111 jaargang N°. 65, Zaterdag 31 Mei 1984 Niemand is onmisbaar. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. De frisschè^ Lentelucht ESPERANTO- I WAFELS I BUITENLAND. Staten-Generaal. Binnenland, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes^f 2, buitenj'Goes f 2, Afzonderlijke nummers cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naam). Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENTLËN van 1 S regels f 1,20 elke regel meer 24 cont. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Rleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag. COURANT NADRUK VERBODEN. Het gebeurde in een ingewikkeld bedrijf, dat de directeur om gezond heidsredenen ontslag nam. Dit «as voor de onderneming een zwaar verlies, want de directeur was mede-oprichter van de zaak en had deze gedurende dertig jaren onafgebroken bestuurd. Geen wonder dat de commissarissen van de vennootschap zoowel als de verschil lende leden van het personeel den vertrekkende uoode zagen heengaan. Ze konden zich geen van allen voor stellen, hoe hun onderneming verder zon loopen zonder dezen bedrijfsleider, aan wien ze zoo gewend waren geraakt, dat ze de zaak met hem vereenzelvig den en in hem zagen belichaamd. Toen het oogenblik van het afscheid gekomen was, zag men elkaar hulpe loos aan. Het was, of men overbleef op een schip zonder stuurman. En, onder dezen algeineenen indruk, kreeg de vertrekkende directeur ook het ge voel, alsof hij de zaak, die hem liet was, in den steek liet en het schip, als onbeheerd, verder aan wind en golven prijs gaf. Hij zocht naar een woord van troost voor al deze ontmoedigde menschen en legde de verklaring af, dat, wanneer de onderneming zijn diensten nog eens noodig mocht hebben, hij ten allen tijde bereid zou zijn, haar met raad en daad bij te staan. Deze verklaring bracht blijkbaar opluchting van alle zijden betuigde men den heengaanden directeur zijn erkentelijkheid voor de toezegging, waarvan men, naar men verzekerde, dankbaar gebruik zou ma ken. Vijf jaren waren sinds dit indruk wekkend oogenblik verloopen, toen de afgetreden directeur een bezoek bracht anu een der commissarissen, waarbij toevallig deze gebeurtenis ter sprake I kwam. „En weet u, waaraan ik in deze vijf jaren vaak heb moeten den ken?-' sprak de oud-directeur. „Dat er in al dien tijd geen enkele maal op mij een beroep is gedaan en dat men het in uw bedrijf dus blijkbaar heel goed buiten mij heeft kunnen stellen". Inderdaad moet dit voor dezen man een merkwaardige ervaring zijn ge weest. Zoo onmisbaar hij bij zijn ver trek geleek, zoo spoedig bleek men hem te kunnen vergeten. Zijn opvolger had hem volkomen vervangen er was door zjjn heengaan geen leemte, geen gaping in het bedrijfsleven ontstaan ja, mea had de verwisseling van leider mis schien nauwelijks bemerkt. Wij allen houden onszelf voor onmis baar, gelijk ook onze naaste omstan ders ons onmisbaar achten. Gesteld, dat het mogelijk ware, uit den dood te herrijzen en met bewustzijn in zijn vroegere omgeving terug te keereu, welk een schrijnend leed zou geleden worden door vroeggestorven ouders, die thans tegen een ander hun kind „vader" 53 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOK A. MÜTZELBURG. Nauwelijks was hij binnengetreden, of Bokelmann verscheen. De politie rechter was blijkbaar eenigsz'ns verle gen met zijn houding en ook Festen- rath, die hem in 't geheel niet ver wacht had, ontving hem met een zekere bevreemding. Het viel stellig niet te ontkennen, dat de inlichtingen, die Bokelmann reeds had ontvangen en die waarschijnlijk door meerdere „op helderingen* gevolgd waren, den goeden en braven, doch eenigszins angstigen man confuus gemaakt hadden. Hij verzette er zich met alle kracht tegen, om in Festenrath den eersten den bes ten avonturier te zien, maar zijn amb telijk gerechtvaardigd wantrouwen en de zonderlinge voorstellen, die de ka pitein hem den vorigen dag had gedaan, schenen hem toch voorzichtigheid te gebieden. Aan den anderen kant maakte of „moeder" hoorden zeggen door kinderen, die, bij hun dood onstuimig betieurd, een aiidereu Benjamin hun plaatsje zagen innemen door werkers en denkers en gezaghebbers en leids lieden, die hun rol op het wereldtooneel zagen overgenomen door nieuwe, gelijk waardige krachten. Over 't algemeen koesteren wij een tegenzin tegen het opnieuw