H D Spoi t. Provincie-Nieuw 8. STADSNIEUWS. Buitenlaudsch Nieuws. 5 W Puddingen Rechtszaken. Pascontrole en visitatie in het ver- heer met Belgiè. De minister van financiën brengt ter kennis van het publiek, dat, met in gang van 1 Juni 1224, de pascontrole en de visitatie vau reizigers en van hun hand- en ingeschreven bagage in de treinen D24 en D28 in de richting België—Nederland zal geschieden tij dens den rit van af het Belgische grondgebied tot Rotterdam. Op uitnoodiging van de met de visitatie belaste ambtenaren zullen de reizigers de hun voor de ingeschreven bagage afgegeven re?u's hebben te ver- toonen en zich, desverlangd, naar den bagagewagen hebben te begeven. Reizigers, die, hoewel zij ingeschre ven bagage hebben, hun re<;u niet ver- toonen of niet, desverlangd, hun inge schreven bagage aan de visitatie on derwerpen, zullen de daarnit bij het in ontvangst nemen dier bagage voort spruitende moeilijkheden aan zich zelf hebben te wijten. Aangezien het hier een proefregeling geldt ter versnelling van het internati onale reizigersverkeer en ten gerieve van het reizend publiek, wordt ver trouwd dat de reizigers te dezer zake hun volle medewerking zullen verleenen en zich zullen gedragen naar de door de ambtenaren der invoerrechten ge geven bevelen of aanwijzingen. De Godshuizen te Middelburg. De officier van justitie bij de recht bank te Middelburg heeft geconcludeerd in het proces tusschen het bestuur der Godshuizen en de gemeente Middelburg, enz., waarbij eerstgenoemde als eischeres gevraagd had te bepalen, dat de Gods huizen geen instelling van weldadig heid zijn. De officier concludeerde, dat de drie instellingen, (o.a. Gasthuis) die onder genoemd bestuur staan, samen een zedelijk lichaam vormen, en daar zij nimmer met het doel werden opgericht, zelf weldadigheid uit te oefenen, ook geen instellingen van weldadigheid zijn. Daar de Godsbuizen steeds afzonderlijk zijn geadministreerd, meent spr., dat zij ook geen gemeentelijke instellingen moeten worden geacht te zijn. De recht bank zal nader uitspraak doen. Voetbal. Rilland. Alhier werden de voetbal- seriewedstrjjden gehouden. De uitslag was als volgt Ajax Ierseke en V.V.H. Hoogerheide door Hoogerheide gewonnen met 31. O.D.S. te Goes en Rilland door Goes gewonnen met 21. Rilland en Ajax te Ierseke door Rilland gewonnen met 41. V.V.H. Hoogerheide en O.D.S. van Goes door Hoogerheide gewonnen met 3—0. De le pr. werd verleend aan Hooger heide 2e pr. O.D.S. Goes8e pr. Rilland4e pr. Ierseke. De wedstrijd gespeeld tusschen S.O. van Bergen op Zoom en Volharding werd door Bergen gewonnen met 32. Kor/bal. De uitslag van de gehouden serie wedstrijden van M.E.V.O. te Goes is als volgt le pr. D.O.S. Middelburg2e pr. De Zwaluwen, Bergen op Zoom 8e pr. M.E.V.O. Goes4e pr. O.D. 's Heer- Arendskerke. De prijzen bestonden uit fraaie medailles. Postduiven. j Kapelle. Postduiven-vereenigiug 1 „Snelle Vlucht*. De uitslag van den wedvlucht Noyju (Frankrijk) op Zater dag j.l. is, naar de Z. meldt, de vol gende. De duiven werden in vrijheid gesteld 10.80 uur met Zuidelijke wind, licht bewolkt, le duif arriveerde te Veere 12.49 uur en had alzoo een snelheid van bijna 100 K.M. per uur. In concours 48 duiven, le, 6e en 7e J. Poppe, Veere2e, 3e, 4e, 5e, 8e en 10e J. Sturm, Veere, 9e en 11e Louisse, Kapelle. De eereprijs, luxe diploma, uitgeloofd door Kapelle, werd behaald door den heer J. Poppe te Veere met no. 1. De (eerstvolgende vlucht wordt gehouden vanaf Port St. Maxence (Frankrijk) op Zaterdag 7 Juni a.s. Wemeldinge. De uitslag van het Donderdag alhier gehouden tiende Zan gersfeest der Chr. Zangvereenigingen, aalgesloten bij den Ring „Zeeland", is, dat door de jury bestaande uit de heeren Leo Mens, Den Haag en J. Kooymau te Goes, de volgende punten zijn toegekend Tweede afdeelingLooft den Heer, Wolfaartsdijk, dir. S. J. Tamminga 183 p.