Rechtszaken, Staten-Generaal, Gemengd Meuws. Binnenland. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE Telegraf. Weerbericht Verkoopingen en verpachtingen. Vergaderingen en Voorstellingen enz, Burgerlijke Stand van Goes. Marktbericht. Nagekomen Advertentie. een aankomende Kellner, Kruiningen. Gisterenavond is met den laatsten trein uit Roosendaal bij den (onbewaakten) overweg bij de hoeve van L, Nieuwenhuize nabij wachtpost 80 te Kruiniugen de gehuwde landbou wersknecht M. Geense, wonende aan de Baan alhier, overreden. Het hoofd werd van zijn lichaam gescheiden. Krabbendijke. Voor de vacante be trekking van onderwijzeres aan de O.L. school aan den Oostdijk hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. Billand-Balh. Geslaagd voor exa men Engelsch Onderwijs te Antwerpen, dhr. W. Kok Mzn. Een paard van den landbouwer F. M. Boot, kwam aan het station alhier te vaiien. Het was gespannen voor een rijtuig. Het beest was ziek en is toen ondergebracht bij dhr. Boonman. Het rijtuig bleef evenwel overeind. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Overtreding LeerplichtwetC. L. G. te Wissenkerke, C. S. te Heinkenszand, beiden vrijgesproken. Kippen laten loopen zonder vergun ning over bezaaid land M. D. te Borssele, f 5 s. 5 d. Zonder vergunning loopen over be zaaid land A. W. te Nisse, f 5 s. 5 d. StraatschenderijA. H. te Schore, f 10 8. 2 w. tuchtschool. Verkoopen van waren die ondeugde lijk van samenstelling zijnF. S. te Schore, f 10 s. 10 d. Overtreding ArbeidswetH. K. te Ierseke, vrijgesproken, P. R. te Goes, f 0,50 s. 1 dj, J. T. te 's Heer Arends kerke, J. V. te Goes, f 1 s. 2 d., H. G. de J, te Goes, f 5 s. 5 d,, J. van de S. te Krabbendijke, 11 X f 0,50 s. 11 X 1 d- Als opkooper voorwerpen koopen van onbekend persoon J. P. te Hans- weert, f 10 s. 10 d. Als opkooper niet onverwijld aan- teekening houdenM. L. te Wemel- dinge f 15 s. 15 d. Op straat voetballenJ. JP. te Kapelle, D. H., L. V. te GoeB, G. E. v. te Hansweert, allen terug aan ouders. Goederen op openbaren weg onbe heerd laten liggenJ. S. te Goes f5 s. 5 d. Overtreding Regl. op de wegen en voetpadenC. J. M. te Heinkenszand f 5 s. 5 d. Zonder vergunning op openbaren weg materialen nederleggen L. C. te 's Heerenhoek f5 s. 5 d. Met motor rijden op klinkerpad J. C. te Wemeldinge f 5 s. 5 d. Zonder vergunning openbaren land weg versperren M. S. te Hoedekens- kerke f 8 s. 8 d. Overtreding PaardemwetP. H. te 's Gravenpolder, A. G., J. U., G. B. te Hoedekenskerke, J. A. te Baarland f 10 8. 10, J. v. d. L. te Hoedekens- kei ke, P. v. 't W. te Baarland, B. T. te Kwadendamme 2 X 110 s. 2 X 10 d. 's Avonds rijden zonder lichtJ. K. te Kruiningen f 2 s. 2 d. Fietsen zonder belJ. V. te Co- lijnsplaat f2 s. 2 d. Met rijwiel veiligheid van het ver keer in gevaar brengen A. S. L. te Sohore f 5 s. 5 d. 's Avonds met auto rijden zonder achterlicht: J.L. te Wemeldinge f10 s. 10 d. Met voertuig niet behoorlijk naar rechts uitwijken P. C. W. te 's Hee renhoek f 3 s. 8 d. '8 Avonds fietsen zonder lichtW. H. te 's Heer Arendskerke, A. J. G. te Kamperland, P. B. te Goes, f 3 s. 1 w. t.scb., J. B. te Rilland, P, K. te Kapelle, J. C. F. te Wissenkerke, A. L. te Wilhelminadorp, J. R. t^ 's Heerenhoek, J. H. te Nieuwdorp, J. B. te Heinkenszand, C. K. te 's Heer Arendskerke f 3 s. 8. d. Dronkenschap A. v. 