Buitenlandsch Nieuws, Gemengd Nieuws. IMSTE m TWR&Pin BERionm Burgerlijke Stand van Goes. 435e Staatsloterij 5e kl. Afloop van Aanbeste dingen, Verpachtingen en Verkoopingen. Telegr&f. W eer bericht Marktbericht. Yellingsvereeniging „Zuid-Beveland" Hues- Verkoopingen en verpachtingen. Vergaderingen en Voorstellingen enz,, Aanbestedingen. Nagekomen Advertentie. Ter overname aangeboden 10 Aand, Coöp. Suiker fabriek „Zevenbergen" 5 Aanö. Coöp. Suiker fabriek „Zeeland'- en 18 Aand. Zeeuwsche Coöp. Kunstmestfabriek, zouden honderden millioenen noodig zijn* en hij besloot zijne rede met de waarschuwing, dat, bij eventueele aan neming van het wetsontwerp, tal van noodlijdende ondernemingen eveneens een beroep op het rijK en een aanval op de schatkist zouden doen. Ook dhr, v. d. Waerden (s.d.) was er tegen en zag in het voorstel slechts uitstel van executie. Daarentegen bleek zijn partijgenoot dhr. Brautigam geen tegenstander van het wetsontwerp, hoe» el hij het beleid der K. H. L. scherp becritiseerde. Hij diende tenslotte een motie in tot schorsing der behandeling in af wachting van een nader onderzoek, welke met 52-18 st. werd verworpen, na dat de minister (Aalberse) verklaard had dat het wetsontwerp vóór 1 Juli in het Staatsblad diende te slaan, om faillis sement te voorkomen. Tot de verdedigers behoorden voorts de r.k. heer v. Dijk en de c.h. heer Lovink, die er op wees dat met dezen steun van het rijk waarschijnlijk een „nationale lijn" zou ku,,nen worden behouden. Ook de Vrijheidsbonders Boon en Gerritzen bleken niet gekant tegen deze steunve.'leening. l)eze laatste had liever gezien, dat de groote banken, onder leiding van de circulatiebank, dit risico hadden aanvaard. Slechts dan zou volgens dezen afgevaardigde van kasvoorschotlen geen sprake mogen zijn, als a priori vaststond, dat de onder neming toch ten slotte te gronde zou gaan. Dit nu was volgens den vrijzin nigen afgevaardigde allerminst het geval, al maakte hjj er minister Aal- berse een grief van, dat deze niet aan stonds door bekwame mannen van zaken een onderzoek had laten instellen naar de organisatie van de maatschappij en de vooruitzichten van den dienst op Zuid-Amerika. Zoo'n onderzoek (en dan zelfs permanente controle) zal volgens hem in de naaste toekomst toch onvermijdelijk zijn, wil de regee ring inderdaad voortdurend de ge legenheid behouden, zich in geval van noodzaak Jqrug te trekken. De minister komt heden aan 't woord. Kabaal in den Duitschon Rijksdag. De nieuwe Duitsche Rijksdag is gister geopend. De zitting is onder oorverdoovend lawaai afgebroken en was van het begin tot het einde een parlementair schandaal. Aan het verslag der N. R. Crt. ont- leenen we 't volgende De communist Katz beklimt, zouder dat iemand hem het woord verleend heeft, het spreekgestoelte. Nu raakt men ook aan de rechter zijde in beweging. Men schreeuwt, fluit en sist. „Houdt je mend, Pales tina" roepen de volkschen. Er is na tuurlijk geen woord van Katz te ver staan, maar deze laat zich niet door een kleinigheid uit het veld slaan. Hij praat maar door, zonder er zich in het minst om te bekommeren, dat de voorzitter ook spreekt en zwakke pogingen blijft ondernemen de ope ningsformule voor te lezen. Katz buldert plotseling verstaanbaar „Terwijl Ludendorff hier vrij rondloopt (groot lawaai links, geroep van „Heil, heil" bij de volkschen) „zitten honderden politieke gevangenen opgesloten." Tenslotte leest het oudste lid in jaren de openingsformule voor. Zijn hoogst onbeduidend speechje geeft weer aanleiding tot kabaal. Hij hoopt dat deze rijksdag het Duitsche volk den verlangde* vrede zal brengen. (God bewaar me, roepen ze van links. Groot rumoer) en dat de lagen dts volks, die schade geleden hebben, betere dagen tegemoet zullen gaan. (Geroep links Dat hoeft niet meer, die zijn al ver hongerd.) Daarna worden de namen afgelezen. Zenuwachtigheid heerscht in de zaal als men bij