Binnenland, Sport. Rechtszaken. Vergaderingen en Voorstellingen enz.. Verkoopingen en verpachtingen. Ëuitenlandsch Nieuws. STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand Marktbericht. Telegraf. Weerbericht Burgerlijke Stand van Goes, Watergetijen voor Wejtheldinge. LAATSTE m TELEGRAFISCHE BERICHTEN. 21 AD VERTEN TIEN. Schuldvorderingen 1923. wachte?-.,.., Algemeene Vergadering „Coöp. Beetwortelsui kerfabriek Roosendaal" te ROOSENDAAL (N.-Br.) op Woensdag 28 Mei a.s., van den Raad sinds het beBluit van 1922 eenige wijziging heeft ondergaan, blijkt bij de rechtsche en uilerst linksche heeren nog dezelfde stemming te be staan ten opzichte van de Goesche Courant en wij hoorden met genoegen den heer v. Poelgeest verklaren, djul: het nu weer, evenals de vorige maal, er om ging om te verhinderen dat in de Goesche Courantdeze publicaties werden geplaatst. De argumenten, die tegen het voor stel van B. en W. werden aangevoerd, waren dan ook weinig steekhoudend. Zoo hoorden we den heer Vienings beweren, dat. men door publiceering in èèn blad .niet alles bereikte, terwijl het plakkebordi: algemeene publiciteit gaf. Nu waren juist „B. en W. proefonder vindelijk tot de overtuiging gekomen, dal het plakkebord onvoldoende be kendheid gaf terwijl bovendien de be doeling is om naast de courant ook het aanplakken te blijven volgen. De be wering dat op deze wijze minder alge- meene bekendheid zou worden bereikt, was daarmee weerlegd. De meening van de heer Vienings dat mei door opname in Léén blad niet «allen* bereikte is een waarheid als een koe, echter kunnen wij daaraan de verzekering toevoegen, dat.de Goesche Courant zeker door meer dan */4 der bevolking wordt gelezen. Is het niet voldoende dat het Dagelijksch Bestuur de ondervinding heèft opgedaan, dat de vroegere wijze van bekendmaking in de G. Crt. het gewenschte effect had Ook de héér Van Melle, voerde dezelfde zonderlinge motiveering voor zijn tegenstemmen aan om van den heer Goedbloed in zijn wilde bewerin gen nog maar te zwijgen. De Goesche Courant is voor hem de roode lap voor den stier, wat wonder, dat hij dan bij het zien daarvan maar in het wilde weg stoot. Wij zouden aan deze heeren willen vragen of' er in eenige stad in ons land, een courant verschijnt, die als nieuws blad door alle gezinnen wordt gelezen, en of niet overal menschen zullen wot-t den gevonden, die om welke reden dan ook, het plaatselijke blad niet wenschen en zich liever door een of ander pro vinciaal orgaan van hunne kleur op de hoogte Houden Is dat echter ooit een reden geweest voor een gemeente bestuur om niet tot publiceering over te gaan in «het plaatselijk blad?* Of denkt men ergens er over otn in alle provinciale bladen, die in een dergelijk millieu wel worden gelezen, de bekend makingen te moeten plaatsen of wegens de duurte daarvan, de heele publicatie maar achterwege te laten. In dat geval zou «het betere de vijand van het goede blijken». De Goesche Raad hesft zich door deze beslissing ten tweeden male tie zotskap op het hoofd gedrukt. Zij heeft zich ook ditmaal niet kunnen verheffen boven het «esprit de clocher". De kleine politiek in het kleine stadje met zijn.partijbelangetjes heeft weer zijn vernijnig kopje getoond. «Och arme Bij de behandeling van het verzoék der Prov. Schoonheids- Archaeologische commissie om een monumentenveror dening vast te stellen, bleek men vrij algemeen van opinie te zijn, dat deze verordening makkelijker in te stellen dan te handhaven zou zijn. De be staande bouwverordening voorziet reeds even goed of slecht (hoe of men het maar noemen wil), in bet behoud vaj monumentale bouwwerken. Eigenaren te dwingen om deze met groote kosten in denzelfden stijl te verbouwen of op ti knappen is ondoenlijk. Eea dergelijk servituut op deze perceelen zou ze vrijwel