Landbouw, Veeteelt en Visscherij. School en Kerk. Uit de Pers. STADSNIEUWS Pro vineie-N ieuw 8. Spoit. Rechtszaken. Staten-Generaal. Ie. in beginsel a*n een eventueele wetswijziging in dien zin hare goed keuring te hechten 2e. om, ten einde stagnatie in den dienst te voorkomen en waar de oogen- blikkelijke behoefte zulks onvermijde lijk maakt, bij uitzondering en op ver zoek van den minister van financiën van het bepaalde in art. 32a harer instructie af te wijken. Bij eventueele tot de Rekenkamer te richten aanvragen tot geldverstrek- king moet daarom worden aangetoond welke omstandigheden noodzaken om over meer dan */ij 'e beschikken. De verlaging van de salarissen van het rijkspersoneel. De Tijd meldt, dat de Algemeeue Roomsch-Katholieke ambtenaarsvereeni- ging met 3403 tegen 60 stemmen be sloten heeft tot het voeren van een geding tegen den staat terzake van de salarisverlaging. Tweede Kamer. De heer A. H. van der Hoeven, die gekozen is verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de vacature-Hugenholtz, zal die be noeming niet aannemen. Beperking van Koninklijke besluiten. Door de regeering is met instemming van de Koningin een regeling getroffen, waardoor een belangrijke vereenvoudi ging in de rijksadministratie mogelijk wordt. Tal van aangelegenheden, die, hoewel zulks op grond van wettelijke bepalin gen niet strikt gevorderd wordt, tot nu toe bjj Kon. besluit haar beslag kregen, zullen voortaan direct bjj be« schikking van den minister, wiens departement zulks aangaat, geregeld worden, waardoor vaak voor weinig belangrijke kwesties aan de uitvaardi ging van Kon. besluiten verbonden administratieve omslag vermeden en de vooral bjj het Kabinet der Koningin in den lateren tijd meermalen voor komende arbeidsoverlading lot meer bescheiden verhouding wordt terug gebracht. Standplaatsaftrek. Naar het Vad. verneemt, zal bij de nieuwe salarisregeling voor de rijks ambtenaren-werklieden, welke thans in voorbereiding is, en welke ook zal gelden voor het lager personeel der I.T.T., de standplaatsaftrek geheel verdwijnen, daar voor elke gemeente een afzonderlijke loonregeling getroffen zal worden. Keuren van varkens De heer Braat heeft aan den mi nister van arbeid, nijverheid en handel gevraagd Is het Z. Ex. bekend, dat in vele plaatsen 't keuren van geslachte var kens drie gulden per stuk kost Dat vele varkens daarna, aan groote stukken gesneden, naar andere plaatsen ver voerd worden, waar herkeuringskosten be taald moeten worden, hetwelk in enkele plaatsen zelfs 5 cent per K.G. bedraagt Zoodat daar op zoo een varken van 150 Kg. geslacht gewicht 7 ct. per Kg. keuringskosten te betalen is wat op de thans bestaande prijzen op 11 a 12J pet. der waarde komt te staan. Acht Z. Ex. 't niet in 't belang van producent en consument, dat die kosten beperkt worden Is Z. Ex. bereid maatregelen hier voor te nemen Rupsenplaag. Men schrijft uit Tholen aan de „Midd. Cn." Dezer dagen vertoonde zich plotse ling een zeer ernstige rupsenplaag in de kruisbessen binnen enkele dagen staan tal van struiken zonder blad. Men tracht door allerlei middelen het kwaad te bestrijden. Zoo zagen w|j een groot aantal struiken met kalk bestrooid, ook met roet, terwijl anderen weer de de Bordeausche of Californische pap gebruiken om te besproeien. In elk geval kan in groote tuinen, waar voor den handel straks moet geplukt worden, de plaag zeer nadeelig