„Zingt den Heer een nieuw lied", Zaamslag, 175 p.; De Lofstem, Kapelle, dir. J. Potjewijdt, 168 p Psalm en Lied, Woltaartsdijk, dir. S. J. Tamminga, 164 p.Herv. Kerkel. Zangkoor, Kapelle, dir. H. Wolzak, 149 p.Soli Deo Gloria, Ierseke, dir. •A. Goeman Wz. 136 p.; Hosanna, Colijnsplaat, dir. H. M. Liefbroer, 128 p.; Hosanna, Wissenkerke, dir. A. te Gussinklo, 114 p.; Halleluja, Krab- bendijke, dir. M. Waterman, 112 p. Derde afdeeling Excelsior, Bergen op Zoom, dir. H. J. Schutte, 196 p. Crescendo, Kruiningen, dir. J. J. Fran cois, 194 p. Ons Genoegen, Hein- kenszaud, dir. H. Wolzak, 183 p. Excelsior, Colijnsplaat, dir. H. M. Lief broer, 181 p.De Lofstem, Nieuw- dorp, 177 p.; De Lofstem, Wemel- dinge, dir. H. Dekker, 172 p.Soli Deo Gloria, O. en W. Souburg, dir. H. v. d. Graaf, 160 p.; Advendo, Biezelinge, dir. P. Fraanje Jz., 159 p. Tot Nut en Genoegen, Nieuwdorp, dir. J. Goedegebure Lz., 156 p.Soli Deo Gloria, Kamperland, dir. H. M. Lief- broer, 135 p.Hosanna, Driewegen, dir. J. Walhout, 119 p.; Soli Deo Gloria, Arnemuiden, dir. J. Baaijens, 114 p. Voor de eerste afdeeling was niet ingeschreven. Na afloop bracht dhr. Wolzak met zijn twee vereenigingeD op zeer ver dienstelijke wijze het lied „Oranje en Beveland" van Stevens en Flipse ten gehoore. Woensdagavond arriveerde mini ster Colijn met de„ Sphinx" alhier tea einde een bezoek te brengen aan de oesterputten van dhr. L. Lindenbergh. Z.Ex. werd daarbij vergezeld door den voorz. en secr. van het Visscherijbestuur. Hozdekenskerkc. Mej. G. J. Bon- gaards, voorheen wijkzuster der gemeen ten Hoedekenskerke en Baarland en die zich in het najaar 1923 als zoodanig vestigde te Pijnacker, is thans uit 50 sollicitanten benoemd tot verpleegster verbonden aan de Mjj. „De Schelde* te Vlissingen. Kattendijke. Geslaagd te Amster dam voor bet examen landmachinist voor diploma A, klein ,atoombedrijf, de heer M. Meeuwse alhier. Driewegen. In de op 28 Mei 1924 gehouden raadsvergadering ware» alle leden present.In de begrooting voorl923 werd af en overgeschreven en jin die voor 1924 eene wijziging aangebracht. Het legesrecht voor de 4 soorten jacht- acten werd bepaald op f 10, f 5, f 3 en f 1,50. De begrooting vleesch- keuringdienst voor 1925 werd goedge keurd, terwijl pogingen zullen worden aangewend om al de keu-loonen in één kas te doen vloeien. Tot plaatsvervangend afgevaardigde naar de vergadering der Waterleiding werd aangewezen, P. Koeman. Middelburg. In de vergadering van den gemeenteraad van Woensdag wer den breedvoerig besproken de maat regelen van B. en W., waarbij de autobussen die van Middelburg uit op andere plaatsen rijden of van andere plaatsen uit op Middelburg niet lang op Markt mocht blijven staan, maar op verschillende andere aangewezen stand plaatsen. Vooral werd afgekeurd, dat die re geling voor altjjd en niet alleen voor den Marktdag is ingevoerd, terwijl men er een bevoorrechting van de tram inziet die wel op de Markt mag komen. B. en W. zegden toe de verschillende geopperde bezwaren en aan de hand gedane regelingen te zullen overwegen. Donderdagmorgen reden alhier twee autobussen, die den dienst op Vlissingen onderhouden, tegen elkaar aan, beide bussen werden beschadigd, terwijl een vrouw door glasscherven werd verwond, zoodat medische hulp nood:g was. Hansweert. Het sleepschip „W. van Driel 41" voer bij het invaren der nieuwe sluis alhier tegen den sluismuur, waardocr het belangrijke schade aan het voorschip bekwam, doch kon de. reis naar Dordrecht voortzetten. Het met grint geladen sleepschip „Neckarstroom" werd door het sleep schip „Stephanie" aangevaren, waardoor eerst genoemd schip belangrijke avarij aan het achterschip bekwam. Het schip kon de reis naar de bestemming voort zetten. C'olünsplaat. Woensdag werd in de raadzaal alhier een vergadering van ingelanden van den