbekoorn. Schors. Zaterdagmorgen brak het voor een met steenkolen geladen wagen gespannen paard van Z. zijn linker achterpoot, waardoor dit dier moest worden afgemaakt. Gelukkig is het vleeBch voor de consumptie door den keurmeester goedgekeurd. Zatsrdagmiddag omstreeks 2 uur geraakte het ijzeren aakschip „Ver trouwen", van Vreeswijk (schipper C. Pol) met den zwaardketting achter de dr|jfbalk van het remmingswerk aan de Schorebru/, waardoor de laatste niet kon gesloten worden. Daardoor ontstond eenige stremming in het verkeer welke ruim een kwartier heeft geduurd. De schade is gering. Na borgstelling kon de reis worden voortgezet. Kloetlnge. Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeente in een openbare vergadering bijeen. Voorz. de Burge meester. Afwezig wegens ongesteldheid de heer D. Sinke. Ingekomen Stukken a. de rekening van de Gezondheids commissie gezeteld te Goes over 1922 om goedgekeuring daarvan. Wordt met algemeene stemmen goedgekenrd. b. Een schrijven van Mej. Jac. Kome te Goes, die namens de oud-.eerlingen van de cursus in Landbouwhuishoud- kunde te 's Heer Arendskerke, ver zoekt om gedurende 3 weken gebruik te mogen maken van de zaal in de gemeente-herberg voor het houden van een vervolgcursus. B. en W. stellen voor toestemming te verleenen hetgeen met algemeene stemmen wordt aangenomen. c. Verslag van hetgeen met betrek king tot verbetering der volkshuisves ting in deze gemeente gedurende het jaar 1923 is verricht. Wordt voor kennisgeving aangeno men. d. De wijzigingen van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur te Kloe- tinge worden goedgekeurd. Daar niemaad bij de rondvraag het woord wenscht wordt in een geheime vergadering overgegaan. Kapelle. De opbrengst van de Emma- bloempjes te Kapelle-Biezelinge bedroeg f 77,50. (belangeloos). Colijnsplaat. Vrijdagavond waren eenige kinderen aan 't spelen in een landbouwschuur alhier. Een ongeveer 8-jarig kind van den landbouwer P. de S. geraakte daarbij met de hand in een stroomolen. De heer K. v. d. B., die juist daar langs kwam, ging op het jammerlijk geschrei af en wist het kind uit zijn netelige positie te redden, doch drie der vingers waren gedeelte lijk afgesneden. Geneeskundige hulp moest verleend worden. Weer een waarschuwing om toeh voorzichtig te zijn, dat kinderen niet met machines in aanraking kunnen komen. 's Gravenpolder. Vrijdagmorgen werd in de weide van de Gebrs. Lokerse een tweejarige vaars dood gevonden, waarschijnlijk door het onweer getrof fen in den voorgaande! nacht. Zaterdagmorgen ontstond er een begin van brand in de woning van de Wed. T., doordat een kachelpijp was doorgebrand, zoodat het dak werd aan getast. Door vereende hnlp der buren, was de brand spoedig gebluscht. Ovezand. Vergadering Waterschap Ovezand op 31 Mei 1924. Vertegen woordigd 18 ingelanden. De rekening over 1928/24 wordt vastgesteld op f 11336,48'/, in ontvang en f 10691,32 is uitgaaf, of met f 645,16goed slot. De begrooting voor 1924/25 wordt vastgesteld met f 11438,32J in ontvang en uitgaaf. De polderlasten per H.A. op f 15,60 voor schotbare gronden en f 12,50 voor vroonen. Aan de Spoorwegmaatschappij wordt vergunning verleend tot het leggen van buizen en duikers. Na vele besprekingen over de water- loozing in het Zaksche Gat wordt be sloten deze zaak tot een volgend jaar aan te houden. In beginsel wordt besloten tot het geleidelijk recht maken van den rijweg bij het Puitenweeltje. Zaterdagmiddag is bij den vracht rijder P. H. een klamp tarwestroo van plm. 500 bos verbrand. Dank z|j de windrichting bestond er voor de ge bouwen geen gevaar. De oorzaak is het spelen van kinderen met lucilers. Ver zekering dekt de schade. Bka.nd. Zaterdagmiddag, omstreeks halfvijf uur, ontdekte de agent van politie J. Saaman een begin van brand tusschen de op het terrein aan de Voorstad liggende telegraafkabels. Met eenige emmers water werden de brandende krullen waarvan de vlammen tegen de kabels