Dinsdag 3 Jnni 111 jaargang. volmaqnooii in de ion qedrooqd worden BUITENLAND. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Binnenland. N\ 66, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Qoes^f 2, buiten Goes t 2, Afzonderlijke nummers 6 cent. VerschjjntMaandag. Woensdag en Vrijdagavond. GOME Uitgave Naanl. Vennootschap Gouache Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. on Hleeuwens Boss' Drnhiers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. COURANT Overgangstoestand In Frankrijk en Duitschland is men met de vorming van'u nieuwe regeerings- coalitie neg niet veel verder gtkomen. In Duitschland hebben de nationalen weer een onverzoenlijke houding aan genomen en men vraagt zich af of zij maar niet besloten hebben in de oppo sitie te blijven en geen deel te nemen aan de regeering. Men neigt nu weer naar een regee ring der kleine coalitie, van centrum, democraten en D. Volkspartij, met ruggesteun van de soc. democraten en de Beiersche volkspartij. Maar waar moet het heen als de groote partijen weigeren aan de regeering deel te nemen en de kleintjes de kastanjes uit het vuur laten halen P Naast dezen chaos op politiek ge bied, staat de chao9 op financieel en economisch gebied. Naar de fin. corr. der N. R. Ct. bericht, schijnt men zich nog zoodanig temidden van de zooge naamde „Reinigungskrise" te bevinden, dat op dit oogenblik nog met geen mogelijkheid kan worden gezegd, waar heen de heftige bewegingen van thans het land zullen voeren. Die crisis is iets, waarmede men ook buiten de Duitsche landsgrenzen rekening zal hebben te houdei. Want zij is niet anders dan de toepassing van het denk beeld, dat het Daitsche bedrijfsleven zich eindelijk zal moeten regelen naar de totaal gewijzigde verhoudingen. Het beeld, dat zich op 't oogenblik in Duitschland bezig is te ontwikkelen, vertoont duidelijk het streven naar inkrimping, naar het overboord werpen van alles, wat in den loop der laatste jaren overtollig is gebleken. Het be treurenswaardige hierbij echter is, dat er geenerlei selectie wordt toegepast. De alleroudste ondernemingen (zooals b.v. het bankiershuis D. J. de Neuf- ville, te Frankfort a. d. Main), zoo goed als de eendagsvliegen van den oor'.og8- en inflatietijd, worden in den cirkeldans van den thans heerschenden oeconomischen wervelwind opgenomen en gebroken. Hier en daar wordt ge tracht, eenige organisatie tot stand te brengen, waardoor althans de ergste uitwassen somtijds vermeden kunnen worden. Zoo is er b.v. te Hamburg een syndicaat gevormd uit de groote banken en de voornaamste paitiouliere ban kiers, die zich ten doel heeft gesteld, de in moeilijkheid gekomen bankiers huizen te ondersteunen. Teekenend voor de toch wel langzamerhand zeer klein geworden verhoudingen in Duitschland is wel het feit, dat een fonds ten bedrage van 100,000 pd.st. bijeen gebracht is en dat men er van overtuigd is, met dit betrekkelijk ge ringe bedrag alle moeilijkhedtn ter beurze van Hamburg toch niet één der onbelangrijkste beurs-centra te overbruggen. De Peter Bruejhelteesfen- Te Brussel hebben schitterende fees- 54 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBURG. „Dat was al heel gemakkelijk,4 ant woordde de knecht. „De kerels zijn weliswaar over 't algemeen heel sluw, maar zoodra ze iets in 'net schild voeren, zooals nu, dan vergeten ze toch ook wel eens hun mond te houden. Ik zag, dat ze de achterkamer binnen gingen en toen wist ik al dadelijk, wat zij daar te bepraten hadden. De deur hadden ze dan ook netjes achter zich op slot gedaan, maar ze hadden er niet aan gedacht, dat er boven een luchtgat was en dat men op den hooi zolder ieder woord kan verstaan. EnÜD, kort en goed, de afspraak is om tien uur bij den Wilgenkamp." „Spraken ze nog over mij „Neen, Careten en Til waren er niet 'bij." „En wat is deze Wilgenkamp voor een soort plekvroeg de kapitein. „Een vrije, met wilgen begroeide ruimte midden in het moeras," ant woordde Peter. „Men moet den weg ten plaatB