zijn. Korte preeken bij warm weer. De predikant Louis G. Buchanan heeft aan de deur van zjjn kerk in Itedeliffe-gardens, South Kensington S, W. een schrijven bevestigd, waarin wordt medegedeeld, dat hjj met warm weer slechts kort zal preeken. Daar hij meeat, dat de menschen in den zomer graag nog een eindje om loopen, be kort hjj den geheelen dienst. Zijn preek zal niet langer duren dan een kwartier en zal een oaderwerp behan delen dat in overeenstemming is met het seizoen. De Jenever-accijns. Het Vad. schrijft over den hoogen jenever-accijns Wie er in slaagt 10 liter jenever uit België per dag over onze grens te brengen, maakt een dagloon, als men zooiets ten minste loon wil noemen, van 16 d 17 gulden. En aan de Duit- sche grens is ook de fraude in vollen gang. Mei kan er zeker van zijn, dat bij onze naburen een goed deel van de grensbevolking van die smokkelarij leeft, en dat dit geschiedt door eene voortreffelijk in elkaar gezette organi satie, die hier hare geregelde afnemers heeft, alles ten nadeele van onze schat kist. Zoodra als er met smokkelen te veel winst gemaakt wordt, ontziet men niets meer. De Hr. Simon Maas, deskundige op dit gebied, sprak als zijn meening uit, dat slechts van 60 pet. van den ster ken drank, die in Nederland geconsu meerd wordt, accijns wordt betaald. Het Handelsblad, dat in zijn num mer van 19 Mei in zijn hoofdartikel „Verontrustende Cijfers* de vermin dering van de opbrengst van den drankaccijns bespreekt, geeft den raad den accijns zoover te verlagen, dat de prikkel tot frande grootendeels zal vervallen, b.v. van f 3,30 tot f 2,20 per liter. En het rekent voor, dat als inderdaad over de 100 pet. van hst geconsumeerde f 2,20 per liter ont vangen wordt, de Staat nog heel wat meer zal innen dan met zijn f 3,30 van de 60 pet. van het geconsu meerde. Het a.s. Koninklijk bezoek. Aan een circulaire van het Dag. Bestuur aan het Hoofd-Comité, voor hel Koninklijk bezoek in Augustus a.s. ontleenen wij het volgende Het Dagelijksch Bestuur heeft reeds aanvaard een zeer gewaardeerd aanbod van de ver. tot Bev. van Vreemdel. Verkeer op Zuid- en Noord-Beveland, alhier, om op den dag, dat H.M. de Koningin onze stad zal bezoeken, een ringrijderij te houden, waarbij aan Hare Majesteit zal worden verzocht, den prijswinners zelf den zilveren wisseltieker uit te reiken verder zal dezelfde ver- eeniging zorgen voor de uitvoering van Oud-Zeeuwsche reiendansen op de Groote Markt, ten tijde dat onze Ko ningin op het Stadhuis vertoeftde uitvoering hiervan geschiedt onder leiding van den heer Houtekamer. Een en ander geschiedt onder leiding van de Ver. tot Bev. van Vreemdel. Verkeer, doch onder verantwoordelijk heid van ons Hoofdcomité, dat der halve ook aansprakelijk is, voor de kosten hieraan verbonden. Bij beide uitvoeringen behoort natuur lijk muziek. Het Dagelijksch Bestuur heeft ge meend, den geheelen dag tot een feest dag te moeten maken, en werd het volgende voorloopige programma vast gesteld 8 uur v.m.Koraalmuziek op den Raadhuistoren 9.30 uurRondgang van turners door de stad met muziek 10 uur Groote turnoefeningen door den Turnkring Zuid- en Noord-Beveland van het K.N.G.V. 12.30 n.m.Rondgang door de stad van de deelnemende paren aan de Ring rijderij 1.80 uui Aanvang der Ringrjjderij (vermoedelijk in de Wilhelminastraat of op het Rimmelandplein) Tusschen 5 en 6 uur: Aankomst van het Koninklijk gezin