N°. 59. Zaterdag 17 Mei 1991 111 jaargang. BIJVOEGSEL De royale regeering. Binnenland. Provincie-Nieuw s. Sport. STADSNIEUWS. ABONNEMENT Prjjs per kwartaal, in Goes^f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Citgnre NtittBil. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens A Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Dezer dagen is door minister Colijn ingediend een wetsontwerp tot ver hooging van zjjn begrooting voor 1924 met een totaal van f 627500, (renteloos voorschot) tot dekking van een deel van het verlies van de Coöperatieve Groothandelsver. „De Handelskamer", te Rotterdam. Reeds in 1919 was aan de Neder- landsche Baak een onvoorwaardelijke regeeringsgarantie verleend tot een aan vankelijk maximum van 3 millioen gulden, voor alle verliezen, welke die instelling mocht lijden tengevolge van het verdisconteeren der promessen van dezelfde coöperatie. Niettegenstaande dezen steun der regeering heeft de coöperatie het niet kunnen bolwerken tegen het particulier bedrijf, want haar verlies bedraagt in totaal f 1.2 millioen. Omtrent de oorzaken van dit verlies lezen we in de Mem. v. Toelichting bij het wetsontwerp van den heer Colijn het volgende „lu den eersten tijd, „dat het kleedingbedrijf in exploitatie was, waren de omzetten van dien aard, dat de kosten ruimschoots gedekt konden worden. Einde 1921 en begin 1922 liep de verkoop echter in zoodanige mate terug, dat het bedrijf met verlies werkte, Deze verminderde omzetten werden veroorzaakt, eensdeels door de vermindering der koopkracht van het publiek en anderdeels door de con currentie van buitenlandsche confectie. Deze ongunstige bedrijfsomstandigheden vielen samen met een enormen prijsval der grondstoffen, waarvan ees belang rijke waardevermindering van de aan wezige voorraden het onvermijdelijk gevolg was." Het wil ons voorkomen, dat deze oorzaken moeilijk als de juiste kannen worden aangemerkt. Immers, de moei lijkheden, welke hier worden opgesomd, golden niet alleen voor de coöperatie „De Handelskamer", maar tevens voor de particuliere bedrijven, welke ze veelal door een benijdenswaardige energie en zakenkennis hebben over wonnen. Veeleer schuilt de oorzaak van het verlies in het door de directie der Handelskamer uitgeoefend beleid. De prijzen waren te laag om een vol doende reserve te kunnen vormen en voorts werd een min voorzichtige expansie-politiek gevoerd en het bedrijf tot andere steden uitgebreid. En de vraag rijst of juist door den ruggesteun der regeering de directie zich niet tot deze onvoorzichtigheid heeft laten verleiden. Het is een bekend verschijnsel dat, wanneer de Staat zich voor een bedrijf garant stelt, dit veelal ten gevolge heeft een verslapping van het verant woordelijkheidsgevoel van de leiders van dat bedrjjf. Immers, de verliezen worden gedekt, de vrees daarvoor, die menigmaal werkt ais een rem voor oaberaden stappen, ontbreekt. En de derde ooizaak van het verlies is wel hierin gelegen, dat de coöperatie niet bestand is gebleken tegen de concur rentie van het vrije bedrijf. Dit is voor den middenstand een heugelijk feit. En bij het cijfer van 1.2 millioen verlies zal vermoedelijk menig zakenman even geglimlacht hebben. Wat de regeering betreft, wil het ons voorkomen, dat haar toezicht op het besteden van haar crediet alles te wenschen over heeft gelaten. Afgezien nog van de vraag of het verstandig was een dergelijk crediet te verleen en aan één enkel lichaam. En moet nu worden doorgegaan met het verleenen van nieuwen steun in den vorm van renteloos voorschot van ruim 61/» ton Moet er weer opnieuw geld van de belastingbetalers worden gewaagd, en deze worden uitgekleed omdat men indertijd anderen goedkoop heeft aangekleed Wij zijn van meening, dat