Binnenland. w Uit de Pers, Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Rechtszaken Sport. School en Kerk. Provincie-Nieuws. STADSNIEUWS MIJNHARDT's Siaal-Tabietten .90*1 Maag-Tabletten 75 Zenuw-Tabletten .75« Laxeer-Tabletten .60ct Hoofdpijn-Tabletten 60 Staten-Generaal. Volgens een bericht uit Moskou weigert de sowjet-regeering arbitrage in het conflict met Duitschland naar aanleiding van de huiszoeking in het gebouw van de Russische handelsmissie te Berlijn. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van 'Het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf, Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Mei in Nederland uitgesproken 77 faillissementen tegen 83 faillissementen in dezelfde week van het vorjge jaar. Van i Januari tot en met 9 Mei 1924 1664 faillissementen» tegenover 1474 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gezelschapskaar ten hij de Nederl. Spoorwegen. In het a.s. reisseizoen zullen door de Ned. Spoorwegen nieuwe soorten gezelschapsbiljetten verkrijgbaar wordeD gesteld le. Voor een reis heen en terug in de le, 2e en 3e klasse, geldig drie dagen. De prys bedraagt per K.M. voor de le klasse 61/» cent, voor de 2e klasse 4.87 ct. en voor de 3e klasse 3.25 ct. Geldig voor 3 dagen en voor minstens 20 personen, be reis mag eenmaal op de heen- en eenmaal op de terugreis afgebroken worden. 2e. Voor een enkele reis van 25 K.M. of meer, maar alleen in de 2e en 3e klasse en geldig voor é$n dag. De prijs bedraagt voor eiken volwassene en elk kind, voor de 2e klasse 4 en voor de 3e klasse 2 cent per K.M. Het aantal deelnemers moet minstens 10 pijn, De reis kan eenmaal op den dag der geldigheid worden afgebroken. 3e. Voor een reis heen en terug in de 2e en 3e klasse geldig één dag. De prijs is resp. 5 cent en S1/, cent per K.M. Het aantal deelnemers mag niet minder dan 10 bedragen, terwijl op de heen- en terugreis de reis slechts éénmaal afgebroken mag worden. Beperking van personeel hij de Naar de „Nieuwe Ct." verneemt, is een groote vermindering van het aan tal adjunct-commiezen, weikzaam bij den dienst der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen in nitzicht Door dezen maatregel zal voorloopig geen personeel meer bij genoemden dienst als particulier klerk worden Bet conflict in de Twentsche textiel nijverheid. Uit Enschede wordt gemeld Vele leden van Unitai en St. Lam- bertu8 zijn Donderdagmorgen niet meer aan hel werk gegaan. Het aantal, dat de fabrieken binnenging, was luttel, zoodat verschillende bedrijven moesten stopzetten. Eén fabriek moest stoppen, omdat, het machinekamer- en ketel- huispersoneel zich bij de stakers aan sloot. Niettemin blijven alle fabrieken voor werkwillige arbeiders enarbeid sters opengesteld. De strijd tusschen De Eendracht en de confessioneele bonden is fel. Vol gens het hoofdbestuur van De Eendracht heeft de afdeeliug Botterdam van Uni- tas zich van deze organisatie afgeschei den en hebben de leden en bloc zich aangesloten bij De Eendracht. Nu het conflict in de Twentsche textielindustrie zoodanig gewijzigd is dat de strijd van de socialisten en communisten op de eerste plaats ge richt is tegen de katholieke en protestant-christelyke organisaties, oor deelde het bestuur van het r.-k. vak bureau het gewenscht in een spoedactievergadering, een vergadering mei de besturen der aangesloten bonden, de situatie onder het oog te zien, waarbij de vraag aan de orde zal komen op welke wijze de roode aanval zal kunnen beantwoord worden. De vergadering zal Dinsdag te Utrecht gehouden worden. Bezuiniging bij het kadaster. Het voornemen bestaat, geen boek houders meer bij het kadaster aan te stellen, zoodat Toor deze betrekking geen examen meer zal iforden afge nomen. Waar een boekhoudersplaats open valt, zal daarin zoo noodig worden Voorzien door plaatsing van een ad junct-commies met vak-diplóma. Da scheepvaart op de Schelde. Het Noorsche stoomschip Bessa, 