Klokluiden op het Raadhuisbe groeting bijwoning ringrijderij en uitreiken wissel bekerrit van Hare Majesteit door de stadbezoek Stad huis reieudans op de Groote Markt vertrek van het Koninklijk gezin 's Avonds van 810 uur Concert op de Groote Markt 10 uur Vuurwerk Ter toelichting diene nog, dat van wege den turnkring Noord- en Zuid- Beveland van het Kon. Ned. Gymn. Verbond reeds voorloopige toezegging is verkregen voor de turnuitvoering op één der marktpleinen en dat, wat het vuurwerk betreft, de uitvoering hier van af zal hangen van de inkomsten uit de Buurtvereenigingen. De kosten van een en ander worden op f 1500 geraamd. Het Hoofdcomité zal trachten de benoodigde financiën zooveel mogelijk te vinden in bijdragen van de Buurt vereenigingen en eventueele collecten. Voor een eventueel te kort zal subsidie aan de Gemeente Goes worden ge vraagd. Thans is niet de bedoeling in alle buurten wat te organiseeren, te ver sieren, enz. Ten slotte doet het Dag. Bestuur een beroep op eendrachtige samenwer king der buurtvereenigingen. Veemarkt. Ter veemarkt van 27 Mei 1924 waren aangevoerd 87 biggen en 1 loopvarken. Zuid-Bev. a Capella-Koor. Aan een verslag in de Vliss, Courant van een concert van bovengen. Koor in het Grand-Hotel „Britannia", ter gelegenheid van het bezoek van een aantal Engelsche journalisten, ontleenen we het volgende „Bij menigeen komt steeds de gedachte aan en de vergelijking met de Wog- nummers naar voren. Er is ook veel in dit kleine koor, dat doet denken aan het werk van wijlem Willem Saai. De h capella zang, de pianissimo's, de begeleidende bromstemmen werken sug gestief en het Goesche koor is psycho logisch zoo ver, dat het bij de massa geen kwaad meet kan doen. De directeur, de heer Tamminga, heeft meer dan gewonen aanleg en weet zijn koorleden te leeren zingen. Er kan in de toekomst nog veel van deze zangers genoten worden en derge lijke a capella koren behooren tot de uitzonderingen. Het geestdriftige hand geklap van het internationaal bezoek heeft duidelijk bewezen, hoe het zeer druk bezochte concert bevallen is.". Oudelande. Vrijdagavond, hield naar de Z. meldt de afd van het „Groene Kruis" een buitengewone alg. verga dering, welke door slechts 28 van de 181 leden werd bijgewoond. Wegens vertrek uit deze gemeente van den secretaris der afd. dhr. C. v. d. Velde Cz., werd als bestuurlid gekozen dhr. A, Wirtz. De reeds te 's Heerenhoek woonachtihe afgetreden secretaris, dhr. v, d. Velde, had zich de moeite ge troost aanwezig te zijn om een lezing te houden overIets over wijkverple ging. Spr, zeide maar leek te 2iju doch wilde toch de vraaB stellen Waar moeten onze zieken verpleegd worden Gewoonlijk is daarop het antwoordwaar de zieke de meeste kans van genezen heeft. Spr. gelooft niet, dat dit het juiste antwoord is, want er is ook een zedelijke en gees telijke zijde aan de verpleging hij gelooft, dat als het kan en mag thuis verpleegd te worden, dit de voorkeur heeft, maar dan moeten we ook onzen zieken alles kitunen geven wat ze noo- dig hebben, 't Lijkt een illusie de huis- verpleging, doch deskundige verpleging, kunnen we, dank zij de wijkverpleging, ook thuis hebben. Hoe kunnen we een wijkverpleging thuis krijgen Ja het kost geld; voor onze vereen, f 365, Als ieder in dit dorp doet wat hij kan dan kan het best. Hoe Btaan de doc toren tegenovsr wijkverpleging Spr. had verschillende gegevens waaruit het