Gemengd Nieuws. Buitenlandsch Nieuws, Ingezonden Stukken LAATSTE M TELEGRAFISCHE Telegraf. W eerbericht Marktbericht, Burgerlijke Stand van Goes, Afloop van Aanbeste dingen, Verpachtingen en iVerkoopingen. 1 Verkoopingen en verpachtingen. Vergaderingen en Voorstellingen enz Watergetijen voor Wemeldinge. Verduistering. Op last der justitie is gearresteerd en naar het Huis van bewaring te Haarlem over» gebracht de 40-jarige C. B., gemeente secretaris van Qaarlemmerliede en Spaarnwou^, die verdacht wordt eenige duizenden guldens verduisterd te l)eb> ben ten nadeele van de woningbouw vereniging Zwanenburg te Halfweg, waarvan hij secretaris-penningmeester was. Het verduisterde bedrag ten nadeele van de woningbouwvereniging Zwanen burg bedraagt ongeveer f 8000. De verduistering loopt over 6 jaar. Br zijn voldoende termen voor een vervolging. De verduistering was mogelijk, doordat1 het toezicht van het bestuur der bouw vereniging op haar secretaris-pennihg- meester te wenschen liet. Verder moet de heer B. van parti culieren belangrijke bedragen geleend ea niet terugbetaald hebben. Ook dit beloopt vele dnizende guldens. Vrijdagavond is in verband met deze kwestie een spoedeischende geheime raadsvergadering gehouden. Daarna heeft in openbare zitting de burge meester meegedeeld, dat de gemeente- secretaris is geschorst met ingang van Zaterdag, de jaarwedde zal tot en met de maand Mei uitbetaald worden. Als dan zal nader worden beslist of de jaarwedde al dan niet verder zal worden uitgekeerd. Tegen een hek doodgeloopen. Te Ureterp (Br.) liep het zoontje van den landbouwer B. al spelende met zoo een vaart tegen een hek, met het ge volg dat het knaapje na enkele oogen- blikken overleed. Ernstig auto- ongeluk. Vrijdag middag ia te Franeker een ernstig auto ongeluk brj den overweg van de halte van de lokaalspoor gebeurd. Een auto met 4 inzittenden kwam in woeste vaart van Harlingen en reed door de pas neergt laten afsluitboomen. De be stuurder kreeg een klap van het ijzer werk tegen de kaak, die verbrijzeld werdhij was direct bewusteloos. De auto reed nog veertig meter verder en kwam toen tegen een boom aan den weg terecht, waardoor de wagen totaal versplinterd werd. De bestuurder, de 28-jarige P. vau Langenpwit Gronin gen, is overleden. G. J. Slyver, uit Groningen, die naast hem zat, kreeg een beenbreuk. Twee leerlingen van de Zeevaartschool te Harlingen werden uit de auto geslingerd; De eene brak een arm, de ander is er goed afgekomen. Alcoholmisbruik en tengevolge daarvan woest rijden hebben hetj ongeluk ver oorzaakt. De politie stelt een onder zoek in. Bedrogen. Enkele weken geleden verscheen in het dagblad De Grondwet te Roosendaal een oproep van de politie aldaar aan personen, die inlichtingen konden geven over een partij tandpasta, die in het Wandelpark aldaar gevonden was. Deze oproep had tot gevolg, dat er iemand kwam opdagen, die voorgaf, dat deze tandpasta hem toebehoorde. Deze'^firsoon, uit Antwerpen, was in zijn verklaringen omtrent de her komst van de partij tandpasta zeer twijfelachtig. Dit werd aanleiding tot het instellen van een onderzoek, hel) geen leidde tot de ontdekking van een uitgebreide smokkelbende. De Antwer penaar moest een partij tandpasta, groot 1800 tuben, en 878 flessche» eau de cologne naar Amsterdam zien te smok kelen. Hij