N\ 58. Donderdag 15J|Mei 1924 111 jaargang. abonnement wezen: SS-x L2 i,oi2°8' IJ8C0 „WALCHERIA" BUITENLAND. STADSNIEUWS. 47 FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Prijs per kwartaal, in Goes*",f 2,—^^WWWjl Goes I fl VI I H~fl Hl Afzonderlijke nummers 5 cent. B Ik. dl B J VerschijntMaandag- Woensdag- en Vrijdagavond. Uitgave Naasal. Vennootschap «oescke Conrai ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt «weemaal berekend, familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent, en Rleeuwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 unr voormiddag. COURANT M onumenten-verordening. In de vergadering dd. 2 April jl. werd aan B. en W» gerenvoyeerd het schrijven der Provinciale Schoonheids- en Archaelogische Commissie, houdende verzoek om vaststelling van een Monu- mentenverordening naar een door die Commissie overlegd model. Gelijk B. en W. reeds in gemelde vergadering mededeelden, zijn 2ij geen voorstanders van te veel reglementeeren en dit te minder waar het betreft zulk een belangrijke vrijheidsbeperking als in een verordening als de onderhavige is belichaamd. Bovendien kan deze verordening slechts stennen op de Gemeentewet, weshalve tegeD over tredingen geen zwaardere straf kan worden bedreigd dan f25 of 6 dagen hechtenis. Mocht de Raad niettemin een Monumentenverordening in het leven wenschen te roepen, dan bevelen B. en W. daarvoor een ontwerp aan, het welk van genoemde commissie is over» genomen. Hierin wordt o,a. bepaald, dat het behoudens vergunning van B. en W. verboden is een gebouw of een ge deelte van een gebouw geheel of ge deeltelijk te sloopen of uiterlijk te veranderen, dat door B. en W. op een lijst is geplaatst, opgemaakt in overleg met een commissie, waarin o.a. de directeur van gemeentewerken en de gemeeate-archivaris zitting hebben. Gemeente-vischwater B. en W. stellen voor om aan hun college voor het tjjdvak I Juli 192430 Juni 1925 wederom machtiging te ver- leenea tot uitgifte van consenten (ad f 1,50) tot het visschen in het ge meentelijk vischwater. De opbrengst bedroeg 't vorig seizoen f 105 thans tot 23 April reedsf 106,50. o.l. B. en W. slellen voor op verzoek der hoofden der o.l. scholen A en B om als tijdstip van toelating aan te ge ven den eersten schooldag na de zomer- vacantie inplaats van den eersten Sep tember. Vermenigvuldigingscyfer Inkomstenbelasting. De Inspecteur der Directe Belastin gen, door B. en W. om inlichtingen ver zocht wat betreft het verwachte belast baar inkomen over 1923, waarop de heffing 19241925 moet zijn geha» seerd, meent een vermindering te moe ten ramen van ruim 5 pet., doch voegt daaraan toe, dat die raming slechts onder het noodige voorbehoud kan worden gegeven. Evenwel, het is, gezien de onzekere toestanden van tegenwoordig, voorzich tig met de geraamde vermindering van 5 pet. rekening te houden. De bere kening van den factor is dan de vol- Op de gemeente-begrooting voor 1924 is een opbrengst geraamd van f 163.000. Ten bate van den dienst 1924 komt I/a der opbrengst van het kohier 19231924. Deze laatste is geraamd op f 182.000, waarvan Vs is 60.666,66. Zoodat 3/a van het kohier 1924-1925 zal moeten opbrengen f 102333,84 en derhalve het volledige koh. f 153.500,01 of afgerond f 153.500. De factor 192324 bedroeg 1.2. Bij een belastbaar inkomen, gelijk aan dat hetwelk lot grondslag strekte tot de berekening der aanslagen voor 1923, zou de factor 192425 dus moeten Bij een verlaging van het belastbaar inkomen met 5 pet. zou de factor dus moeten zijn100/95 X 1.01208 1.06534 of 1.1. Met dezelfde cijfers als basis zou voor 192526 de factor dan echter 1.17 wordeD, zoodat B, en W. het voorzichtiger vinden den factor iets hooger dan 