de li. gekomen is. Ook Ludendorf draait met de duimen, maar het valt mee. Wel is er groot lawaai en roepen t.ok de sociaal-democraten eruit, en wél komt de communist Seholem naar voren met een blauwen bril bestemd voor den heer „Lind- stroem" (gelijk bekend nam Ludendorff onder dezen naam en vermomd met een blauwen bril indertijd de wijk naar Zweden) maar daarbij blijft het toch. Ludendorff' zit quasi-goedkeurend te knikken. Tirpitz die de plaats van Helfferich heeft ingenomen lacht grappig ah men hem met torpedofloiten en gesis be groet. Severing hoort zich bloedhond schelden. Bij het debat over de agenda maken de communisten een enorm kabaal. De voorzitter zet ten einde raad zijn hoogen hoed op en verdwijnt. Hierdoor ontdekken de leden, dat de vergadering uit is. De Duitsch-nationalen stellen zich achter inede zaal op en wachten (typisch Duitsch) tot het eerste couplet van de Internationale is uitgezongen, om dan luidkeels met Deutschland über Alles te antwoorden. Dat kan een prettige zittingstijd worden De doodelijke straal. Grindell Mathews heeft ten over staan van deskundigen van de En- gelsche marine en de luchtvloot proeven genomen met zijn veelbesproken straal des doods. (Een uilvinding waardoor men vliegmachines uit de lucht kaB neerwerpen). Hij heeft de verschillende feiten, die reeds vroeger uit zijn labo ratorium bekend waren, zooals het stil zetten van een motor, het tot ontplof- üng brengen van buskruit en meer dergelijke proeven opnieuw vertoond, onder controle dezer deskundigen en heeft bovendien verschillende andere feiten laten zien, waaraan tot nu toe geenerlei ruchtbaarheid' was gegeven. Na afloop der proeven heeft hij een onderhoud gehad met vertegenwoor digers der regeering, dat ruim 2 uur duurde. Men schijnt daarbij nog nieuwe proeven van hem geëischt te hebben, die weliswaar eenvoudig zijn, doch den deskundige betere gelegenheid zullen geven om hun oordeel te vormen. Nader wordt gemeld Na de gehouden proeven met de doodende straal, verklaarde Mathews, dat het aanbod van de Ëritsche re geering te gering was om te aanvaar den. Math;ws is daarop naar Parijs vertrokken om daar onderhandelingen over den verkoop van de uitvinding voort te zetten. De Postcheque- en Girodienst. De heer ,P. Greup te Ouddorp schrijft aan de N. R. Ct. Nadat ik eenige maanden geleden de bekende accoordverklaring had inge zonden, vroeg ik verleden week mijn tegoed bij den Postcheque- en Giro dienst op (aanvraag in duplo, met mijn handteekening eronder). Vrijdag kreeg de kantoorhouder te Ouddorp bericht, dat het saldo kou worden uitbetaald, en werd hem verzocht, miju erfgenamen te laten teekenen, aangezien ik bij den dienst geboekt sta als overleden Een gruwelijke dood. Vrijdag passeerde te Zwolle met den sneltrein, welke om 6,49 uur te Leeuwarden aan komt, onder geleide van twee maréchaus sees, zekere E.. H., woonachtig te Leeuwarden, wiens aanhouding op ver zoek van de politie aldaar, te Amster dam plaats vond. Ter hoogte van de vroegere halte Berkum heeft deze arrestant gevraagd, gebruik te mogen maken van de retirade, welk verzoek werd toegestaan. De man heeft zich toen door den koker van de retirade heen gewerkt naar buiten. De sneltrein was in vollen gang en z(jn voeten raakten den grond voordat hij geheel uit den koker was. Zijn schoenen werden afgerukt en de man werd met den trein meegesleurd, totdat hij uit den koker tusschen de rails viel. Kort na het passeeren van den trein vond de bewaker van een wachtpost het vreese- lijk verminkte lijk tusschen de rails liggen. Een Nederlander te Londen vermoord De Londensche politie stelt al haar krachten in het werk om het mysterie op te lossen van den dood van een directeur eener Arnhem- sche onderneming, wiens lijk in de Thames is gevonden. Het slachtoffer werd het laatst gezien, toen hij de vorige week het Imperial Hotel verliet. Een nader telegram bericht dat de vermoorde is de heer J. Vet, directeur van de fayence-fabriek te Arokem. On geveer 14 dagen geleden was hij naar Londen vertrokken en sedert acht dagen had de familie niets meer van hem gehoord. Dinsdag zijn familieleden van den overledene naar Londen vertrokken. De tien geboden voor den za kenman. In een groote zaak te Londen hangen op het kantoor van den directeur de volgende tien gebo den, die ook de Hollandsche firma's wel in hun ooren mogen knoopen lo. Doe iederen dag de zware kar weitjes het eerst. De lichte zijn puur genoegen. 