N\ 60. Dinsdag SO Mei 1924 111 jaargang* IJSCO „WALCHERIA" Gemeenteraad van Goes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Qoes^f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers b cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOME Uitgave Nnaul. Vennootschap fioesche Conrant ADVERTENT1ËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cent. en K leen wens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Vrijdagavond vergaderde de gemeen teraad. Voorz. dhr. D. D. v. d. Bout. Afwezig met kennisgeving de heeren de Looff en Labrijn, de eerste wegens ongesteldheid. Ingekomen Stukken. Deze worden voor kennisgeving aan genomen of in handen van B. en W. gesteld om prae.advies. Bij Verslag Waterleiding Mij vraagt de heer Crucq om het verslag in de portefeuille te leggen opdat de raads leden er kennis van zullen kunnen nemen. Dhr. Goedbloed vraagt of het niet mogelijk is dat de leden ieder tijdig een verslag ontvangen. De voorz. heeft tegen rondzending, indien mogelijk, geen bezwaar. Dhr. v. Poelgeest zegt dat als aan alle raadsleden in Goes een verslag zou worden gezonden, ook alle leden van andere raden er een moeten hebben. Dat zou ongeveer 200 exemplaren zijn wat nogal koBtbaar zou worden. Het gemeentebestuur van Goes heeft 3 exemplaren ontvangen. Op een vraag van dhr. Vienings zegt de voorz. nog dat zoo noodig B. en W. mst de gedelegeerden der gemeente naar de alg. verg. beraad slagen. BijInlichtingen van den minister van Arbeid omtrent de mogelijkheid van verkoop van met Rijkssteun ge bouwde woningen, dankt dhr. Goed bloed B. en W. voor hun diligentie in deze en hoopt dat zij diligent zullen blijven. Dhr. Crucq zou er tegen zijn dat de woningen aan particulieren verkocht worden. De voorz. antwoordt dat natuurlijk niets verkocht wordt, vóór de raad er in gekend.is. Keuringsdienst. Dhr. v. Poelgeest heeft gelezen dat Ged. Staten bezwaar hebben tegen spoeljongens. Spr. weet niet of dit administratief technische of technisch administratieve bezwaren zijn. Spr. merkt op dat we zslecht opschieten ei alles even slecht blijft als het te voren was. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Monumenten-verordening Dhr. v. Bommel v. Vloten zegt dat deze verordening zijn instemming niet heeft. Maar is het niet mogelijk dat B. en W. in deze richting minder in grijpende bepalingen vaststellen f De voorz. acht dit niet zoo gemak kelijk. Dhr. Stieger zegt dat B. en W. ook het bezwaar hebben dat deze veror dening in het particulier bezit ingrijpt. Maar doen we dat niet, dan is er geen verordening. De boete van f 26 zal men als men wil overtreden er gaarne voor over hebben, in hooger beroep mogen B. en W. niet gaan. Dhr. v. Poelgeest meent dat één arlikel ontbreekt, n.l. dat de gemeente bereid is de schade te vergoeden, die aan particulieren veroorzaakt wordt. Spr. zou dit niet gaarne willen voor stellen. We leggen nu echter den last op particulieren en dat acht spr. on billijk. Dhr. Goedbloed meent dat er de veiligheidsklep is dat de menschen toch niet meer dan f 25 boete of 6 dagen hechtenis kunnen krijgen. In de nieuwe bouwverordening plaatst u de menschen ook voor ingrijpende moeilijkheden. Kan er te voren geen overleg gepleegd worden tusschen de eigenaars en B. en W. Daardoor zou roekeloosheid kunnen worden voorkomen. Er komt dan wel een vereeniging, die zicb het lot van de bouwwerken aantrekt in financieel opzicht. De voorz. meent dat de bouwveror dening hier al in voorziet. Er mag niet verbouwd of veranderd worden, zonder toestemming van B. en W. Dhr. Goedbloed meent, dat men in de praktijk begint met te gaan breken. De