gevonden ter eere van den beroemden graveur Peter Brneghel, die in 1569 te Brussel is gestorven. De ook in ons land bekende en geliefde schrijver Felix Timmermans bracht den groet van de Vlaamsche letterkundigen en kunstenaars. Peter Brneghel, aldus zijn aanhef, het Viaam sche volk heeft mij een klinkend geluk bezorgd. Het heeft mij hier naar uw graf gezonden om u ziju warmen groet te brengen en zijn innigen dank en ook om u te zeggen, dat het nog altijd leeft, vischgezond zoowel van buiten als van binnen. Gij zijt de geestelijke bewaarder van onze redeD, onzen aard en onze levensuiting. Wat hebt ge niet van ons geschilderd, getcekend en in 't koper gegriffeld 1 Allesonze zeven hoofdzonden, onze zeven deug den, onze vreugde en ons verdriet, onze hoogten en onze laagten, onze mystiek, ons bijgeloof en onze zinne lijkheid. O, gij lacher, spotter, mys tieke, triestige, tragische, satyrieke, wijze en triompbante mensch, een men8ch voor alles, een menschenhart boordevol, voller kan het niet. En gij naamt het uit uw volk, omdat gij uw volk hebt kunnen beminnen en bewonderen door dik en dun. Ons hart is gezwollen van fierheid, omdat gij van ons zijt. We danken n en genieten van u. Als een appelreuk hangt gij gestadig en frisch in onze gedachten. Gij zijt onze spiegel om te weten hoe we zijn hebben we maar langs de kleurige dreef uwer werken te wandelen en we zien ons. Gij zijt ons geweten om te weten wat we zijn hebben we maar in het boek uwer kunst te bladeren en we kennen ons zooals gij ons gezien hebt. Zoo zijn we nog en daarom groeten wij u zoo vertrouwelijk en al onze levensuitingen, die u begeesterd hebben, bestaan nog en zijn hier met mij aan uw graf en groeten u. China en Sowjef-Rusland- Na een maand van de kritiekste onderhandelingen hebben China en Rusland een overeenkomst geteekend, waarbij China de sowjet-regeering erkent. De overeenkomst regelt voor- loopig het Jot van den Chineeschen Oosterspoorweg, waarvan de exploi tatie in handen komt van Rusland, dat de schulden van den spoorweg overneemt. China neemt op zich de eigendommen van de Russische regee ring en de orthodoxe kerk te herstel len. De sowjet-regeering schenkt Rusland's aandeel in de schadeloos stelling voor den bokseropstand ten bate van de Chineesche opvoeding. De Russische concessies in China kunnen aan een andere mogendheid worden overgedragen. Rusland erkent de Chineesche souvereiniteit over den buitenkant van Mongolië, waaruit de Russische troepen zullen worden terug getrokken. Revue. De Japansche gezant heeft het protest tjjgen de immigratiewet op het wel heel goed kennen of een goeden gids hebben, als men daar wil komen." „Maar ken jij den weg?" „Heel goed zelfs, zoowel des nachts als overdag 1" „Ja, Peter Joshem, dan helpt er niets aan, dan moet jij de goede zaak een dienst bewijzen en vanavond eerst mij en daarna den overste der dragon ders naar de vergaderplaats brengen." „Maar waarom eerst u alleen Hoe gaat het dan met Vliet vroeg de knecht verbaasd. „Ja, Vliet mag er natuurlijk niet bij zijn. Vliet laten wij ergens vastzetten en ik ga in zijn plaats," antwoordde de kapitein. „Drommels, dat noem ik courage 1' ontsnapte onwillekeurig aan Peters mond. „Maar dat zal toch wel niet gaan zooals de Oostenrijkers zeggen, kapitein I Ze zijn minstens met zestig, zeventig, misschien wel honderd man of nog meer op den Wilgenkamp. Als ze u ontdekken, dan bent u binnen vjjf minuten tot mosterd gehakt. De kerels hebben vandaag allemaal wapens bij zich. Ze zijn er op voorbereid, dat er weer een overval zou plaats kannen vinden. Neen, alleen mag u daar in geen geval naar toe!" „Een of twee metgezellen zouden mjj evenmin van nut kunnen zijn," ant woordde Festenrath. „Ik moet de ke rels beluisteren, ik moet zekerheid No olg de LUX methode en Uw wol zal niet krimpen. U kunt Uw wollen goed be derven met verkeerd drogen. Nog erger is verkeerd wasschen. Wrijf geen harde zeep op wollen goed want dan vernielt de fijne schubbetjes waaruit het