Dinsdag 18 Mei 1924 lil jaargang. IJSCO „WALCflERIA" N\ 57. Ter wille van het politieke smeer 46 FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. BUITENLAND. ABONNEMENT Pr(ji per kwartaal, in GoesSjf 2,—I jl Goes f I 1 BI ik 1 I I II Afzonderlijke nummers 5 cent. 'ÏSP E W flik. Jl j|B 9 I A VerschijntMaandag- Woensdag en Vriidaeavond Uitgave Naaiul. Vennootschap ©oeache Conrant ADVEBTENT1ËN ran 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Eleenwens Ross' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT HET IDEALE H1SN86IN6SMIDDEL VIM, het ideale reinigingsmiddel voor potten, pannen, vaatwerk en houtwerk, is verpakt in uiterst practische strooibussen. Het geperforeerde deksel van de bus stelt U in staat, juist zooveel VIM als U noodig heeft, op een vochtigen doek te 6trooien, terwijl het poeder in de bus droog blijft. Dit bevordert een zuinig gebruik. Voeg het ronde kaartje van het deksel bij Uw Sunlight-uitknipsels, waardoor U spoe diger een geschenk ontvangt. VRAAGT GESCHENKENALBUM! DE LEVERS ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN, Fabrikanten vnn LUX en RiNSO. een ramp voor het land dreigde te worden, is op het psychologisch moment psychologisch, zoowel ten aanzien van het binnenland als van het buitenland tot slaan gebracht en hoewel er groote groepen der bevol king zij'n, welke onder de plotselinge rijzing en de hierna ingetreden betrek kelijke stabiliteit hebben geleden, kunnen deze niet worden gerekend tot hen' die blijvende nadeelen hiervan zullen ondervinden. Het zijn toch 1 voornamelijk de industrieelen en van hen wel in de allereerste plaats die uit de staal- en ijzernijverheid, die onaangename gevolgen van de rjjzing van den franc hebben ondervonden. De daling van het Fransche betaal middel had de bedrijvigheid van hun ondernemingen een krachtigen prikkel verschaft. Volgens de rapporten van het Comité des Forges is in Maart een hoeveelheid van 635.000 ton ruw- ijzer en van 573.000 ton staal voort. is vakkundig samengesteld. gebracht, hetgeen resp. 44.000 en 49.000 ton meer ruw-ijzer is dan in Februari en Januari en 18.000 en 82.000 ton meer staal. Bovendien waren op 1 April 136 hoog-ovens in werking, of twee meer dan op 1 Maart en 11 meer dan op 1 Januari. Voorts is het bekend, dat de afzet van ruw- ijzer naar Engeland in Maart zesmaal grooter was dan die in Januari, die naar Italië verdubbelde, de Ver. Staten namen 40.000 quintalen tegen 216. De nitvoer van staal was over het algemeen in Maart tweemaal zoo groot als in Januari. Voor deze klasse van nijveren bestaat er derhalve alle redei zich niet buitengewoon verhengd te vertoonen over het herstel van den koers van den franc, doch aan den anderen kant betreft het hier onder nemingen met groot weerstandsvermogen en met nog grooter aanpassingsmoge lijkheden. De geestesgesteldheid onder deze groepen der bevolking zal dan ook vermoedelijk niet tot een felle uitspraak tegen de tegenwoordige re geering leiden. En wat de vrees voor Duitschland aangaatEr zijn den laatsten tijd eenige statistieken verschenen, welke een goede verklaring voor dit ver schijnsel kunnen verschaffen, n.l. die van geboorte en sterfte in Frankrijk. Volgens deze statistieken zijn in het eerste kwartaal van 1921 27,200 ge boorten te registreeren geweest, in de overeenkomstige periode van 1922 24,574, van 1923 24,102 en van 1924 23,862. Er valt dus een sterf- dalende ljjn te onderscheiden. Terzeln der tjjd is de sterfte in die vier jarek toegenomen van 23,982 tot 26,907, zood&t alleen voor het eerste kwartaal van dit jaar een achteruitgang van de bevolking met 3.045 zielen is vast te stellen. In de laatste veertig jaren is de plattelandsbevolking met de helft verminderd en ondanks de grootere welvaart van thans of wellicht juist hierdoor slinkt de boerenbevolking nog