voor en tegen bleek. Spr. eindigde met eerbied voor de geneesheeren en hulde aan de wijkverpleging. Nu kwam aan de orde voorstel van een lid der wijkverpleging „contributiewijziging". Verschillende klanken (w.o. wanklan ken) werden vernomen, waarna de voorz. wijselijk de vergadering sloot, nadat hjj te kennen had gegeven dat het be stuur zou trachten verder deze zaak op te lossen. Waatdc. In de Maandag gehouden poldervergaderiug werden uitgebracht 24 stemmen. Besloten werd tot ver koop voor afbraak van de opzichters- woning. De rekening 1923/24 werd vastge steld op f 12674,064 uitg-, f 15640,46 ontv.goed slot f 2966,394- De begrooting 1924/25 werd vast gesteld op f 14205,88' in uitgaven en inkomsten. Het dijkgeschot werd ge bracht van f 10 op f 8 per H.A. Ierseke. Maandagavond vergaderde onder voorzitterschap van ds. G. Th. van Beusekom de vereeniging Chr. wijkverpleging. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een nadeelig saldo van plm. f 20 was. Herkozen als bestuursleden de heeren P. Bustraan en A. Mol. Gekozen vaca- ture-Eckhardt de heer P. de Koeijer. De minister van financiën die Woensdagmorgen per „Sphinx" een bezoek zal brengen aan Ierseke zal alsdan in audiëntie oitvangen een zes tal heeren oesterkweekers om de be langen van de oeslercultuur te be spreken. De Coop. Ver. Centraal Oester bureau benoemde daartoe de heeren P. de Jong, Joz. de Koeyer Sr. en C. Hartoog,. Wissenkerke. Op de voordracht voor secretaris alhier zijü geplaatst de heerenno. 1. N. D. van der Heijde, ambtenaar ter secretarie alhier, no. 2. L. W. C. Vink, ambtenaar ter secre tarie te Almelo. Middelburg. Dinsdagmiddag is de Tweede Nijverheidstentoonstelling door burgemeester Tak geopend. Colijnsplaat. Maandag had de vrouw van dhr, 8, alhier, toen ze even bij haar buren een boodschap gedaan had, het ongeluk te vallen met het noodlottig gevolg, dat ze een arm brak. Geneeskundige hulp werd verleend door Dr. Maas alhier. 's Heer Arendskerke. In de Maan dag 1.1. gehouden raadsvergadering, die door 10 leden en den secretaris werd bijgewoond en waarin de heer Oudkerk zonder kennisgeving afwezig was, werd het gemeenteverslag over 1923 aange boden. Verder werd besloten van W. Welleman te Nieuwdorp tegen een huurprijs van t 10 per jaar te huren een stukje weiland, gelegen te Nieuw dorp, ter grootte van 32 M2,, ten einde dit te bezigen voor verzamel plaats van haardasch en vuilnis. Vastgesteld werd het kohier voor de hondenbelasting, waarop voorkomen 132 aanslagen tot een totaal be drag van f 746. Het percentage voor de gemeentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1924/1925 werd vastgesteld op 1.20. In de verorde ning op de heffing van leges ter secre tarie werd een wijziging aangebracht en bepaald, dat voor een afschrift van de kiezerslijst een recl.t verschuldigd zal zijn van f 20 en voor een uittrek sel dezer lijst f 10. Verder dat voor afgifte van jachtakten in art. 15 onder a, b, c en d der jachtwet 1923 zal moeten worden betaald respectievelijk f7,50, f6, f2,50 en fl leges. In de begrooting der gemeente als mede in die van het Groot Armbestuur van 's Heer Hendrikskinderen over het dienstjaar 1928 werden eenige wijzi gingen aangebracht, terwijl ten slotte werd besloten een verzoek van dhr. W. Sturm alhier tot aankoop van het brandspuithuis naar B. en W. te renvoyeeren, teneinde den Raad in de volgende vergadering daaromtrent