droeg iemand uit Roosen daal op, vier smokkelaars te engagee- ren. Deze smokkelaars volvoerden het karwei, doch stalen ongeveer 60 flesschen eau de cologne. De rest ging door naar Amsterdam. De tubes verdwenen alle maal. Ongeveer 220 tubes namen de smokkelaars voor zich zelf en de rest verdween spoorloos. Daar de leider van de smokkèlaars niet tijdig genoeg het smokkelloon uitbetaalde, bedrogen deze laatsten ook hem weer. De Antwerpenaar M. H. (Nederlan der van nationaliteit) is naar Breda overgebracht. Een fout in het geboorteregister. In een der gemeenten in den Noord oosthoek van Friesland zou binnenkort het huwelijk worden voltrokken van een paar jongelui. Dezer dagen werd den bruidegom verzocht even ten gemeente huize te komen, daar men een bood schap aan hem had. Wie schetst echter de verbazing van den jongen man, tofu; de ambtenaar van den Burgerlijken Stand hem mededeelde, dat hij in de geboorteregisters Btond ingeschreven als te zijn een kind van het vrouwelijk geslacht. Eil daar het huwelijk tuaschèn twee personen van dezelfde kunne ver boden is, werd hem medegedeeld, dat zijn huireljjk voorloopig niet zal kunnen worden voltrokken. Wellicht zal eerst verbetering van de geboorteakte dienen plaats te hebben. Voor den bewusten jongeman en zjjn aanstaande is dit minder aangenaam, aldus het Hbld., wjjl z\j nu naar alle waarschijnlijkheid nog wel een paar maanden zullen moeten wachten, voor zij in het huwelijks bootje kunnen stappen. Auto-ongeluk. Nabij Kerkrade is een auto legen een boom gereden, doordat de bestuurder het stuur kwijt raakte. Van de inzittenden is de heer Camps te Sittard aan de bekomen ver wondingen overleden, terwijl zijn jongste broer er met eenige schrammen afkwam. Brand bij Carps' garenfa- brieken. Woensdagavond tegen 7 uur bemerkte men, dat brand was ontstaan in een der gebouwen van de N.V. Carps' Garenfabrieken te Helmond. De vuurhaard was de klosjesdraaierij, waar de groote hoeveelheid houtafval een welkom voedsel bood aan het snel om zich heen grijpende vuur. Daar bet werk reeds was afgeloopen, riep de waker de hulp van de brandweer in, die in een minimum van tijd aanwezig was en het vuur met eenige stralen op ds motorspuit aantastte, zoodat althans uitbreiding van den brand voorkomen kon worden. Na een uur onafgebroken werken slaagde de brand weer er ten slotte in het vuur meester te worden. De aan het gebouw gren zende drogerij en de machinekamer der fabriek zijn hierdoor gespaard ge bleven. De klosjesdraaierij is geheel uitge brand en een aantal kostbare machines, een hoeveelheid hout en een groot aantal afgewerkte klosjes zijn esn prooi der vlammen geworden. Ten gevolge van het uitbranden der draaierij zal een belangrijke stagnatie in het bedrijf plaats hebben. Zelfverdediging. Te Hoofddorp heeft de gerechtelijke schouwing plaats gehad van het lijk van den 17-jarigen P. Tates, die Zondagavond te Nieuw- Vennep bij een vechtpartij door een messteek in het hart werd getroffen. W., de jongeman, die den doodelijken steek heeft toegebracht, is door den officier van justitie te Haarlem gehoord en die vond geen termen om hem in voorloopige hechtenis te houden, omdat duidelijk bleek, dat hij uit zelfverde- diging heeft gehandeld. Daar het evenwel ongewenscht geacht werd, dat hij weer naar Haarlemmermeer