Nieuw-Noord- Bevelandpolder gehouden. Tegenwoordig of vertegenwoordigd waren alle (17) stemgerechtigde ingelanden. De reke ning over het dienstjaar 1923/24 werd goedgekeurd en vastgesteld met eind cijfers voor ontvangsten f 17381,87, voor uitgaven f 13616,20, dus meer was ontvangen dan uitgegeven f 8765,67. Aangenomen werd een voorstel van 't bestuur tot het aangaan eener leening, groot f 3000 voor kasgeld. Ingekomen was een verzoek van den ontvanger griffier, dhr. P. Tazelaar, waarin hij wegens hoogen leeftijd eervol ontslag verzoekt uit genoemde betrekking. Overeenkomstig dit verzoek wordt met algem. st. besloten, waarbij de dijkgraaf dhr. A. Hanson en de oud-dijkgraaf dhr, D. Snoep eenige woorden van waardeering wijden voor alles wat dhr. Tazelaar voor den polder heeft gedaau en voor de aangename samenwerking met hem. De heer N. M. Tazelaar brengt namens z(jn vader dank aan bestuur en ingelanden. Besloten wordt den heer Tazelaar, in samenwerking met den Oud-Noord-Bevelandpolder een stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden. Aan 't bestuur wordt machtiging verleend tot doorhaling der hypothecaire inschrijving, als borgstelling van den ontvanger-griffier. Daarna wordt de instructie voor den nieuw le benoemen ontv.-griffier vast gesteld, terwijl de borgtocht wordt be paald op f 3400. De jaarwedde voor genoemden functionaris bleef bepaald op f 800. Op voorstel van 't bestuur wordt besloten de volgende wegsgedeelten te verharden met macadam le. den dijk van af den Zuidweg (Pieter Hendriksweg) tot den Opril bij de hofstede, bewoond door dhr. P. G. de Lange 2e. den djjk van af de hofstede, be woond door dhr. P. J. v. d. Zande tot den weg van Hanson, met de heide opritten 3e. den dijk van af den weg van Hanson in Westelijke richting over een lengte van plm. 450 M. (bovenge noemde wegsgedeelten zijn tbans alle aardewegen.) In verband met bovenstaande werd besloten tot het aangaan van een geld- leening tot hoogstens f 3000, af le lossen in 10 jaar. De polderlasten werden met f 1 per HA. verhoogden gebracht van fl6J op f 17,50 per H.A. Nog werd besloten een verzoek te lichten aan den Oud-Noordbeveland- polder om de baan op den Emelissendijk, van af de streek Emeiisse tot de hof stede, bewoond door dhr. F. de Feijter en den Oprit aldaar, benevens een ge deelte weg onderaan den dijk bij de hofstede Zuidvliet te verharden. De polder Nieuw-Noordbeveland zou zich dan verbinden om de helft in de aanleg en onderhoudskosten te dragen. In verband hiermee werd 't ontwerp be grooting 1924/25 gewijzigd en konden de eindcijfers nog niet precies worden opgegeven. Ze zullen nu ongeveer be dragen f 21300 (ontv. en uitg.), met een post van onvoorzien van vermoe delijk f 1900. Tot ontvanger-griffier werd met alge- meene stemmen benoemd de heer I. P. van der Weele, no. 1 der aanbeveling. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening werden herbenoemd de heerenN. M. Tazelaar, A. Kole en A. J. Ridder (plaatsvervanger dhr. G. N. C. Israël). Tot leden der comm. voor de notulen de heeren N. M. Taze laar, A. Kole en A. D. Snoep (plaats vervanger dhr. W. C. v. d. Weele). 's Gravenpolder. Vergadering van ingelanden van het Waterschap „Oos- ter-Zwake", gehouden 28 Mei 1924. De rekening 1928/24 werd vastge steld in ontvangsten op f 738,58, in uitgaaf op f 555,78, alzoo met een batig slot van f 183,85. De begrooting 1924/25 werd opge. maakt in ontvang en uitgaaf op f 840,90 met een post voor onvoorziene van f 154,62. Het dijkgeschot werd be paald op f 7,50 per H.A., zijnde f 1 per II.A. minder dan het voorgaande jaar. Vergadering van ingelanden van het Waterschap „Middel-Zwake", ge houden 28 Mei 1924. De rekening 1923/24 werd vastge steld op f 2704,61^ in ontvang, op f 2384,49 in uitgaaf, alzoo met een batig slot van f 320,12J. De begrooting voor 1924/25 werd