1.1 te stellen. Zij geven in overweging den factor te bepalen op 1.15 (vorig jaar 1.20). Grond in erfpacht. B. en W. stellen voor om aan de directie der Veevoederfabriek .Zeeland" vanaf 1 September 1924 een terrein aan de haven gedurende 10 jaren in erfpacht te geven, dat zij thans in ge wone pacht heeft, en den canon te bepalen op f 0.25 per c.A. per jaar zijnde voor het gevraagde perceel ter grootte van 850 c.A. f 212,50. Geldleening f 20.500. B. en W. stellen voor een geldlee ning te sluiting van f 20.500, in ver band met de uitvoering van vroeger genomen raadsbesluiten. Eeitelijk zou in totaal moeten worden opgenomen f 27069,87, doch hiervan komt in mindering een bedrag van f 6598,69 wegens restant van vroegere leeningen of buitengewone ontvangsten. Geleend moet worden voor Afwerking van het Schuttershof f8372,43Vji idem kantoor van den gemeente-ontvanger f124,151/» idem politiebureau f 408,verbouwing der scholen A en C f301,17; eerste in richting van den Keuringsdienst van Waren f 2884,331/,; voltooiing van den houw of verbouwing van de Ghr. lagere school f4477,28; Chr. U.L.O. school f 3834,88'/»R- K. Meisjesschool f 1072,24; R.K. Jongensschool f420,20; verbetering van 't haventerrein f999,48 aanbrengen van remmingwerken aan de haven f 165,66 verbouwing van het gebouw der Rijksnormaallessen f 737,18; idem van de vakschool voor meisjes f 3200,—. Daar het nieuwe gedeelte Rijksweg, loopende van den Westsingel naar den 'a-Heer Hendrikskinderendijk, nagenoeg gereed is en daaraan reeds gebouwd wordt, stellen B. en W. voor aan dit weggedeelte den naam te geven van „Middelburgsche straat". Openbare bekendmakingen. Op 14 Juni 1922 werd door den Raad aangenomen het voorstel van B. en W. om in te trekken de bestaande verordening bepalende de nijze van afkondiging van plaatselijke verorde ningen en daarvoor in de plaata een nieuwe verordening vast te stellen, is hygiënisch bereid. krachtels welke de publicatie in de „Goesche Courant" in het algemeen zou worden vervangen door aanplak king aan een gemeentelijk aanplakbord aangebracht aan het Stadhuis. Dit voorstel werd gedaan naar aan leiding van een circulaire van Ged. Staten, waarbij werd aangedrongen op bezuiniging op het gebied van openbare bekendmakingen. De te verwachten be zuiniging werd toen door ons begroot op phm. f 250. De geschatte jaarlijksche bezuiniging zal wel ongeveer zijn bereikt, hoewel ze onmogelijk voldoende te becijferen is. Evenwel is de genomen proef niet naar wensch uitgevallen wat betreft de noodige publiciteit. Verschillende malen toch bleek bij het publiek een niet wenschelijke onbekendheid met officieele madedeelingen te bestaan. Op grond hiervan geven B. en W, den Raad in overweging, den ouden toestand te herstellen. Veranderingen beursgebouw. In de raadsvergadering d.d. 22 Febr. 1924 werd geklaagd over de geringe ruimte in het beursgebouw. B. en W. hebben den toestand in oogenschouw genomen en overleg ge pleegd met de Beurscommissie. Als resultaat daarvan doen zij het volgende voorstel Door het wegbreken van het bestaand urinoir en een gedeelte muurwerk van den achterwand en het verbreeden van den doorgang aldaar wordt gelegenheid geschapen om de mechanische brand ladder, waarvoor nergens elders een geschikte plaats is te vinden, naar achteren te brengen, waardoor deze voor de beursbezoekers niet langer hinder kan opleveren de aanwezige houten vloer wordt vergroot, zoodat deze voortaan de ge- heele oppervlakte van het gebouw be slaat aangebracht wordt een telefooncel, voorzien van telefoontoestel langs een der wanden worden aan gebracht een viertal z.g. cellen, dienende tot het voeren vai besprekingen langs het overblijvende deel der zij wanden