Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Provincie-N ieuw s. 8 middentafelvlakten ad f 10, per jaar f 80 4 gewone wandtafelvlakten ad f 6, per jaar f 247 wandtafel vlakten met onderkastjes ad f 12, per jaar f 84 onderkastjes afzonderlijk memorie; 4 cellen ad f 25, per jaar f 100kastjes in de cellen memorie gebrnik van het privaat 5 maal per Dinsdag ad f 0,10, per jaar f 26 gebruik van de telefooncel 10 maal per Dinsdag ad f 0,10, per jaar f 52. Totaal f 866. Aannemende, dat voor de werken van eerste inrichting een annuïteitsleening kan worden gesloten tegen 6 pet. af te lossen in 25 jaar, zal hiermede zijn gemoeid een jaarlijksehe uitgaaf van f 199,48. Hierbij komen de kosten der telefoon ad f 45. Maakt te zamen f 244,48. Voort' zal de beursknecht, wiens werkzaamheden zullen toenemen, daar B. en W. hem, voorloopig bij wijze van proef, met de inning der gelden willen belasten terwijl hij bovendien meer krijgt op te ruimen en schoon te houden eenige vergoeding dienen te ontvangen, te bepalen op 25, pet. der ontvangen retributiën, zijnde f 91,50. Zoodat in totaal de uitgaveu zullen bedragen f 335,98, waartegenover een bate van f 366,maakt een voordee- lig verschil van f 30,02. Omtrent inrichting en tarieven is vol ledige overeenstemming verkregen met de Beurscommissie. Vergoeding bijzondere scholen. De besturen der bijzondere scholen, verzoeken voor 1924 om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, inge volge art. 101 der L. O.wet 1920. Wanneer het gevraagde voorschot ten volle (t.w. 80 pet.) wordt verleend, zal dit, voor iedere school een bedrag uitmaken van voor de B.K. Jongensschool f 807,07; voor de R.K. Meisjesschool f 2406,39; voor de Chr. school voor L,0. f 1748,65; voor de Chr. school voor U. L. O. f 1821,22voor de Hervormde school f 2719,06 voor de Chr. school voor U.L.O. voor vakonderwijs f 48, Totaal f9550,39. Het gemiddeld aantal leerlingen be droeg in het afgeloopen jaar resp. 84, 191 '/a, 182, 77»/i, 283. Daar voldaan is aan de wettelijke voorschriften, stellen B, en W. voor de verzoeken in te willigen. Verlaging gasprvjs. Overeenkomstig het voorstel der gascommissie stellen B. en W. voor met ingang van 1 Juni a.s. den gas- prijs met f 0,01 per M8. te vermin deren en dezen te bepalen als volgt Goesgewoon gas 10 cent per M8., mnntgas 11 cent per M'.Wilhelmi- nadorpgewoon gas 11 cent per M8., muntgas 12 cent per M8. Kloetingc gewoon gas ll'ja cent per M8., munt gas 12 7, cent per M8. Reducties en tarieven meterhuur blijven ongewijzigd. Grondbedrijf. B. en W. stellen voor de huidige prijzen der gronden tot 1 Juli 1925 ongewijzigd te handhaven. Ingekomen Stukken. a. Bericht van den Commissaris der Koningin dat het verlof van den bur gemeester ingaande 20 April met 2 maanden is verlengd. b. Bericht van dhr. J. A. Flink, dat hij zijn benoeming tot hoofdcom missaris van de Ver. v. Werklieden aanneemt. c. Bericht van Ged. Staten dat de beslissing op de begrooting 1924 tot 1 Juli is verlaagd, d. Goedkeuring van verschillende raadsbesluiten. e. Verslag 1923 van de N.V. Water leiding Mij Z.