opgemaakt in ontvang en uitgaaf op f3018,met een post voor onvoor ziene van f 85,45^. Het dijkgeschot werd bepaald op f 10,75 per H.A., zijnde f0,25 per H.A. verhoogd. Ierseke. Zaterdag hield de kolenver. D.E.S. haar jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er in het afgeloopen boekjaar waren afgeleverd 10906'/j H.L. steenkolen en 9852 K.G. sloffen. De ontvangsten bedroegen (met inbe grip van het batig saldo vorig jair iu de waarde van nog aanwezigen voor - raad kolen f24365,91; de uitgaven f23340,61; batig saldo f 1025,30 Tot bestuursleden werden met groote meer derheid herkozen dhru. J. Huibregtse en W. Pcley, tot bode J. Slabbekoorn. Woensdag vergaderde onder voorzitterschap van den burgemeester het stembureau om te voorzien in de vacature J. J. Sipsma voor lid van den gemeenteraad. Verkozen werd verklaard de heer J. Ossewaarde, de laatste can- didaat der vrijz. dem. lijst, Rilland-B ïtll. De kommies te water dhr. J. J. Botvliet is van het recherche vaartuig „Sperwer" met ingang van 1 Juni a.s. alhier geplaatst. Stichting van openbare gebouwen ten plattelande. Aan Burgemeesters en Wethouders der gemeenten in Zeeland is door Ged. Staten de volgende circulaire ver zonden Reeds eenige malen is ons gebleken, dat bij het stichten van gemeentehuizen en andere, voor den openbaren dienst bestemde, gebouwen, die èn door hun bestemming èn door het feit, dat zij vermoedelijk voor een zeer langen tijd dienst zullen doen, meer nog dan andere gebouwen, behooren te voldoen aan zekere eischen van welstand, waardoor wordt bereikt, dat zij zich aanpassen aan hunne omgeving en bijdragen tot verfraaiing van het landschap, de op dracht voor den bouw wordt verleend aao personen, die, door hun ontwikke ling en ervaring niet wel in staat zijn, de door ben ontworpen gebouwen aan bovengestelde eischen te doen beant woorden. In znlke gevallen komt het ons daar om geweuscht voor, dat de opdracht wordt verleend aan een volkomen be voegd persoon ei, in elk geval, dat de bouwplannen, alvorens tot aanbesteding wordt overgegaan, worden onderworpen aan het oordeel van een ter zake des kundig college. Als zoodanig meenen wij, dat in deze Provincie de Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeolo- gische Commissie zou kunnen optreden. Tweedaigsch Muziekfeest. Wij vestigen de aandacht op de annonce betreffende het groote Twee- daagsch Muziekfeest,Dinsdag en Woeas- dag a.s. te Middelburg t; houden. Wij twijfelen er niet aan of tallooze muziekliefhebbers uit deBevelanden zul len die dagen een bezoek brengen aan Zeelands hoofdstad. Centralen Ned. Ambtenaarsbond, door den voorzitter, den heer F. S. Noord- hoff. Het is tegenwoordig een lamme tjjd voor de amotenaren en daarom moeten wij hem bovengenoemde woorden niet te zwaar aanrekenen. Trouwens, ook voor het overige deel der burgerij, voor de particulieren zijn het moeilijke tijden. Daarom juist moet er sympathie uit gaan van ambtenaren naar particulieren en van particulieren naar ambtenaren. Wij zijn toch allen Nedeilanders en leden van één volksstam nietwaar Maar uitlatingen als vau dhr. Noord- hoff zouden aan deze sympathie schade kupnen doen en daarom lijkt bet ons niet verstandig dergelijke taal te voeren. Wij zijn er echter van overtuigd, dat het overgroole meerendeel der ambte naren deze woorden eveneens zal laken en het betreuren zal dat ze gesproken zijn. Het gaat toch niet aan om der gelijke woorden toe te voegen aan een minister die zij bet dan ook op zijn wijze toch zijn best doet te verhoeden dat onze Staatswagen nog verder in het moeras zal geraken, ja, die zelfs probeert om den wagen er uit te lichten. Met de manier waarop de heer Colijn dit doet, gaat niet iedereen iu alle op zichten accoord (hoe kan 't ook anders). Maar de critiek mag niet ontaarden in een scheldpartij. TOMMY. Zomerdienst