bezoeken van de plek, waar wij een stuk van ons leven hebben doorgebracht. Wat is het, dat zoo'n bedevaart naar onze geboorteplaats of naar een onzer voor malige woon- of standplaatsen tot een pijniging maakt Het is de weemoed om 't verlorene, zeggen wij. Maar zou het ook niet zijn dat schrijnend gevoel tegen hetgeen is blijven bestaan, toen wij heengingen i De school, waarop wij gingen, is met hetzelfde aantal kinderen gevuld en zij spelen even vroolijk en leeren even naarstig als wij dat in onzen tijd hebben gedaan. Er is geen ledige plaats in de rij, waarin wij heb ben gestaan noch in de bank waarin wij hebben gezeten. Er is geen ledige plaats in het op nieuw bewoonde huis, waarin wij heb ben gewoond noch in de werkplaats, noch in het vereenigingsleven. Er is nergens een ledige plaats. Het leven is als het water, dat zichzelf aanvult, wanneer men er een droppeltje aan ontneemt. Er is nergens rouw om ons heengaannergens stilstand of zelfs maar verwarring. Alles gaat zijn ge wonen gang en bekommert zich niet om ons, die nu als een onbekend toe schouwer staan naast het verleden, waarin we eenmaal een werkzaam aan deel hebben genomen. Dan kan een troosteloos gevoel ons bevangen om de hardvochtigheid van hetgeen zich ongestoord heeft besten digd, niettegenstaande ons vertrek. Dan slaat ons beklemming om het onmee- doogende leven, dat ons niet van noode heeft, dat met ons niet rekent, dat ons voorbijvaart zonder aandacht aan ons te schenken. Voorbij, altijd maar voor bij Wij zonden het niet meer dan recht vaardig vinden, zoo, als wij het leven verlieten, de zon haar werk staakte, de hemel verduisterde, de aarde ver ging. Is het leven voor ons wel meer dan een omlijsting van ons bestaan Heeft het op zichzelf waarde, zonder ons f Wij kunnen ons het leven zonder ons niet voorstellen. Werpt men de omlijsting niet weg, a s het schilder stuk, dat zij omvatte, daaruit is ver dwenen Bij sommige oostersche volken heerschte voorheen het gebruik, dat bij den dood van den vorst zijn gemalinnen, zijn verwanten, zijn slaven en huis dieren mede ten doode werden gewijd. Hetgeen wij hier als een wreed gebruik afkeuren, leeft voort in een verscholen hoekje van ons hart. Wreeder dan dit gebruik der oude volkeien dunkt ons soms de wet van het leven, dat, als wij sterven, de onzen spaart en doet voortbestaan en ons doet vergeten. Er behoort meer zelfoverwinning toe dan wij veeltijds meenen, ons neer te leggen bij de gedachte dat niemand onmisbaar is. Dit inzicht kan eerst de Festenrath zich bezorgd, dat de rech ter met den een of ander over de zaak zou kunnen spreken, die met de bok ruiters in verbinding stond. Hij was vast besloteu, zonder den rechter te handelen. „Zou u Vliet in hechtenis nemen, als ik daarom vroeg zeide de kapi tein plotseling midden in het gesprek. „En welke redenen zon u daarvoor aanvoeren vroeg Bokelmann ten zeerste verrast. „Slechts deze, dat hij mij misschien vannacht bij de uitvoering van een onderneming, waarvan het doel u wel bekend is, in mijn bewegingen zou kunnen belemmeren," merkte de ka pitein op. „Maar beste mijnheer Meisner," ant woordde Bokelmann in de grootste verlegenheid, „u verlangt het onmoge lijke. Zeg mij, dat deze Vliet een spitsboef is, een misdadiger, dat hij dit of dat misdreven heeft en lever mjj daarvan het bewijs, dan zal ik hem dadelijk in de gevangenis laten zetten, maar „Enfin, ik wil u niet overhalen, om uw plicht te verzaken," viel Festen rath hem in de rede. „Het zal niet noodig zijn. Ik denk, dat ik op het punt sta mijn doel te bereiken," atSEBSH De meest gevoelige huid iaat zich volstrekt Pijnloos Scheren, door de baard- oppervlakte vóór het inzeepen éérst in te wrijven met een weinig PUROL vrucht zijn van veel levenswijsheid en van veel levenservaring, die ons ver trouwen hebben leeren stellen in het geen sterker en duurzamer en van meer beteekenis is dan het brooze en tijde lijke van ééa simpel menschenbestaau. imiii noodigt uit tot het maken van H uitstapjes en prikkelt den eetlust. Neem een ,paar pakjes mee. U steekt ze gemakkelijk bij U. Uw winkeiier levert ze U hygiënisch verpakt. Ze zijn H HET ouderwetsche wafelge- s= s bak, rijkelijk met natuurboter H gesmeerd en met suiker en kaneel bestrooid, blijven cro- quant op de reis, zijn edel H H van smaak en hebben groote s voedingswaarde. 1 Prijs 38 cent per pakje. 