't W. te Kwa dendamme f 8 s. 3 d. TWEEDE KAMER. Belasting op rijwielen, De Kan\er heeft Dinsdag beraad slaagd over het ontwerp Colijn tot heffing van een belasting van f 8 per jaar op elk rijwiel, welke belasting 3 millioen zal opbrengen. Het ontwerp werd fel bestreden door de soc. democraten. Met name dhr. Duya stak een felle donderrede af en redeneerde zoo eenzijdig dat de heer Colijn hem op een gegeven oogenblik toevoegde„De heer Duys zal niet gemakkelijk iemand vinden, aan wiens ministerschap zooveel persoonlijke finan- cieele opofferingen verbonden waren als aan het mijne.' Door verschillende leden is clementie bepleit voor verschillende categorieën, Dhr. Hiemstra (s.d.) wilde kostwinners of gezinshoofden, die een rijwiel voor de uitoefening van hun beroep noodig hebben en niet in de rijksinkomsten- belasting zijn aangeslagen, vrij stellen. Dhr. Van den Heuvel (a.r.) wilde de belasting voor rijwielen welke niet meer dan f 21) waard zijn (de belas tingambtenaren mogen zoo'u fiets dan voor f 20 overnemen) op f 1 stellen en voor de overige op f 3,50. Het lot dezer amendementen is nog niet beslist. De heer Colijn voelt er niet veel voor. Bij bet beautwoorden der sprekers wees hij er o.a. op dat straks bij de wijziging van de rijks inkomstenbelasting bij den aftrek met de grocte gezinnen rekening zal worien gehouden en voorts dat voorstellen i.z. „heffing op luxe verteringen" in voorbereiding zijn. Hierbij is ook reke ning gehouden met automobielen. (Die vallen echter al onder de personeele belasting. Wordt misschien alleen aan ritten in huurauto's gedacht De vergeten Baarnsche zwerver. Naar het U. D. verneemt, heeft de justitie termen gevonden, een gerech telijke vervolging in te stellen tegen eeD der politie-beambten te Baarn, aan wiens verzuim het te wijten is, dat men in het politiebureau aldaar den opgesloten zwerver heeft vergeten. De politie-beambte zal te Utrecht terecht staan op 27 dezer. Verder verneemt het U. D., dat de geneeskundigen die te Utrecht sectie deden op het lijk van den zwerver, tot de conclusie zijn gekomen, dat de dood van den man hoogstwaarschijnlijk is veroorzaakt door uitputting. Met abso lute stelligheid kon dat niet worden vastgesteld. Kinderwagens omgereden. De heer J. C. S. uit Rotterdam bereed door onbekendheid met de verkeers regeling te Bloemendaal met zijn auto een weg in de verkeerde richting. Toen hij dit bemerkte, zwenkte hij een zij weg in en heeft toen twee Haarlemsche dames met kinderwagens omvergereden. De dames werden gewond, de een aan het hoofd, de ander aan een arm. De kinderwagens werden geheel vernield, maar de kinderen bleven ongedeerd. De gewonde dames zijn de echtgenoo- ten van den directeur der Middelbare Technische school én van een leeraar der Ambachtsschool te Haarlem. Schip omgeslagen. Bij Enkhuizen is Zondag de ijzeren tjalk Twee Gebroeders, van Amsterdam, schipper L. van der Kolk, geladen met turfstrooisel voor Enkhuizen, door een stormvlaag omge slagen. Een laken werd als noodvlag geheschen. De opvarenden de schipper, zijn vrouw en drie kleine kinderen en zijn knecht, trachtten zich tenslotte bij de