er thans stellig onvoldoende motieven zijn om dezen steui te rechtvaardigen. Het motiefprijsregelend optreden, is geheel vervallen, daar de prijzen in het klee dingbedrijf den laatsten tijd een heel stuk gedaald zijn. Hierbij moeten we nog de opmerking maken dat het al heel gemakkelijk is prijsregelend op te treden, waaneer men werkt met een verlies van 1.2. millioen. Het dient dns nergens voor om te trachten kunstmatig een lichaam als de Handelskamer in het leven te houden. De nieuwe salarisregeling voor het Omtrent de voornemens van de regeering met betrekking tot de nieuwe salarisregeling voor het rijkspersoneel deelt men aan de N. Ct. het volgende mede De nieuwe salarisschalen zullen be dragen 80 pet. van het inkomen voor burgerrijkspersoneel, 85 pet. van het inkomen voor militair personeel beneden den rang van adjudant en 80 pet, voor het overige militair personeel. Deze berekening geldt van het salaris, dat op 1 Januari 1924 genoten werd. De bestaande wachtgeldregeling zal ook spoedig worden opgeheven, door toekenning van een afkoopsom, welke 60 a 65 pet. van het totaal wachtgeld bedraagt. Ten aanzien van het op wachtgeld gesteld personeel zullen binnenkort nog andere maatregelen getroffen worden. De statuten van „de Dageraad niet goedgekeurd. De statuten van de Haagsche ver- eeniging „de Dageraad" zijn door den minister van justitie niet goedgekeurd. De beschikking van den minister luidt als volgt dat de vereeniging blijkens het be paalde in art. 2 van de overgelegde statuten zich ten doel stelt„naar de vrije en volledige ontwikkeling der menschelijke persoonlijkheid te streven door de bevordering van het vrije denken op elk gebied. Zij plaatst zich daarbij op den grondslag van de steeds voortschrijdende wetenschap en het wijsgeerig denken en beschouwt de critische waarneming en ervaring als de eenige kennisbronnen. Uitgaande van de rede plaatst zij zich op atheïstisch standpunt" dat alzoo de Vereeniging beoogende een san uit atheïstisch standpuut na te streven vrije en volledige persoon lijkheid, de in God haar oorsprong vindende normen voor het leven ter zijde stelt, en mitsdien in beginsel zich richt tegen de goede zedendat der halve de overgelegde statuten Ingevolge de wet voor goedkeuring niet vatbaar zijn. Een herdenking. Zaterdag wordt in den Haag her dacht dat aldaar de eerste vredescom ferentie op 18 Mei 1899, dus 25 jaar geleden, op initiatief van den toen- maligen keizer van Rusland bijeen kwam. Ret Sportpaleis. Als bewijs van de groote sprongen waarmede de maatschappij „Nationaal Sportpaleis" haar doei nadert, vermel den wij, dat zij blijkens acte van heden, verleden voor notaris Labberton, de hypotheek gioot f 100.000, op hare kostbare gronden rustende, heeft afgelost. (Avondp.) Groote tentoonstelling te Tilburg. Men schrijft ons over de a.s. ten toonstelling te Tilburg De tentoonstelling heeft plaats, vanaf 18 Juli tot 18 Augustus e.k., de terreinen zijn gelegen op ongeveer 5 minuten afstand van bet station der N. S. en aan de spoorwegen van het Nederlandsche en Belgische net. De gebouwen der Tentoonstelling, derhalve alleen de Tentoonstellingshallen waarin de stands worden ondergebracht, zijn ingedeeld als volgtHallen voor machines- en bedrijven in werking, voor Jextiel-industrie, voor handel, klein- industrie en fijn mechanisme, diverse kleine hallen voor speciale industrieën; diverse buitenlandsche handelsinstel lingen en bemiddelings-bureaux in daartoe afzonderlijk in te richten pavil. joeas, een huisvestingsbureau, een bu. reau voor handelsbemiddeling, een transport- en inklaringsbureau, een inlichtingsbureau, een post-, telegraaf- en telefoonkantoor, een tolkendienst, een station voor draadlooze telegrafie, benevens gebouwen voor Restaurants en amusement. VrywilJtge Landstorm. Woensdag hield het Vrijw. Land' storm-Korps Motordienst in Zeeland onder buitengewoon groote belang stelling een ééndaagsche oefening in Noord-Brabant onder leiding van den commandant J. C. Persant Snoep. Onder de belangstellenden zagen we ook den kapitein Ten Broeke Hoekstra. De oefening bestond uitle. Een vossenjacht voor automobilisten en motorrijders over een afstand van on geveer 70 K.M. 2e. Een behendigheidsrit voor motor rijders door boschachtig terrjia. 