6000 ton bruto, diepgang 27J voet, is in het nauw van Krankeloos aan den grond geraakt. De boot ligt gedeelte lijk hinderlijk voor de scheepvaart. Zes sleepbooten zullen trachten het schip met hoog water vlot te sleepen, De aap uit de mouw. De N. B. Ct. schrijft over het con flict in Twente "Wie anders dan een socialist zal het afkeuren, dat de heer van IJsselsteyn alles in het werk stelt, om tot een minnelijke oplossing van het geschil te geraken. Het is een eindweegs gevor derd, maar de heereu van de Eendracht en de beer Stenhuis willen geen minne lijke oplossing, zij willen slechts de enquête, de cijfers, de winsten van de induslrieelen willen zij weten. Niets meer en niets minder. En Kamer en minister zullen zij voor hun wagentje pogen te spannen, totdat deze inzien, dat zij werktuigen in handen der mana gers van het N.V.V. zijn. Of zij dit spoed'g zullen inzien Bij de discussies over de Arbeidsge- schillenwet bleek er nog niets van. Toch schijnen zij, die toen reeds het gevaar, aan de enquêlemogelijkheid verbonden, in het licht stelden, gelyk te zullen krijgen. Of de democraten van niet-socialistischen huize thans zullen inzien, hoe zij met de Arbeids- geschillenwet het paard van Troje hebben binnengehaald wij weten het niet. Er zijn er steeds die niet willen zien. Maar de anderen moeten o.i. thans toch gewaar zijn geworden, dat de Arbeidsgeschillenwet de beslechting van het Twentsch geschil in den weg staat. Nu de wet met haar enquêtemogelijk heid er is, rusten de socialistische leiders niet vóór zij minister Aalberse hebben gebracht voor de vraag, of hij al dan niet een enquête nopens het Twentsch geschil zal gelasten. De veeziekte in Noord-Brabant. De eigenlijke oorzaak van de besmet telijke veeziekte in Noord-Brabant staat nog niet vast. Daaromtrent wor den tegenstrijdige verklaringen gegeven. De zieke dieren krijgen eerst een hevige benauwdheid, waarop neusbloeding volgt. Deze neusbloeding is niet hevig, maar druppelsgewijs. Ook komt het voor, dat de beesten uit het oor bloe den. De dieren zijn zwaar ziek en kunnen niet meer eten. De meeste zwijmelen en vallen en de melk is direct weg. Dieren, die anders 20 a 25 liter melk geven, geven slechts 1, soms een halven liter melk. De aan getaste dieren gaan geweldig te keer, liggen met de pooten lang uitgestrekt en met de tong uit den bek, waarop schuim komt te staan. De zieke dieren zijn doodsbenauwd. Soms komt er bloed in de melk voor en de ontlas ting is soms ook bloederig. Het aan tal sterfgevallen in de provincie be draagt op het oogenblik meer dan 200. Met de inspuiting zal nu ook te Eindhoven begonnen worden. Nader wordt uit Eindhoven gemeld In de ziekte begint eenige kentering te komen, en ze is zelfs hier en daar in de omgeving vrij wel tot staan ge komen. Uit Wijchen wordt bericht Op de boerderij Het Vormen te Wijchen waren zeven runderen lijdende, die alle na de behandeling van den heer De Gier genezen zijn. Ook in Hermen, Batenburg en Bergharen had - deze behandeling een goed resultaat. lederen veehouder wordt aangeraden om zijn melkvee eemige malen per dag te controleeren en oogenblikkelijk hulp in te roepen. Men zij zeer voorzichtig de dieren medicamenten in te geven, daar dit spoedig den dood der dieren ten gevolge kan hebben, wegens de verlamming van het strottenhoofd. Aangeraden wordt voorloopig geen soja meel te voederen. Zieke dieren moeten onmiddellijk uit de weide gehaald worden en op een rustige plaats worden neergezet. Binnen eenige dagen zal iedere Bijksveearts in ons land de be handeling der dieren weten. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. De Brusselsche Bank. Door H. W., 35 jaar, hoofdinspec teur van de Brusselsche Bank te Scho ten, gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Bechtbank te Middelburg van 26 April 1924, waarbij hij wegens oplichting en verduistering is veroor- deeld tot 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. De officier van justitie kwam eveneens in hooger beroep. De officier vau justitie kwam ook in hooger beroep tegen het vonnis van 26 April j.l., waarbij W. P. v. P., 49 jaar, directeur van de Brusselsche Bank te Middelburg is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichting en verduistering. Voetbal. z. y. b. District Walcheren en Z. Beveland le klasse. Tovido IZeelandia II 31. Beslissingswedstrijd. 2e klasse A. Detode Zeeuwen 13. Predikanten-Conferentie. Woensdag 11 Juni wordt te Goes een predikanten-conferentie gehou den, waarin ds. P. A. Klap, predi kant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam een referaat zal houden over het reglement op de predikants- traktemenlen en het beheer, terwijl dr. H. Schokking, predikant bij de Ned. Herv. kerk te 's-Gravenhage zal refe- reeren over de volkskerk. Kortgene. Woensdag 7 dezer ver gaderden de ingelanden der diverse onder deze gemeente ressorteeren de polders met de besturen. Erederikspolder. Het bestuursvoorstel tot begrinding van een gedeelte Prin. sendyk vanaf de hofstede van P. J. van Oeveren tot aan den Langenweg werd aangenomen. De kosten worden gevonden uit een te sluiten geldleening van f3000 a 5 pet. 's jaars. Dijkge- schot 1924/25 wordt vastgesteld op f 15 per H.A. (v. j. f 11.50). Oud-Cortgenepolder. Voorstel bestuur tot begrinding van den dijk tusschen Stads- en Oud Cortgenepolder vanaf den Adriaanpolder tot aan den Molen weg werd aangenomeD. De kosten wor den bestreden uit de opbrengst eener te sluiten 61/, pet. geldleening van f2000. Dijkgeschot 1924/25 f 11.50 per H.A. (v. j. f 8.50). De heer Dan- ckaerts werd herbenoemd als dijkgraaf. Anna-polder. Dijkgeschot binneu- beheer wordt f 21.75 per H.A. (v. j. f 20). Geschot buitenbeheer is ruim f 45. Adriaanpolder. Dijkgeschot 1924/25 wordt f 25 (v. j. f 20 per H.A). Westpolder. Dijkgeschot 1924/25 f 14, vorig f 11 per H.A. Stadspolder. Dijkgeschot, evenals vorig jaar f 19 per H.A. Behalve Annapolder hebben alle polders de door de gemeente gevraagde hbogere bijdrage voor wegenonderhoud (50 cent per H.A. méér) toegekend. Annapolder verminderde de bestaande bijdrage met één gulden per H.A. aan dien polder was f 0,25 per H.A. méér gevraagd. Dat de lasten in schier alle polders zijn verhoogd is een gevolg van de verplichte hoogere bijdrage (f 3.80 tegen f 1.40 v. j.) aan het Waterschap Stads c a., dat een belang rijke herstelling en vernieuwing aan de spuisluizen moet bekostigen, welk buitengewoon werk in één jaar wordt betaald zonder te leenen. Dansweert. Het sleepschip „Botter dam 82' geladen met kolen naar Ant werpen voer in het Hellegat omhoog, wasrdoor het daarachter hangend Bleep- schip „Botterdam 59' op de 82 liep en dit schip belangrijke averij toebracht. Voor het uitbaggeren der Schelde te Bath passeerden alhier twee groote zandzuigers van de firma L. Volker te Sliedrecht, genaamd Geopotos 1 en 3, ieder met laadvermogen van ca. 900 M". Erabbendijke. In de vergadering van de leden der Oud Ger. gemeente alhier werd besloten het kerkgebouw wegens plaatsgebrek te vergrooten, door er een zijvleugel aan te bouwen. Er zullen plm. 400 zitplaatsen bijkomen. Het gebouw zal dan ongeveer plaats bieden voor 1200 menschen. Rape)le. Ons wordt meegedeeld dat de leverancier van het torenuurwerk dhr. B. Eijsbouts te Asten N.-B. a.s. Woensdag een begin zal maken om dit te plaatsen. Zeker zal dit een aangenaam bericht zijn voor de inwoners van Kapelle, die reeds maanden de klok niet meer op tijd hoorden. Heinkenszand. JVrjjdagavond ver gaderde de raad dezer gemeente. Tegen woordig alle leden. Ingekomen is o.a. een schrijven van den Min. van O. K. en W. met de mededeeling dat ontvangen moest wor de» voor L. O. over 1921 f 8893,33, dat minder ontvangen is en dal zulks nader zal worden verrekend. Ben schrjjven waarbij wordt mede gedeeld de verlaging van de traktemen ten van het onderwijzend personeel met ingang van 1 Mei j.l. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Door dhr. H. v. Iwaarden wordt verslag uitgebracht van een vergadering der Waterleiding Mij Z.-Beveland en door dhr. A. Simonse van een gehouden vergadering voor Electrificatie van de Middengroep. De begrooting voor 1923 wordt ge wijzigd eu verhoogd met f 586,09 wat uit den post voor onvoorzien wordt ge vonden. Thans wordt door B en W. voorgesteld ook de begrooting 1924 te wijzigen. Op deze begrooting moet een post pensioenbijdragen worden verhoogd met f 1800. De voorz. zegt dat dit komt omdat in 1919 geen pensioenen betaald zijn. Wethouder Simcnse vraagt door wien de voorz. is aangemaand of aange schreven om deze f 1800 te betalen. De voorz. zegt dat de inrichting van de nieuwe begrootingsmodellen zulks gebiedt, doch dat ook hij er nimmer schrijven over ontving. Wel is het in verschillende andere gemeenten ook zoo geweest want het is een heele warboel bij het pensioenfonds. Wethouder Simonse zegt er niet veel voor te gevoelen om nu zoo maar zonder meer dit jaar tweemaal te betalen aan het pensioenfonds. Dhr. Dominicus zegtlaten we maar blij zijn dat we er nog geen intrest bij moeten geven. Dhr. A. v. d. Dries zegt dat we dan altijd wel blij konden zijn. Ook hij gevoelt er niet veel voor om, wanneer het aan dit pensioenfonds zoo'n janboel is, tweemaal de pensioenstorting te betalen. De voorz. verzekert dat daaraan niet te ontkomen is en dat hij gaarne zou zien dat in dezen de begrooting wordt gewijzigd. Tenslotte wordt met alg. st. de begrooting gewijzigd. De voorz. legt de rekening over van den keuringsdienst van vee en vleesch, welke in totaal bedraagt f 2330,13, waarvan de gemeente Heinkenszand te betalen heeft f 650,33. De opbrengst van dezen dienst in deze gemeente bedroeg f 727, zoodat het nog een klein tegoed in plaats van een nadeel op levert. De rekening wordt goedgekeurd. Na nog een paar vragen over wegen- verbetering met toezegging door den voorz, werd de vergadering gesloten. Vanaf 12 Mei is Be tweede kom- bestelling in deze gemeente opgeheven. De correspondentie wordt in de derde kombestelling opgenomen. Tegen be taling van busrecht kan de correspon- tie in de openstellingsuren van het kantoor worden afgehaald. Prov. .Stoomboot dienst. Naar wij vernemen heeft de heer B. C, A. van Renterghem, directeur van den Provincialen stoombootdienst, tegen 1 October eervol ontBlag als zoodanig aangevraagd. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Goes en zijne hulppostkantoren over de maand April 1924. Aan bovenge noemde kantoren werd in den loop der maand op spaarbankboekjes inge legd f 37154,76, en terugbetaald f 58349,68. Derhalve minder ingelegd don terugbetaald f 21194,92. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 42. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staats- schuldboekboekjes ingeschreven nomi naal f 6000, en afgeschreven f 100. Derhalve meer in- en dan afgeschreven f 5900. Geslaagd. Te Deventer slaagde voor het ana listen-examen onze ond-stadgenoote Mej. I. A. W. de Ruijter de Wildt te Hoorn. Wittjb Bioscoop. Een prachtige moeder-figuur vertoont Mary Carr in de hoofdrol. Wat wij als hoogste ideaal van allesvergevende en allen omvattende liefde steeds in de moeder zoeken te vinden, dat is hier belichaamd in deze „Moeder". Ontroering grijpt ieder aan, wanneer hy de volmaakte moederliefde, de alles gevende en niets vragende, in dit gezin ziet uitgebeeld door Mary Carr. Misschien eenigszins te sterk ge kleurd, speelt zich voor ons af, wat zoo algemeen menschelijk in eeuwige herhaling de loop der dingen is. De opofferingen der Moeder, die geen weerklank vinden by de kinderen, wanneer van hen zelf wordt verlangd zich een zooveel kleiner opoffering te getroosten. In het leven der kinderen, die hun eigen weg zijn gegaan, is geen plaats meer voor de oude Moeder, die hun alles heeft gegeven, wat aan liefde en toewijding