vertrok, is hij naaf zijn ouders in Groningen vertrokken. Jeugdige 'moordenaars. Te Rheine heeft ^terecht gestaan de 19- jarigé Paul Krause, een smidsleerling, die met zijn kameraadje van 16 jaar, Wilhelrn Deters, en den 20-jarigen arbeider Franz Krause den jongen Berthold Falck in den tuin van de familie Krause lokte, het slachtoffer- bond en in een kuil wierp en hem daar, na het toedienen van een aantal slagen met de kolf van een revolver, onder een laag aarde en zand begroef. Paul Krause schreef daarop een brief aan vader Fa ck met de mededeeling, dat zijn zoon werd vastgehouden, en dat hij zijn kind tegen betaling van een zeker bedrag kon terugkrijgen. Toen deze brief geen succes had, verminkten Krause en Deters het lijk en legden een tasch van hun slacht offer, waarin een voet van den knaap, op een plaats, waar deze gevonden moest worden. Daarna volgden nog twee chanlagebrieven. Franz Krause, de broer van Paul, hoorde bij toeval van de daad en trachtte den vader nu ook geld af te persen. Tenslotte gaf hij de moordenaars aan om op deze wijze geld te verdienen. Bij het onderzoek is verder nog ge bleken, dat Paul Krause een trouw lezer was van allerlei prikkellectuur. De 19-jarige Paul Krause is thans wegens moord ter dood verourdeeld de 16 jarige Deters tot tien jaar ge vangenisstraf en de 20 jarige Franz Krause wegens medeplichtigheid bij af persing tot drie jaar tuchthuisstraf. Verduistering. Te Rijnsburg is, naar aan het Hbld. wordt gemeldj in voorloopig arrest genomen en ter be schikking van den officier van justitie gesteld de veilingmeester der veilings- vereeniging Flora. De man wordt ver dacht van valschheid in geschrifte en verduistering van drie a vierduizend gulden ten nadeele van genoemde ver- eeniging. Verbrand. In de zuivelfabriek te Dwingelo is Donderdag een poot onder een vergaarbak met drieduizend liter kokende melk bezweken, met het gevolg, dat de bak kantelde en zijn inhoud over de melkrijders T, en'^B. en den melkboer B. uitstortte. Allen liepen ernstige brandwonden op. De toestand van T. is hopeloos. Een spoor gevonden. Te Goor is in Augustus van het vorige jaar de nachtwaker H. van O. op spoorlooze wijze verdwenen. Tot dusver heeft de politie nog geen licht in deze zaak kunnen brengen. Dezer dagen echter zoo meldt de Tel. kwam de politie er achter, dat er in Amsterdam een timmerman rondliep, die vermoe delijk bij deze zaak betrokken was. De man leefde onder den valschen naam Vermeulen in een woning aan de Baarsjes. Twee rechercheurs trokken er op uit en slaagden er in hem te arresteeren. Hij werd overgebracht naar het bureau en zal op transport naar Goor worden gesteld. Nog om een andere reden stelt de provinciale politie prijs op zijn aanhouding. Want de man moet ontvlucht zijn uit Veenhuizen, alwaar hij nog acht maanden moet uitzitten. Ook heeft hij vermoedelijk nog rijwieldiefstallen, roof en andere misdrijven op z'n geweten. De aange houdene ontkent evenwel. Hij ver klaarde een valschen naam te hebben opgegeven met het oog op zijn ont snapping uit Veenhuizen. In Augustus van het vorige jaar woonde hij, naar hij zeide, reeds te Amsterdam. staking. in de Elngelsche havenplaatsen dreigt een staking onder de kolentremmers. Een Nederlander te Petersburg in de gevangenis. Het Correspondentiebureau heeft zich naar aanleiding