3e. Een behendigheidsrit voor auto mobilisten bestaande uit onder het jn 2 maal van plaats verwisselen door den chauffeur en hulpchauffeur. Voor bovengenoemde nummers waren vele en mooie prijzen beschikbaar ge steld. De oefening is uitstekend geslaagd en alle deelnemende leden waren ten hoogste voldaan. 's Gravenpolder. Woensdagmiddag spanden de Gebrs. De Wilde alhier een vierjarig paard voor een landrol. Het paard werd schichtig, met het ongeluk kig gevolg, dat de 44-jarige L. d. W. onder de landrol geraakte, waar hij bewusteloos werd van onder gehaald. De ontboden geneesheer Dr. Brakels kon slechts een dood constateeren. {trainingen. De door den sneltrein overreden 40-jarige M. G. laat een weduwe met drie kinderen achter. Kapelle. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter hebben zich 114 sollicitanten aangemeld. Onder voorzitterschap van dhr. H, Blok kwam het Nutsdepartement Kapelle in jaarvergadering bijeen. In het afgeloopen vereenigingsjaar werden vjjf Nutsavonden gegeven, zeer ten genoegen van bestunr en leden. Een ontwikkelings-cursus werd ge vormd, waarin les werd gegeven door dhr. De Keijzer en een in boekhouden waarin les werd gegeven door den heer Drinkwaard. Ook werd herhalings- onderwijs gegeven ilat met 24 leerlin gen is begonnen. Het aftredende bestuurslid, dhr. B. de Jonge werd herkozen. De bibliothe caris, dhr. L. Willeboer, deed verslag van de boekerij, die 167 werken be vat. Hiervan werd druk gebruik ge maakt: niet minder dan 617 boekwer ken werden uitgegeven in dezen winter. Evenals het vorige jaar zullen o.s. nieuwe boekwerken aangekocht worden, Een commissie werd benoemd tot regeling van bewaarschoolonderwijs, bestaande uit de heeren notaris J. C. Kram, den hoofdonderwijzer J. C. Drinkwaard en P. Smit. De vereeniging van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen kwam Donder, dagavond onder voorzitterschap van dhr. W. Glas in jaarvergadering bijeen. Met genoegen mocht de voorz. den bloei van de ver. constateeren en de activiteit der leden, ook bleek vooral de animo voor den verpakkisgscursus die in dit afgeloopen vereenigingsjaar tot stand kwam. Ook was de Rijkstuinbouwconsulent, dhr. v. d. Plassche, mede tegenwoordig, die mededeeling deed, gaarne in dit seizoen (a.s. najaar) kalibemesting op proefvelden toe te passen, gewezen werd op onoordeelkundige bemesting, De secr., dhr. L. Willeboer, bracht jaarverslag uit, de penningmeester, J, de Jonge, deed verantwoording over gehouden beheer. Besloten werd een excursie te maken naar Pernis. Rilland-Batb. Donderdagmorgen vergaderde de Raad voltallig. Konin klijk was goedgekeurd de verordeniag op de heffing van haven» en liggelden. Door den voorz. werd daarop ver slag uitgebracht van het verhandelde in de laatstgehouden vergadering der Waterleiding-Maatschappij. Vervolgens stelde de voorz. aan de orde het vraag stuk der wegsverbetering. B. en W. wilden thans een principieele beslissing uitlokken van den Raad. In hun toelichting merken B. en W. op, dat naar hun meening de thans gebruikte methode van weguonderhoud voor dat gedeelte van den weg, waarover het drukste verkeer gaat, niet meer kan voldoen. De weg, die nooit systema tisch is aangelegd, is tegen den sterken