Pijnloos scheren STADSNIEUWS. Staten-Generaal. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Rechtszaken. VENDUTIE. Openbare Verkooping. Donderdag 22 Mei 1924, Het SLOT te Baarland, Openbare Verkooping. de Schaapskooi, MAANDAG 2 JUNI 1924, PUROL Zit-Slaapkamer of Zit- en Slaapkamer gekomen van Schore en Vlake, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Capelle a. d. IJael, sprekende naar aanleiding san 1 Cor. 8 11 het door God gelegde fondament. Den nieu wen leeraar werd toegezongen Psalm 20 1, terwijl hjj werd toegesproken door den consulent, ds. G. A. v. d. Hooft van Overschie. Provinciale vereeniging van Vrijzinnig Hervormden in Zeeland. Donderdagmiddag vergaderde boven genoemde Vereeniging in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden te Middel burg, onder voorzitterschap van den heer J. N. Pattist, die de niet talrijke aanwezigen welkom heette en de slechte opkomst ten deele toeschreef aan de lastige verbindingen in Zeeland. Medegedeeld werd dat een nieuwe afdeeling der Vereeniging is opgericht, namelijk te Krabbendijke. In zijn jaarverslag maakt de secre taris, dhr. dr. J. P. Cannegieter, met blijdschap melding van die oprichting en begroet hij met vreugde de nieuwe afdeeling. Een jaarverslag van die nieuwe afdeeling wordt in-zijn geheel voorgelezen en blijkt daaruit o.a., dat de godsdienstoefeningen, die in het Veilingsgebouw plaats 'hebben, goed worden bezocht. De positie der Vrijzinnigen te Mid- delburg en Vlissingen blijft goed. Ook Goes blijft veel leven toonen, andere afdeelingen zijn stationnair. Het bestaande blijft zich gelukkig goed handhaven. Aan het einde van zjjn verslag deelt dr. Cannegieter mede het secretariaat neer te leggen. Het verslag van de commissie voor godsdienstonderwijs staat in opgewekten toon, vooral door het catecbiseeren op de scholen gaat het onderwijs vooruit. Ook het werk van de godsdienstonder wijzeres in Vlissingen en Goes blijft steeds naar wensch gaan. Het werk onder de jeugd geeft van goede belofte blijk. De rekening van den penningmeester, dhr. J. C. Paap, wijst aan in ontvangst f 424,77, waaronder een goed slot van f 81,52 en in uitgaaf f 351,70, zoodat er thans een batig slot is van f 73,07. Op advies van eenige leden, die de rekening nazagen, werd deze goedge keurd en de penningmeester gedechar geerd. De rekening van de commissie voor godsdienstonderwijs sluit met een goed slot van f 633,52. De begrooting der vereeniging werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 248. Tot bestuurslid werd gekozen dhr. Frelier te Krabbendijke. Tot afgevaardigde in het hoofdbe stuur werd gekozen dhr. J. N. Pattist en tot zijn plaatsvervanger dhr. Paap. De jeugdbeweging kwam even ter sprake, er zijn in Zeeland 3 afdeelingen van den V. C. J. B. en wel te Mid delburg, Goes en Oostburg. Den secretaris, dr. Cannegieter, wordt bij het neerleggen van zijn taak als zoodanig namens de vereeniging door den voorz. hartelijk dank gebracht voor zijn werk als zoodanig. In zijn plaats werd tot secretaris gekozen de heer ds. J. W. van Nieuwenhuijzen te Sint Anna ter Muiden. Deze wordt ook benoemd tot afgevaardigde naar de alg. vergadering. met behulp van Purol. Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stukgaan der huid. Handleiding gratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten. Benoemd. Jn de commissie voor het afnemen van het examen in de Fransche taal is o.a. benoemd tot lid de heer S. A. Leopold, leeraar der R.H.B.S. alhier. R. K. Ziekenhuis. Men meldt ons dat de uitvoering van den bouw van het R. K. Zieken huis is opgedragen aan de architecten J. H. H. van Groenendael te Maastricht en L. W. Dekker te Goes. Ver. v. Vrijz.