te dienen van advies. Bij de rondvraag informeert de heer Sandee naar de grasetting van den toegangsweg van het station Noord- Kraaijert, waarop de voorzitter zegt, dat in dezen op dit oogenblik geen beslissing kan worden genomen. De heer Vermue vestigt de aandacht op den last, die wordt veroorzaakt door het dikwijls langdurig verblijf van woonwagens aan den Postweg in de nabijheid van zijn hofstede. De voor zitter zegt hieraan zijn aandacht te zullen wijden en door scherper politie toezicht te zullen trachten hierin ver andering te brengen. De heer Schipper wijst op de on billijkheid dat voor te verrichten straat werk in deze gemeente worden geno men straatmakers uit Goes, terwijl toch in de gemeente 's Heer Arends kerke zelf ean straatmaker is geves tigd. De voorzitter zegt, dat de te 's Heer Arendskerke wonende straat maker niet wordt voorbijgegaan en verleden jaar door dezen op Nieuwdorp nog straatwerk is verricht. Ook in 't vervolg zal hem wederom de gelegenheid worden aangeboden werk voor de gemeente te leveren. Hierna sluiting. Hunswcert. Het motorschip „De Tijd zal 't leeren", schipper v. Bekkum, geladen met stroo van Hoofdplaat naar Ouwerkerk a.d. IJsel, voer Dinsdag nacht op den Westhavendam omhoog en bleef over ebbe zitten, terwjjl met het scheef vallen van het schip een groot gedeelte van den deklast overboord viel en de Schelde op dreef. De inmiddels ter hulp geroepen sleepboot „Afina" is het mogen gelukken den motor vlot te sleepen en in de vluchthaven alhier te brengen, waar bleek, dat liet schip een groot gat in het vlak had wat met nood- reparatie zal gedicht worden. Dhr. N. P. Kruithof alhier is op het Dinsdag te 's Gravenhage ge houden examen voor stuurman ge slaagd voor Sen stuurman der Koop vaardij, groote vaart. De sleepboot „Willem 4" met vier sleepschepen op sleeptouw kreeg op de Westerschelde machinebreuk en is de boot met de sleepbooten door de sleepboot „Transporto 3" naar Dor drecht gebracht. Voetbal. Bij de Olympische spelen te Parijs heeft Nederland met 60 van Roe menië gewonnen. Kantongerecht Goes. Door den Kantanrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Overtreding leerplichtwetJ. I. K. te Wissenkerke tot f 5 s. 5 d,, le herh. J. J. d. P. te Goes tot f 2 s. 2 d., 2e herh. C. G. te Colijnsplaat voorwaardelijk 1 d. h. Trekdier onbeheerd laten slaan C. K. te Kloetinge tot f 3 s. 3 d. Overtreding paardenwetJ'. A., P. v. t. W„ te Baarland, P. A. te Nisse, ieder tot f 10 s. 10 d„ C. v. H. te Krabbendijke tot f 1 s. 1 d. Met motor rijden over klinkerpad J. M. te 's Heereuhoek tot f 5 s. 1 w. t.sch. Paard buiten noodzaak over rijwiel pad leiden C. A. d. Z. le Wemeidinge tot f 3 s. 3. Met auto rijden zonder voorzien te zijn van letter en nummer: J. J. O. te Goes tot f 3 s. 3 d. Dronkenschap J. L. W. te Kort- gene tot f 10 s. 10 d. b., H. S. te Hansweert tot 3 d. h. 's Avonds fietsen zonder lichtP. v. K., J. d. P. beiden te Goes, J. A. M. te Kortgene, C. H. te Wissoukerke, J. V., A. P. V., J. d. W., allen te Colijnsplaat, A. d. D. te 'sHeer Abts- kerke, T. O. te Kapelle, M. d. J. al daar, A. W. te Hansweert, C, v. H. te Oudelande, ieder tot f 3 s. 8. d. De vergeten zwerver te Baarn. Door het O. M. is voor de recht bank te Utrecht wegens nalatigheid 1 maand hechtenis geëischt tegen W. H-, agent van politie te Baarn. Het onderzoek der deskundigen had uitgemaakt dat de zwerver P. Richter