van een bericht omtrent de gevangenhouding van een Neder lander, den heer Schmitt te Petrograd om inlichtingen gewend tot het Depar tement van Ëuitenlandsche Zaken en vernomen, dat de heer Frans Schmitt, een bejaard en algemeen geacht inge zetene van Petersburg, die sedert een paar jaar als vertegenwoordiger van de sterk geslonken Nederlandsche kolonie aldaar werkzaam was en als zoodanig bij het betrokken commissariaat stond ingeschreven, op Oudejaarsavond werd gevangen genomen, zonder dat kon worden nagegaan, waarvan hij beschul digd werd. Toen ons Departement van Buiten- landsche Zaken hiervan kennis kreeg, heeft het zich gewend tot de Duitsche regeering met verzoek door haar am bassadeur te Moskou voor den heer Schmitt een goed woord te laten doen. Aan dit verzoek is aanstonds met groote bereidwilligheid voldaan. Maar toen kort daarna berichten inkwamen, dat de gezondheid van den gevangene in verband met diens leeftijd reden gaf tot ernstige bezorgdheid, heeft de Minister ook nog rechtstreeks aan den Volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken te Moskou geseind om op diens welwillende tusechenkomst ten behoeve van onzen landgenoot een beroep te doen. Aangezien op dit telegram na veertien dagen nog geen antwoo.°d was ontvangen, hebben bij de besprekingen, die half Maart te Berlijn met de Sovjet vertegenwoordigers plaats hadden, de Nederlandsche gedelegeerden, in op dracht der Regeering, de zaak bjj den heer Krestinski bepleit. Zij vernamen toen, dat de heer Schmitt beschuldigd werd van onge oorloofde correspondentie met het bui tenland en vermoedelijk zou worden uitgewezen. Enkele dagen later werd dit bericht zoowel door den Duitschen ambassadeur te Mos'rou als door een telegram van den heer Tsjitsjerin aan onzen Minister van Buitenlandsche Zaken bevestigd. Deze laatste seinde toen nogmaals naar Moskou met ver. zoek te mogen worden ingelicht zoodra definitief tot de uitzetting zou zijn be sloten en dan tevens tijd en plaats daarvan te mogen vernemen. Sedert dien zijn zes weken verloopen, zonder dat iets meer uit Moskou werd gehoord. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Be opname van de in dene rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt). Goes, 10-5 1924. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij eenige plaatsruimte in Uw blad. Reeds eenige malen ben ik ten post kantore geweest om postzegels. Den eersten keer was het even over zeven. Den tweeden keer was het 10 min. voor zeven. Doch beide keeren werd mij aan het postzegelloket ge antwoord dat het gesloten was, alhoe wel den laatsten keer het bordje *ge- sloten" niet aanwezig was. Nu ben ik nog maar eenige weken in Goes woonachtig en dus niet erg met de zaken op de hoogte. Maar toch heeft mij dat vroege sluiten verwonderd, temeer daar mij door verschillende menschen verzekerd is, dat men na zeven uur nog dikwijls geholpen is. Ten overvloede heb ik mij zelf overtuigd door het lezen der borden gehangen aan het postkantoor waar tot mijn groote verwondering stond, dat de zegel verkoop tot half 8 opengesteld is Ik vraag mij dus af, wat nu hier van de oorzaak is. Geven de borden, voor het po kantoor gehangen, een onjuist tijdstip van sluiting aan Of ligt het in dezen aan de ambtenaren, die dat'loket beheeren Dat zou dan m.i. al een