onverkoopbaar maken. ,In wel willendheid en samenwerking zal hier meer Jcunnen worden bereikt. Voor de belastingbetalers is een kleine verlaging in de factor v/tn 1.2 op 1.15 een welkome boodschap, of schoon de fin. commissie 1.1 voor stelde, meenden B. en W. voorzichti ger te doen door iets hooger percentage te nemen, om de in de laatste jaren voorgekomen groote schommelingen te vermijden. Ook in deze courant is indertijd op het ongewenschte daarvan reedB gewezen, en lijkt ons de nu ge volgde manier verkieselijker. ^3et is wel heel aardig om eens weinig belas ting te betalen, maar wanneer dat in een volgen^ jaar moet worden bezuurd, heeft men zich blij gemaakt met een dooie muach. Ook is, zooals de heer van Melle zeide, een mindere opbrengst door achteruitgang der inkomens nog zeer wel mogelijk. By de rondvraag deelde de voorz., in antwoord op een vraag van den heer Vienings nog mee, dat bij het bezoek van H. M. de Koningin aan onze stad, de Groote Markt zal wor den vrijgehouden voor het publiek en zal een eventueele ringrijderij_dus eldeis haar terrein moeten zoeken. De Groote Markt leent zich uitste kend voor een algemeene hulde aan Hare Majesteit en wanneer dan door eenige zang- en muziekgezelschappen vaderlandsche liederen en vooral niet te vergeten het aan Hare Majesteit reeds bekende «Oranje en Beveland» worden toegezongen, zal dat meer aan het doel van Hare komst beantwoorden ;ien behoeft een bezoek aan de ring- rijderij daarom nog niet onmogelijk te worden geacht. De commissie, die zich voor het bezoek heeft gevormd, zal naar dezen wensch, die wij wel kunnen aannemen, dat met de wenschen van Hare Majes teit in overeenstemming is, zeker gaarne haar plannen wijzigen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'8 Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Mei in Nederland uitgesproken 85 faillissementen tegen 66 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Mei 1924 1749 faillissementen tegenover 1540 over Jretzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in April circa f 35.4 miliioen opgebiacht, of f IJ miliioen minder dan verleden jaar. Vooral de inkomstenbelasting bleef sterk ten achter. Sedert 1 Januari j.l. hebben de inkomsten uit de gewone bronnen f 134.4 miliioen bedragen, zijnde nagenoeg f 7s/* miliioen dan in 1923. Voetbal. Gisteren speelde te Middelburg onder groote belangstelling van het talrijke publiek Zeelandia een promotiewedstrijd tegen de Roodborstjes uit's Hertogen- bosch. Zeelandia won met 10. De voetbalmatch tusschen Volhar ding te Rilland en O, D. S, te Goes werd dpor de Goesche club met 30 gewonnen. De Rillanders werden dus danig geklopt. Arrondiscemtnh- Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 16 Mei 1924 werden de volgende zaken behandeld A, B., 41 jr. visscher te lerseke, thans gedetineerd, werd beklaagd dat hij op 8 Januari 1924 te lerseke heeft weggenomen 2 oesterkorren, toebe- hoorende aan J. de Koeijer. Eisch 5 mnd. gevangenisstraf met aftrek plev. hechtenis. Er. V., 28 jr. opkooper te Wemel- dinge werd beklaagd dat hij op 22 Dec. jl. te Wemeldinge opzettelijk plm. 35 H. L. steenkolen die door misdrijf waren verkregen voor f 32 heeft gekocht van A. C. M. Hermans. Eisch 6 mnd. gevangenisstraf. M. Q., 37 jr. koopman te Schore, was door den kantonrechter te Goes d.d. 24 Maart jl. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van art. 437 van het Wetboek van koophandel door ingebrachte goederen niet onverwijld te boeken. De ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. De eisch luidde thans vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en f 40 of 40 d. hechtenis. Mei. 19 Witte Bioscoop, Zaterdagavond. 19 Witte Bioscoop, De drie goudi stukken. 