2. Vrees geen critiek en critiseer je zelf vaak. 8. Wees opgewekt over het succes van een ander. Verheug er je in... en bestudeer zijn methoden, 4. Laat je niet door antipathieke gevoelens van de wijs brengen. Zuur ruïneert de mooiste stoffen. 5. Wees enthousiast. Dat werkt aan stekelijk. 6. Dénk niet, dat succes alleen op geld verdienen neerkomt. 7. Wees fatsoenlijk (be fair I) en doe minstens één goede daad op iederen dag van het jaar. 8. Respecteer den chef. Er moet altjjd één hoofd zijn. 9. Heb vertrouwen in jezelf en maak je zelf fit (dit Engelsche woord is on vertaalbaar geschikt, sterk, bekwaam zjjn alle te slap). 10. Breng harmonie in je werk. Laat de zon er op schijnen en in doordrin- gen. Een noodlottige autotocht. Een zeer ernstig auto-ongeval heeft te Kal- denkirchen (Duiischland) even over de grens bij Venlo plaats gehad, waarbij vier personen het leven hebben gelaten, drie zeer zwaar zijn gewond en nog eenige lichte kwetsuren hebben opge daan. Een elftal dames en heeren had met een vrachtauto een uitstapje ge maakt naar een der naburige plaatsjes en zich in de auto zeer genoeglijk ingericht. Een vaatje bier, benevens glazen en banken vormden het iaterieur. Bij den terugkeer van het uitstapje werd op den hoek van den Breyel- scheu- en Brachterweg een zeer scherpe draai genomen. Het gevolg was, dat het gewicht van de auto te veel naar één kant ging en het geheele gezel schap onder den ondersteboven gekan telde auto terecht kwam. Inmiddels toegesnelde hulp hielp de passagiers uit hun netelige positie te redden. Vier heeren bleken dood te zijn een waren scherven van een bierglas in de keel gedrongen, terwijl een ander den stuurstoel in de borstkas had ge kregen. Drie dames hebben zeer zware verwondingen bekomen. (Tel.) De moord op den nachtwaker. De beruchte in- en uitbreker W. F., die onlangs door de Almelosche recht bank wegens verschillende diefstallen en een poging tot doodslag op den jachtopziener Ter Mors tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, is Maandagmiddag op last van de justitie per auto vervoerd naar Goor. Gedurende zijn verblijf in het huis van bewaring te Almelo had de justitie versterking gekregen van haar vermoeden, dat F. betrokken was bij de spoorlooze ver dwijning van den bejaarden nachtwaker van Ommen, van de stoomzuivelfabriek Weddehoen, te Goor. Wachtmeester der marechaussee Nier- kens, te Hengelo, heeft gedurende vele weken het onderzoek ia deze kwestie geleid en materiaal tegen F. verzameld, dat hij hem bij een van zijn bezoeken voorlegde. Toen eindelijk bekende F. bij de inbraak in Weddehoen en den mooid op van Ommen betrokken te zijn geweest. Hij deelde mede met een Duitscher en een Nederlander, de „Zwarte Tjjgee", ingebroken te bebben in de stoomzuivelfabriek Weddehoen. De nachtwaker had zich verzet, waarna de Duitscher hem een schot hagel in het hoofd geschoten had. De „Zwarte Tijger" heeft daarna v. Ommen den schedel ingeslagen. Met zijn drieën hebben zij den nachtwaker een zak over het hoofd gedaan en hem ver volgens op eenigen afstand van de fabriek in een stuk bouwland begraven. Bij zijn bekentenis heeft F. de plaats beschreven, maar onderzoekingen ter plaatse leidden niet tot het vinden van bet lijk, zoodat men vreesde met een nieuwe poging tot ontvluchting van F, te doen te hebben. Maandagmiddag werd hij zelf naar Goor vervoerd om