onstuimige zee in de roeibdot te redden. Enkhuizer visschers zijn uitgevaren, hebben hen opgepikt en behouden aan wal gebracht. De dubbele moord te Wychen, De justitie zet het onderzoek inzake den dubbelen moord te Wijchen, in verband waarmede de gebroeders van den B. en de zwerver K. van M. zich in arrest bevinden, krachtig voort. Maandagmorgen is de hond van H. Jansen, een buurman van den verslagen Willems, welke hond korten tijd voor den moord plotseling stierf, opgegraven. Het cadaver is ter onderzoek naar Arnhem overgebracht. Zooals bekend werkte C. van den B., een der gearresteerden, als smid te Grave. Zaterdagavond voor den moord had hij volgens mededeelingen van zijn moeder zooals gewoonlijk zijn weekgeld gegeven. Maandagmorgen is hij weer gewoon naar zijn werk gegaan. Te Lunen bezocht hij een café, waar hij zijn gelag met een bankbiljet van f 25 betaalde. Toen hij te Grave aan het werk was en een auto met drie politieagenten verscheen, was het volgens afgelegde verklaringen aan hem te merken, dat hij vermoedde dat de politie om hem kwam. Het angstzweet brak hem uit. Bij zijn arrestatie werd nog een bedrag van f 22.50 op hem bevonden. Wat van M. betreft, deze kwam den Vrijdagavond voor den moord aan het huis van zijn zwager op het Heiveld. Zijn zwager liet hem binnen en gaf hem een deken. Hij heeft dien nacht op den vloer geslapen- Zijn zwager achtte het raadzaam den geheelen nacht het licht te laten branden, daar hij bang voor hem was. Zaterdagmorgen vertrok van M. in de richting Nijmegen en keerde 's avonds met een lekken band om zijn fiets terug. Zjjn zwager met diens zoon hebben den band zoo spoedig mogelijk hersteld, opdat v. M. maar weer vertrekken zou. Van M. is daarop weer vertrokken en werd Zondag morgen te zeven uur te Leur aange troffen. Gedurende den Zondag is hij meermalen te Alverna en Woezik, beide buurtschappen van Wijchen, gezien. Oplichting voor f 36,000. Twee jongelui van even 20 jaar hebben bij een bankinstelling te Amsterdam op vervalschte uitbetalingsformulieren een bedrag van f 36,000 geïnd. Zij hebben zich met het geld uit de voeten ge maakt en zich waarschijulijk naar het buitenland begeven. Eén van hen was kantoorbediende bij een handelsfirma. Hij vond in de brandkast uitbetalingsformulieren in blanco geteekend met één naam. Daar twee handteekeningen voor de uitbe taling vereischt zijn, zette hij er een valsche handteekening bij voorts vulde hij het genoemde bedrag in, dat zon der bezwaar werd uitbetaald. De medeplichtige is een vriend van den kantoorbediende. De loodsdienst op de Westerschelde. Er is een regeling tot stand gekomen betreffende de beloodsing op de Wester schelde. Het Belgische loodswezen zou geheel vrjj zijn wat betreft het uitvoeren van den loodsdienst voor de Wielingen, doch zich verbinden, in en voor het Oostgat en Deurloo niet meer dan één loodsvaartuig te laten kruisen. Het Nederlandsche loodswezen zou geheel vrij zijn wat betreft het uitvoeren van den loodsdienst in het Oostgat en Deurloo en zich verbinden in en voor de Wielingen niet meer dan één loods vaartuig te laten kruisen, De voor den loodsdienst in ce Wielingen komende Belgische en Nederlandsche loodsvaar- tuigen zullen geen schepen, bestemd voor Deurloo