voortdurend. Het is daarom begrijpelijk, dat in het onderbewustzijn van menigen Franschman het besef leeft, zich te moeten omringen met alle waarborgen tegen Duitschland welk land, indien beiderzijds het geboorte- en sterftecijfer op den tegenwoordigen voet onver anderd blijft, in 1930 het dubbele aantal inwoners van Frankrijk zal hebben. Revue. Op 19 Mei zal Poinearé een onderhond met Mac Donald hebben, Naar men vreest zjjn in den jongsten storm 18 Noorsche schepen in de Witte Zee vergaan. De Duitsche sociaal-democraten hebben voorgesteld een volksstemming over de rapporten der deskundigen te laten honden. Beeds meer dan een half jaar duurt het conflict in de Twentsche textiel industrie. Aanvankelijk trokken in dezen strijd de katholieke en christelijke aibeldefs- organisaties arm in arm op met de sociaal democraten. In de katholieke en christelijke pers verschenen artikelen, waarin te Twent sche fabrikanten voor al wat leelijk is werden uitgemaakt en waarin het libe ralisme de meeste fabrikanten be- hooren tot de liberalen, wat met het conflict natuurlijk niets te maken heeft menige veeg uit de pan kreeg. Zoo trachtte men uit dit economisch conflict valsche politieke munt te slaan. Och armeMen had er geen begrip van, toen ter tijd, hoe handig men voor het soc. democratische karretje gespannen was en hoe men voor de roode heeren hand- en spandiensten verrichtte. En de fabrikanten Deze gaven tot tweemaal toe blijk van inschikkelijkheid. De eerste maal toen zij het bemiddelingsvoorstel van den directeur-generaal van den arbeid aanvaardden, dat inhield 7'/j Pc'. loons verlaging (inatede der voorgenomen 10 pet.), 100 overuren en 50 poetsuren per jaar, en dat door de arbeiders ver worpen werd. De tweede maal toen zij het voorstel van den rijksbemiddelaar, den heer van IJsselsteyn, aannamen dat inhield7£ pet. loonsverlaging, echter met een loonbijslag van f 1,50 per week aan kostwinners gedurende 4 maanden130 overuren per jaar, mits in 1924 gedurende 6 en in 1925 gedurende 12 weken aan de 48 uren week wordt vastgehouden. Dit voorstel is ook door de r.k, en de christelijke organisaties aanvaard, echter niet door den modernen bond De Eendracht. Thans staan dus fabri kanten en de confessioneele bonden (we schrijven opzettelijk nietarbeiders) aan den eenen kant en de soc. dem. organisatie aan den anderen. En nu zal het den r.k. en chr. heeren wel berouwen dat ze den strijd ir gingen aan de socialistische zijde en zij zullen de booze woorden, welke ze neer schreven, nog wel eens overdenken. Want het bljjkt dat het den sociaal democraten niet te doen is om verbe tering der arbeidsvoorwaarden in Twente, doch om politieke winst. Ongetwijfeld zouden zij het een groote ramp achten, als de fabrikanten hun wenschen in willigden. Want wat ze willen is open- legging van de boeken der fabrikanten. De arbeidsgeschillenwet opent hiertoe de mogelijkheid in zeer bijzondere ge vallen, n.l. wanneer het algemeen be lang in hooge mate bij het conflict betrokken is. Dan kan een commissie van enquête worden ingesteld, die inzage van de boeken neemt. Afgezien nog van onze meening dat het Twentsch conflict voorshands nog EEN ZONDEBLINGE HI8TOBIE DOOR A. MÜTZELBURG. Dus was het toch, zooals hij het zich gedacht had 1 De schijn bedroog en in de vreugde, die in het huis va» den rentmeester scheen te heerschen, werd door Annette niet gedeeld. Over morgen zou de verloving zijn. O, als het geluk hem toch eens gunstig was, als hij dien dag zijn doel eens bereikt mocht hebben 1 leder oogenblik van aarzeling kon noodlottig zijn. Hjj liep haastig door de reeds stille straten en bereikte spoedig de poort. Het was een donkere nacht en Featen- rath moest bij de poort even stilhouden, om zich te oriënteeren en de richting naar Vliets hnis te ontdekken. Toen h(j zich overtuigd had, dat