Binnenland. School en Kerk Rechtszaken. Pro vineie-N ieuw 8. aangenomen, waarin zij de toetreding van de Ver. Staten tot het permanente hof van internationaal recht in Den Haag steunt. Emigratie Centrale Holland. De directie der Emigratie Centrale Holland maakt bekend, dat het vol gens de berichten van haar vertegen» woordiging in Canada voorloopig alleen gewenscht is, dat geoefenden of vak lieden op land- of tuinbouwgebied daarheen emigreeren. Zij die zich of direct naar de stad begeven of later daarheen gaan, omdat hel landleven hun niet bevalt, zullen slechts het aantal werkloozeu vermeer deren tot eigen nadeel en tot dat van de gemeenschap. Zoo schrijft een der correspondenten, dat in de stad zqner inwoning meer dan 10.000 werkloozen zijn, terwijl er op het land gebrek is aan vakkundige krachten. De omgaande rechter. De Res. bode schrijft Naar wij vernemen, krijgt het stel sel van den omgaanden rechter de overhand. Zooals men weet, was er een voorstel, om der Kantongerech ten op te heffen. Onlangs hebben we een stelsel bepleit van den judex ain- bulansde kantongerechten zouden blijven waar ze zijn, alleen zouden, voor zoover het de kleinere kantons betreft, twee of drie kantons door één rechter bediend worden. Inmiddels heb ben tal van gemeenten, op het voor beeld van Heusden, geadresseerd tot behoud van haar kantongerecht, subsi diair voor den reizenden rechter. Naar ons nu ter oore kwam, is ook de minister voor dit stelsel gewonnen, evenals trouwens, zooals we vroeger reeds berichtten, vele Kamerleden voor den omgaanden rechter veel meer voelen dan voor afschaffing der kantons. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 Mei in Nederland uitgesproken 80 faillissementen tegen 64 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Mei 1924 1829 faillissementen tegenover 1604 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Nederland's oeconomische ondergang. In een artikel in de N. R. Crt. betoogt mr. R. A. Fockema, dat een der oorzaken van den dreigenden oeco- nomischen ondergang van Nederland gelegeu is in de hooge loonen voor arbeiders bij publieke lichamen. Zoolang als de overheidsbedrijven betalen oneconomische loonen, zal de ontwikkeling van handel en industrie worden tegengewerkt en zal de werk loosheid voortduren. Een en ander tot voorbeeld. In de zandstreken van Overijsel en Drente zijn de loonen voor landarbeiders in vasten dienst f 10 a f 15 per week. Een wegwerker in dienst van het rijk ontvangt f 1700 per jaar en heeft dan een veel korter arbeidsdag dan zijn collega landarbeider. De loonen voor arbeiders in dienst der provincie Noord-Holland bedragen naar mij wordt gemeld ongeveer f 40 per week. Voor gelijksoortigen arbeid in dienst van particulieren wordt betaald ongeveer f 22. De gemeente Hilversum betaalt aan ongeschoolde arbeiders 59 cent per uur, ongeveer f 28 per week Baarn f30.50, Enschedé f31 per week, bij 41 uur werken, aan arbeiders zonder vakkennis,terwjjl de industrie f22 h f 27 betaalt bij 48 uur werktijd, en dit aan bekwame vakmannen. Boeren knechten aldaar ontvangen f 18 a f 22 bij 50 a 55 uur werken. Door het hoogst noodlottig gedrag van de overheid wordt de voor het scheppen van arbeid onontbeerlijke kapitaalvorming tegengehouden en wor den de lager bezoldigde arbeiders in particulieren dienst genoodzaakt een deel van hun dikwijls zuur verdiende penningen naar den ontvanger te bren gen ten bate van hun hooger bezoldigde collega's in overheidsdienst. Het is de [overheid, die door plichts verzuim de werkloosheid door dit alles bevordert. De overheid wekt desbewust hoogst noodlottige valsche voorstel lingen bij de arbeiders. De overheid geniet nog steeds een thans helaas dikwijls onverdiend v< rtrouwen. In ruimen kring gaat men dus het overheidsloon als het passende loon beschouwen. Door de gewekte valsche voorstelling wordt een zeer begrijpelijke ontevredenheid gekweekt, brengt men de menschen tot het stellen van onvervulbare eischen. De verhou ding tusschen werkgevers en werk nemers wordt door de overheid kunst matig verstoord. Steun big werkloosheid. De