1 Vraag ook onze andere merken b.v. f§ M OCCA-TRIC-TRAC p (pikant wafeltje met koffiesmaak) j= DEMI-LUNE (zeer voedzame boter biscuit) De verwarring in Duifschiand. President Ebert heelt nogmaals aan den afgetreden rijkskanselier dr. Marx, (Centrum) opdracht gegeven om een Kabinet samen te stellen. Marx nu, heeft nogmaals getracht om een groote burgerlijke coalitie te vormen van democraten tot en met de Duitsch- nationalen, die de grootste partij vormen in den Rijksdag. Uitgezonderd is van rechts alleen de partij van Ludendorff, de z.g. Völkschen, welke tot de uiterste rechterzijde behoort. Zooals bekend heeft een der burgerlijke middenpar tijen, de Duitsche Volkspartij, geëiscnt dat de Duitsch nationalen aan de regee- „Uus hebt u er ook iets van gehoord, dat er vannacht bij Meersen een bij eenkomst van de bokruiters zal plaats hebben vroeg Bokelmann geheim zinnig. „Het bericht is vanmorgen bij den overste ingekomen en er zal waar schijnlijk in alle stilte in den loop van den middag een detachement heen gezonden worden." „Vermoedelijk klopt dat met mijn eigen ontdekkingen," zeide Festenrath. „Dat zal ik wel gauw te weten komen. Hoe ver ligt Meersen van hier „Ik denk ruim vier mijl." Op dit oogenblik trad de oppasser van den overste binnen en Bokelmann maakte van deze gelegenheid gebruik om afscheid te nemen. Festenrath hoorde in het naburige vertrek een licht gernisch. Vliet lag dus op de loer. De oppasser bracht zijn boodschap over, die daarin bestond, dat de heer Meisner den overste monsters van zijn stalencollectie kon zenden en Festen rath beantwoordde de desbetreffende vragen tamelijk luid. Daarna schreef hij echter op een velletje papier: „Ik heb een bondgenoot. Naar ik hoop komt alles in orde. Indien ik niet zelf kan komen, dan krijgt n schriftelijk nadere berichten. Zend u het detache ring zuilen^deelnemen. Hierdoor werd aan Alaix, wilde hij tenminste het midden-bloc niet uiteen zien springen, de weg^naar links, naar de soc.- democraten afgesneden, welke laatste partij in den Rijksdag bijna de sterkte van de D. nationalen bereikt. Marx heeft dus aanzoek gedaan om de hand der nationalen, die als onge- wenechten bruidsschat admirtai v. Tir- pitz als rijkskanselier mee willen brengen. Marx heeft de nationalen uu aan het verstand willen brengen dat het bui tenland die op de voorgrondstelling van v. Tirpitz ongewenscüt zal vinden en dat het dus veel verstandiger en beter voor Duitschland is, dit niet te doen. Hierin schijnt Maix geslaagd te zijn en een voorloopig compromis over de verdeeling der kabinetszetels schijnt resds te zijn getroffen, zonder dat daarbij de naam van v. Tirpitz wordt genoemd. Als contra beleefdheid hebben de Centrumleden- bij de verkiezing van een president van den Rijksdag, hun stem op den Duitsch-nationalen can- didaat Wallraf uitgebracht. En deze heeft hierdoor een schit terende overwinning behaald op zijn voorganger, den soc. democraat Loebe. Komen de D, nationalen aan boord van het regeeringssehip, dan lijkt de aanvaarding van de voorstellen der deskundigen verzekerd, immers zij zullen dan moeilijk tegen kunnen stemmen. En van de houding der D. nationalen hangt het lot van deze geallieerde voorstellen af. Marx is blijkbaar van ootdeel dat dit alles „vaut bien une messe". Inder daad bij zijn pogingen om deze regee ring te construeeren, gaat het tenslotte om de voorstellen der deskundigen, d.w.z. om de rust en den vrede in Europa voor de eerstvolgende jaren. Hervatting der militaire controle Havas meldt dat de Gezantenraad de Duitsche opvatting i.z. de hervat ting der geallieerde militaire controle heeft verworpen en de vjjf punten van onderzoek, die door de geallieerden werden geëischt, heeft gehandhaafd, t.w. 1. reorganisatie van de politie 2- vervorming van de fabrieken van oor logsmateriaal 3. uitlevering van het resteerende oorlogstuig, waarvoor geen tosstemming is verleend 4. uitlevering van de bescheiden nopens het Duitsche materiaal op het oogenblik van den wapenstilstand en 5. het maken van de noodige wetten voor een kracht dadig verbod van in- en uitvoer van oorlogstuig en het in overeenstemming breDgen van de recruteering en orga nisatie van het leger met de militaire toepassingen in het vredesverdrag. De strijd in het Roergebied. Te Berlijn is op het ministerie voor arbeid overeenstemming bereikt