IS0. 56, Zaterdag 10 Mei 1924 111 jaargang BIJVOEGSEL Financieele Berichten. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS, Pro vincie=Nieuw s. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENT l'rijs per kwartaal, in Goen'T 2, buiten Goes t 2, Afzonderlijke nummers cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. «OESOHE Uitgave Naauil. Venuootseiesp Goesche Courant ADVEETENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers cent. en Kleenwêns <6 Ross' Drukkers- en Uitgever&bedrfl Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen. In de heden (Vrijdag) gehouden ver gadering van aandeelhouders der Kon. Mjj. de Schelde te Vlissingen, werd het jaarverslag over 1923 uitgebracht, waarin wordt medegedeeld, dat het bedrijf bijna voortdurend met volle kracht kon werken. Het gemiddeld aantal werklieden bedroeg 1938, het grootste aantal op zeker oogenblik 19&5. De financieele uitkomsten van het boekjaar 1923 zijn gunstig geweest, zoodat het dividend weer op 10 pCt. kan worden bepaald. Op de extra reserve kan weer f 100.000 worden bijgeschreven, en de reserve voor afschrijving kan met f 50.000 worden verhoogd. Op den goederenvoorraad behoefde niet meer afgeschreven te worden. De vooruit zichten voor het jaar 1924 zijn vrij bevredigend er is voor dat jaar voor de meeste afdeelingen nog voldoende werk. Echter slaagde de directie er tot dusverre niet in een belangrijke nieuwe order te boeken, terwijl diverse kleine opdrachten tegen en zelfs beneden kostprijs moesten worden aanvaard. Afgeleverd werden de vrachtboot „Kortesono" aan de Rotterdamsche Lloyd. Verder twee onderzeebooten aan het departement van Marine. Aan arbeidsloon werd in 1923 uitbetaald f 2.432.554.23, tegen f2.672.733.30 in 1922. De netto winst bedroeg f 357.466.67, waaivan f122.625 voor tantièmes en belastingen is bestemdf 34.841.67 voor reserve en f 200.000 voor uitkeeren van 10 pCt. dividend. N.V. Nationaal bezit van Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde N V., bleek nit het jaarverslag van den Raad van Beheer, dat overeen komstig de met de Schelde gesloten overeenkomst op de gewone aandeelen der N.V. 10J pCt. kan worden uit gekeerd en bovendien nog 4 pCt. op de preferente aandeelen. C. S. Adama van Scheltema t Op 47-jarigen leeftijd is te Bergen (N.H.) overleden de bekende dichter C. S. Adama van Scheltema. Hij behoorde tot de S. D. A. P. en „het Volk* noemt hem den meest ge liefden socialistischen zanger. Vrijwillige Landstorm. Instituut der vooroefeningen. Geslaagd voor geoefend man op het in April alhier gehouden examen van Groep Baarland C. Korstanje, A. Meenwse, J. Melb, J. M. van 't Veer en D. Louisse. Groep 's Gravenpolder A. Hooge- sleger, W. L. Harthoorn, J. Koster, A. Nijsse, J. v. d. Velde, D. Verhage en L. Vermeulen. Groep Nieuwdorp M. G. Geschiere, A. Grim, F. Grimminck, J. de Schipper en J. Speijkers. Groep RillandL. J. Bruijnzeel, J A. de Goffau, J. v. Iwaarden en A. P. M. Mol. Door dit behaald brevet vat ge oefend man komen de geslaagden in het genot van 4 maanden verkorting van eersten oefentijd. Bevolking. Gedurende de maand April 1924. Vertrokken I, de Kenning, kommies, van Schel- deslr. 30 naar Middelburg. J. L Kosten, werkman, van M. A. de Ruyterlaan 56 naar Vlissingen. J. J. Talsma, zonder beroep, van L. Kerkstr. 9 naar Colijns plaat. j. A. Nieuwkamer, politiebe ambte, van Westhavendijk 29 naar Heerlen. C. M. C. Glerum en C. A. de Regt, zonder beroep van 's H. Hen- drikskinderenstr. 36 naar Rijswijk. A. M. Wessels, handelsreiziger van Pape gaaistr. 14 naar Kloetinge. P. Kurtze, decoratieschilder, van Singelstr. 