bestaat. LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARD1NGEN Fabrikanten van TW1NK en LIFEBUOY. departement van staat te Washington overhandigd. Men verwacht voorloopig geen commentaar dienaangaande. De burgeroorlog in Mexico is geëindigd. De sensatie-processen zijn in Rusland niet van de lucht. Nadat dezer dagen een groot aantal rechterlijke ambtenaren, beschuldigd van corruptie, te St. Petersburg in de beklaagdenbank hebben gezeten en voor het ineeren- deel tot zware straffen zijn veroordeeld, begint de volgende voor dezelfde recht bank een proces tegen den kapitein van den generalen staf van het roode leger Michail Rosselewietsj en 9 anderen, beschuldigd van spionnage en contra revolutionaire actie. Woningbouw. Blijkens het voorl. verslag dor Eerste Kamer op de begrooting van arbeid meenden eenige leden dat thans ook nog onnoodig duur wordt gebouwd. De voornaamste reden is volgens hen hebben. Maar dat 2al wel terecht ko men. Dus je bent bereid P" „Als de zaken zoo staan ja 1 Maar er moet krachtdadig worden op getreden I Het heele escadron moet afstappen en de schurken te voet op het lijf vallen. Te paard komen ze er onmogelijk door I* „Dat zullen we met den overste grondig bespreken," merkte de kapitein op. „Ik ga naar hem toe. Kun je over een half uurtje nakomen Je weet toch waar hij woont en je kunt het zoo inrichten, dat het den schijn heeft, alsof je iemand anders in het huis een bezoek brengt." „Dat zal ik wel klaarspelen knikte Peter ei vertrok. Festenrath, die voor de eerste maal van een gevoel van zekerheid vervuld was, zooals hij dat tot nu toe niet gekend had, haastte zich naar de stad naar den overste. Een half uur later verscheen Peter Joshem en de krijgs raad tusschen de drie ervaren soldaten nam een aanvang. In de eerste plaats werd Peters voor stel, om een aanval te voet te doen plaats hebben, aangenomen. Een om singeling van het moeras was niet mogelijk. De boeren en stedelingen, met het terrein volkomen op de hoogte, zouden stellig ontsnappen. Peter zou de dragonders, zoodra ze bij het moe ras waren aangekomen en uit den zadel niet gelegen in het te hoog opgedreven zjjn der trbeidsloonen, maar veel meer in de grove winsten vaak woeker winsten gemaakt door de particu liere bouwers en het particuliere bouw- Van andere zijde werd hiertegen atngevoerd, dat niet slechts de hooge loonen, maar ook de lijntrekkerij op de bouwwerken de dure bouwkosten tot gevolg hadden. Volgens deze leden zijg er andere redenen voor de duurte van het bouwen, en wel le. de Woningwet, vooral zooals die in de laatste jaren is toegepast 2e. de bouwverordeningen, die allerlei overdreven eischen stellen 3e. de gezoidheidscommissies die vaak ook te hooge eischen stellenen 4e. de hooge en dikwijls voor het platteland onpractisch? normen voor heen door de regeering gesteld. Er is tot nu toe door het Rijk reeds 700 millioen in den woningbouw ge stoken en men vroeg zich af, waar bet heen moet. Indien er geen woekerloo- nen waren geëiseht, zou thans volgens deze leden geen sprake zijn van „woe- waren gestapt, langs een zijweg naar den Wilgenkamp brengen en zoodra er een signaal van den kapitein gehoord werd, zou de aanval met karabijn en revolver onmiddellijk worden ingezet. Om vijf uur in den middag verlieten ongeveer zestig man van het escadron de geheele afdeeling telde ruim tachtig manschappen voor iedereen zichtbaar e* onder grooten toeloop der bewoiers van Hertogenrade de stad en reden opgewekt in de richting van Meersen, naar het heette voor een avondoefening. De boeren, die in de gelagkamer van Vliet bijeen zaten, keken ze grinnikend na en knikten elkander beteekenisvol toe. Zij meenden dat hun list gelukt was en de omge ving van Hertogenrade van troepen gezuiverd was. Vliet, die bij Festenrath op de kamer kwau en zijn roes nog tiet geheel had uitgeslapen, spotte eveneens met de slimheid van de onde „snorrebaarden", zonder intusschen zich iets bepaalds te laten ontvallen. Zoo werd het avond. Het