-Godsdienstigen. Zondag 18 Mei, 's morgens 10£ uur, zal een godsdienstoefening gehouden worden onder leiding van ds. H. v. d. Meulen van Bergen op Zoom. Toonkunst. Woensdagavond gaf de Goescheafd. van Toonkunst een uitstekend geslaagde uitvoering van „Das Paradies und die Peri", van Rob. Schumann. Schumann's muziek illustreert het verhaal van de Peri, die, verbannen uit het paradijs, daar eerst weer kan worden toegelaten, wanneer hij 's hemels liefste gave brengt. De laatste bloed druppel van een gesneuvelden vrijheids held, de laatste ademtocht van twee geliefden, ze zijn niet heilig genoeg. 1 Maar wanneer de Peri den traan van een berouwvollen zondaar brengt, gaan de poorten des hemels open. De muziek is melodieus, lyrisch en het luisteren er naar een genot, mooie solo's, heerlijke kwartetten, machtige koorzang wisselen elkaar in de parti tuur af. Het koor van Toonkunst was zeer op dreef en toonde wederom de uit stekende kwaliteiten wat klank en uitspraak aangaat, waarover het be schikt als steeds werd gevoelig muzikaal en met juist begrip gezongen. Een vijftal solisten vertolkten de solo-partijen. De sopraaD, mej. M. Coldewey uit Deventer, heeft zich voortreffelijk van haar zware taak gekweten en de Peri-partij over het algemeen zeer mooi vertolkt. Een enkele hooge noot kwam wat moeilijk, maar overigens gaf mej. Coldewey den toehoorders zeer te genieten door haar gloedïollen zang. Vooral de solo's in het derde deel o.a. Freud', ew'ge Freude, naein Werk ist gethan waren prachtig. Mej. K. Wijnmalen uit Bergen op Zoom, bezit een benijdenswaardig alt- geluid, dat zich voor Schumann's muziek wel zeer speciaal eigent. De klank is zoel en kleurrijk en boven dien zingt zij met het grootste gemak. Het was heel mooi, ook al kon de voordracht, wat het tragische betreft, nog aan diepte winnen en liet de uit spraak wel eens te wenschen. Als tweede sopraan trad op mej. dr. R. Ghijseu uit Domburg, die bleek te beschikken over een sympathiek, goed geschoold geluid. De jeugdige tenor, de heer Th. Han- nema, Den Haag, bleek gesneden van het goede tenoren-hout. Zijn stem is vol, klankrijk en van edel gehalte, kan in de hoogte echter nog aan zekerheid en schittering winnen. De voordracht was keurig verzorgd, alsmede de uit- De heer Dudok van Heel, Vlissin gen, viel in voor den heer v. d. Kamp en vertolkte de bas- en bariton-solo's op een wijze, die alleszins te waar- deeren viel jammer dat de uitspraak van de r zoo slecht is. De heer Pennings zong eenige klei nere tenor-solo's en deed dit zeer verdienstelijk. Een klein strijkorkestje zorgde voor een passende omraming van den zang. Dit orkestje heeft zeer muzikaal en fraai van klank (le violen, cello) bege leid. De piano-partij bleek bij mej. A. Reilingh in uitstekende handen te zijn. Zij deed ons zoowaar den heer Noske vergeten. Het geheel werd door dhr. O. Lies op de hem eigen prettige wijze en met de uiterste zorg geleid en hem komt zeker een woord van hulde toe voor de liefdevolle weergave van Schumann's muziek. Tenslotte bracht notaris Pilaar in welgekozen bewoordingen dank aan de dames en heeren buiten de vereeniging staande, die aan het welslagen van deze uitvoering medewerkten. Spr. vroeg zich af of uit Let orkestje geen blij vende kern kan worden gevolgd en bracht hierna warme hulde aan mej. Coldewey (die, wij verzuimden dit nog te vermelden, fraaie bloemen kreeg) voor haar schitterende vertolking der zware Peri-partij en aan mej. A. Reilingh voor haar keurige pianospel. De zaal was uitstekeid bezet en de aanwezigen gaven telkenmale door applaus blijk het ten gehoore gebrachte zeer te waardeeren. Het hevig onweer, dat aan het slot losbrak, veroorzaakte belaas speciaal bjj de dames een verflauwing der aandacht. Op de wandeling. Ik vroeg belangstellend wat er aan scheelde. Het meisje had blijkbaar hevig verdriet en hield het minuscule zakdoekje tegen de oogen gedrukt. Ze was kort gerokt, zoodat haar slanke beenen zichtbaar wareD. Göttliche