en Oostgat, mogen be- loodsen, en de voor den loodsdienst in Oostgat en Deurloo bestemde Neder landsche en Belgische loodsvaartuigen zullen geen schepen, bestemd voor de Wielinge», mogen beloodsen. Burgemeester van Groningen. De Staatscourant van Dinsdag bevat de benoeming van jhr. mr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, burge meester van Brummen, tot burgemeester van Groningen. De nieuwe Burgerlijke Pensioenwet. St. Petrus deelt de volgende bijzon derheden mede uit het ontwerp-Bur- gerlijke Pensioenwet, dat eerstdaags verschijnen zal. 1. los personeel heeft in het vervolg geen recht meer op pensioen 2. tijdelijke ambtenaren mei minder dan 2 dienstjaren kunnen geen recht aan de pensioenwet ontleenen 3. ambtenaren met een inkomen beneden f 50Ó vallen buiten de pen sioenwet 4. voor de berekening vau het pen sioen zal voortaan l'/s pet. van den grondsbg gelden 5. het minimum pensioen van 30 pet. komt te vervallen 6. voortaan geven geen 35 maar 40 dienstjaren recht op een maximum pensioen van 70 pet.; 7. de termijn van 7 dienstjaren, waarna men aanspraak had op pensioen, wordt verlengd tot 10 dienstjaren 8. het recht op weduwen- en weezen- pensioen voor op wachtgeld gestelde ambtenaren wordt zoo gewijzigd, dat het kan worden behouden door voort gezette premiestorting naar een vast gestelden grondslag (maximum premie f 165) 9. personen, aangesteld op burger lijke arbeidsovereenkomst, hebben geen aanspraak op pensioen; 10. van de inkoopsom komt voortaan de helft voor rekening van den ambte naar (in plaats van een kwart) te be talen in 15 jaren (in plaats van in 10 jaren) 11. vervroegd ouderdomspensioen komt te vervallen 12. de minimale werkelijke diensttijd van 3 jaren wordt gewijzigd in 6 jaar; 13. het z.g. wachtgeldpensioen (n.l, dat hetwelU verleend werd na afloop van den wachtgeldtermijn) komt te vervallen 14. jaren op wachtgeld doorgebracht tellen niet mee voor pensioen; 15. w&chtgeldjaren kunnen bij her plaatsing voor pensioen worden inge kocht 16.als een gepensionneerde inkomsten gaat genieten na zijn ontslag, mogen die inkomsten plus het pensioen niet hooger zijn dan het laatste salaris (pre cies dus als bij wachtgeld) anders wordt dat pensioen met het meerdere verlaagd 17. de pensioenraad mag een amb tenaar in observatie nemen en zelfs laten opereeren, als hij zich wil laten afkeuren (bij weigering vervalt recht op invaliditeitspensioen) 18. de pensioenen worden voortaan weer 3-maandelijks betaald gelegenheid zal worden gegeven bij salarisverlaging den grondslag te ver lagen beneden dien van 1 Juli 1922; tot 1 October 1924 tellen wacht geldjaren nog mee voor pensioen; wachtgeldpensioen, vastgesteld voor 1 October 1924, wordt slechts uitge keerd gedurende een aantal jaren ge lijkstaande met het aantal dienstjaren- De Elecfricifeifscommlssie van de middengroep. Hedenmorgen werd bovengenoemde commissie, bestaande uit de heeren M. J. Verhorst, J. L. Richel, Jac. Welleman, L. J. van Voorthuijsen, burgemeesters resp. van Wissekerke, Borsselen, Krabbendijke en Domburg, J. I. van Ballegoijen de Jong, secre taris der gemeente Goes, C. Boude- wijnse, vertegenwoordiger der Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanuen en C. D. Vereeke, dijkgraaf