23 Witte Bioscoop, Watt en i/a Watt. 28 Schuttershof, Groot Russisch Balar laika Orkest. Juni. 2 Schuttershof. Alg. ledenvergadering Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zeei land". 1624 Schuttershof, Njjtengo Mei. 21 Goes, vendutie, de Wilde en Heijboer. 22 Baarland, Slot met vijver, plant! soen, terrein van vermaak en uitweg, schaapskooi, Neervoort. 23 Nisse, vrachtrijdersiinspan, de Wilde en Heijboer. 26 Hansweert, woonhuis met erf en tuin, van Dissel. Juni. 2 's Heerenhoek, inspan, Beth. 3 Goes, heerenhuis, tuin, bouwterrein 311 en schuur te Kloetinge, vau Dissel. 4 Wemeldinge, vrachtrijders! en stali houdersiinspan, van Dissel. 6 Kapelle, woonhuis met schuur, koets huis, boomgaarden en bouwland, van Dissel. 18 Nieuwdorp, inbpede), Pilaar. Wissenkerke, bouwi en weilanden, Pilaar. Juli Wissenkerke, kap. Landbouwers- inspan en veldvruchten, Markusse. Wolfertsdijk, Kapitale hofstede met boomgaard, bouwi en weilanden, Vau Dissel. Een ongeluk met de Simplonexpres. De Simplonexpres is op weg naar Italië bij Adelsberg op een goederen trein gebotst, waarbij vier menschen gedood en vijf zwaar gewond zijn. De dienstdoende spoorwegambtenaar heeft zich een kogel door het hoofd gejaagd. De botsing was een gevolg van ver keerden wisselstand. Witte Bioscoop. Zaterdagavond, zoo heet de hoofd film, doch men zou als ondertitel kun nen schrijven „schoenmaker, houd je bij je leest.» Een alleraardigst Iersch waschmeisje trouwt met een schatrijken jongeman, en voelt zich in de schitterende om geving niet thuis terwijl'de eerste verloofde van dezen jongen man, een rijk meisje, trouwt met haar chauffeur en zich in diens klein burgerlijke om geving heel ongelukkig voelt. Ten slotte wordt van ega geruild, waardoor na verloop van tijd alles weer in orde komt. Een geestige film, met goed spel, waaruit inderdaad blijkt dat vrouwen, die aan kauwgummi gewend zijn, niet door auto's enz. kunnen worden ge bonden. Een uitgebreid journaal en een ko mische film, waarin een gedresseerde hond, aap en eend voorkwamen, com- pleteeren het programma. Geslaagd. Voor het examen voor machinist bij de binnenvaart slaagde onze stadgenoot de heer A. Kieboom. Eervol ontslag. Door den heer C. J. Snouck, onder wijzer aan school B, is eervol ontslag uit zijn betrekking gevraagd. Een jubileum. Naar wij vernemen heeft de heer G. Adriaansen als huldeblijk van enkele particulieren nog een fraaie pendule met coupes gekregen. Prov. Bond van Ziekenkassen. In de alhier gehouden algemeene vergadering van boyengenoemden Bond werden de aftr. bestuursleden J. Ver- hage, P. C. Staal en J. E. Thiery herbenoemd. In stede van dhrn. P. Douwleyn te Middelburg, Gillissen van Vlissingen en Kramer van lerseke wer den benoemd dhrn. Remijn en van Houcke, beiden te Vlissingen. Uitgebreider verslag volgt in 't vol gend nr. OVER DE MAAND APRIL. WOLPHAARTSDIJK. Geboren 2» Martinns, z.v. Abraham Eelius en Tannetje Sara Ludekuize 9, Martin us, z.v. Jacob Schipper en Jannetje Osse- waarde9, Helena, d.v. Jan Zuurveld en Adriana de Bokx - 21, Dingenis, z.v. Abraham de Blaeij en Martina Pieternella de Kuijper26, Maria, d.v. Andries Polfliet en Catharina Traas 28, Pieternella Maria, d.v. Laurus Adriaan v. d. Kreeke en Laurina Nieuwenhuize. Overleden4, Pieter den Herder, 79 jr., wedr. van Aaltje van Damme. 25, Pieternella Nouse, 51 jr., wed. van Adriaan Katte. Rotterdam, 19 Mei 1924. Vlasaanvoer 24C0blauw f 1,50 a f 1.80 11100 geel f 1.50 a f 1.95 3000 Gro, ningen f 1,60 a t 1.95, 2950 wit f 1,40 a f 1 65 dauwroot f 0,a f 0, Ajuin, Egyptische f 5.50 a f 5.76 kleine i 0, extra i 0, a f 0. stroogele f a f 0,p. 50 K.Gaanvoer gering. A ardappelen, Zeeuwsche blauwe 1 8,50 a f 9,25, bonten f 8,50 a f 9,25 eigenheimers f 0,a f 0.