had nau welijks acht uur geslagen, toen er een ordonnans van den wachthebbenden officier verscheen, om den waard Vliet uit te noodigen even op de hoofdwacht te komen, waar zich iemand bevond, die dakloos was, een beroep op den waard had gedaan en door dezen stellig herkend zou worden. Daarin lag niets onwaarschijnlijks. De zaak kon hem kerhnren®. Hiertegen werd nog opgemerkt, dat het bouwen thans veel goedkooper is dan voorheen, zoodat blijkbaar de ge noemde factoren loch niet van betee- keni8 ziju te achten. Verder werd nog gewaarschuwd legen voortgaande ver laging van het woningpeil. Eenige leden drongen aan op een grondige verandering van 's ministers huurpolitiek, die zij noodiottig noemden voor de schatkist, voor de wuniogbouw- vereenigingen eu voor de burgers. Verschtidene leden drongen er op aan, dat een regeling met de woning- bouwvereenigingen zou worden gelrol- fen, waarbij de helft, of ongeveer de helft der verleende Rijkavoorsehotten verstrekt wordt als 1ste hypotheek tegen den geldenden rentevoet en de andere helft als rentelooze 2de hypo theek voor den tijd van 60 jaren om daarna rendabel te worden. Op deze wijze achtten deze leden een mogelijkheid aanwezig, dat de Staat eens de verleende voorschotten terug krijgt. Verbinding ZierikzeeRoosendaal. In de raadsvergadering te Nieuw- Vosmeer van Vrijdag j.l. heeit de voorzitter medegedeeld, dat hij een ver gadering bijgewoond heeft welke ten doel had betere verbinding te krijgen tusschen ZierikzeeRoosendaal en WillemstadRoosendaal. Voor deze verbinding zou f 460,000 noodig zijn, waarin de belanghebbende gemeenten zouden moeten bij aragen. Veel van het materieel zon verbeterd en vernieuwd worden en verschillende bochten uit de lijn ZierikzeeRoosendaal enz. zouden weggenomen worden. Nederlandsch-Poolsch handelsverdrag. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mee, dat Vrijdag door Hr. Ma. gezant te Warschau en den Pool- schen minister van buitenlandsche zaken is onderteekend een Nederlandsch- Poolsch handelsverdrag. Dit verdrag, waartoe ook de vrije stad Danzig is toegetreden, is gebaseerd op het begin sel van wederzijdsche meestbegunstiging. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Oo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 80 Mei in Nederland uitgesproken 76 faillissementen tegen 68 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 30 Mei 1924 1905 faillissementen tegenover 1672 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Ry kspremiebouw Te Bussum werden Woensdag in het openbaar geveild 44 gedeeltelijk vol tooide, met Rijkspremie op erfpacht grond van de gemeente gebouwde woningen, staande aan den Huizerweg, de K. P. C. de Bazelstraat en de Hildegondestraat. De veiling geschiedde hoogstens een half uur ophouden. Vliet versterkte den inwendigen mensch met een frisschen dronk en slenterde naar de stad. Toen hjj om negen unr nog niet terug was, stuurden de boeren evenals Carsten en Til, die eveneens waren aangekomen, den knecht naar hem toe. Peter kwam terug met de boodschap, dat zijn meester hem liet zeggen, dat de zaak langer duurde dan hij gedacht had, maar dat hij in ieder geval op de vergadering zon komen. Zij behoef den volstrekt niet langer op hem te wachten. De mannen, die reeds onge duldig waren geworden, vertrokken bijna onmiddellijk en het werd stil in het logement. Boven op zijn kamer stond Festen rath reeds gehuld in de kleeren van Vliet, den grooten roodbruinen baard omgebonden, den kalen breedgeranden hoed, die zijn geheele gezicht bedekte, op het hoofd, de beide groote revolvers, het kleine pistool en een dolkmes in verschillende zakken, zoodat hij deze wapens gemakkelijk bjj de hand had. Hij droeg ook een paar van Vliets laarzen, waarin bij, omdat ze hem te groot waren, wat stroo had gestopt en een paar steenen had gelegd, opdat hij den onzekeren loop van den waard des te beter zou kunnen nabootsen. [Wordt vervolgdj.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1