VOOTZ. en mr. Stieger ontkennen dit ten zeerste. Dhr. v. Poelgeest wil niet vooruit- loopen op de nieuwe bouwverordening, maar blijft tegen deze monumenten- verordening. Dhr. Vienings wil niets doen of dwingen. Maar de sanctie is van zóó luttelen aard, dat elke dwang ontbreekt. Dhr. Goedbloed bepleit nogmaals het overleg en wijst op De Steenrots te Middelburg waarbij ook wat is bereikt. De voorz. zegt, dat in Middelburg de vrees bestond dat de handelswaarde van een perceel daalt, als het op zoo'n lgst van gebouwen komt, waaraan men niet mag raken. Dhr. Goedbloed vraagt of B. enW. in dezen diligent willen zjjn en over leg plegen. De voorz. zegt niet zoo'n oudheid kundige te zijn en geen verantwoorde lijkheid op zich te willen nemen. De verordening wordt in stemming gebracht en verworpen met 65 (vóór Crucq, Buys, Flink, Eckhardt en Goed bloed). B. en W, stellen voor 1.15 (v. j 1.2); de fin. comm. 1.1. De voorz. zegt, dat de gegevens natuurlek vaag zijn, omdat het hier de toekomst betreft. B. en W. achten het voorzichtiger geen al te groote schommelingen te maken. Het is niet onmogelijk dal de bijdrage voor krankzinnigen van het Rijk er afgaat, ook de slechte Voorstad is een cadeautje van 't Rijk. We dempen nu de grootste putten. Maar dit kan nog heel wat kosten. Meer dan de helft der steenen is versleten. De kosten zulle f1500 bedragen en spr. vreest dat het hiertoe toch zal moeten komen. Deze factor werkt voor 'la op dit jaar. Ook voor de ontvangst vah H.M. de Koningin zullen we nog uitgaven krijgen. Dhr. Goedbloed meent dat dit toch niet zoo'n invloed op het vermenig- vuldigingscijfer kan hebben. Het is volgens de fin. comm. gewenscht zoo na mogelijk te ramen. Wat u opnoemt moet nog blijken. De voorz. zegt dat ook moet blijken dat de belastbare opbrengst op dezelfde hoogte blijft. Spr. is tegen groote schommelingen. Dhr. Crucq eveneens, de sprong van 1.2 op 0,3 zooals eenige jaren geleden, was te groot. Dhr. v. Melle zegt dat ook het be lastbaar inkomen kan tegenvallen, dit kan wei 7 pet. in plaats van 5 pet. minder zijn. Dhr. v. Bommel van Vloten zegt dat de raming van 5 pet. zeer voor zichtig is geschied. Dhr. v. Melle gelooft dat de alge- meene toestand aanleiding geeft te ver wachten dat het totaal belastbaar in komen zal tegenvallen. De malaise in den handeldrijvenden stand is zeer groot. Dhr. Goedbloed meent dat men dan den belastingdruk zoo laag mogelijk moet maken. Dhr. v. MelleDan wordt het 't volgend jaar nog moeilijker. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en met 92 st. aangenomen (tegen Goedbloed en v. Bommel v. Vloten). Veevoederfabriek Zeeland. Dhr. v. Poelgeest herinnert zich dat er vroeger groote bezwaren waren tegen het afstaan van den grond. Is het nu noodig om 10 jaar er van te maken U moet zorgen dat men aan beide zjjden van de haven ruimte heeft en de fabriek is tot aan de haven gebouwd. De voorz. meent dat het er open is er is een gat van 2 a 3 M. De voorz. zegt dat men erfpacht wenscht omdat er op den grond ge bouwd is, zulks in verband met de grondbelasting. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen Wijziging gemeentebegrooting 1923, De voorz. leest het reeds door ons vermelde advies der fin. comm. en het antwoord van B. en W. voor. Spr. zegt dat de dir. van gemeentewerken op aandrang van B. en W. zoo laag mogelijk geraamd heeft. Zoodoende komt men wel eens in den knel, wat voor dhr. Rothuizen zeer onaangenaam is. Spr. licht het standpunt van B. en W. nog eens nader toe. Het is niet mogelijk om steeds te voren raadsver gadering te houden. Als het mogelijk is willen B. en W. gaarne bij