—, industrie f 5.5U a f 6,00 Granen buitenlandsehe, kalm Meel f 16,00 a 1.Mais mixed f 214, Haver Petersburger f 9,80 Laplata Mais f Binnenlandse he: Kanariezaad i 30, a 32, 90, a 95, 30, a 33, 20, a 23„ 60, a 65, 30. a 33, 12.25 Meanzaad Koolzaad M isterdaad [bruin] Mosterdzaad [geel] B lekweit, Zonnebloempitten Lijnzaad [voer] Lijnzaad [zaai] Tarwe Tarwe afw. -,00 14>10 13-25 10'50 13'75 00'- 10 60 22 50 21*00 21 50 32 7- VARKENSMARKT ROTTERDAM Varkensaanvoer 1798 eerste kwaliteit f 0 58 a f O 61 tweede 1 0,52 a 10 54, derde f 0.48 a f 0,50 lichte soort f0,56 a 0.62, matigen handel. Girst chevalier Gerst mindere Haver Erwten kl. gr Schokkers Kroon Bruineboonsn puike minder Eieren i a 13 75 a 12-75 a 9-50 a 13 00 a 000 a 9-50 a 19-00 a 15' a 18, a 30, a 0, a 6 50 a Bij het buffet kan men in een ge zellig hoekje aan tafeltjes zich van ver- Vfgschingen voorzien. naar' Waarnemingen, verricht inden morgéW van 19 Mei medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsche Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 762,9 te Zuerich. Laagste barometerstand 753.1 te Valentia. Verwachfing tot den avond van 20 dezerZwakke tot matige zuid-ooste lijke tot zuid-westelijke wind, afwisse lende bewolking, - Waarschijnlijk regen of onweersbuien, zelfde teni'perat'uur. Huw. aang.14, Jacob Laurens van Willegen, 25 'j.m. te Kapelle en Elizabeth Kflrttanje, 31 j., j.d. te Goes. Gehuwd 15, Johannes Catharinus Eoudraine, 28 jv, j.m. en Elizabeth Jannetje Huige16, Anton Gornelis Donker, 26 j., i.ip. je Neukölln (Ber lijn) en Meta Johanna Remijn, 21 j„ jd. te Goes. z.-n.z. ■nac is (Oude tijd.) (Die voor lerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger.) Dagen. Bazaar. GOES. Hedenmiddag werd de Bazaar ten bate van de t. b. c. bestrijding en het Ceutr. Genootschap v. kinder- herstellings- en vacantie-kolonies in het Schuttershof gfeopend door den voorz. van het comité dhr. D. D. v. d, Bout. Deze zette het sympathieke doel der Bazaar uiteen, wees op het groote leed, door de t. b. e. veroorzaakt en bracht in dit verband een woord van hulde aan zuster Merison. In Goes zijn vorig jaar 15 personen aan t. b. c. overleden, dat is '/i van het totaal en bijna het dubbele van het gemid. sterfte cijfer in Nederland. Er is hier dus pp dit gebied nog wel wat te doen. Spr. bracht dank aan alle milde gevers en geefsters, aan allen, die medewerkten aan deze bazaar. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder Stieger zijn beste wenschen uit voor het succes dezer Bazaar, ter wijl ds. Steinz verzekerde dat het Prov. comm. groot belang in de Bazaar stelt. Hierna werd een rondgang gemaakt. Wij zagen o.a. een keur van fraaie handwerken en andere artikelen, als galanterieën, kinderspeelgoed, conserven, bloemen, sigaren enz. Van de verlotin gen noemen we die van den sprei, het schip, koekloten, verder kan men raden naar poppen in Z.-Bev. costuum, voorts kan men prijzen aan touwtjes trekken, sjoelbakken enz., terwijl ook een weeg schaal en een schiettent aanwezig zijn. 20 Mei 22 23 -'« 24' V 25" e 26 Hoogwater. Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 3.54 4.27 9.24 9.52 4.43 5.14 10.12 10.44 5.30 5.59 11.05 11.37 6.20 6.47 11.56 7.12 7.37 0.28 0.48 8.06 8.30 1.24 1.51 9.08 9.35 2.27 2.59 '1,1,, Burgemeester en Wethouders van GUUS, noodigen de ingezetenen uit huniu: rekeningen en bewijsstukken wegens schuldvorderingen ten laste van Rijk, Provincie en Gemeente over 1923 ten spoedigste in te dienen bij het Bestuur, het college, de autoriteit of den ambte naar, die tot de uitvoering van het werk, de levering of anderszins last heeft gegeven en den uitersten termijn (30 Juni 1924 en voor zooveel betreft het Departement van Binn. Zaken en Landbouw 30 April 1924) niet af te (art. 34 der Statuten) van dé VEREENIGING des voormiddags 11 uur, in de zaal van dén „K a-t h o 1 i e k e n Kring" te Roosendaal. HET BESTUUR.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3