en in het midden van het gebouw worden tafelvlakten gedeeltelijk met onderkastjes aangebracht, dienende tot het uitstallen van monsters enz. in totaal 11 wandtafelvlakten en 8 middentafelvlakten het bestaande privaat wordt verbeterd en voorzien van watercloset en hand» waschbak, terwijl een nieuw urinoir wordt aangebracht. Met een es ander is een uitgaaf ineens gemoeid van rond f 2500 voor verbouwing en f 50 voor eersten aanleg telefoon, totaal f 2550. De telefonische aansluiting kost per jaar f 45. De kosten denken B. en W. gedekt door een te heffen retributie voor het gebruik vau de inrichtingen bovenge noemd. De opbrengst hiervan zal volgens lage raming de volgende zijn De Fransche verkiezingen- De opschuiving naar links is bij den uitslag der Fransche verkiezingen veel grooter gebleken dan verwacht werd. De winst der socialistische radicalen, socialisten en communisten, wordt op meer dan 100 zetels gesteld. (Het totaal aantal afgevaardigden der kamer beloopt 584.) Het nationale blok dat in 1917 tot stand kwam onder de leus „de Boche zal betalen", is met 263 zetels thans in de minderheid geraakt, aan gezien het linkerblok er 268 bezet. Poincaié heeft dus een zware neder laag geleden en het is de vraag of hij za 1 aanblijven. De moeilijkheid is echterwie zal hem opvolgen De leiders van het linkerblok Her- riot, Painlevé en Briand, welke laatste zeer gehaat ia bij de rechterzijde, schijnen hiervoor om verschillende redenen niet in aanmerking te komen. Begrijpelijkerwijze heerscht te Parijs thans nog groote verwarring en opwin ding, De mogelijkheid is tenslotte groot dat Poincaré bij gebrek aan een ander zal aanblijven, al schijn t' tvoor't oogen» blik vrij zeker dat hij zal heengaan en al treedt het kabinet op 1 Juni af. Hij zal dan echter wat zijn buiten- landsche politiek aangaat, wel water in zijn wijn moeten doen. De uitslag dezer verkiezingen zal vermoedelijk een "zuivering der Euro- peesche atmosfeer tengevolge hebben. In Engeland en België heeft de uit slag groote verrassing gewekt en had men zulk een zware nederlaag van Poincaré niet verwacht. Verschillende bekende gezichten ter rechterzijde zal men in de nieuwe kamer niet terugzien. We noemen Tardieu, Léon Daudet en de generaals Manoury en de Castelnau. Het onderhoud tusscben Poincaré en Mac Donald zal nu vermoedelijk worden uitgesteld ofafgesteld. De Amerikaansche vliegtocht om de wereld. Uit Alaska wordt gemeld, dat de commandant van de Ameiikaansche rondvlucht, majoor Martin, van wien men sinds 30 April niets had gehoord, met zijn mecanicien, Harvey, veilig te Port Millar is aangekomen. Op 7 Mei bereikten de twee vliegers buitengewoon uitgeput de hut van een pelsjager, die hen verder hielp. Het vliegtuig van Martin Is in den mist op 30 April tegen een rots te pletter gevlogen, en alleen doordien de vliegers voorzien waren van „geconcentreerd" voedsel, hebben zij zich kunnen redden. Inmid dels hebben zij groote ontberingen doorstaan. Ruadsagenda. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Vrijdag den 16 Mei 1924, des namiddags acht uur. EEN ZONDERLINGE HISTORIE dook A. MÜTZELBURG. In 't algemeen kende de kapitein het omliggende terrein. Achter hem tusschen de heg en den stadsmuur, bevond zich een breede strook gras, waarover hij vanuit zijn ra.m, toen hij nog bij de weduwe Mertens woonde, dikwijls genoeg zijn blikken had laten gaan. Gelukte het hem, onopgemerkt over deze grasstrook naar den stads muur te komen en van daar naar de poort, dan was hij geborgen. Aarzelen mocht hij niet, want er bleef hem hoegenaamd geen andere uitweg over. Hij sloop door het kleine tuintje, dat door de heg van den straatweg werd gescheiden, bereikte het grasperk en kwam zoo aan den stads muur. Dezen volgde hij haastig, zoo min mogelijk gerucht makend, opdat men hem niet zou hooren. Toen hij de poort bereikt had, stond hjj een oogen- Punten van behandeling Vaststelling der notulen van de veigade.'ing van 22 Febtuari 1924. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoe ten om afschrijving van belasting. 3. Voor stel tot wijziging der verordening, re gelende den aard, den omvang en de bezoldiging van het personeel, verbon den aan den Keuringsdienst van Waren voor het keuriogsgebied Goes. 4. Vast. stelling van het kohier van honden belasting dienst 1924. 5. Voorstel tot wijziging der verordeningen op de hef fing en invordering van leges. 6. Voor stel tot nadere wijziging der verorde ning op het Grondbedrijf. 7. Voorstel betreffende het verzoek van de Provin ciale Schoonheids- en Archaeologische Commissie om vaststelling eener Mo numentenverordening. 8. Voorstel om voor het tijdvak 1 Juli 192430 Juni 1925 wederom aan burgemeester en wethouders machtiging te verleenen tot uitgifte van consenten tot het vis schen in het gemeentelijk vischwater. 9. Voorstel tot wijziging der verorde ning op het openb. lager onderwijs. 10. Voorstel betreffende vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer van de plaatselijke inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1924/1925. 11. Voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan de veevoederfabriek „Zeeland". 12. Voor stel tot wijziging der gemeen te-begroo ting voor 1923. 13. Voorstel tot het aangaan eener geldleening, groot f 20.500,14. Voorstel tot wijzigiDg der Verordening op de indeeling der gemeente. 15. Voorstel tot het aan brengen van verbeteringen in het beurs gebouw en tot het vaststellen van ver ordeningen op de heffing en invordering van beursrechten. 16. Verzoeken van de besturen der bijzondere lagere scho len om een voorschot op de gemeente lijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der lager-onderwijswet 1920. 17. Voor stel tot wijziging der regeling betref fende openbare aankondigingen. 18. Voorstel tot wijziging van den gasprijs. 19.Voorstel tot vaststelling der rooilij nen langs den nieuwen weg v. d. West singel naar den 's Heer Hendrikskin derendijk. 20. Voorstel tot het opnieuw vaststellen der prijzen van de gemeente lijke bouwgronden. Stukken voor den Gemeenteraad. Wijziging legesverordening. Nu de afgifte van jachtacten voortaan niet meer geschiedt door den Commis ssris der Koningin, doch door het hoofd van de plaatselijke politie der woonplaats van den verzoeker, stellen B. en W. voor de leges te doen be dragen 20 pet. van de kosten der acten. In aanmerking nemende, dat gedu rende 1923 aan 14 inwoners een acte voor de groote jacht (uitgezonderd de Valkenjacht) ad f 15 worden'uitgereikt wordt de jaarlijksche bate op omstreeks f 42 geschat. Grondbedrijf. B. en W. stellen enkele, door Ged. Staten gewenschte, kleine wijzigingen der verordening op het grondbedrijf rooi. blik stil, om te luisteren, of hij niets van de mannen ontdekte. Neen, alles was stil. Hij liep de poort door en de stad weer in en ging langzaam naar de woning van den overste. Intusschen overlegde hij bij zichzelf. Vliet speelde met zijn tegenstanders onder één hoedje, daaraan kon hij niet twijfelen. In dien bewusten nacht mocht de volkomen verraste waard het eerlijk gemeend hebben, waarschij ilijk omdat de kapitein indruk op hem maakte eu omdat hij zich over den diefstal bij den rentmeester ergerde, dien Carsten op zijn eigen houtje had ondernomen, later moest hij blijkbaar van meening veranderd zijn, wat bij een man met zulk een zwak karakter heel gemakkelijk was. Vermoedelijk had hij Carsten of Kirchhoff willen