aanwijzingen te geven. Hij gaf ongeveer de plaats aan en met behulp van een wichelroede- looper werd na eenig zoeken het lijk gevonden. Het lag in een schuinge- graven kuil. Dr. Hulst, uit Leiden, verrichtte de sectie en nam den schedel ter nader onderzoek mee. F. is naar Almelo teruggebracht. Een concessie voor een kus. Bij de behandeling yan een der vele pe- trolemschandalen in de Vereenigde Staten, heeft de Senaatscommissie ook aandacht moeten wijden aan de be schuldiging van een zekere mevrouw Edmuudson tegen Senator Norris, voor zitter van de Senaatscommissie, die een kus zou hebben aanvaard tegeu belofte dat hij een concessie-aanvrage van Ford voor een petroleumterrein zou steunen. Deze belofte zou Norris echter niet hebben gehouden. Toen mevr. Edmundson hem om dien steun vroeg, had zij toevallig een paar mooie meisjes bij zich, et hij had ja gezegd, mits hij een van die meisjes een kus mocht geveo. „En U hebt haar gekust, en toch tegen gestemd. Wat een gemeenheid voer mevr. Edmundson uit. Waarop Senator Norris in toorn ontstak, en zei dat de heele geschiedenis een leu gen waswant het meisje had hem een kus gegeven Senator Hellin heeft de lezing van Norris kunnen bevestigen, en hij voegde er aan toe, dal de andere leden van de commissie groen zagen van jaloersch- heid. Door muggen kaalgevreten In den Heinellenpolder te Veen, bij Blaricum, doet zich het feit voor, dat groote stukken weiland, welke tot de beste gedeelten behooren, er dood en kaal uilzien. Vooral het lager gedeelte van den polder heeft hiervan te lijden. Na nauwkeurig onderzoek is men tot de conclusie gekomen, dat de polder ge teisterd wordt door de langpootmug. Bij millioenen treft men dit gedierte aan. Ten einde het kwaad zoo krachtig mogelijk te bestrijden, raadt het bestuur vau den Boerenbond te Blaricum aan, kleiue greppels te maken. Tegen de schuine kanten kan het ongedierte niet opkruipen, waardoor het bij massa's de geulen vult. De kraaien doen verder de rest, doch deze vogels kunnen ze bij lange niet alle verorberen, zoodat de kippen te hulp zijn geroepen. Een ontvoering. Verleden week is te Chicago op klaarlichten dag op straat een veerl ien-jarige schooljongen, zoon van den rijken iforlogefabrikant Frank, door bandieten opgelicht en ontvoerd. Denzelfdeu avond werd den vader per telefoon medegedeeld, dat zijn zoon was opgelicht, doch zich in goede handen bevond. Den volgenden morgen ontvingen de radelooze ouders een brief, waarin een losprijs van 10.000 dollar werd geëischt. Voorts werd ge dreigd, dat de knaap ouverbiddellijk ter dood zou worden gebracht, indien de politie in de zaak werd gemeDgd. Om het leven van den knaap te sparen, bield de vader de zaak geheim en kwam prompt op den aangegeven dag en tijd op de aangeweze'n plaats, ten einde het geld aan een handlanger der bandieten te overhandigen. Er kwam echter niemand en de ongerustheid en wanhoop der ouders nam met den dag toe. Dezer dagen nu is het lijk van den knaap in een riool gevonden. Men had het onkenbaar gemaakt. Vermoed wordt, dat de moordenaars tot deze misdaad zijn gekomen, omdat zij vrees den te zullen worden gearresteerd. Uit Duifschland- De politieke verwarring in Duitsch- land duurt voort. Thans heeft de Duitsche Volkspartij weer onverwachts medegedeeld, dat zij in elk geval de burgerlijke coalitie van democraten tot en met Duitsch-nationalen blijft eischen en zonder de Duitsch-nationalen niet wil regeeren. Het schijnt niet onmo gelijk dat rijkskanselier Marx, wiens kabinet z'n ontslag heeft ingediend, toch weer met de formatie belast zal worden. De straal des doods. Naar het schijnt is, hoewel Grin dell Mathews per vliegtuig naar Parijs vertrok, de kans nog niet verkeken dat zijn uitvinding voor Groot-Brit- taunië behouden blijft. Vlak na zijn vertrek verschenen er twee vertegen woordigers der regeering in zijn labo ratorium, die een nieuw bod kwamen overbrengen, ter