den Raad komen. Dhr. Goedbloed meent dat f770 verfwerk meer toch op een slechte raming wjjst. Een zuinige raming is goed, maar MIJMHARDT's Zenuw-Tabletten .75« Laxeer-Tabletten 6o<* Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth. en Drogisten. men moet ook niet overdrijven, want dan moet men later steeds overschrijden. De voorz. merkt op dat er ook wat overgebleven is op sommige posten. Bij verfwerk staatenzoovoorts, wat ook z'n beteekenis heeft. Spr. meent dat de 'beste stuurlui aan wal staan. Dhr. v. Poelgeest meent dat het verwijt aan den dir. v. gemeentewerken niet verdiend is. We moeteu dat aan den Raad zelf richten. Wanneer ik een onderhoudsbestek heb, dan kan het 10 pCt. mee- of tegenvallen. Voor on voorzien blijft echter bij naar beneden drukken niets over. De bedragen zijn niet zoo belangrijk en spr. meent dat het nogal meegevallen is. Het Schut tershof was op geen f 10000 te ramen. De voorz. zegt nog, dat voor het Schuttershof een commissie bestond, die met alg. stemmen steeds alle wij zigingen heeft aangenomen. De schouw burgzaal is tijdens de werkzaamheden nog vergroot en 't is vaak nog te klein. De aankleeding van het tooneel bleek kostbaarder, niemand had daar ook verstand van. Ook voor den scho lenbouw is meer uitgegeven dan ge raamd. Ook het nieuwe raam in de Groote Kerk is duurder geweest dan gedacht. Dhr. Bwijs vraagt of de directeur van gemeentewerken wel voldoende tijd krijgt. De voorz. zegt, dat getracht wordt zoo goedkoop mogelijk te begrooten. Spr. wijst er op, dat voor Onderwijs ook suppletoir 11J miljoen meer ge vraagd is door den minister. Dhr. Goedbloed meent, dat men uit zuinigheid gecamoufleerd heeft. Dit moet niet meer. We moeten voor onvoorzien durven uittrekken. De voorz. zegt, dat we niet de be grooting opmaken in het ideewe zullen toch moeten overschrijden. Op dat oogenblik meenen we dat het zoo kan. Dhr. Vienings wijst op ongunstige omstandigheden, waar niemand iets aau doen kon, b.v. den zwaren winter. Zoo was 't ook bij 't Schuttershof, het bleek dat door inregenen veel meer verrot was, dan men aanvankelijk gedacht had. We moeten vertrouwen hebben in het beleid van B. en W. dat zij een en an der zoo goedkoop mogelijk zullen doen. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Leening f 20.500. Dhr. Orucq meent, dat wel voor 5£ pet. geleend kan worden inplaats van 6 pet. De voorz. zegt dat het als 't ware bij inschrijving gaat en verschillende instellingen worden aangevraagd. De 6 pet. is een maximum. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Openbare aankondigingen. Het voorstel der fin. comm. is af wijzend. Zjj verzocht nadere moti» veering van B. en W. De voorz. zegt dat het meermalen aan B. en W. blijkt dat men van de publicaties niet op de hoogte is, zooals volgens de wet gewenscht ia. Door verschillende personen is geklaagd dat zij niet wisten wanneer het ijken was. Ze moesten dan naar Middelburg, óf een proces-verbaal. Ook bij de hinderwet is het meer malen gebleken. Bij den vroegeren toestand had men geen klachten en vandaar dat B. en W. voorstellen om tot dien toestand weer terug te keeren. Dhr. v. Bommel v. Vloten vraagt of het aantal klachten grooter is dan toen de publicaties in de Goesche Courant verscheen. De voorz.: Zeer beslist. Het plakke- bord, daar gaat geen mensch naar toe. Alleen wanneer iemand bij v. Gend en Loos moet wachten. Het is meer malen gebleken dat het plakkebord niet tot z'n recht kwam. Ook bij loting enz. Dhr. Vienings meent dat de schuld bij de gemeentenaren ligt. Als B. en W. den maatregel hebben doen aanplakken zijn zij gesauveerd. Plaatst men de