minister van Binnenlaidsche Zaken heeft, naar de „Tel." verneemt, aan een aantal gemeentebesturen een circulaire gezonden betreffende de steun- verleening aan werkloozen, waarin er op wordt gewezen, dat de steunregeling te veel als algemeene regeling wordt beschouwd, in plaats van dat elk geval op zichzelf wordt beoordeeld. De be ginselen van een goede steunverleening eischen, zegt de minister, dat onder steuning slechts wordt verleend aan hen, die zich het noodzakelijk levens onderhoud niet kunnen verschaffen en dat slechts in zoodanige mate steun wordt toegekend als met het oog op de Jiehoeften en de omstandigheden van den ondersteunde noodzakelijk moet worden geacht. Hieruit volgt, dat ook met de in komsten van het betrokken gezin voor de werkloosheid rekening moet worden gehouden, en indien die inkomsten daartoe aanleiding geven, moet een wachttijd worden vastgesteld, welken de werklooze moet doormaken, alvorens hem steun wordt toegekend. Verder mogen alleen worden ondersteund valide arbeiders en moet voor ondersteuning aan beroepswerkloozen worden gewaakt. De leeftijdsgrens, waarbij nog steun wordt verleend, is nu verlaagd van 69 tot 65 jaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij de vaststelling van den steun rekening moet worden ge houden met de loondalingen in het bedrjjf, waartoe de ondersteunden be- hooren. De uitkeeringen mogen n.l. een zeker percentage van het loon niet overschrijden. Tot nu toe was bepaald, dat geen steun mocht worden verleend, aan hen, die weigerden werk te aan vaarden, waarvoor een behoorlijk loon werd aangeboden. De minister heeft thans echter vastgesteld, dat de onder steunden alle werk moeten aanvaarden. Het conflict in de textielnijverheid. Men meldt uit Enschedé, dat de fabrieken Transvaal en Oostburg van de firma van Heek en Co. Maandag morgen weer beginnen te werken. Naar aanleiding van een uiting van den heer Rengelink op de deze week gehouden meeting, waarin hij betoogde, dat er z. i. bij de fabrikanten nog heel wat te bereiken is, heeft de commissie ad hoe uit de Fabrikantenvereenigingen in Tubantia medegedeeld, dat, wat er ook gebeure, de fabrikanten niet verder zullen gaan dan het voorstel-van Yssel- steyn. De wijziging der onderwijswetten. De besparing bij doorvoering van de voorgestelde wijziging van art. 28 der 1. o. wet (vergoeding van 1 onderwij zer per 48 leerlingen) en de voorge nomen salarisverlaging der onderwijzers zal bedragen ruim f29 millioen. De minister kan de bezwaren tegen de wijzigingen aangevoerd, ook wat betreft de toelating van assistenten, niet deelen en wijst op de noodzake lijkheid van bezuiniging. Voorts moet de minister om de noodzakelijke bezuiniging te verkrijgen, vasthouden aan het voornemen om voorshands tot een zesjarigen leerplicht terug te keeren. Men vergete niet, dat, nu het zevende leerjaar gehandhaafd wordt, en daar, waar het nog niet bestaat met 1 Januari 1925 moet zijn ingevoerd, in de practijk in vele gevallen, een zevenjarige leer plicht aanwezig zal zijn. Wanneer een kind op 5J jarigen leeftijd op school gekomen, na regelmatigen overgang op 11£ jarigen leeftijd de zesde klasse heeft doorloopen, is het nog niet vrij van den leerplicht, en zal het verplicht zijn, indien het tot de zevende klasse wordt bevorderd, deze klasse, waarin het 12 jaar wordf, af te loopen. Bedankt voor Ridderkerk door J. Vreugdenhil te Boresele. Te Bergei (N. H.) is overleden pastoor J. F. B. van Delft, die 28 Jan. 1847 te Goes werd geboren. Hij was kapelaan te Zierikzee van 18721883 en legde in 1917 zjjn ambt als pastoor te Bergen neer. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 23 Mei 1924 werd de volgend zaak behandeld. J. W., 27 j., commissionair te Krui- ningen werd beklaagd dat hij op 20 April 1924 aldaar heeft weggenomen een hoeveelheid paling toebehoorende aan Ph. Nieuwenhuize. Eisch f 25 of 25 d. hecht. Uitspraak f 15 of 15 d, hecht. Arrondissement8 Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 Mei 1924. De volgende zaak werd behandeld Tegen L. de J., 51 jaar, landbouwer te Wolfaartsdijk, werd wegens het aan zijn schuld te wijten zijn dat op 26 Febr. 1924, toen hij od den weg reed nabij 's Heer Arendskerke met een snelheid van 30 a 40 E.M. zjjn auto mobiel reed tegen de handkar van J. van Zweeden, welke van die kar een duw kreeg, tengevolge waarvan hij 2 ribben heeft gebroken. Geëisch 1 maand hechtenis. Zierikzee. Donderdag herdacht de Zeeuwsche Brandwaarborg-Mij. van 1824 haar honderdjarig bestaan, bij welke gelegenheid zij reoipiëerde in het „Hotel van Oppen*, waar de burge meester, verscheidene bestuurderen van hier gevestigde bankinstellingen en van diverse Corporaties de directie en commissarissen kwamen gelukwenschen. Des namiddags had in de sociëteit „De Vereeniging» een lunch plaats, waaraan, behalve directie en commis sarissen, ook de verschillende mede werkers der Maatschappij deelnamen. (Z. Nbld.) Colijnspluat. Vrijdag werd ten ge meentehuize alhier een algemeene ver gadering van Inhelanden van den polder Oud-Noordbeveland gehouden, waarop alle 46 stembevoegde ingelanden tegenwoordig of vertegenwoordigd waren. Ingekomen was een verzoek van den heer P. Tazelaar Nz. om eervol ontslag als ontvanger-griffier wegens hoogen leeftijd. Dit ontslag werd hem op de meest eervolle wijze verleend tegen 1 Juni 1924. In welgekozen bewoordingen schetste de dijkgraaf wat de heer P. Tazelaar gedurende een lange reeks van jaren voor den polder, eerst als dijkgraaf en later als ontvanger-grif fier is geweest. Van de weegbrug „Oesterput" was een verzoek ingekomen om het octrooi- geld der suikerbieten te brengen van 15 cent op 10 cent per 1000 K.G. Met algemeene stemmen werd dit ver zoek van de hand gewezen. Het voorstel van het bestuur om L. Janse wegens vergevorderden leeftijd en ongeschiktheid tot werken niet meer in dienst te nemen, onder toekenning van een gratificatie uit de polderkas van f 2,50 per week, werd met algemeene stemmen aangenomen. Mede werd aangenomen het bestuurs voorstel om in den loop des jaars een geldleening aan te gaan groot f 10.000 ter voorziening in kasgeld. Verder werd aangenomen het be stuursvoorstel tot het verkrijgen van machtiging om te zijner tijd mede te werken tot het roveeren van de hypo theek door den aftredeuden ontvanger griffier ter verzekering van zijn borg tocht gesteld. De instructie voor den te benoemen ontvanger-griffier werd hierna vastge steld; zijn borgtocht bepaald op f 18000, zijn salaris bleef bepaald op f 1000 '8 jaars. Uit de rekening bleek, dat de ont vangsten over 1923/'24 bedroegen f 78259,61 V»; de uitgaven f 56376,35j; zoodat meer is ontvangen dan uitge geven f 21883,26. De begrooting dienst 1924/'25 werd vastgest. met eindcijfers van f 96383,66, waarin begrepen een post voor onvoor zien vau f 16658,66. Tot ontvanger-griffier werd benoemd dhr. I. P. v/d Weele alhier, gezworen des polders, met 26 stemmen. Op den heer J. Oele te Wemeldinge werden 6, op dhr. Joh. van Dis alhier 12 st. uitgebracht. Op de aanbevelingslijst voor de be noeming van een dijkgraaf, wegens periodieke aftreding van dhr. A. J. Ridder, werden geplaatstle. A. J. Ridder, 2e. N. M. Tazelaar en 3e. J. F. Dees, Op de aanbevelingslijst voor de be noeming van een gezworen, wegens periodieke aftreding van dhr. G. N. C. Israël, werden geplaatstle. G. N. C. Israël2e. N. M. Tazelaar, 3e. A. Kole Cz. Kapalle. Vrijdagavond bracht het Ned. Herv. Kerkelijke Zangkoor alhier dat uit bijna 60 leden bestaat, aan zijn voorz. dhr. C. v. d. Vliet een serenade ter gelegenheid van zijn huwe lijk. Er werden enkele toepasselijke lie deren gezongen onder leiding van den directeur dhr. H. Wolzak uit Goea, die woorden van waardeering namens dit koor uitte eu dhr. v. d. Vliet geluk wenschte met dezen dag. Een der zangeressen bood de bruid een fraai bouquet bloemen aan. SchOre. Vrijdagavond kwam de U-jarige M. de Pree zoodanig te val len, door het spelen met een voetbal, dat hjj daardoor zjjn rechterarm brak. Heelkundige hulp werd verleend door dr. Kolf van Oosterwijk te Kruiningen. Waarde. Alhier werden Zaterdag avond uit de Wester-Schelde opgevischt eenige voorwerpen afkomstig van een