uithoo- ren en was hij daarbij natuurlijk door deze veel sluwere mannen overtroefd en tot werktuig van hun eigen plannen gemaakt. Dat was een zware slag voor hem. Maar was desondanks het plan niet te volvoeren, van welks slagen Festenrath's toekomst afhing Mei list, zooals hjj eerst gehoopt had, stellig niet meer. De weg van het geweld bleef hem weliswaar steeds over, tot het laatste oogenblik. Maar dat was de onzekerste weg. Als men menschen zooals Car sten, Vliet en Til gevangen nam zouden zij ook maar iets over hun ka meraden, hun aanvoerders loslaten Zeer waarschijnlijk niet. Het begon wat te regenen. Voor het huis aangekomen, waar de overste woonde, zag hij, dat de vensters nog helder verlicht waren. Dat was een geluk voor hem en Festenrath was geneigd, dit als een gunstig voorteeken te beschouwen, dat hem ook verder het toeval zou begunstigen. Hij vroeg aan den oppasser van den officier, of de overste alleen was. Hij schudde ontkennend het hoofd en noemde als bezoekers de beide officieten, die Fes tenrath in dien nacht van den overval bij de kapel had geziende eene had de kleine expeditie aangevoerd, terwijl de andere den „gevangene" op de wacht in ontvangst had genomen. Festenrath liet zich, natuurlijk onder den naam Meisner, aandienen en werd door den ouden overste met vreugde begroet. Hij trof de heeren onder een flink glas wijn aan, waarbij hij zich als vanzelfsprekend direct moest aansluiten. „Ha, nu zit je toch eindelijk eens veilig bij ons I riep de oude heer. „Nu kom je niet zoo gemakkelijk meer los 1' „Daarvoor behoeft u thana voorloopig niet bang te zijn," zei de kapitein glimlachend. „Ik bliji het liefst den heelen nacht bij n, tenminste als het gelegen komt 1" „Hoera dat mag ik hooren, en ik laat u niet gaanriep Schadow geestdriftig uit, klopte op de tafel, totdat de oppasser verscheen en stak tweemaal v(jf vingers omhoog. Dat be- teekende nog tien flesechen I „Halt 1" zeide toen de overste op merkzaam geworden. „Er is toch niets gebeurd „Neen, maar er zal binnenkort iets gebeureD, antwoordde Festenrath. „En ik behoef voor de andere heeren geen geheim meer te hebben. Ik ben de bandieten op het spoor; maar zij zjjn mij eveneens op het spoor en ze willen m(j uit den weg ruimen." Toen vertelde bij, dat hij zich bij Vliet had laten inkwartieren en hem overgehaald had om hem mee te nemen Daar de eerstvolgende bijeenkomst der bokruiters, hoe hij echter door den schavuit bedrogen was geworden en wat hi) zoo juist gehooid had. „WÜ zouden de kerels dus dad 'lijk kunnen laten arresteeren,* zeide hij. „Maar dan zou de eigenlijke leider, de aanvoerder van de gansche bende ont breken. Hij zou bf tijd winnen om te kunnen ontsnappen of om uitvluchten te zoeken, En tot op heden ontbreekt mij iedere aanleiding om direct tegen hem op te treden. Ik heb slechts ver moedens, geen bewijzen. Laat u dus morgenavond, overste, al uw man schappen gereed houden om op een gegeven teeken uit te rijden. Ik wan hoop er nog niet aan, Vliet morgen door list te overtroeven en mijn doel te bereiken." „Maar je zult je toch niet onder die heele bende bokruiters wagen, als mes verdenking tegen je koestert f" riep de oude heer uit. „En je kent immers ook niet de verzamelplaats van deze scha vuiten 1" „Er staat mij een plan voor den geest," antwoordde Festenrath. „Gelukt het niet, welnu, dan zijn toch altijd uw dragonders nog bij de hand. In geval van nood laat u des nachts de poorten bezetten, die nu steeds open staan. Dan zullen wij overmorgen vroeg wel ontdekken wie er 's nachts buiten de stad geweest zijn. Jammer juist diegene, op wien ik 't speciaal voorzien heb, woont buiten de poort. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1