-Beveland. f. Verslag 1923 van de Bank voor Ned. Gemeenten. g. Verslag 1923 Gezondheidscom missie. h. Verantwoording Ponds Werk liedenver. i. Verslag 1923 Eigen Erf. j. Verzoek van de onderlinge vracht rijders om het straatgedeelte tnsschen de in aanbouw zijnde Melksalon Jacobs en de Piccardtstraat te doen herstellen, daar op zulk een weg ongelukken niet te vermijden zijn. Uit het rapport van den dir. van gemeentewerken blijkt dat wat de Voor stad betreft indertijd door den Ir. van den Rijkswaterstaat dbr. Redeker mon deling is toegezegd dat de Voorstad vóór deze in onderhoud bij de gemeente Goes kwam, zou worden in orde ge maakt. Voor een klein gedeelte (tegen over de woning van dhr. Ruijssenaers) is daaraan voldaan, voor een groot ge deelte echter niet. Aan den tegenwoor dige ingenieur ontbreken de middelen om de straat in orde te maken. De gemeente zit er thans mee, in orde maken is dringend noodig. Hiermede zou een uitgaaf van plm. f 1500 ge moeid zjjn, welk bedrag onmogelijk op de begrooting 1924 gevonden kan worden, Op^tfe begrooting 1924 komt slechts voor een bedrag van f 4000 voor onderhoud; een bedrag van f 3000 voor vernieuwing is met het oog op bezuiniging geschrapt. Met het oog op het spoediger sljjten der bestrating door het zwaarder ver keer (o.a. autobussen, gemiddeld 60 per dag, Dinsdags 100) vreest de heer Rothuizen dat de gemeente binnen zeer korte jaren komt te staan voor een schrikbarend groote uilgave voor de bestratingen. Dhr. R. adviseert om hel verzoek voor kennisgeving aai te nemen tenzij B. en W., wat dhr. R. ten zeerste zou toejuichen nog eens een poging bij den Raad willen doen om een hooger bedrag beschikbaar te krijgen. Ook zou voor de meest noodzakelijke vernieu wingen geleend kunnen worden. k. Mededeeting van den minister van Arbeid dat tot verkoop van met Rijksvoorschot gebouwde woningen niet mag worden overgegaan dan na mach tiging van den minister en van zijn collega van financiën. Over de vraag in hoever en in welken vorm op ver koop van woningwetwoningen te lijden verlies eventueel (mede) voor Rijks rekening zou kunnen worden genomen, wordt door beide ministers overleg ge pleegd. Afschrijving belasting. Afschrijving hondenbelasting ver zoeken A. Govers en K. de Buck. De fin. comm. gaat accoord Kohier Hondenbelasting. Het kohier 1924 vermeldt voor 226 honden f 902. Wijzigingen begrooting 1923. B. en W. stellen wijzigingen voor waardoor de begrooting resp. met f811,71 en f 16552,30 wordt ver meerderd. De fin. comm. merkt op dat ver schillende posten zijn overschreden (o.a. verfwerk, kosten onderhoud straten, onderhoud schoolborden, verlichting en verwarming van schoollokalen) tot een totaal bedrag van f1702. Uit deze overschrijding blijkt dat de ramingen niet met de noodige zorg zijn geschied, waardoor de Raad voor voldongen feiten wordt gesteld. De comm. dringt op nauwkeuriger ramingen aan. B. en W. merken op, dat de be grootingen voor openbare weiken de laatste jaren zoo zuinig zijn opgezet, dat de kleinste tegenvallers oorzaak zijn van overschrijding. Het is on mogelijk 1 5 lj jaar vooruit precies te zien wat in een bepaald jaar ge beuren moet. De eisch der fin. com., dat de Raad in elk geval vooraf moet worden gehoord, is onmogelijk voor inwilliging vatbaar, o.m. worden de volgende voorbeelden aangehaald een paard van den Reinigingsdienst werd vorig jaar plotseling dood in de weide gevonden. Onvoorziene uitgaaf. In Jan. 1923 ontstaan bij stormachtig weer gaten in het dak der voormalige school B aan de Vlasmarkt. Dit kon toch niet wachten f Den len Jan. 1924 blijkt plotseling de ketel van de centrale verwarming in de RijkskaDtoren gesprongen, zoodat niet meer gestookt kon worden. Moet nu eerst een raads zitting worden afgewacht De ambte naren hebben toch nog een week in de kou gezeten. Kosten f 260. Ten slotte wordt opgemerkt dat op andere posten (reiniging, wegen, bruggen enz.) nog f670 is overgebleven. Voorts blijkt dat de kosten van ver bouwing Schuttershof zeer zijn over schreden. (Een bedrag van f 8372,437» komt hiervoor op de gewijzigde be grooting voor hierbij wordt toegelicht dat de inrichting kostbaarder is ge weest dan aanvankelijk kon worden begroot, dat dakgoten en vloeren van het oude gebouw zeer slecht waren, wat vooraf niet kon worden begroot, terwijl voorziening van den kelder noodig was). De fin. comm. meent hiertegen te moeten protesteeren. Adviezen. Bij het voorstel i.z. de bepaling van het vermenigvuldigingscijfer der plaatse lijke inkomstenbelasting teekent de fin. comm. aan Door B. en W. wordt bij de be rekening van den factor voor 1924/25 aangenomen, dat de opbrengst der belasting in 1925 f163000 zal be dragen. De fin. commissie meent dat geenerlei zekerheid omtrent dit bedrag bestaat. Trouwens B. en W, zjjn zelf ook van de vaagheid van hun gegevens overtuigd. De fiu. comm. adviseert om, in aansluiting op de berekening die B. en W. daaromtrent geven, den factor vast te stellen op 1,1. Een Jubileum. Vrijdag 16 Mei a.s. is het 40 jaar geleden dat de stationschef, de heer G. Adriaanse in dienst trad bij de Staats spoorwegen. De beer Adriaanse stond in Waalree (N.Br.), Schalkwijk, Etten- Jteur, Oisterwjjk, Heerlen en werd in 1913 benoemd te Goes. Veemarkt. Ter veemarkt van 13 Mei 1924 waren aangevoerd 1 kalf, 6 loopvar kens en 52 biggen. R.K. Ziekenhuis. Naar de N. Z. bericht, heeft het bestuur van de R. K. Ziekenverple ging „St. Joanna" de hand ge'egd op de gebouwen der voorma ige Chr. bij zondere school aan de Wijngaardstraat en der Chr. bewaarschool aldaar. In de naaste toekomst zal alhier nu een ziekenhuis verrijzen dat aan alle moderne eischen voldoet, zij het dan ook op bescheiden schaal. (Het pand voorheen bewoond door dhr. Jos. Slieger in de Lombarastraat bleek hiervoor ongeschikt.) Ook zal daarin het zusterhuis worden ondergebracht, thans gevestigd in de Lange Vorst- straat. Is dat pand zal dan het Chris telijk bewaarschool-onderwijs worden gegeven. Emigratie. In een Dinsdagmiddag gehouden bijeen komst in 't Schuttershof, te Goes werden inlichtingen verstrekt over emigratie door een der directeurei der Emigratie Centrale Holland. De vergadering ging uit van den Rijksdienst der Werkloos- heidsverzekeiing en Arbeidsbemidde ling. Aanwezig waren verschillende ver tegenwoordigers van gemeentebesturen en van organisaties (Z. L. M. en land arbeidersbonden). De heer J. Onderdijk, Middelburg, opende de vergadering. Hierna hield mr. G. J. Verburgt, lid van het curatorium der Emigratie Centrale Holland te 's Gravenhage, een inleiding over de emigratie in 't algemeen en naar Canada in 't bij zonder. Spr. wees er op dat Nederland op 't oogenblik aan toenemende over bevolking lijdt, zoodat ook in de toe komst emigratie noodig zal zijn. Het doel der Centrale H. is een ideëel en niet om geld te verdienen. Mede tengevolge der malaise kunnen de arbeidskrachten alhier niet alle be hoorlijk te werk gesteld worden ter wijl bovendien jaarlijks de bevolking met 100.000 toeneemt. Emigratie nu kan een nuttig hulpmiddel zijn. Spr. wees op het beeld der commnnicee- rende vaten. Als leeg vat hebben we nn gevonden Canada, dat bijzonder geschikt is, o.a. door het klimaat, voor de Nederlanders. Spr. geeft hierna nadereinlichiingen over regeering, gods dienst en klimaat. Canada is bij uitstek het land voor den landbouw, (in de steden is werk