hij op den goeden weg was, ging hij verder. Het scheen hem toe, alsof hij iemand voor zich uit hoorde loopen en aangezien zjjn oogen aan de duisternis gewoon waren geraakt, herkende hjj al ganw de gedaante van een, naar het scheen, zwaargebouwden man. Festenrath greep in zjjn borstzak en maakte een zijner niet onder bovengen, bijzondere gevallen kan worden gerangschikt, zijn wij van oordeel dat er hier geen sprake kan zijn van een enquête, daar de regeling van minister van Ysselsteyn door de eene partij en door een gedeelte der andere is aangenomen, d.w.z. door een meerderheid.' Wij willen hier nog even wijzen op het gevaarlijke wapen dat door deze wet in de handen der volksmenners zou worden gegeven, wanneer aan hel streven der s.d.a.p. voet wetd gegeven om, ten koste desnoods van de betrok ken arbeiders, op een enquête aan te sturen, alleen met de bedoeling om de daardoor verkregen gegevens op hun gewone demagogische wijze te gebruiken. Zooals hierboven reeds aangegeven, is dit nist de bedoeling der arbeids geschillenwet en mag dit er ook nooit aan worden toegekend. Men zou, zooals reeds bij dit conflict nu blijkt, dan de paarden achter den wagen spannen, en de arbeidsgeschil lenwet tot een rem maken voor de vredige oplossing san een conflict, Thans krijgen de r.k. en chr. leiders, die politieke winst uit dit conflict Lebben trachten te slaan, hun trekken wél thuis. Zjj hebben zich thans haastig van de soc. democraten die hier eveneens hun politiek spel spelen losgemaakt. Maar te laat. De r.k. en chr. arbeiders schijnen in vele gevallen niet meer te bewegen te zijn de fabrieken binnen te gaan. Terrorisatie wordt nu gezegd. Doch de burgemeester van Enschedé meent dat er geen sprake is van terrorisatie en wij lazen in het Vad. een bericht waarin wordt gemeld dat de terrorisatie maar een doekje voor 't bloeden is en dat de confessioneele arbeiders uit zichzelf weigeren het werk te beginnen. De chr, arbeiders zouden in grooten getale naar de roode Eendracht over- loopen Wie met pek omgaat wordt er mee besmet. En de soc.-dem. weten met zoet gefluit de argelooze vogels op den lijmstok te lokken. Wij hebben zoo'n vermoeden dat de chr. en r.-k. leiders uit het gebeuren in Twente wel de noodige nutte leering znllen trekken. Verkiezingen in Frankrijk. Zondag hebben in Frankrijk de ver kiezingen plaats gehad, waarvan wij den voorloopigeu uitslag later in ons blad opnemen zullen. Er is niemand, die er aan twijfelt, of Poinearé zal als overwinnaar uit het verkiezingsstrijdperk treden. De fin. corr. der N. B. Ct. geeft hiervoor twee redenen le het herstel van den franc2e de vrees voor Duitschland. Wat het eerste punt betreft, het volgende „De daling van den franc, welke pistolen schietvaardig, want het kwam hem voor, te oordeelen naar de wjjze van loopen en de grootte der gestalte, dal de persoon die voor hem uitging niemand anders dan de slotenmaker Carsten was. Doch iatnsschen kon Festenrath zich vergissen en er bestond een zeer een voudig middel om zich te overtuigen, of de slotenmaker zich soms om zijnent wille hier bij de poort had bevonden. De weg splitste zich de straat, die naar rechts afboog, leidde langs Tils huis naar het klooster, de breedste weg liep recht door langs het huis van Vliet. Toen de kapitein bemerkte, dat zijn voorman het punt reeds ge passeerd was, waar de weg naar het klooster rechts afboog, sloeg hij juist dezen laatsten weg in. Inderdaad bleef de msn voor hem een oogenblik stilstaan, alsof hij ten zeerste verrast was door dez) manoeu vre, Maar dat duurde slechts enkele seconden, toen vervolgde hij zijn weg, hoewel langzamer. Festenrath liep gedurende eenige minnten in dezelfde richting voort, toen bleef ook hij stilstaan. Hjj hoorde den voetstap van den man, dien hij voor Carsten hield. Maar plotseling hoorde hij