aankondigingen in één blad dan be reikt men geen algemeene publicatie en blijven er tooh altijd nog menschen, die het niet lezen. De voorz. zegt nog eens dat het voorstel van B. en W. hierop ge baseerd is, dat er vroeger geen klachten kwamen en thans wel. Dhr. v. Melle is het met dhr. Vienings eens; door op een openbare plaats aan te plakken, brengt men een en ander ter algemeene kennis. De voorz. wijst er op dat dit laatste bovendien gebeurt, er wordt ook aan geplakt. Dhr. Goedbloed is door de argumen ten van den voorz. nog niet overtuigd. Laat men in een advertentieblad pu- bliceeren, dat algemeen verspreid wordt. De voorz. zegt dat de gegeven voor beelden toch duidelijk zijn. Dhr. Stieger zegt dat gebleken is dat het plakkebord niet doeltreffend is. In drie bladen is financieel niet te doen. Daarom willen B. ei W. op den ouden weg terugkeeren. Zooals het nu i», is het niet wenschelijk. Herhaaldelijk komen er klachten en wordt gezegd daar wisten we niets van. Dhr. v. Poelgeest heeft met genoe gen het voorstel van B. en W. gezien. Zij geven toe dat indertijd een verkeerd voorstel is gedaan, dat de praktijk heeft geleerd dat het niet goed was. Spr. is verwonderdover de tegen werpingenToen B. en W. met dat verkeerde voorstel kwamen, bleek het dat er leden waren, die de publicaties eenvoudig niet in de Goesche Courant wilden hebben. Zelfs kosteloos mocht het van sommi gen niet in de G. Crt. en daarom zijn de'heeren het niet eens met dit voor stel. Dhr. Goedbloed merkt op dat de tijd van 1854, toen we maar één blad hadden, voorbij is. Misschien zon nu blijken dat het aantal lezers der G. Crt, het geringste is, bij vergelijking met de andere bladen. Dhr. v. Bommel v. Vloten kan na de nadere toelichting van B, en W. met het voorstel meegaanhij vindt hierin voldoende motief om het advies van de fin. comm. dat hij zelf mee onder teekend heeft te wijzigen. Dhr. Crucq vraagt of op alle drie de borden wordt aangeplakt. De voorz.Op één. Dhr. Vienings protesteert tegen de woorden van dhr. v. Poelgeest. De voorz. wijst nog eens op het verschil tusschen vroeger en thans. Dhr. v. Melle meent dat als de men schen een keer schade ondervonden hebben door niet op het plakkebord te kijken, zij een volgende maal zich hiervoor wel zullen wachten. Dhr. v. Poelgeest zegt dat voor hem nog steeds dit de kwestie is dat de heeren indertjjd 7000 regels in de G. Crt., kosteloos verkrijgbaar, geweigerd hebben. Dhr. Vieningsdat was geen alge meene publiciteit. Dhr. v. Poelgeest: Dan hadden de andere bladen het ook maar gratis moe ten opnemen. Maar het mocht niet in Goesche Courant. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 74 st. verworpen (voor: Stieger, v. Poelgeest, v. Bommel v. Vloten en v. d. Bout.) De voorz. zegt dat de voorstellen zoo spoedig mogelijk doorgegeven wor den aan de fin. commissie. Dit voor stel zouden we gaarne zoo spoedig mogelijk behandeld zien, om den lage ren prijs zoo spoedig mogelijk te kun nen invoeren. Bij uitstel moeten de menschen weer een maand wachten. Dhr. Goedbloed meent dat er voor stellen en voorstellen zijn, waar groot verschil tusschen is. Dhr. Stieger zegt, dat de gascom- missie het bedrijfsresultaat van alle kanten bekeken heeft. Het voorstel is zoo gauw mogelijk ingediend, om met 1 Juni de menschen van de verlaging te laten profiteeren. Ook de accountant is geraadpleegd, de zaak is van alle kanten bekeken. De gascommissie had zich gevleid het vertrouwen der fin. commissie te bezitten. Ook dhr. v. Bommel v. Vloten klaagt over de late ontvangst van het voorstel. Overleg met de gascommissie zou door de fin. commissie zeer op