Tanz- beine zou Nietzsche gevonden hebben. Het is altijd verdacht wanneer zoo'n meisje zoo zit te huilen en dus her haalde ik mijn woorden. „Weet u wat Duymaer van Twist heeft gevraagd „Heeft Duymaer van Twist je iets gevraagd 7" zei ik en keek met schrik naar de beenen. „Nee, aan den minister van binnen- landsche zaken. Hij heeft gevraagd*, en hier ging haar pruilen over in een nabootsing van ambtelijke deftigheid, „is het juist, dat de burgemeester van Amsterdam aan verschillende inrich tingen dansvergunningen heeft verleend, waarbjj het dansen in het openbaar wordt toegestaan Zoo ja, acht de regeering den tijd niet gekomen, bij de wet, met het oog op de openbare orde of zedelijkheid, regelen te treffen, waardoor het kwaad wordt bestreden En toen barstte ze uit: „Als ik een heele week druk in den winkel ge werkt heb, mag ik dan niet eens een nsje maken Zondagsavonds? Wat eekt daar nu in f* „Wanneer we een linksche regeering gehad hadden", zei ik, „zou bij die vraag wel ingeslikt hebben. Ja, zoo af en toe merkt men toch dat we een christelijke regeering hebben. Zoo langzamerhand mogen we niets meer. Straks wordt de Staatsloterij ook afge schaft en dan bidt h?t heele Neder- landsche volk Broekhuis, beste Broek huis, geef ons een gokje." „Ja," huilde ze, „die mijnheer Duymaer van Twist heeft zeker nooit gedanst „Kun je begrijpen, welk een stoute veronderstelling." „En hij weet niet half hoe zalig het is. Het kwaad! Een schandaal is het. Die heerlijke two-steps en jazzen en boston-walsen en fox-trott's een kwaad te noemen! Wat gaat het hem aan of ik mijn dansje maak. Hij hoeft toch niet met me te dansen, 'k Zou je lekker danken." „'k Zou het je ook niet aanraden, hij zou je telkens op je teenen trap pen, want hij kan alleen maat houden op 't Wilhelmus." „En hij hoeft er toch ook niet naar te komen kijken Hij kan gerust weg blijven. Laat hij een mensch z'n pleizierije toch gunnen. Maar hij kan zeker de zon niet in 't water zien schijnen. En daarom zoekt ie kif." „Dat is een filosofische opmerking", zei ik, „ze zoeken kif". TOMMY. Goesche Pluimvee- en Konijnen- Vereeniging. Donderdagavond werd alhier defini tief opgericht een Vereeniging ter be vordering van de Pluimvee-, Konijnen en Sierduivensport onder bovenge- noemden naam. Als bestuursleden werden gekozen de heeren M. C. v. d, Ende, voorz. H. W. Enzerink, secr.D. Bezemer, penningm.A. Oosterkerk, comm Louis Bouwmeester. Ofschoon we den grooten tooneel- speler „the grand old man" in betrek kelijk korten tijd hier eenige malen hebben zien optreden, en het uitgaande publiek maar een bescheiden troepje vormt, blijkt toch voor zijn onverge lijkelijke weergave van de Shylock- fignur altijd weer belangstelling te bestaan. De zaal was weer geheel gevuld om een daverend en aanhoudend applaus bewees aan de hoofdfiguur eens te meer de bewondering voor zijn pre.-tatie. Ook de bijfiguren, want zoo mogen we bier de andere rollen wel noemen, waar zich alles om Shylock groepeert, gaven goed spel te zien. Het is geen gemakkelijke taak om dit ons wat drakerig voorkomende tooneelstuk nog wat warmte en natuur lijkheid bij te brengen. Toch hebben An tonio (Munnichman), Bassanio (Sprink- huyzen) en Portia (Mary Beekman) al het hunne daartoe bijgebracht. De rol van Lancelot lijkt ons een zeer ondankbare en de heer Visscher is niet in staat geweest die voor ons aannemelijker te maken. a 'Tloepé m den Schilder Wf Huiseigenaren. Laat Uw houtwerk-niet verrotten, W5 Uw ijzer niet verroesten. jjjg^erftJhet tijdig, e «.v.uu&J TWEEDE KAMER. Ryjwielbelasting. De rijwielbelasting (f 3 per rijwiel) is aangenomen met 6415 stemmen (tegen soc. democraten, communisten en plattelanders). Minister Colijn heeft echter conces sies gedaan. In de eerste plaats zal de belasting slechts tot 1 Januari 1930 gelden, dan hoopt de minister