genoeg), en het gou vernement ziet gaarne vreemde werk krachten daarvoor komen. Spr. wees er op dat men in de keuze der adspi- rant-emigranten niet voorzichtig genoeg kan zijnjonge energieke mannen moeten we hebben, van landelijken oorsprong, opdat men zich niet te gauw eenzaam voelt op het land. Ze hoeven nog niet direct volslagen landbouwer te zijn. Spr. behandelde hierna het werkplan der centrale. Ook praktische beoefening van den landbouw (speciaal het melken) staat op het programma. Canada is n.l. wegens meerdere kans op misoogst aangewezen op het ge mengde bedrijf (landbouw én veeteelt). Spr. ried aanwend U in Canada tot de officieele inlichtings-bnreaux, niet tot de landagenten. Het aanvangs- loon bedraagt Hj; 20 a 25 dollar, wat al gauw verdubbelt, wanneer men de werkzaamheden kent. Voorts heeft de Centrale Holland den steun van de Ned. Hypotheekbank in Canada. Ten slotte wees spr. er op, dat er bij emigratie geen drang mag worden toegepast, de menschen moeten enthou siast gaan. Selectie is noodig om te voorkomen dat de emigratie mislukt bij succes krijgt men vanzelf een auto matische emigratie. Spr. wees nog op het verband tusschen emigratie en verbetering der volkshuisvesting en op de toeneming van den handel. Daarna terkreeg dhr. Ver we j, admi nistrateur hij den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemid deling, Den Haag, het woord, die inlichtingen verstrekte over de moge lijkheid van het vinden van arbeid in België en Erankrijk. In Frankrijk worden tegenwoordig nog wel land arbeiders gevraagdin België indus- trieele werkkrachten. Bij de organen der openb. arbeidsbemiddeling kan men alle inlichtingen bekomen. Verleden jaar zijn geplaatst tusschen de 4900 en 5000 personen. Spr. meent, dat berichten omtrent niet slagen in de pers niet al te zwaar opgevat moeten worden. Dhr. Staal, dir. van de Arbeidsbeurs te Middelburg, vraagt, waarom verleden jaar uit Canada 86000 menschen naar de Ver. Staten emigreerden en of er nog kans is op regeeringssteun bij emigratie tenslotte vraagt spr. inlich tingen over een advies vau de Emi gratie Centrale, dat dfwijkt van een advies van de Ned. Ver. v. Landver huizing. Dhr. Verburgt geeft deze inlichtin gen. Beide lichamen werken onafhan kelijk van elkaar. Van Canada naar Amerika vindt geen emigratie plaats, dat is een tijdelijke beweging, die afhangt van de hoogte der loonsn. De kosten van een reis naar Canada 3e kl. bedragen van f 400f 500. De regeering heeft een asntal per sonen gesteund met een renteloos voor schot. Door eenigen is reeds een f 2000 terugbetaald een bewijs dat het hun goed gaat en met dit geld kunnen weer nieuwe menschen gesteund worden. De regeering zal verder zeer waar schijnlijk geen steun aan de emigratie verleenen, zij meent dat dit op den weg der gemeenten ligt. En verschillende gemeenten hebben reeds gelden hier voor beschikbaar gesteld. En voorts particuliere lichamen. Ook aan de provincies is steun verzocht, ingeval er gemeenten zijn welke geen emigratie- steun kunnen betalen. In antwoord op een gestelde vraag, zegt spr. nog dat men geen gezin moet laten overkomen alvoiens men zelf eens een jaar werkzaam geweest is en voor uitzichten heeft. Aan vrouwelijke werkkrachten is gebrek. Dhr. Onderdijk dankt beide sprekers en sluit de vergadering. Hoedekenskerke. In de Maandag gehouden vergadering van den raad der gemeente alhier, waren alle leden tegenwoordig. Tot onderwijzer aan de o. 1. school werd met ingang van 16 Mei