mogelijk was, Zij gaat heen naar het Armhuis en vindt daar de rust, die haar eigen kinderen niet konden of wilden geven. De kinderliefde van Johnnie, het „zwarte schaap" iu de familie, brengt haar ten slotte weer in haar oude omgeving en goed verzorgd. Een him naar het leven genomen en van groote opvoedkundige strekking. Excelsior. Tot directeur der gemengde zang- vereeniging Excelsior, alhier, is, naar wij vernemen, benoemd de heer M. P. Ventevogel, te Vlissingen. De heer Ventevogel is o.m. bekend als leider van verschillende mandoline-clubs. Bioscoop Schuttershof. In den voetslap van den Boeddha is een zeer mooie, spannende en drama tische him, welke zich afspeelt in het Thibetaan8cbe hoogland. Twee mannen, die verliefd worren op hetzelfde meisje, de eene met een slecht karakter, de andere een eerlijk man. En het publiek heeft voldoening, wanneer de laatste het meisje krijgt. Uitmuntend was het spel der drie hoofdpersonen, alsmede van den vader vau het meisje, den ouden dokter eo van het Chineesche paartje, voor het welk de huwelijkszon ook doorbreekt door een hemel, donker van avontuur. De natuuropnamen zijn prachtig de sneeuwstormen, die over de wijde vlakte gieren de bergen van sneeuw, met. aan den voet de eukele kleine buisjesook de Chineesche milieu's doen het aardig en maken een exoti- I Bchen indruk, welke versterkt wordt door het bekoorlijk spel van A-ti. Van het strijkje trof ons een gevoe lig gespeelde Berceuse de Jocelyn. Louis Bouwmeester. Wij vestigen er nog even de aan- dacht op, dat onze groote acteur Louis Bouwmeester Woensdagavond in het Schuttershof optreedt als Shyloek in De koopman van Venetië. Beh meesier- creatie, waarmede Bouwmeester niet alleen in het binnenland, maar ook in het buitenland de grootste bewondering heeft geoogst. Wij voorspellen dan ook een volle zaal. Toonkunst. Gaarne maken wij nog even melding van het concert van Toonkunst, Woens. dagavond (Dinsdag generale repetitie) in de Prins va» Oranje, alhier. Ten gehoore zal worden gebracht „Das Paradies und die Peri', van den Duitschen toondichter Schumann. Wij twijfelen er niet aan of de tal rijke muziekliefhebbers, iu Goes en omgeving, zullen aanwezig zijn. Een onberscheiding. Naar wij vernemen is ds heerJ.W. Wilton van Bsede, alhier, door de Fransche regeering benoemd tot officier d'Académie, wegens aan Frankrijk be wezen diensten. Bij Apoth. en Drogisten. EERSTE KAMER. Scherpe critiek op Waterstaat. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de waterstaatsbe- grooting, werd op het beleid van den minister door onderscheidene leden scherp critiek geoefend. Zy vroegen zich af waarom in de laatste jaren een zoo belangrijk departement als dat van waterstaat telkens bestuurd wordt door minsters, die zich niet volkomen thuis gevoelen in de omvangrijke materie, welke hun werksfeer omvat. Daardoor stijgt de invloed der ambtenaren en dreigt het gevaar, dat er een ambte- naarsregeering ontstaat, omdat de mi nister niet voldoende met den loop der zaken vertrouwd, bij het nemen zijner beslissingen in te groote mate, ja dik wijls uitsluitend, op hun adviezen is aangewezen. Er dient toch rekening mee te worden gehoude», dat hoogst belangrijke bedrijven, by welker goede gang de geheele natie betrokken is en waarin groepen van duizenden werk nemers werkzaam zijn, onder het be heer van dit departement behooren. Men denke aan de spoor- en tram wegen, aan de posteryen en telegrafie en aan het waterstaatsbeheer met hun talrijk personeel. n. De vraag werd gedaan; of deminis- ter het niet gewenscht acht, dat by aanbestedingen overleg wordt gepleegd met zijn ambtgenoot van financiën op dat, bij de berekening van het verschil tusschen binnenlandsche en bnitenland- sche inscbryvers, ook het bedrag aan belastingen in rekening wordt gebracht dat de schatkist ontgaat, by gunning aan de buitenlandsche inschrijvers.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2