i.z. de ment niet naar Meersen het is hoogst waarschijnlijk een list. Maar hond u het detachement voor den avond dis ponibel. Nadere bijzonderheden volgen." Hij gaf den oppasser dit briefje met een beteekenisvollen blik, die door dezen even beteekenisvol werd beant woord. Toen de oppasser het vertrek verlaten had, ging ook de deur open van de kamer er naast en Festenrath, die direct op de gang keek, zag Vliet uit die kamer komen. Hij bestelde hem eieren voor het middagsten. Hij had zich voorgenomen in dit huis niets ander3 te gebruiken, ten eerste, omdat er de grootste onzindelijkheid heerschte en ten tweede, omdat hij aan zekere pillen en poeiertjes dacht. De middagmaaltijd was afgeloopen. Het meisje had het eetgerei weggeruimd. Festenrath zat in diep nadenken ver zonken, zijn hoofd door de handen ondersteund, aan tafel. Slechts nog luttele uren scheidden hem van de gewichtigste onderneming van zijn gan- sche leven I Maar zonderling, hij voelde thans een eigenaardig vertrouwen in het welslagen dier onderneming in zich opkomen. Hij had thans in dit huis, dat hem steeds zoo ongezellig had toegeschenen en waar hij tot op heden geen enkel rustig uurtje beleefd had, staking in het Roergebied; volgens dit compromis zouden arbeiders in de cokesovens een korteren werktijd en alle mijnwerkers ongeveer 5 pet. loons- verhooging krijgen. De uitspraak komt aan de wenschen van de arbeiders ook in zooverre tege moet, dat ze den achtuurschen werk dag slechts voorschrijft tot 30 Sept. a s., die dan elke maand op een termijn van 2 maanden kan worden opgezegd. (De vorige uitspraak verklaarde den acht uurschen werkdag voor een jaar van kracht). Naar verluidt zullen de mijneigenaars deze uitspraak echter van de hand wijzen. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Woensdag is. door de Kamer bij zeer gemengde stem ming met 48-28 stemmen het subsidie- wetje ten behoeve der Kon. Holland- schen Lloyd aangenomen, dat aan het Rijk 51/, millioen kan kosten. De minister (Aalbersel verzek-rde dat het hier een exceptioneel geval gold en een tweede voorstel van dezen aard niet is te verwachten. Voorts ver zekerde spr. dat het passagiersvervoer een groot nationaal belang was en dat de K. H. Lloyd het vorig jaar 3'/2 millioen aan arbeidsloonen heeft uit betaald. Tenslotte kan de minister vóór het einde van den vijfjarigen termijn de uitkeering staken, wanneer hij tot de overtuiging komt, dai, de maatschappij ook na afioop van het vijfjarig tijdperk niet in staat zal zijn, uit eigen kracht te bljjven voortbestaan. De wijziging der Njjverheids-onder- wij8wet werd in tweede lezing met 6415 stemmen goedgekeurd. lie Postcheque- en Girodienst. De direoteur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de houders van postchèques alsnog gedu rende de maand Juni 1924 zich bij de post- en hulpkantoren kunnen ver voegen voor het aanvragen van machti ging tot uitbetalen van die chèques. Cheques, van welke na 30 Juni 1924 uitbetaling niet is aangevraagd, worden als vervallen beschouwd. Nederlanders naar Amerika. Ingevolge de nieuwe Amerikaansche immigratie-beperkingswet zullen naar een voorloopige raming ieder jaar slechts 1637 in Nederland geboren landver huizers in Amerika worden toe- Men lette welCanada valt hier onder niet. een man gevonden, dien hij volkomen kon vertrouwen, die niet alleen oprecht, maar ook verstandig en voorzichtig scheen te zijn. Neen, de broeder van zijn braven korporaal, de broeder van den in zijn armen gestorven Willem Joshem, kon hem niet verraden 1 Er werd geklopt. Op het „binnen" van den kapitein verscheen degene, aan wien hij zoo juist gedacht had, Peter Joshem. „Het kan geen kwaad 1" zeide Peter, toen Festenrath voorzichtig den vinger op den mond legde. „De waard slaapt zijn morgenroes uit in zijn eigen kamer en voor alle zekerheid heb ik den sleutel omgedraaid en meegenomen. De bijeenkomst is op den Wilgenkamp." „Weel je dat zeker?" „Heel zeker". „En waar ligt die Wilgenkamp „Ongeveer een uur hier vandaan, temidden van moerassen," „Niet bij Meersen P" vroeg Festen rath levendig. „Heelemaal niet I De boeren uit Meersen en Beek zouden toch anders hier niet heengekomen zijn," antwoordde Peter. „Ik had het wel gedacht," riep Festenrath diep ademhalend uit. „Maar hoe ben je het te weten gekomen (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1