gereed te zijn met de herziening van ons be lastingstelsel en in de tweede plaats behoeven gezinshoofden, die niet in de rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen en het rijwiel noodig hebben voor hun beroep of bedrijf, geen belasting te betalen. Een uitkomst voor de land arbeiders o.a. De belastingopbrengst, geraamd op 3 millioen, zal nu wel met een half millioen of meer dalen. Wordt de ver mindering te groot, dan zal de minister op zjjn besluit terugkomen. De bovengenoemde gezinshoofden krijgen hun belastingmerkplaatje dus gratis, het berijden van hun rijwiel, behalve door den houder, wordt echter strafbaar gesteld met een boete van f 10—f 100. Voor kostwinners (geen gezinshoof den) geldt de vrijstelling van belasting niet. De Rijwielbelastingwet zal reeds voor 1924 gelden. Hierna is z.h.s. aangenomen de nadere verhooging van de begrooting van het Staatsbedrijf der artillerie inrichtingen 1925 evenals het wetje tot meer afdoende bestrijding van de aardappel wratziekte. De gevreesde aardappel-wrat-ziekte eischt strenge voorzorgen. Tweeërlei zullen die voorzorgen zijn n.l, verbod van vervoer der door de ziekte aange taste aardappelen, en bepalingen die de mogelijkheid scheppen om een ver bod uit te vaardigen dat op perceeleu welke eeu gevaar voor besmetting kun nen opleveren, voor de aardappelwrat- ziekte vatbare aardappelen verbouwd wordeD. Deze bepalingen zijn o.a. voorge steld omdat de bestaande niet afdoende waren bij de bestrijding dezer ernstige ziekte, die echter in ons land zoo goed als niet heerseht maar waarvoor men in landen die uit ons land aardappelen betrekken, zeer bevreesd is. Sommige leden vreezen, dat het verbouw-verbod niet afdoende zal zijn maar de Minister ziet er in elk geval een belangrijk afweermiddelen. Er zijn reeds immune aardappelen gekweekt en men gaat daarmede voort. In afwachting daarvan is met de nieuwebepaling een sterke beveiliging voor de gevreesde ziekte te krijgen. De Minister heeft de ongeruste landbouwers, die in iedere overheidsbemoeiing een aansHg zien op hun vrijheid in zooverre gerust gesteld, dat hij hepft toegezegd met de landbouw organisaties overleg te zullen plegen omtrent alle te treffen uitvoeringsmaatregelen. li- De Kamer heeft Donderdag het annexatiewetje ten behoeve van de uit breiding van Dokkum met 4719 en het wetsontwerp omtrent den waarborg en belasting der gouden en zilveren werken z.h.s. aangenomen. Mond- en klauwzeer. Op vragen van het Tweede Kamer lid Ëraat, betreffende opheffing, in het belang van den veehandel, van de afsluitingsmaatregelen en veevervoer» verboden ter bestrijding van het mond en klauwzeer, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw ge antwoord De thans nog genomen voorzorgs- en afzonderingsmaatregelen tegen het mond- en klauwzeer vinden hun grond in de wettelijke voorschriften. Zij heb ben ten doel, het nog niet aangetaste vee zooveel mogelijk voor de ziekte te vrijwaren en zijn tevens in het belang van onzen uitvoer van vee. Dat alle veemarkten en veevervoer middelen besmet geacht kunnen wor den, kan ondergeteekende niet aan nemen. Wel is hij van meening, dat de ziekte door marktvee veelvuldig wordt verspreid, indien, zooals veelal door boeren en veehandelaren geschiedt, besmet vee ter markt wordt aange voerd. Bjj het toepassen van maatregelen tegen veeziekten kan in den regel niet worden voorkomen, dat door ver schillende bij den veehandel betrok kenen schade wordt geleden en de handel wordt belemmerd. Ondergeteekende kan niet toezeggen, alle afsluitingsmaatregelen en veever- voerverboden te zullen opheffen. Gaarne wil bij evenwel de verzekering geveD, dat hij, met het oog op de bezwaren van belanghebbenden, zal overwegen of, en zoo ja, welke der bedoelde maatregelen eventueel zouden kunnen worden opgeheven. De Staat in 't De zaak