druk niet meer bestand. Hoewel jaar lijks zeer groote bedragen worden uit gegeven, houdt men desondanks nog een slechten weg. Alleen een gedeel telijk nieuwe aanleg kan de gewenschte verbetering brengen en gezien de groote bedragen, die nu feitelijk worden weg geworpen, zijn daarmede geen aan merkelijk grootere kosten gemoeid. Doch dan heeft men tevens een goeden weg, wat nu niet het geval is. Aan de hand van een tweetal rapporlen van deskundigen worden den Raad enkele nieuwe methoden van wegsver betering aangeboden. De bedoeling is, dat de raad zich eerst over de al of niet wenschelijkheid van deze wegs verbetering uitspreke, opdat B. en W. in het laatste geval hier en daar een persoonlijk onderzoek kunnen instellen en met definitieve voorstellen kunnen komen. De vraag, welke methode dient te worden gekozen, kan dan eventueel in een latere raadsvergadering worden aan de orde gesteld. De heer Van Boven is van meening, dat nu we een nieuwen teerketel hebben, alsnog het de voorkeur verdient de resultaten van dit jaar af te wachten. Voorts vecht hij enkele cijfers aan uit een der rapporten, die te duur zouden worden. De heer van de Sande is van meening, dat de Raad hier weinig heeft te doen. Er had een bepaald voorstel dienen te zijn. Hiertegen komt de heer Kalle op, die het standpunt van B. en W. jnist acht. Hij prijst het dat eerst "net gevoelen van den Raad werdt gevraagd, waarmee B. en W. hun voordeel kun nen doen. De voorz. herhaalt zijn verzoek om niet in cijfers af te dalen, daar dit thans nog zonder vrucht is. B. en W. kozen nog voor geen enkele methode, dit zullen zij pas doen als de Raad hun verzoekt een voorstel te doen voor andere wegsverharding. Dhr. Butijn is tegen elke verande ring, hij wil zich maar houden aan het oude. Welke reden hebben B. en W. voor wegsvernienwing Dhr. Van de Sande is nog wel een goedkooper procédé bekend, wat hij echter niet wenscht te noemen. Nu echter een nieuwe ketel is aangekocht, heeft hjj bezwaar om nog grootere sommen aan den weg te besteden. Wethouder Blok geeft nogmaals te kennen, dat B. en W. expresselijk geen bepaalden weg nog willen inslaan om eerst te vernemen hoe de leden er over denken. Het goedkoopste lijkt hem het best. De voorz, antwoordt dhr. Butijn, dat de redenen voor deze bespreking liggen in het feit, dat de weg op het verkeer van thans niet is aangelegd. Het bie- tenvervoer is zeker verdubbeld en door gaand verkeer was er voorheen in het geheel niet. Men moet zich niet be roepen op den aankoop van den teer; ketel, want deze bedoelde enkel be zuiniging op loon en teerverbruik. Wijziging in het procédé wordt er niet door verkregen. Ook gaal het argument van de groote kosten niet op. Thans Worden er schatten verspild aan een slechten weg (hetgeen ook de rappor teurs erkennen). Als de zaak goed wordt aangepakt, behoeft dat nog geen beteekenende vermeerdering van uit gaven ten gevolge te hebben. En waar het slechts een wegvak betreft, be houdt de teerketel zijn volle waarde. Na nog eenige discussie constateert de voorz-, hoe nit de besprekingen is duidelijk geworden, dat buiten de Wethouders de meerderheid der Raads leden geen verbetering wenscht. en W. kunnen zich dus de moeite van nader (onderzoek en inlichtingen en definitieve voorstellen besparen. Aan L. Nagelkerke wordt voor een half jaar ontheffing verleend van den aanslag in de hondenbelasting. Daarna sluiting. Bevorderd tot kommieB le kl. dhr. G. van der Leeden, ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen, alhier. Dhr. A. P. Dansen, kantoor bediende 2e kl. bjj den Post- en Tele- graafdienst, slaagde voor het examen kantoorbediende le kl. Wolfertsdyk. Woensdagavond hield de ijsvereeniging „de Weel* haar jaar vergadering, die wegens ongesteldheid van den voorzitter, werd geleid door den vice-voorz. M. Kloosterman. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging in ledental is toe genomen en thans 140 leden telt. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat is ontvangen f 164,151 uitgegeven f 120,40j, batig saldo f 43,75. Als bestuursleden werden her kozen A. den Herder, H. Nouse en S. Berrevoet. Op voorstel van L. de Jager Gz. werd in beginsel besloten als vereeniging toe te treden bij den Ne- derlandschen Schaatsenrijdersbond. Hansweert. De met graan geladen Engelsche zeeboot „Anglo Cilean", is alhier in het schaar van Waarde ge ankerd, teneinde een gedeelte der ladmg te lichten, daar het schip ruim 3 voet te diep ligt, om Bath te kunnen pas- seeren. Lichters en werkvolk zijn reeds daar voor aangekomen. Een onbekende Engelsche zeeboot voer hedenmorgen in het schaar van Ossenisse omhoog, doch kwam later op eigen krachten vlot. Na het schaar te hebben uitgevaren voer hetzelfde schip bij Walzoorden op een zandbank om» hoog en is door de Belgische sleepboot „Thames" vlot getrokken en naar Antwerpen opgestoomd. Kortgene. Het Nutsdept. Noord- Beveland vergaderde 13 dezer alhier. Bij de opening, aldus meldt de M.Crt., herdacht de voorzitter den heer C. N. v. d. Heijde door wiens verscheiden aan 't dept. een zijner beste krachten is ontvallen. Zijn verdiensten als ad ministrateur der Nuts-Land verhuring, zijn ijveren voor de belangen der Am- bachtsteekenschool en zijn krachtige deelneming in alles, wat verder Nuts- belang geacht kan worden, verdienden de dankbaarheid en hulde van 't dept. Deze woorden vouden warme instem ming bjj de leden. Besloten werd van departementswege een brief van rouwbeklag aan de ipeduwe te doen toekomen. De Ambachtsschool zou deageljjks doen. Tot afgevaardigde ter distiictsverga- dering werd benoemd de heer H. J. v. Strien, tot id. ter algemeene vergade ring de heer J. C. Sohuilwerve. Woensdagavond ontstond een begin van brand bij den beer Over- beeke, doordat door een buurjongetje eenige bossen hooi met een lucifer aan 't branden waren gemaakt. Met vereende krachten konden be woners en buren met enkele emmers water erger voorkomen. Er doet zich alhier een ernstig geval van diphteritis voor, 's-Heer Arendskerke. Geslaagd j te Leiden voor het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde, de heer J. M. Goeman, alhier. Coiyosplant. Bij Kon. besluit van 12 dezer is aan deze gemeente een voorschot verleend tot een maximum van f 4000, ter verstrekking aan de in die gemeente werkzame vereeniging, uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter verkrijging van onroerend goed, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later, als los land in pacht uit te geven. Voor de vacante betrekking van ontvanger-griffier van de polders Oud en Nieuw-Noordbeveland hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. Op het hulppostkantoor alhier werd een valsche rijksdaalder outvangen. Hjj was nauwkeurig nagemaakt en droeg het jaartal 1874. Het geldstuk is bij de politie gedeponeerd. Voetbal. Aan de seriewedstrijden der R.V.V. Volharding te Rilland-Bath op Don derdag 29 Mei nemen de volgende vereenigingen deelAjax Ierseke, II. V,V. Hoogerheide, en O.D.S. Goes. De uitgeloofde prijzen zijn le prijs Zilveren Lauwertak, 2e prijs verguld zilveren kruis, Se prijs zilveren kruis, 4e prijs bronzen medaille. v Stukken voor den Gemeenteraad,. Ingekomen zjjn nog gs' Verzoek van den heer J. Mr.-,Kooien om by de perceelen 's Heer Hendriks- kinderenstraat 7 tot en met 11 van gemeentewege te doen aanbrengen een rioleering met zinkput, alsmede een klinkerbestrating. Verzoek van den heer A, R. Breet.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1