niets meer en Carsten scheen eveneens stil te staan on te wachten. Dat was zeer ver dacht en Festenrath wenschte zich zelf geluk met zijn voorzichtigheid. Hij was er van overtuigd, dat Carsten hem zou volgen en hq keek daarom naar een schuilhoek om. De nacht was, zoo als reeds gezegd, zeer donker en een diepe stilte heerschte in den ganschen. omtrek zoodat het minste geruisch tot op verren afstand waarneembaar was. Festenrath sloop naar een gedeelte van den weg, dat dcor een heg begrensd werd. Achter deze heg verborg hij zich, want het scheen hem nu toe, alsof hij ook in een andere richting, n.l, nit de richting van Tils huis, voetstappen en stemmen meende te hooren en nog wel twee bekende stemmen. Hier, op dezen stikdonkeren avond, temidden der grootste eenzaamheid, openlijk ver scheidene personen het hoofd te bieden, wier bedoelingen ten opzichte van hem zeker niet tot de vriendelijkste behoor den, zou meer dan roekeloos geweest zijn. H(j mocht zijn leven pas op het allerlaatste oogenblik in de waagschaal stellen, indien alles op het spel stond Van den linkerkant, waar Festen rath den slotenmaker vermoedde, hoor de hij niets. Van rechts echter naderden de stemmen steeds meer en het waren inderdaad Til en Vliet, die met elkan der spraken. In hun gesprek was er telkens sprake vsn een „hij" en hij twijfelde er niet aan, dat hjj daarmee zelf bedoeld werd. „Het schijnt, dat hij vandaag laat thuis zal komen, hij heeft daarover met den knecht gesproken,* zeide Vliet. „Welnu, zou het dan vannacht niet mooi kunnen f* vroeg Til. „Wij zouden den heelen avond moe ten oppassen,' zeide de waard, „en dat is vervelend. Philip staat op de loer, dat weet ik 1" Werd met Philip de slotenmaker bedoeld „Ja, ik hoorde daar al wat van,' zeide Til. Hij heeft zeker zijn pistolen wel weer bij zich P" „Zonder deze gaat hjj nooit uit,' antwoordde Vliet zacht, zooals ook het geheele gesprek op gedempten toon gevoerd werd. „Ik blijf er bij, het is beter morgen. Dan kan het zonder eenig lawaai geschieden, ver hier vandaan. Als het hier mislukt, dan zijn we ver raden." „Ja, maar als hij ons de dragonders op het dak stuurt P* zeide Til. „Ik geef hem van te voren immers een andere plaats op,« antwoordde Vliet. „Hij kent de streek niet en weet niet waar ik hem heen breng. Het is dus het beBte morgen 1 Bij mjj in huis mag het in geen geval gebeuren en hier in de buurt zijn veel te veel hui zen. Hij is een steike, resolute kerel het zou ons niet gelukken, zonder dat hjj zich krachtig verdedigde en alarm maakte." De laatste woorden stierven reeds weg in de verte. Festenrath luisterde met de meest gespannen opmerkzaam heid, Als zjj Carsten ontmoetten en van dezen vernamen, dat degeen, over wien zij zoo juist gesproken hadden, in de nabijheid was en hen misschien beluisterd had wat dan Hij kon wel haast met zekerheid aannemen, dat zij gezamenlijk terug zouden keeren om naar hem te zoeken. Hjj was niet bang voor deze drie mannen, maar zij konden nog meer vrienden in de buurt hebben, en bovendien was immers iedere mogelijkheid uitgesloten, om de bok ruiters op hun bijeenkomsten te be luisteren, wanneer hjj te voren open lijk met Vliet deu strijd aanbond. Neen hij kon toch dit waagstuk nu in geen geval ondernemen I Vliet had hem verraden en wilde hem in de val lokken. Doch deze gedachten zouden hem later wel bezighouden I Het kwam er nn in de eerste plaats op aan, een ontmoeting met die mannen te ver mijden en ze zoo mogelijk in den waan te laten, dat zij zich vergist hadden, dat hij op dit uur heelemaal niet hier was geweest. Hij luisterde nog een minuut lang. Diepe stilte heerschte overal om hem heende drie mannen die elkander nu al getroffen moesten hebben, stonden dns eveneens op de loer. Wat te beginnen (Wordt vervolgdj.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1