prijs gesteld zijn. De commissie heeft nu heelemaal geen inzicht in het be drijfsresultaat. Het was toch mogelijk geweest de raadsvergadering een week later te stellen. Dhr. V. Poelgeest zou uitstel jam mer vinden. De cent minder beteekent een minder ontvangst van 13 h f 14000, is een uitkomst in warme dagen. Moeten we dit in de gemeentekas storten of aan de gasverbruikers ten goede doen komen Praclisch -wisten we dit jaar niet waarop we meer moesten afschrijven dan we hebben gedaan. Dhr. Crucq vraagt om het muntgas op denzelfden prijs te stellen als 'het gewone gas, daar de menschen geen comforen en lampen meer krijgen. Dhr. StiegerNeen 1 Het is gebleven zooals het altijd was. Er is niets ver anderd. Dhr. Crucq meent dat door de men schen die 5 a 6 jaar muntgas hebben, met hun cent meer de comforen al be taald zijn. Spr. wil voor hen meterhuur Dhr. Stieger zal deze kwestie in de gascommissie ter sprake brengen. Dhr. v. Poelgeest zegt dat we nu met het voorstel zijn gekomen omdat we thans over het bedrijfsresultaat van 1923 kunnen oordeelen. Dhr. Crucq vraagt of alle afschrij- vangen wel noodzakelijk wareD, 'nij zou anders liever den prijs nog meer ver lagen. De gasprijsverlaging wordt tot de volgende vergadering aangehouden. Rooilijn Middelburgsche straat. Dhr. v. Poelgeest vraagt of de rooi lijn al is vastgesteld. Er staat al een huis. De voorz.: aan den eenen kant wel. Rondvraag. Dhr. Vienings zou bij het bezoek van H. M. de Koningin wenschen dat de bevolking, op de Groote Markt ge schaard, H. M. voor een der vensters van het Raadhuis kan complimenteeren. Hij zou de Groote Markt dus niet willen reserveeren voor de ringrijderij en andere spelen. De voorzzegt dat hij deze bezwaren al aan den commissaris der Koningin heeft kenbaar gemaakt. De ringrijderij zal niet op de Groote Markt plaats hebben, dit is reeds besloten. Dhr. Goedbloed klaagt over stank aan den Oostsingel, doordat het water niet kan worden ververscht. De voorz.Alleen door regen. Dhr. GoedbloedZou het niet an ders kunnen Spr. vraagt voorts of het mogelijk is om de slootjes langs den Kloetingschen weg te dempen. De voorz. zegt dat de Oostsingel al een oude kwestie is. Reeds vroeger zijn allerlei inspecteurs komen ruiken. Onder burgemeester Wesselink is de Oostsingel al eens uitgebaggerd en het Genadewerk met dien grond verhoogd. Dhr. Vienings zegt dat uitwatering door de haven technisch onmogelijk is De voorz. zegt dat de Kloetingsche weg aan de provincie gekomen is. Reeds meermelen zijn de departemen ten aangeschreven. Ook Ged. Staten zjjn er voor hier geweest, eveneens de hoofd-ingenieur. En allen waren het er over eens dat het zóó niet kon blijven. Dhr. Orucq meent dat niet alleen de Voorstad maar meerdere straten slecht zijn. Is het niet mogelijk een beton- of asphaltlaag aan te brengen, die door den leverancier voor een be paald aantal jaren wordt gegarandeerd De voorz. zegt dat al het mogelijke gebeurt. De f 3000 op de begrooting om een en ander eens Hink te kunnen aanpakken, is uit bezuiniging door den raad geschrapt. Met de beschikbare f 4000 voor onderhoud hebben we al moeite de putten te stoppen. Dhr. Eckhardt vraagt naar het Schipperswegeling. De menschen ver drinken daar bijna. De voorz. zegt dat de ziekte van dhr. de Looff oorzaak is dat de toestand nog niet is verbeterd. Dhr. Eckhardt: Kan de sloot niet eens worden uitgepompt De voorz. zegt dat men aan een andermans rechten niet kan tornen. Dhr. v. Melle verwacht veel van overleg. Hierna sluiting. De niet vermelde voorstellen werden zonder discussie aangenomen. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1