tusschen mr. Bakhuizen van den Brink contra den ontvanger der Rijksbelastingen, is in een civiele zitting van de Haarlemsche rechtbank gevoyeerd. Tusschen partijen is een accoord getroffen. Gelijk bekend is, was de oorzaak van deze procedure, dat mr. Bakhuizen van den Brink, die een 80 maal grootere vordering op het rijk (Postcheque- en Girodienst) had, zijn belasting niet wilde betalen, althans eerst eischte, dat het Rijk aan zijn verplichtingen voldeed, en hem weer de vrije beschikking gaf over zijn geld, terwijl hem tevens voor den ter mijn, dat hij zijn geld nog niet machtig kon worden, 5 pet. rente zou worden uitgekeerd. Het Rijk heeft nu mr. Bakhuizen zijn geld doen toekomen, plus 5 pet. rente vanaf den dag d:r dagvaarding, terwijl de Rijksadvocaat tevens de toezegging deed, dat alle voorschotten van het proces, door eischer gedaan, zouden worden vergoed. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. j Op Zondag 18 Mei a.s. hopen k onze geliefde ouders I C0RNELIS DE BESTE s1 EN g NEELTJE SCHIPPER, hun vijf-en-twintlg-jarige Echtver- te herdenken. Hun dankbare Kinderen, JAN DE BESTE. J. M. DE BESTE— Jeremiasse. Oudelande, Mei 1924. DE WILDE HEIJ BOER, deurw., zullen op Woensdag 21 Mei 1924, des voormiddags om 10 uur (N.T.) in de „Prins van Oranje* te Goes, verkoopen: linnenkasten, kussen-, Weener- rieten en andere stoelen, mah. wasch- en andere tafels, foltaire, fauteuils, spiegels, veeren- en andere bedden, kinderwagens, groote partij nieuwe klokken, w.o. met. Westminster carr., Bim-Bamslag enz., klokstellen, barometers, schrijf machine merk „Smith Premier No. 10*, geëm.badkuip, lampen, haarden,keuken en andere kachels, groote partij geëm. goederen, glas- en aardewerk, enz. enz. Zindelijke goederen kunnen worden bijgebracht, waarvan opgave te doen bij den vendumeester D. JACOBS. Kpdag Diusdag te voren. De Notaris H. W. NEERVOORT te 's Gravenpolder, zal, ten verzoeke van den Heer JOH. ERMERINS te Hoedekenskerke q.q. op des namiddags 3 uur (N.T.) in de herberg van Traas te Baarland, in het openbaar verkoopen bestaande uit Huis met Erf, Vijver, Plantsoen, Terrein van vermaak en uitweg, groot 90 Aren 25 centiaren. Te veilen in massa en te aanvaarden vóór of op 1 Aug. a.s. Te bezichtigen op Donderdag 8 en 15 Mei a.s. des namiddags van 25 uur (N.T.) op vertoon vsn een bewijs van toegang te bekomen ten kantore van genoemden Notaris, tegen betaling van f 0,25, bestemd voor 't Groene Kruie te Baarland. De Notaris H. W. NEERVOORT te 's-Gravenpolder, zal, ten verzoeke van den Heer JOH. ERMERINS te Hoedekenskerke, onmiddellijk, na den afloop van de veiling van het Slot te Baarland, om contant geld, in het openbaar verkoopen: voor afbraak staande op de Hofstede bewoond door den Heer H. Schout te Baarland; dage lijks te bezichtigen. De Notaris L. A. BETH te Ove- zande, zal op 's namiddags 1 uur (N.T.) te 'S-Heeren- hoek, ten verzoeke en op de hofstede van dhr. J. SCHRIEKS, aldaar, tegen contante betaling in het openbaar verkoopen: 1 vos-merriepaard, oud 9 jaar, stamb. A no. 6768; 1 dito, oud 4 jaar, veu- lenb. n. 20304, 1 vet varken, 1 men- wagen, I veerwagen op Calling's patent as, 1 driewielskar (zoo goed als nieuw), 1 tentwagen, 1 ros, 1 rechtstroo- dorschmachine, 1 handdorschmachine, 1 rolblok (3 deelig), rolsleper, sleepbord, Sack's ploeg en Deere ploeg, 4 eggen in soort, vleeschblok, kruiwagen, geesel- steen met paard, windmolen, 2 doppen, 2 koebakken, slijpsteen, tarwestroo, peeënmolen, stroomolen, harnassement, pleien, reepen, zwingen, bascule, mest in den mestput, enz. "slukloopen en schrijnen derhuid, verbrande huid door de zon. slukgeloopen voelen. Gebruik Vepkrilqh. bij Apoth.enDroqisli AANGEBODEN; met pension op mooien stand. Brieven onder No. 204, Bureau „Goesche Courant".

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2