a.s. benoemd dhr. J. C. M. Mazure, thaes tijdelijk als zoodanig werkzaam aan de O. L. school te Lamswaarde) zulks met 4 stemmen, 2 stemmen waren uitgjbracht op dhr, A. Louwerse te Viissingtn terwijl dhr. A. M. de Lange te Middelourg 1 stem verwierf. Aan de schoonmaakster der school J. Bakker-Moerman werd ingaande 1 Januari 1924 f 12 verheoging van jaarwedde toegekend, in verband met het feit dat zij voor het vervolg als gemeente-ambtenaar bijdrage zcl hebben te betalen voor pensioen. Gunstig werd beschikt op het ver zoek van de R.-K. school te Kwaden- damme tot aanschaffing van een 12-tal nieuwe schoolbanken voor die school op kósten der gemeente. Aan het Burg. Armbestuur werd opnieuw in erfpacht uitgegeven een stukje gemeentegrond voor 30 jaar tegen betaling van 45 cent per jaar. Tentoonstelling Zeeuwsche kleederdrachten. Ruim 100 inzendingen, waaronder vele van een groot aantal voorwerpen, werden thans reeds toegezegd, terwijl dagelijks nieuwe aanmeldingen tot deel neming worden ontvangen. Onder de aangeboden voorwerpen bevinden zich zeer merkwaardige wagens, gildestnk- ken, schilderijen, meubelen, gebruiks voorwerpen, ouderwetsohe kleeding- stukken en sieraden enz. uit alle deelen der provincie. De Zuid-Bevelandsche districtscom missie zorgt voor de inrichting van een 17e eenwsche Zuid-Bevelandsche kamer. Ofschoon de commissie tevreden is, met het tot heden verkregen resultaat, is zjj van meening, dat met de mede werking van velen, die, hoewel daartoe in staat, nog geen inzending toezegden, nog heel wat meer kan worden bereikt. Zoo moet bijv. op het gebied van scheepvaart en visscherij veel meer be schikbaar zijn, dan het enkele model, van een visschersvaartnig, hetwelk werd aangeboden. In verband hiermede brengt zij in herinnering, dat aanmeldingsformulieren en inlichtingen op verzoek gaarne wor den verstrekt door de districtscommis sies of door den secretaris der com missie, de heer J. Kreune te Domburg. Stukben voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. Vrijdag a.s. vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. Vermindering bijdragen voor het Handelsregister. Het bureau stelt voor te verzoeken, zoowel de jaarlijksehe stortingen als de eerste inschrijvingssom met 20 pet. te verminderen. Voor de kamer zal dat per jaar ongeveer f 2200 minder heteekenen uit de jaarlijksehe bijdra gen en slechts enkele guldens rente van minder belegde eerste inschrij- vingskosten. De commissie voor het Handels register meent dat wellicht 25 pet. verlaging mogelijk is. Crediet Handelskamer. Waar de regeering voorstelt thans weer ruim f 600.000 als renteloos voorschot beschikbaar te stellen voor de Coöperatieve Handelskamer en dan ook nog in 18 jaarlijksehe termijnen met het regeeringscrediet ad f 2.300.000 zal moeten worden afgelost, en gezien het adres door de kamer in December gezonden om den rijkssteun zoo spoedig mogelijk te doen ophouden en te trach ten zoo spoedig mogelijk van het ver leende crediet terug te krijgen wat nog mogelijk is, acht het bureau het zeer gewenscht er bij de Tweede Kamer ernstig op aan te dringen bet ontwerp niet aan te nemen. Het bureau meent dat bet in het algemeen belang ge wenscht is, zij het ook met verlies, zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan de relaries tusschen Staat en Handelskamer. De commissie voor de wettelijke be palingen is van overeenkomstige mee ning. Werkverschaffing en Invaliditeitswet. In de laatste raadsvergadering van