aansloegen, spoedig door ge noemden agent van politie en den agent van politie A. Slotboom gebluscht en werd hierdoor vermoedelijk een groote brand voorkomen. Het spelen van kinderen met lucifers is de ooizaak van een en ander. Eervol ontslag. Aan mej. A. C. de Witte is met ingang van 1 'Juni op baar verzoek eervoi ontslag verleend uit hare be trekking van rijksklerk ten kantore der registratie en domeinen alhier. Witte Bioscoop. De film„De Koningin van den Nacht" is een film welke men moet gaan zien om de schitterende wijze, waarop er in wordt gedanst. Wij noemen den dans van Colombine en Harlekijn, de apa- cbendansen en den krijgsmansdans. De nachtkoningin is een apachen- meisje, dat later den grooten //rijks weg" van het leven terugvindt, en in den oorlog verpleegster wordt. Deze rol wordt door Betty Gompson op voor treffelijke wijze vervuld, zij is wat men noemt „een Deeldje" en haar spel is in de puntjes verzorgd. De opnamen zijn keurig en meer malen feeëriek. De inhoud is zeer spannend. Summa summarumeen prachtfilm. Het bijprogram bevat een uitgebreid journaal, een aardige teekenfilm en een dolle Amerikaansche klucht. Overqeplaatst, Met ingang van 16 Juni a.s. is de heer P. C. v. Leenyen, assistent der posterijen alhier, overgeplaatst naar DeKt. Het a.s. Koninklijk Bezoek. Vrijdagavonp werd in café Centraal een vergadering gehouden van het plaat selijk comité voor Oranjefeesten alhier, ter bespreking der reeds gepubliceerde plannen van feestviering bij het a.s. Koninklijk Bezoek op Donderdag 7 Aug. aanstaande. Dhr. P. C. Labrijn, voorz. van het comité, opende de vergadering met een hartelijk welkomstwoord, zette het doel dezer vergadering aog eens uiteen en bracht daarbij een woord van buide en dank aan de Vereen, tot Bevordering van Vretmdelingenverkeer op Zuid- en Noord-Beveland, die door het organ! seeren van een ringrijderjj en een oud- Bevelandsche reiendans aan de a.s. feestviering luister bij wil zetten. Van de 21 plaatselijke buurtvereenigingen blijken er 16 vertegenwoordigd te zijn. Geen afgevaardigde zonden de buurt vereenigingen De Ruyterlaan en om streken, Bouwplan II, Westwal, St, Jacobstraat en St. Adriaanstraat. Hierop werd het door het dagelijksch bestuur ontworpen programma bespro ken. Behoudens enkele kleine wijzi gingen konden alle aanwezigen zich met dit programma vereenigen, terwijl dhr. Ruisaard die met de Jubileum feesten in 1923 zoo'n schitterenden lichtstoet had samengeste d, toezegging deed, indien eenigszins mogelijk, ook het a.s. feest met een dergel|jken licht stoet op te luisteren, welke toezegging met groot enthousiasme ontvangen werd, en waartegenover het hoofdcomité be loofde, een zeker bedrag voor prijzen beschikbaar te stellen. Werd hierdoor het programma reeds met een zeer mooi onderdeel uitge breid grooter werd nog het enthou siasme, toen een ander lid van het Hoofd- comité opmerkte, dat op het programma als slot van het feest vermeld stond „vuurwerk* doch met een groot vraag- teeken en in de toelichting vermeld stond, dat slechts vuurwerk zou ge geven worden, als de finantiën zulks toelieten en dat hij wel gaarne po gingen in het werk wilde stellen om te komen tot de aanbieding van een vuurwerk aan het Hoofd comité, zonder bezwaren voor de kas. Meerdere bijzonderheden dien aangaande kunnen nog niet gepubli ceerd, doch we begrepen, kennende de persoon, die de verblijdende mede deeling deed, dat er zeer groote kans bestaat, dat weer een vuurwerk ons Oranjefeest zal besluiten. Gevolg is van een en ander, dat thans het programma als volgt ia samengesteld v.m. 7.80 uur kloklui den, v.m. 8 uur koraalmuziek op den toren, v.m. 9.80 tot 10 uur rondgang van turners door de stad met muziek, v.m. 1012 uur groote turnoefeningen op de Markt, n.m. 1.302.30 uur rond gang door de stad van de deelnemende paren aan de ringrijder|j, met muziek, n.m. 2.30 uur aanvang ringrjjdetij, Bouwplan I, n.m. 56 uur aankomst van H.M. de