5 naar Eisen (Dnitschland). W. van Campen zonder beroep, van Oude Vischmavkt 1 naar 's Hage. P. de Broekert, smids knecht, van Piccardtstr. 64 naar 's Gra venpolder. M. Goedhartvan Boven, z. beroep, van de M.A. Ruyterlaan 78 naar Breda, Jac. Quist, winkelbediende van Lange Kerkstr. 20 naar Breda. J. Dirks, ambt. R.V.A. van Scheldestr. 92 naar Zierikzee. Jac. Magielse, foto graaf, van Lange Vorststr. 76 naar Teteringen. J. Berntzen, rijksklerk, van Stationsplein 6 naar Enschede. A. de Dreu, landbouwer, van We9tsingel 85 Daar Gorinchem. J.M. van der Heil, tee kenaar kadaster, van Lange Vorststr. 41 naar 's Hertogenbosch. T. S Hof man, zonder beroep, van Ravelijn 2 naar Apeldoorn. J. Mieras, zonder be- rcep, van Poelweg 30 laar Driebergen. G. P. Boas, teekeuaar, van Groote Kade 32, naar Utrecht. Ingekomen C. S. Bedet, klerk R.V.A., L.P. v. d. Spiegelstr. 5, uit Middelburg. L. Sleutel, chauffeur, de Ruyterlaan 5, nit Wis- senkerke. J. van Overbeeke, manufaC- turier, Lange Kerkstr. 38, uit Rilland- Bath. J. G. Wattez, banketbakker, Groote Markt 18, uit België. D. Nieuw dorp, kleermaker, Keizersdijk 22, uit 's Heer Arendskerke. G. C. P. M. van der Bom, winkelbediende, Groote Markt 11, uit Roosendaal. M. van der Velde, waterbouwkundige, Groote Kade 26, uit Bergen op Zoom. G. Th. van Aken, verpleger, Schengestr. 27, uit Zutphen. C. Ruitenbeek, decoratieschilder, Lange Vorststr. 62, uit 's Gravenhage. R. Hak, uitvoerder werken Spoor, de Witt Haraerstr. 1, uit 's Ha.e. J. Bosman, chauffeur, Keizersdijk 34, uit 's Heer Arendskerke. G. Roddenhof, letterzetter, Scheldestr. 92, uit Middelburg. H. A. Weijburg, kantoorbediende, Oostsingel uit Hoorn. Wcmeldinge. Dhr. P. Felius Gz., kantoorbediende le kl. bij de P. en T. slaagde dezer dagen te 's Graven hage voor het Vak-examen Telegraaf- Telefoon-techaiek en administratie. Hoog bezoek. Dinsdag 27 Mei bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeenten Wolphaarlsdijk, Kattendijke, Wemel- dinge, Schore en Nisse. Krabbendijke. Donderdagavond ver gaderde de raad. Afwezig met kennis geving de heer Woutersen. Ingekomen is het jaarlijksch verslag over den toestand der gemeente. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Van B, en W. le Kruiningen is bericht gekomen, dat de onderwijzeres aan de Openbare School op den Oost dijk, mej. de Jager, ontslag aangevraagd heeft. Dit jaar is de benoeming van de onderwijzeres aan den raad van Krabbendijke. B. en W. hebben reeds een oproeping geplaatst. Voor kennisgeving wordt aangenomen het verslag van den cursus voor de rijpere jeugd, uitgaande van de afd, Krabbendijke van Volksonderwijs. Uit dit verslag bleek, dat de cursus begon met 24 leerlingen en is geëindigd met 22 deelneemsters, doordat 2 leerlingen de gemeente hebban verlaten. Het verzuim was zeer gering, een bewijs dus dat de cursus op prijs werd ge steld. Ingekomen was verder de reke ning en verantwoordidg van de gezond heidscommissie. Aan de orde was daarna het voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken op het verzoek van de ver gunninghouders in deze gemeente om vermindering van verguuningsgeld. Door het instellen van het t-apverbod en de afschaffing van dansmuziek op verschillende dagen, ondervinden adres santen schade in hun zaken. B. enW. vinden het vergunningsgeld niet te hoog. De schade, door afschaffing van dansmuziek, hebben de vergunning houders nog niet ondervonden, zoodat dit nog toekomstmuziek voor hen is, Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen Eveneens - het voorstel tot wijziging van art. 33 der verordening, bedoeld bij art. 1 der woningwet. Deze wijzi ging maakt het mogelijk, dat er ook gebouwd kan worden met spouwmuren Vervolgens is aan de orde de