Bruinisse was van den Raad van Beroep te 's Hertogenbosch in het geding (usschen de gemeente en den Raad van Arbeid te Goes, inzake het betalen van premie ingevolge de Invaliditeits wet ten behoeve der werkverschaffing gedurende het voorjaar van 1923, de nitspraak ontvangen, welke luidt, dat de gemeente niet verplicht is premie te betalen, omdat het zuivere werk verschaffing was. Zeeuwsche huldebetooging aan de Koningin. Men schrijft «ons De groote Zeeuwsche Huldebetoo- ging, welke op Woensdag 6 Augustus a.s. voormiddags 11 uur op bet Molen water te Middelburg zal plaats hebben, vangt aan met het zingen van een toepasselijk lied door de leden der betoogende zangverenigingen. De woor den zijn van den heer D. A. Polder mans te 's-Gravenpolder, de muziek is van den heer Jan Morks te Middelburg, terwijl het onder diens leiding staande Middelburgsch Muziekkorps waarschijn lijk den zang zal begeleiden. Na den zang zullen de deelnemende vereni gingen uit alle deeleD van Zeeland gelegenheid hebben H.M. de Koningin bloemen aan te bieden. Vervolgens zingen de duizende betoogers allen samen H.M. een lied toe op de wijze van het oude Wilhelmus. Een album, te vervaardigen door de welbekende firma C. W. D'Huy te Middelburg, vermeldende de betoogende verenigin gen, groepea en afzonderlijke personen, wordt bovendien aangeboden, zoodat H.M. een volledig overzicht krijgt van allen uit de verschillende Zeeuwsche gemeenten, die aan de betooging heb ben deelgenomen. De plechtigheid wordt besloten door een algemeen défilé langs de Koninklijke familie, waarbij alle betoogers deze zeer nabij passeeren en gelegenheid hebben, hunne gevoelens te uiten, zij brengen daaibjj den vaandelgroet. De technische leiding der betooging is toevertrouwd aan den kapitein der infauteris A. Kloeke te Middelburg. Vereenigingen en groepen van Zeeuwen in en buiten de provincie, welke zich nog niet voor deelneming opgaven, worden verzocht, zich liefst zoo spoedig aan te melden, opdat de betooging zoo algemeen en indrukwekkend moge lijk worde. Die aanmelding kan ge schieden bij de plaatselijke correspon denten, de districts-secretarissen en bij de algemeene secretaresse mejuffr. J. J. Donner te Goes, Lange Kerkstraat 28. Het door de zangvereenigingen te zingen lied zal dezen zoo spoedig mogeljjk worden toegezonden. Hierbij zij er nog eens met klem op gewezen, dat buiten Middelburg ge vestigde vereenigingen en personen niet moeten denken, dat zij niet mede behoeven te betoogen te Middelburg, omdat de Koningin ook in hun streek komt, Dit is geenszins bet geval, zij moeten optrekken naar Middelburg, want de huldebetooging moet een algemeen Zeenwsch karakter dragen en dit kan alleen als uit geheel Zeeland wordt deelgenomen. Vermiste goederen in Dnitschland. Naar ons wordt medegedeeld is door de Hooge Commissie voor het Rijnland eene regeling getroffen voor de scha devergoeding van in bezet Duitschland vermiste goederen, Omtrent de te nemen maatregelen kunnen belanghebbenden inlichtingen bekomen op bet Secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Oost-Indisch Huis te Mid delburg. Hansweert. De kommies 2e klasse A. Poot werd met ingang van 12 dezer gedetacheerd van Sas van Gent naar Hansweert. lerseke- De schippersknecht J. de W. kwam onder het uitoefenen van zijn bedrijf, aan boord zoodanig te vallen, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling van Dr, Klinkenberg moest stellen.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2