Koningin. Klokluiden (5 minuten), Carillonbespeling, prijskamp ringrijderij, rit van H.M. door de stad bezoek stadhuis, uitreiking wisselbeker aan de bekroonde ringr|jders, Zuid- Bevelandsche reiendans op de Groote Markt, vertrek van het Koninklijk Gezin; n.m. 810 uur concert op de Groote Markt, n.m. 9 uur rondgang lichtstoet door de stad, n.m. 10J of 11 uur, vuurwerk (vermoedelijk in Bouw plan l). De begrooting, zooals deze door het dagel|jksch bestuur was opgemaakt, onderging ook slechts een kleine wij ziging. Een platform of estrade voor het Kon. Gezin en gevolg bij de ring rijderij, zou volgens bekomen inlich tingen niet noodig zijnhet bedrag hiervoor geraamd op f 100 werd thans beschikbaar gesteld voor prijzen ten behoeve van den lichtstoet. Het eindcijfer ad f 1500 werd behoudeL. Besloten werd ook, dat voor versieringen bij de inkomst in de gemeente (Bouwplan I), op de Groote Markt en bjj het ver laten der gemeente (Station) aan de buurtvereenigingen Bouwplan I, Groote Markt en Stationsweg een zeker bedrag zou beschikbaar gesteld worden, waar tegenover dan van deze drie buurt vereenigingen mag verwacht worden, dat zij hun uiterste best zullen doen, een waardige versiering aan te brengen, zulks in overleg met het Hoofdcomité. Eindeljjk de vraagop welke wijze zal getracht worden de noodige gelden beschikbaar te krijgen. Enkele buurt vereenigingen hadden reedB vergadering gehad en konden toezeggingen doen en na breedvoerige bespreking werd ten slotte besloten Iedere buurtver- eeniging staat uit haar kas een be paald bedrag af, of houdt in haar buurt een speciale colleote voor het beoogde doel en tracht naar ver houding van de een vorig jaar voor de Jubileumfeesten afgedragen gelden aan het toofdcomité thans een zoodanig bedrag ten behoeve van het hoofdcomité in te zamelen, dat een totaal van f 1500 bereikt kan wor den. Hel hoofdcomité zal dan door het houden eener collecte die buur ten bezoeken, waar geen vereeniging bestaat. Algemeen was men van oordeel, dat een totaal bedrag van f 1600 door de Oranjelievende Burgerij van Goes seer gaarne zal worden opgebracht, nu HM. de Koningin zelve onze ge meente bezoekt en men zou het op zeer grooten prijs stellen als men een en ander zou kunnen bereiken, zonder eenige subsidie uit de gemeentekas. Hierop werd deze vergadering, die zich kenmerkte door een prettig opti misme en waarbij nu reeds bleek, dat de gegronde verwachting msg worden gekoesterd, dat de Goesche Burgerij straks met een buitengewoon enthousiasme haar geliefde Koningin zal toejuichen, door den voorzitter met een opwekkend woord gesloten. Thans is het woord aan het publiek 1 En we weten het nit ervaring het Goesche publiek zal zjjn Feestcomité niet teleurstellen. Hen krasse maatregel. Eenige politiemannen hebben dezer dBgen de woning van D. v. a. M. te Klaziena- veen, tot den grond toe afgebroken, daar zij niet voldeed aan de wettelijke bepalingen en v, d. M. geen vergun ning tot bouwen had aangevraagd. Onder hevig protest van den eigenaar werd het sloopingswerk verricht. Vergiftiging. Tengevolge van het eten van planten is het 6-jarige zoontje van De H. te Scherpenzeel aan vergiftiging overleden. De doodstraal. Te Kopen hagen bevindt zich iemand, die be weert, dat Grindell Mathews het denkbeeld van den doodstraal van hem heeft. Het is de Nieuw.Zeelander J. Roberts, gewezen kapitein bij de En- gelsche luchtmacht en nn verbonden aan het Circus Schumann, waarin hij te Kopenhagen iederen avond de wer king van licht- en geluidstrillin gen op de beweging van voorwerpen laat zien. Aan een verslaggever van Folitiken vertelde kapitein Roberts, dat hij al verscheiden uitvindingen heeft gedaan. In 1908 zond de Australische régee- ring hem met de eerste draadloos bestuurde torpedo naar Engeland. In 1909 toonde hij te Doneaster een vliegtuig, met gyroskoop voorzien, die niet kon kantelen. Later |heeft hjj

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2