vast stelling van het verhoudingscijfer der plaatselijke inkomstenbelasting 1924/ 1925. De voorz. zegt, dat dit cijfer geschat wjrdt. Men kan er dus wel eens naast zijn. Toch hebben B. enW. getracht het verschil tusschen de raming en de werkelijke ontvangst zo.i gering te doen zijn. B. en W. stellen voor het verhoudingscijfer op 1.2 te stellen, evenals verleden jaar. Wel is er over 1923 een meevallertje, doch dit was niet vooruit le voorzien. De heer Vogelasr erkent de groote moeilijkheid van deze schatting. De moeilijkheid voor hem is, dat sommigen, wier inkomsten in verschillende jaren nogal nit elkaar loopen, in de voor hen minder gunstige jaren, te veel belasting betalen. Anderen profiteeren daar van. Is er geen kans dat er dit jaar weer te veel is Te groote speling acht spr. een bezwaar. De voorz. antwoordt dat volgens het proefkohier het cijfer 1.2 het meest geschikte is. Als we nu een paar jaar dit cijfer houden, maken we minder sprongen en hebben we meer stabili teit. Toch vindt de heer Vogelaar dat de een er van profiteert en de ander niet. De voorz- herinnert er ook aan, dat de inkomsten van het vorige jaar alleen bekend zijn. De heer Vogelaar vreest nog dat, wanneer er overschot is, er meer geld gebruikt wordt, dan strikt noodzake lijk is. Weth. Krijger belooft dat B. enW., als er geld over is, er toch zeer zuinig mee zullen omspringen. De voorz. herinnert er ook aan, dat de Raad in elk geval beslist. De heer Vogelaar zegt, dat het er hem vooral om te doen was, het cijfer omlaag te krijgen. Hij kan evenwel met het voorstel van B. en W. mee- Het voorstel wordt daarna met em. stemmen aangenomen. Daarna wijziging der begrooting. De rondvraag levert niets op. Sluiting op gebruike lijke wijze. llansweert. Het Fransohe sleep- schip „Hydre", ledig van Gent naar Daitschland, voer hedenmorgen alhier tegen een in de haven staanden meer- stoel aan, waardoor dit schip een gat in het voorschip bekwam, doch kon de reis naar Dordrecht nog voortzetten. Arrondissements- Rechtbank Eisch f 10 of 10 d. h. Uitspraak idem. Th. v. L56 jaar, schipper te Bergen op Zoom, werd ten laste ge legd dat hij op 27 Maart j.l. te Krui ningen den gemeenteveldwachter Van Kleunen heeft beleedigd. Eisch f 20 of 20 d. h. Uitspraak idem. In de zitting van 9 Mei werden veroordeeld wegens OatuchtJ. de V., 28 jr., boeren knecht te Ondelande, 2 maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Aan zijn schuld te wijten hebben dat een vaartuig zinkt, welk feit iemands dood tengevolge heeft (aanvaring op de Schelde) B. M., 22 jr., kapitein van de Bato 2 te Papendrecht, 4 maanden hechtenis. Het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld C. v. S., 33 jr., ondernemer van den autodienst West Zeeuwsch-Vlaanderen te Oostburg 1 maand hechtenis. In dezelfde zitting werden de vol gende vonnissen uitgesproken Ontucht: J. P., 69 jr., smid, te Middelburg, gedetineerd, tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Het verstoren van een godsdienstige bijeenkomstP. H,, 46 jr., timmerman J. H., 55 jr., werkman en L. H., 46 jr., werkmaD, allen te 's Gravenpolder, ieder tot f 50 of 50 dagen hechtenis. Opkoopen van goederen van een onbekendeW. K., 35 jr., opkooper te Hansweert, vernietiging vonnis kan tonrechter te Goes f 20 of 20 dagen hechtenis. Opkoopen van goederen van een onbekendeW. K,, als voren, vernie tiging vonnis van den kantonrechter te Goes f 20 of 20 dagen hechtenis. Niet behoorlek aanteekening houden in zijn register: W. K., als voren, vernietiging vonnis kantonrechter te Goes f 15 of 15 dagen hechtenis. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 9 Mei 1924 wer den de volgende zaken behandeld A. M. de W„ 21 j., schippersknecht le Terneuzen, werd beklaagd dat hij op 13 Maart 1924 te Rilland-Bath van uit België een paar nieuwe schoe nen heeft ingevoerd, Vechtpartij tusschen meisjes. Te Hoensbroek had een vechtpartij plaats tusschen 2 meisjes, de 18 jarige D. en de 20-jarige L. De oorzaak was een liefdesgeschiedenis. Het meisje L. werd zoodanig verwond, dat zij met een schedelbreuk in huis werd binnenge dragen. Ze moest later naar het zieken huis worden overgebracht. Haar toe stand is levensgevaarlijk. De daderes is gearresteerd. Motorongeluk. Woensdagavond heeftonderWageningen 'n ernstig motor ongeluk plaats gehad. De heer H. Doornveld, arts te Putten, is ernstig gewond en kort daarna overleden, en de £0-jarige H. Kunst te Leiden heeft ernstige verwondingen aan het hoofd gekregeD en is in vrij ernstigen toe stand in het ziekenhuiste Wageningen opgenomen. Moordaanslag te Amsterdam. Woensdagavond kregen twee mannen, Van Loeaen en J. Dekker, naar de Tel. meldt, in een café aan den Haarlem merweg te Amsterdam ruzie. Er ont stond een worsteling. D. kwam te vallen en v. L. trok een groot dolkmes en ging daarmee D. te lijf, die zeven ernstige wonden in de zijde bekwam v. L., die in versuften toestand was blijven zitten, is door de politie aan gehouden. Beide mannen verkeerden onder den invloed van sterken drank. Beide oogen verloren. Toen de Poolsche houwer J. K. uit Rumpen in Staatsmijn Hendrik een ladiDgstok in een geboord gat duwde, ontplofte eens klaps een schot, dat achtergebleven was, waardoor hij zijn beide oogen heeft verloren. Hij bekwam ook nog wonden aan gelaat en hals. Verdronken. De „Deli Crt." van 9 April meldtDe heer en mevr. van Oorschot-Lafère, afkomstig uit Vlis- siDgen, van Medan Estate, reden na den avond op „Toentoengan" te heb ben doorgebracht, om 10 uur huis waarts, toen zij in den donseren regen avond met de auto in de vreeselijk bandjirrende Belawanrivier zijn gereden, waarvan de groote brug die de ver binding van Toentoengan met Arnhe- mia vormt, was weggeslagen. De heer van Oorschot trachtte den wagen te openen, werd door den ontzeltenden stroom nit den wagen gesleurd, greep nog naar zijn vrouw, maar vond haar niet en werd toen door de kokende golven weggedreven zoodat hij als door een wonder den dood ontsnapte, die mevr. van Oor schot en dsn chauffeur in zijn grjjn zende klauwen kreeg. Het blad meldt nog, dat het stoffe lijk overschot ran mevr, van Oorschot gevonden is in het water aan den oever der rivier, een paar K.M. beneden de plaats waar het ongeluk gebeurd was. Dramatische juweelen-diefstal. Woensdagochtend was de deftige New Bondstreet te Londen het tooneel van een dramatischen juweelendiefstal. Twee man reden in een zes-persoons auto mobiel langzaam door de straat, tot zij een juwelierswinkel bereikten waar één der mannen uit den langzaam verder gaanden wagen stapte en met een hamer een venster verbrijzelde waaruit hjj een diamanten halssnoer ter waarde van 8000 pond wegnam. Dit was het werk van één of twee seconden; de mtn sprong terug in de automobiel die intusschen in beweging was gebleven en nu plotseling in razende vaart voortsnelde. Een agent, dis op korten afstand stond, sprong onmiddellijk in een taxi en vervolgde steeds alarm fluitend de roovers. Agen ten en burgers namen aan de vlucht deel. De agent in de taxi begon op de dieven te winnen toen zijn auto door een opstopping in het verkeer moest stilhonden. De twee bandieten spion gen uit hun wagen en verdwenen tusschen de winkelende menigte, die niet begreep wat er gaande was. De politie zoekt thans de stad af naar de roovers. Kabaal in den Amsterdamschen raad. Terwijl wethouder Vos aan het