vaartuig, o.a. een linnen zeil, gemerkt B 38 met gaffel en giek, roer met arm, hoosvat, haak enz. terwijl later in den avond nog eenige wrakstukken, blijkbaar afkomstig van een vaartuig, werden opgehaald. Vermoedelijk is tijdens of na den harden wind, bij hooge zeeën van dien namiddag het een of ander ranke vaar tuig omgekomeD. Van het een en ander is aangifte gedaan aan den burgemees ter. (Zie Hansweert). Rllland-Bath. In de algemeene ver gadering van de kolenverseniging „De Vrijheid", waarbij 19 leden aanwezig waren, werden gekozen de heeren W. Griep met 15 stemmen, A. A. Mol met 14 stemmen, J. van Houte met 12 stemmen. Tot nieuwe leden werden aangenomen de heeren A. Goeree, Z. v. d. Velde, A. van Zweden, C. Dogge, L. K. Straub, J. Moelker, G. Traas eu I. Lindenberg. Vervolgens werd medegedeeld dat het contract voor het lossen der kolen met 1 Mei 1924 ver- loopen is, zoodat den leden tot 1 Juni a.s. de gelegenheid wordt gegeven om voor het kolenlossen weer in te schrij ven. Besloten werd bij genoegzame deelname een waggon anthraciet en een waggon sloffen te bestellen. In de daarop gehouden bestuursvergadering werd tot voorz. herbenoemd de heer W. Griep, vice-voorz. A. A. Mol en tot secretaris J. van Houte. Benoemd tot verpleger aan de stichting Vrederust te Bergen op Zoom de heer Johs. Walraven Mz. De bewaarschool, welke hier on- laDgs is geopend, wordt reeds vrij druk bezocht. Een dertigtal kinderen bezoe ken reeds de school. Mej. K. Bouweus is tijdeljjk opgedragen de bewaarschool onderwijzeres te assisteeren. De smid J. A. v. B. kreeg van een paard, dat hij bezig was te beslaan, zulk een slag tegen zijn hand, dat hjj zich zwaar gekneusd onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Krabbendyke. Doordat de machine voor den sneltrein die 10.10 alhier richting Vlissingen vertrekt, lek was geslagen, waien de reizigers gedwongen te wachten tot een andere locomotief hen verder zou brengen. Na plm. 3 kwartier konden ze hun weg vervolgen. Ovezand. De raad vergaderde 23 Mei. Aanwezig, de voorz., 5 leden en de secretaris. Afwezig D. van den Dries en P. de Jonge met kennisgeving. In verband met uitkeeringen aan andere gemeenten ingevolge de L.O.-wet 1920 werd de begrooting van 1923 gewijzigd, ook had eene wijziging plaats in de begrooting van 1924, wegens de kosten voor het nazien der brandkra- nen. De begrooting van den Vleesch- keuringsdienst voor 1925, wordt vast gesteld op f 2750 in ontvang en uit gaaf. Wemeldinge. Bij de politie is een valsche gulden gedeponeerd, die het geldstuk in beslag heeft genomen. Bedoeld geldstuk is zeer goed nage maakt en is met uitzondering van de klank niet van een echte te onder scheiden. Bij het ophijschen en naar zijn plaats brengen van een bak specie, wegende plm. 1200 K.G., viel Zaterdag een bij de werken van de derde schut sluis gebezigde kraan om, die wonder boven wonder geen ongelukken ver oorzaakte. De machinist kon er nog juist bijtijds af springen. Den geheelen nacht en dag wordt er aan gewerkt om het gevaarte weer op zijn voetstuk te brengen. Zaterdagavond had een matroos van het Duitsch sleepschip „Willy" het ongeluk terwijl hij een staaldraad vierde en tegelijkertijd een drijfhout tusschen het schip en den muur wilde duwen, met zijn hand daartusschen bekneld te geraken met het gevolg dat vier vingers zeer ernstig warden ge kneusd en inroeping van heelkundige hulp noodzakelijk bleek. Vlissingen. In den theetuin van het hotel l'Union alhier zijn dit jaar ver schillende nieuwe attracties geplaatst. Wij noemen den z.g. zweefdraad, van ruim 30 meters lengte, welke de tweede in ons land is. Wij verwijzen naar de annonce in dit nr. lerseke. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Nieuw-Olzende- polder werd de rekening over 1923/24 met een goed slot van f 357,52 goed gekeurd. De begrooting 1924/25 werd vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 5403,61 met een post van onvoorzien van f 64,65. Op de aanbeveling voor Djjkgraaf iu plaats van dhr. L. Nieuwenhuizen, wien op verzoek eervol ontslag werd verleend wegeas 70-jarigen leeftijd, werd als no. 1 gesteld Mars Mol. Voor gezworene (vac. M. Vermue) werd als no. 1 geplaatst A. de Putter. Hansweert. Tijdens een hevige windvlaag is Zaterdag in den pas van Ossenisse een zeijachtje vol water ge slagen en konden de opvarenden zich in de roeiboot redden. Zaterdagmiddag is vin een Bel gisch zeiljacht bij Terneuzen door stormweer de mast overboord geslagen. De Provinciale boot, die daar juist passeerde heeft het jacht te Terneuzen binnengebracht. De Belgische sleepboot „Rivière" kreeg alhier bij het invaren der sluis een defect aan de machine, waardoor de boot niet verder kon stoomen en door de Bleepboot „Tervueren* naar Antwerpen is gesleept. Driewegen. Vrijdag 1.1. vergaderde de kolenvereeniging „Ouderlinge Hulp", op welke vergadering rekening en ver antwoording werd gedaan. In totaal was geleverd een hoeveel heid van 2525 H.L. kolen en anthra ciet. De ontvangsten en uitgaven be droegen f 4962,23. Van de aftredende leden werd her kozen W. Westveer. In de plaats van W. van Loo, J. van Sabben en in de plaats van J. Jobsen die bedankt heeft als bestuurslid H, Goetheer. Xisse. Zaterdagavond jl. vergaderde de Baad der gemeente NisBe. Aanwezig alle leden. Af- en overschrijving had plaats op de begrooting 1923 tot een bedrag van f 179.89. Aan het muziekgezelschap werd een subsidie toegestaan van f 50 over 1924. Bij de bespreking onderwijs vak K. (handwerken) werd besloten te ver goeden f 1,25 per lesuur. Het heffings- perceniage voor de plaatselijke in komstenbelasting werd verlaagd van 3'/s op 3 pet. De wijziging-verorde ningen heffing en invordering van leges in verband met de jachtacten werd vastgesteld, eveneens werd de ver ordening op openbare reinheid en ge zondheid gewijzigd. Besloten werd tot aanbesteden van het bouwen van een arrestantenlokaal. De autobussen te Middelburg. Door den heer Ph. P, Paul, lid van den gemeenteraad, is een schrijven aan den voorzitter van den gemeenteraad ge zonden, met verzoek in de vergadering van des gemeenteraad van a.s. Woensdag de door Burg. en Weth. getroffen regeling inzake het autobus- verkeer en de wering der bussen van de Markt en de door het college aan gewezen stop- en staanplaatsen te mogen bespreken. Ook door de kamer v. koophandel is een adres gezonden waarin op wijziging dezer bepalingen wordt aan gedrongen. De kamer meent dat in 't algemeen er geen bezwaar tegen bestaat, dat de Markt als standplaats wordt aangewezen behalve op Marktdagen. Hieraan zou de voorwaarde kunnen worden ver bonden dat in het algemeen in de bebouwde kom met een zeer matigen gang en in bepaalde straten met niet grooter snelheid dan een stapvoets gaand paard mag worden gereden. Aan het bezwaar, dat zoo vele ondernemingen standplaats verzoeken, zoude o. i. zjjn tegemoet te komen door alleen standplaatsvergunning te verleenen aan die ondernemingen die eenen geregelden dienst onderhouden. Middelburg. Uit vele deelen van Zeeland, w.o. velen uit Goes, waren gisteren meetinggangers naar Middel burg gekomen tot bijwoning van de meeting, uitgaande van het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen en de S. D. A. P., inzake medezeggenschap en bedrijfsorganisatie. De meeting zou worden gehouden op een weide bij de Griffioen, doch door den regen werd vergaderd in de lokalen „Mercurius" en de „Vooruit". Als sprekers traden op de heeren C. van der Bilt, bestuurder van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond en Koos Vorrink, bestuurder der Arbeiders Jeugd-organi- satie, die* de beteekenis van het onder wijs breedvoerig uiteenzette. Ter afwisseling werden enkele zang nummers uitgevoerd. Consulaat Tsjecho-Slor«k(je. Te Rotterdam, aan de Zuidblaak No. 84 is geopend een consulaat-generaal vau Tsjecho-Slovakije voor de provincies Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Het kantoor is geopend van 10 tot 1 uur. Visa voor Nederlanders worde» als volgt verstrektDoorreis-visa gratis, visa voor een oponthoud van 3 maan den en geldig voor meerdere reizen f 6 (plus f 0.30 indien per post aange vraagd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2