Spoorwegen, De Zomerdienst op de Spoorwegen vangt 1 Juni aan. Het nur van vertrek der treinen gaande in de richting Vlissingen is als volgt8.14* 9 28 (alleen op Zon en Feestdagen); 10.85*; om 11.16 komt Dinsdags de Marktlrein uit de richting Roosendaal aandeze gaat niet verder dan Goes 12.27 1.00 8.14 (Markttrein alleen Dinsdags); 5.31 6.00*; 9.06 11.17. Dat van treinen gaande in de rich ting Roosendaal6.15 (alleen Maan dags6.47*; 7.35*; 7.54 (alleen op Zon- en Feestdagen)9.47* 12.20 1.50; 3.24 (Markttrein alleen Dinsdags); 5.06 7.20 8.10. Niet op Zoi- en Feestdagen. Serenade. Door „Euphopia" werd Woensdag avond een serenade gebracht aan het echtpaar Verheule-Ossel in het Bergpad, dat dien dag zijn gouden bruiloft vierde. Door de goede zorgen der baren was ein eerepoort voorde woning opgericht, terwijl drnk werd gezlagd. Aan het gouden paar werden door de buurt bloemen en een enveloppe met inhoud aangeboden. Ook aan het echtpaar Bakker-Kar- reman op den Oostwal, dat eveneens zijn gouden bruiloftsjubileum vierde werd door Euphonia een serenade ge bracht. Het hoeft geen betoog dat een en ander heel wat volk op de been bracht. De marschen door „Euphonia" op haar wandeling uitgevoerd werden keurig en vlot geblazen. Op de wandeling. Zeer scherp critiseerde spr. daarop het beleid van minister Colijn, „den vertegenwoordiger van het tot onder gang gedoemde kapitalistische systeem, dien wij uit het regeeringskasteel zullen wegranselen." Zijn dit woorden van e;u onbe- schaafden kaaiwerker, die in een rumoerige vergadering in een rookerig lokaal, op zijn stoel geklommen is, lichtelijk beneveld door do benauwde atmosfeer en het enthousiast geschreeuw van zijn kameraden Of zjjn dit woorden van een hand langer van den heer Wijnkoop, van een communist, wiens oogen worden verblind door den rooden schemer van bloed en die het zalige Russische bolsjewisme acht de groote en eenige leer Of zjjn dit woorden van een be taald partijpropagandist, van een man, die er voor wordt betaald om op een dergelijke wijze zijn mond te weren, teneinde vóór alles schapen over den partijdam te krjjgen Van een man, wiens armzalig middel van bestaan zjjn groote mond is, en die dus moet zorg dragen ten allen tijde dit schreeu wend orgaan te doen functioneeren uit vrees anders op de keien terecht te komen P Het zijn woorden, waarde lezer, gesproken op het congres van den Ongeluk. Donderdagavond tusschen 8 en 9 uur had op den 's Heer Hendrikskinderen- dijk een ongeluk plaats, dat gelukkig buitengewoon goed is afgeloopen. De Wed. Westplate uit Wolphaarts- dijk reed met haar twee dochtertjes op de fiets huiswaarts. Een der meisjes reed over een steen en reed daardoor tegen haar moeder aan. Deze raakte hierdoor het stuur kwijt en reed tegen een passeerende auto aan, waar ze met het hoofd tegen sloeg. Gelukkig raakte ze er niet onder en kwam et met een bloedende hoofdwond af. Dr. v. d. Berg verleende de eerste hulp. Volksconcert Euphonia, Vrijdagavond gaf de harmonie Euphonia een uitstekend geslaagd con cert op de Groote Markt, onder leiding van dhr. Horst, werden de verschillende nrs., speciaal het concoursnr., zeer ver zorgd en pittig vertolkt. Wij twijfelen er niet aan of Euphonia zal, wanneer aldns wordt gespeeld op het concours succes behalen. Uitkeeringen aan oudstrijders. We lezen in „De Financier". De Amerikaansche markt heeft tij delijk een flauw aanzien gehad, speciaal in verband met het feit dat de Senaat het ontwerp tot uitkeering van een bonus aan de oudstrijders voor de is een minder vleiende naam voor hen wier smaak zoo fijn ontwikkeld is, dat zij geen bevrediging vinden in voed sel, dat daaraan niet tegemoet komt. Men moet er echter rekening mee houden. De meest verstokte lekkerbek is voldaan door Gefabriceerd met Honig's Maizena* 6

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2