heel eigenaardig staaltje zijn van plichts betrachting. Men sluit toch geen drie kwartier te vroeg. Een werkman loopt toch ook geen drie kwartier eerder van zijn patroon weg. Ik geloof dat zijn loon dan wel een beetje gekort zou worden. Is echter het loket voor zegel ver koop wel op dei juisten tijd gesloten geweest, dan zou ik toch graag daar verandering in zien en met mij zeker vele inwoners van Goes. Want dan toch is het sluitingsuur veel te vroeg. Vele menschen hebben na werktijd dan nog geen gelegenheid gehad zich naar het postkantoor te begeven. En een postzegeltje heeft men soms zoo gauw noodig. Ik ben op vele plaatsen van ons land geweest, maar heb nergens dat vroege sluitingsuur opgemerkt. Ik hoop dan ook, dat dit schrijven onder de juiste oogen mag komen en zoo doende uitwerking zal hebben. U, mijnheer de Redacteur, vriende lijk dankzeggend voor de beschik baar gestelde ruimte. W. v. D, GAAST. Botsing fusschen politie en communisten- Te Halle hebben ter gelegenheid van de onthulling van éen Moltke- standbeeld bloedige botsingen plaats gehad tnsschen politie en de commu nisten, welke een tegen-demonstratie wilden houden. Om de communisten buiten de stad te houden, waar de nationalisten defi leerden voor Ludendorff, prins Oskar, en andere generaals en de rijksweer- troepen een parade hielden, had de politie loopgraven en barricaden op geworpen. Op verschillende punten ontstonden gevechten. Er werden 4 communisten en 7 agenten gedood, terwjjl velen zwaar gewond werden. Van deze ge wonden zijn ook reeds eenigen overleden, De moord Ie Eften. Het Bossche Gerechtshof heeft het vomis van de rechtbank te Breda, waarbij P. B., A. B. en J. V. wegens diefstal met doodelijke geweldpleging te Etten, werden veroordeeld tot resp. 15 j., 6 j. en 6 j. bevestigd. De fransche verkiezingen. Hedenmorgen was de stand conser vatieven 8, republikeinen 33, links, radicalen 41, dissident-radicalen 21, soc. radicalen 82, «oc. republikeinen 20, socialisten 58, communisten 8. Men krijgt den indruk van een vrij sterke verschuiving naar links. Herkozen zijn o.a.Briand, Maginot, Franklin Bouillon gevallen Tardieu en Lasteyrie, de vorige minister van Financiën. Verwachting tot den avond van 13 dezerZwakke tot matige, zuidelijke tot westelijke wind, meest zwaar be wolkt of betrokken met tijdelijke op klaringen, waarschijnlijk eenige neerslag, iets warmer. Rotterdam, 12 Mei 1924. Vlasaanvoer 5100 blauw f 1,60 a f 2.15 7800 geel f 1.65 a f 2.15 4C00 Gro ningenf 1,70 a f 2.20, 6350 wit f 1,50 a f 1 70 3500 dauwroot f 1,50 a f 1,65. Ajuin, Egyptische f 4.50 a f 4.75 kleine 10, extra 15, a f 0. stroogele f 1,50 a f 0,p. 50 K.Gaanvoer gering. Aardappelen, Zeenwsche blauwe f 9,50 a f 10,25, bonten f 9,50 a f 10,25 eigenheimers 10,a f 0..industrie f 6.60 a 16,50 Granen buitenlandsche, kalm Meel f 16.00 a fMais mixed f Haver Petersburger f 9,60 Laplata Mais f 212 Binnenlandsehe: Kanariezaad f 30, a 32, Karwijzaad 100, a 103, Mranzaad 30, a 33, Koolzaad 20, a 24, Mosterdaad [bruin] 65, a 70, Mosterdzaad [geel] 30. a 33, Bjekweit, 12a Zonnebloempitten 16,a 17,50 Lijnzaad [voer] a Lijnzaad [zaai] a Tarwe 14 00 a 14»50 Tarwe afw. 13-a 18*50 Rogge a 07 G :rst chevalier 13,00 a 13'50 Gerst mindere 0.00 a 00' H aver 9*50 a 10 75 Erwten kl, gr 19*00 a 22 75 Schokkers a 00 Kroon 