met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid gestorven was aan uit putting door volkomen gemis aan drank en spijs. Zooals bekend was verzuimd dezen zwerver die door de politie in een der cellen van het gebouw voor nachtver- blijvers te Baarn was opgesloten, te ccntröleeren. Gebleken is dat volgeus Instructie beklaagde het nachtregister, waarin de zwerver stond aangeteekend, had moeten inzien. Nu was het in Baarn gewoonte dat bijzonderheden ook op de lei ver meld werden en mondeling overgegeven. Bij het overnemen der wacht was even wel niets op de lei gemeld en werd aan bekl. niets meegedeeld. Hij meende daardoor dat er ook geen bijzonder heden waren en verzuimde toen het nachtregister in te zien. Mr. Schretlen, de verdediger, wees er allereerst op, dat bij deze betreu renswaardige zaak aller aandacht ge richt is op het hoogste politiegezag. Dit gezag heeft zich weer beroepen op ondergeschikten. Opvallend noemde hij het, dat in de gemeente Baarn niet bestaat een voldoende ambtsinstructie voor de politie, gelijk de Gemeentewet dit voorschrijft. De instructie, die men in Baarn kent, is vele jaren oud en bevat allerlei onbeduidende voorschrif ten. Dit maakt voor de rechtbank een beoordeeling over deze zaak hoogst moeilijk. Het vicieuse in deze zaak is gebleken het stelsel te zijn, het stelsel, dat absoluut onvoldoende is gebleken, en dat zelfs geen controle inhield op insluiting en weder loslaten van arres tanten. Zelfs een instructie voor den inspecteur van politie ontbrak. Deze inspecteur deed zelden of nooit nacht dienst. Van dat foutieve stelsel moet dezen bekl. het slachtoffer worden. Niet deze beklaagde is de schuldige, maar zjj, die dit stelsel hebben ont worpen en daarvan de dragers zijn geweest, zijn schuldig. De politie-agent, die dezen zwerver heeft ingesloten, is zeer nalatig geweest. De beambte heeft niet gefouilleerd, de insluiting niet op de lei gezet, geen mondelinge overgave gedaan en zich verder ook niet meer over den man bekommerd. De hoofdagent en de inspecteur hebben verder niets gecon troleerd, alles het gevolg van onvol doende reglementen. Bekl. is dus aller minst de alleen-schuldige. Ten hoogste zou hier ten laste kunnen zijn gelegd „mede-schuldigheid". Het alléén-schul dig zijn zal de officier van justitie hier nooit kunnen bewijzen en dat heeft hjj dan ook niet gedaan. Pleiter wees er nog op, dat bekl. ongeveer 18 jaar op uitnemende wijze als politieman dienst heeft gedaan en hij voor zijn dienstvervulling hoog Btait aangeschreven. Ten slotte concludeerde pleiter tot vrijspraak. TWEEDE KAMER. Over het wetsontwerp tot het ver- leenen van kasvoorschotten aan de Kon. Hollandsche Lloyd bleken de meeningen Dinsdag in de Kamer verdeeld. Som mige leden achtten het een gunstig voorteeken dat het in 1908 verleende rijksvoorschot later geheel is terugbe taald, anderen vonden een vergelijking toepasselijk met iemand, die met rjjks- hulp over de kinderjaren is heenge- komen en er daarna maar op los heeft gefuifd. Tegen het wetsontwerp was o.a. de heer Braatdie klaagde dat aan den landbouw subsidies worden onthouden, en die de trotsche Amsterdamscbe onder neming tegenover den armen zandboer stelde. Met dezen spreker riep ook dhr. Stulemevjer (r.k.) uit„als alle instel lingen, die kasgeld noodig hebben, door de regeering moesten worden geholpen,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2