woord was, begon een werklooze op de publieke tribune in hevige gemoeds beweging allerlei scheldwoorden tot den wethouder en de raadsleden te schreeuwen. De voorzitter gaf last de tribune te ontruimen de plaatsen daar waren voor het grootste gedeelte door werkloozen ingenomen, die thans allen door elkaar begonnen te razen en te vloeken. Eenige politie-agenten in burgerkleedirg, die zich steeds onder het publiek op de tribune bevinden, maakten aanstalten om de tribune te ontrnimen, maar stuitten op hevig verzet van den man, die het rumoer begonnen was. Er ontstond tusschen hen en dezen man een vechtpartij, maar de agenten hadden hem spoedig in bedwang, waarbij zij met den gum mistok moesten dreigen. Terwijl de tiibune ontruimd werd, ontstond ook in de raadszaal nogal bewegingde comm. mevr. van Zalm en de heeren Lisser en Doornbnsch scholden dén wethouder en den heer Donwes, die voorzitter van de crisiscommissie is, voor vuile moordenaars, terwijl mevrouw van Zelm meer in het bijzonder tegen den heer Baas tekeer ging, wien ze een christelijken huichelaar noemde. De voorzitter had inmiddels de ver gadering geschorst j het college van B. en W. verliet de zaal. Na een schorsing, die ongeveer tien minuten geduurd heeft, is de ver gadering hervat. Tragisch. Aan den oever van een kanaal te Leicester liep een post klerk te waidelen, toen er twee kin deren te water vielen. De man ijlde onmiddellijk te hulp en wist de kleinen onder het gejuich van andere kinderen die aan den kant speelden, vast te grijpen. Na 10 minuten lang zich uit alle macht geweerd te hebben, om de twee kinderen op het droge te brengen, zag hjj zich genoodzaakt, één der drenkelingen, een 7-jarigen knaap, los te laten om zelf niet te verdrinken. De andere, een 5-jarig knaapje, kon door hem gered worden. Na dit aan wal gebracht te hebben, poogde hij nog het andere kind te grijpen maar hij mocht hierin niet Blagen. Geheel uitgeput werd de moedige redder uit het water getrokken. Op het oogenblik van het ongeluk was de moeder van het verdronken kind juist haar jongsten kleine gaan bezoeken, die gevaarlijk ziek in het gasthuis lag. Gestorven door het kussen van een hondje. Het is bekend, dat honden gevaarlijke parasieten op ons kunnen brengen, die zelfs den dood kunnen veroorzaken. Zoo is thans door een wettelijk voorgeschreven post-mortem- onderzoek, op een Londensche dame verricht, vastgesteld, dat deze tenge volge van kusjes, die ze aan haar schoothondje welk mormel ze veraf goodde, in overvloed pleegde te geven, is overleden. De geheimzinnige aard harer ziekte had het gerecht aanleiding gegeven, een nauwkeurig onderzoek naar de doodsoorzaak der patiënte te doen instellen. In het lichaam der over ledene werd een worm ontdekt van de soort als die, welke alleen in de in gewanden van honden wordt gevonden. Bij de afkondiging van de doods oorzaak door den rechter nam deze de gelegenheid te baat, om een ernstige „hygiënische" waarschuwing tot het publiek te richten, waartoe dit nood lottig geval gereedelijk aanleiding gaf. Gruwelijke toestanden in Rusland. Volgens berichten aan de Duitsche bladen zijn er op het oogenblik in verschillende gouvernementsbedrij ven in Rusland niet minder dan 270 werkstakingen gaande, waarvan 37 te St. Petersburg en 62 te Moskou. Ook in de kolenmijnen in het Dongebied is staking. In hoofdzaak zijn deze conflicten uitgelokt door loonsvermin dering of niet-betaling der loonen. In vele districten is reeds 3 maanden geen loon uitbetaald. Aan de staking op de Siberische spoorwegen is een eind gemaakt door de arrestatie van allen, die in het conflict een rol

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1