vervanging van het door Mathews afgeslagen voorstel. Het nieuwe aanbod was van dien aard, dat Ma'.hews' vertegenwoordiger eveneens onmiddellijk naar Parijs vertrok om het zijn patroon over te brengen. Inmiddels hebben 2 geldschieters van Mathews die hem de fondsen hadde* gefourneerd om zijn uitvinding te vol tooien bij spoedvonnis een verbod laten uitvaardigen tegen verkoop der vinding zonder hun medewerking. Geboren: 23, Johannes Marinus z.v. Jan Leijs en Geertruida Cornelia de Dreu 28, Pieter z.v. Hugo Theodoor van Son en Dina Mieras24, Alida Gezina Theodore Antonia d.v.Gerhardus Theodorus van Aken en Gezina Jo hanna Hermina Aarssen. (z.n. z.) 5e lijst Trekking 26 Mei f 1500) 19049 f 1000 8354 13807 16314 16545 f 400: 284 20274 22615 f 200: 8587 f 100 2509 6522 6809 8168 8407 9967 11004 11199 12247 13054 14088 16659 20201 Gelijst Trekking 27 Mei f 1500: 1742 f 1000: 5027 19829 f 400: 4490 4629 8090 15287 19834 20812 f 200: 10047 18254 f 100: 1727 3063 10283 11738 13415 15298 15758 16407 17789 20585 22647 Wissenkerke. In de verg,, Maandag j.l, gehouden, van aandeelhouders van de N.V. „Autodienst" Kamperland Kortgene, werd besloten deze bij in schrijving te verkoupen. Maandagavond 26 dezer, werden de briefjes geopend. Ingeschreven was doorJ. .Vonk te Kamperland, M. de Looff e. a. te Kortgene, M. P, van Splunter te Kam perland, M. van der Weele teColijus- plaat, A. Boe te Heinenoord en de Gebrs. P. S. van Damme alhier, aan welke de onderneming werd gegund voojr f 6666,een biljet was van onwaarde. Vanaf 1 Juni wordt de dienst door de nieuwe ondernemers voortgezet. llansweert. Bij de door Notaris E. C. van' Dissel op 26 Mei 1924 alhier gehouden veiling van een huis met tum en uitweg, is kooper gewordeu de heer P. de Visser alhier, voor f 2900,—. Hoogste barometerstand 769.1 te Neufahrwasser. Laagcte barometerstand 757.9 te Stensele. Verwachting tot den avond van 29 dezer: Zwakke tot matige oostelijke tot noordoostelijke wind, helder tot half— bewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, warm. MIDDELBURG, 28 Mei 1924. Op de graanmarkt was geen aanvoer en daardoor géén noteeriug Boter f 0,85, part. prijs f 0,95. Eieren 1 5,part. prijs f 6. J j5tï t V Veiling van 27 Mei 1924. Aardappelen f 5,30 a f 9, Wage- naarsbponen f 59, Postelein f 16, Alles per 100 K.G. Kropsla t 1,40 a f 2, Koolplanten f 0,04 a f 0,20. Alles per 100 stuks. Rammenas f 2,60, Rhabar- ber f 2 a f 2,10, Selderij f 8,10, Sja lotten f5,20. Alles per 100 bos. Ho ning f 0,60 per flacon. Jonge hanen f 0,42 per stuk. Juni. 2 s Heerenhoek, inspan, Beth. 3 Goes, heerenhuis, tuin, bouwterrein en schuur te Kloe tinge, van Dissel. 4 Wemeldinge, vrachtnjdersi en stab houdersiinspan, van Dissel. 5 Baarland, inventaris Slot, Neervoort. 5 Goes, inspan, Pilaar. 6 Kapelle, woonhuis met schuur, koets huis, boomgaarden en bouwland, van Dissel. 6 Kapalle, woonhuis en erf, v. Dissel. 18 Nieuwdorp, inboedel, Pilaar. 19 Wolphaartsdijk, woonhuizen euerven, Pilaar. 20 Wissenkerke, woonhuis met Bchuur en ert, Pilaar. 20 Wissenkerke, bouwi en weilanden, Pilaar. 20 Oudelaude, holsteedje met boomgaard tuin, erf en bouwland, van Dissel. Juli Wissenkerke, kap. Landbouwers- inspan en veldvruchten, Markusse. Wolfertsdijk, Kapitale bolstede met boomgaard, bouwi en weilanden, Vau Dissel. Mei. 2329 Witte Bioscoop, Watt eu i/s Watt. 28 en 29 Witte Bioscoop, Tot het biti tere einde. 29 Bioscoop Schuttelshof, De Duiki bootikapitein; Lieide en poëzie. Schuttershof, Groot Russisch Boiai laika Orkest. Juni. 2 Schuttershof» Alg. ledenvergadering Ooöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zeei land". 7, 8.en 9, Biosooop Schuttershof, Judith ot Schoppenaas en Jet Verschure. 16—24 Schuttershof, Njjtengo Mei. 30 Goes, woonhuis met glast en schilden werjc O. van Maris. «~,y (Ook bij gedeelten) Adres; Notaris v. DISSEL, Goes.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3