van den polder De Breede Watering bewesten Ierseke, door den Commissaris der Koningin, Jhr. mr. Quarles van U/ford, in een der lokalen der Abdjj gebouwen geïnstalleerd. De Commissaris wees er op, dat de eerste taak der commissie zal zijn, het college van voorlichting te dienen, zoo mogelijk zelfs in cijfers de garantie aan te geven. Dan zal een rekensommetje kunnen uitmaken, van welke zijde de stroom betrokken zal moeten worden. De wijze van werken wordt aan de commissie overgelaten en zij zal steeds in de Abdy kunnen vergaderen. Spr. hoopt, dat de commissie er in slagen zal, een dusdanig advies uit te brengen, dat tot de oplossing zal leiden. Dhr. Welleman bracht dank voor het in de commissie gestelde vertrou wen en verzekerde dat deze fen volle het moeilijke en tevens verantwoorde lijke van de op zich genomen taak beseft. Spr. wijst op de verouderde ziens wijze over het vraagstuk en zegt, dat het de commissie genoegen doet, vrij te zijn in de keuze van deskundige hulp en medewerking. Spr. hoopt, dat de commissaris met ingenomenheid zal kunnen terugzien op het initiatief, dat hjj in deze ge nomen heeft. Hierna verklaarde de heer Welle man, dat de commissie haar taak aan vaardt. De commissie koos uit haar midden tot voorzitter den heer Jac. Welleman en tot secretaris den heer Van Ballegoijen de Jong. De dubbele moord fe Wijchen. ARNHEM. C. v. d. Broek heeft bekend met v. Munster den dubbelen moord te Wijchen te hebben bedreven. Zij hebben de oude rouw gedreigd, als ze om hulp riep, waarop zij op de knieën viel en begon te bidden. Daarop heeft v. M. Willems met een houten hamer bewusteloos geslagen, Daarop heeft hij Trui W. met den hamer gedood en Willems de hersenen ingeslagen, waarna het huis werd doorzocht. F- W. N. flujenholfc.t Te Utrecht is in den ouderdom van bijna 56 jaar overleden het soc.-dem kamerlid de heer F. W. N. Hugen- holtz. De heer Hugenholtz is nog eenigen tjjd predikant geweest. 'f Gaaf niet door- Het onderhoud dat Foincaré bin> nenkort met Mac Donald te Chequers zou hebben, gaat niet door. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 14 Mei medegedet door het Koninklijk Nederlandsche Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.8 te Memel. Laagste barometerstand 751.0 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 15 dezer Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidwestelijke wind, meest licht tot half bewolkt, waarschijnlijk nog droog behoudens kans op onweer, warm. Mei. 15 Goes atbraak, de Wilde en Heyboer. 15 Krabbendijke, meubilair, de Kok. 15 Klcetinge, verp. bouwt en weiland, van Dissel. 15 Krabbendijke, beestiaal, Neervoort. 16 Borssele, afbraak jachthuis, de Wilde en Heijboer. 21 Goes, vendutie, de Wilde en Heijboer. 22 Baarland, Slot met vjjver, plant", soen, terrein van vermaak en uitweg, schaapskooi, Neervoort. 26 Hansweert, woonhuis met erf en tuin, van Dissel. 30 Kapelle, woonhuis met schuur, koets huis, boomgaarden en bouwland, van Dissel. 's Heerenhoek, inspan, Beth. Kloetinge, heerenhuis, tuin en bouw' terrein, schuur, van Dissel. Wissenkerke, bouwr en weilanden, Pilaar. Wissenkerke, kap- LandbouwerB- inspan en veldvruchten, Markusse, Mei. 14 en 15 Witte Bioscoop, Moeder. 