18, a 22,00 Bruineboon 3n puike 30, a 82, minder 8, a 24. Eieren 6,a 7, VARKENSMARKT ROTTERDAM Varkensaanvoer 1396 eerste kwaliteit f 0 62 a f 0 64 tweede f 0,56 a f 0.66, derde f 0,50 a f 0,54. lichte soort fO,58 a 0.61, hooger. Geboren8, Leuntje d.v. Marinus Krombeen en Adriana Blomaard8, Pieternella, d. v. Marinus Christiaan Olivier en Martina Verhaagen9, Gom- mert Abraham, z. v. Abraham de Kok en Antoinette Jacoba de Lange. Huw.aang.8, Jan van Hese, 31 jr. jm. en Janna Pieternella Does, 26 jr. jd. Overledqn 6, Jan Marinus de Jor.ge, 34 jr.; géh. met Catharina Elisabeth 'déjoi Jonge. z.-a.z. Krabbendijke. Uitslag openbare ver- kooping gehouden door notaris E. C. van Dissel te Goes op 9 Mei 1924 in de herberg van den heer M. Otte alhier, voor de, ervqn van mej. Jacoba Hoekman, wed., P.,,jan, '.t Leven van onder Krabbendijke een hnis, schuur, erf eD tuin groot 10 aren en 10 cen tiaren, kooper werd Jacobus Kok Hz. schipper alhier voor f 1505. Goes. Door de arch. J. J. en A. Ie Clercq is aanbesteed het afbreken der bestaande 'en het ter plaatse bouwen eener nieuwe landbouwschuur op de hofstede *0 verhof' in den Schenge- polder te Wolphaartsdijk. Ingeschreven is door J. Dingemanse te Vlissingen voor a f 27.000 b 25.500. J. Koch te Pynaart a f 22800 b f 22600, P. Rijnders te Fynaart a f 2170Óovb f 21400. H. Schout te 's Heer Arendskerke voor a f 19680 b f 1926Q. J. L. Allewijn te Hoede- kenskerke voor a f 18600 b f 18200. H. Steenblok te Nienwdorp vóór a f 185011 6 f 18000. C. Wondergem te Kruiningen voor a f 17850 b f17830. J. J. Dronkers te Kapelle voor a f 17780 b f 16960. J. de Ruiter te 's Heer Arendskerke voor a f 17740 b f 16920;Th. J. van Doorn te Krab bendijke voor a f 17286 b f 16600. Het werk is gedund aan den laag- sten inschrijver dhr, Th. J. van Doorn, A Geheel nieuwe schuur. met gebruik van aanwezige mate rialen. '3 tw Mei. 1^0 ï3«. 14 Geersdijk, #öofihuis (café) met erf, Markusse. 15 Goes, afbraak, de Wilde en Heyboer. 15 Krabbendijke, meubilair, de Kok 15 Kloetinge, verp. bouw* en weiland, van Dissel. 15 Krabbendijke, beestiaal, Neervoort. 16 Borssele, afbraak jachthuis, de Wilde en Heijboer; 21 Goes, vendutie, de Wilde en Heijboer. 22 Baarland Slot met vijver, plant* Boen, terrein van vermaak en nitweg, schaapskooi, Neervoort. 30 Kapelle, woonhuis met sohnnr, Plets hnis, boomgaarden en bouwland, van Dissel. Hansweert. 'woonhuis, van Dissel. Kloetinge, beerenhnis, tuin en bouw1 terrein, van Dissel. Juni. Wissenkerke, bonwr en weilanden, Pilaar. - Juli"'- Wissenkerke, kap. Landbouwers- inSpan en veldvruchten, Markusse. Mei. 12,13,14 en 15 Witte Bioscoop, Moeder. 13 Prins van Oranje, Generale repetitie, Toonkunst. 14 Prins van' Oranje, Uitvoering Toon' kunst. 14 Schuttershof, Louis Bouwmeester (Shylock) De Koopman vanVenetiB. 23 Witte Bioscoop, Watt en i/§ Watt. 28 SebutterBbot, Groot Russisch Balai laika Orkest. l""'- ioowii*. 16 24] Schuttershof, Njjtengo Ja„ (Oude tjjd.) (Die voor Ierseke vallen ongeveer 6 minuten later en voor j tuim een half unr vroeger.) Dagen. Hoogwater. Laagwé't'er Vrm. Nam I Vrm. Nam. 13 Mei 948 10.071 2.47 3.32 14 10.52 11.24 4.09 4.55 15 0,08 5.20 5.57 16 - 0.34 1.05 6.23 6.50 17 1.28 1.57 7.18 7.83 18 2.17 2.49 7.57 8.20 19 i 3M 3.37| 8.40 9.05

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3