14 Prins van Oranje, Uitvoering Toon' kunst. 14 Schuttershof, Louis Bouwmeester (Shylock) De Koopman van VenetiB. 16, 17, 18 en 19, Witte Bioscoop, Za, terdagavond. 17 en 18, Bioscoop Schuttershof, Haar te huis. 18 en 19, Witte Bioscoop, De drie goudstukken. 23 Witte Bioscoop, Watt en i/« Watt. 28 Schuttershof, Groot Russisch Balai laika Orkest. Juni. 2 Schuttershof, Alg. ledenvergadering Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zeei land". 16—24 Schuttershof, Njjtengo Geboren 10, Jan z.v. Jan Brouwer en Magdalena Maria Lakké 12, Geer- truida Adrians Johanna d.v. Simon van Strien en Geertruida Kloet12, Heinrich Jacob Ferdinand z.v. Aloysius Wilhelmus Schneider en Heinriette Maria Kronenberger. Huw.-aang.9, Hendrik van Hoorn 22 j. jm, en Johanna de Pan 21 j. jd. Overleden 10, Maria Johanna de Busscher 53 j. geh. met Johannes Kooien 10, Helena Catharina van Hese 35 j. ongehuwd. Z.-ï.Z. Juni. 2 Juli GOES, 13 Mei 1924. Geen noteering voor den nieuwen oogst. Oude Tarwe f a i Nieuwe Tarwe f a f Oude Rogge f a f Nieuwe Rogge a f Wintergerst t a f Wintergerst per 10Ö K.G. f ai Zomergerst f a f Goudgerst t a t Haver t a t Kookerwten f af Krooneiwten 1 a f Bruine Boonen i a t Geel Mosterdzaad f a f L'aardeboonen f a t Maanzaad f a f Winterkoolzaad f af Karwijzaad f a Schokkererwten f a f Eieren per 100 stuks f5,50- Boter per kilo f l,6o a f 0, Middenprijs eieren per 25 stuks i 1,62 Middenprgs boter per V» kilo i 0,30 a O, Eieren aan particulieren verkocht 6 ]/j ct. Boter aan particulieren tO,9o a i O- Middenprgs afwgkende boter f O,p. p. Fabriaksboter 54 pond a 1.10 Aanvoer 590 pond boter Eieren 330 stuks Eieren 5 ct. per stuk Strooboter 70 ct. pond. Grasboter O ct. pond. Roomboter aan particulieren tO, Poeleieren 0 stuks 0 ct. Eendeieren 0 stuks 4 5 ct. Kalkoeneieren O stuks 4 O a O ct. Afwijkende boter 20 pond a 60 ct Ganseieren O stuks 4 0 ct. De prijzen van ganzeneieren worden niet genoteerd, Dierenverkoop Onderaldeeling Zuid-Beveland V. P Z. Aangevoerde eieren 35260 stuks. Prijs £5,80 per 100 Btuks. ROTTERDAM, 13 Mei 1924. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 267 paarden, 1 veulen, O ezel, 1642 magere runderen, 730 vette runderen, 268 vetta kalveren, graskalveren, 1070 nuchtere kalveren, 170 sohapen ol lammeren, 384 biggen, 12 bokken oi geiten, 29 overloopers. Prijzen per i/j kilo koeien van 4 J—50 52i/i60—621/» et. ossen van 50—55 60 ct. stieren van 475054 ct. kalvei ren vanMO—70—721/»—871/»—90 ct. Prjjzen per stuk van mager veemelki koeien f 325500, kaltkoeien f 380490 stieren f 150—600, graskalveren fO O—, pinken f 140—200, vaarzen 1240— 310, paarden 1 250400, slachtpaarden 150—200, hitten 1150300, veulens 1100160 biggen f 8—18, biggen per week 11,50 a 2,25, overloopers t20—36 fok nnehtere kalveren f 20—40, siacht nuchtere kalveren f1622. Veilingsvereeniging „Zuid-Bevaland" Goes. Veiling van 18 Mei 1924. Huismanszoet f 24. Spinazie f 10.40 a f 11,90. Aardappelen (poters) f4,80 a f 5,40, per 100 K.G. Rhabaroer f 1,70 a f2,80 per 100 bos. Bloem kool f 15,80 per 100 stuks. Honing f 0,48 a f 0,60 per flacon. Hötel Café Restaurant „Juliana8 te Zierikzee vraagt terstond van goede getuigen voorzien.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3